Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιος του δυτικου Νειλου


Recommended Posts

κοριτσια τι ειναι αυτο παλι;

 

εντεκα περιστατικά εγκεφαλίτιδας που οφείλονται στον ιό του Δυτικού Νείλου ή και σε άλλο παρεμφερή ιό, που μεταδίδεται με το τσίμπημα μολυσμένων κουνουπιών, εντόπισαν οι αρμόδιες υγειονομικές αρχές στην Κεντρική Μακεδονία.

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε σήμερα το απόγευμα το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΛΠΝΟ), δύο περιστατικά έχουν επιβεβαιωθεί ενώ σε άλλα εννέα περιπτώσεις ασθενών αναμένεται το αποτέλεσμα και των μοριακών εξετάσεων.

 

Επισημαίνεται, ωστόσο, αρμοδίως ότι σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται για μεταδοτικό νόσημα. Αυτό σημαίνει ότι ο ιός του Δυτικού Νείλου μεταδίδεται μόνο με το τσίμπημα μολυσμένων κουνουπιών, ενώ οι προσβεβλημένοι ασθενείς δεν μεταδίδουν τη νόσο.

 

Τι είναι η εγκεφαλίτιδα

 

Πρόκειται για μία ιογενή πάθηση του εγκεφάλου. Ένας ιός, στην προκειμένη περίπτωση ο ιός του Δυτικού Νείλου, εισέρχεται κατευθείαν στο κεντρικό νευρικό σύστημα και προσβάλλει τον εγκέφαλο ή τον νωτιαίο μυελό και προκαλεί φλεγμονή του εγκεφάλου. Τα βασικά συμπτώματα της νόσου είναι έντονος πονοκέφαλος, επίμονος πυρετός και σύγχυση, ζάλη, υπνηλία.

 

Πολλοί ασθενείς, αναφέρει το ΚΕΕΛΠΝΟ, εμφανίζουν ήπια συμπτώματα όπως πυρετός και μυϊκοί πόνοι, ενώ ορισμένοι ασθενείς δεν εμφανίζουν κανένα σύμπτωμα.

Εν τούτοις, ελάχιστο ποσοστό, που κυμαίνεται στο 1% και αφορά κυρίως ηλικιωμένους που είναι και η πλέον ευπαθής ομάδα, εμφανίζουν επιπλοκές όπως μηνιγγίτιδα.

 

Οδηγίες από το υπουργείο Υγείας

 

Οι αρμόδιες υγειονομικές αρχές έχουν δώσει εντολή στις κατά τόπους Νομαρχίες της Βορείου Ελλάδας να προχωρήσουν στη διενέργεια έκτακτων ψεκασμών (προγραμμάτων κωνοποκτονίας) πέραν αυτών που έχουν ήδη ολοκληρωθεί κατά περιοχή.

 

Επίσης, το ΚΕΛΠΝΟ συνιστά τη λήψη μιας σειράς ατομικών μέτρων προστασίας από το τσίμπημα κουνουπιών. Ειδικότερα, τονίζεται ότι για την προστασία του σώματος πρέπει να χρησιμοποιούνται εντομοαπωθητικά σκευάσματα αλλά και να επιλέγονται ρούχα που να καλύπτουν μεγάλη επιφάνεια, πχ με μακριά μανίκια και μακριά παντελόνια

πηγη: πρωτο ΘΕΜΑon line:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη σας πιανει πανικος, ειμαι στην περιοχη που εχουν εκδηλωθει καποια απο τα κρουσματα.

Αυτα τα κουνουπια και απομενως αυτα τα κρουσματα εκδηλωθηκαν σε περιοχες με ορυζωνες στο καμπο σε μερη δηλαδη που παντοτε ειχαν προβλημα απο κουνουπια.

Ακομα να ξερετε οτι μεγαλες ηλικιες εκδηλωσαν τη νοσο απο το μολυσμενο κουνουπι. Εχουμε εμεις εδω και τα βουστασια κοντα στη περιοχη αυτη...

Αλλα δεν ανησυχουμε παρα μονο οσοι μενουν στο καμπο,στα χωρια κοντα στους ορυζωνες, αυτοι πρεπει να προσεχουν λιγο παραπανω...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια μου γλυκα...μανουλες απο θεσσαλονικη...

το προβλημα αυτο με τα κουνουπια στην β.ελλαδα ειναι λιγο πιο μεγαλο απο οτι το παρουσιαζουν..

το Λοιμωδων ειναι ασφυκτικα γεματο...το παπαγεωργιου και το αχεπα το ιδιο..και ο πατερας μου αναρρωνει ενω μας ειπαν οτι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για ολα....δεν περπαταει ακομα...ειναι σε συγχιση και πολλα αλλα ...αλλα προσευχομαι να αναρρωσει και να κανουμε την βαπτιση του παιδιου ..θα εβγαινε το ονομα του..χρονια το ηθελε...χρονια το περιμενε..και τωρα....τεσπα

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγαλη στα παιδια μας...κουνουπιερες στα βρεφη και τα νηπια...αντικουνουπικες αλοιΦες και λοσιον μερα νυχτα οπως και υγρα και ταμπλετες που μαινουν στην μπριζα μερα νυχτα...

οχι σε παρκα με πυκνη βλαστηση...οχι στα στασιμα νερα...ΑΝ γινετε μακρυ μανικι το βραδυ και απομακρυνετε τις γλαστρες απο τα μπαλκονια που βλεπουν στα δωματια των παιδιων ..

ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ........

ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΕΙΔΙΚΟ κλιμακιο απο αθηνα στο σπιτι μας και μας ρωτουσαν διαφορα..

μεγαλη προσοχη............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικα σας ολα να πανε κατ' ευχην και να χαρειτε ολοι μαζι την βαφτιση του παιδιου σας.. ευχομαι ο πατερας σου να αξιωθει να ακουσει το ονομα του γερος και δυνατος..

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον πατέρα σου κοπέλα μου!

Πριν 3 βδομάδες περίπου με τσίμπισε κουνούπι και μολύνθηκε όλο μου το πόδι. στην αρχή δεν το έδωσα σημασία, όταν όμως πρίστηκε και ανέβασα πυρετό, πήρα αντιβίωση. Την επόμενη μέρα πήγα στον χειρόυργο στο ικα να το δει, δεν μου είπε κάτι για τον ιο αλλα μετα από 3 μερες το βγαλανε στις ειδησεις.

αυτό κράτησε 4 μέρες, ο πυρετός ευτυχώς μόνο 1. Είμαι και φρεσκοχειρουργημένη και το ανοσοποιητικό μου είναι ασθενές...

Αν δεν υποχωρούσε η φλεγμονή θα πήγαινα στο λοιμωδών αλλα ευτυχώς υποχώρησε. Πήρα αντιβίωση για 6 μέρες. Ίσως να ήταν και αυτός ο ιος, δεν ξέρω...αλλά ευτυχώς πέρασε. Από τότε πήρα 1 σωρο κουνουπέλαια, βέβαια δεν μ'εκοψε να πάρω πιο μπροστα να βαζω για να μην ταλαιπωρηθώ έτσι..τι να πεις, είναι να μην σου τύχει.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, μενετε στις περιοχες στον καμπο;

 

Επιδεινωθηκε η κατασταση, αρχισαν και τα προγραμματα ψεκασμου, ανα περιοχες.

 

Demi περαστικα στον μπαμπα σου, τελικα οντως φαινεται οτι οσοι μενουν σε επικινδυνες περιοχες και ειναι μεγαλοι σε ηλικια κινδυνευουν αμεσα, ο Θεος να φυλαει... :(

 

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να χαρειτε αυτον και τη βαπτιση...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τρομερό αν σκεφτείς τι μπορεί να σου κάνει ένα τόσο δα κουνούπι.

Ένα κουνούπι μπορεί να άλλαξε την ροή της ιστορίας. Εικάζεται ότι ο Μ.Αλέξανδρος πέθανε από τον ιο του Δυτικού Νείλου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνουν τελείως. Αΐ σιχτήρ. Είχαμε τις τρελές αγελάδες, τη γρίπη των πουλερικών, μετά των χοίρων, τώρα τον ιό του Δυτικού Νείλου! Ε Λ Ε Ο Σ ! Ο,τι είναι να γίνει ας γίνει, δε θα τρελαθώ κιόλας.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μονο που εδω υπαρχει στα αληθεια, καθε μερα ειχαμε αυξηση κρουσματων.Δεν ειναι απο ειδησεις ραδιο αρβυλα. Ειναι και πολλοι οι ασυμπτωματικοι.

114 ατομα συνολο, μονο 8 νεα κρουσματαστις γραφει τοπικη εφημεριδα στις 26-8.

Εγω εγραψα οτι δεν ειναι ανησυχητικο αλλα σε μερικες περιοχες οντως εχουν προβλημα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Μονο που εδω υπαρχει στα αληθεια, καθε μερα ειχαμε αυξηση κρουσματων.Δεν ειναι απο ειδησεις ραδιο αρβυλα. Ειναι και πολλοι οι ασυμπτωματικοι.

114 ατομα συνολο, μονο 8 νεα κρουσματαστις γραφει τοπικη εφημεριδα στις 26-8.

Εγω εγραψα οτι δεν ειναι ανησυχητικο αλλα σε μερικες περιοχες οντως εχουν προβλημα.

Έχω πάψει να διαβάζω εφημερίδες. Ειδήσεις βλέπω ΜΟΝΟ στο STAR, αλλιώς με βλέπω με τη λευκή εκείνη ποδίτσα που τα μανίκα της δένουν πίσω στην πλάτη!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, αχ τί παθαίνω....Για αυτό δε θέλω να εμημερώνομαι με θέματα υγείας, γιατί μετα αρρωσταίνω ψυχολογικά. Κατά φαντασίαν ασθενής που λένε...... Έχω βρε κορίτσια, 2 τσιμπήματα από κουνούπια ''ΝΑ''!!! Έχει πρηστεί και το 'χω ματώσει κιόλας :shock: Και στο σημείο που με τσίμπησε, εκεί δηλαδή που μπήκε το κεντρί, έχει ψιλοκιτρινίσει και είναι και πρημενο!!!! Να αρχίσω να ανησυχώ ;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα ο γιος μου με τον συζηγο ειδαν στο tv100 οτι ειπαν πως απο τις 10 το βραδυ οσοι κατοικοι μενουν γυρω απο τον θερμαικο να μαζεψουν ρουχα παιχνιδια και να αποφευγουν τις μετακινησεις γτ θα τον ψεκασουν με δηλητηριο το οποιο ειναι και δυνατο.ανθρωποι με ασθμα αλεργειες κτλ μπορει να παρουσιασουν προβλημα μεχρι τις 5 το πρωι παραπανω δεν ξερω δεν το ακουσα εγω αυτα μου ειπαν

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις! Αλιμονο, αν ειναι να αρρωσταινουμε ετσι! Αρρωσταινουμε και απο μονοι μας, δε χρειαζομαστε ενημερωση! ;)

 

Και εγω προσπαθω να μη το σκεφτομαι και να μη το διαβαζω αλλα να που η Demi που το εφερε στην επιφανεια. Συγνωμη αν σε αναστατωσα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις! Αλιμονο, αν ειναι να αρρωσταινουμε ετσι! Αρρωσταινουμε και απο μονοι μας, δε χρειαζομαστε ενημερωση! ;)

 

Και εγω προσπαθω να μη το σκεφτομαι και να μη το διαβαζω αλλα να που η Demi που το εφερε στην επιφανεια. Συγνωμη αν σε αναστατωσα.

Δε τρέχει τίποτα... Εδώ έχει βουήξει ο τόπος. Ευτυχώς είμαι Αθήνα, αλλά δεν παύει να μην κινδυνεύουμε κι εμείς εδώ!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα ειναι...τρομερος πονοκεφαλος..οταν μιλαμε τρομερος να βγαζεις κραυγες απο πονο...

υψηλο πυρετο (40αρια)

συγχιση ,ανικανοτητα για βαδισμα...

χτες ηρθε ενας επιδημιολογος στο σπιτι μας .πολυ καλο παιδι..μας ρωτουσε διαφορα και μας ειπε οτι ειναι ανησυχητικο διοτι αυξανονται τα κρουσματα..

ΑΛΛΑ επειδη το κρατος κανει περικοπεςηρθε απο αθηνα με λεωφορειο και πηγαινε απο την μια ακρη της θεσσαλονικης στην αλλη με λεωφορεια...ετσι θα αντιμετωπισουν την επιδημια?

προσπαθουν να συλλεξουν πληροφοριες οι ανθρωποι και το κρατος δεν τους βοηθα...

 

η βαπτιση δεν θα γινει οχι οτι με νοιαζει τωρα αλλα τους παιρνω τηλ γι ανα ακυρωσω στολισμους ταβερνες και τετοια και με βριζουν ολοι...

τι να κανω βρε παιδια ?το ηθελα?

εχασα και 1.000 ευρω απο προκαταβολες ουτε αυτο δεν με νοιαζει τωρα.στεναχωριεμαι που με φωναζουν και δεν καταλαβαινουν..

Link to comment
Share on other sites

Demi, περαστικά στον πατέρα σου κι εύχομαι να είναι γερός στη βάφτιση!

Σε νιώθω, διότι και στις δύο βαφτίσεις κάτι είχαμε και στενοχωριόμασταν... :-(

 

πολυ στεναχωρια ομως..συνεχεια κλαιω..

Link to comment
Share on other sites

Demi, περαστικά στον πατέρα σου και μάλιστα γρήγορα!!! Θα δεις όλα θα πάνε καλά... θετική ενέργεια χρειάζεται. Όσο για την βάπτιση, μη στενοχωριέσαι.... Ας λυθεί με το καλό το πρόβλημα υγείας και όλος ο χρόνος είναι δικό σου για να την ξαναδιοργανώσεις!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...