Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ελληνογερμανικη σχολη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για MiltosGR: Υπάρχει το Andersland στο Πολύδροσο. Έχω ακούσει καλά.

 

Κι εμένα δούλευε κάποτε εκεί η νύφη μου και μου έχει μεταφέρει τις καλύτερες εντυπώσεις. Αν πήγαινα τα παιδιά μου σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό, σίγουρα θα το επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα που κυμαίνονται περίπου?

Ξέρει κανείς να μου πει?

 

Η κορούλα μου είναι 6 μηνών! Πρέπει απο τώρα να κάνω αίτηση????

Ευχαριστώ!

 

http://www.gge.gr/notice/sub.asp?2845

 

απο ότι είδα στον παραπάνω σύνδεσμο 7150 είναι το βασικό πακέτο και από κει και πέρα πρόσθεσε σε αυτό ότι δραστηριότητες θέλεις για το παιδί σου, μπορείς να κάνεις και από τώρα αίτηση αν θες αν και το βρίσκω λίγο νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας. Ειμαι καινουριο μελος του forum και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι μαμα 2 αγοριων ηλικιας νηπιαγωγειου και δημοτικου. Επειδη προκειται να μετακομισουμε στη ραφηνα θα χρειαστει να "βγαλω" τα παιδια απο καλο ιδιωτικο του ψυχικου που πηγαινουν, λογω της αποστασης. Ενδιαφερομαι για την ελληνογερμανικη αγωγη παναγεα-σαββα στην παλληνη. Τι εχετε ακουσει για το σχολειο αυτο και για τους εκπαιδευτικους του? Ειναι σχολειο ουσιας ή ενα ακομα σχολειο-βιτρινα για τους γονεις ? Επισης εχω αγωνια για το μεγαλο μου γιο που θα παει α΄δημοτικου. Δεν εχουμε σχεση με τα γερμανικα ουτε αξιωσεις για γρηγορα διπλωματα και εισαγωγες σε γερμανικες σχολες. Απλα θεωρουμε σημαντικη την καλη γνωση 2 ξενων γλωσσων.Πιστευετε οτι κατω απο αυτη την οπτικη τα πιεζουν πολυ για την εκμαθηση των γερμανικων? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του σχολείου είναι καθαρά υποκειμενικό. Συντάσσομαι με την άποψη οτι "είναι άδικο πολύ να μιλάς για τα δημόσια και τους εκπαιδευτές τους απαξιωτικά".

Ειδικεύοντας να πω για την εράσμειο, υποκειμενικά κι εγώ, τα χειρότερα. Υποτίθεται οτι πληρώνεις ξενόγλωσσο ιδιωτικό για να απαλάσσεσαι από τα έξοδα του φοντιστηρίου της εξτρα γλώσσας αλλά καθόλου δεν ισχύει. Επιφανειακή δουλειά με πολλή στάχτη στα μάτια στους γονείς. Συγκεκριμένα τα ανήψια μου το ένα ("άριστο" κατά την εράσμειο, σε όλο το δημοτικό), πήγε γυμνάσιο σε δημόσιο και έπεσε από τα σύννεφα. Τώρα, 3η γυμνασίου πιά, πάλεψε με θεούς και δαίμονες για να πάρει το τσερτιφικατ, με ιδιαίτερα φυσικά. Ο δεύτερος ("διάνοια" κατά την εράσμειο), ο οποίος "ξεγράφτηκε" μετά την κατραπακιά του αδερφού του άρον άρον και πήγε στο δημόσιο δημοτικό, πήρε τα πρώτα του εννιάρια και έπαθε σοκ. Τεσπα. Είπαμε..........υποκειμενικό θέμα.....

Χρειάζεται σκέψη και συνεργασία. Τα παιδιά μου πηγαίνουν δημόσιο (δημοτικό και γυμνάσιο) και δόξα τω Θεω, το μεγάλο έχει ήδη το τσερτιφικατ από πέρσι (στα 12 δηλ.) και με μόλις 3 χρόνια ιδιαίτερα. Και φέτος πήρε και το λόουερ. ΟΚ διάνοια δεν είναι, ήταν όμως σ'ένα πολύ καλό δημόσιο δημοτικό, είναι σε ένα πολύ καλό δημόσιο γυμνάσιο και πορεύεται με αγάπη και θέληση. Από κοντά πάει και το νεαρότερό μου :lol:

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς σε όλους τους προβληματισμένους γονείς :D

 

Πρώτον δεν πηγαίνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό για να μην έχεις να πληρώνεις φροντιστήρια. Δεύτερον στην Εράσμειο δεν σε παραμυθιάζουν για την πρόοδο του παιδιού σου. Γνωρίζω αρκετά παιδιά, συμμαθητές του δικού μου, που έχουν χαμηλούς βαθμούς όπου οι καθηγητές δεν κοροιδεύουν τους γονείς τους λέγοντας τους ότι τα παιδιά τους είναι διάνοιες, ίσα ίσα.

Ενα σχολείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν το παιδί δεν διαβάζει.

Εγώ μιλάω από προσωπική πείρα για την Εράσμειο και όχι από λόγια αλλονών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιπλέον Ανθούλα, το "πληρώνω και απαιτώ" μου φαίνεται εξαιρετικά σκληρό, αφού θα ήθελα και το έχω καταφέρει ελπίζω, να βλέπω τους εκπαιδευτικούς σα λειτουργούς και αρωγούς στο μεγάλωμα των παιδιών μου και όχι σαν υπηκόους μου.

Πάντα φιλικά.......

 

Ναι δυστυχώς δεν μπορούμε στο δημόσιο να απαιτήσουμε τίποτα για τα παιδιά μας, που εμείς πληρώνουμε τους δασκάλους, οι Ελληνες πολίτες, ούτε να τα προσέξουν στο διάλλειμα γιατί συνήθως αυτοί καπνίζουν ή πανε στα μαγαζιά για ψώνια. Καμία απεργία μήπως, εκεί είναι πρώτοι.

Οταν θες να τους δεις για να μιλήσεις μαζί τους για την πρόοδο του παιδιού σου, τι κάνεις? Πρέπει να πάρεις άδεια από την δουλειά σου και αν προλάβεις εκείνη τη μέρα, αλλιώς παίρνεις άλλη μέρα άδεια και πας στον άρχοντα δάσκαλο, που δεν μπορεί να σε δεχτεί το απόγευμα, όπως είναι και ο νόμος, γιατί ποιος ξέρει, έχει και αυτός οικογένεια που τον θέλει το απόγευμα, δεν μπορεί να ασχοληθεί με το δικό σου το παιδί.

Οχι, το πληρώνω και απαιτώ είναι απλώς μία αλήθεια που μας παρέχουν τα ιδιωτικά σχολεία. Ο γονιός αισθάνεται πολύ καλά όταν γνωρίζει ότι μπορεί να μάθει για την πρόοδο του παιδιού του όποια ώρα θέλει, ή να μιλήσει για ένα πρόβλημα και θα βρει λύση. Δεν είναι υπηκοος μου ο δάσκαλος του ιδιωτικού, αλλά ένας σύμμαχος στο σωστό μεγάλωμα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόφοιτη της Ελληνογερμανικής!

 

Θα πω μόνο τα καλύτερα οπότε δεν είμαι και αντικειμενική.

 

Να πω ότι η Γερμανική γλώσσα έχει πολλά με την Ελληνική και κυρίως με την αρχαία Ελληνική.

 

Ισως με έχετε δει να γράφω ρητά σε διάφορα τοπικ ... εεε από εκεί μου έμεινε... :wink:

:lol::lol::lol::lol:

 

Το παιδί μου θα το έστελνα 100% εκεί, λόγω δουλειάς του συζύγου στρατιωτικός δεν το βλέπω εφικτό! Θα δούμε ...πάντως την αίτηση την έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε η κορούλα μου!

 

Καλησπερα baduz ! Εισαι αποφοιτη της Ελληνογερμανικης Σαββα?

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν υπαρχει που να γνωριζει κατι για τους εκπαιδευτικους της ελληνογερμανικης Παναγεα-Σαββα? Για τα γερμανικα και για το σχολειο γενικα?Επειδη πιεζει ο χρονος μπορει καποιος να μου απαντησει ? :(

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, μένω στην Κάντζα, Παλλήνης. Στην περιοχή μου υπάρχουν πολλά ιδιωτικά σχολεία, όπως Ελληνογερμανική Αγωγή που ενδιαφέρσαι, Εράσμειος - Ελληνογερμανική Σχολή, Κωστέα Γείτονα, Παναγιωτόπουλος, Πλάτωνας, Κολλέγιο Αθηνών κ.α.. Πριν από 15 χρόνια περίπου και εγώ έψαχνα για ιδιωτικό, πήγα σε όλα και τελικά κατέληξα στην Εράσμειο, από ότι γνωρίζω εκεί κάνουν πολλή καλή δουλειά. Είναι πολλά τα παιδιά από την περιοχή μου που έχουν τελειώσει από αυτό το σχολείο και είναι ικανοποιημένα. Εγώ ήθελα το παιδί μου να μάθει γερμανικά πρώτα πολύ καλά. Μέχρι τώρα έχει πάρει τα 2 πρώτα πτυχία χωρίς ιδιαίτερα μαθήματα.

Επίσης τα αγγλικά του είναι τώρα σε επίπεδο Lower. Kαλύτερα όμως να κλείσεις ένα ραντεβού για να έχεις δική σου άποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Υπάρχει εδώ κανείς που μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το Andersland στο Πολύδροσο; Απο ποια ηλικία δέχονται παιδάκια, περίπου πόσο πάνε τα δίδακτρα, αν υπάρχει και διατροφή στο πρόγραμμα, κλπ. Έχει πάει κανείς το παιδάκι του εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δεν μπορούμε στο δημόσιο να απαιτήσουμε τίποτα για τα παιδιά μας, που εμείς πληρώνουμε τους δασκάλους, οι Ελληνες πολίτες, ούτε να τα προσέξουν στο διάλλειμα γιατί συνήθως αυτοί καπνίζουν ή πανε στα μαγαζιά για ψώνια. Καμία απεργία μήπως, εκεί είναι πρώτοι.

Οταν θες να τους δεις για να μιλήσεις μαζί τους για την πρόοδο του παιδιού σου, τι κάνεις? Πρέπει να πάρεις άδεια από την δουλειά σου και αν προλάβεις εκείνη τη μέρα, αλλιώς παίρνεις άλλη μέρα άδεια και πας στον άρχοντα δάσκαλο, που δεν μπορεί να σε δεχτεί το απόγευμα, όπως είναι και ο νόμος, γιατί ποιος ξέρει, έχει και αυτός οικογένεια που τον θέλει το απόγευμα, δεν μπορεί να ασχοληθεί με το δικό σου το παιδί.

Οχι, το πληρώνω και απαιτώ είναι απλώς μία αλήθεια που μας παρέχουν τα ιδιωτικά σχολεία. Ο γονιός αισθάνεται πολύ καλά όταν γνωρίζει ότι μπορεί να μάθει για την πρόοδο του παιδιού του όποια ώρα θέλει, ή να μιλήσει για ένα πρόβλημα και θα βρει λύση. Δεν είναι υπηκοος μου ο δάσκαλος του ιδιωτικού, αλλά ένας σύμμαχος στο σωστό μεγάλωμα του παιδιού.

 

Είσαι εξαιρετικά επιθετική κορίτσι μου. Εσύ μιλάς όπως λες εκ των έσω αλλά κι εγώ εκ πείρας. Μετράω περισσότερες ώρες "σχολικής μελέτης" αν υπολογίσεις και τα δυο μου παιδιά. Πάντως, δεν είδα ΠΟΤΕ να αριστεύσει σε πανελλήνιες πχ, κάποιο παιδί από ιδιωτικό εκπαιδευτήριο. Τυχαίο????

Κι όσο για τις απεργίες κλπ. "κακά" του δημοσίου, τα προτιμώ από το να θεωρώ τον διδάσκοντα δεμμένο υποχείριό μου, επειδή πληρώνω. Προσωπικά έχω ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ σχέσεις με όλες τιε δασκάλες των παιδιών μου και από την α κιόλας δημοτικού, είχα στη διάθεσή μου τα κινητά τους, διότι δεν ήμουν διαθέσιμη πάντα λόγω δουλειάς. Είναι υπέροχοι εκπαιδευτές και τους ευχαριστώ που ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΔΩΡΕΑΝ γνώση και αγάπη στα παιδιά μου. Δε θα δεχόμουν ΠΟΤΕ να πληρώνω για να πάνε με τα "νερά μου". Αν ξέρει κανείς να συνεργάζεται, σπάνια δε θα βρει τέτοιους συμμάχους και στα δημόσια φυσικά.

Και επειδή αντιστέκεσαι στο να σου γκρεμιστεί ο μύθος της ερασμείου, θέλω να σου πω οτι κανένα μα κανένα όφελος δεν έχω. Είπα πράγματα που ξέρω καλά, τα έζησα και μάλιστα σε πολλά επίπεδα (από καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα κλπ). Αλλά δεν ωφελούν οι λεπτομέρειες. Food for thought είναι για όλους μας.

Σου απαντώ στους ίδιους τόνους, για να δεις οτι δεν είναι και το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
H σύζυγος είναι Γερμανίδα και το μωρό θα μάθει και τις δύο γλώσσες απευθείας (Ελληνικά και Γερμανικά) :)

 

Αυτός είναι ο λόγος και μόνο.

Η Γερμανίδα σύζυγος είναι το "διαβατήριο" για το δημοτικό σχολείο του Deutsche Schule Athen, για το προνήπιο και νήπιο ιδανικό είναι το Athener Schule στην οδό Δ.Βερνάρδου στα Βριλήσια, εάν σε εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα το είδα το θέμα (άλλωστε έγινε sticky) νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό με τη συζήτησή σας.

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4547763

 

Φιλικά,

Σπύρος

 

 

Αυτά είναι βέβαια σημαντικά για όποιον θεωρεί ότι καλό σχολείο είναι το σχολείο που έχει επιτυχίες στις πανελλαδικές. Η μετάβαση στην ανώτατη εκπαίδευση δεν είναι ο μοναδικός στόχος του σχολείου. Για εμένα είναι σημαντικό το σχολείο να οργανώσει την προσωπικότητα του μαθητή, να του μεταφέρει εμπειρίες, να τον κάνει να αγαπάει τη μάθηση, να του την κάνει εύκολη, να του δημιουργήσει 'εξωσχολικά' ενδιαφέροντα, να τον μάθει να ερευνά, να λειτουργεί στην ομάδα, να αντιδρά και να κάνει διάλογο κλπ κλπ κλπ. Να προσφέρει δηλαδή ευρύτερη παιδεία. Το πρόγραμμα του Υπουργείο Παιδείας και οι υποδομές που προσφέρονται στα δημόσια σχολεία (δεν συζητώ για το ανθρώπινο δυναμικό που μπορεί να είναι ικανότητο) δεν είναι αρκετό για επιτευχθούν αυτοί οι άλλοι στόχοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
... για το προνήπιο και νήπιο ιδανικό είναι το Athener Schule στην οδό Δ.Βερνάρδου στα Βριλήσια, εάν σε εξυπηρετεί.

 

 

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από το σχολείο αυτό ή έχει ακούσει οποιαδήποτε γνώμη? Εννοώ το δημοτικό. Από το site φαίνεται ενδιαφέρον, κυρίως στο ότι ακολουθεί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και στο ότι εστιάζει στις ξένες γλώσσες χωρίς επιπλέον φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν και το νηπιο αργει λιγο εχω αρχησει και το ψαχνω.....

:D

θα θελα την γνωμη σας, αν εχετε ακουσει κατι, τα σχολια σας....

http://www.ea.gr/ea/main.asp?id=102&lag=gr

θελω εκει που θα παει νηπιο να συνεχισει και ολες τις ταξεις :D

Ειμαι στην Ελληνογερμανικη Αγωγη απο το νηπιαγωγειο, συνεχιζω να φοιτω εκει όντας δευτέρα λυκείου.. Ειναι απο τα καλυτερα ιδιωτικα σχολεια και πιστευω παρα πολυ στην δουλεια που γινεται εκει. Το μονο κακο στο σχολειο ειναι οτι δεν παρεχει IB course οπως τα περισσοτερα ιδιωτικα. Και οσον αφορα την αυστηροτητα ειναι σε απολυτως φυσιολογικα πλαισια και ο χαρακτηρισμος στρατιωρακια ειναι αναληθης. Αλλα σχολεια λειτουργουν με πιο αυστηρο τροπο. :D καλη επιτυχια στην επιλογη σχολειου. Θα σας προτεινα να το σκεφτειτε σοβαρα;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

είμαι σε αναζήτηση νηπιαγωγείου για το γιό μου, με την προοπτική να συνεχίσει στο ίδιο σχολείο και δημοτικό και μετά γυμνάσιο και λύκειο. Μετά από μελέτη γενικά, κατέληξα σε αυτά τα σχολεία (Αρσάκειο, Εράσμειος, Ελληνογερμανική αγωγή) ως επικρατέστερα (σωρίς να εχω τελείως αποκλέισει και τον Κωστέα - Γείτονα). Εχει κανείς προσωπική άποψη και εμπειρία για αυτά τα σχολεία, να πηγαίνουν δηλαδή τα παιδιά του, η συγγενικά του παιδιά να μου πει την άποψη του? τι ξέρετε όσον αφορά το περιβάλλον, το διδακτικό προσωπικό, την χαλαρότητα ή αυστηρότητα σε θέματα αγωγής και πειθαρχίας κλπ. Όλες οι πληροφορίες σας θα μου είναι πολύτιμες!

 

Έίναι πράγματι πολύ σοβαρό και δύσκολο ζήτημα η επιλογή του σχολείου για το παιδί σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σύντομα θα μετακομίσουμε στα Βριλλήσια. Γνωρίζει κανεις τα εκαπαιδευτήρια Καντα και τον Ελληνογερμανικό Σύλλογο (Δημοτικό)? Στέλνει κανείς τα παιδιά του? Θέλω να στείλω την κόρη μου δημοτικό και θέλω ένα σχολείο στην περιοχή που θα μένω και με λογικά δίδακτρα. Και τα δυο σχολεία πληρούν το συγκεκριμένο κριτήριο. Ομως σε σχέση με την ποιοτητα της εκπαιδευσης γνωρίζετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

mariapap82 σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και τις απόψεις σου. πάντως εγώ δεν έχω εμμονές και είμαι ανοιχτή σε όλες τις συζητήσεις, γι'αυτό εξάλλου γράφτηκα εδώ. είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ακόμα τι είναι καλύτερο για εκείνον. κι εγω τελειωσα μια ελληνογαλλική σχολή, αλλά δεν ένιωσα την πίεση που εσύ περιγράφεις. καμμία σχέση. απλώς έμαθα καλά γαλλικά. πιστευω πως οι ξένες γλώσσες είναι ένα εφόδιο για κάθε παιδί (εγώ μιλάω 4), όχι όμως σε σημείο που να πιεστεί τόσο πολύ όσο εσύ. εξάλλου πιστεύω πως μερικές φορές οι γονείς λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο γιατί τελικά είναι το ίδιο το παιδί που θα μας δείξει τι θέλει και πόσο αντέχει.

όσο για την επιλογή του σχολείου είναι ένα δύσκολο θέμα και κάπου πιστεύω πως είναι και θέμα τύχης (καθηγητών, διεύθυνσης κλπ). ίσως όμως τελικά δεν πρέπει να το κουράζουμε και τόσο γιατί σε όποιο σχολείο παέι το παιδί τελικά δεν θα βρει το δρόμο του?

 

μην συγκρίνεις το ένα σχολειο με το άλλο επειδη τελειωσε την Ελληνογαλλική ο άντρας μου και οι αδερφές του όταν ήταν θηλεων αρρενων.....είναι αυτο που ειπε και η κοπέλα....ψωνια του στυλ εχουμε λεφτά.....ο άντρας μου τα παιδιά της γειτονιάς του δεν τα ήξερε.....αλλά σαν σχολειο ήταν μ......λο απλά δεν μπορούσες να κάνεις κοπάνα....όλα τα άλλα ήταν ίδια όπως και στο δημόσιο.....όσους συμμαθητές του γνωρισα....δεν κανανε και την τρελλή καριερα.......οι περισσότεροι τελείωσαν ένα ντιρί....2-3 φύγανε έξω και ακόμη δεν τελείωσαν....

ενω τα ξαδέρφια μου τελειωσαν την Ελληνογερμανική.....ο πατέρας τους πρωην στρατριωτικός....οποτε απο πειθαρχία δεν ειχαν θέμα....αλλά έλεγαν ότι ήταν πολυ δύσκολα.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki, σιγουρα το σχολειο δε λεει πολλα για την μελλοντικη εξελιξη του παιδιου.

κι εγω εχω συμμαθητριες που διεπρεψαν, οπως διεπρεψαν και φιλοι μου που τελειωσαν το δημοσιο.

παντως, σχετικα με την ελληνογερμανικη, απο τοτε που ανοιχτηκε το θεμα μεχρι σημερα, εχω ακουσει για τοσο τρελλη πιεση στα παιδια που δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο. εχουμε μελλον ακομα βεβαια μεχρι το δημοτικο, αλλα η ελληνογερμανικη δεν παιζει πλεον στο μυαλο μου σαν σεναριο...

καλα να ειμαστε και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σύντομα θα μετακομίσουμε στα Βριλλήσια. Γνωρίζει κανεις τα εκαπαιδευτήρια Καντα και τον Ελληνογερμανικό Σύλλογο (Δημοτικό)? Στέλνει κανείς τα παιδιά του? Θέλω να στείλω την κόρη μου δημοτικό και θέλω ένα σχολείο στην περιοχή που θα μένω και με λογικά δίδακτρα. Και τα δυο σχολεία πληρούν το συγκεκριμένο κριτήριο. Ομως σε σχέση με την ποιοτητα της εκπαιδευσης γνωρίζετε κάτι?

 

Έχοντας ακούσει εξαιρετικά λόγια από γονείς που έχουν τα παιδιά τους στον Ελληνογερμανικό Σύλλογο (Athener Schule), επιβεβαίωσα και ο ίδιος τη φιλοσοφία και την "ταυτότητα" του εν λόγω σχολείου από επισκέψεις σε εκδηλώσεις του σχολείου και επικοινωνία με το διευθυντικό προσωπικό και νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα σε αυτό που έχω ως πρότυπο σχολείου και θέλω για τα παιδιά μου. Έτσι τα έγραψα και τα δύο για του χρόνου (πρώτη δημοτικού και προνήπια). Να γνωρίζεις όμως ότι επίκειται μετακόμιση του σχολείου σε 1-2 χρόνια σε γειτονικό δήμο (μάλλον Μαρούσι).

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι βρε παιδια αυτο το IB COURSE?

 

Το ΙΒ ή international baccalaureate ειναι ενα διεθνες απολυτηριο λυκειου που σου δινει τη δυνατοτητα να εισαχθεις σε πανεπιστημια ανα τον κοσμο.Ειναι δυσκολο και πολυ δαπανηρο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...