Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτα παντως ενα ειναι το σιγουρο: αλλαξε γυναικολογο.

μη σε πιανει πανικος, παρε αν θες δευτερη γνωμη αλλα θα φανει απο τα επομενα τεστ ΠΑΠ.

Δεν ξερω κανενα υγρο που να αλλαζει χρωμα με τα κονδυλωματα, υπαρχει οντως;

Εχω ακουσει κι εγω βλακειες απο γυναικολογους ,ασε...

υπάρχει ναι. αν είναι εσωτερικά η διαδικασία γίνεται κατά τη διάρκεια της κολποσκόπησης.

 

νασια2 πάρε και μια δεύτερη γνώμη από γυναικολόγο .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια.

Απο το άγχος μου πόσταρα δύο φορές το θέμα και σήμερα είδα τις απαντήσεις σας. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα όπως και σε σας. Προς το παρών ακόμα περιμένω τη βιοψία και προσπαθώ να μην κάνω κακές σκεψεις!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας.ειμαι νεο μελος.στο τεστ παπ που εκανα τον απριλιο διεγνωστηκε cin1-αλλοιωαη τραχηλου σε αρχικο σταδιο κ εμφανισα οξυτενη κονδυλωματα.ευτυχως μετα απο κολποσκοπηση δεν υπαρχουν εσωτερικα κ στις βιοψιες δεν υπαρχει κακοηθεια.παρολαυτα ομως εδω κ 2 μηνες κανω θεραπεια με aldara αλλα δενε χω δει διαφορα.την παρασκευη εχω ραντεβου κ θα του που να μου τα καυτηριασει.καμια παρομοια εμπειρια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.ειμαι νεο μελος.στο τεστ παπ που εκανα τον απριλιο διεγνωστηκε cin1-αλλοιωαη τραχηλου σε αρχικο σταδιο κ εμφανισα οξυτενη κονδυλωματα.ευτυχως μετα απο κολποσκοπηση δεν υπαρχουν εσωτερικα κ στις βιοψιες δεν υπαρχει κακοηθεια.παρολαυτα ομως εδω κ 2 μηνες κανω θεραπεια με aldara αλλα δενε χω δει διαφορα.την παρασκευη εχω ραντεβου κ θα του που να μου τα καυτηριασει.καμια παρομοια εμπειρια??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι νεο μελος.στο τεστ παπ που εκανα τον απριλιο διεγνωστηκε cin1-αλλοιωαη τραχηλου σε αρχικο σταδιο κ εμφανισα οξυτενη κονδυλωματα.ευτυχως μετα απο κολποσκοπηση δεν υπαρχουν εσωτερικα κ στις βιοψιες δεν υπαρχει κακοηθεια.παρολαυτα ομως εδω κ 2 μηνες κανω θεραπεια με aldara αλλα δενε χω δει διαφορα.την παρασκευη εχω ραντεβου κ θα του που να μου τα καυτηριασει.καμια παρομοια εμπειρια??

Προσωπικα που το ειχα παθει και παιδευομουν 2 χρονια , εκανα θεραπεια με το aldara 8 μηνες πριν κανουμε λειζερ για να τα καυτηριασουμε ...και μαζι και με αυτο μου ειχε δωσει και μια σκονη να παιρνω καθε μερα για το ανοσοποιητικο για να μην βρει εξασθενησμενο τον οργανισμο μου και βγαζω συνεχεια.Εγω με την aldara παντως που ημουν και εσω και εξω και πισω...{κι αυτο γιατι δεν πηρα χαμπαρι τι ειχα και το ειδα μετα απο μηνες που αρχισαν να βγαινουν εξω}εγινα καλα .ολη αυτη η διαδικασια μεχρι να καθαρισω ειχε διαρκεια 2 χρονια.Μ'αποτελεσμα να ειμαι σε μια σχεση και να μου ριχνει ευθυνες για κατι που δεν το εκανα απο μονη μ εκεινος μου το εφερε μιας και μετα ανακαλυφθηκε οτι πηγαινε και μ αλλες... εννοειται οτι εκανε θεραπεια και αυτος...στο 9μηνο επανω τον εστειλα στην μαμα του γιατι μ'ολο αυτο που περναγα η ψυχολογια μου δεν επρεπε να ηταν down γιατι εβγαζα περισσοτερα...κι ετσι βρηκα την υγεια μου να ειναι καλα η γιατρος μου και τωρα γυναικολογος μου ...

κι οταν εμεινα εγκυος ηταν το πρωτο πραγμα που την ρωτησα..εαν θα μπορω να γεννησω φυσιολογικα λογω αυτων...και η απαντηση της ηταν οτι αυτα τα σκοτωσαμε και τωρα θα υποδεχτουμε μια ψυχουλιτσα...

εννοειται ομως οτι αυτα τα παρακολουθω ακομα απο φοβο και μονο ...

ο,τι θελεις εδω ειμαι ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο παιδεύομαι κορίτσια...... aldara, καυτηριασμοί και πάλι aldara και πάει λέγοντας.....!!!! Ασε που η aldara έχει φοβερές παρενέργειες σε μένα (μέχρι που ματώνω από τον ερεθισμό που προκαλεί στην περιοχή)...Χάλια ψυχολογικά, ράκος, (από την απιστία του επί 20ετίας συντρόφου μου την οποία τον ανάγκασα να παραδεχτεί), Έχω παραιτηθεί πια, delete στο sex, από τα 40 μου, και καθώς ο ιός δεν φεύγει ποτέ από τον οργανισμό, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω στο λαιμό μου όποιον έρμο Χριστιανό βρεθεί στο δρόμο μου. Μη σας παραμυθιάζουν, Ο HPV ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΕΞ Ή SEX TOYS....!!! Όλα τα άλλα είναι κολοκύθια που λένε οι γιατροι για να μην θεωρηθούν υπεύθυνοι για τη διάλυση μιας σχέσης ή ενός γάμου. ( Ενώ στην αρχή ο γιατρός μας είχε πεί ότι ίσως κολλήσαμε από κάπου, όταν πήγα και του είπα ότι χώρισα οριστικά, μου αποκάλυψε την αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites

o δικος μου ειναι ξεκαθαρος.κολλαει μονο με επαφη μου λεει.ευτυχως ειναι πολυ καλος:)

εγω εκανα καυτηριασμο κ βλεπω οτι εχει βγει ενα μικρουλι ανησυχω αλλα μου το χει πει ο γιατρος μου οτι θα ξαναβγαλω..που θα παει στο χερι του ειναι πια??

απλα σε μενα δεν ευνοικη κ η ψυχολογικη κατασταση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ πολλα συγχαρητηρια για τις απαντησεις που δινετε!!θα ηθελα κ εγω να σας κανω μια ερωτηση με την σειρα μου..χθες μαθαμε οτι οα δερφος μου εχει κονδυλωματα.συγκεκριμενα μονο 1 πολυ μικρο αλλα τι ενα τι πολλα δεν εχει σημασια..μενουμε στο ιδιο σπιτι κ με τους γονεις μου ολοι μαζι.υπαρχει περιπτωση να κολλησαμε;πχ απο την τουαλετα;το ειχε απο τον γεναρη κ δεν ειχε δωσει σημασια.πετσετες ο καθενας ειχε παντα τις δικες του αλλα εγω καποια στιγμη που μου τελειωσε το αφρολουτρο χρησιμοοιησα στο μπανιο που εκανα σαπουνι του αδερφου μου.κολλησα;;;

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

κατα 90% κολλαει με σεξουαλικη επαφη.βεβαια αν χρησιμοποιουσατε την ιδια πετσετα και υπηρχε πιθανοτητα αλλα κ παλι μικρη.οτι κ να γινει παντως θα φανει συντομα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και συγχαρητήρια,

έίμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να σας παραθέσω και εγώ την δικιά μου ιστορία καθώς ακούω για την έξαρση των κονδυλώματων και να μου απαντήσετε αν μπορείτε σε κάποιες απορίες.......Πέρσι στη καθιερώμενη γυναικολογική εξέταση ο γιατρός μου παρατήρησε εξωτερικά κάτι μικρές ελίτσες, αμέσως μου είπε οτι αυτό πιθανόν είναι κονδυλώματα κάναμε τεστ ΠΑΠ και βγήκε αρνητικό και ΄μάλιστα με χαρακτήρισε καθαρότατη.....το θέμα είναι οτι λόγω της έξαρσης του ιού και επειδή δεν έχουν φυγεί καθώς και επειδή με τον σύζυγο ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκι έχω αγχωθεί ξανά...ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει περίπτωση το τεστ ΠΑΠ να μην δείχνει τα κονδυλώματα και αν δεν είναι κονδυλώματα τι μπορεί να είναι??Να σας πω οτι μεθαύριο έχω το ραντεβού για το ετήσιο τεστ ΠΑΠ

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη σου ειπε πιθανοτατα να ναι κονδυλωματα και το αφησε ετσι δεν το εψαξε??μπορει να μην υπαρχει ο ιος στον τραχηλο αλλα να υπαρχουν εξωτερικα.να το ψαξεις κ φυσικα γνωριζεις οτι ειναι μεταδοτικο ετσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη σου ειπε πιθανοτατα να ναι κονδυλωματα και το αφησε ετσι δεν το εψαξε??μπορει να μην υπαρχει ο ιος στον τραχηλο αλλα να υπαρχουν εξωτερικα.να το ψαξεις κ φυσικα γνωριζεις οτι ειναι μεταδοτικο ετσι?

 

εννοείται , το θέμα είναι οτι ο άντρας μου δεν έχει εμφανίσει κάτι...και εξωτερικά αν είναι πως θα το δει? τελοσπάντων σήμερα είναι το ραντεβού μου οπότε θα τον ρωτήσω εκτενέστερα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θα σας συνιστουσα να παιρνετε παντα και δευτερη και τριτη γνωμη.εμενα ο δικος μου γυναικολογος μου ειχε διαγνωσει κονδυλωματα.μου εκανε καυτηριασμο.μετα ξαναεβγαλα.πηγα και σε δευτερη γυναικολογο και τελικα δεν ηταν κονδυλωματα.ετσι ηταν το βλενογονο.ειχα περασει μια πολυ δυσκολη περιοδο τοτε ειχε χαλασει η ψυχολογια.τωρα ομως πηρα το μαθημα.παντα θα περνω και αλλες γνωμες

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σας συνιστουσα να παιρνετε παντα και δευτερη και τριτη γνωμη.εμενα ο δικος μου γυναικολογος μου ειχε διαγνωσει κονδυλωματα.μου εκανε καυτηριασμο.μετα ξαναεβγαλα.πηγα και σε δευτερη γυναικολογο και τελικα δεν ηταν κονδυλωματα.ετσι ηταν το βλενογονο.ειχα περασει μια πολυ δυσκολη περιοδο τοτε ειχε χαλασει η ψυχολογια.τωρα ομως πηρα το μαθημα.παντα θα περνω και αλλες γνωμες

τα λονδυλωματα κανουν 'μπαμ'ρε συ μεχρι κ γω καταλαβα τι ειναι απλα πηγα για επιβεβαιωση και να ξεκινησω θεραπεια.μηπως ο γιατροε σου ειναι-ηταν λιγο ασχετος??σορυ κιολας

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

geia sas 8a h8ela na kanw kai egw mia apoyh apo esas giati einai megalh anagkh! prhna apo kana mhna kai kati ekana test pap sta dhmotika iatria kai mou vghke prosfata to apotelesma kai mou eipe o giatros na paw apo ekei...mou eipe pws einai polu kalo se genikes grames alla uparxei mia mikrh upoyia gia kodulwmata mesa sto traxilo...egw otan eixa paei na kanw to test pap kai me e3etase kiolas mou eipe pws einai ola mia xara kai shmera pou mou eipe gia to apotelesma mou eipe pws prepei na kanw mia kolposkopish pou kostizei arketa polla lefta..pou eipa mt egw thlefonikos an einai toso epigon kai an odws prepei na thn kanw amesa kai mou leei oxi toso amesa kai se kana dimino kai tetoia pragmata genika dn tn eida polu sigouro gia to apotelesma kai dn anisixouse toso..aplos gia mellodika mou elege na mhn exw kanena provlhma ... dn 3erw exw diavasei kapoia pragmata giauto kai exw tromokrati8ei kai pada egw prosexa sto parel8on kai dn mporw na katalavw pws ginete na exw kollhsei kati tetoio mou fenete polu diskolo...ti lete na kanw..? mporei kapoios na me voh8isei??? :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα σας!!! Για διάφορους λόγους το ανοσοποιητικό μου σύστημα έπεσε φέτος στα πατώματα για τα δικά μου δεδομένα κι ανακάλυψα ότι ειμαι φορέας του ιου των κονδυλωμάτων χρόνια που εκδηλώθηκαν τώρα. Οι αλλιωσεις στον τράχηλο μου είναι πάρα πολύ μικρές ευτυχως. Έχω βγάλει ομως και 3 εξωτερικά κονδυλώματα και μου σύστησαν να κάνω καυτηριασμό για πιο άμεσα και σίγουρα αποτελέσματα. Μπορείτε να μου πείτε όσες έχετε κάνει πως είναι η διαδικασία και περίπου το κόστος; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση και χάλια ψυχολογικά. Εκανα τεστ παπ και έδειξε δυσκεράτωση και διπύρηνα και ότι πρέπει να κάνω κολποσκόπηση και βιοψία. Τα προηγούμενα χρόνια όλα τα τεστ παπ ήταν αρνητικά. Εκανα και την κολποσκόπηση και ο γιατρός πήρε ιστό για βιοψία γιατί είδε κυτταρικές αλλοιώσεις και πιστεύει οτι ο ιός είναι στην φάση δεύτερη ή τρίτη και πρέπει να κάνω άμεσα LOOP. Περιμένουμε τα αποτελέσματα για να δούμε σε ποια φάση είναι. Πως γίνεται να μην είχε φανεί νωρίτερα? και αν είναι σε αυτές τις φάσεις δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική? έχει καμία κοπέλα παρόμοια περίπτωση? Εκτός από αυτό μου βρήκε μια κύστη στην ωοθήκη η οποία λέει είναι ενδομήτρια και πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση. Είμαι 31 χρονών και με τον άντρα μου είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για παιδί εδώ και δύο χρόνια, αλλά τίποτα. Εκανα εξετάσεις και μου είχαν βρει μόνο θυροειδή και παίρνω χαπάκι και τώρα βρέθηκαν αυτά τα 2 και μου είπε ότι πρέπει να κάνω 2 επεμβάσεις. Ειλικρινά είμαι πολύ απογοητευμένη και δεν ξέρω άραγε εγώ πότε θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

geia sas....tha hthela na sas anaferw kai egw to diko mou provlima gt exw ftasei se shmeio na mhn koimamai to vradu apo to agxos mou.....phga sthn gunaikologo gt eixa kapoies enoxliseis kai mou diegnwse mikites kai ton io twn kondilomatwn...mou edwse kati kolpika upotheta gia tous mikites kai meta apo duo vdomades phga gia na milisoume gia ta kondilomata....den me exetase epeidi hmoun adiatheth kai ths eipa egw oti exw kati san spurakia sthn perioxh gurw apo ton prwkto kai amesws mou ekleise rantevou gia leizer sto meeuthrio..xwris na me koitaxei kan.....kai mou eipe kai gia oliki anesthisia epeidi leei tha ponesw polu.......sas parakalw peite mou thn gnwmh sas...sas euxaristw

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ALDARA.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΣΟΥΞΙΜΟ... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ Η ΟΧΙ? ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ALDARA.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΣΟΥΞΙΜΟ... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ Η ΟΧΙ? ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

 

Πρώτα απ' όλα ψυχραιμία.. Εχω κάνει κι εγώ θεραπεία με aldara, και μάλιστα είχα την αίσθηση ότι παρουσίασα όλα τα συμπτώματα που έγραφε το χαρτί με τις αντενδείξεις - ψυχολογικό ήταν είπε ο γιατρός. Δυστυχώς τσούζει η άτιμη, ειδικά αν είναι σε πολύ ευαίσθητα σημεία τα κονδυλώματα - εννοείται ότι βάζεις μόνο σε όσα είναι εξωτερικά, όχι απ' το χείλος του κόλπου κ μέσα έτσι;;;

 

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου αν δεν μπορεις ν' αντέξεις τη θεραπεία. Εγώ είχα ολοκληρώσει τη θεραπεία, αλλά αποτέλεσμα δεν είδα, οπότε προχωρήσαμε σε καυτηριασμό με laser και δόξα τω Θεώ κοντεύουν 3 χρόνια από τότε και δεν ξαναεμφανίστηκαν. Ψυχραιμία θέλει, σε λίγο καιρό ούτε που τα το θυμασαι.. :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...