Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιαουρτι


rena

Recommended Posts

Λοιπον παιρνουμε γαλα,οτι γαλα θελεις.Για ενα λιτρο χρειαζονται δυο κουταλιες του γλυκου απο γιαουρτι (για μαγια).

 

Βραζουμε το γαλα και μετα το αφηνουμε να κρυωσει αλλα πρεπει να το ανακατευευουμε καθε τοσο για ναμην κανει καιμακι.Αν κανει ή το βγαζεις και το πετας ή το αφηνεις μεσα απλα θα το "αισθανεσαι" μεσα στο γιαουρτι σε κομματακια.Το γαλα πρεπει κανονικα να κρυωσει μεχρι τους 47 βαθμους.Εμεις δεν εχουμε θερμομετρο οποτε το κανουμε λιγο μπακαλικα,μεχρι να βαζουμε το μικρο δαχτυλο μεσα και να αντεχουμε να μετραμε μεχρι το 10-11. (μπορεις να βαλεις και λιγο αλατι,γινεται πιο νοστιμο αλλα εγω δεν βαζω γιατι το τρωει το μωρο)

 

Μετα παιρνουμε λιγες κουταλιες απο το χλιαρο αυτο γαλα και το ανακατευουμε σιγα σιγα (σε ενα ποτηρακι μεσα) μαζι με τις 2 κουταλιες γιουρτακι ωστε να γινει ενα μιγμα.

 

Αφου "λιωσει" και γινει ενα μιγμα το ανακατευουμε μαζι με το υπολοιπο χλιαρο γαλα.Το μοιραζω σε ταπερακια (καθε ταπερ μια μεριδουλα) και τα κλεινω.Πρεπει τωρα να διατηρηθουν σε ελαφρως ζεστο μερος.παλια λεει τα τυλιγαν με κουβερτα.Εμεις αναβουμε το φουρνο για 2 λεπτα,ισα ισα να μην ειναι εντελως κρυος,οχι να ζεστανει, και τα βαζουμε μεσα,κλειστα με τα καπακια τους και τα αφηνουμε ολο το βραδυ.Το πρωι ειναι ετοιμα.Μπορει να ειναι και νωριτερα,δεν ξερω εμεις τα βγαζουμε το πρωι και τα βαζω στο ψυγειο κανονικα.

 

Ειναι πολυ απλη η διαδικασια.Το πολυ πολυ να σου γινει καποιες φορες λιγο πιο ξυνο ή πιο "γλυκο" εξαρταται απο τη θερμοκρασια του γαλακτος.

 

αυτή τη συνταγή κάνω και εγώ με μικρές διαφορές. Το γάλα που χρησιμοποιούσα ήταν πρόβειο και ότι αφορά τη διάρκεια "μαγειρέματος". Εγώ τα έβαζα σε ζεστό φούρνο για 1-1,5 ώρα και μετά τα άφηνα γύρω στη 1 ώρα ακόμη μεχρι να κρυώσουν. Σύνολο δηλ 3 ώρες (το πολύ). Αν έβλεπα ότι είχε πήξει νωρίτερα τότε τα εβγαζα κατευθείαν (οχι νωρίτερα απο 2 ώρες όμως).

Το ότι γίνεται ξινό έχει σχέση με τη θερμοκρασία του γάλακτος και το πόσες ώρες το αφήνεις εκτός ψυγείου. Επίσης είχα παρατηρήσει ότι διαφορετική υφή είχε το γιαούρτι αν το γάλα είχε περισσότερα λιπαρά, αν ήταν πιό αραιό ή περισσότερο πυκνό.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι Polina εχεις δικιο για τη διαρκεια!Απλα εγω δεν το κοιταω πριν το πρωι και δεν ξερω ποση ωρα θελει να πηξει... :oops: Το αφηνω ολη τη νυχτα ετσι κι αλλιως...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...