Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φούρνος μικροκυμάτων


fotiniv

Recommended Posts

Ένα άλλο που έχω ακούσει για τους φούρνους μικροκυμάτων είναι ότι για να δεις αν υπάρχει διαροή ακτινών βάλε μέσα ένα κινητό τηλέφωνο, κλείσε τη πόρτα (ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ) και πάρε τηλέφωνο με ένα άλλο τηλέφωνο το κινητό που έχεις μέσα. Αν δεν έχει σήμα, όλα καλά, δηλαδή δεν υπάρχει διαροή!

 

 

Πάντως και γω τον λειτουργώ συνέχεια το φούρνο μικροκυμάτων γιατί δουλεύω το πρωί και μαγειρεύουμε από το βράδυ. Και το γάλα μου το πρωί εκεί το ζεσταίνω άπό παιδί!!! Και του μικρόυ εκεί το ζεσταίνω, πολύ λίγη ώρα βέβαια, ίσα που να γίνει χλιαρό...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικα με τους φ/μ ενα καλο site ειναι

http://www.fda.gov/cdrh/consumer/microwave.html

 

Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι η απωλεια μικροκυμματων. Βεβαια απο τον ελεγχο που εκανε ο FDA δεν βρηκε καποιον φουρνο εκτος οριων. Ισως παλιοι φουρνοι θα ηταν καλο να μην χρησιμοποιουνται. Στο εμποριο υπαρχουν καποιες συσκευες που εντοπιζουν την ακτινοβολια που φευγει εξω π.χ.

http://www.survivalequipment.net/md115.html

http://www.safensoundkids.com/sfnsnd08.htm

Δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα βεβαια...

 

Επισης οσον αφορα τις ζελατινες πανω απο φαγητα, αυτο ειναι πολυ επικινδυνο γιατι μπορει με τη θερμοκρασια ουσιες απο την ζελατινη να περασουν στο φαγητο. Καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιουνται πλαστικα σκευη.

 

Οσον αφορα για τα Wifi αυτα ειναι ασφαλη. Τα ασυρματα τηλεφωνα εχουν μεγαλυτερη ακτινοβολια απο τις wifi συσκευες. Εχω ανεβασει στο Rapidshare το σχετικο αρθρο.

http://rapidshare.com/files/75585951/health_and_wifi_new-1.pdf.html

 

Ελπιζω να βοηθησα.

zB1t.jpg.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις μου έστειλαν αυτό το e-mail...σοκαριστικό !!! :shock:

Κάθε μέρα ζεσταίνω εκεί το γάλα μου για τον καφέ μου κλπ!!! :shock:

 

ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ

 

 

 

Ένα άτομο 26 ετών αποφάσισε να πιει ένα φλιτζάνι καφέ. Πήρε ένα φλιτζάνι με νερό και το έβαλε στο φούρνο μικροκυμάτων για να το θερμάνει (κάτι που είχε κάνει και με άλλα πράγματα πριν). Δεν είμαι βέβαιος πόσο χρόνο έθεσε το χρονόμετρο, αλλά αυτός μου είπε ότι θέλησε να φέρει το νερό σε σημείο βρασμού.

 

Όταν το χρονόμετρο έκλεισε το φούρνο μικροκυμάτων, αφαίρεσε το φλιτζάνι από το φούρνο. Κοιτάζοντας το φλιτζάνι, παρατήρησε ότι το νερό δεν έβραζε, αλλά αμέσως το νερό στο φλιτζάνι "ανατινάχτηκε" στο πρόσωπό του.

 

Το φλιτζάνι παρέμεινε άθικτο έως ότου το έριξε από το χέρι του αλλά όλο το νερό είχε πεταχτεί στο πρόσωπό του λόγω της συγκέντρωσης της ενέργειας. Σε ολόκληρο το πρόσωπό του προκλήθηκαν φουσκάλες και εγκαύματα 1ου και 2ου βαθμού που μπορεί να αφήσουν μόνιμα το σημάδι τους. Μπορεί επίσης να έχει χάσει μερικώς την όραση στο αριστερό του μάτι.

 

Στο νοσοκομείο, ο γιατρός που τον παρακολουθούσε δήλωσε ότι αυτό είναι αρκετά κοινό περιστατικό και το νερό (μόνο του) δεν πρέπει ποτέ να θερμανθεί σε έναν φούρνο μικροκυμάτων. Όταν το νερό θερμαίνεται με αυτόν τον τρόπο, κάτι πρέπει να τοποθετηθεί στο φλιτζάνι για να διασκορπίσει την ενέργεια που συγκεντρώνεται όπως: ένας ξύλινος αναδευτήρας, ένα φάκελο τσαγιού, κ.λ.π....

 

Είναι εντούτοις μια πολύ ασφαλέστερη επιλογή να βράσει κανείς το νερό σε ένα βραστήρα.

 

 

 

Η απάντηση της General Electric:

 

Ευχαριστίες για την επιστολή σας. Θα είμαι ευτυχής να σας βοηθήσω. Το e-mail που λάβατε είναι σωστό. Πραγματικά το νερό και άλλα υγρά μπορούν να φθάσουν σε σημείο βρασμού χωρίς καθόλου την παρουσία φυσαλίδας. Το υγρό αυτό θα βράσει μέσα στο φλιτζάνι όταν κινείται ή όταν κάτι όπως ένας φάκελος τσαγιού ή ένα κουτάλι μπει σε αυτό. Για να αποτρέψετε να συμβεί αυτό, αλλά και την πρόκληση του τραυματισμού, μην θερμάνετε οποιοδήποτε υγρό για περισσότερο από δύο λεπτά ανά φλιτζάνι.

 

Αφότου αυτό το υγρό θερμανθεί, αφήστε το φλιτζάνι μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων για τριάντα δευτερόλεπτα πριν το μετακινήσετε ή προσθέστε κάτι σε αυτό.

 

Εάν προωθούσατε το παρόν κείμενο... θα μπορούσατε πολύ εύκολα να βοηθήσετε κάποιους να γλιτώσουν από σοβαρότατο κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέπω επίσης περιστατικό γνωστού, που έβαλε να "βράσει " αυγό στο φούρνο μικροκυμάτων ,απλώς τοποθετόντας το μέσα,(χωρίς νερό)...

Το αυγό εξεράγη στό πρόσωπό του όταν το έβγαλε και δυστυχώς έχασε το ένα του μάτι. :(:(

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως τον χρησιμοποιω για να ζεσταινω το φρεσκο γαλα των μικρων..ειδικα τη νυχτα που κλαινε δε προλαβαινω με αλλον τροπο..

ισως να μην ειναι και ο,τι καλυτερο αλλα...

οσο ηταν βρεφη φυσικα δεν τον χρησιμοποιουσαμε γι αυτον τον λογο ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Και γω το χρησιμοποιώ για να ζεστάνω το γάλα του μικρού και μάλιστα όχι μέσα στο μπουκάλι, αλλά σε γυάλινο ποτήρι. Και γω το γάλα μου το ζεσταίνω εκεί εδώ και ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια...από παιδί!!! Τίποτα δεν έπαθα...αλλά αν έπηρεάζονται οι βιταμίνες...δε ξέρω..!!Ένας γνωστός μου είπε την ιστορία με το νερό που αν το βάζεις στο μικροκυμάτων και το αφήσεις να κρυώσει και ποτίζεις ένα φυτό θα ξεραθεί γιατί καταστρέφονται όλα τα στοιχεία που έχει μέσα..Αλήθεια είναι ότι ψιλοφοβήθηκα και πλέον προσπαθώ κυριώς να το ζεσταίνω με το μπρίκι και του μικρόυ και το δικό μου τώρα στην εγκυμοσύνη!Τώρα ποια είναι η αλήθεια...ποιος ξέρει!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει γραφτει αλλα με αυτον τον τροπο μπορειτε να δειτε αν ο φουρνος σας μονωνει σωστα.βαλτε ενα κινητο μεσα και κλειστε το πορτακι,παρτε τηλεφωνο στο κινητο,αν χτυπησει το φουρνακι ειναι πολυ επικινδυνο και θελει πεταμα.εμας δεν χτυπαει αλλα της πεθερας μου,ναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα αυτο το τεστ αν το κανεις με αλλο κινητο μπορει να χτυπησει... ;)

εμενα με το δικο μου δε χτυπαει αλλα με του αντρα μου πχ χτυπαει..

 

:shock::shock: πως γινεται αυτο καλε??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τεστ που λέτε μου θυμίζει ένα αντίστοιχο που λένε για τα γυαλιά ηλίου: για να τσεκάρεις λέει αν σε πρστατεύουν από υπεριώδεις ακτινοβολίες προσπάθησε να αλλάξεις κανάλι με το τηλεκοντρόλ βάζοντας μπροστά τα γυαλιά. Αν αλλάξει είναι προβληματικά και ας είναι επωνυμα, αν όχι είναι οκ ... πάντως ένας γνωστός μου οπτικός μου είπε ότι είναι μούφα το κόλπο ... μήπως ισχύει και εδώ ... εννοώ μήπως δεν είναι αξιόπιστο;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κείμενο μου ήρθε σήμερα με e-mail. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι, απλά το παραθέτω.

 

Νερό και Φούρνος μικροκυμάτων

>

>

> Ένα άτομο 26-ετών αποφάσισε

> να πιει ένα φλιτζάνι καφέ. Πήρε ένα

> φλιτζάνι με νερό και το έβαλε στο

> φούρνο μικροκυμάτων για να το θερμάνει

> (κάτι που είχε κάνει και με άλλα

> πράγματα πριν). Δεν είμαι βέβαιος πόσο

> χρόνο έθεσε το χρονόμετρο, αλλά αυτός

> μου είπε ότι θέλησε να φέρει το νερό σε

> σημείο βρασμού. Όταν το χρονόμετρο

> έκλεισε το φούρνο μικροκυμάτων,

> αφαίρεσε το φλιτζάνι από το φούρνο.

> Κοιτάζοντας το φλιτζάνι, παρατήρησε

> ότι το νερό δεν έβραζε, αλλά αμέσως το

> νερό στο φλιτζάνι 'ανατινάχτηκε' στο

> πρόσωπό του. Το φλιτζάνι παρέμεινε

> άθικτο έως ότου το έριξε από το χέρι

> του αλλά όλο το νερό είχε πεταχτεί στο

> πρόσωπό του λόγω της συγκέντρωσης της

> ενέργειας. Σε ολόκληρο το πρόσωπό του

> προκλήθηκαν φουσκάλες και εγκαύματα 1ου

> και 2ου βαθμού που μπορεί να αφήσουν

> μόνιμα το σημάδι τους. Μπορεί επίσης να

> έχει χάσει μερική όραση στο αριστερό

> του μάτι. Στο νοσοκομείο, ο γιατρός που

> τον παρακολουθούσε δήλωσε ότι αυτό

> είναι αρκετά κοινό περιστατικό και το

> νερό (μόνο του) δεν πρέπει ποτέ να

> θερμανθεί σε έναν φούρνο μικροκυμάτων.

> Όταν το νερό θερμαίνεται με αυτόν τον

> τρόπο, κάτι πρέπει να τοποθετηθεί στο

> φλιτζάνι για να διασκορπίσει την

> ενέργεια που συγκεντρώνεται όπως: ένας

> ξύλινος αναδευτήρας, ένα φάκελο

> τσαγιού, κ.λ.π.... Είναι εντούτοις μια

> πολύ ασφαλέστερη επιλογή να βράσει

> κανείς το νερό σε ένα βραστήρα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο φούρνο του ο καθένας ξέρει πόσο χρειάζεται για να ζεσταθεί το νερό του όσο θέλει. π.χ δοκιμάζει με 30 '', μετά αν είναι κρύο 1', αν είναι ακόμα χλιαρό 1.30' κτλ. Αν είναι πχ 95 βαθμούς το νερό, δεν βράζει, το φλιτζάνι όμως μπορεί εύκολα να σπάσει, ειδικά τη στιγμή που το βγάζεις πάλι στο κρύο !

 

Μάλιστα διάβασα πρόσφατα οτι κάποια αγγλίδα βασίλισσα για πρώτη φορά χρησιμοποίησε γάλα στο τσάι της, το οποίο τοποθετούσε στο φλιτζάνι πριν βάλει το νερό, ώστε να έχει τη σωστή θερμοκρασία το τσάι χωρίς να σπάνε οι πορσελάνες της ! (όταν δεν υπήρχαν οι φούρνοι μικροκυμάτων)

 

Ο άνδρας μου αναστατωμένος προχθές γύρισε από τη δουλειά και μου ανέφερε το συγκεκριμένο γεγονός με τον καφέ, λέγοντας οτι πρέπει 3' να αφήνω ό,τι έχω ζεστάνει μέσα στο φούρνο και να μην το βγάζω !! Φυσικά δεν τον άκουσα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω κορίτσια ότι το ρητό 'πονάει πόδι κόβω πόδι' δεν είναι για να εφαρμοστεί εδώ...Απλώς βάλε το νερό 1 με 1,5 λεπτό και κανένα πρόβλημα. Ή βάλε κατευθείαν και το καφέ μέσα (οι γονείς μου αυτό κάνουν). Σε 1,5 λεπτό καίει! Τι το θες να βράζει. Και το βασικότερο...πάντα να διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσεως σε αυτά τα προιόντα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας ολα αυτα αρχιζω και εχω τυψεις :oops: . εγω χρησιμοποιω τον φουρνο μικροκυματων για να ζεστενω το φαγητο μας και το γαλα της μικρης τσακ μπαμ. Το εχει μαθει και η μικρη και λεει μπιπ μπιμ γαλα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πείραμα με τα φυτά που τα πότιζαν με νερό το οποίο είχαν ζεστάνει σε φούρνο μικροκυμάτων και μετά απο μία εβδομάδα τα φυτά πέθαιναν σε αντίθεση με αυτά που τα πότιζαν με κανονικό νερό, είχε κυκλοφορήσει με email και τελικά ήταν ΨΕΜΑ.

 

...Οπως και άααααλλα πολλά ψέματα τέτοιου είδους που κυκλοφορούν με email ενίοτε και μας φοβίζουν (βλ. μόλυβδος στα κραγιόν, χάπι στείρωσης αλόγων που χρησιμοποιούν οι βιαστές σε αθώα θύματα, κτλ.).

 

Ο φούρνος μυκροκυμάτων είναι βλαβερός, των ώρα που λειτουργεί (πρέπει να κρατάμε απόσταση 2 μέτρων τουλάχιστον). Ενδέχεται να είναι βλαβερό να ζεσταίνεις πράγματα σε αυτόν μέσα σε πλαστικά δοχεία, εστω και αν αυτά ισχυρίζονται ότι είναι ασφαλή για μικροκύματα.

Γι' αυτό καλό είναι να χρησιμοποιούμε μόνο γυάλινα δοχεία.

 

Πέραν αυτών όμως, δεν πιστεύω ότι αλλιώνουν το φαγητό που ζεσταίνουμε παραπάνω από ότι αλλιώνεται και με το συμβατικό ζέσταμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τον χρησιμοποιω παρα πολυ...

Ενα τεστ που ακουσα ειναι το εξης.

Στερεωνεις ενα αλουμινοχαρτο εξω απο τον φουρνο, πολυ κοντα στην πορτα και τον θετεις σε λειτουργια. Αν ζεσταθει το αλουμινοχαρτο, σημαινει οτι ο φουρνος εχει διαρροη. Μου φαινεται λογικο, εσας? :shock:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...