Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφες και εγκυμοσυνη


demi

Recommended Posts

Ο καφές πράγματι αυξάνει τον κίνδυνο αποβολής

 

Τα Νέα

Ο καφές μάλλον δεν αρέσει καθόλου στα έμβρυα

Σικάγο

 

 

 

 

Η κατανάλωση καφέ έστω και σε μικρές ποσότητες αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο αποβολής και οι έγκυες γυναίκες καλό θα είναι να τον αποφεύγουν, δείχνει νέα μελέτη για το αμφιλεγόμενο θέμα.

 

Αμερικανοί ερευνητές αναφέρουν ότι η κατανάλωση 200mg καφεΐνης διπλασιάζει τον κίνδυνο αποβολής, συγκριτικά με έγκυες που δεν πίνουν καθόλου καφέ. Η ποσότητα αυτή ισοδυναμεί με περίπου δύο φλιτζάνια καφέ φίλτρου ή με πέντε κουτάκια κεφεΐνούχου αναψυκτικού (ο ελληνικός περιέχει λιγότερη καφεΐνη, ο φραπέ περισσότερη).

 

Ο κίνδυνος αποβολής αυξανόταν αναλογικά με την κατανάλωση καφεΐνης, είτε αυτή προερχόταν από καφέ, είτε από τσάι, ρόφημα σοκολάτας ή συνδυασμό όλων αυτών.

 

Η νέα μελέτη δημοσιεύεται στο American Journal of Obstetrics and Gynecology.

 

Παλαιότερες έρευνες για το θέμα έδειχναν ότι η καφεΐνη αυξάνει τον κίνδυνο αποβολής. Πολλοί επιστήμονες, ωστόσο, θεώρησαν τα αποτελέσματα παραπλανητικά, λόγω του γεγονότος ότι πολλές γυναίκες με φυσιολογική εγκυμοσύνη αποφεύγουν τον καφέ ούτως ή άλλως επειδή τους προκαλεί ναυτία.

 

Για να διαλευκάνουν την υπόθεση, οι ερευνητές του οργανισμού περίθαλψης Kaise Permanente στην Καλιφόρνια παρακολούθησαν 1.063 γυναίκες που συνέχισαν να πίνουν κατά την εγκυμοσύνη τις ίδιες ποσότητες καφέ που κατανάλωναν και πριν.

 

Η αύξηση του κινδύνου αποβολής ήταν σαφής. «Για μένα, ασφαλής δόση είναι μόνο η μηδενική. Αν πρέπει πραγματικά να πιείτε καφέ, προσπαθήστε να τον περιορίσετε στο ένα φλιτζάνι ή το πολύ δύο» δήλωσε στο Reuters ο Δρ Ντε-Κουν Λι, επικεφαλής της μελέτης.

 

Οι ερευνητές υποψιάζονται ότι η καφεΐνη μπορεί να επιβαρύνει τον ανώριμο μεταβολισμό του εμβρύου και να περιορίζει τη ροή αίματος λόγω αγγειοσυστολής στον πλακούντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα το πρωί είχε στη ΝΕΤ αυτή την έρευνα για τον καφέ. Είχα ακούσει οτι η υπερβολική κατανάλωση οδηγεί σε ελλιποβαρή βρέφη, δεν ήξερα για την αποβολή.

Πάντως η δική μου γιατρός είπε από την αρχή να πίνω μόνο 1 φλυτζάνι καφέ τη μέρα κι αυτό γαλλικό ή ελληνικό. Η αλήθεια είναι οτι τον έκοψα τελείως στην αρχή από τις αναγούλες και τώρα απλώς δε μου λείπει.

Το εντυπωσιακό είναι οτι περιλαμβάνονται και καφεϊνούχα ροφήματα (π.χ. coca cola) αλλά και η σοκολάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:? Τελικά είμαι τυχερή που με το που έμεινα έγκυος δεν ήθελα ούτε να βλέπω τον καφε..... ενώ προηγουμένως ήμουν απόλυτα εθισμένη.....

έπινα χαλαρά 4 καφέδες την ημέρα... αλλά πριν καν καταλάβω ότι ήμουν έγκυος... τους έκοψα εντελώς.....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κ οι ντεκαφεινε...

εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει απο την αρχη μονο καφε χωρις καφεινη.....

 

κ΄γω μεχρι τον τεταρτο ουτε να τον μυρισω δεν ηθελα...απο τον τεταρτο κ μετα πινω εναν την ημερα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και στις τρείς εγκυμοσύνες μου συνέχισα να πίνω καφέ κανονικά και τα τρία μωρά γεννήθηκαν 3800. Δεν νομίζω να έχει τόση επίδραση!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Καφέδες ντεκαφεϊνέ

Για καφέ με χωρίς σχεδόν καφεΐνη υπάρχει ο «ντεκαφεϊνέ» (decafeine), που τον παρασκευάζουν οι περισσότερες μάρκες καφέδων. Να μη σας κρύψω όμως ότι η συνηθέστερη μέθοδος εξαγωγής της καφεΐνης χρησιμοποιεί ένα χημικό διαλύτη και η ιστορία αυτών των διαλυτών είναι αρκετή για να μας κάνει νευρικούς.

 

Στα μέσα της δεκαετίας του 70, μετά από χρόνια χρήσης στην αποκαφεϊνοποίηση, ανακαλύφθηκε ότι ο διαλύτης τριχλωροαιθυλένη προκαλεί καρκίνο του ήπατος σε ποντίκια. Αλλά ποτέ δεν απαγορεύτηκε επίσημα. Οι περισσότεροι όμως επεξεργαστές την αντικατέστησαν οικειοθελώς με χλωρίδιο μεθυλενιου, το ενεργό συστατικό στην αφαίρεση μπογιάς. Παρά τις πρώτες διαβεβαιώσεις για την ασφάλεια του, μετά από ευρεία χρήση για έξι χρόνια περίπου, ανακηρύχτηκε καρκινογόνο και το χλωρίδιο μεθυλενιου. Και αυτό δεν έχει απαγορευτεί και συνεχίζει να χρησιμοποιείται από αρκετές εταιρείες.

 

Αλλά η βιομηχανία έχει ανακαλύψει τώρα ένα άλλο εναλλακτικό: το ακετικό αιθύλιο. Αυτή η ουσία, που βρέθηκε σε μερικά φρούτα καθώς και στο φασόλι του καφέ, διασπάται και σχηματίζει υποτιθέμενα αβλαβές αλκοόλ και ακετικό οξύ. Δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ποιος διαλύτης έχει χρησιμοποιηθεί, εκτός και ο κατασκευαστής θέλει να μας πληροφορήσει. Αν γίνεται κάποια νύξη για διαλύτη, είναι πιθανό ότι πρόκειται για ακετικό αιθύλιο.

 

Για τους καχύποπτους με όλες αυτές τις ουσίες υπάρχει και μια άλλη επιλογή: η αποκαφεϊνοποίηση με τη μέθοδο του νερού. Με τόση μυστικότητα για αυτή την τεχνική και εδώ και στο εξωτερικό, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε αν παίρνετε τίποτε περισσότερο (μάλλον σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πούμε λιγότερο) για τα χρήματα που δίνετε, αφού υπάρχουν δύο τύποι μεθόδου νερού.

 

Ο ένας, που ακριβέστερα περιγράφεται ως "μέθοδος ατμού", χρησιμοποιεί ακόμη χημικά για να αποβάλει την καφείνη μαζί με τον ατμό. Στον άλλο, γνωστό ως «η ελβετική μέθοδος νερού», λέγεται ότι οι κόκκοι του καφέ δεν έρχονται ποτέ σε επαφή με χημικά. (Δεν είμαι σίγουρος, πάντως, ότι κάποια από τις μάρκες ντεκαφεϊνέ καφέ που κυκλοφορεί ως τώρα στην Ελλάδα παράγεται με αυτή τη μέθοδο.)

 

Η αφαίρεση της καφεΐνης, όμως, μπορεί να μην λύσει, όλα σας τα προβλήματα με τον καφέ. Φαίνεται ακόμη να υπάρχει μια μη αναγνωρισμένη ένωση στον καφέ που προκαλεί την έκκριση γαστρικού οξέος.

 

Πάντως, η ανησυχία για τους κινδύνους της καφείνης και τα χημικά υπολείμματα στον ντεκαφεϊνέ καφέ έχουν επισκιάσει αυτό που ίσως είναι ακόμη μεγαλύτερος κίνδυνος για την υγεία -δηλαδή, τα υπολείμματα παρασιτοκτόνων.

 

Γιατί ο καφές καλλιεργείται σχεδόν αποκλειστικά σε χώρες όπου τα γεωργικά χημικά που απαγορεύονται στις πιο πολιτισμένες χώρες χρησιμοποιούνται εκεί ακόμη.

 

Τι είδους προστασία μάς παρέχει ένα σύστημα που επιτρέπει να εισάγεται αυτό που απαγορεύεται εγχώρια; Και τι σόι άνθρωποι είναι αυτοί που πουλάνε σε άλλους αυτό που θεωρούν επικίνδυνο για τους εαυτούς τους;

 

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά εγώ φοβήθηκα να πιω ντεκαφεϊνε.

Πηγή εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δεν πινουν καφε ..

 

Θα εχω να πιω και 4 χρονια ...αλλα θορυβηθηκα με την σοκολατα ..

 

Οχι πως πινω ιδιαιτερα συχνα , αλλα καλο ειναι να προσεχουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη 2η κούπα καφέ - χωρίς καφεΪνη- !!! Η γιατρός μου είπε να πίνω έναν διπλό ελληνικό κ μετά αν θέλω χωρίς καφείνη. Τι να πιστέψουμε επιτέλους??? Οχι κ σοκολάτα με γάλα??? κ πως θα πίνω το γάλα μου??? Σκέτο, ούτε να το μυρίσω!!! :(:(:(:(:(

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

το είχα ψάξει γιατι με πειράζει ο καφές,

 

και η jacobs κάνει την μέθοδο την καλή χωρις διαλύτη χημικό δηλαδή.

γίνεται δηλαδή με "μηχανικό τρόπο" αυτή η διαδικασία - με ατμό, κτλ

το είχα διαβάσει στο site τους - το καφέ τον έχει ο σκλαβενίτης και τον λενε decaf είναι φίλτρου.

 

το φοβερό είναι ότι δοκιμάσαμε μια φορά έναν ντεκαφεινε του douwe egberts και ήταν ΧΑΛΙΑ. .

μετά όμως, πάλι άρχισε να με πειράζει, δεν ξέρω γιατί. κουφό ε? μάλλον στον οργανισμό μου δεν του πάει ο καφές. !

 

επίσης, ντεκαφεινε φίλτρου έχει το starbucks που μπορείς να τον αγοράσεις, πρέπει να έιναι καλός.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια μικρή δημοσκόπηση:

Πίνετε καφέ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, και αν ναι, πόσους?

Τι περιορισμούς έχετε από τον/την γυναικολόγο σας?

 

προσωπικά μου επιτρέπει δύο

Πίνω έναν το πρωι και έναν ντεκαφεινε στο γραφείο

ea0f1b3dca.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

max, μια από τα ίδια, στην αρχή έλεγε έναν την ημέρα και αυτόν νερομπούλα και τώρα με τα χάπια που παίρνω είπε καθόλου.

 

Βέβαια, από όταν έμεινα έγκυος δεν έχω πιεί όυτε γουλιά, αν και το σκέφτομαι το ελληνικό το καφεδάκι που τοοοοοοοσο πολύ μου αρέσει!! :(

 

Δε βαριέσαι όμως! Όταν και γω το σεξ το βλέπω με τηλεσκόπιο πια, τί να σου κάνει ο καφές.....

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι τον ελληνικό καφέ, ο νεσκαφέ μου κάνει τα νεύρα κορδόνια, κι ο γαλλικός είναι πολύ μπλιαχ ρε παιδί μου!

Οπότε φτιάχνω ένα εσπρέσσο το πρωί... μισή δόση κανονικό καφέ και μισή ντεκαφεϊνέ... έτσι για τη γεύση... προσθέτω και νερό για ν' αραιώσει...

 

Αν βγω για καφέ, παίρνω ντεκαφεϊνέ φρέντο καπουτσίνο - με μπόλικο αφρόγαλα, για να παίρνω κι ασβέστιο :P .

 

Μου έχω υποσχεθεί όμως πως όταν γεννήσω με το καλό, θα πιώ ένα ΤΡΙΔΙΠΛΟ εσπρεσσάκι να έρθω στα ίσα μου. Και ναι, θα κάνω ΚΑΙ τσιγάρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω έναν καφέ την ημέρα....όσο ήταν πιο κρύος ο καιρός έπινα γαλλικό και τώρα φραπέ...

 

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα ενας καφές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μέχρι και την 33 εβδομάδα που είμαι πίνω έναν καφέ κανονικότατο το πρωί μόλις ξυπνάω και εννοώ όχι ντεκαφεινέ.. Και τέλος......Αφού να φανταστείτε μόλις γεννήσω την επόμενη μέρα έχω από τώρα πει στον άντρα μου να περάσει από έναν Γρηγόρη και να μου φέρει ένα φραπέ βαρύ σκέτο και μάλιστα αχτύπητο ......μόνο με ένα κουταλάκι να τον ανακατέψουν........

 

χα χα

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την έλλειψη...Εδώ μας έκοψε το σεξ, ο καφές μας μάρανε??

 

:lol::lol::lol:

 

Η γιατρός μου είχε πει έναν την ημέρα δεν πειράζει,

γαλλικό όμως ή ελληνικό.

Μέχρι τον 5ο-6ο δεν έπινα καθόλου,ε μετά χτυπούσα κανένα ελληνικούλι

που έτσι κι αλλιώς μου αρέσει πολύ

και με τις ζέστες ήπια και μερικά ντεκαφεινέ φραπεδάκια. :oops::lol:

 

(Είχα διαβάσει κάπου οτι το γάλα στον καφέ δεν προσφέρει ασβέστιο,

το αντίθετο,η καφεινη το δεσμέυει και πάει χαμένο

κάνοντάς το επιπλέον περισότερο δύσπεπτο.)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έπινα καθόλου,αν και η γιατρός μου μου είχε πει ότι θα μπορούσα ένα γαλλικό ή ελληνικό(και οι δυο δε με ενθουσιάζουν)να πίνω.Μου έλειπε όμως αρκετά,απλώς έκανα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ένα γαλλικό μου επέτρεψε & αυτόν ελαφρύ. Δε μ'απασχολησε όμως & τον έκοψα μαχαίρι. Σιγά την έλλειψη...Εδώ μας έκοψε το σεξ, ο καφές μας μάρανε??

 

Το πρόβλημα Max είναι ότι έχουν κοπεί τα πάντα: Προσωπικά έκοψα

το κάπνισμα μαχαίρι (1 πακετο την ημέρα),

το κρασί (1 ποτήρι το βράδυ),

το αλκοολ (2-3 ποτηράκια τη βδομάδα)

πολλές δραστηριότητες (έντονη κόπωση)

 

αν τα δεις μεμονωμένα προφανώς δεν πειράζει, αλλά όλα μαζί όταν τα σκέφτομαι, μερικές φορές μου την δίνει....... :lol::lol:

ea0f1b3dca.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...