Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts

Συνήθως, υπάρχει μια αναταραχή τους πρώτους έξη μήνες μετά τον θηλασμό - εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου και για 6-8 μήνες είχα πολύ ροή και είχα φοβηθεί στην αρχή. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που να εμπνέει φόβο αλλά καλού κακού, ρώτα και τον γιατρό σου. Ο κύκλος μου πάντως εξακολουθεί να είναι ο ίδιος, 28 ημέρες.

Καλημέρα και από εμένα... επειδή και εγώ θήλασα ελάχιστα... κάτι γραμμάρια της έβγαζα μόνο για 2 εβδομάδες ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες ότι είχες πολύ ροή...σου ήρθε όμως πότε?

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα... επειδή και εγώ θήλασα ελάχιστα... κάτι γραμμάρια της έβγαζα μόνο για 2 εβδομάδες ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες ότι είχες πολύ ροή...σου ήρθε όμως πότε?

 

Μόλις σταμάτησα να βάζω το παιδί στο στήθος, νομίζω μετά από καμμιά εβδομάδα, ήρθαν οι Ρώσοι ....:lol::lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα! Εγω τον θηλασα 40 μερες και η περιοδος μου εστρωσε την 3η φορα που ηρθε. Τωρα ειναι κανονικα ανα 28 μερες.

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θήλασα το γιο μου για 4 μήνες. Μετά από 10 ημέρες που έκοψα τελείως το θηλασμό μου ήρθε περίοδος και από τότε ο κύκλος μου είναι κανονικότατος.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σταμάτησα να βάζω το παιδί στο στήθος, νομίζω μετά από καμμιά εβδομάδα, ήρθαν οι Ρώσοι ....:lol::lol:

 

ΟΚ σε ευχαριστω...οποτε απο μερα σε μερα να την περιμενω! Καλα λενε τα κοριτσια παραπανω...πανες το μωρο...πανες και εμεις....ο ανδρας μου εχει βαρεθει...μια για την κορη του τρεχει, μια για εμενα:P:p

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ σε ευχαριστω...οποτε απο μερα σε μερα να την περιμενω! Καλα λενε τα κοριτσια παραπανω...πανες το μωρο...πανες και εμεις....ο ανδρας μου εχει βαρεθει...μια για την κορη του τρεχει, μια για εμενα:P:p

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ, πολύ καλό, που να δεί τι τον περιμένει σε 12-14 χρόνια, δεν θα προλαβαίνετε ποιά θα μπεί στην τουαλέτα να αλλάξει σερβιέτα....:lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο μετα την γεννα στρωνει η περιοδος?τον προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 48 ημερων και τωρα κοντευω τις 55 μερες.τον ιουνιο κλεινω χρονο που γεννησα.ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?εγκυος δεν ειμαι εχω κανει τεστ

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τα Χριστουγεννα.Μεχρι τωρα δεν ειχα περιοδο...θηλαζω αποκλειστικα.Χθες πηγα στο μπανιο και ειχα αιμα...λεω οκ μου ηρθε περιοδος...μετα μεχρι το βραδυ ειχα μονο λιγο καφε.Σημερα ομως δεν εχω τπτ απολυτως.Εχει τυχει σε καμια αυτο?Γενικα νιωθω σα να εχω περιοδο...εχω ενα χαζοπονοκεφαλο,υδρωνω ολη μερα...χωρις ομως να ποναω(πριν γννησω ειχα τρελλους πονους στην πειοδο).

Σε εσας η πρωτη περιοδος μετα τον τοκετο ηταν κανονικη με πολυ αιμα οπως παντα?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οταν ηταν ο γιος μου οσο η μικρη σου,ειχα δει κι εγω αιμα...ηταν για ενα απογευμα μονο,και μαλλον ηταν επειδη εκεινο το διαστημα ειχα κουραστει αρκετα...

και η κουνιαδα μου λιγο καιρο αφου σταματησαν το λοχεια ειχε δει αιμα,αλλα ουτε σε εκεινη ηταν περιοδος.

αδιαθετησα κανονικα οταν ο ζουζουνος μου εγινε 11 μηνων...

και τοτε το καταλαβα αμεσως,ηταν κανονικη περιοδος οπως ηταν και πριν μεινω εγκυος.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γνωμη μου ειναι για τις νεες μανουλες.....

μην πετατε τις περισιες σερβιετες λοχιας....στην πρωτη περιοδο και στην δευτερη νομιζω ειχα πλημυρα απο αιμα οπως επερνα και σιδηρο(λεγκοφερ) γιατι ενοιωθα ζαλη απο την πολυ ροη....δεν ξερω αν συμβαινει σε ολες..,

εχω να πω οτι μετα την γεννα τελος οι πονοι περιοδου και σταθεροποιηθηκε ο κυκλος μου επιτελους.... γεννησα 12/11 και μου ηρθε για πρωτη φορα 1/1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εγώ γέννησα 21/9 και αδιαθέτησα 31/1.Στην πρώτη περίοδο ξεκίνησα να έχω καφέ υγρά από τις 27 και αίμα κανονικά από 31.Αλλά πολύ........και έτσι συνεχίζεται μέχρι και τώρα.Βέβαια, πριν γεννήσω πόναγα υπερβολικά και υπέφερα.Τώρα, απλά πονάει λίγο η μέση μου και έχω αυτό το φούσκωμα αλλά έχω πολύ αίμα και κράταει περισσότερο.Τι να πω...δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο , να πονάς ή να έχεις πολύ αίμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τα Χριστουγεννα.Μεχρι τωρα δεν ειχα περιοδο...θηλαζω αποκλειστικα.Χθες πηγα στο μπανιο και ειχα αιμα...λεω οκ μου ηρθε περιοδος...μετα μεχρι το βραδυ ειχα μονο λιγο καφε.Σημερα ομως δεν εχω τπτ απολυτως.Εχει τυχει σε καμια αυτο?Γενικα νιωθω σα να εχω περιοδο...εχω ενα χαζοπονοκεφαλο,υδρωνω ολη μερα...χωρις ομως να ποναω(πριν γννησω ειχα τρελλους πονους στην πειοδο).

Σε εσας η πρωτη περιοδος μετα τον τοκετο ηταν κανονικη με πολυ αιμα οπως παντα?

 

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς!!Γέννησα 06/02 είχα λόχεια για 50 μέρες περίπου και προχθές είχα αίμα το οποίο έγινε καφέ και κράτησε ένα απόγευμα...Είχα και αδιαθεσία κ νόμιζα ότι μου ήρθε η περίοδος, παραξενεύτηκα γιατί θηλάζω αποκλειστικά.Αλλά τελικά δεν ξαναείδα τίποτα!!Ελπίζω να μην δω μέχρι να περάσει το καλοκαιράκι!!!:rolleyes:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!Τελικα στις 40 μερες ακριβως απο την μερα που γεννησα μου ηρθε περιοδος...μεχρι στιγμης εχω αιμα οπως ειχα πριν τις πρωτες μερες!Πονος καθολου...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Τελικα στις 40 μερες ακριβως απο την μερα που γεννησα μου ηρθε περιοδος...μεχρι στιγμης εχω αιμα οπως ειχα πριν τις πρωτες μερες!Πονος καθολου...

 

Καλησπέρα,

 

σημερα ειναι 40 μερες , αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος. τις τελευταιες μερες βεβαια ειχα κατι ροζ και καφε σαν τελειωματα....τωρα δεν ξερω αν αυτο θεωρειται περιοδος

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα ηθελα να ρωτησω κατι πριν παρω τη γιατρο μου και αν γνωριζει καποια να μου πει γεννησα 21/4 και μολις προχθες γιναμε 1 μηνων ο μπεμπης μου εμενα πριν 2 μερες μου σταματησε το αιμα και χθες και σημερα βλεπω καφε υγρα τα οποια αν δε κανω λαθος δεν βγαινουν απο το κολπο αλλα απο τη ουρηθρα μου κατι το οποιο συνεβαινε οταν ημουν εγκυος ειναι ανησυχητικο τι λετε ή ειναι φυσιολογικο?θα τρελαθω help...............

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη κατάσταση, αυτό που ξέρω είναι οτι 40 μέρες μπορεί να έχεις αίμα κλπ και όχι συνεχόμενα. Δλδ μπορεί να σταματήσει η αιμοραγία για πχ 1 εβδομάδα και να σου ερθει πάλι ξαφνικά. Πάντως καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου για να είσαι σίγουρη 100%.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα 30 μερες σχεδον αιμα μπορει και παραπανω και ενω θηλαζω αποκλειστικα μου ηρθε περιοδος πριν λιγες μερες.δεν πονεσα καθολου και δεν ειχα και πολυ αιμα.μια ειχα αιμα μια δεν ειχα.ο γιατρος μου ειχε πει οτι το πιθανοτερο θα ειναι να μην εχω περιοδο αλλα δε ξερω τωρα πως θα συνεχιστει.αν θα ξαναεχω δηλαδη....

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδιαθετησα μετα απο 3 μηνες χωρίς καμία προειδοποίηση με υπερβολικά πολύ αιμα. Αλλαζα καθε 2 ωρες... και μαλιστα έτυχε την ημέρα που βγήκα πρωτη φορά μετά τη γέννα σε μονοήμερη εκδρομούλα... Φρίκη !!!

Πριν γεννησω πονούσα ολοκληρη πριν αδιαθετησω και τις 2 πρώτες ημέρες ημουν με παυσιπονα. Τώρα δεν πονάω σχεδόν καθόλου, και το αίμα ήταν πολύ τους 4 πρώτους μήνες. Τώρα όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά χωρίς όμως ευτυχώς τους πόνους περιόδου... Ολα καλα!!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους γράφω και εγώ εδώ!!!Μου ήρθε η πρώτη περίοδος 13 μήνες μετά τον τοκετό!!!Θηλάζω ακόμα και για αυτό καθυστέρησε τόσο!Περίμενα οτι θα έχω πολύ αίμα γιατι έτσι μου είπε και ο γιατρός μου αλλά και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει.Καμία σχέση είχα φυσιολογική ροή,όπως πάντα!(3-4 σερβιέτες τη μέρα και όχι γεμάτες)Και το θεικό δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!Πάντα πονούσα την πρώτη μέρα και μάλιστα χωρίς παυσίπονο διπλωνόμουν απο τον πόνο.Μακάρι να συνεχιστεί και τις επόμενες φορές αυτό.Επίσης παρατήρησα αλλαγή και στις μέρες που μου κράτησε.Σε 3 μέρες είχα καθαρίσει ενώ πριν μείνω έγκυος μου κρατούσε 6 μέρες.Όλα λοιπόν προς το καλύτερο!!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και εγω θηλαζω αποκλειστικα εδω και 1 μηνα και κατι τη δευτερα σαραντησα αλλα μεσα στο σαραντισμο μου καθαρισα και μου ηρθε περιοδος απο οτι καταλαβα κανονικα μου κρατουσε 6-7 μερες μου ηρθε στις 26/5 και σημερα εχω ακομα αλλα βλεπω οτι δεν ειναι του κολπου αλλα απο την υορηθρα σας εχει τυχει εσας πειτε μου γιατι φοβαμαι μπορει βεβαια να μην ειναι και τιποτα και να αγχωνομαι τσαμπα ειχε καμια αναλογη εμπειρια να σας πω οτι γεννησα στις 21/4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θηλαζα αποκλειστικά. 6+1/2 μηνών ξεκινήσαμε στέρεες τροφές. Στους 7+1/2 μήνες, μου ήρθε περίοδος. 1 μέρα σήμερα και αισθάνομαι λες και εσκαβα! Και τώρα το βράδυ η αιμμοραγια είναι τραγική. Να δούμε πόσο θα τραβήξει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...