Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία δερματική από άγνωστη αιτία


Recommended Posts

ευχαριστω για τις απαντησεις!τελικα τον πηγα σημερα στον γιατρο μας και εχει κολλησει ιο κοξακι...ευχομαι να περασει και να μην εχουμε τιποτα αλλο..

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παντελινο, περαστικά σας!

Να σε ρωτήσω, πώς βρήκαν οτι έιναι ο κοξάκι; Διότι ο μικρός μου (12 μηνών) έχει εδώ και 7-8 μήνες σπυράκια στο πρόσωπο, έχουμε κάνει άπειρες θεραπείες, 2 βιοψίες και δε μας βρίσκουν τι είναι. Όλοι λενε οτι δεν είναι ανησυχητικό, ωστόσο επειδή εμφανίζει και μια μικρή υποτονία έχω αρχίσει να υποψιάζομαι μήπως συσχετίζεται υποτονία-δερματικό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ, μια ιογενης λοιμωξη ερχεται και φευγει, δεν κραταει τοσο καιρο.

του πηραν βιοψια δερματος-αυτο εννοεις? δηλαδη, κανονικα με νυστερι? με καμει εντυπωση γιατι το κανουν παρα πολυ σπανια.

τι σου εξηγει ο δερματολογος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βιοψία δέρματος, μια το Φλεβάρη και μια το Μάιο! Και οι δυο καθαρές, πήγα σε 4 δερματολόγους (οι δύο κορυφές, στην Αθήνα) και δεν ξέρυον τι είναι... Πάντως δεν έιναι κάτι ανησυχητικό λένε. Με απασχολεί όμως η πιθανή σχέση με την υποτονία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροί δε γνωρίζουν να μου πουν τι είναι! Η βιοψία λέει οτι το υλικό δεν είναι παθολογικό (έχω δύο βιοψίες, μια από το Α. Συγγρός και μια από το Παίδων). Ωστόσο, το πρόβλημα παραμένει και είναι μόνο στο προσωπάκι του... Σκέφτομαι αφού με κλασσική ιατρική δε βλέπω φως να ρωτήσω γνώμη και ενός ομοιοπαθητικού...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας!Πριν απο λιγο ο γιος μ 27 μηνων αρχισε να πεταει κατι ασπρα σπυρακια σαν τσιμπιματα απο κουνουπια τα οποια φευγουν μετα απο λιγο κ ξαναεμφανιζοντε αλλου κ παει λεγοντας.Σε διαφορα σημεια του σωματος κ λιγο στο προσωπο.Δε ξερω τι ειναι κ εχω αγχωθει.Εχει καποια αντιμετωπίσει κατι αντιστοιχο?Περιμένω γρηγορα απαντησεις..Η απο καποιον ειδικο που θα το διαβασει τωρα.Πηρα κ το γιατρο δεν απανταει.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα στο νοσοκομιο

Αν δεν θελεις να τρεχεις κανε τον ενα μπανιο και αλλαξε του ολα τα ρουχα, πετσετες και σεντονια και ισως και κρεβατι μηπως ειναι κανα ζουζουνι και τον πειραζει

Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ο μικρος μου ξαφνικα αρχισε να εχει εντονη φαγουρα σε σημειο να γρατζουνιεται οπως ξινεται, αρχικα στο σβερκο και εξαπλωθηκε στο πανω μερος της πλατης ,στο στερνο και αναμεσα στις κλειδωσεις χωρις ομως να ειναι κατι εμφανες ,δεν εχει κοκκινιλες.

Η παιδιατρος εδωσε αταραξ και κορτιζουνουχα αλοιφη ,επισης διατροφικα αποχη απο αυγα ,ψαρι κτλ.......

1 εβδομαδα πηρε σιροπι και αφου ειδαμε οτι ηρεμησε συνεχισαμε μονο την αποχη απο τις τροφες....απλα ξινοταν που και που .......στο τελος της τριτης πια εβδομαδας του εδωσα χυλοπιτες και την αλλη μερα μπανανα και ξαναφουντωσε, αρχισε να τσιμπιεται απο την φαγουρα!!!

Δεν αλλαξα απορρυπαντικο εκεινο το διαστημα και στον παιδικο που ρωτησα δεν εχει αλλο παιδαικι προβλημα μηπως ειναι κατι κολλητικο....μεχρι και για ψωρα διαβασα σε αλλο ποστ!!!

Το μονο διαφορετικο που μπορω να εντοπισω ηταν η αλλαγη αφρολουτρου, του εβαλα καποιο που ειχε βρωμη....δεν θα επρεπε ομως να ειχε υποχωρησει η φαγουρα μετα απο 3 εβδομαδες??

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αν μπορεις-γραψε τι λεει η βιοψια. δηλαδη, οι ιατροι προς τα που προσανατολιζονται? που ειναι τα σπυρακια?

ξερετε αν το Συγγρος έχει ειδικο τμημα για παιδιά ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...