Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση : Απορρυπαντικά


madchemist

Recommended Posts

Δεν χρειαζεται να αναταπαντησω!!!Αν ανατρεξεις λιγο πιο πισω θα διαβασεις την συζητηση για την χλωρινη και τελος ποιος σου ειπε κοπελα μου πως την χρησιμοποιουμε εμεις μεσα στο σπιτι μας!!!!Ηρεμησε λιγο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ th@lia μου για να ειμαι ειλικρινης εκτος απο τα σιφονια που τη χρησιμοποιώ το κανω και εκει που το κρινω απαραιτητο και παντα ριχνω μια σταγονα στον κουβα που σφουγγαριζω. ( δεν απολουμε φυσικα ).Και ναι πριν τον μικρο την χρησιμοποιουσα πολυ πιο αλογιστα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελέ χημικέ γιατι δεν μου απαντάς κι εμένα για το PLANET που κοντεύω να μπω στον 9ο και δεν εχω πλύνει τα μωρουδιακά;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κάνει για το μωρό;;;;;;;

 

Συγνώμη για την καταπίεση αλλα βιάζομαι :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ th@lia μου για να ειμαι ειλικρινης εκτος απο τα σιφονια που τη χρησιμοποιώ το κανω και εκει που το κρινω απαραιτητο και παντα ριχνω μια σταγονα στον κουβα που σφουγγαριζω. ( δεν απολουμε φυσικα ).Και ναι πριν τον μικρο την χρησιμοποιουσα πολυ πιο αλογιστα.

 

Καλα δεν ντρεπεσαι να δηλητιριαζεις το παιδι σου αλλα και το παιδι μου?:lol::lol: Τι να κανω δεν αντεξα την ειπα την κρυαδα μου!

Εγω μονο τουαλετα την χρησιμοποιω πια!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ανατρέχω στο ιδιο θέμα αλλα σε παλιοτερες σελιδες και δείχνω :

 

Καλημέρα,εγω θα ηθελα να ρωτησω τον madchemist για την χλωρινη.Νομιζω οτι υπαρχει διαμαχη και γιαυτην απο αλλους εχω ακουσει οτι ειναι απολλυμαντικο και απο αλλους οτι ειναι και λιγο μυθος και απλως ειναι τοξικο(με την εννοια εντονη μυρωδια κλπ) Σιγουρα θα μπορεις να μας διαφατωσεις γιατι για μενα η χλωρινη πριν το μωρο ηταν το δεξι μου χερι...Τωρα δεν την χρησιμοποιω και πολυ και απο την αλλη δεν ξερω και με τι να την αντικαταστησω!!! :lol:

σελ 4.

 

Απάντηση του madchemist:

Λοιπον ας πιασουμε τώρα τη χλωρίνη.

 

Η οικιακή χλωρίνη που όλοι μας χρησιμοποιούμε είναι ένα διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου απο 3-6% (δηλ σε 100 γρ νερού περιέχονται 5 γραμμάρια υποχλωριώδους νατρίου).

Μπορεί επίσης να περιέχει σαπούνι και ίσως κάποιο άρωμα.

 

Η ουσία αυτή δρα ως απολυμαντικός και ως λευκαντικός παράγοντας ελευθερώνοντας υποχλωριώδες οξύ στο νερό. Τα διαλύματα υποχλωριώδους νατρίου, όπως οι χλωρίνη ειναι τα ισχυρότερα και τα πιο ευρέως φασματος απολυμαντικά μέσα.

 

Ας μιλήσουμε λίγο για το τι σημαίνει απολύμανση.

 

Η απολύμανση είναι το μέσον που σπάει τις αλυσίδες μετάδοσης των μικροβίων. Ένα προϊόν ονομάζεται απολυμαντικό, όταν μπορεί να μειώνει τον αριθμό των μικροβίων κατά 100.000 φορές. Ο μειωμένος και ελεγχόμενος αριθμός των μικροβίων παύει να είναι επικίνδυνος για την υγεία μας.

 

Τα διαλύματα του υποχλωριώδους νατρίου, όπως η χλωρίνη, είναι γνωστά εδώ και πάρα πολλά χρόνια για την ιδιαίτερα αποτελεσματική και ασφαλή απολυμαντική τους δράση η οποία επενεργεί ταχύτατα σε όλο το φάσμα των μικροοργανισμών ως βακτηριοκτόνο, σποροκτόνο, μυκητοκτόνο και με αντι-ική δράση.

 

Αν και υπάρχουν ορισμένες άλλες ουσίες που επιδεικνύουν ανάλογη αποτελεσματικότητα, εν τούτοις μόνο το υποχλωριώδες νάτριο είναι κατάλληλο για οικιακή χρήση, και για λόγους ασφαλείας αλλά και λόγω κόστους. Η αποτελεσματικότητα του είναι εμφανής ακόμη και σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις, γι αυτό και είναι ευρέως διαδεδομένη η χρήση του για την απολύμανση πόσιμου νερού και νερού κολυμβητικών δεξαμενών.

 

Ήδη από το 1911 άρχισε να χρησιμοποιείται στην απολύμανση του νερού πολλών χωρών εξασφαλίζοντας την υγεία πληθυσμών που προηγουμένως μαστίζονταν από επιδημίες.

 

Σχετικά με την δοσολογία που απαιτείται προκειμένου να επιτευχθεί απολύμανση, η καλύτερη πηγη πληροφόρησης ειναι η ετικέτα του προϊόντος ή η παραγωγός εταιρεία. Και αυτό γιατί η κάθε εταιρεία έχει το δικό της προϊόν με διαφορετική περιεκτικότητα σε δραστική ουσία άρα χρειάζεται και διαφορετική δοσολογία για τα ανάλογα αποτελέσματα.

 

 

Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει η χλωρίνη να ερχεται σε επαφή με οξέα (προϊόντα κατα των αλάτων, ακουαφορτε κλπ) γιατι με την χημικη αντιδραση που γινεται ελευθερώνεται αεριο χλωριο που ειναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ.

 

Επίσης, για όσους χρησιμοποιούν χλωρίνη στο πλυντήριό τους και ενδιαφέρονται να κρατησουν τα ρούχα αλλά και το πλυντήριο για πολυ καιρό, θερμή παράκληση ΠΟΤΕ η θερμοκρασία πάνω από 50 βαθμούς!!!.

 

Πάνω απο αυτή τη θερμοκρασία η χλωρίνη γίνεται απιστευτα επιθετική καταστρέφοντας ρούχα και σκουριάζοντας το πλυντήριο...

 

 

Πάντα στη διάθεσή σας... :D

επισης σελ. 4

Και οποιος θέλει μπορει να συνεχισει την κουβεντα απο εκει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί τόση ένταση;

Ο καθένας κάνει αυτό που κρίνει ως σωστότερο για τον εαυτό του και για το περιβάλλον στο οποίο ζει. Όπως ανέφερα σε κάποιο από τα μηνύματα μου, εδώ εξέθεσα την δική μου εμπειρία και το τι έχω κάνει εγώ τα τελευταία δέκα σχεδόν χρόνια για το περιβάλλον στο οποίο ζω και για την καθαριότητα του σπιτιού μου και της οικογένειας μου.

 

Δεν είναι κανένας κανόνας που θα ορίσει τις ζωές σας φίλες μου, είναι απλά κάτι που το εφάρμοσα και δούλεψε.

 

Κ. Βαρδάξη. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι θέλω να απολυμάνω το σπίτι μου, να σπάσω την αλυσίδα των μικροβίων κτλ κτλ. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο γιατί δεν φοβάμαι τα μικρόβια. Εγώ θέλω το σπίτι μου να είναι απλά καθαρό. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

 

Αν ήθελα να ζω σε αποστειρωμένο περιβάλλον θα φόραγα μία από αυτές τις στολές που φορούν οι ομάδες αντιμετώπισης επιδημιών, θα έβγαζα τα παπούτσια μου με το που θα έμπαινα στο σπίτι και θα φόραγα ειδικά αποστειρωμένα χειρουργικά παπουτσάκια, θα έπλενα το παιδί μου με dettol ( αυτό να δείτε τι απολυμαντική δύναμη έχει) και όποτε χρησιμοποιούσα την τουαλέτα μου θα έριχνα και ένα φλιτζανάκι χλωρίνη μέσα για να σπάσω την αλυσίδα των μικροβίων επιτόπου.

 

Δεν προτίθεμαι να κάνω όμως τίποτα από όλα αυτά. Το ανθρώπινο είδος επιβίωσε βλέπετε και χωρίς να προσπαθεί να σπάσει τις αλυσίδες μικροβίων, απλοί κανόνες υγιεινής και καθαριότητας είναι αρκετοί για να μας προστατέψουν.

 

Άλλωστε το παιδί μου δεν μπουσούλισε ποτέ πάνω στους πάγκους της κουζίνας ή στην τουαλέτα και δεν έπαθε και ποτέ και αυτά "τα χειρότερα" όπως αναφέρετε, ( γιατί τρομάζετε τον κόσμο; Αποστειρώνει κανείς τα χερούλια των λεωφορείων ή τα γραφεία στην δουλειά μας. Εμείς δηλαδή που πιάνουμε οπουδήποτε δεν μπορούμε να πάθουμε αυτά "τα χειρότερα" και να τα μεταφέρουμε στο σπίτι μας και στα παιδιά μας; Αποστειρώσαμε το σπίτι μας και αποστειρώσαμε και τον κόσμο όλο;;; )

 

Αγαπητή th@lia. Μπορεί να θεωρείς ότι αυτά που λέω είναι υπερβολές μπορεί και πολύ καλά να κάνεις. Εγώ δεν θα κρίνω τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και για το τι αποφασίζει για την ζωή του και το περιβάλλον του. Εγώ επέλεξα να μην εκθέτω το παιδί μου σε κανενός είδους χημικά. Και σε μία προσπάθεια να κάνω και εγώ, όσο περνάει από το χέρι μου, κάποια πράγματα για το περιβάλλον μου, προτίμησα κάποιες από τις μεθόδους που περιέγραψα πιο πάνω. Υπερβολικές ή όχι, είναι μέθοδοι που χρησιμοποιούσαν άνθρωποι τα πιο παλιά χρόνια, και που εμείς τώρα τις απορρίπτουμε ως υπερβολικές. Μήπως όμως αν κρινόμασταν εμείς από εκείνους θα είμασταν εμείς οι υπερβολικοί με την υπερκατανάλωση μας και με την υπερβολική μόλυνση που προκαλούμε στο περιβάλλον μας;; Ας το σκεφτούμε και μια φορά ανάποδα. Ότι κάποια πράγματα πάνε μπροστά, δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι είναι και καλύτερα.

 

Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι εδώ έχουμε κάποιου είδους αντιδικία. Οπότε δεν υπάρχει και κανένας λόγος να υπάρχει και ένταση. Όπως είπαμε ο καθένας είναι άξιος τον επιλογών του και των αποφάσεων του.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή th@lia. Μπορεί να θεωρείς ότι αυτά που λέω είναι υπερβολές μπορεί και πολύ καλά να κάνεις. Εγώ δεν θα κρίνω τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και για το τι αποφασίζει για την ζωή του και το περιβάλλον του. Εγώ επέλεξα να μην εκθέτω το παιδί μου σε κανενός είδους χημικά. Και σε μία προσπάθεια να κάνω και εγώ, όσο περνάει από το χέρι μου, κάποια πράγματα για το περιβάλλον μου, προτίμησα κάποιες από τις μεθόδους που περιέγραψα πιο πάνω. Υπερβολικές ή όχι, είναι μέθοδοι που χρησιμοποιούσαν άνθρωποι τα πιο παλιά χρόνια, και που εμείς τώρα τις απορρίπτουμε ως υπερβολικές. Μήπως όμως αν κρινόμασταν εμείς από εκείνους θα είμασταν εμείς οι υπερβολικοί με την υπερκατανάλωση μας και με την υπερβολική μόλυνση που προκαλούμε στο περιβάλλον μας;; Ας το σκεφτούμε και μια φορά ανάποδα. Ότι κάποια πράγματα πάνε μπροστά, δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι είναι και καλύτερα.

 

Καταρχήν αν διαβασες αυτα που εγραψα θεώρησα οτι καλα κανεις αυτα που κανεις και οτι τα μισα απο αυτα αν καναμε που κανεις θα ημασταν καλυτερα!Αυτα τα αφησες στην ακρη και κρατησες το οτι ειπα οτι ισως καποιοι θα σε θεωρησουν υπερβολικοι!Και μεσα σε αυτους και εγω!Και φυσικα και εγω ειμαι υπερβολικη για σενα με τον τροπο που χρησιμοποιω τα x,y,z προϊόντα. Ετσι ειναι αυτα!Επισης, η διαφωνια μου ηταν για τον τροπο που εκφραστηκε παραπανω το πως χρησιμοποιούμε την χλωρινη και τους χαρακτηρισμούς που δέχτηκα.

Εν πάσσει περιπτώσει οταν έγραψα για σενα ήθελα να επαινέσω την στάση που κρατάς σε όλο αυτο για το οποίο συζητάμε άσχετα με το αν διαφωνω ή συμφων μαζι σου για τα απορρυπαντικά. Είπαμε ο γραπτός λόγος καμια φορά δημιουργεί παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν αν διαβασες αυτα που εγραψα θεώρησα οτι καλα κανεις αυτα που κανεις και οτι τα μισα απο αυτα αν καναμε που κανεις θα ημασταν καλυτερα!Αυτα τα αφησες στην ακρη και κρατησες το οτι ειπα οτι ισως καποιοι θα σε θεωρησουν υπερβολικοι!Και μεσα σε αυτους και εγω!Και φυσικα και εγω ειμαι υπερβολικη για σενα με τον τροπο που χρησιμοποιω τα x,y,z προϊόντα. Ετσι ειναι αυτα!Επισης, η διαφωνια μου ηταν για τον τροπο που εκφραστηκε παραπανω το πως χρησιμοποιούμε την χλωρινη και τους χαρακτηρισμούς που δέχτηκα.

Εν πάσσει περιπτώσει οταν έγραψα για σενα ήθελα να επαινέσω την στάση που κρατάς σε όλο αυτο για το οποίο συζητάμε άσχετα με το αν διαφωνω ή συμφων μαζι σου για τα απορρυπαντικά. Είπαμε ο γραπτός λόγος καμια φορά δημιουργεί παρεξηγήσεις.

 

Σου ζητώ συγγνώμη αν παρεξήγησα αυτά που έγραψες. Είμαι στην δουλειά αυτή την στιγμή και διάβασα όλες τις απαντήσεις μαζί. Και πάλι συγγνώμη αν απάντησα σε κάτι που δεν αφορούσε εσένα και την δική σου θέση στην συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

madchemist εγω να ρωτήσω σε σχέση με τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούμε στο πλυντήριο των πιάτων?

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι σου είναι και σπίτι μου και όλων των μελλοντικών γενεών. Δεν με νοιάζει καθόλου το πώς θα χρησιμοποιήσω τον λόγο μου αν αυτά που διαβάζω είναι βλακείες. Μπορείς να με παρεξηγήσεις όσο θέλεις.... κοπέλα μου

Συνέχιζε να βάζεις χλωρίνη μαζί με το απορρυπαντικό για την απολύμανση και θα γίνεις... καινούργια!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ. Ζητώ συγνώμη για τη χρήση της λέξης "βλακεία" στο γραπτό μου. Θεωρώ όμως ανεύθυνο το να ισχυρίζεται κάποιος οτι είναι χορηγός της ΚΛΙΝΕΧ για πλάκα και μετά να λέει οτι στάζει σταγόνες.

 

Εσείς το θεωρείτε σωστό να επιβαρύνει κάποιος το περιβάλλον όσο 20 άλλες οικογένειες; Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα και βγήκα από τα ρούχα μου.

 

Το θέμα δεν είναι αν θεωρούμε η μία την άλλη υπερβολική, αλλά οτι οι πράξεις μας έχουν αντίκτυπο στην υγεία και στο περιβάλλον "μας".

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σταυρωστε με σταυρωστε με!!Οπως ειδες ειχα παραθεσει ερωτηση για το θεμα πολυ πριν μας αφυπνισης εσυ με την οικολογικη σου συνειδηση!Οποτε να σεβαστεις τις "βλακειες" μου. Και οντως δεν αξιζει το θεμα να χαλασει απο τέτοιου είδους κουβλεντες :)

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι σου είναι και σπίτι μου και όλων των μελλοντικών γενεών. Δεν με νοιάζει καθόλου το πώς θα χρησιμοποιήσω τον λόγο μου αν αυτά που διαβάζω είναι βλακείες. Μπορείς να με παρεξηγήσεις όσο θέλεις.... κοπέλα μου

Συνέχιζε να βάζεις χλωρίνη μαζί με το απορρυπαντικό για την απολύμανση και θα γίνεις... καινούργια!

 

1ο Οπως λεγαμε και μικρες αυτο που με αποκαλεις εισαι διπλα ( εχει σχεση με την λεξη "βλακειες"Αρα εμεις που τις γραφουμε τι ακριβως ειμαστε? :?: .2ο Δεν σου επιτρεπω να με αποκαλεις κοπελα μου 3ο Κατι αργοσχολες κυρατσες με δηθεν οικολογικες συνηδεισεις τις ξερουμε ολοι πολυ καλα 4ο Το τι κανω εγω με το περιβαλλον που ζω και τι μυνηματα περναω στο παιδι μου το ξερω εγω και οι γυρω μου πολυ καλυτερα απο την καθεμια που κανει μονο κυρηγματα και κρινει απο το ποσο συχνα χρησιμοποιω τη χλωρινη που δεν το κρυβω αλλωστε εγω ετσι αισθανομαι το σπιτι μου καθαρο, τι να κανουμε τωρα......

Παν μετρο αριστο.....

οκ. Ζητώ συγνώμη για τη χρήση της λέξης "βλακεία" στο γραπτό μου. Θεωρώ όμως ανεύθυνο το να ισχυρίζεται κάποιος οτι είναι χορηγός της ΚΛΙΝΕΧ για πλάκα και μετά να λέει οτι στάζει σταγόνες

 

Κοιτα κοπελια εγω δεν ειπα και ξειπα:ειπα εκτος απο εκει που την θεωρω απαραιτητη τη χρησιμοποιω και σε σταγονες μαζι με το απορυπαντικο στο σφουγγαρισμα.

ααα την συγνωμι κρατησε την για το λουσιμο μην λουστεις και συ με τη χλωρινη οπως προετρεψες εμας να κανουμε :wink:

Ανευθυνη εγω??? Τλπ εσυ εχεις τα δικα σου κριτηρια για να κρινεις τους ανθρωπους τα οποια φυσικα δεν με αγγιζουν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dalia & thalia βλάπτετε τα παιδιά σας και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας. Προτείνω να λούζεστε και να πλένεστε με Χλωρίνη. Στο δέρμα σας να δείτε πόσα μικρόβια ζουν!

Έλεος πια...

Ειρωνεύομαι, τί άλλο να κάνω :evil:

 

Σταματήστε την αλόγιστη χρήση της χλωρίνης! Και εγώ τη χρησιμοποιώ στο μπάνιο αλλά με φειδώ. Δεν μπορείτε να υπερηφανεύεστε για την καταστροφή που προκαλείτε! Και εμείς καθαρές είμαστε, όχι μόνο εσείς!!

 

Αν ειστε καθαρες μπραβο σας!! ( δε νομιζω εξαλλου να το αμφισβιτησε αυτο κανεις.)Καταρχην που ξες αν λουζομαστε με χλωρινη ή οχι? Τουλαχιστον ειμαστε ειλικρινης και το παραδεχομαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΣΤΕ, τωρα βεβαια ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει αλλα προβληματα του.

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

Τα παραπονα σας για την κυκλοφορια συγκεκριμενων προιοντων εκει που πρεπει και οχι σ'αυτους που για τους χ,ψ λογους αποφασισαν να τα χρησιμοποιησουν.

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

 

Αυτό λέω κι εγώ να προσέχουμε πώς χρησιμοποιούμε το γραπτό λόγο:

 

αμφισβήτησε

καταρχάς

ξέρεις (το 'ξες' είναι προφορικό...)

ειλικρινείς

πρόβλημά του

απολογούμαι

σιφόνι (το)

χρησιμοποιούμε

Link to comment
Share on other sites

dalia & thalia βλάπτετε τα παιδιά σας και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας. Προτείνω να λούζεστε και να πλένεστε με Χλωρίνη. Στο δέρμα σας να δείτε πόσα μικρόβια ζουν!

Έλεος πια...

Ειρωνεύομαι, τί άλλο να κάνω :evil:

 

Σταματήστε την αλόγιστη χρήση της χλωρίνης! Και εγώ τη χρησιμοποιώ στο μπάνιο αλλά με φειδώ. Δεν μπορείτε να υπερηφανεύεστε για την καταστροφή που προκαλείτε! Και εμείς καθαρές είμαστε, όχι μόνο εσείς!!

 

Αν ειστε καθαρες μπραβο σας!! ( δε νομιζω εξαλλου να το αμφισβιτησε αυτο κανεις.)Καταρχην που ξες αν λουζομαστε με χλωρινη ή οχι? Τουλαχιστον ειμαστε ειλικρινης και το παραδεχομαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΣΤΕ, τωρα βεβαια ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει αλλα προβληματα του.

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

Τα παραπονα σας για την κυκλοφορια συγκεκριμενων προιοντων εκει που πρεπει και οχι σ'αυτους που για τους χ,ψ λογους αποφασισαν να τα χρησιμοποιησουν.

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

 

Αυτό λέω κι εγώ να προσέχουμε πώς χρησιμοποιούμε το γραπτό λόγο:

 

αμφισβήτησε

καταρχάς

ξέρεις (το 'ξες' είναι προφορικό...)

ειλικρινείς

πρόβλημά του

απολογούμαι

σιφόνι (το)

χρησιμοποιούμε

 

Αυτο δεν το καταλαβο τωρα.ΜΠΡΑΒΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.Το θεμα περι ορθογραφιας ομως εχει συζητηθει σε αλλο τοπικ.Κριμα.Δυστυχως συνηθως γραφω απο το γραφειο και δεν εχω χρονο να τα βαλω σε word για ελεγχο ορθογραφιας. :cry::cry:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ... τι μου θυμίσατε τώρα!!! :) :) :)

 

Πέρα από την πλάκα ομώς, είναι πράγματι καλό να χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο σωστά και μάλιστα χωρίς να χρειαζόμαστε τον έλεγχο του κάθε αυτόματου ορθογράφου. Ξέρετε εσείς.

 

Επίσης είναι καλό να μην χτυπάμε τον άλλο εκεί που είναι αδύναμος.

 

Μια φορά τσακωνόμασταν σαν τα κοκόρια με την aria146 και της έκανα και εγώ παρόμοιες χμμ ... συστάσεις. Αργότερα βέβαια το μετάνιωσα , ιδιαίτερα όταν την γνωρισα από κοντά. Ειρήνη υμίν λοιπόν , επί των ορθογραφικών ζητημάτων....

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ψυχραιμια βρε παιδια...

Ολοι για το καλυτερο συζηταμε αλλα μην ξεροντας πως να προστατευτουμε και οντας λιγο (πολυ!!) θορυβημενοι με οοοολα αυτα που συμβαινουν, λογικο ειναι να δημιουργουνται εντασεις.

 

Απαντηση προς ms : Εγω κυρία Σταυρακου δεν τρομαζω κανενα κοσμο. Λεγοντας "να αποφυγουμε τα χειροτερα" εννοω οτι εαν ,για παραδειγμα, σε καποιο παγκο κουζινας η σε καποιο δισκο κοπης κοψουμε νωπο κοτοπουλο η ψαρι και αμεσως μετα χωρις να απολυμανουμε την συγκεκριμενη επιφανεια κοψουμε λαχανικα για τη σαλατα μας, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα επιμολυνσης των λαχανικων απο τον ιο της σαλμονελλας που υπαρχει αφθονος (στο δερμα κυρίως) και των κοτοπουλων και των ψαριων.

Νομιζω οτι σε καποιο σημειο του ποστ το εχω ξανα αναφερει.

 

Θα πρεπει να ξερετε επισης οτι τα μωρα ειδικα στον πρωτο χρονο της ζωης τους ειναι πολυ ευαισθητα στα μικροβια γιατι ουτε εχουν αναπτυξει το ανοσοποιητικο τους συστημα πληρως ουτε μπορουν ακομα να "παραξουν" δικα τους αντισωματα (ειναι απο τα αρκετα σωστα και επιστημινικα τεκμηριωμενα πραγματα που λενε οοοολοι οι γιατροι).

 

Και μην ακουσω τωρα οτι εμεις τρεχαμε στους δρομους και οταν πεφταμε και σπαγαμε τα μουτρα μας βαζαμε σαλιο στις πληγες και ολα καλα...Αυτα ειναι αρχαια ιστορια. Σημερα οι κινδυνοι ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι πριν 20-30 χρονια...

 

Δεν μπορειτε λοιπον να μου λετε οτι εγω τρομαζω τον κοσμο, μπορω ομως εγω να σας πω οτι με την ,οχι ηθελημενη ή επιτιδευμενη, αγνοια σας παραπληροφορητε τον κοσμο λεγοντας οτι η καυστικη σοδα εξουδετερωνει το ελαιολαδο και οτι ιονιζονται τα ιοντα του μαγνησιου με τα αποσκληρυντικα νερου , επισης οτι τα αποσκληρυντικα δεν ειναι τοξικα.

 

Να σας ενημερωσω οτι τα αποσκληρυντικα ειναι πιο επικινδυνα για το περιβαλλον απο οτι πολλα απορρυπαντικα. Και αυτο διοτι περιεχουν φωσφορικα και φωσφονικα αλατα σε ποσοστο περιπου 80%. Οι δυο αυτοι τυποι των αλατων περιεχονται στις σκονες πλυντηριου σε ποσοστο που κυμαινεται, αναλογα με την εταιρια απο 5 ως 15%. Τα αλατα αυτα ειναι βλαβερα για το περιβαλλον γιατι ειναι η κυρια αιτια δημιουργιας του φαινομενου που ονομαζεται ευτροφισμος των υδατων. Σκοτωνοντας δηλαδη τους υδροβιους οργανισμους που τρεφονται με θαλασσιο πλαγκτον, αρχιζει το πλαγκτον αυτο να υπεραναπτυσσεται και να δεσμευει ολο το διαθεσιμο οξυγονο απο το νερο σκοτωνοντας τα ψαρια και πρασινιζοντας τα νερα.

 

Και φυσικα ο καθενας κανει οτι του κοψει το κεφαλι του και οτι εκεινος κρινει σωστο.

 

Οταν ξεκινησα αυτο το ποστ δεν ειχα σκοπο να το παιξω ξερολας η να τρομοκρατησω τον κοσμο, οπως λετε, κινδυνολογωντας.

 

Θεωρησα και θεωρω χρησιμο και σκοπιμο να διαθεσω τις γνωσεις μου σε ολο τον κοσμο που θα ενδιαφερθει να μαθει και να ενημερωθει σχετικα με τα απορρυπαντικα, τη σωστη τους και προπαντως την ΑΣΦΑΛΗ τους χρηση.

 

Γι αυτο το λογο και γραφω επωνυμα και χωρις να κρυβομαι πισω απο ψευδωνυμα.

 

Εαν τωρα καποια απο αυτα που γραφω δεν τα συμμεριζεστε η δεν τα πιστευετε η δεν θελετε να τα διαβασετε, ειναι σαφως αναφαιρετο δικαιωμα σας. Δεν μπορειτε ομως να γραφετε ανακριβειες και να παραπληροφορητε τον υπολοιπο κοσμο που ενδιαφερεται να διαβασει καποιες αληθειες που ειναι επιστημινικα τεκμηριωμενες και δεν επιδεχονται αμφισβητιση ουτε κατ'ελαχιστο.

 

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξής (και οχι Βαρδάξης)

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

απαντηση προς yogini : αγαπητε/η μου δεν εχει απολυτως καμμια σημασια με πιο απορρυπαντικο πλυντηριου θα πλυνεις τα μωρουδιακα ρουχα.

 

(απαραιτητη διευκρινση : η χλωρινη αποκλειεται γιατι δεν ειναι απορρυπαντικο, ειναι λευκαντικο, δεν καθαριζει δηλαδη τους λεκεδες απλα αποχρωματιζει και οξειδωνει οτι υπολοιπα του λεκε(χρωστικες, γαριασμα κλπ) αφησε το απορρυπαντικο)

 

Μπορει να ειναι σκονη η υγρο της οποιασδηποτε επωνυμης εταιρειας. Και τονιζω το "επωνυμης" διοτι ειναι οι μονες οι οποιες ελεγχονται τουλαχιστον δυο φορες το χρονο απο τους αρμοδιους φορεις και για την ποιοτητα των προϊοντων τους και για την συμπεριφορα τους προς το περιβαλλον.

 

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να χρησιμοποιησεις τη σωστη δοσολογια απορρυπαντικου και μαλακτικου(για να μην μεινουν καταλοιπα σαπουνιου στα ρουχαλακια του μωρου σου, και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να κανεις ενα επιπλεον ξεβγαλμα πατωντας το σχετικο κουμπι στο πλυντηριο σου πριν την εναρξη του προγραμματος πλυσης.

 

Απαντηση προς dimt : Αγαπητη dimt βοηθησε με λιγο. Τι ακριβως θελεις να μαθεις για τα απορρυπαντικα του πλυντηριου πιατων?

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξής

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

dalia & thalia βλάπτετε τα παιδιά σας και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας. Προτείνω να λούζεστε και να πλένεστε με Χλωρίνη. Στο δέρμα σας να δείτε πόσα μικρόβια ζουν!

Έλεος πια...

Ειρωνεύομαι, τί άλλο να κάνω :evil:

 

Σταματήστε την αλόγιστη χρήση της χλωρίνης! Και εγώ τη χρησιμοποιώ στο μπάνιο αλλά με φειδώ. Δεν μπορείτε να υπερηφανεύεστε για την καταστροφή που προκαλείτε! Και εμείς καθαρές είμαστε, όχι μόνο εσείς!!

 

Αν ειστε καθαρες μπραβο σας!! ( δε νομιζω εξαλλου να το αμφισβιτησε αυτο κανεις.)Καταρχην που ξες αν λουζομαστε με χλωρινη ή οχι? Τουλαχιστον ειμαστε ειλικρινης και το παραδεχομαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΣΤΕ, τωρα βεβαια ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει αλλα προβληματα του.

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

Τα παραπονα σας για την κυκλοφορια συγκεκριμενων προιοντων εκει που πρεπει και οχι σ'αυτους που για τους χ,ψ λογους αποφασισαν να τα χρησιμοποιησουν.

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

 

Αυτό λέω κι εγώ να προσέχουμε πώς χρησιμοποιούμε το γραπτό λόγο:

 

αμφισβήτησε

καταρχάς

ξέρεις (το 'ξες' είναι προφορικό...)

ειλικρινείς

πρόβλημά του

απολογούμαι

σιφόνι (το)

χρησιμοποιούμε

 

 

δεν ξέρω αν δεν το κατάλαβες αλλα είσαι εκτος θέματος!!! Στο συγκεκριμένο ποστ μιλάμε για αλλα πράγματα και οχι για την ορθογραφία !!! Αν εχεις πρόβλημα με αυτό (την ορθογραφία δλδ), να ανοίξεις ξεχωριστό ποστ με θέμα ..........."ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ" ή "ΕΓΩ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ"

 

ΤΗΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ!!!! ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!!!! γιατι εδώ είναι δημόσια συζήτηση (σαν να βγαίνεις δλδ στην πλατεία Συντάγματος και να παιρνεις ντουντούκα και να φωνάζεις)

 

Και συγνώμη για το ύφος μου αλλα αισθάνομαι οτι προσβάλλεται ενα άτομο το οποίο το γνωρίζω προσωπικά και μόνο ανεύθυνο δεν είναι!!! Το αντίθετο μάλιστα!! Μην ξεχνάμε οτι όλοι οταν μπαίνουμε στο φόρουμ ΜΑΣ (και το τονίζω το ΜΑΣ) είμαστε (τουλάχιστον οι περισσότεροι) στις δουλειές μας!! Το αν ξεχνάμε λοιπόν να βάλουμε ένα γράμμα σε μια λέξη ή αν κάνουμε ορθογραφικά λάθη δεν είναι και κάτι μεμπτό!!!

 

daddycool χαίρομαι που γνώρισες το Αριάκι μου απο κοντά!!!!

 

Ας μην χαλάσουμε λοιπόν ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ είναι κρίμα!!!!! Οτι θέλετε μπορείτε να τα πείτε και σε πμ!! πιστεύψτε με είναι πολύ καλύτερα ετσι!!!

 

Και ας επιστρέψουμε στην ουσία του ποστ (τα υπόλοιπα δεν έχουν "χώρο" εδώ!!!!

 

κύριε Βαρδαξή σας ευχαριστώ που είστε μέλος του φόρουμ μας και μας δίνετε χρήσιμες πληροφορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε τις ταμπλέτες ή το υγρό στο πλυντήριο των πιάτων!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΙΩΣ ΜΗΛΗΣΕ ΓΙΑ ΩΡΘΟΓΡΑΦΟΙΑ ΚΑΛΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!

χαχαχαχχαχαχαχαχα

αντε ξανα μανα ...!!! :lol::lol::lol::lol:

dadycool καλο μου παιδι πειραμε και πυροσβεστηρα βλέπω?

φτου φτου σκόρδα καλο μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω dimt για τα καλα σου λογια!! :D

 

Πιστευω οτι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε ταμπλεττες απο την αποψη της ευκολιας χρησης. Βεβαια απαραιτητο ειναι να χρησιμοποιουμε και το λαμπρυντικο υγρο μαζι, αφου η λειτουργεια που εκτελει ειναι παρομοια με αυτη του μαλακτικου στα ρουχα. Απομακρυνει δηλαδη τα καταλοιπα του σαπουνιου απο τα σκευη μας.

 

Ο συνδυασμος των τριων διαφορετικων προϊόντων (αλατι, απορρυπαντικο, λαμπρυντικο) ειναι βεβαια ο καλυτερος αλλα ειναι ολιγον τι μπελαλιδικος, ειδικα οταν χρειαζεται να φορτωσουμε το αλατι που πρεπει να μπουμε ολοκληροι μεσα στο πλυντηριο(...). Επισης το προβήμα που μπορει να προκυψει οταν το πλυντηριο μενει αχρησιμοποιητο πολυ καιρο ειναι να πετρωσει το αλατι μεσα και να μην ξεπετρωνει με τιποτα.

 

Αλλωστε στην περιοχη της Αττικης οπου το νερο εχει μετρια σκληροτητα (απο 9 εως και 14 γερμανικους βαθμους) μια οποιαδηποτε ταμπλεττα επωνυμης εταιρειας με τις δοσολογιες που περιεχει μας καλυπτει πολυ καλα, και στην καθαριοτητα και στην προστασια του πλυντηριου μας και στην προστασια του περιβαλλοντος.

 

Αλλωστε η χρηση του πλυντηριου πιατων ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΒΡΩΜΙΚΑ ΠΙΑΤΑ( :D ) ειναι πολυ πιο οικονομικη απο το να πλυνουμε στο χερι, απο ολες τις αποψεις (ακαταναλισκωμενη ενεργεια, νερο,χρονος,ρυπανση κλπ).

 

Επισης, μην αφηνετε πολυ καιρο τα βρωμικα πιατα στο πλυντηριο σας μεχρι να γεμισει (οξυμωρο ε;). Αναπτυσσονται βακτηρια τα οποια το λιγοτερο που μπορει να κανουν ειναι κακοσμια στο πλυντηριο και στα σκευη σας.

 

Καλο θα ειναι οταν τα βρωμικα πιατα ειναι πολυ καιρο μεσα στο πλυντηριο (πανω απο δυο μερες) να χρησιμοποιουμε το προγραμμα με την υψηλοτερη θερμοκρασια (στα περισσοτερα πλυντηρια ειναι 70 C) και να χρησιμοποιουμε μια επιπλεον ταμπλεττα μεσα στον καδο (+ αυτη που τοποθετουμε μεσα στην ειδικη θηκη).

 

 

Παντα στη διαθεση σας,

 

Madchemist

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης, μην αφηνετε πολυ καιρο τα βρωμικα πιατα στο πλυντηριο σας μεχρι να γεμισει (οξυμωρο ε;). Αναπτυσσονται βακτηρια τα οποια το λιγοτερο που μπορει να κανουν ειναι κακοσμια στο πλυντηριο και στα σκευη σας.

 

 

Μπορούμε κάθε φορά που προσθέτουμε στο πλυντήριο χρησιμοποιημένα σκεύη να βάζουμε μια πρόπλυση χωρίς ταμπλέτα, ώστε να ξεπλένονται και να μη μυρίζουν μέχρι να μπει κανονικά η πλύση.

 

Εγω θέλω να ρωτησω το εξής ... άκουσα ότι εκτος απο τα κλασσικά ταμπλετα, λαμπρυντικο και αλάτι μπορούμε μια στο τοσο ειδικα αν έχουμε πολύ λιπαρα απο τροφές σκεύη να ψεκάζουμε με ξύδι τα πιάτα που ειναι τοποθετημένα στο πλυντήριο πριν την πλύση ... καθαριζουν λεεει καλυτερα ... ισχύει αυτο ή ειναι μύθος;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

 

Αυτό λέω κι εγώ να προσέχουμε πώς χρησιμοποιούμε το γραπτό λόγο:

 

αμφισβήτησε

καταρχάς

ξέρεις (το 'ξες' είναι προφορικό...)

ειλικρινείς

πρόβλημά του

απολογούμαι

σιφόνι (το)

χρησιμοποιούμε

 

 

δεν ξέρω αν δεν το κατάλαβες αλλα είσαι εκτος θέματος!!!

 

μόνη της τα 'πε... :lol:

 

καλή συνέχεια στη χλωρινοκατανάλωση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...