Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ


Recommended Posts

Πως μπορουμε να το καταλαβουμε οτι απορροφιεται αφου ο αιματοκριτης ετσι κι αλλιως πεφτει?

 

Ένας απλοϊκός τρόπος είναι να ρίχνεις μια ματια στην τουαλέτα μετά τις εκκενώσεις. Αν τα κόπρανα είναι μαύρα, ο σίδηρος από το σκεύασμα αποβάλλεται. Εγώ ας πούμε με τα 2 resoferon την ημέρα, δεν παρατηρώ τίποτα.

Συγχωρήστε με για την περιγραφή, προσπάθησα να αποφύγω τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες! :lol:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

AAAχχχ.. κοριτσάκια...

 

μεγαααλο θέμα ο αιματοκρίτης. Εγώ ξεκίνησα την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου με 36 (πάντα είναι χαμηλος λόγω στίγματος) και ενώ έπερνα όοολα τα συμπληρώματα που έπρεπε (σίδηρο, filicine κ.τ.λ.) κατρακύλισε στο 27!!

 

Τώρα λοιπόν ξεκίνησα με τον ίδιο πάνω κάτω, με τη διαφορά πως ψιλοξεχνάω ( :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: ) τα χάπια μου. Με πειράζει και το σήδιρο στη δυσκοιλιότητα... χάλια. Άντε να δούμε πού θα φτάσει...

:cry::cry:

 

Πάντως νοιώθω μια χαρά! :D:D:D:D

 

Για τη δυσκοιλιότητα, προσπάθησε να κάνεις αυτό που προτεινουν και τα άλλα κορίτσια. Πίνε το σίδηρο το πρωί, μαζί με πορτοκαλάδα. Επίσης προτείνω σαλάτα σπανάκι με το μεσημεριανό (κόψε φρέσκο σπανάκι, ανακατεψε το με μαρούλι, μαϊντανό, κρεμμυδάκι, βάλε λάδι και μπαλσάμικο και θα με θυμηθείς! :D εμένα μου αρέσει και βάζω και λιαστή ντομάτα και κουκουνάρι). Στο κάτω κάτω, αν δεις ότι η δυσκοιλιότητα επιμένει, δοκίμασε κάποιο άλλο σκευασμα, κυκλοφορούν τόοοοσα πολλά, αρκεί να βρούμε ποιο μας ταιριάζει.

 

Κι εγώ μια χαρά αισθάνομαι, duracel και στη δουλειά δεν καταλαβαίνω τίποτα, μόνο μη μου πεις για ανηφόρες και σκάλες (αν και αυτές δεν τις αποφεύγω, μιας και μένω στον 2ο όροφο, σε πολυκατοικία χωρίς ασανσέρ :? ). Ρωτησα τον γιατρό γι' αυτό και μου είπε ότι είναι φυσικό, η εγκυμοσύνη μας δημιουργεί ευφορία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με 38 (το οποίο είχα καταφέρει μετα πολλών κόπων και βασάνων, προ εγκυμοσύνης :( ). Με το που έμαθα για την εγκυμοσύνη, ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω φυλλικό οξύ και σίδηρο κάθε μέρα. Μάλιστα σίδηρο μου είπε για δυο φορές την ημέρα, αλλά είπα αρχικά να το παλέψω με τη διατροφή και έπαιρνα μόνο μια φορά. Όσο περνάει ο καιρός, ο αιματοκρίτης πέφτει, και φυσικά όλα τα συναφή: αιμοσφαιρίνη, ερυθρά αιμοσφαίρια, σίδηρος, φερριτίνη. Μέσα στον Νοέμβριο έκανα δυο φορές εξετάσεις, 6 Νοεμβρίου είχα 34,5 αιματοκρίτη και 20 Νοεμβρίου είχε κατέβει στο 32. Εννοείται πως παίρνω δυο φορες την ημέρα σίδηρο πια, μου είπε ο γιατρός ότι δεν εχει νόημα να το αυξήσουμε κι άλλο, γιατί δεν απορροφάται από τον οργανισμό η επιπλέον ποσότητα. Πιο πολύ μας ανησυχεί η ταχύτητα με την οποία πέφτει ο αιματοκρίτης. Τώρα έχω προγραμματίσει να κάνω εξετάσεις πάλι την επόμενη εβδομαδα, για να δούμε πού θα βρισκόμαστε....

Πάντως μου είπε ο γιατρός μου ότι από την 27η-28η εβδομάδα θα καλυτερέψουν τα πράγματα.

 

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό!! Και εγώ χαμηλά είμαι στο 33 περίπου σχεδόν χωρίς να έχω πάρει καθόλου σίδηρο εως τώρα (λόγω πολλών εμετών). Τώρα μου έχει πεί να παίρνω δύο λεγκοφερ αλλά μία παίρνω μία δεν παίρνω γιατί μου κάνουν δυσκοιλιότητα.

 

Δοκίμασε 1 ή 2 ακτινίδια κάθε πρωί μόλις σηκωθείς. (με άδειο στομάχι) Εγώ έτσι έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη. To εντεράκι μου ρολόι. Σε πολλούς (και σε εμένα) δεν αρέσουν. Αλλά τα βλέπω σαν φάρμακο. Έχουν και άπειρη βιταμίνη C..... :wink:

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να το καταλαβουμε οτι απορροφιεται αφου ο αιματοκριτης ετσι κι αλλιως πεφτει?

 

Ένας απλοϊκός τρόπος είναι να ρίχνεις μια ματια στην τουαλέτα μετά τις εκκενώσεις. Αν τα κόπρανα είναι μαύρα, ο σίδηρος από το σκεύασμα αποβάλλεται. Εγώ ας πούμε με τα 2 resoferon την ημέρα, δεν παρατηρώ τίποτα.

Συγχωρήστε με για την περιγραφή, προσπάθησα να αποφύγω τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες! :lol:

 

Χεχε αυτο με τα μαυρα κοπρανα το ειχα με το feofol τωρα με το legofer 2 φορες τη βδομαδα δεν το χω αρα το απορροφαω!

 

To μυστικό του αιματοκρίτη κοριτσια ειναι μονο ένα: Φραγκοστάφυλλο

 

Που το βρισκουμε το φραγκοσταφυλλο? Με τι μοιαζει γιατι ειμαι και ασχετη δεν εχω δοκιμασει ποτε! :oops:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως μπορουμε να το καταλαβουμε οτι απορροφιεται αφου ο αιματοκριτης ετσι κι αλλιως πεφτει?

 

Ένας απλοϊκός τρόπος είναι να ρίχνεις μια ματια στην τουαλέτα μετά τις εκκενώσεις. Αν τα κόπρανα είναι μαύρα, ο σίδηρος από το σκεύασμα αποβάλλεται. Εγώ ας πούμε με τα 2 resoferon την ημέρα, δεν παρατηρώ τίποτα.

Συγχωρήστε με για την περιγραφή, προσπάθησα να αποφύγω τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες! :lol:

 

Μπράβο ρε κοπέλα μου και ντρεπόμουνα να ρωτήσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν ένα μήνα ο γιατρός μου πρόσθεσε ένα ακόμη χαπάκι σιδήρου καθημερινά (στο σύνολο 3 ημερήσια) και έγινε το θαύμα!! από 32 ο αιματοκρίτης πήγε 38!!! γιούπι γιούπι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να αλλάξω τίποτα στην πρόσληψη σιδήρου, και περνώντας και 2-3 ιώσεις απο την προηγούμενη εξέταση, πρίν 2 εβδομάδες ο σίδηρος απο 32,4 πήγε 33,5. Οπότε φαντάζομαι οτι απο εδώ και πέρα θα αρχίσει να ανεβαίνει(μου το είπε και η μικροβιολόγος μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να δουμε βρε κοριτσια λετε να ανεβει? Θα μετρηθω την επομενη εβδομαδα. Παντως εφαγα μπολικο κρεας αυτες τις μερες ελπιζω να απορροφησα τιποτα :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει δυο φορες εξετασεις ως τωρα

 

την 7 εβδ ειχα 38

την 13 εβδ ειχα 35

 

 

Σιδηρο μου εδωσε ετσι κι αλλιως πριν μαθει τα αποτελεσματα. Αυτο με τα μαυρα το εχω κι εγω, δηλαδη τζαμπα πινω σιδηρο? :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έπεσε κι άλλο, είμαι στο 31,5. Τουλάχιστον δεν είναι ραγδαία η πτώση, όπως τον προηγουμενο μήνα. Βέβαια ακολουθούν την πτώση και όλα τα παρελκόμενα (αιμοσφαιρίνη, φεριττίνη, ερυθρά αιμοσφαίρια κλπ).

 

Παρέλαβα και το βιβλίο της κλήρωσης του προηγουμενου μήνα ("Διατροφή στην εγκυμοσύνη & το θηλασμό" του Δ.Παπανδρέου) και ομολογώ ότι είναι καταπληκτικό, έχει πολλές διατροφικές πληροφορίες, για τις οποίες δεν είχα ιδεα. Για τον σίδηρο συγκεκριμένα, αναφέρει τις εξής τροφές ως πηγές σιδήρου: στρείδια, φασόλια στο φούρνο, φασόλια μαυρομάτικα, δημητριακά, σπανάκι βραστό (κατά περιεργο τρόπο, ο σίδηρος στο βραστό σπανάκι απορροφάται κατά μεγαλύτερο ποσοστό απ' ό,τι στο ωμό), παντζάρια βραστά, άσπρο ψωμί, ηλιόσπορους, μάνγκο, αβοκάντο, κρέας μοσχαρίσιο, σταφίδες και αμύγδαλα. Επίσης αναφέρει ότι τα παρακάτω τρόφιμα αναστέλλουν την απορρόφηση του σιδήρου και δεν πρέπει να λαμβάνονται μαζί με τα σκευασματα: πρωτεϊνη σόγιας, πίτουρο, αβγό, γάλα, τσάι, καφές, ασβέστιο, φωσφορικά, ψευδάργυρος και άλλα δισθενή ιόντα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα σιδηρο στον 5ο μηνα διοτι μεχρι τοτε ειχα καλο αιματοκριτη. πέρνω 1 χαπακι την ημέρα. Στην τελευταια εξεταση ειχα 33.5 και ο γιατρος μου το βρηκε καλό... δεν μου αναιβασε την δοσολογια. Τωρα τι να πω. Την αλλη εβδομαδα θα κάνω ξανα εξετάσεις.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 31 λόγω του στίγματος. Στον 7ο έπεσε στο 23 και έκανα μετάγγιση και μου ανέβηκε στο 29 για 20 περίπου μέρες. Στα μέσα του 8ου πήγε 25,9 και 25,2 και σήμερα έκανα πάλι εξέταση και περιμένω τα αποτελέσματα. Πίνω 2 χαπάκια σίδηρο και φυλλικό οξύ άλλα δεν μου κάνει τίποτα. Ο γιατρός μου αλλά και μικροβιολόγος μου λένε ότι δεν βοηθάει τίποτα από την στιγμή που η φεριτίνη μου είναι πολύ καλή. Επίσης παίζει ρόλο και η Β12.

1168980.png
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα κι εγώ που δεν έχω στίγμα είμαι στα ψιλοχάλια..27,5 ο αιματοκρίτης ..με σιδήρους και τα συναφή αλλά όντως δεν κάνουν και πολλά..φερριτίνη πόσο έχεις; αιμοσφαιρίνη;

σου εύχομαι να μην ξαναχρειαστείς μετάγγιση..!!

Link to comment
Share on other sites

φεριτίνη είχα 198 δηλαδή παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές (καμία σχέση δηλαδή με έλλειψη σιδήρου). Σήμερα πήρα και τις νέες εξετάσεις με 25,6 αιματοκρίτη και 8,3 αιμοσφαιρίνη. Είναι σίγουρο όπως μου είπε η μικροβιολόγος, πως θα χρειαστώ έστω και προληπτικά μία φιάλη αίμα να υπάρχει με όποιον τρόπο και αν γεννήσω για τυχόν επιπλοκές.

1168980.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε κ με το καλο να υποδεχτουμε τα μωρακια μας...

Εγω ξεκινησα την εγκυμοσηνη με 41 και σημερα που μιλαμε εχει πεσει 39 δοξα το θεο να λεω βεβαια.

Εγω απο οσο ξερω κατι που μπορει να σας ανεβασει το αιματοκριτι και δεν βλαπτει κιολας κατα την διαρκεια της εγκυμοσηνης ειναι ενα κουταλακι βασιλικος πολτος την ημερα ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!!!!!!

Ρωτηστε τον γιατρο σας κ θα δειτε μπορειτε να το πενετε μεχρι να γενησετε το σταματατε κατα την διαρκεια του θυλασμου κ μετα το ξανα αρχιζετε

Πιστεψτε με αληθεια λεω.

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

asteroyla είσαι σίγουρη γι' αυτό που λες?

Με ένα κουταλάκι βασιλικό πολτό θα είσαι τούρμπο (όχι απαραίτητα με την καλή εννοια :shock: ). Απ' όσο ξέρω, διαλύεις μια πολύ μικρή ποσότητα βασιλικού πολτού μεσα σε μέλι και τρως απ' αυτό, όχι καθαρό βασιλικό πολτό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε κ με το καλο να υποδεχτουμε τα μωρακια μας...

Εγω ξεκινησα την εγκυμοσηνη με 41 και σημερα που μιλαμε εχει πεσει 39 δοξα το θεο να λεω βεβαια.

Εγω απο οσο ξερω κατι που μπορει να σας ανεβασει το αιματοκριτι και δεν βλαπτει κιολας κατα την διαρκεια της εγκυμοσηνης ειναι ενα κουταλακι βασιλικος πολτος την ημερα ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!!!!!!

Ρωτηστε τον γιατρο σας κ θα δειτε μπορειτε να το πενετε μεχρι να γενησετε το σταματατε κατα την διαρκεια του θυλασμου κ μετα το ξανα αρχιζετε

Πιστεψτε με αληθεια λεω.

 

Είσαι σίγουρη? Δεν είναι εποχή για πειράματα. Παλιά που έκανα αθλητική διατροφή έπαιρνα με την οδοντογλυφίδα λίγο κάτω απο την γλώσσα και πολλές φορές είχα και αυπνίες απο την υπερένταση. Δεν θέλει πολύ. Εγώ πάντως στην εγκυμοσύνη δεν θα το δοκίμαζα. Μετά όμως τον θηλασμό σίγουρα θα πάρω για να συνέλθω άσε που κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ στην λίμπιντο... Μιλάμε για ρεκόρ. Όσες φορές το έχω κάνει φέτος και πέρισυ σε μία βραδιά.... Αχ!Καλές εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου είπε να πίνω αφέψημα τσουκνίδας για την αναιμία...για να δούμε! :roll: θα τη ρωτήσω αν μπορώ να πάρω και ιπποφαές, γιατί κι εγώ τις φοβάμαι λίγο τις 'υπερ-τροφές'..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...