Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Αυτό είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να μάθω, δηλαδή γίνεται το παιδί να βγεί με τα πόδια (έτσι εγκυκλοπαιδικά, όχι ότι θα έπαιρνα ένα τέτοιο ρίσκο εν έτει 2011);

Αντίθετα, αν έρθει ένα δεύτερο μωρό, θα ρισκάρω να κάνω V-BAC. Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ πολύ μικρό το ρίσκο.

 

Γίνεται, ο άντρας μου έτσι γεννήθηκε, φαντάζομαι και εκατομμύρια άλλοι.

Απλώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρουμε πλέον αφού η ιατρική μας δίνει πια τη δυνατότητα να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο.

 

Η καημένη η πεθερά μου το έμαθε την ώρα του τοκετού, ούτε υπέρηχοι υπήρχαν ούτε τίποτα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να μάθω, δηλαδή γίνεται το παιδί να βγεί με τα πόδια (έτσι εγκυκλοπαιδικά, όχι ότι θα έπαιρνα ένα τέτοιο ρίσκο εν έτει 2011);

Αντίθετα, αν έρθει ένα δεύτερο μωρό, θα ρισκάρω να κάνω V-BAC. Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ πολύ μικρό το ρίσκο.

 

 

και πολλά γεννιούνται ακόμη έτσι... αν και η τάση είναι γενική να πηγαίνουν καισαρική, να μια ιστορία που διάβασα πρόσφατα :

 

http://www.eimaimama.gr/2013/02/ki-omos-gennisa-fisiologika-to-isxiako-moro-mou.html

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επερνα τον ρίσκο να γεννησω φυσιολογικά ενα παιδι αν ερχόταν με τα πόδια αλλα η ερώτηση μου ειναι γιατι τα περνούν στην 38 εβδομάδα αφού υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι να γυρίζει τελευταία στιγμή και να μην γυρίσει και ποτε γιατι δεν περιμένουν να ειναι ΕΤΟΙΜΟ και να το κανουν οταν ξεκινήσει κανονικά ο τοκετος;;;;;γιατι τα φέρνουν στον κόσμο βίαια χωρις να εχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη τους;;;; Θυμώνω πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επερνα τον ρίσκο να γεννησω φυσιολογικά ενα παιδι αν ερχόταν με τα πόδια αλλα η ερώτηση μου ειναι γιατι τα περνούν στην 38 εβδομάδα αφού υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι να γυρίζει τελευταία στιγμή και να μην γυρίσει και ποτε γιατι δεν περιμένουν να ειναι ΕΤΟΙΜΟ και να το κανουν οταν ξεκινήσει κανονικά ο τοκετος;;;;;γιατι τα φέρνουν στον κόσμο βίαια χωρις να εχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη τους;;;; Θυμώνω πραγματικά...

 

 

Γιατί μετά την 38η, μπορει να ξεκινήσει ο τοκετός ανά πάσα στιγμή και να έχει κατέβει πολύ το μωρό σε ορισμένες περιπτωσεις, μέχρι να φτάσεις στο χειρουργειο. Γνωστη μου γεννησε στο ταξι στο δρομο για το μαιευτηριο (1ο παιδι) οποτε ειναι πιθανο. Αν εχουν κατεβει ποδια, υπαρχει κινδυνος για σοβαρες επιπλοκες. Γιατι ναι, γεννουσαν καποιες παλια (αουτς!) με αυτον τον τροπο, πολλες ομως δεν γεννουσαν, αν καταλαβαινετε τι θελω να πω...:(

 

Ποσο θυμο θα γλιτωναμε, αν ρωταγαμε....:wink:

 

 

σημ. Το "βιαια" δεν θα το σχολιασω...μηπως δεν εχεις κανει καισαρικη να δεις τι ροζουλια και ηρεμα βγαινουν ή μαλλον φυσιολογικο να δεις εμβρυουλκους και και; (εχω κανει και τα δυο!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά την 38η, μπορει να ξεκινήσει ο τοκετός ανά πάσα στιγμή και να έχει κατέβει πολύ το μωρό σε ορισμένες περιπτωσεις, μέχρι να φτάσεις στο χειρουργειο. Γνωστη μου γεννησε στο ταξι στο δρομο για το μαιευτηριο (1ο παιδι) οποτε ειναι πιθανο. Αν εχουν κατεβει ποδια, υπαρχει κινδυνος για σοβαρες επιπλοκες. Γιατι ναι, γεννουσαν καποιες παλια (αουτς!) με αυτον τον τροπο, πολλες ομως δεν γεννουσαν, αν καταλαβαινετε τι θελω να πω...:(

 

Ποσο θυμο θα γλιτωναμε, αν ρωταγαμε....:wink:

 

 

σημ. Το "βιαια" δεν θα το σχολιασω...μηπως δεν εχεις κανει καισαρικη να δεις τι ροζουλια και ηρεμα βγαινουν ή μαλλον φυσιολογικο να δεις εμβρυουλκους και και; (εχω κανει και τα δυο!!!!)

 

Εχεις άδικο σε αυτό που λες για την 38η. Οσοι γιατροί ειναι υπέρ του ΦΤ ξεγεννούν όταν έχουν αναγκαστική προγραμματισμένη ΚΤ στην 39η πια.

 

Εάν πράγματι δεν με κορόϊδεψε ο γιατρός στο 1ο που μου το πήρε με ΚΤ λόγω ισχιακής και διερηγμένου, και με το ένα πόδι δήθεν μέσα στον κόλπο (άρα και "κατεβασμένο το παιδί") δεν υπήρξε επιπλοκή, βασικά ούτε πόνος, ούτε υπέρηχος, ούτε κάτι που να διαμυνήει ότι υπάρχει ανησυχία. Απλά άλλη μία καισαρική. Τι εννοείς πως θα μπορούσε να γίνει;

 

Στην ΚΤ βγαίνουν ροζούλια ναι - έτσι είναι, μάλιστα γιαυτό μας βάζουν και οξυγόνο, για να βγούν ακόμη πιο ροζούλια, αλλά δεν είναι ο φυσικός τρόπος γέννησης εννοεί προφανώς η κοπέλα. Είναι πριν την ώρα "ωρίμανσης" του βρέφους, είναι βίαιο λοιπόν για τον οργανισμό του μωρού (βλ. ενέσεις κορτιζόνης για ωρίμανση πνευμόνων σε κάποιες περιπτώσεις κλπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι γι αυτό το λόγο παίρνουμε άδεια. Τι σε εκπλήσει?

 

Το να παίρνει κάποια άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης, επειδή πράγματι είναι επαπειλούμενη η εγκυμοσύνη της δεν παίζει σαν σενάριο;

Αυτό με εκπλήσσει. Πως θεωρείς ότι η άδεια που παίρνουν είναι χωρίς να χρειάζεται και απλώς αυτές οι γυναίκες θέλουν να ξαπλάρουν σπίτι τους και να περιμένουν να έρθει το απόγευμα ο άντρας τους για να πάνε στα jumbo. Έχω την εντύπωση ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη περίπτωση στο μυαλό σου...

 

Αυτό είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να μάθω, δηλαδή γίνεται το παιδί να βγεί με τα πόδια (έτσι εγκυκλοπαιδικά, όχι ότι θα έπαιρνα ένα τέτοιο ρίσκο εν έτει 2011);

Αντίθετα, αν έρθει ένα δεύτερο μωρό, θα ρισκάρω να κάνω V-BAC. Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ πολύ μικρό το ρίσκο.

 

Γίνεται αλλά με πολύ μεγάλο ρίσκο... Προσπαθούν να γυρίσουν το παιδί με εμβρυουλκούς κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά την 38η, μπορει να ξεκινήσει ο τοκετός ανά πάσα στιγμή και να έχει κατέβει πολύ το μωρό σε ορισμένες περιπτωσεις, μέχρι να φτάσεις στο χειρουργειο. Γνωστη μου γεννησε στο ταξι στο δρομο για το μαιευτηριο (1ο παιδι) οποτε ειναι πιθανο. Αν εχουν κατεβει ποδια, υπαρχει κινδυνος για σοβαρες επιπλοκες. Γιατι ναι, γεννουσαν καποιες παλια (αουτς!) με αυτον τον τροπο, πολλες ομως δεν γεννουσαν, αν καταλαβαινετε τι θελω να πω...:(

 

Ποσο θυμο θα γλιτωναμε, αν ρωταγαμε....:wink:

 

 

σημ. Το "βιαια" δεν θα το σχολιασω...μηπως δεν εχεις κανει καισαρικη να δεις τι ροζουλια και ηρεμα βγαινουν ή μαλλον φυσιολογικο να δεις εμβρυουλκους και και; (εχω κανει και τα δυο!!!!)

Τυχερή η γνωστή σου που γλύτωσε το νυστερι...και τι πειράζει να κατέβει το μωρο; Εχω δει καισαρικη σε δίδυμα όπου το ενα σχεδόν είχε βγει και το κραταγανε...τραγικό!!!! Θα μπορούσαν να γεννηθούν φυσιολογικά.. Δεν ξέρω αν βγαίνουν ροζουλια και ήρεμα και παθαίνουν το σοκ την επόμενη η τρώνε την κορτιζονι νωρίς νωρις ετσι για σιγουρια... Αλλα αυτο που ξέρω ειναι οτι ο φυσιολογικός τοκετος ειναι το καλυτερο για αυτο λέγεται και φυσιολογικός!!! Οσο για την εμβρυουλκια ειναι μια παρέμβαση που επισης σε πολλές περιπτώσεις θα μπορούσε να αποφευχθεί αλλα δεν ειναι και κάτι τόσο τραγικό σε 2-3 μερες περνάει εντελώς...

Περίεργο παντως ενω εχεις την εμπειρία και του φ.τ. Και κ.τ. Επιλέγεις το δεύτερο...πρωτη φορά το ακούω!!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχ.... ύπαγε οπίσω μου....

 

...θα τα πάρω πίσω αυτά που έγραψα πιό πάνω για την καημένη ελληνική κοινωνία που την εκπαίδευσαν οι γιατροί στην καισαρική...

 

τα θέλει ο αποτέτοιος της μου φαίνεται.

 

αν το κριτηριο είναι ροζ και αφράτα, και τσιμουδιά στην γάτα, καλά κάνουν και οι γιατροί δλδ...

 

θέλει γρήγορο φαγητό και γρήγορο τοκετό, όλα αλληλένδετα.

 

και για το junk food δεν με παίρνει να μιλήσω:mrgreen:

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή η γνωστή σου που γλύτωσε το νυστερι...και τι πειράζει να κατέβει το μωρο; Εχω δει καισαρικη σε δίδυμα όπου το ενα σχεδόν είχε βγει και το κραταγανε...τραγικό!!!! Θα μπορούσαν να γεννηθούν φυσιολογικά.. Δεν ξέρω αν βγαίνουν ροζουλια και ήρεμα και παθαίνουν το σοκ την επόμενη η τρώνε την κορτιζονι νωρίς νωρις ετσι για σιγουρια... Αλλα αυτο που ξέρω ειναι οτι ο φυσιολογικός τοκετος ειναι το καλυτερο για αυτο λέγεται και φυσιολογικός!!! Οσο για την εμβρυουλκια ειναι μια παρέμβαση που επισης σε πολλές περιπτώσεις θα μπορούσε να αποφευχθεί αλλα δεν ειναι και κάτι τόσο τραγικό σε 2-3 μερες περνάει εντελώς...

Περίεργο παντως ενω εχεις την εμπειρία και του φ.τ. Και κ.τ. Επιλέγεις το δεύτερο...πρωτη φορά το ακούω!!!

 

Ασυζητητί, ο φτ είναι ο καλύτερος τρόπος τοκετού για μητέρα και μωρό.

 

Από την άλλη, θεωρώ υπερβολικά όσα αναφέρεις για:

Α) Κορτιζόνη: Γίνεται σε μωρά που θα γεννηθούν πριν μπουν στον μήνα τους και μάλιστα κάποιες μέρες πριν από την καθορισμένη μέρα γέννησής τους (=κ.τ).

Β) Εμβρυουλκία: Η καλύτερή μου φίλη, ο πρώτος μου ξάδερφος και η δεύτερη ξαδέρφή μου έχουν ακόμα τα σημάδια της στο πρόσωπό τους αρκετές δεκαετίες μετά. Μην το παίρνουμε τόσο αψήφιστα...

Γ) Ποιο σοκ παθαίνουν την επόμενη τα μωρά της κ.τ.; :shock: Είναι κάτι καινούριο που περιμένω να μάθω (μετά από 3 κ.τ.).

Δ) Ήσουν παρούσα κατά τη διάρκεια κ.τ (=χειρουργείο) :?::?::?: Είναι ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ να γίνει καισαρική όταν το μωρό κατέβει από την μήτρα στον κόλπο... Από στοιχειώδεις γνώσεις ανατομίας προκύπτει αυτό... Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες ή τα μεταφέρεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το να παίρνει κάποια άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης, επειδή πράγματι είναι επαπειλούμενη η εγκυμοσύνη της δεν παίζει σαν σενάριο;

Αυτό με εκπλήσσει. Πως θεωρείς ότι η άδεια που παίρνουν είναι χωρίς να χρειάζεται και απλώς αυτές οι γυναίκες θέλουν να ξαπλάρουν σπίτι τους και να περιμένουν να έρθει το απόγευμα ο άντρας τους για να πάνε στα jumbo. Έχω την εντύπωση ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη περίπτωση στο μυαλό σου...

 

 

 

Γίνεται αλλά με πολύ μεγάλο ρίσκο... Προσπαθούν να γυρίσουν το παιδί με εμβρυουλκούς κτλ...

 

 

Εκάβη, ειδικά στον δημόσιο τομέα, στρατιές εγκύων έλαβαν άδεια επαπειλούμενης κύησης... :confused:

 

Νομίζω ότι το κουραμπιεδάκι έχει ένα δίκιο σε αυτά που λέει για τη φυσική κατάσταση των εγκύων. Στην εποχή των γιαγιάδων μας, οι έγκυοι δεν θεωρούνταν "ασθενείς" και δεν αντιμετωπίζονταν σαν μπιμπελό. Συνέχιζαν κανονικά τις (σκληρές) καθημερινές τους δραστηριότητες και, φυσικά, δεν έπαιρναν πολλά κιλά..

Νομίζω ότι και το βάρος της εγκύου παίζει ρόλο. Από φίλες σε Γαλλία, Βέλγιο και Σουηδία γνωρίζω ότι καθόλου φυσιολογικό δεν θεωρείται να φορώνεται η έγκυος με 15 κιλά (τόσα περίπου έβαζα εγώ στην Ελλάδα και όλα μέλι γάλα, αλλά οι φίλες μου άκουγαν εξάψαλμο και παραινέσεις για συνεδρία με διαιτολόγο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασυζητητί, ο φτ είναι ο καλύτερος τρόπος τοκετού για μητέρα και μωρό.

 

Από την άλλη, θεωρώ υπερβολικά όσα αναφέρεις για:

Α) Κορτιζόνη: Γίνεται σε μωρά που θα γεννηθούν πριν μπουν στον μήνα τους και μάλιστα κάποιες μέρες πριν από την καθορισμένη μέρα γέννησής τους (=κ.τ).

Β) Εμβρυουλκία: Η καλύτερή μου φίλη, ο πρώτος μου ξάδερφος και η δεύτερη ξαδέρφή μου έχουν ακόμα τα σημάδια της στο πρόσωπό τους αρκετές δεκαετίες μετά. Μην το παίρνουμε τόσο αψήφιστα...

Γ) Ποιο σοκ παθαίνουν την επόμενη τα μωρά της κ.τ.; :shock: Είναι κάτι καινούριο που περιμένω να μάθω (μετά από 3 κ.τ.).

Δ) Ήσουν παρούσα κατά τη διάρκεια κ.τ (=χειρουργείο) :?::?::?: Είναι ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ να γίνει καισαρική όταν το μωρό κατέβει από την μήτρα στον κόλπο... Από στοιχειώδεις γνώσεις ανατομίας προκύπτει αυτό... Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες ή τα μεταφέρεις λάθος.

 

απαντησε πολυ καλα η Aimee για εμενα.

 

Alexia δεν ειπα πουθενα ποιο τροπο προτιμω, βασικα απορω διαβαζοντας με το θεμα γιατι εχοντας κανει και τα δυο, προτιμω και τα δυο και κανενα!!!! :D

Και τα δυο για το αποτελεσμα και κανενα γιατι οπως και να το κανουμε , ευκολος τροπος, δεν υπαρχει!!!! Και στον φυσιολογικο πεθανα στον πονο, ειχα ραμματα ποσο καιρο, ειχα και καποιο θεμα με αιμορραγια, και στην καισαρικη ειχα φυσικα την τομη ειναι χειρουργειο!! Απο ψυχολογια τα ιδια!! Σημειωση και στα δυο τα θηλασα μολις βγηκαν!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, ειδικά στον δημόσιο τομέα, στρατιές εγκύων έλαβαν άδεια επαπειλούμενης κύησης... :confused:

 

Νομίζω ότι το κουραμπιεδάκι έχει ένα δίκιο σε αυτά που λέει για τη φυσική κατάσταση των εγκύων. Στην εποχή των γιαγιάδων μας, οι έγκυοι δεν θεωρούνταν "ασθενείς" και δεν αντιμετωπίζονταν σαν μπιμπελό. Συνέχιζαν κανονικά τις (σκληρές) καθημερινές τους δραστηριότητες και, φυσικά, δεν έπαιρναν πολλά κιλά..

Νομίζω ότι και το βάρος της εγκύου παίζει ρόλο. Από φίλες σε Γαλλία, Βέλγιο και Σουηδία γνωρίζω ότι καθόλου φυσιολογικό δεν θεωρείται να φορώνεται η έγκυος με 15 κιλά (τόσα περίπου έβαζα εγώ στην Ελλάδα και όλα μέλι γάλα, αλλά οι φίλες μου άκουγαν εξάψαλμο και παραινέσεις για συνεδρία με διαιτολόγο).

 

Το ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι αυτές οι στρατιές το έκαναν για να πάνε να κάτσουν στο κρεββάτι... Αλλά μέσα σε αυτές τις στρατιές θα υπάρχουν και πραγματικές περιπτώσεις.

 

Σίγουρα έχει δίκιο στο ότι οι παλιές ήταν πιο σκληραγωγημένες, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό σχετίζεται άμεσα με τον τρόπο της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

Η σωματική κατάσταση ναι, παίζει ρόλο.

 

Εγώ που στο πρώτο μου πήρα αυτή την περιβόητη επαπειλούμενη, για να περάσω 3 σχεδόν μήνες τέζα κοιτάζοντας το ταβάνι, (ψυχολογία επίσης στα τάρταρα, μια παλίνδρομη και 3 επεμβάσεις το τελευταίο εξάμηνο, και στην νέα εγκυμοσύνη αίμα αίμα αίμα) όταν σηκώθηκα μετά και περπάτησα 50 μέτρα κόντεψα να πέσω κάτω, είχα γίνει παπί στον ιδρώτα, ήμουν να με κλαιν οι ρέγγες. Το σώμα στην εγγυμοσύνη βουλιάζει αν το αφήσεις, πολύ πιο γρήγορα. Αλλά σίγρουρα δεν αυξήθηκαν οι καισαρικές γι' αυτό. Αν και όπως γράφω παραπάνω, όλα είναι αλληλενδετα.

 

Τα κιλά επίσης, τα προσέχουμε όχι γιατί αυτά καθεαυτά εμποδίζουν, εγώ πήρα πάνω από 25 και στις δύο εγκυμοσύνες, όπου τα 10 τα έχανα τις 2 πρώτες εβδομάδες μετά τον τοκετό, από 4 τα μωρά + τα παρελκόμενα, έμενα με αυτά που κουβαλάω ακόμη.

Από την στιγμή που είχα μόνο τα κιλά, δεν είχα διαβήτη, πίεση κτλ, δεν ξανασυζητήθηκε το θέμα.

Καλό είναι βέβαια να μήν τα παίρνουμε, καθώς μερικές φορές οδηγούν αλλού.

 

Ειμυ, αυτό που λες για την αντιμετώπιση της εγγύου παλιά και τώρα, νομίζω οτι είναι το πιό χαρακτηριστικό όλων:

 

Σήμερα η έγγυος είναι μια άρρωστη, ένα μπιμπελό, που χρήζει μιας επέμβασης.

 

Όλα οδηγούν εκεί, μα όλα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογια της γυναικας γενικως θα επρεπε να ειναι το θεμα!

Παιδια μην τρωγομαστε με τα ρουχα μας! Για ενα τοσο ευχαριστο γεγονος, με τοσο ευχαριστο ποσοστο επιτυχιας! Διαβασα πισω οσο μπορω και τρελαθηκα με το πως τα παρουσιαζουν μερικες ηρεμηστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με καισαρική γιατί η μικρή μου δεν πήρε ποτέ θέση. τα πόδια της μέχρι τελευταία στιγμή κλωτσούσαν την κύστη μου. Ο γιατρός μου μίλησε για καισαρική λέγοντας ότι είναι κρίμα να διακινδυνεύσουμε ο,τιδήποτε όταν μπορούν όλα να πάνε κατ' ευχήν. Τον εμπιστεύτηκα γιατί η αλήθεια είναι οτι φοβήθηκα να το προσπαθήσω. Ωστώσω την ημέρα της γέννας η κόρη μου ήταν και μπερδεμένη στον λώρο. όπως και να χε δεν θα το γλίτωνα μάλλον. Θα είμαι ειλικρινής : δεν μετάνιωσα, δεν νιώθω οτι στερήθηκα τον φτ, δεν νιώθω λιγότερο μητέρα και σε καμμία περίπτωση δεν νιώθω τύψεις γιατί δεν "πόνεσα" (απεναντίας νιώθω ότι πόνεσα πολύ περισσότερο και για περισσότερες ημέρες από τις μητέρες που γέννησαν με φτ :rolleyes:). Ειλικρινά κι εγώ με την σειρά μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι επιμένουν να κοιτάζουν το δέντρο και δεν βλέπουν το δάσος.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Με όποιο τρόπο και να έχει γεννήσει μια γυναίκα, είναι ευλογία. Με λύπησε πολύ η εκπομπή όταν είδα τις γυναίκες να μην χαίρονται το γεγονός, γεμάτες τύψεις για κάτι που στο φινάλε, δε μπορούσαν να αναλάβουν οι ίδιες την ευθύνη. Γερά παιδιά, τίποτε άλλο δεν έχει σημασία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα με λυπεί το ότι δεν φέρθηκαν σωστά στις γυναίκες αυτές...και το ότι το μόνο που μετράει είναι να είναι τα παιδιά γερά δεν βοηθά καθόλου ως στάση για διεκδίκηση καλύτερων συνθηκών ώστε να βελτιωθούν τα πράγματα. Είτε σε καισαρική είτε σε φυσιολογικό. Και βέβαια είναι πολύ σπουδαίο να είναι γερά τα μωρά αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Φέρνουμε όμως στον κόσμο ανθρώπους κ η κάθε μητέρα είναι επίσης άνθρωπος. Αξίζει και στους δύο ένα σύστημα με απόλυτο σεβασμό απέναντι στην δυάδα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι 28 χρονών και έχω μια μπέμπα 5 μηνών η οποία ήρθε μετά από πολλές δυσκολίες(εξωσωματική γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα,2 αποκολλήσεις,2 μήνες ακίνητη στο κρεβάτι και ένα καλοκαίρι συσπάσεων).στο πρώτο ραντεβού με το γιατρό μου κλείνει ημερομηνία στο περίπου για κτ. Φυσικά και με ενόχλησε,φυσικά και στεναχωρήθηκα για το σύστημα που έχουν αλλά την ίδια στιγμή σκεφτηκα ότι θα κάνω ότι μου πει απο φόβο μήπως κάτι συμβεί στο μωράκι μου(λες και θά επηρέαζοταν εκείνη τη στιγμή το εμβρυο αν θα γεννιόταν 9 μήνες μετά με κτ ή φτ). Γέννησα με κτ ένα υγιέστατο μωρό και από τη στιγμή που το ακούμπησα δεν ξανασκπεφτηκα γιατί γέννησα με κτ. Με ενδιέφερε μόνο το μκρό μου πλασματάκι και ότι ήταν υγιέστατο. Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό. Να σημειώσω ότι μέχρι να γυρίσω σπίτι με το μωρο δεν το πίστευα ότι έχω αποκτησει παιδι. Για τέτοια ανασφάλεια και φόβο μιλάμε... πίστευα ότι δεν θα καταΦέρω ποτέ να κάνω ένα μωράκι και θα κάτσω να σκεφτώ γιατί γεννησα με κτ?θα με πείτε εγωίστρια,θα με κρινετε αλλά πραγμαρικά πλέον με νοιάζει μόνο το αγγελούδι μου.σας φιλώ

Αγγελούδι μου ήρθες 16/10/2013...Σ'αγαπώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εσένα κορίτσι μου δε θα σε πούμε τίποτα. Πώς να χαρακτηρίσει κάποιος αρνητικά μια μάνα που καρδιοχτυπά για το παιδί της. Τον γιατρό σου όμως μπορούμε να τον πούμε πολλά, καθόλου κολακευτικά... Είναι απαράδεκτη η στάση αυτή. Ευτυχώς πυο εσύ δε νιώθεις άσχημα και ευτυχώς που και το παιδί σου και εσύ δεν αντιμετωπίσατε επιπλοκές από την καισαρική.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν εκπομπή δεν ηταν κακη, το θεμα άλλωστε ηταν οι άσκοπες καισαρικές. Πραγματικα ομως η εικόνα που έβγαινε προς τα έξω ηταν στενάχωρη. Δηλαδη τι, προτιμάμε τη γέννα της γιαγιάς που γέννησε κρατώντας την καρέκλα; Τα άκρα γενικότερα δεν ειναι καλα!

Εγω γέννησα πριν 4,5 μηνες, πολυ νωπές και ευχάριστες εικόνες που η καισαρικη δεν τις μαυρισε καθόλου! Ίσως γιατι η δικη μου καισαρικη ηταν αναγκαία, αφου η μερα της γέννας είχε πολλα παρατράγουδα. Ένας διαβήτης κυησης σε τρέλα, μπήκα να γεννησω με υπογλυκαιμια, με θρομβοφιλια, και αντι χα ανιχνεύσιμο, και ολα αυτα δεν σταμάτησαν τον γιατρο μου απο τον φτ παρα το σύνδρομο κατω κοιλης φλέβας που έπαθα μέσα στο μαιευτηριο. Εκει μπήκα κατευθείαν χειρουργείο, και παρα την αδυναμία μου, ο γιατρος ακούμπησε κατευθείαν το κοριτσι μου πανω μου!

Απο τότε μεχρι σήμερα, εχω απολογηθεί πολλές φορες, απαντώντας στην ερώτηση γιατι καισαρικη; Και οι καισαρικές για κάποιο λογο γίνονται αρκεί να μην το παραμένουμε.

Συμφωνω ομως οτι οι μανούλες πρεπει να ενημερώνονται για να μπορούν να επιλέγουν πως θα γεννήσουν. Απλα με φοβίζει λιγακι, γιατι έτσι μπορει να αμφισβητηθεί ένας γιατρος που προτείνει κτ για πραγματικό λογο

Link to comment
Share on other sites

Elpidaz μοιάζει τόσο πολύ η ιστορία μου με την δική σου και θα συμφωνήσω με όσα λες . Γιατι θα πρέπει να νοιωσω άσχημα που έκανα κτ και σε ποιον θα δώσω αναφορά ? (τυψεις να νοιωσω για τα 20 κιλα που πηρα οχι για τον τροπο που γεννησα) και πραγματικα δεν μου αρέσει να διαβάζω κοπέλες που έχουν την τάση να θελουν να διακαιολογηθουν για να μην κριθουν. Αλήθεια από ποιον ? Εκανα κτ και αν χρειαστει θα την ξανακανω και σε δευτερη εγκυμοσυνη . Δεν πέρασα ονειρεμενα με την κτ και δεν ηταν αυτο που φανταζόμουνα . Αλλά δεν περνάνε όλα απο το χερι μας !

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν γεια σας...

ήρθα και εγώ με όρεξη για ε π ι κ ο δ ο μ ι τ ι κ η συζήτηση το τονίζω.

 

διαβασα όλο το θέμα (αλλά μόνο τις αναρτήσεις της ακλυόν που είναι η αγαπημένη μου)

 

ας πούμε το ιστορικό...μου

 

4 παιδιά 4 γέννες...

 

1ο παιδί φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο

(αισθανόμουν ελαφρώς ανεπαρκείς που είχα κάνει επισκληρίδιο αλλά ήμουν χαρούμενη)

 

2ο παιδί καισαρική....

(περνάω μια καταθλιψάρα και μου γίνεται έμονη ιδέα πως να γεννησω φυσιολογικά κάνω μέχρι και παρεμφερή πτυχιακή εργασία στη σχολή μου)

 

3ο παιδί φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο

(πετάω στο έννατο ουρανό και είμαι η πιο ευτυχισμένη γυνάικα του κόσμου... γιούχου έκανα vbac σκασίλα μου για το επισκλήριδιο)

 

4ο παιδί φυσιολογικός με επισκληρίδιο

(που είναι η επισκληρίδιος;;;; είναι το μόνο που θυμάμαι)

 

θήλασα όλα τα παιδιά μου (το παιδί της καισαρικής περισσότερο)

 

λοιπόν τώρα που τα βλέπω όλα με νηφάλιο μάτι...

αν με ρωτούσαν τι θα ήθελα να άλάξω θα σας έλεγα τα εξής:

θα ήθελα στο πρώτο παιδί να είχα κάνει επισκληρίδιο νωρίτερα και να μην πονέσω τόσο (και να παίρνω λιγότερα φάρμακα στην εγκυμοσύνη του)...

θα ήθελα στο δεύτερο παιδί να είχα αποδεχτεί την καισαρική ως έγεινε και να μην κάθομαι να μιζεριάζω και να στεναχωριέμαι τσάμπα

 

και στα άλλα δυο μωρά δεν θα ήθελα να αλάξω κάτι (εβαλα μυαλό)....

 

εύχομαι...

να ναι καλά οι καισαρικές που μας δίνουν τα μωράκια μας όταν ο φυσιολογικός τοκετός δεν μπορεί

να ναι όμως καλά και ο φυσιολογικός τοκετός και τα ανήποτα συναισθήματα που τον ακολουθούν....

 

τι συστήνω τις έγκυούλες;

 

επιλέξτε έναν καλό γιατρό, αν χρειαστεί πάρτε και δεύτερη γνώμη...

όταν όμως τον επιλέξετε μην κάνετε τις γιατρίνες και μην τον αμφισβητείτε κάτι παραπάνω ξέρει από εμάς .... α και προπαντώς μη βλέπεται φαντάσματα (δεν θέλουν όλοι οι γιατροί να σας κάνουν καισαρική για τη βολή τους ή να σας πασάρουν ξένο γάλα)

μην διαλέξετε καισαρική χωρίς λόγο

μην γεννήσετε στο σπίτι και μην παρασύρεστε από νιου έιτζ μόδες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...