Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΑΤΙ


MOTHERFATHER

Recommended Posts

γεια σας μανουλες!!εχω παθει πλακα:!::!:ηξερα οτι πριν χρονισουν τα μωρα δεν δινουμε αλατι αλλα οπως φαινεται εκανα λαθος.Μιλουσα με μια φιλη απο το σχολειο το απογευμα που ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο και πανω στη συζητηση μου ειπε οτι ο παιδιατρος της ελεγε να βαζει αλατι στο φαγητο του μωρου μολις ξεκινησαν τις στερεες(δηλ.απο 7 μηνων )οταν της ανεφερα οτι ο δικος μου λυσσαει μηπως και δωσω κατα λαθος στο μωρο και μου το υπενθυμιζει συνεχεια ,μου ειπε σιγα τι θα παθει?στη ακρη του κουταλιου βαζω.το παιδακι εχει πολλα προβληματα με τα ματακια του απο οταν γεννηθηκε .ειναι 9 μηνων και εχει κανει ηδη πολλα και σοβαρα χειρουργια:-(:-(ο συγκεκριμενος παιδιατρος ειναι παρα πολυ γνωστος και καλος και σε μεγαλη ηλικια με τεραστια εμπειρια .οσα κοριτσια ειναι απο Κερκυρα σιγουρα θα τον ξερουν.σας εχει τυχει κατι αναλογο?να το λεει ο παιδιατρος?

 

Έχει δίκιο ο παιδίατρος αυτός! Γνωρίζω ότι η συμβατική ιατρική είναι κατά του αλατιού γενικά αλλά στην εναλλακτική ιατρική το καλής ποιότητας αλάτι θεωρείται απαραίτητο στη διατροφή μας σε λογικές ποσότητες φυσικά.

 

Έχω ένα σωρό βιβλία εναλλακτικά πάνω στο θέμα της διατροφής των μωρών και τα πιο πολλά τονίζουν τη σημαντικότητα του αλατιού στη διατροφή τους και κάποια απλά το θεωρούν αυτονόητο ότι θα δώσουμε στα μωρά αλάτι, αλλά κανένα δεν το αποκλείει από τη διατροφή των παιδιών όπως κάνουν στην Ελλάδα οι συμβατικοί παιδίατροι!

 

Προσοχή σε δύο σημεία όμως:

1. Δίνουμε καλής ποιότητος αλάτι σε μικρές ποσότητες στα βρέφη (δηλ. μισή πρέζα σε κάθε μερίδα φαγητού) και ποτέ δεν δίνουμε αλάτι του εμπορίου που έχει επεξεργαστεί με χημικά. Επιλέγουμε το γκρίζο θαλασσινό αλάτι ή το αλάτι Ιμαλαϊων από τα καταστήματα με βιολογικά είδη.

2. Δεν δίνουμε άλλες έτοιμες επεξεργασμένες τροφές που να περιέχουνε αλάτι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια ο μικρος μου ειναι 13μηνων......... πέρα του ότι εχω βαρεθεί και εγώ η ίδια που βλεπω να ταιζω τον μικρο μου συνεχεια τα ιδια και τα ιδια ελεγα μπας και αρχισω και του δινω λιγο απο το δικο μας φαι αλλα με αλατι. Ο παιδιατρος μου ειπε να μην το κανω. Αν το παιδι λεει τρωει αναλατο το φαι να το συνεχισω.... εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία νομίζω ότι ο μικρός μπορεί να τρώει αρκετά από τα "δικά σας" φαγητά απλά χωρίς αλάτι και μπαχαρικά. (πιπέρι κτλ). Ετσι δε θα βαριέται αλλά θα εμπλουτίσει τη διατροφή του. Εμείς με την μικρή αν και από τον 12ο μας είπε η παιδίατρος ότι θα μπορούσαμε να το ξεκινήσουμε, το κάνουμε εδώ και λίγο καιρο. Είναι εύκολο, αν όταν μαγειρεύεις ξεχωρίσεις μια ποσότητα για τον μικρό προς το τέλος και τα τελευταία 10 λεπτά προσθέσεις για εσάς αλάτι πιπέρι κτλ. Φυσικά αυτό μάλλον δε γίνεται σε κάποιο φαγητά πχ γεμιστά αλλά στα περισσότερα μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα η παιδογαστρεντερολογος....μου ειπε μετα τον 13ο μηνα να του δινω απο το δικο μας το φαγητο.....χωρις μπαχαρικα εννοειται....και με πολυ λιγο αλατι.

 

Αλλα εγω θα αρχισω να του δινω απο το φαγακι μας...χωρις ομως αλατι..οσο για μας θα βαζει ο καθενας στο πιατο του λιγο. Ξερω οτι για μας θα ειναι λιιιγο ανοστο...αλλα και εγω φοβαμαι ακομα να του δωσω αλατι.

 

Τα ανηψια μου αρχισαν κανονικα αλατι....και δεν επαθαν τιποτα...αλλα εγω ειπα να το καθυστερησω λιιιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κοριτσια.........η μανα μου η πεθερα μου με εχουν πρηξει οτι δεν θα παθει τιποτα. Η μανα μου μου λεει εσυ τι επαθες? Δεν ξερω τι να κανω ... αυτο με το φαγητο σκεφτηκα να το κανω να βαζω αλατι και μπαχαρικα στο τελος.. σημερα θα κανω κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο . Τι λετε να το επιχειρησω χωρις αλατι και πιπερι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρακο...δοκιμασε το...και αν δεις οτι παει καλα ετσι το συνεχιζεις!!

Αν οχι μετα ψαχνεις εναλλακτικες!! Αν βαλεις αλατι..5-6 μικρους κοκκους??

 

Καμμια φορα η διαισθηση της μανας ειναι και η σωστη!!

 

Η περιμενεις λιγο ακομα.......και αναλογα αποφασιζεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να μαγειρεύεις και τα δικά σας φαγητά με ελάχιστο αλάτι θα κάνει τελικά καλό και σε εσάς. Εγώ για δικό μου θέμα υγείας ποτέ δεν βάζω πάνω από μισό κουταλάκι γλυκού στο φαγητό. Στην αρχή ο άντρας μου γκρίνιαζε αλλά μετά από κανένα δίμηνο το συνήθισε και τώρα δεν του φαίνεται τραγικό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια εγω της δικια μου της δινω να δοκιμασει τα παντα, και δικο μας φαγητο, ακομη και τυρακι!!!κατα τη γνωμη το παιδι θα πρεπει να δοκιμασει ολες τις γευσεις!!!

δοκιμασε να ριξεις στο δικο σας φαγητο λιγοτερο αλατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έπαθες κάτι εσύ δε λέει τίποτα πες τους. Αν οι γιατροί τονίζουν ότι το αλάτι δεν κάνει καλό έχουν τους λόγους τους! Δοκίμασέ το και θα δεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα...

Άλλωστε τα μωρά το αλάτι που χρειάζονται το παίρνουν από τις τροφές ως έχουν.

Φυσικά μην περιμένεις να το φάει ο μικρός όλο το φαγητό από την πρώτη μέρα...λίγο λίγο θα το συνηθίζει...

Και έπειτα το αλάτι είναι σαν τη ζάχαρη...αν μάθουν τα παιδιά στα νόστιμα μετά δε θα τρώνε τα υπόλοιπα, έτσι νομίζω. Καλή επιτυχία στο κοτόπουλο :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το κακο που προκαλει το αλατι?Sorry αλλα δεν γνωριζω και μιας και περιμενω τωρα το μωρακι μας προσπαθω να μαθαινω καποια πραγματα σιγα σιγα.

Ενταξει τα μπαχαρικα το καταλαβαινω,δημιουργουν προβλημα στο στομαχι...αλλα λιγο αλατακι στο φαγητο που κανει κακο?Γιατι πρεπει το παιδι να τρωει εντελως αναλατα και μετα το χρονο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ απλοϊκά....Σε ερώτηση που έκανα στην παιδίατρο μου είπε ότι τα νεφρά των μωρών δεν μπορούν να απορροφήσουν το πολύ αλάτι και αυτό τους δημιουργεί πρόβλημα. Ούτως ή άλλως το πολύ αλάτι δεν κάνει ούτε σε εμας καλό...Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει περισσότερα θα με ενδιέφερε και εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το καταλαβαινω και γι'αυτο και δε μιλησα για πολυ αλατι.Αλλα λιγο ισα ισα να παρει λιγο γευση τα φαγητο...ακομα κι αυτο μπορει να κανει κακο?Μεχρι ποτε δλδ το παιδι πρεπει να τρωει τελειως αναλατα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...προσωπικά δε βάζω καθόλου στο φαγητό της. Μπορεί όμως να της δώσω λίγη φέτα ή κάποιο κουλουράκι πράγματα δηλαδή που έχουν αλάτι. Από τη στιγμή που δεν πρέπει να τρώει πολύ το παιδί καλό είναι τουλάχιστον με το φαγητό να μην το επιβαρύνουμε. Αυτό νομίζω μέχρι τα 2 - 2,5. Μετά ούτως ή άλλως το παιδί θα τρώει ακριβώς ότι και εμείς. Πάντως θα ξαναρωτήσω την παιδίατρο και θα σου πω αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλατι δε βαζουμε καθολου μεχρι να χρονισει το μωρο γιατι δεν αντεχουν τα νεφρα τους και μετα τον χρονο με μετρο το αλατι, οπως αλλωστε και για τους μεγαλους.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Μεχρι πότε ενα μωρο πρεπει να τρωει αναλατα τα φαγητα του;

Ρώτησα τον γιατρο για την διατροφή της μικρης,και μου ειπε οτι τωρα που εκλεισε τον χρόνο,κι αφού καναμε γενική και ειναι ολα οκ και δεν υπάρχει και θεμα με αλλεργιες,μπορει να τα τρωει όλα.Απο αυτο που μαγειρευω για μας μπορω να της δινω λεει,απλα να μην εχει αλατι..

Μου φαινεται υπερβολικο αυτο πάντως,εσας τί σας εχουν πει οι γιατροί σας;

και με το τυρακι τί γινεται,δεν εχει αλατι αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πότε ενα μωρο πρεπει να τρωει αναλατα τα φαγητα του;

Ρώτησα τον γιατρο για την διατροφή της μικρης,και μου ειπε οτι τωρα που εκλεισε τον χρόνο,κι αφού καναμε γενική και ειναι ολα οκ και δεν υπάρχει και θεμα με αλλεργιες,μπορει να τα τρωει όλα.Απο αυτο που μαγειρευω για μας μπορω να της δινω λεει,απλα να μην εχει αλατι..

Μου φαινεται υπερβολικο αυτο πάντως,εσας τί σας εχουν πει οι γιατροί σας;

και με το τυρακι τί γινεται,δεν εχει αλατι αυτο;;;

Τυπικά από τον πρώτο χρόνο επιτρέπεται το αλάτι, αλλά καλό είναι σε μικρές ποσότητες. Άλλωστε το ίδιοι ισχύει και για τους ενήλικες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εμεις αναλατα του δινουμε μεχρι οσο θα τα δεχεται. ο γιατρος μας ειπε αναλατα για να μην επιβαρυνονται τα νεφρα (δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα ειναι ευαισθητα ακομη) αλλα αν τυχει και ειμαστε εξω για φαγητο του δινω. σε καθημερινη βαση σχεδον οτι τρωμε μεις απλα ξεχωριζω χωρις αλατι. αναλογως την δεκτκοτητα του παιδιου. της κουμπαρας μου πχ τα τρωει με αλατι απο ενος ετους. τα αναλατα τα φτυνει!:)

α!τυρακι κανονικα!!!φετα,κιτρινο πληρες ομως οχι τιποτα light...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια μας είπε και εμάς που στις 9/10 κλείνουμε έτος!

δεν τρώει αλάτι, μόνο τυράκι φέτα έχει φάει από αλμυρά. αλλά η ποσότητα είναι ελάχιστη.

ψέμματα, έχει φάει και κεφαλοτύρι και γραβιέρα και κασέρι. ό,τι τρώω, τρώει. είμαστε ποντίκια!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πότε ενα μωρο πρεπει να τρωει αναλατα τα φαγητα του;

Ρώτησα τον γιατρο για την διατροφή της μικρης,και μου ειπε οτι τωρα που εκλεισε τον χρόνο,κι αφού καναμε γενική και ειναι ολα οκ και δεν υπάρχει και θεμα με αλλεργιες,μπορει να τα τρωει όλα.Απο αυτο που μαγειρευω για μας μπορω να της δινω λεει,απλα να μην εχει αλατι..

Μου φαινεται υπερβολικο αυτο πάντως,εσας τί σας εχουν πει οι γιατροί σας;

και με το τυρακι τί γινεται,δεν εχει αλατι αυτο;;;

 

εγώ ακόμα το αποφεύγω στις μικρές.:wink:

Εγώ δεν το βρίσκω τόσο υπερβολικό διότι είναι κυρίως για νοστιμιά στα φαγητά. Από την στιγμή που δεν το ξέρεις δεν σου λείπει. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Επίσης, όχι μόνο το τυράκι, αλλά και πολλές τροφές περιέχουν από μόνες τους αλάτι ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:και πολύ περισσότερο αν φτιάξεις ψαρόσουπα.

Άρα ότι ανάγκη έχει ο οργανισμός για αλάτι το περνει, δεν χρειάζεται περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γνωρίζω ότι υπάρχει μία σχολή που λέει καθόλου αλάτι και ζάχαρη μέχρι κι εγώ δεν ξέρω πόσο, ίσως και σε όλη τους τη ζωή, πράγμα φυσικά αδύνατο, με την αιτιολογία ότι καλό είναι να μάθουν να τρώνε σωστά

από την άλλη η παιδίατρος μας συνέστησε λίγο αλάτι στο φαγητό του, καθώς έχει αρκετά ιχνοστοιχεία, αν δεν κάνω λάθος, και βέβαια είναι πιο νόστιμο, επειδή έχουμε κι ένα ζήτημα με το φαγητό, τρώει λίγο και δύσκολα

εγώ τώρα έχω μπερδευτεί, ούτε στα δικά μας φαγητά βάζω πολύ, λίγο όμως ρίχνω, το ίδιο και ακόμη λιγότερο και στου μικρού, κάνω καλά?

εσείς βάζετε αλάτι ή όχι, κάνετε ιδιαίτερο φαγητό για τα μικρά ή τρώτε όλοι το ίδιο και ανάλατο?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα δεν τους δινω ''αλμυρα'' και στο φαι που κανω για ολους και οχι ξεχωριστα και οταν ηταν πιο μικρα εβαζα σε ολο το φαι μια πρεσα αλατι και αν θελαμε εμεις ριχναμε στο πιατο μας. και τωρα μη φανταστειτε..αναλογα το φαι παλι ετσι ριχνω.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω ότι υπάρχει μία σχολή που λέει καθόλου αλάτι και ζάχαρη μέχρι κι εγώ δεν ξέρω πόσο, ίσως και σε όλη τους τη ζωή, πράγμα φυσικά αδύνατο, με την αιτιολογία ότι καλό είναι να μάθουν να τρώνε σωστά

από την άλλη η παιδίατρος μας συνέστησε λίγο αλάτι στο φαγητό του, καθώς έχει αρκετά ιχνοστοιχεία, αν δεν κάνω λάθος, και βέβαια είναι πιο νόστιμο, επειδή έχουμε κι ένα ζήτημα με το φαγητό, τρώει λίγο και δύσκολα

εγώ τώρα έχω μπερδευτεί, ούτε στα δικά μας φαγητά βάζω πολύ, λίγο όμως ρίχνω, το ίδιο και ακόμη λιγότερο και στου μικρού, κάνω καλά?

εσείς βάζετε αλάτι ή όχι, κάνετε ιδιαίτερο φαγητό για τα μικρά ή τρώτε όλοι το ίδιο και ανάλατο?

Κι εμας ο παιδιατρος μας ειχε πει να της βαλουμε λιγακι στο φαγητο της. Οποτε εριχνα λιγακι καθε φορα που της μαγειρευα. Απο οταν αρχισε να τρωει ο,τι τρωμε και εμεις, τρωει κανονικα αλλα γενικοτερα ουτε εμεις ειμαστε του αλατιου, ισα που ριχνουμε λιγακι για να νοστιμιζει το φαγητο.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας κορίτσια. Η κόρη μου έκλεισε 9 μηνών και από τότε που της φτιάχνω τις σουπίτσες της είχα την απορία... να προσθέτω λίγο αλατάκι ή όχι στο φαγητό της. Ο παιδίατρος της μου είχε πει όλα τα μπαχαρικά με μέτρο αλλά δε μου ξεκαθάρισε τίποτα για το αλάτι. Την είδε και μια πολύ καλή παιδίατρος όταν ήταν 71/2 μηνών και μου είπε κατά λέξη: "φυσικά να προσθέτεις και λίγο αλάτι στο φαγητό του μωρού... τί είναι το παιδί νεφροπαθής και θα το τρώει έτσι!!!". Τότε με έπεισε η σιγουριά της κι έκτοτε της προσθέτω λίγο αλάτι στη σουπίτσα της. Παρόλα αυτά αισθάνομαι τύψεις κάθε φορά που το κάνω και θα ήθελα να μάθω κι άλλες μανούλες τι κάνουν με τα παιδάκια τους.

 

Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω παιδιατρο να λεει ναι στο αλατι...:rolleyes:

Τι να σου πω? Εμενα η παιδιατρος οταν ξεκινησαμε στερεες το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οχι αλατι...ουτως ή αλλως τα παιδια δεν εχουν δοκιμασει το φαγητο αλατισμενο για να ξερουν τη διαφορα και να μην τους αρεσει η γευση του αναλατου. Εγω το τηρω γιατι σκεφτομαι οτι αργοτερα στη ζωη της θα εχει πολλες 'ευκαιριες' να ερθει σε επαφη με πολλες επιβλαβεις τροφες οποτε τουλαχιστον να μην μαθει απο τωρα.

Ασε που οταν αρχισε ο γιος μου να τρωει απο τα δικα μας φαγητα περιορισα το αλατι γενικα και αυτο ηταν κερδος για ολους μας!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...