Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίπλωμα Οδήγησης


mor@ki_K

Recommended Posts

Καλημέρα σας, πήρε κάποιος από εσάς δίπλωμα οδήγησης πρόσφατα?

 

Έδωσα εξετάσεις τέλη Ιουνίου και πέρασα τις εξετάσεις!

Γνωρίζω πως για να πάρεις το δίπλωμα οδήγησης στα χέρια κάνει κανένα τρίμηνο,

όμως δεν έχει υποχρέωση ο κάτοχος της σχολής οδηγών να σου δώσει ένα προσωρινό χαρτί από το υπουργείο που λέει πως έχεις περάσει τις εξετάσεις και περιμένεις να πάρεις το κανονικό δίπλωμα?????

 

Εμένα δεν μου έχει δώσει κανένα χαρτί ο δάσκαλος!

Μου είπε πως και καλά το απαγορέψανε από το υπουργείο και αν θέλω μπορεί να μου δώσει 1 απλή δήλωση (του νόμου 105 υποθέτω), που θα γράφει πως πέρασα τις εξετάσεις αλλά σε περίπτωση ελένχου από αστυνομικούς, θα πληρώσω πρόστημο και σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα με καλύψει η ασφάλεια του αυτοκινήτου!!!!

 

Συγνώμη αλλά τι ρεζιλίκια είναι αυτά?????

Γνωρίζεται αν "το σύστημα" πλέον λειτουργεί έτσι????

 

Περνάει 1 υπόνεια από το μυαλό μου πως επειδή είχα μία διένεξη με αυτόν που έχει την σχολή, να το κάνει επίτηδες για να μην έχω το δικαίωμα να οδηγώ τόσο καιρό νόμιμα, και αν τύχει και γίνει κάποιος έλενχος να με γράψουν!

 

Σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί έχω την τύφλα μου...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΛΟΘΥΜΑΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ. ΤΩΡΑ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ.

ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΛΥΨΕΙ. ΝΑΙ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ, ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πήρε κάποιος από εσάς δίπλωμα οδήγησης πρόσφατα?

 

Έδωσα εξετάσεις τέλη Ιουνίου και πέρασα τις εξετάσεις!

Γνωρίζω πως για να πάρεις το δίπλωμα οδήγησης στα χέρια κάνει κανένα τρίμηνο,

όμως δεν έχει υποχρέωση ο κάτοχος της σχολής οδηγών να σου δώσει ένα προσωρινό χαρτί από το υπουργείο που λέει πως έχεις περάσει τις εξετάσεις και περιμένεις να πάρεις το κανονικό δίπλωμα?????

 

Εμένα δεν μου έχει δώσει κανένα χαρτί ο δάσκαλος!

Μου είπε πως και καλά το απαγορέψανε από το υπουργείο και αν θέλω μπορεί να μου δώσει 1 απλή δήλωση (του νόμου 105 υποθέτω), που θα γράφει πως πέρασα τις εξετάσεις αλλά σε περίπτωση ελένχου από αστυνομικούς, θα πληρώσω πρόστημο και σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα με καλύψει η ασφάλεια του αυτοκινήτου!!!!

 

Συγνώμη αλλά τι ρεζιλίκια είναι αυτά?????

Γνωρίζεται αν "το σύστημα" πλέον λειτουργεί έτσι????

 

Περνάει 1 υπόνεια από το μυαλό μου πως επειδή είχα μία διένεξη με αυτόν που έχει την σχολή, να το κάνει επίτηδες για να μην έχω το δικαίωμα να οδηγώ τόσο καιρό νόμιμα, και αν τύχει και γίνει κάποιος έλενχος να με γράψουν!

 

Σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί έχω την τύφλα μου...

 

Κοπέλα μου εγώ δινω για οδήγηση την άλλη Πέμπτη και τον ρώτησα πόσο καιρό κάνει να βγεί το δίπλωμα (γιατί και εγώ είχα την εντύπωση ότι αργεί) και μου είπε σε 20 ημέρες!!!Οπότε κάτι άλλο τρέχει!!!!Αφού έδωσες τέλη Ιουνίου δε δικαιολογήται!!!!Τι έγινε και ήρθατε σε διένεξη,αν δεν είμαι αδιάκριτη!!!!????

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου εγώ δινω για οδήγηση την άλλη Πέμπτη και τον ρώτησα πόσο καιρό κάνει να βγεί το δίπλωμα (γιατί και εγώ είχα την εντύπωση ότι αργεί) και μου είπε σε 20 ημέρες!!!Οπότε κάτι άλλο τρέχει!!!!Αφού έδωσες τέλη Ιουνίου δε δικαιολογήται!!!!Τι έγινε και ήρθατε σε διένεξη,αν δεν είμαι αδιάκριτη!!!!????

 

Αχ ,μην με λες τέτοια και με φουντώνεις!

Άσε κούκλα μου , έπεσα σε πολύ μεγάλο μ@****α με Μ κεφαλαίο!

Πήγα στη σχολή του γιατί είχα ακούσει πως ήταν καλός δάσκαλος, μεν πολύ αυστηρός, αλλά δεν μάσησα.

Με πάσαρε τα πρώτα 6 μαθήματα σε έναν κοιμησμένο κυριολεκτικά δάσκαλο, και του είπα πως θέλω αυτός να με κάνει.

Στράβωσε αλλά τον έπεισα.

Ερχόταν με κάτι μούτρα, μες τα νεύρα, με έβαλε να δώσω εξετάσεις οδήγησης στα 9 μαθήματα!

Εννοείται δεν πέρασα...

Μου λέει θα δώσουμε πάλι σε 2 εβδομάδες, θα κανονίσουμε να κάνουμε κανα 2 μαθήματα, θα σου τηλ...(είχα δώσει Παρασκευή εξετάσεις).

Περνάει Δευτέρα, Τρίτη τίποτα!

Τελικά μου τηλ Τετάρτη και μου λεει πως κανόνισε την προσεχή Δευτέρα να δώσω εξετάσεις χωρίς να έχω να κάνω επιπλέον μαθήματα!:shock::shock::shock:

Τον ρωτάω γιατί το κανόνισε τόσο σύντομα και μου είπε πως μόνο τότε τον βολεύει:shock: και του λέω πως εγώ δεν θα δίνω συνέχεια λεφτά για παράβολα και μ@***ες και από τότε στράβωσε πάρα πολύ!

 

Έκανα τα 2 μαθήματα πριν την 2η εξέταση και το τι μου είχε σύρει ο η***ος σε όλη την διάρκεια του μαθηματος δεν λέγεται...

"Και θα μου χαλάσεις το αυτοκίνητο, γιατί δεν άλλαξες ταχύτητα ακόμα, μου καταναλλώνεις καύσημα και 1002 τέτοιες π@****ες, μου έσπαγε τα νεύρα και γυρνούσα σπίτι με αναφυλητά και κλάμματα...

Τελικά τον πιάνει ο άνδρας μου και του λέει να λαδώσουμε γιατί δεν ήθελα ούτε ζωγραφιστό να τον δώ!

 

Πήραμε ένα 2ο καθρευτάκι και σιγα-σιγά έπερνα κάθε Σαβ-κο όλο το καλοκαίρι το αυτοκίνητο με τον άνδρα μου δίπλα και κορίτσια σας λέω μέσα σε ένα μήνα πήγαινα το αυτοκίνητο μέχρι την Καβάλα!

Πίσμωσα τόσο πολύ, είμαι πολύ προσεχτική και οδηγώ 1 χαρά φτου φτου μου!

 

Αλλά αυτήν την κοροϊδία δεν γουστάρω, 1100 ευρώ τον έδωσα και τον ξόφλησα κιόλας, καλοπληρωτές είμασταν και να μας φερθεί έτσι?

Πήγα με το σεις και με το σας αλλά αποδείχτηκε πολύ κ@προσκυλo.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!

 

Σε 20 μέρες βγήκε το δικό μου,το πήρα πριν κανά 7μηνο και νομίζω ότι ισχύει πανελλαδικά αυτό.

Δεν υπάρχει από όσο ξέρω κάποια βεβαίωση ότι το έχεις πάρει-τι να την κάνεις άλλωστε αφού υποτίθεται ότι το έχεις σς 20 μέρες.

Α!Και τα καινούργια διπλώματα είναι κάτι πλαστικές ρόζ κάρτες σαν τηλεκάρτες(άσχετο!)

Εύχομαι να το πάρεις στα χέρια σου σύντομα γιατί αν κατάλαβα καλά το έχεις άμεση ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια με φουντώνεται πάρα πολύ μ'αυτόν τον βλάκα που έμπλεξα.

Μου φαίνεται θα πάω μόνη μου στη διεύθυνση συγκοινωνιών να ρωτήσω.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!

Δεν υπάρχει από όσο ξέρω κάποια βεβαίωση ότι το έχεις πάρει-τι να την κάνεις άλλωστε αφού υποτίθεται ότι το έχεις σς 20 μέρες.

 

Ε χαίρω πολύ, αν ήξερα πως θα το πάρω και γω σε 20 ημέρες δεν θα το έκανα θέμα!...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε χαίρω πολύ, αν ήξερα πως θα το πάρω και γω σε 20 ημέρες δεν θα το έκανα θέμα!...

 

Εννοείτε να πας μόνη σου!!!!Πιστεύω πως αν εξηγήσεις την κατάσταση να στο δώσουν!!!!Αν και μπορεί να το έχει πάρει αυτός στη σχολή και απλά να μην στο δίνει ακόμα για να μην σε διευκολύνει!!!!Υπάρχει και άλλη λύση!!!!Πάρε τηλ/νο στη σχολή και πες πως πήρες τηλ/νο στο Υπουργελιο και σου είπαν πως είναι έτοιμο το δίπλωμα και είναι εντάξει από αυτούς!!!!Σου εγγυώμαι πως σε 5 λεπτά θα έχεις το δίπλωμα σπίτι σου!!!!Αν τον απειλήσεις και με καμιά μήνυση...σε ένα λεπτό θα είναι εκεί!!!!!

Καλή τύχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα πάω μόνη μου στη διεύθυνση συγκοινωνιών να ρωτήσω.

 

Κι εγώ το έχω πάρει πριν πολλάαααα χρόνια, τον καιρό των παγετώνων περίπου. Λοιπόν ο δάσκαλος μου είχε πει αν το βιάζεσαι για να στο φέρω την άλλη μέρα, κάνει τόσα (δεν θυμάμαι), αν δεν βιάζεσαι πας μόνη σου μετά από ένα μήνα στο υπουργείο και το παίρνεις!!! Όπως κι έκανα δηλαδή.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα περισυ τετοια εποχη ηταν,Δευτερα περασα τις εξετασεις την επομενη Δευτερα ειχα το διπλωμα χωρις να πληρωσω χωρις τιποτα βεβαια μιλαμε για επαρχια μου φαινονται εντελως τρελλα αυτα που διαβαζω για τα διπλωματα στην Αθηνα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε, πήρα τηλ τη διεύθυνση συγκοινωνιών και μου είπαν πως είχαν βγει τα διπλώματα μέχρι και σε αυτούς που είχαν δώσει εξετάσεις στις 8 Ιουλίου.(μένω Θεσσαλονίκη οπότε δικαιολογώ 1 μικρή καθυστέρηση αλλά όχι τόσο μεγάλη).

Είμουν έτοιμη να τον πάρω και να τον κράξω αλλά με πρόλλαβε και με πήρε ο βοηθός του και μου είπε πως ήρθε το δίπλωμα μου τελικά και να πάω να τον πάρω (εν τω μεταξύ την προηγούμενη τετάρτη πέρασα από τη σχολή για να ρωτήσω για το δίπλωμα και μου είπε αυτές τις βλακείες περί δήλωσης και του είπα πως θα πάω από τη διεύθυνση να ρωτήσω).

Θα πήγαινα αλλά επειδή τρέχουμε με τον γάμο δεν πρόλλαβα, και τελικά μου τηλ χθες να πάω να το πάρω.

 

Εννοείται έστειλα τον άνδρα μου να το πάρει γιατί αυτόν ούτε ζωγραφιστό δεν θέλω να τον βλέπω.

 

Οπότε το θέμα κλείνει εδώ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε σοφερίνες μου!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε, πήρα τηλ τη διεύθυνση συγκοινωνιών και μου είπαν πως είχαν βγει τα διπλώματα μέχρι και σε αυτούς που είχαν δώσει εξετάσεις στις 8 Ιουλίου.(μένω Θεσσαλονίκη οπότε δικαιολογώ 1 μικρή καθυστέρηση αλλά όχι τόσο μεγάλη).

Είμουν έτοιμη να τον πάρω και να τον κράξω αλλά με πρόλλαβε και με πήρε ο βοηθός του και μου είπε πως ήρθε το δίπλωμα μου τελικά και να πάω να τον πάρω (εν τω μεταξύ την προηγούμενη τετάρτη πέρασα από τη σχολή για να ρωτήσω για το δίπλωμα και μου είπε αυτές τις βλακείες περί δήλωσης και του είπα πως θα πάω από τη διεύθυνση να ρωτήσω).

Θα πήγαινα αλλά επειδή τρέχουμε με τον γάμο δεν πρόλλαβα, και τελικά μου τηλ χθες να πάω να το πάρω.

 

Εννοείται έστειλα τον άνδρα μου να το πάρει γιατί αυτόν ούτε ζωγραφιστό δεν θέλω να τον βλέπω.

 

Οπότε το θέμα κλείνει εδώ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε σοφερίνες μου!

 

 

Ωραία!!!!Άντε και καλά και ασφαλή ταξίδια τώρα!!!!Εγώ δίνω εξετάσεις την άλλη εβδομάδα( την Πέμπτη) και ευτυχώς είχα καλό δάσκαλο( εννοώ όχι απότομο και νευρικό).Μακάρι να το πάρω να μπορώ επιτέλους να κάνω και εγώ τις βολτίτσες με τα παιδάκια μου και να μην εξαρτιέμαι συνέχεια από τον αντρούλη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!!Άντε και καλά και ασφαλή ταξίδια τώρα!!!!Εγώ δίνω εξετάσεις την άλλη εβδομάδα( την Πέμπτη) και ευτυχώς είχα καλό δάσκαλο( εννοώ όχι απότομο και νευρικό).Μακάρι να το πάρω να μπορώ επιτέλους να κάνω και εγώ τις βολτίτσες με τα παιδάκια μου και να μην εξαρτιέμαι συνέχεια από τον αντρούλη μου!!!!

 

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου, εγώ πίσμωσα και ευτυχώς μου έδειξε και ο άνδρας μου αρκετά πράγματα και πήρα τον αέρα!

Σήμερα κιόλας πήρα για 1η φορά ολομόναχη το αυτοκίνητο (μαζί με την μικρή μου χωρίς τον άνδρα μου δίπλα) και την πήγα στην παρακάτω συνοικία σε ένα πάρκο και παίξαμε.

 

Ένιωσα τόσο ΕΛΕΥΘΕΡΗ επιτέλους!

Φοβάμαι βέβαια ακόμα αλλά δεν το αφήνω αυτό το συναίσθημα να με επηρεάζει.

 

Καλή επιτυχία κοπέλα μου και όλα καλά να σου πάνε.

Θα δεις πόσο θα ανεβεί η ψυχολογία σου!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου, εγώ πίσμωσα και ευτυχώς μου έδειξε και ο άνδρας μου αρκετά πράγματα και πήρα τον αέρα!

Σήμερα κιόλας πήρα για 1η φορά ολομόναχη το αυτοκίνητο (μαζί με την μικρή μου χωρίς τον άνδρα μου δίπλα) και την πήγα στην παρακάτω συνοικία σε ένα πάρκο και παίξαμε.

 

Ένιωσα τόσο ΕΛΕΥΘΕΡΗ επιτέλους!

Φοβάμαι βέβαια ακόμα αλλά δεν το αφήνω αυτό το συναίσθημα να με επηρεάζει.

 

Καλή επιτυχία κοπέλα μου και όλα καλά να σου πάνε.

Θα δεις πόσο θα ανεβεί η ψυχολογία σου!

 

Σ΄ ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!Πρέπει όντως να είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να οδηγείς μόνη σου!!!!Και εμένα το καλοκαίρι μου είχε δείξει κάποια πράγματα ο αντρούλης μου και τώρα είναι πιο εύκολα τα πράγματα!!!!Άσε που ο καημένος μου το δίνει να το παρκάρω στο παρκινγκ μας( άσχετα αν κάνω κανά 5λεπτό,ενώ αυτός σε 1 δευτερόλεπτο το έχει βάλει) και να το βγάλω από εκεί για να μαθαίνω σιγά-σιγά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας. Καταρχήν συγγνώμη που ξεθάβω ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά μετά από μια πρόχειρη ανηζήτηση στο google έπεσα πάνω σε αυτό το thread και είπα να γράψω το πρόβλημα μου μιας και είναι ολόιδιο με της κοπέλας παραπάνω.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Είμαι 19 χρονών και το καλοκαίρι πήρα μαθήματα για οδήγηση σε ένα "φίλο" του πατέρα μου. Για να μην τα πολυλογώ αν και οδηγούσα καλά, έσκασε ο πατέρας μου 200 ευρώ στον κύριο για να το πάρω με την πρώτη. Τα παράβολα είναι πολλά, λεφτά δεν υπάρχουν αναζήτησε τη σιγουριά της μια φοράς. Ήμουν και είμαι κάθετα αντίθετος αλλά αυτός πληρώνει και αποφασίζει.

 

Τέλος πάντων "πέρασα" τις εξετάσεις στις 7 Σεπτεμβρίου. Ο "κύριος" που έχει τη σχολή οδηγών μου είπε ότι θα πάρω το δίπλωμα σε 3-4 μήνες.

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Λέω πολύ είναι αλλά τι να κάνεις.

 

Εντωμεταξύ από τότε σχεδόν καθημερινά οδηγάω τον πρώτο καιρό με την παρουσία του πατέρα μου και μετά και μόνος. Πιστεύω όπως και άλλοι πως είμαι άξιος να κρατήσω το τιμόνι και έχω τον έλεγχο του αυτοκινήτου.

 

Σήμερα 2/12 τον πήρε ο πατέρας μου για να ρωτήσει τι γίνεται και τον είπε θα καθυστερήσει ακόμα 3 μήνες!! Είμαι εκτός εαυτού και δεν ξέρω τι να κάνω. Μου λέει ψέματα αυτός; (Μου είπε από την αρχή να δώσω κάτι παραπάνω για να το πάρω μέσα σε 2 εβδομάδες) ή απλώς το σύστημα είναι σάπιο και δεν κάνουν τίποτα εκείνοι χωρίς να τους λαδώσεις;

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με έχω χάσει το μπούσουλα. Μπορώ να πάω να το πάρω μόνος μου από κάπου; Να κάνω κάποια μήνυση κάπου; Που μπορώ να πάρω; Το έχω ανάγκη δεν μπορώ να οδηγώ χωρίς δίπλωμα και το αυτοκίνητο το χρειάζομαι σχεδόν καθημερινά.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλά κοντεύω να βγάλω αφρούς! 6 μήνες για ένα δίπλωμα που έπρεπε να είναι υποθεση μιας εβδομάδας το πολύ! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Καταρχήν συγγνώμη που ξεθάβω ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά μετά από μια πρόχειρη ανηζήτηση στο google έπεσα πάνω σε αυτό το thread και είπα να γράψω το πρόβλημα μου μιας και είναι ολόιδιο με της κοπέλας παραπάνω.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Είμαι 19 χρονών και το καλοκαίρι πήρα μαθήματα για οδήγηση σε ένα "φίλο" του πατέρα μου. Για να μην τα πολυλογώ αν και οδηγούσα καλά, έσκασε ο πατέρας μου 200 ευρώ στον κύριο για να το πάρω με την πρώτη. Τα παράβολα είναι πολλά, λεφτά δεν υπάρχουν αναζήτησε τη σιγουριά της μια φοράς. Ήμουν και είμαι κάθετα αντίθετος αλλά αυτός πληρώνει και αποφασίζει.

 

Τέλος πάντων "πέρασα" τις εξετάσεις στις 7 Σεπτεμβρίου. Ο "κύριος" που έχει τη σχολή οδηγών μου είπε ότι θα πάρω το δίπλωμα σε 3-4 μήνες.

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Λέω πολύ είναι αλλά τι να κάνεις.

 

Εντωμεταξύ από τότε σχεδόν καθημερινά οδηγάω τον πρώτο καιρό με την παρουσία του πατέρα μου και μετά και μόνος. Πιστεύω όπως και άλλοι πως είμαι άξιος να κρατήσω το τιμόνι και έχω τον έλεγχο του αυτοκινήτου.

 

Σήμερα 2/12 τον πήρε ο πατέρας μου για να ρωτήσει τι γίνεται και τον είπε θα καθυστερήσει ακόμα 3 μήνες!! Είμαι εκτός εαυτού και δεν ξέρω τι να κάνω. Μου λέει ψέματα αυτός; (Μου είπε από την αρχή να δώσω κάτι παραπάνω για να το πάρω μέσα σε 2 εβδομάδες) ή απλώς το σύστημα είναι σάπιο και δεν κάνουν τίποτα εκείνοι χωρίς να τους λαδώσεις;

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με έχω χάσει το μπούσουλα. Μπορώ να πάω να το πάρω μόνος μου από κάπου; Να κάνω κάποια μήνυση κάπου; Που μπορώ να πάρω; Το έχω ανάγκη δεν μπορώ να οδηγώ χωρίς δίπλωμα και το αυτοκίνητο το χρειάζομαι σχεδόν καθημερινά.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλά κοντεύω να βγάλω αφρούς! 6 μήνες για ένα δίπλωμα που έπρεπε να είναι υποθεση μιας εβδομάδας το πολύ! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

καλησπερα δεν ξερω που μπορεις να πας να βρειςτο δικιο σου απλα θελω να σου πω οτι η αδερφη μου πριν 1 μηναπηρε το διπλωμα της κ περιμενε 20 ημερες....εγω τωρα την αλλη αβδομαδα δινω οδηγηση κ αποσο μου ειπαν στην σχολη θα το παρω σε 20 μερες αντε το πολυ ενα μηνα διοτι πεφτουν γιορτες....μαλλον ο κυριος σας δουλευει κανονικοτατα διοτι 6 μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενεις...το πολυ 1 μηνα....ψαξτω κ κινηγησε το καθαρ@@...καλο ξεμπερδεμα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Η αλήθεια είναι πως κι εγω το καλοκαίρι που έδωσα ,περάσα τις εξετάσεις τελος Μαίου και το δίπλωμα το πηρα Αυγουστο. Εξακριβωμενα τότε καθυστερουσε τα διπλώματα το υπουργείο.

Ακόμα μπορεις να πας να το πάρεις και μονος σου εκει που εκανες τα χαρτιά σου και εδωσες τα σήματα πχ εγω πήγα στη Νομαρχεία.

Συγχαρητηρια για το δίπλωμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Καταρχήν συγγνώμη που ξεθάβω ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά μετά από μια πρόχειρη ανηζήτηση στο google έπεσα πάνω σε αυτό το thread και είπα να γράψω το πρόβλημα μου μιας και είναι ολόιδιο με της κοπέλας παραπάνω.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Είμαι 19 χρονών και το καλοκαίρι πήρα μαθήματα για οδήγηση σε ένα "φίλο" του πατέρα μου. Για να μην τα πολυλογώ αν και οδηγούσα καλά, έσκασε ο πατέρας μου 200 ευρώ στον κύριο για να το πάρω με την πρώτη. Τα παράβολα είναι πολλά, λεφτά δεν υπάρχουν αναζήτησε τη σιγουριά της μια φοράς. Ήμουν και είμαι κάθετα αντίθετος αλλά αυτός πληρώνει και αποφασίζει.

 

Τέλος πάντων "πέρασα" τις εξετάσεις στις 7 Σεπτεμβρίου. Ο "κύριος" που έχει τη σχολή οδηγών μου είπε ότι θα πάρω το δίπλωμα σε 3-4 μήνες.

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Λέω πολύ είναι αλλά τι να κάνεις.

 

Εντωμεταξύ από τότε σχεδόν καθημερινά οδηγάω τον πρώτο καιρό με την παρουσία του πατέρα μου και μετά και μόνος. Πιστεύω όπως και άλλοι πως είμαι άξιος να κρατήσω το τιμόνι και έχω τον έλεγχο του αυτοκινήτου.

 

Σήμερα 2/12 τον πήρε ο πατέρας μου για να ρωτήσει τι γίνεται και τον είπε θα καθυστερήσει ακόμα 3 μήνες!! Είμαι εκτός εαυτού και δεν ξέρω τι να κάνω. Μου λέει ψέματα αυτός; (Μου είπε από την αρχή να δώσω κάτι παραπάνω για να το πάρω μέσα σε 2 εβδομάδες) ή απλώς το σύστημα είναι σάπιο και δεν κάνουν τίποτα εκείνοι χωρίς να τους λαδώσεις;

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με έχω χάσει το μπούσουλα. Μπορώ να πάω να το πάρω μόνος μου από κάπου; Να κάνω κάποια μήνυση κάπου; Που μπορώ να πάρω; Το έχω ανάγκη δεν μπορώ να οδηγώ χωρίς δίπλωμα και το αυτοκίνητο το χρειάζομαι σχεδόν καθημερινά.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλά κοντεύω να βγάλω αφρούς! 6 μήνες για ένα δίπλωμα που έπρεπε να είναι υποθεση μιας εβδομάδας το πολύ! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Γεια σας

Είμαι και εγώ ένας νέος χαζομπαμπάς.

Είμαι εκπαιδευτής οδηγών και είδα την δημοσίευση και είπα να βοηθήσω.

 

Δύο σχόλια για το post σου.

1ον. Αν αυτός ο εκπαιδευτής οδήγησης είναι όπως λες φίλος του πατέρα σου τη να τους κάνεις τους εχθρούς.

2ον. Δεν νομίζω να έχει να κάνει τίποτα στο πρόβλημα σου η καημένη η Ελλαδίτσα μας που τόσο εύκολα κάθε φορά την υποβιβάζουμε και την μηδενίζουμε.

 

Λοιπόν,

Αποκλείεται κάτω από φυσιολογικές συνθήκες να μην έχει βγει το δίπλωμα σου.

Αν ο φάκελος σου είναι εντάξει (ευθηνή του εκπαιδευτή σου), θα έπρεπε εδώ και μήνες τώρα να το είχες στα χέρια σου.

Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση.

Να απευθυνθείς στην Διεύθυνση Μεταφορών που ανήκεις στο τμήμα των αδειών οδήγησης.

Να έχεις την ταυτότητα σου μαζί σου και να ρωτήσεις για το πρόβλημα σου.

Καλή επιτυχία.

Περιμένω απάντηση σου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα!!!!αν κ αργησα λιγουλακι να δω το θεματακιχαιρομαι πολυ που το ξεκαθαρισες κοπελα μου κ τωρα θα οδηγεςι ησυχη!!!!:D

εγω εδωσα χτες για διπλωμα κ το πηηηραααα!!!!!!γιουυυπιιιιιι!!!!!!!!ρωτησα σημερα κ μου ειπαν οτι κανει περιπου 2-3 βδομαδες να βγει!!!!

 

ενταξει εγω ειχα κανει κ μπολικες βολτες με τον αντρα μου πριν παω στον δασκαλο,αλλα καταλαβαινετε..στουρναρι!!!χιχι!!!!!τωρα λεω να συνεχισω με τον αντρα μου λιγο να παρω μπρος,μετα να το παρω μονη μου κ οοοτααν με το καλο νιωσω ασφαλης κ μπορω να αντιμετωπισω δυσκολες καταστασεις,ε τοτε θα βαλω κ τα παιδια!!ακομα με φοβαμαι!!χιχι!!!!!!

 

καλοριζικο κοπελα μου!!!:)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοι φίλοι γειά σας και χρόνια σας πολλά

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το προβλημά που βιώνω απο την ώρα που είπα οτι θα βγάλω δίπλωμα οδήγησης και πολύ θα χαιρόμουν να λάβω σχόλια η συμβουλή απο σας.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα λίγο απο την αρχή. Είμαι 30 ετών και επιτέλους αποφάσισα να μάθω να οδηγώ για να πάρω το δίπλωμα οδήγησης (καλιο αργά παρα ποτέ που λένε). Βρήκα μια σχολή στο κουτουρού και μπήκα μέσα... με τα πολλά για να μην περιαφτολογώ εγιναν τα παρακάτω:

 

1. Ο Δάσκάλός αποφασισε το πρωτο θεωρητικο μάθημα να το κάνει 2,5 βδομαδες αφου έφερα αυτα που μου ζήτησαν (χρήματα, φωτογραφιες κτλ)

 

2. Μάθηματα έκανε μόνο απο δευτέρα έως παρασκευή απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημέρι και απο τις 5 το απογευμα εως τις 9 (συν αφηστε ποσσες φορρες μου ακυρωσε μαθηματα γιατι την μια αρραβωνιαζοταν την αλλη είχε δουλειες ξαφνικες, την αλλη αρρωστησε η κοπελια του κτλ).Όπως καταλαβαίνετε Λόγω δουλείας και τις 20 πρακτικες ωρες τις εκανα απο τις 7.30 εως τις 9 το βράδυ τις καθημερινές με αποτέλεσμα την ώρα του μαθηματος να ειμαι κουρέλι απο την κουραση

 

3.Κατα την διάρκεια του μαθήματος κοκορευοταν οτι ειναι ο καλύτερος στην δουλειά του και αυτά που κάνω εγώ δεν τα κάνει άλλος κτλ... αλλά έργα δεν έβλεπα

 

4.Κατα την διάρκεια του μαθήματος σταματάγαμε (για να μιλήσει με συνάδελφο δασκαλο οδήγησης για ασχετα, να αγορασει σουβλακια για να φάει, να παράλάβει ένα home cinema που του είχαν αγοράσει, να πάει καφέ στην γκομενά του εκει που δούλευε και άλλα πολλα...)

 

5. Δυστυχώς όσο κακός ήταν σαν επαγγελματίας τόσο κακός είναι και στην εκμάθηση (ενώ είμαι άνθρωπος που μαθαίνει σχεδόν αμέσως εχουμε κάνει συνολικά 30 ωρες μαθημάτων και ακόμα καλά καλά δεν ξέρω να οδηγώ)

 

Τελικά στις 05 Νοεμβρίου έδωσα τα θεωρητικά και τα πέρασα με την πρώτη και στις 19 Νοεμβρίου έδωσα τα πρακτικά. (όπως καταλαβαίνετε δεν ένιωθα καθόλου σίγουρος για τον εαυτό μου και μου πρότεινε να λαδώσω 250 ευρώ για να το πάρω... όπως και έκανα.)

Εκείνη την μέρα που έδιναν μαζί μου και αλλα άτομα απο την ίδια σχόλη όλοι κόπηκαν εκτός απο μένα που λάδωσα και μία κοπέλα που έιχε κονέ απο το υπουργείο (εκεί κατάλαβα που είχα πέσει)

Τελος πάντων εκείνη την μέρα αφου τελειώσαμε μου διαβεβαίωσε οτι σε 20 εργάσιμες μέρες το δίπλωμα θα είναι στα χέρια του και θα μου το δώσει ο ίδιος.......

Περάσανε 30 ημερολογιακές μέρες και τίποτα.... τον παίρνω τηλεφωνο και μου λέει δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα βγεί.....

Παίρνω το υπουργείο μεταφορών και αρνιόντουσαν να μου απαντήσουνε αν έχει βγεί το δίπλωμα....

Περνάνε 40 μέρες και παρακαλάω πάλι τον Δάσκαλο να πάρει να μάθει τι έγινε..... με τα χίλια ζόρια πηγαίνει την Παρασκευή των χριστουγέννων απο το υπουργείο και του λένε δεν βρισκουμε τον φάκελο του μαθητή... Έλα απο Δευτέρα να δούμε

Και σήμερα Δευτέρα που ξαναπήγε στο υπουργείο του είπανε οτι ο φάκελος είχε χαθεί και μόλις τον βρήκανε!!!!!! οπότε σήμερα μετα απο 40 μέρες θα στείλουν τα χαρτία μου για να βγεί το δίπλωμα και όποτε θα πρέπει να περιμένω άλλες 30 (ημερολογιακές) μέρες για να το πάρω,

Τι να κάνω βρε παιδία απο τι φαίνεται έπεσα σε όλες τις περιπτώσεις...,

Ξέρετε να έχει ξανασυμβεί;;;;;

Σας ευχαριστώ θερμά που με ακούσατε και σας ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα

Καλη χρονία να έχετε και ότι καλυτερο σας εύχομαι σε σάς και τις οικογενείες σας

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν 6,5 μήνες αίτηση για άρση παρακράτησης αδείας αυτοκινήτου. Τελικά αποδείχτηκε οτι στο μηχανολογικό για 4,5 μήνες το είχαν χάσει, τώρα υποτίθεται βρήκαν το φάκελλο, αλλά για την ώρα καμία απάντηση. Έχω κάνει καταγγελία στον ελεγκτή δημόσιας διοίκησης για να μάθω ποιος είναι ο υπεύθυνος για αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

αχ μη μου λετε τετοια τοσο συχνα συμβαινει αυτο. κοριτσια πειτε μου εδω στην αθηνα πηγατε σε ποια σχολη.. γιατι κ εγω εδωσα 9/12 και περασα αλλα ειπαν θα παρω το διπλωμα 3/1/11 που ανοιγει και η σχολη μετα απο διακοπες τωρα ειναι κλειστη λογο γιορτων ειπαν βεβαια αν θελω να μου δωσουν τα παραβολα και να παω στο υπουργειο μονη μου να το παρω αλλα πρωτα να παρω τα παραβολα απο την σχολη και μετα να παω χωρις αυτα δεν σου δινουν το διπλωμα... αλλα επειδη βαριεμαι ειπα μετα τις γιορτες θα περασω απο τηνσχολη να το παρω...λετε να εχω και εγω τετοια να χαθουν τα χαρτια μου :shock: μα καλα τοσο ευκολα χανονται:confused:... εγω βεβαια να πω οτι ειχα πολυ καλο δασκαλο και εμεινα παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενη για το χρονο που εδωσα στην οδηγηση γιατι η σχολη και τις ωρες που μπορουσα εγω πηγαινα κια στο σημειο οπου με βολευε με μαζευε ο δασκαλος.... και με το συμπλεκτ που ειχα προβλημα με βοηθισε παρα πολυ τωρα πια δεν εχω καθολου...και γενικα περασα ωραια τις ωρες αυτες...:-D

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 34 και ακομα δεν εχω διπλωμα...ντροπη μου. Κατι μια φοβια που απεκτησα μικρη κατι που εκανα κατι μαθηματα στα 23 μου και ο δασκαλος ηταν μεσα στα νευρα και με κρυωσε ακομα πιο πολυ, εφτασα μαντραχαλου, με ενα παιδι, σε απομακρυσμενη περιοχη, χωρις να οδηγω.

 

Τωρα ομως δεν παει αλλο και εχω αποφασησει να ξεκινησω μαθηματα. Εβγαλα παραβολα και ψαχνω για σχολη αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ισα-ισα εχω χρονο για τα πρακτικα μαθηματα, για τα θεωριτικα ουτε λογος. Κατ'αρχιν χρειαζομαι αυτοκινητο για να παω στην πλησιεστερη σχολη και που θα βρω ωρα και ανθρωπο να με πηγαινοφερνει?

 

Εχει κανεισ καμια ιδεα εαν μπορω να κανω-μαθω τα θεωριτικα μονη μου ή ειναι απαραβατος κανονας η παρουσια στα θεωριτικα μαθηματα? Επισης εαν εχει κανεις καποιο τροπο να μου πει να παρω θαρρος και να σταματησω να φοβαμαι την οδηγηση??:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...