Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες (υποδομή, φετινά δίδακτρα) για τα δημοτικά των Saint Paul στον Άλιμο και Λεόντειο στη Νέα Σμύρνη.

Όποιος γνωρίζει από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο forum και ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάποια ιδιωτικά στα νότια προάστια και συγκεκριμένα για τον Γείτονα στη Βάρη, το Saint Paul στον Άλιμο, την Σύγχρονη Παιδεία στην Ηλιούπολη και το Πρότυπο Εκπαιδευτήριο Ευρωπαϊκή Παιδεία στο Ελληνικό. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν-γονείς,

 

Μετά από την συμπλήρωση ένος έτους που πήγαν τα παιδιά μου σε ιδιωτικό σχολείο και μετά από εκατοντάδες συζητήσεις είτε έδω μέσα είτε με γνωστούς και φίλους εβγαλα το εξής συμπέρασμα:

Δεν υπάρχει καλό και κακό ιδιωτικό σχολείο, ούτε η άποψη κάποιου μπορεί να μας βοηθήσει....αυτό συμβαίνει γιατί ο καθένας από εμάς έχει τα δικά του κριτήρια για το πως κρίνει το οτιδήποτε και οχι μόνο ένα σχολείο. Είναι απίστευτο πως ακούς τα καλύτερα και τα χειρότερα για το ίδιο σχολείο και τελικά μπαινεις σε φαύλο κύκλο συνεχών σκέψεων και αναζητήσεων. Ακόμα και από πολύ γνωστό μου άτομο άκουσα κριτική για κάποιο σχολείο που σήμερα έχοντας ιδία απόψη είναι διαφορετική.

Και επειδή και εγώ θα αναγκαστώ να αλλάξω και φέτος σχολείο στα παιδιά μου, θα ακολουθήσω μόνο το ένστικτο μου από τα σχολεία που είδα, γιατί διαφορετικά θα τρελαθώ ή θα πρέπει να τα πάω σε δημόσιο..!!!

Ελπίζω να βοηθήσω με την σκέψη μου....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Συμφωνώ απόλυτα ότι ο καθένας θα αποφάσίσει για το δικό του παιδί με τα δικά του κριτήρια. Παρόλα αυτά θα μπορούσαν να μας φανούν χρήσιμα κάποια στοιχεία από γονείς που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε συγκεκριμένα ιδιωτικά σχολεία, τα οποία δεν θα μπορούσε να γνωρίζει κανείς μόνο από την επίσημη ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Συμφωνώ απόλυτα ότι ο καθένας θα αποφάσίσει για το δικό του παιδί με τα δικά του κριτήρια. Παρόλα αυτά θα μπορούσαν να μας φανούν χρήσιμα κάποια στοιχεία από γονείς που ήδη στέλνουν τα παιδιά τους σε συγκεκριμένα ιδιωτικά σχολεία, τα οποία δεν θα μπορούσε να γνωρίζει κανείς μόνο από την επίσημη ενημέρωση!

 

Αν και δεν ανήκω στην κατηγορία αυτή (ο γιος, α Γυμνασίου,-πιθανόν- θα πάει το Σεπτέμβριο σε ιδιωτικό και η κόρη θα ακολουθήσει) συμφωνω απόλυτα για την χρησιμότητα της ανταλλαγής απόψεων οπότε καταθέτωω συνοπτικά κάποια στοιχεία/απόψεις και παρακαλώ για τα σχόλιά σας.

 

1. Η καταρχήν επιλογή μας είναι να πάει ο γιός (και η κόρη του χρόνου) στο πειραματικό (από του χρόνου "πρότυπο" με βάση τή νέα νομοθεσία) των Αναβρύτων (αν περάσει στη κλήρωση μεθαύριο)

 

2. Αν δεν περάσει έχουμε επιλέξει το Ελληνογαλλικό της Αγίας Παρασκευής για το οποιο ψάξαμε αρκετά και λάβαμε μόνο θετικά σχόλια

 

3. Επιπλέον μας έκανε θετική εντύπωση ότι το συγκεκριμένο σχολείο δέχτηκε το αίτητμα των γονέων των παιδιών που θα φοιτήσουν για μείωση των διδάκτρων (λόγω κρίσης κλπ) σε αντίθεση με κάποια άλλα σχολεία που δεν δεχόντουσαν καν συζήτηση

 

4. Το συγκεκριμένο σχολείο (το ιδιωτικό) είχε 100 περίπου υποψηφίους από τους οποίους μετά από εξετάσεις επιλέγησαν τελικά οι 75 (περίπου) δηλ. 3 τμήματα χ 25

 

Η βασική λογική για την παραπάνω επιλογή -μετά από αρκετή συζήτηση- έχει ως εξής:

 

- Το επίπεδο της δημόσιας μέσης -και όχι μόνο- παιδείας θα είναι τα επόμενα χρόνια -και λόγω κρίσης- χαμηλότερο από το σημερινό (το οποίο προσωπικά δεν θεωρώ ικανοποιητικό)

- Αν διασωθεί κάτι (μεγάλο ΑΝ) αυτό θα είναι τα πρότυπα σχολεία

 

Το ερωτηματικό -που ταυτόχρονα είναι και ενδοιασμός- αφορά την πιθανότητα να χρειαστεί για οικονομικούς λόγους να γυρίσουν (στο δημοτικό πήγαν σε δημόσιο) στο δημόσιο σχολέιο και το σοκ (μικρό ή μεγάλο) της σύγκρισης στην περίπτωση αυτή. Θεωρήσαμε όμως ότι θα μπορέσουμε -ως οικογένεια-να το διαχειριστούμε αν χρειαστεί.

 

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν στον προβληματισμό κάποιων και με χαρά θα άκουγα τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα παλι ολο το φορουμ...(ουφ)και δυστυχως δεν βρηκα αυτο που ηθελα.Ξερει καποιος κατι για το σχολειο Μαντα _Παπαδατου στην Κηφισια?Οποιαδηποτε πληροφορια χρησιμη...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ¨ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

 

μπορείς να μου στειλεις μήνυμα με περισσότερες πληροφορίες γιατι σκέφτομαι να παω τα παιδιά μου.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τίποτα για τα εκπαιδεύτηρια ***** ;

 

Λέμε του χρόνου να γράψουμε τη μικρή στο νηπιαγωγείο

και σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά και για το Δημοτικό

(θα εξαρτηθεί απο άλλες καταστάσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

 

Μήπως έχει επισκεφτεί κάποιος τις εγκαταστάσεις τις Ελληνικής Παιδείας (Μαρούσι ή Ηράκλειο) και γενικότερα τι εντυπώσεις αποκόμισε?

 

Ξέρω ότι το σχολείο αυτό έχει μια ιδιαιτερότητα. Το έντονο ενδιαφέρον για την θρησκεία. Ισχύει κάτι τέτοιο? Σαν ιδιωτικό σχολείο τι διαφορές έχει από ένα δημόσιο? Γιατί σε σύγκριση με ένα άλλο ιδιωτικό αρκετά πιο ακριβό, οι διαφορές είναι εμφανείς.

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Είναι ο 2ος χρόνος που θα πάει ο μικρός μου στην Ελληνική Παιδεία και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

 

Εντούτοις, οποιοσδήποτε αποφασίσει να στείλει το παιδάκι του στην Ελ. Παιδεία πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος και αποφασισμένος ότι θέλει το παιδί του να πάρει ελληνοχριστιανική αγωγή και αρχές. Μόνο αν δεν τον απωθεί αυτή η ιδέα, πρέπει να προχωρήσει. Και φυσικά πρέπει να μην έχει αντίρρηση για το ... "πρωτόκολλο" (φούστα για τα κορίτσια, ζυπ-κυλότ στη γυμναστική, ποδιά στο νηπιαγωγείο, φόρμα στο δημοτικό κ.τ.λ.).

 

Αν δεν ενοχλούν αυτά, τότε θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα γιατί δίνουν αληθινή αγάπη και στοργή στα παιδιά, στο καθένα ξεχωριστά (στον μικρό μου που έχει τις άπειρες αλλεργίες, μέχρι τις κρεμούλες του του έβαζαν, του άπλωναν αντηλιακό, του θύμιζαν να πάρει τα φαρμακάκια του).

 

Αν όμως έχετε και την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορείτε να συμβιβαστείτε, τότε... καλύτερα να ξεχάσετε την Ελληνική Παιδεία.

Η υπερήφανη μαμά του Μπίτοτο=Φίλιππου

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει για νηπιαγωγειο ελληνογαλλικης σχολης αγιας παρασκευης τμες?

 

καθως και για την ελληνοιταλικη σχολη αθηνων που ειναι πατησια γνωριζει κανεις αν ισχυει οτι θα μεταφερθουν προς καντζα?

 

οποιαδηποτε πληροφορια για αυτα τα σχολεια θα μου ηταν χρησιμη

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καποιος που να γνωριζει για νηπιαγωγειο ελληνογαλλικης σχολης αγιας παρασκευης τμες?

 

καθως και για την ελληνοιταλικη σχολη αθηνων που ειναι πατησια γνωριζει κανεις αν ισχυει οτι θα μεταφερθουν προς καντζα?

 

οποιαδηποτε πληροφορια για αυτα τα σχολεια θα μου ηταν χρησιμη

 

ευχαριστω

 

 

Για το ελληνογαλλικο ξέρω - από πρώτο χέρι- τιμές για Α Γυμνασίου. Ηταν 6.400 και μετά από αίτημα των γονέων (των μαθητών της Α γυμνασίου) το κατέβασαν στα 5.900 και κατήργησαν επίσης και την επιπλέον προκαταβολή (500 ευρώ) δηλ. την ενσωμάτωσαν στη τιμή. Υποθέτω ότι ανάλογα έπραξαν/μπορεί να πράξουν και με τα δίδακτρα για το νηπιαγωγείο. Γενικά πάντως δείχνουν ότι και λόγω στήριξης από Γαλλία κατανοούν τις -οικονομικές- συνθήκες και προσαρμόζονται ανάλογα.

Γενικά πάντως πήραμε πολύ καλές πληροφορίες από μαθητές και γονείς (γυμνασίου) για το επίπεδο και για την όρεξη των καθηγητών να δώσουν πράγματα

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Για το ελληνογαλλικο ξέρω - από πρώτο χέρι- τιμές για Α Γυμνασίου. Ηταν 6.400 και μετά από αίτημα των γονέων (των μαθητών της Α γυμνασίου) το κατέβασαν στα 5.900 και κατήργησαν επίσης και την επιπλέον προκαταβολή (500 ευρώ) δηλ. την ενσωμάτωσαν στη τιμή. Υποθέτω ότι ανάλογα έπραξαν/μπορεί να πράξουν και με τα δίδακτρα για το νηπιαγωγείο. Γενικά πάντως δείχνουν ότι και λόγω στήριξης από Γαλλία κατανοούν τις -οικονομικές- συνθήκες και προσαρμόζονται ανάλογα.

Γενικά πάντως πήραμε πολύ καλές πληροφορίες από μαθητές και γονείς (γυμνασίου) για το επίπεδο και για την όρεξη των καθηγητών να δώσουν πράγματα

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

 

σε ευχαριστω εμενα με ενδιαφερει η ιταλικη που ειναι καλο σχολειο φτηνο πραγματικα χωρις να ειναι φανταχτερο και εχει τμηματα με λιγα παιδια,,,το προβλημα μου ειναι τα πατησια γιατι ειμαστε βορεια προαστεια,,,και καλα να στελενεις παιδι γυμνασιου αλλα τα μικρουλια μωρε κουραζονται

 

η δευτερη λυση μου ειναι το ελληνογαλλικο και βεβαια;α το δημοσιο της γειτονιάς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θεωρώ υποχρέωσή μου, αφού έγραψα για τα άλλα σχολεία που επισκέφθηκα, να αναφερθώ και σε αυτό που, αν έμενα στα βόρεια προάστεια, αν το είχα δει από την αρχή, θα το είχα επιλέξει στα σίγουρα...

 

Λοιπόν αυτό το σχολείο μου άρεσε πάρα πολύ...

 

Καταρχήν η κυρία Αντωνοπούλου (διευθύντρια) μου φάνηκε ο πιο ειλικρινής άνθρωπος από όλους όσους συνάντησα σε όλα τα σχολεία που επισκέφθηκα... Το μάρκετινγκ και όλα αυτά είναι μακριά από την αντίληψη αυτής της γυναίκας... Δεν ξέρει ή δε θέλει να "κρύβει" τα μείον και να προβάλλει τα "συν" του σχολείου... Θα πω πολύ λαϊκά "Μαγκιά της"!

 

Σε αυτό το σχολείο ένα ζευγάρι εκπαιδευτικών προσπαθεί να εκπληρώσει το όνειρό του να δημιουργήσει το "ιδανικό" σχολείο...

 

Είμαι σίγουρη ότι αυτό το σχολείο σε μερικά χρόνια θα ξεχωρίσει, εκτός και αν το χτυπήσει η οικονομική κρίση...

 

Εγώ από εδώ θέλω να πω ότι αυτό το σχολείο το ξεχώρισα μέσα στην καρδιά μου...

 

Και αν τελικά δεν το επέλεξα στο παρά πέντε, είναι για λόγους που έχουν περισσότερο σχέση με την περιοχή που βρίσκεται (πολύ βόρεια) και λιγότερο με το σχολείο...

 

Θέλω να ευχηθώ σε αυτούς τους ανθρώπους, σε αυτό το σχολείο, καλό αγώνα στο δύσκολο δρόμο της διάκρισης!

 

Και πάλι, αν δεν ήμουν εκπαιδευτικός και ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι θα γίνει σοβαρή δουλειά, θα πήγαινα σε αυτό το σχολείο...

 

Και πάλι, αν η τωρινή επιλογή μου δε με δικαιώσει, θα στραφώ προς αυτό το σχολείο...

 

Και μια περιγραφή του σχολείου:

 

Περιβάλλον άκρως εξοχικό, πεντακάθαρο και πανέμορφο με θέα δασωμένα βουνά.

 

Το σχολείο καθαρό, μαζεμένο σε έκταση και με καθαρά σχολικό χαρακτήρα κτιριακά. Εγκαταστάσεις ωραίες, καινούριες, χωρίς καμία υπερβολή στην έκταση και χωρίς να είναι υπερεντυπωσιακές, είναι όμως αυτό που λέμε επαρκείς για τα λεφτά που πληρώνεις.

 

Και τα δίδακτρα είναι αυτά που πρέπει γι΄αυτά που παίρνεις, καθώς τα αθλήματα και ένας όμιλος περιλαμβάνονται στα δίδακτρα του υποχρεωτικού προγράμματος. Μόνο το σχολικό μου φάνηκε ακριβό αλλά κατάλαβα το γιατί... Οι αποστάσεις των περιοχών που εξυπηρετεί είναι πολύ μεγάλες...

 

Ξεχωρίζει η μοναδική νοοτροπία του σχολείου να θέλει να τα κάνει "όλα για όλους". Δε συνάντησα άλλο σχολείο που η μελέτη να περιλαμβάνεται στο βασικό πρόγραμμα (όπως και ο αθλητισμός όπως προείπα). Και μάλιστα δε γίνεται το μεσημέρι (για να μη νυστάζουν τα παιδιά) αλλά μετά το πέρας του κάθε βασικού μαθήματος, γίνεται η μελέτη του, που είναι ουσιαστικά έξτρα ώρες εμβάθυνσης και εξάσκησης...

 

Οι άνθρωποι θέλουν να έχουν ολα τα παιδιά την ίδια εμπειρία εκπαίδευσης και δεν κοιτάνε να εμπορευτούν στεγνά το κάθε τί... Θέλουν όλα τα παιδιά να αθλούνται, όλα να μελετούν στο σχολείο, όλα τα παιδιά να παρακολουθούν κάποιον όμιλο, όλα να είναι σε όσο το δυνατόν πλησιέστερο επίπεδο γνωστικά... Νομίζω ότι ίσως είναι λίγο βαρύ αλλά ουσιαστικό το πρόγραμμά του και γενικά το σχολείο...

 

Το εκπαιδευτήριο αυτό είναι μόνο 8 ετών και νομίζω ότι η δύναμή του θα φανεί σε περίπου 4 χρόνια από τώρα, όταν θα αρχίσουν να αποφοιτούν οι φουρνιές των μαθητών που έχει αναθρέψει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pasxalitsa!

Από τις περιγραφές σου το σχολείο ακούγεται περίφημο. Μπήκα στο σαιτ του να ρίξω μια ματιά ξεκινώνοντας από την λίστα των επιτυχόντων στις πανελλήνιες. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι υπάρχουν μόνο 13 παιδιά επιτυχόντες σε ΑΕΙ.

Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Πόσα τμήματα έχει κάθε τάξη και πόσα πόσα παιδιά?

Μου φαίνεται μικρός ο αριθμός.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δε συνάντησα άλλο σχολείο που η μελέτη να περιλαμβάνεται στο βασικό πρόγραμμα (όπως και ο αθλητισμός όπως προείπα). ...

 

Γεια σου και καλό χειμώνα. Τα πολλά θα σου τα πω με πμ. Απλά να διαφωνήσω στην παρατήρηση αυτή, ξέρω τουλάχιστον ένα σχολείο ακόμη που μέσα στα δίδακτρα περιλαμβάνει τα ενισχυτικά μαθήματα, ιδιαίτερα μαθήματα για τους πιο αδύναμους μαθητές, όλα τα επιπλέον αθλητικά και τους ομίλους δραστηριοτήτων. -εσύ φαντάζεσαι για ποιο λέω, δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμηση- (δηλαδή όλο το πρόγραμμα μέχρι τις 3.30)

Γι αυτό τα δίδακτρα κάποιων σχολείων φαίνονται ανεβασμένα, γιατί περιλαμβάνουν ΟΛΑ αυτά και υπάρχει ισότητα στα παιδιά, αφού δεν θα στερηθεί κάποιο παιδί τη συμμετοχή του σε κάποια δραστηριότητα λόγω χρηματων.

Για το σχολείο που αναφέρεις έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα.

Αλλά νομίζω ότι κι εσύ έκανες πολύ καλή επιλογή....:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Kyra, μήπως μπορείς να αναφέρεις ονομαστικά το σχολείο διότι με ενδιαφέρει να μάθω ποιο είναι και φαντάζομαι και άλλους γονείς?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αν θελει καποιος να δει τι τον συμφερει πρεπει να αποφασιζει τι παροχες θα εχει με τα αντιστοιχα χρηματα π.χ. δεν μπορει να ζηταει το σχολειο 10.000 ευρω και οι εγκαταστασεις να ειναι αθλιες. Από την αλλη αν καποιος θελει σχολειο με πισινα ειναι δυσκολο να τη βρει με 2000 ευρω.

Αλλο σχολειο μπορει να πει. Θελω 5.000 ευρω και σου εχω μεσα και τη Μελετη και τα Μετασχολικα.

Αλλο μπορει να πει Θελω 4.000 ευρω + 500 η Μελετη + 500 τα Μετασχολικα. Η τιμη συνολικα ειναι ιδια αλλα δινει και στον αλλον την δυνατοτητα να διαλεξει αν επιθυμει να τα κανει ολα το παιδι του στο σχολειο.

Γι'αυτο για εμενα πιστευω οτι ειναι σωστο να ρωταμε ποσο κοστιζουν αυτα που θελουμε να κανει το παιδι μας και να εχουμε εικονα αν ανταποκρινονται στα χρηματα που ζητανε ακομη και με λεπτομερειες π.χ. Υπάρχει Μελετη και Μελετη. Σε καποια σχολεια βαζουν παιδια απο διαφορες ταξεις να καθονται μαζι στη Μελετη και βλεπεις 20 παιδια απο διαφορες ταξεις με μια δασκαλα (που πολλες φορες δεν ειναι και δασκαλα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Υπάρχουν και τμηματα Μελετης με 5 παιδακια και απο την ιδια ταξη. Υπαρχουν και τμηματα Μελετης με 2 παιδακια που εχουν μαθησιακες δυσκολιες.

Ολα πρεπει να τα ρωταμε π.χ. τις ειδικοτητες που μπαινουν στην ταξη . Πολλα σχολεια για να κανουν οικονομια ο δασκαλος της ταξης κανει Μουσικη , εικαστικα, θεατρικο κ.λ.π. Αλλα σχολεια εχουν ειδικοτητες ξεχωριστες για να κανουν τις διαφορες δραστηριοτητες των παιδιων. Μπορουν αυτα σχολεια να βγουν με 3000 ευρω το χρονο ?

Link to comment
Share on other sites

Κel έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές. Επίσης πρέπει να βλέπουμε και πόσα από αυτά τα άπειρα που προσφέρουν τα σχολεία, θα μπορέσει να παρακολουθήσει το δικό μας παιδί, γιατί στο κάτω κάτω μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν. Από τις δεκάδες δραστηριότητες το παιδί μου θα παρακολουθήσει τη μία, άντε τις δύο, αλλιώς περιφέρεται από δω κι από κει για καθαρά διαφημιστικούς λόγους. -μου θυμίζει μία παιδική κατασκήνωση που τα ανήψια μου γύρισαν εξαντλημένα γιατί κάθε μισή ώρα άλλαζαν δραστηρίότητα, για να πουν στους γονείς ότι τα έκαναν όλα-:lol::lol::lol:

Για να το ξεκαθαρίσω, όμως, εγώ δεν μιλάω για μελέτη -που κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνεται στο σπίτι και το παιδί να μάθει να μελετάει μόνο του με την εποπτεία του σχολείου και των γονιών του-. Μιλώ για ενισχυτική διδασκαλία για κάποια παιδιά που χρειάζονται το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλό χειμώνα. Τα πολλά θα σου τα πω με πμ. Απλά να διαφωνήσω στην παρατήρηση αυτή, ξέρω τουλάχιστον ένα σχολείο ακόμη που μέσα στα δίδακτρα περιλαμβάνει τα ενισχυτικά μαθήματα, ιδιαίτερα μαθήματα για τους πιο αδύναμους μαθητές, όλα τα επιπλέον αθλητικά και τους ομίλους δραστηριοτήτων. -εσύ φαντάζεσαι για ποιο λέω, δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμηση- (δηλαδή όλο το πρόγραμμα μέχρι τις 3.30)

Γι αυτό τα δίδακτρα κάποιων σχολείων φαίνονται ανεβασμένα, γιατί περιλαμβάνουν ΟΛΑ αυτά και υπάρχει ισότητα στα παιδιά, αφού δεν θα στερηθεί κάποιο παιδί τη συμμετοχή του σε κάποια δραστηριότητα λόγω χρηματων.

Για το σχολείο που αναφέρεις έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα.

Αλλά νομίζω ότι κι εσύ έκανες πολύ καλή επιλογή....:wink::wink::wink:

 

Έχεις δίκιο, έπρεπε να γράψω το μοναδικό από όσα είδα εγώ...:wink:

Καλέ γιατί δεν αναφέρεις το σχολείο; Αν δε μιλήσουμε ονομαστικά πως θα ανταλλάξουμε πληροφορίες;;; Δεν ήξερα λοιπόν ότι το σχολείο που έχεις επιλέξει εσύ έχει τέτοιο σύστημα...

 

Όσο για την επιλογή μας... Ξέρω τί ρισκάρω και τί όχι σε αυτό το σχολείο... Θα δείξει... Ελπίζω να αποφασίσαμε σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pasxalitsa!

Από τις περιγραφές σου το σχολείο ακούγεται περίφημο. Μπήκα στο σαιτ του να ρίξω μια ματιά ξεκινώνοντας από την λίστα των επιτυχόντων στις πανελλήνιες. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι υπάρχουν μόνο 13 παιδιά επιτυχόντες σε ΑΕΙ.

Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Πόσα τμήματα έχει κάθε τάξη και πόσα πόσα παιδιά?

Μου φαίνεται μικρός ο αριθμός.

Ευχαριστώ πολύ

 

Είναι πολύ φυσικό αυτό που συμβαίνει με τον αριθμό των επιτυχόντων διότι το σχολείο είναι καινούριο σχετικά και οι πρώτοι δικοί του μαθητές (εννοώ να έχουν ξεκινήσει εκεί από την Α δημοτικού) δεν έχουν φτάσει καν στο λύκειο... Τα παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες είναι μετεγγραφές από άλλα σχολεία, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό... Μπορεί να είναι στο σχολείο αυτό δηλ. για 1 ή 2 ή 3 χρόνια. Να σκεφτείς ότι στους ρητορικούς αγώνες συμμετείχε με παιδιά μικρότερης ηλικίας και παρόλα αυτά διακρίθηκε...

 

Δεν ξέρω να σου πω για το λύκειο τίποτα, υποπτεύομαι ότι ο αριθμός των μαθητών και των υποψηφίων του αντίστοιχα πρέπει να είναι μικρός...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pasxalitsa!

Από τις περιγραφές σου το σχολείο ακούγεται περίφημο. Μπήκα στο σαιτ του να ρίξω μια ματιά ξεκινώνοντας από την λίστα των επιτυχόντων στις πανελλήνιες. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι υπάρχουν μόνο 13 παιδιά επιτυχόντες σε ΑΕΙ.

Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Πόσα τμήματα έχει κάθε τάξη και πόσα πόσα παιδιά?

Μου φαίνεται μικρός ο αριθμός.

Ευχαριστώ πολύ

 

Α, για ποια βαθμίδα θες να κοιτάξω πόσα παιδιά έχει η τάξη και πόσα τμήματα; Τις έχω κρατήσει τις σημειώσεις από όλα τα σχολεία... (Ξέρω μόνο για νήπιο και δημοτικό να σου πω, για τα άλλα δε ρώτησα, είναι πολύ μακρινά!:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Oi επιτυχίες στις πανελλήνιες για εμένα δεν αποτελούν κριτήριο επιλογής ιδιωτικού σχολείου και μάλιστα όταν αναφερόμαστε στα πολύ ακριβά σχολεία γιατί εκεί τα παιδιά ξέρουν ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι, για να πάει το παιδί στο πανεπιστήμιο. Εξάλλου και ο πρωθυπουργός μας και ο πρόεδρος της αξιωματικής αντιπολίτευσης αποφοίτησαν από πανεπιστήμια του εξωτερικού. Από την άλλη για τα παιδιά ιδιαίτερα της επαρχίας το να περάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο είναι μονόδρομος, για να ξεφύγουν, οπότε σκοτώνονται στο διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, όλα τα κοιτάς όταν επιλέγεις σχολείο...

 

Α, να πω ότι το συγκεκριμένο σχολείο (Εκπαιδευτική Αναγέννηση) προσανατολίζεται στο να βάλει προγράμματα ΙΒ όταν συγκεντρώσει ικανοποιητικό αριθμό παιδιών, γι΄αυτό και κάνει πάρα πολλές ώρες αγγλικών στο υποχρεωτικό πρόγραμμα από το νήπιο...

Το ζητούμενο όμως είναι το προσωπικό ενδιαφέρον και ο αγώνας της διευθύντριας στο να είναι το σχολείο ποιοτικό και ουσιαστικό σε αυτά που προσφέρει... Αν πάει και κάποιος άλλος να δει αυτό το σχολείο, ας μας γράψει εντυπώσεις.

 

Να επαναλάβω (το είχα πει και πριν από αρκετές σελίδες) ότι πολύ σοβαρή δουλειά στα Δυτικά Προάστεια κάνει το σχολείο της Ιεράς Μητρόπολης Πειραιά. Το ξέρω γιατί είχα μαθήτρια που την παρακολουθούσα για χρόνια από το σχολείο και ξέρω πόσο ουσιαστική και ευσυνείδητη δουλειά κάνουν οι άνθρωποι εκεί. Τώρα ψήνω μια φίλη μου που μένει Κορυδαλλό και θέλει κάτι κοντινό, να στείλει την κόρη της εκεί... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ φυσικό αυτό που συμβαίνει με τον αριθμό των επιτυχόντων διότι το σχολείο είναι καινούριο σχετικά και οι πρώτοι δικοί του μαθητές (εννοώ να έχουν ξεκινήσει εκεί από την Α δημοτικού) δεν έχουν φτάσει καν στο λύκειο... Τα παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες είναι μετεγγραφές από άλλα σχολεία, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό... Μπορεί να είναι στο σχολείο αυτό δηλ. για 1 ή 2 ή 3 χρόνια. Να σκεφτείς ότι στους ρητορικούς αγώνες συμμετείχε με παιδιά μικρότερης ηλικίας και παρόλα αυτά διακρίθηκε...

 

Δεν ξέρω να σου πω για το λύκειο τίποτα, υποπτεύομαι ότι ο αριθμός των μαθητών και των υποψηφίων του αντίστοιχα πρέπει να είναι μικρός...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δεν γνώριζα τίποτα για το σχολείο ούτε ότι είναι καινούριο οπότε έτσι εξηγείται η κατάσταση!

 

Παιδιά ανά τμήμα εννοούσα σε αυτές τις τάξεις (τις μεγάλες) αλλά τώρα μου λύθηκε η απορία!

 

Καλή σχολική χρονιά να έχετε (εσείς και όλα τα παιδάκια) και πιστεύω ότι όταν είμαστε κοντά στα παιδιά μας όλα πάνε καλά!

Φιλιά και καλημέρα!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pasxalitsa!

Από τις περιγραφές σου το σχολείο ακούγεται περίφημο. Μπήκα στο σαιτ του να ρίξω μια ματιά ξεκινώνοντας από την λίστα των επιτυχόντων στις πανελλήνιες. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι υπάρχουν μόνο 13 παιδιά επιτυχόντες σε ΑΕΙ.

Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Πόσα τμήματα έχει κάθε τάξη και πόσα πόσα παιδιά?

Μου φαίνεται μικρός ο αριθμός.

Ευχαριστώ πολύ

 

Μέγιστος αριθμός παιδιών στο νήπιο- προνήπιο:15-17

Μέγιστος αριθμός παιδιών στο δημοτικό:26

 

Το πρόγραμμα του νηπίου-προνηπίου περιλαμβάνει ανά εβδομάδα: 5 ώρες αγγλικά/2 ώρες μπαλέτο ή ποδόσφαιρο/ 2 ώρες κολύμβηση/ 2ώρες εικαστικά/ 2 ώρες σκάκι (από νηπιο)

 

Το πρόγραμμα του δημοτικού περιλαμβάνει 5 ώρες αγγλικά (σε 15άδες τα παιδιά)/ 4 ώρες β΄ξενη γλώσσα (από δ δημοτικού)/ 2 ώρες πληροφορική/ 2 ώρες θεατρικό παιχνίδι (από γ δημ. 1 ώρα) /1 όμιλο/ μελέτη γλώσσσας και μαθηματικών/2 ώρες α αθλητική δραστηριότητα/ 2 ώρες β αθλητική δραστηριότητα.

 

Νομίζω ένα φοβερά πλήρες πρόγραμμα. Τα δίδακτρα είναι 7000. Το σχολικό και η διατροφή είναι έξτρα. (1200 + 800)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...