Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποταση και χαμηλος αιματοκριτης


Recommended Posts

Silent και zouzounel ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Γενικά τρώω αρκετά συχνα μοσχάρι και αποφεύγω να παιρνω το συμπληρωμα σιδήρου ή να τρώω το φαγητό μου σε συνδυασμό με γαλακτοκομικά. Για παράδειγμα πίνω το πρωι τον σίδηρο και πίνω το ασβεστιο ή τρωω ένα γιαουρτάκι το βραδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν παιρνω σίδηρο σε συνδυασμό με βιταμίνη C, ίσως θα πρέπει να το κάνω.

Zouzounel εμενα τα resoferon με πείραξαν λίγο, αλλά θα μπορούσα να κάνω υπομονη εαν έβλεπα ότι είχα αποτέλεσμα. Από την στιγμή όμως που ο αιματοκρίτης έπεσε και με αυτά σκέφτηκα να δοκιμάσω και 3ο συμπληρωμα.

Αιμοσφαιρίνη κλπ δεν θυμαμαι τιμες αλλά ειναι χαμηλές, κάτω από το όριο

Είμαι στην 31 εβδομαδα πάνω κάτω, ελπίζω πλεον να σταθεροποιηθώ.

Σίγουρα θα ρωτήσω τον γιατρό το σκεπτικό του εαν τελικά προτείνει τις ενεσεις. Όμως επειδή προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της ασφάλειας και της πρόληψης, μάλλον θα προτιμήσω να τις κάνω παρά να διακινδυνευσω κάτι στο χειρουργείο... Ακόμα και αν πρόκειται να έχω μια ταχύτερη ανάρρωση θα το σκεφτώ, με δεδομένο ότι έχω και άλλο ένα καλικατζαράκι που θα με περιμένει στο σπίτι και θα απαιτεί πολλή ενέργεια :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παντως κι εμενα τα μικροφερ μου ειπε να τα παιρνω μιση ωρα πριν το γευμα/ πρωινο κλπ με ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ποτηρι νερο για καλυτερη διαλυση και αν θελω να το συνδυαζω με πορτοκαλαδα. Μου δινει και φιλικο οξυ γιατι βοηθα στην απορροφηση! Κι εγω περιμενω τις εξετασεις του επομενου μηνα να δουμε αν σταθεροποιηθηκε τουλαχιστον ο αιματοκριτης. Οπως ειπε και η zouzounel μετα την 28η περιπου υποτιθεται οτι μενουν σταθερες οι τιμες..Φεριτινη ειμαι στα ορια αλλα παλι χαμηλα.. για να δουμε! Καλη τυχη σε ολες!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε!!!σημερα πηγα στην γιατρο μου δεν μου ειπε κατι για της εξετασεις οκ οσο για τον αιματοκριτη θα χτυπισω κοκκινο στα χαπια 3 την ημερα σηδηρο μαζι με φολικο για να δουμε θα δουμε ασπρο φως!!ειδα την φατσουλα μου κ σημερα κ πρωτη φορα το ειδα να κουνιεται συνεχεια στριφογυρνουσε χαχαχα ¨) αα οσο για για της τιμες στα νοσοκομεια μου ειπε οτι επεστρεψαν η παλιες τιμες κ της καλυπτει κανονικα το ικα κ μονο το επιδομα εχει κοπει τον 900ε νομιζω ηταν δηλαδη δεν θα τα παρνουμε κ δεν θα πληρονουμε κατι στο νοσοκομειο

.κ οσες γεννησουν σε ιδιωτικο θα το παρουν το επιδομα αλλα θα πληρωσουν το νοσοκμομειο αυτα πολλα φιλια!!εχω καμπιλη ζαχαρου τον αλλο μηνα για μενα ειναι εφιαλτης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι! πως τα πατε?

εγω βρε κοριτσια εδω και 1, 2 βδομαδες αισθανομαι φοβερη εξαντληση και ζαλιζομαι πολυ συχνα.. Περπαταω 10 λεπτα και λαχανιαζω!! Μηπως σας εχει τυχει? λετε να επεσε ο αιματοκριτης κι αλλο ή ειναι φυσιολογικα συμπτωματα για τις βδομαδες που βρισκομαι? σημερα μπηκα στην 25η... φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

twiggy μου εδω και λίγες μέρες με το που μπηκα στην 22η ξεκινησαν και εμενα οι ζαλαδες και η εξάντληση. Θα τσεκάρουμε την ερχόμενη εβδομάδα αιματοκρίτη που επίσης είχε πέσει και λόγω διδύμων φοβάμαι ότι συνεχίζει να πέφτει. Οσο μπορείς ξεκούραση, τουλάχιστον εμένα αυτό είχε πει ο γιατρός. Επίσης διάβασα ότι μετά την 28η σταθεροποιείται οπότε υπομονή...Και σίδηρο!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω φενια μου! κι εγω τωρα εριξα εναν υπνο και καπως συνηλθα!! ευχομαι να εισαι καλα με τον αιματοκριτη σου, καλα αποτελεσματα.. αντε υπομονη μεχρι την 28η!!!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακόμα, αν και δεν είμαι σιγουρη ότι αυτό είναι το πιο καταλληλο θέμα αλλά αφού μιλήσαμε για απορρόφηση σιδήρου θα την κάνω!!!

Ξέρετε αν ο καφές επηρεάζει την απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό? Πίνω έναν καφε σχεδόν 1 ώρα μετά το χαπάκι του σιδήρου και αναρωτιεμαι αν πρέπει να αλλάξω αυτη την συνηθεια

Link to comment
Share on other sites

μαλεκον νομιζω οτι γενικα δεν βοηθαει ο καφες ουτε το τσαι στην απορροφηση.. δες και εδω http://www.homeopathy.gr/homeopathy/coffee_caffeine_decafeine.html

Μπορεις να τον αντικαταστησεις με ντεκαφεινε ισως... φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λογω 28 αιματοκρίτη (και μου ε'ιπε οτι θα πέσει και αλλο λογω στιγματος) ρώτησα τον γυναικολογο για τις ενέσεις. Μου ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνες και οτι μπορει να πεθανει το εμβρυο λογω θρόμβωσης και χιλιες φορες να κανω μεταγγιση αν δεν μου ανεβει ο αιματοκρίτης...ισχύει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Λογω 28 αιματοκρίτη (και μου ε'ιπε οτι θα πέσει και αλλο λογω στιγματος) ρώτησα τον γυναικολογο για τις ενέσεις. Μου ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνες και οτι μπορει να πεθανει το εμβρυο λογω θρόμβωσης και χιλιες φορες να κανω μεταγγιση αν δεν μου ανεβει ο αιματοκρίτης...ισχύει αυτό??

 

καλησπερα εφω ειχα αιματοκριτη 24 και εκανα 2 φορες μεταγγιση

ειχα ξεκινησει με 32 μετα πηγε 24 1 μεταγγιση 4 μηνας μετα 25 2 μεταγγιση 6 μηνας μετα σταθεροποιηται μην ανχωνεσαι

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου έπεσε μέχρι και 26.Ο γιατρός μου με "απείλησε" με μετάγγιση και πλακώθηκα στο μοσχάρι και στα πορτοκάλια.Ανέβηκε στο 28,7 και πανηγύριζα!!!!Αυτό το άτιμο το στίγμα!!

Link to comment
Share on other sites

anthiet καλημερα! Πες μου σε παρακαλώ πως καταφερες να ανεβασεις τον αιματοκριτη και σε ποια βδομάδα? Καθε ποτε ετρωγες μοσχάρι και τι ειδος? Επίσης πορτοκαλάδα ποσο συχνα? Αν μπορεις να μου πεις ακριβως τι εκανες μπας και μπορεσω να το ανεβάσω το ρημάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα...και εγω εχω χαμηλη πιεση η μικρη μου 5 και η μεγαλη 7,αιματοκριτη...καθε πρωι πορτοκαλαδα με λεμονι και μανταρινη..τελεια!!

και λιγο παραπανω αλατακι,τωρα για τον αιματοκριτη παιρνω εξτρα σιδηρο!!!

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο πιο κατάλληλο θέμα αλλά δεν εχω την δυνατότητα αναζήτησης. Όσες γεννησατε κ τελικά ο αιματοκριτης σας έπεσε τι κάνατε; διάβασα μια περίπτωση μετάγγισης στην πρώτη σελίδα, υπάρχει κάποια που να το αντιμετώπισε διαφορετικά; εχω φτάσει 22 τρεις μέρες μετά τον τοκετό κ μάλλον σήμερα θα μιλήσω με τον γιατρό μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
giasof έκανες μετάγγιση και στη γέννα? Πότε σου σταθεροποιηθηκε ο αιματοκρίτης? Είχες και χαμηλα αιμοπετάλια ? Έχεις στίγμα? Ευχαριστω!

 

συγνωμη τωρα το ειδα μπορει και να εχεις γεννησει..με το καλοκαι με ενα πονο..οχι δεν εκανα μεταγγιση στην γεννα παραδοξω δεν εχασα σχεδον καθολου αιμα αλλα ειμασταν ετοιμη σε περιπτωση που χρειαζομουν..ναι εχω στιγμα και τα αιμοπεταλια μου ηταν παντα αυξημενα

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και ο αιματοκρίτης μου ήταν ανέκαθεν πεσμένος. Γύρω στο 34, άντε 35. Τώρα έφτασε στο 29! Παίρνω 2 gynotardiferon την ημέρα και ο γιατρός μου μου είπε να πλακωθώ στα κρέατα. Όχι σε ποσότητα φυσικά! Να τρώω κάθε μέρα κρέας. Καλό είναι επίσης, κάθε χαπάκι σου να το παίρνεις μαζί με ένα πορτοκάλι φρούτο ή φυσικό χυμό. Απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό. Αυτή η ζαλάδα και η κόπωση που σου δημιουρεί ο χαμηλός αιματοκρίτης, δεν παλεύεται ρε κορίτσια! Κοιμάσαι κουρασμένη και ακόμα και μετά από έναν καλό ύπνο ξυπνάς πτώμα!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και πριν την εγκυμοσύνη πολύ χαμηλή πίεση, οπότε τώρα πέφτει περισσότερο.

Για καλή μου τύχη όμως στις τελευταίες εξετάσεις ο αιματοκρίτης μου ήταν 34, θα δούμε τώρα που θα κάνω τέλος του μήνα πάλι.

Το κακό είναι ότι ζαλίζομαι κάποιες στιγμές και έχω ταχυκαρδία για λίγο, ο γιατρός μου είπε πως είναι από την χαμηλή πίεση και μου σύστησε να τρώω περισσότερα αλμυρά και περισσότερο αλάτι στο φαγητό (το οποίο ανέκαθεν το έφτιαχνα με μπόλικο αλάτι) πόσο ακόμη να βάλω????

Και έχω παρατηρήσει πως ζαλίζομαι όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο και είμαι όρθια, να φανταστείτε πως κόντεψα να λιποθυμήσω στην ουρά του ταμείου στο σούπερ μάρκετ!!

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κ γω! ειμαι στην 19η βδομαδα....παιρνω 2 φορες τη μερα σιδηρο κ φυλλικο οξυ...παντα ειχα αναιμια...με αιματοκριτη 36 κ 35...πριν 3 βδομαδες στις εξετασεις αιματος ειχα 34....ο γιατρος λεει οτι τραβαει το παιδι κ αμα δεν πεσει αλλο να μην φοβαμαι....τρωω κοκκινιστο κρεας, στιβω κ φρεσκο χυμο γιατι με πιανουν κατι ζαλαδες...κοντευα να πεσω στο μπανιο προχθες!!!κ δενεχω παει στη δουλεια μια-δυο φορες γιατι η πιεση πεφτει καμια φορα....αλλα να σταθω σε ουρα ορθια δεν παιζει...παντα ζαλιζομουν σε πολυωρη ορθοστασια, ποσο μαλλον τωρα....στα τρενα πχ προσπαθω να καθομαι οταν παω στη δουλεια....κ σιγα μην παραχωρουν τη θεση!!! ελπιζω να φουσκωσει η κοιλια πιο πολυ να φαινομαι εγκυοσ γιατι τωρα δεν πολυφαινεται με το μπουφαν....η ορθοστασια δεν παλευεται!

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη θα σου περασουν οταν πας στο 6 με 7 μηνα γιατι το παιδι τραβαει..εγω παντως οπως γραφω και πιο πανω ειχε πεσει στο 24 αν αυτο που νιωθεις δεν το αντεχεις φαντασου εγω που δουλευα και 12ωρα και ειχα ληψη 1 μερα μονο σε ολη την εγκυμοσυνη μου και το μονο που με εκανε να νιωσω λιγο πιο καλα ηταν η μεταγγιση..υπομονη και μολις δεις το παιδακι σου ολα αυτα θα ειναι μηδαμινα μπροστα στο αγγελουδι που θα βαστας..:P

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη και αρκετά χαμηλή πίεση.

Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου ήταν 32. Την άλλη βδομάδα έχω πάλι εξέταση...να δω πού έχει φτάσει. :roll:

Η πίεση δε με ενοχλεί σε τίποτα, δε ζαλίζομαι συχνά (και προ της εγκυμοσύνης εννοώ) και κυμαίνεται στο 11 με 7. Το μόνο που πάντα είχα σαν χαρακτηριστικό λόγω χαμηλής πίεσης ήταν ότι κρυώνω πιο πολύ από το φυσιολογικό.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη και αρκετά χαμηλή πίεση.

Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου ήταν 32. Την άλλη βδομάδα έχω πάλι εξέταση...να δω πού έχει φτάσει. :roll:

Η πίεση δε με ενοχλεί σε τίποτα, δε ζαλίζομαι συχνά (και προ της εγκυμοσύνης εννοώ) και κυμαίνεται στο 11 με 7. Το μόνο που πάντα είχα σαν χαρακτηριστικό λόγω χαμηλής πίεσης ήταν ότι κρυώνω πιο πολύ από το φυσιολογικό.

 

Maraki κι εγώ είμαι λιγάκι κρυουλιάρα.... δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να είναι από αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη και αρκετά χαμηλή πίεση.

Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου ήταν 32. Την άλλη βδομάδα έχω πάλι εξέταση...να δω πού έχει φτάσει. :roll:

Η πίεση δε με ενοχλεί σε τίποτα, δε ζαλίζομαι συχνά (και προ της εγκυμοσύνης εννοώ) και κυμαίνεται στο 11 με 7. Το μόνο που πάντα είχα σαν χαρακτηριστικό λόγω χαμηλής πίεσης ήταν ότι κρυώνω πιο πολύ από το φυσιολογικό.

 

Maraki κι εγώ είμαι λιγάκι κρυουλιάρα.... δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να είναι από αυτό....

 

 

Ουτε και εγω.Τωρα τελευταια το εμαθα και επαθα πλακα.Δεν μπορουσα ποτε να ζεσταθω.Πουλοβερ ρομπιτσα και παλι κρυωνα.Απο παντα ειχα χαμηλο αιματοκριτη και χαμηλη πιεση 10 και 5 και λεω τωρα θα σβησω αλλα αυτη ειχα και πριν.Αιματοκριτη 30 εχω αλλα δεν βλεπω τεραστια διαφορα με το 35 που ειχα παντα.Ιδιες ζαλαδες και ιδια κουραση αισθανομαι.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...