Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 12 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ). Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΗ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΗ Ή ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


klaispera mporei kai emena kapoios na me voithisei..o andras mou exei mia kisti stin epididimida tou aristerou tou orxi...einai poli mikri me ygro...afti tha ipotropiasei kapoia stigmi??? thn aprakolouthei kathe xrono me iperixo o andras mou....iparxei periptsoi na apodinamosei to sperma???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 12 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ). Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΗ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΗ Ή ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά τόσο μεγάλες κύστες καλύτερα είναι να αφαιρούνται με κανονική εγχείρηση διότι λαπαροσκοπικά έιναι δύσκολο να βγούν ακέραιες. Επίσης έχω ακούσει ότι με την κανονική εγχείρηση σου κάνουν και καυτιριασμό και δεν ξαναβγαίνει αμέσως. Η φίλη μου πρόσφατα έκανε αφαίρεση 2 κύστες (1 δεξιά και 1 αριστερά) 4 εκατοστών με κανονική εγχείρηση και ήταν στο κρεββάτι 2 εβδομάδες. Έγινε τελείως καλά μετά από έναν μήνα σχεδόν και μερικές φορές ακόμα πονάει. Δεν είναι εύκολη υπόθεση η εγχείρηση, αυτό είναι σίγουρο, είναι όμως πιό σίγουρη από την λαπαροσκόπηση με την έννοια ότι έχουν περιθώριο να κάνουν καλύτερη δουλειά οι γιατροι. Το πιό σημαντικό είναι να ρωτήσεις τι σου προτείνει ο γιατρός για την δική σου περίπτωση.

Καλή τύχη και η Παναγιά μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο γιατρος μου συνεστησε λαπαροσκοπικα. πανω απο 15 εκατοστα δεν γινετε. angikat καυτηριασμος γινετε και στην λαπαροσκοπηση. θα μεινω μονο μια μερα μεσα και δεν εχει καθολου πονους μετα απο οτι μου ειπε ο γιατρος και διαβασα σε πολλα forum. η μονη ενοχληση θα ειναι ενα φουσκωμα το οποιο ομως θα υποχωρησει αμεσσα.

την παρασκευη εχω την επεμβαση και ελπιζω ολα να πανε καλα.

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις ΗΝΗ και εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα μια τεραστια κυστη πριν 5 χρονια και απο τοτε δε ξαναβγηκε ποτε. Ο γιατρος μου ειπε οτι πρωτα της αφαιρεσε το υγρο γιατι ηταν τεραστια και φοβοταν να μη σκασει και μετα αφαιρεσε το στελεχος. Βγηκα την αλλη μερα και σε 5 μερες πηγα στη δουλεια. Μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα. περαστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 12 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ). Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΗ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΗ Ή ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

 

 

 

 

Γειά σας κορίτσια,πριν μερικές μέρες έκανα και γω επέμβαση για αφαίρεση κύστης οωθήκης μεγέθους 7. Η επέμβαση έγινε ρομποτικά με το Da Vinci στο Doctor's Hospital και όλα πήγαν εξαίσια,δεν είχα πόνους ούτε μετεγχειρητικά προβλήματα,με κράτησαν μέσα 1 μέρα και την επόμενη πήγα σπιτάκι μου,φυσικά δεν μπορώ να μην αναφερθώ στον γιατρό μου

Ανδρέα Φωκά που πάνω απο όλα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ,(άλλαξα πολλούς ιατρούς-γυναικολόγους) ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ- ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!

 

Μην αγχώνεστε girls σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!!!

 

ps: η μόνη ίσως ενόχληση που μπορεί να έχετε θα είναι απο το αέριο που βάζουν... μια μικρή αίσθηση φουσκώματος, και ελαφρώς στην πλάτη κάτι σαν πιάσιμο..που φεύγει σε 2-3 μέρουλες μετά την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσακια γεια σαs ! Και εγω μπορει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι στην σαλπιγγογραφια μου βρηκαν μια κυστη που μαλλον ειναι ενδομητριωση και περικωδωνικεs συμφησειs , πειτε μου να μην φοφαμαι γιατι κλαιω και ειμαι ασχημα ψυχολογικα...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου να μην φοβαμαι, τρεμω στην ιδεα οτι θα κανω λαπαροσκοπηση!!....

 

δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ...αντε βρε που θα κλαις κιολας..

κι εγω ειχα κανει και μετα αναρωτηθηκα αν αυτο ηταν ολο... :wink::wink:

μην ανυσηχεις καθολου!! και παντα να σκεφτεσαι θετικα!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθω να σκεπτομαι θετικα και οτι ειναι για καλο, αφου θελουμε να εχουμε και εμειs το bebe μαs.θα παρουμε και δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο να δουμε τι θα μαs πει.:confused: Σε ευχαριστω παντωs που μου δινειs κουραγιο:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω κύστη 4,5 εκ. στή δεξιά ωοθήκη εδώ και 6 χρόνια. Από τότε που την ανακάλυψε ο γιατρός μου στην επαρχία, μου είπε ότι πρέπει να βγει, και με παρέπεμψε σε πολύ δημοφιλή και έμπειρο γιατρό στην Αθήνα. Επίσης, ο γυναικολόγος μου εδώ (επαρχία) μου είχε πει ότι η κύστη μπορεί να με δυσκολέψει στο να μείνω έγκυος (είχα ήδη ένα παιδί, και ήθελα δεύτερο).

Τελικά πήγα στο γιατρό στην Αθήνα, και μου είπε ότι επειδή έχω ήδη μια καισαρική και έχουν δημιουργηθεί συμφύσεις, δύσκολα θα έβγαινε λαπαροσκοπικά, και μου πρότεινε το εξής: να μείνω έγκυος, και στη γέννα να μου αφαιρέσουν και την κύστη.

Έμεινα λοιπόν έγκυος:D, παρά την κύστη, και παρά τα χρόνια μου (40 τότε), και παρά κάποια άλλα προβλήματα υγείας που έχω, και πολύ εύκολα μάλιστα (3 μήνες μετά το "ελεύθερο" σεξ).

Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη - καμία ενόχληση από την κύστη, γέννησα στο γιατρό στην Αθήνα (Χασιάκος), όλα πήγαν τέλεια.

Όταν γύρισα στην επαρχία και πήγα στο γιατρό μου για υπέρηχο, και είδα στην οθόνη την κύστη ανέπαφη, μ'επιασαν τα κλάματα. "Τι έγινε; την ξέχασε;;;" αναρωτιόμουν...

Έτυχε ένα χρόνο μετά να πάω σε άλλο γιατρό εδώ στην επαρχία, όχι επειδή είχα παράπονο από τον πρώτο, αλλά είχα έντονο πόνο στην κύστη, και την άλλη μέρα έφευγα για ταξίδι (για οικογενειακούς λόγους υγείας, έχω αναφερθεί σε άλλη συζήτηση εδώ στο φόρουμ) εξωτερικό, και δεν μπορούσε να με δει ο πρώτος...

Ο άλλος γιατρός που είδα τυχαίνει να είναι ειδικός στη λαπαρασκόπηση και μου είπε ότι παρά τις δυο καισαρικές, μπορεί εύκολα να βγει λαπαροσκοπικά. Και ότι καλά έκανε ο Χασιάκος και δεν μου την έβγαλε στη γέννα, γιατί η γυναίκα που γεννάει είναι "στο κόκκινο" και την ανοίγουν όσο πιο γρήγορα να βγάλουν το παιδί, και δεν κάνουν άλλες επεμβάσεις για να μην έχουν απρόοπτα...

Ησύχασε λοιπόν το μυαλό μου, και τώρα περιμένω - από το Σεπτέμβρη του 2009 - ΠΟΤΕ θα βρω την ηρεμία και το χρόνο να ασχοληθώ με τη δική μου υγεία (εδώ και 5 + χρόνια τρέχω την αδελφή μου σε γιατρούς για σοβαρό πρόβλημα, από ιατρικό λάθος στη δική της δεύτερη γέννα). Πάντως όταν κάνω την επέμβαση, θα προτιμήσω λαπαροσκοπικά, δεν αντέχω στην ιδέα της καισαρικής για να βγάλω μια κύστη... για τα παιδιά μου, ποτέ δεν παραπονέθηκα για την αναγκαιότητα της καισαρικής...

Συμβουλή μου είναι να βρείτε έναν γιατρό που να είναι εξειδικευμένος στη λαπαροσκόπηση - που είναι πολύ πιο ανώδυνη υπόθεση από την εγχείριση. Και να υπάρχει βέβαια η δυνατότητα εγχείρισης, αν κάτι δεν πάει καλά λαπαροσκοπικά... γιατί στην περίπτωση αυτή, αναγκαστικά "θα σε ανοίξουν". Καλή τύχη σε όλες:D

Link to comment
Share on other sites

Λιλ, εκανα και εγώ λαπαροσκοπιση. Αφαιρεσα μια κυστη μέσα απο την αριστρη ωοθηκη. Μετα απο 3μηνες έμεινα έγκυος. Απο την ίδια ωοθηκη.

Και εμένα με είχαν τρομοκρατησει πολυ. Ότι θα είμαι χάλια, ότι δεν θα μπορώ να φοραω παντελόνια κ.λ.π.. Μπούρδες. Μια χαρα. Δεν πονάει καθόλου. Ούτε με τη ναρκωση είχα πρόβλημα. Βέβαια, ο γιατρός μου, την προηγούμενη ημέρα μου είχε απαγορεύσει οποιαδήποτε Στερεά τροφή. Μόνο ζουμια! Και πήγε πολυ καλα.

Μέχρι να καταλήξω στο γιατρο που με χειρουργησε, αστα τι είχα τραβήξει. Ευτυχώς αυτός ιδικευται στα λαπαροσκοπικα. Μεγάλη εμπειρία. Ήταν καθηγητής.

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Έκατσε ένα βράδυ προληπτικά και έμεινα έγκυος αμέσως απο τη χειρουργημενη ωοθηκη. Αυτο τα λέει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδερφη μου ειχε κυστη η οποια ηταν τεραστια και δυστυχως εσκασε,ομως στην εξεταση βγηκαν και αλλες μικρες κυστουλες και της αφαιρεσε λαπαροσκοπικα.....Οποτε μαλλον γινετε....Εκατσε και αυτη ενα 24ωρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalhspera paidia!Eimai nea sto forum kai malista ekana shmera eggrafh ka8ws eida pws exei polla kai endiaferonta 8emata!Eida auto to 8ema pou me endiaferei ka8ws kai egw exw mia kustoula h opoia kalo 8a htan na vgei kai auto pou 8elw na rwthsw einai an exete kapoia idea oson afora to oikonomiko 8ema ths upo8eshs.To meros pou skeftomai na kanw thn epemvash einai to iakentro sth 8essalonikh.Gnwrizei mhpws kaneis na mou pei ta posa mias laparoskopikhs epemvashs gia thn afairesh kusths apo wo8hkh??Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalhspera paidia!Eimai nea sto forum kai malista ekana shmera eggrafh ka8ws eida pws exei polla kai endiaferonta 8emata!Eida auto to 8ema pou me endiaferei ka8ws kai egw exw mia kustoula h opoia kalo 8a htan na vgei kai auto pou 8elw na rwthsw einai an exete kapoia idea oson afora to oikonomiko 8ema ths upo8eshs.To meros pou skeftomai na kanw thn epemvash einai to iakentro sth 8essalonikh.Gnwrizei mhpws kaneis na mou pei ta posa mias laparoskopikhs epemvashs gia thn afairesh kusths apo wo8hkh??Euxaristw!

 

Γεια σου zoilingaros. Εγω έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ωοθήκης (με την οποία επιβεβαίωθηκε τελικά οτι έχω ενδομητρίωση) πριν απο λίγους μήνες. Την επέμβαση όμως την έκανα στο ΙΑΣΩ και στην Αθήνα και δυστυχώς μπορώ να σου πω για το κόστος εδω. Συνολικά μου στοίχησε (νοσκομοκείο με μια διανυχτεύρεση και αμοιβή γιατρού) 3.200€ - 3.300€ σε οικονομικό δωμάτιο. Λογικά όμως αν τηλεφωνήσεις στο νοσοκομείο που πρόκειται να κάνεις τη λαπαροσκόπηση θα σου πουν περίπου που κυμαίνονται οι τιμές. Παράλληλα συζητάς και με το γιατρό σου το θέμα της αμοιβής του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου πριν 4 χρονιά έκανα επέμβαση κύστης ωοθήκης με λαπαροσκόπηση, την έκανα σε κλινική και από την ώρα που βγήκα ήμουν Ίδη μια χαρά ούτε φούσκωμα ούτε πόνο, σηκώθηκα πήγα τουαλέτα, έφαγα όλα κανονικά. Ενώ η διπλανή μου που έκανε την ίδια ώρα με μένα, ίδια επέμβαση μέχρι που έφυγα (την άλλη μέρα το πρωί) σφάνταζε από τον πόνο και ούτε σηκόθικε ούτε έφαγε. Τώρα τα συμπεράσματα δικά σας η μόνη διαφορά που είχα με την κοπέλα ήταν ότι μας έκανε λαπαροσκόπηση άλλος γιατρός, γιαυτό προσέξτε που πηγαίνετε να είστε σίγουρες για τον γιατρό άμα ο γιατρός ξέρει τη κάνει η λαπαροσκόπηση είναι σαν να βγάζεις ένα δόντι δεν πονάει και φυσικά να τσεκάρετε ότι χρειάζεται να γίνει όντος αφαίρεση κύστης και δεν σας βάζει για τα χρήματα εγώ το έχω τσεκάρει στα σίγουρα, γιατί και άλλη φορά έβγαλα κύστη και δεν ήταν για επέμβαση και παρόλο που του ζήτησα να μου την αφαίρεση μου είπε όχι δεν χρειάζεται θα αποροφηθεί και έτσι έγινε, αυτά προσέξτε και είναι μια επέμβαση ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω μια κύστη 6 εκατοστά στην αριστερή ωοθήκη και λίγο πίσω από τη μήτρα. Το Σάββατο θα κάνω λαπαροσκόπηση και ελπίζω να πάει καλά. Φοβάμαι παρα πολύ! Παρ' ολο που έχω κάνει καισαρική αυτό με φοβίζει περισσότερο. Πάντως ειναι προτιμότερο να αποφύγεις την ανοιχτή εγχείρηση. Δεν είναι απλό. Αφου γίνεται λαπαροσκοπικά να το προτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάμπια σας την γυναικολόγο Αγγελικού Νατάσσα; Είχατε σχετική εμπειρία;

Μαρία αν και είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη την γιατρό δεν την ξερώ, βεβαία εγώ πάω στον ίδιο γιατρό πολλά χρονιά αλλά νωρίτερα είχα πάει σε 7 διαφορετικούς, οπότε πάρε και εσύ γνώμες , όσο για την επέμβαση διάβασε 2 απαντήσεις πιο πάνω πώς την βίωσα εγώ και μην μασάς καθόλου, όσο πονάς στον οδοντίατρο το ίδιο θα νιώσεις!!! άσε και από αισθητικής πλευράς μετά δεν θα φαίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σαs ! Και εγω μπορει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι στην σαλπιγγογραφια μου βρηκαν μια κυστη που μαλλον ειναι ενδομητριωση και περικωδωνικεs συμφησειs , πειτε μου να μην φοφαμαι γιατι κλαιω και ειμαι ασχημα ψυχολογικα...:cry:

 

 

μη φοβασαι και γω πριν 3 μηνες εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση. Το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι. Το θεμα ειναι οτι με την επεμβαση γινεσαι καλα. Μετα την επεμβαση παιρνεις για καποιο διαστημα κατι φαρμακα που σταματανε την περιοδο για να ξεκουραστει το μερος εκει και μετα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
μη φοβασαι και γω πριν 3 μηνες εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση. Το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι. Το θεμα ειναι οτι με την επεμβαση γινεσαι καλα. Μετα την επεμβαση παιρνεις για καποιο διαστημα κατι φαρμακα που σταματανε την περιοδο για να ξεκουραστει το μερος εκει και μετα εισαι ενταξει.

 

Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ πριν 5 χρόνια. Σαν διαδικασία είναι απλή, η επέμβαση είναι σύντομη (περίπου 1,5 h κράτησε η δική μου) , την επόμενη μέρα πήγα στο σπίτι χωρίς πόνους και 10 μέρες μετά πήγα στο γιατρό να μου βγάλει τα ράμματα. Βέβαια δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο με ολική νάρκωση. Συν η σχετική αγωνία γιατί παίρνουν δείγμα και το στέλνουν για ιστολογικές εξετάσεις (βιοψία). Ευτυχώς ήταν καλές αλλά χρειάστηκε να περιμένω 20 μέρες μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα.

Στην περίπτωσή μου, χρειάστηκε να κάνω ενέσεις για 6 μήνες για διακοπή περιόδου γιατί η κύστη είχε δημιουργηθεί από αίμα που δεν είχε αποβληθεί από τον οργανισμό και έπρεπε να γίνει η διακοπή για να ξεκουραστεί το σημείο όπως είπε και η συννεφούλα.

Πιο πολύ αυτό με κούρασε γιατί είχα στα 30 μου συμπτώματα εμμηνόπαυσης, εξάψεις, νεύρα και όλα αυτά που είχα ακούσει από τη μαμά μου χρόνια πριν... Μετά το εξάμηνο που αποκαταστάθηκε ο κύκλος μου όλα σιγά σιγά έφτιαξαν και το κυριότερο, η κύστη δεν επανεμφανίστηκε. Πάντως ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιθανό κάποια στιγμή να ξαναδημιουργηθεί.

Εύχομαι ολοψυχα καλή επιτυχία.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα διαβασει καθολου το θεμα!

να σας πω και εγω οτι παρολο το αγχος μου η διαδικασια ηταν οντως πιο ανωδυνη απο αυτη που φανταζομουν!την εκανα δυο φορες και η επιλογη του γιατρου και του αναισθησιολογου παιζει σημαντικο ρολο!

(για την ιστορια η πρωτη αναισθησια με ειχε πειραξει και υπεφερα ολο το βραδυ!)

να μην ανυσυχειτε ομως για τους πονους!μεσα σε 3-4 μερες εισαι μια χαρα και μπορεις να επιστρεψεις ανετα στην δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...