Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

Τι συμβαινει με τον καφε?? Για εξηγησε το μας σε παρακαλω!!!!

Εγω δεν εχω καλη σχεση με τον καφε αλλα για να μαθαινουμε απο τις εμπειριες των αλλων!!!!

 

Και για την ιστορια...... το δικο μου ΚΑΛΟ της υποθεσης ειναι οτι εκοψα -μαχαιρι- το τσιγαρο.

 

Να σου πω δεν ξέρω ακριβώς. Απλά μου είπε ο γιατρός ότι καθώς το χάπι μου είναι πολύ δυνατό, πρέπει να περιοριστεί (καλά είπε να κοπέι, αλλά το προσπερνώ) η καφεΐνη.

Είχε αρχίσει να μου το ψιλο-λέει και πριν την εγχείρηση, αλλά δεν επέμενε και πολύ. Τώρα ήταν κάθετος.....

Ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θεμα κιλων, εμενα με ταλαιπωρει ακομη. Τι γυμναστηρια, τι στο σπιτι, τι διατροφες, τι προσοχη κι ομως μετα τα πρωτα 10 που εχασα, εχω κολλησει και μαλιστα εβαλα παλι 3 (ειχα βαλει 19 σε 9 μηνες). Θαρρεις και ο οργανισμος μου δεν καιει καθολου. Βασικα, μεχρι και πριν 10 μερες περιπου, ειμαι στα ορια της φασης πριν τον υποθυρεοειδισμο, οποτε καπως εξηγειται η δυσκολια στην απωλεια βαρους.

Ελπιζω τωρα με το νεο χαπι που παιρνω να αποκατασταθει πληρως η υγεια μου γιατι αρχιζω και κουραζομαι ψυχολογικα απο ολο αυτο.

 

 

καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω καταθέσει κι εγώ την εμπειρία μου παλαιότερα. Έκανα την αφαίρεση τον Μάιο του 2009.Παίρνω το Τ4των 137mg.Δεν μπορώ να πω ότι είμαι μια χαρά...Προβλήματα λίγο πριν από την περίοδο και κατά την διάρκεια TSH sto 3 γιατί έβαλα απότομα κιλά

Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω μετά από αυτά που διάβασα εδώ...

Πήρα ασβέστιο και μαγνήσιο τους 2 πρώτους μήνες μετά την επέμβαση. Δεν θυμάμαι να έκανα ξανά εξέταση από τότε. Κάνω θεραπεία με ενέσεις Β12 γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης μου και ο αιματολόγος μου είπε ότι όσοι κάναμε αφαίρεση θυρεοειδούς μπορεί να έχουμε έλλειψη Β12.

Σαν σήμερα πέρυσι έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο[ήμουν επί 25 χρόνια φουγάρο]

Συνολικά έχω πάρει 14 κιλά...και ακόμη παίρνω. Γυμναστική δεν μπορώ να κάνω λόγω ωραρίου δουλειάς, παλεύω με κάτι cd γυμναστικής στο σπίτι αλλά σπάνια.

Εσείς παίρνετε ακόμη βιταμίνες? Και μήπως να αλλάξω το Τ4 που ούτως ή άλλως μου λένε ότι επηρεάζει την οστεοπόρωση?

Πόσα κιλά μπορεί να πάρω ακόμη? Και φυσικά δεν λέω ότι τα κιλά οφείλονται εκεί αλλά είμαι απελπισμένη κυριολεκτικά.

Ούτε οι κρίσεις πανικού ξεπεράστηκαν

 

Καλή χρονιά και ευχαριστώ για την υπομονή σας στην γκρίνια μου

Link to comment
Share on other sites

 

Γεια σου Αννα.

Κοντα χειρουργηθηκαμε. (Εγω Απριλιο του 2009).

Θα σου πω μερικα πραγματα, που μου ειπε κι εμενα ο γιατρος.

Τα κιλα μπαινουν εξαιτιας της ορεξης που ανοιγει λογω υποθυρεοειδισμου. Δηλαδη, μετα την αφαιρεση, καναμε υπο.... και οταν συμβαινει αυτο ο οργανισμος χρειαζεται περισσοτερη ορμονη και δεν την εχει επειδη ο αδενας δεν υπαρχει πλεον και η δοση που εμεις του δινουμε δεν επαρκει..Συνεπως, μπλοκαρει το συστημα ωστε να μην δαπανησει ασκοπη ενεργεια αλλου για να κρατησει αποθηκη για επιβιωση. Κατα συνεπεια ανοιγει η ορεξη για φαγητο γιατι ο οργανισμος αποζητα εντονα περισσοτερη ενεργεια εφοσον η υπαρχουσα δεν επαρκει. Και φυσικα τρωμε βλακειουλες για να ξεγελασουμε την "πεινα" μας που μονο πεινα δεν ειναι.

Θεωρω οτι το θεμα αυτο λυνεται αν βρεθει η σωστη δοσολογια στο χαπι.

 

Εγω δεν πηρα ουτε ασβεστιο ουτε μαγνησιο (δεν χρειαστηκε μου ειπαν) και δεν εχω ιδεα για την Β12.

Επαιρνα το μεχρι προσφατα αλλα αφου απηυδησα απο τον γιατρο που ειχα μετα απο 20 μηνες, αλλαξα γιατρο και μου αλλαξε χαπι και δοσολογια. Ειμαι σε φαση τεστ!!!

 

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις γυμναστικη σε γυμναστηρια και ετσι. Βαλε στην καθημερινοτητα σου μιση-μια ωρα γρηγορο περπατημα ..... και θα με θυμηθεις. Φυσικα και να προσεξεις περισσοτερο τη διατροφη σου.

Κρισεις πανικου???? Κανετο αυτο λιανο σε παρακαλω γιατι δεν το καταλαβαινω!!!

Αν δε θελεις να απαντησεις δημοσια, στειλε ΠΜ. Επισης για οτι αλλο θελεις να με ρωτησεις, θα .... ειμαι εδω!!!!

 

Περαστικα μας και καλη χρονια σε ολο το κοσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα-καλη χρονια!την αλλη εβδομαδα θα κανω την θεραπεια με το ιωδιο-εχω κοψει τις ορμονες και ακολουθω τη διαιτα που μου εδωσαν-εχω αγχωθει αρκετα για το αποτελεσμα!νιωθω εντονη εξαντληση (φανταζομαι απο τον υποθυρεοειδισμο)-αυτο που με ανησυχει ιδιαιτερα ειναι οτι βλεπω εφιαλτες οτι πασχω και απο αλλες ανιατες ασθενειες ειτε εγω ειτε η οικογενεια μου-επιδρα τοσο στον ψυχισμο μας ο υποθυρεοειδισμος?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα-καλη χρονια!την αλλη εβδομαδα θα κανω την θεραπεια με το ιωδιο-εχω κοψει τις ορμονες και ακολουθω τη διαιτα που μου εδωσαν-εχω αγχωθει αρκετα για το αποτελεσμα!νιωθω εντονη εξαντληση (φανταζομαι απο τον υποθυρεοειδισμο)-αυτο που με ανησυχει ιδιαιτερα ειναι οτι βλεπω εφιαλτες οτι πασχω και απο αλλες ανιατες ασθενειες ειτε εγω ειτε η οικογενεια μου-επιδρα τοσο στον ψυχισμο μας ο υποθυρεοειδισμος?

 

Καλημερα, και καλη χρονια και σε σενα Kate. Καλη επιτυχια στην θεραπεια σου.

 

Δε νομιζω να επηρεαζει τοσο τον ψυχισμο. Θεωρω οτι εσυ αγχωθηκες καπως παραπανω και αυτο "βγαινει" ακομη και στον υπνο σου.

 

Η εξαντληση, πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα του υπο-θ.

 

Ολα θα περασουν και θα τα θυμασαι σαν ενα μακρυνο ασχημο ονειρο.

Να σκεφτεσαι θετικα και με υπομονη.

Εισαι σε ενα βουνο που ΠΡΕΠΕΙ να το ανεβεις. Οταν φτασεις στην κορυφη θα εισαι πιο δυνατη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και Χρονια Πολλα σε ολους!Πρωτη φορα συμμετεχω σ`ενα φορουμ,επειδη ειδα οτι εχουμε περιπου ταιδια προβληματα υγειας.Με λιγα λογια,χειρουργηθηκα Οκτωβριο του 2009,λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης και Χασιμοτο.Η βιοψια εδειξε θηλωδη πολυεστιακο Ca και φυσικα απο τοτε αρχισε ενας γολγοθας και για μενα.Τον Μαρτιο του 2010 νοσηλευτηκα στο Θεαγενειο μετα απο ληψη δυνατης δοσης Ραδιενεργου Ιωδιου.Για μενα ηταν πολυ ζορικα.Βαρυς υποθυρεοειδισμος για δευτερη φορα(η πρωτη ηταν για το μετεγχειρητικο σπινθηρ.),αδυναμια,κοπωση,ψυχολ.προβληματα,κιλα,απομονωση για 1 μηνα κ.τ.λ.Τωρα ξεκινησα απο 7-1-11,διακοπηΤ4 και εναρξη Τ3,αλλαγη διαιτολογιου(αποφυγη αλατιου,γαλακτοκομικων),διοτι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα για τυχον υπολειμμα η υποτροπη.Φυσικα εκτος απ`ολα αυτα θα ξαναβρεθω στην ασχημη κατασταση του υποθυρεοειδισμου.Υπαρχει κανεις που να περασε τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χρονια Πολλα σε ολους!Πρωτη φορα συμμετεχω σ`ενα φορουμ,επειδη ειδα οτι εχουμε περιπου τα ιδια προβληματα υγειας.Με λιγα λογια,χειρουργηθηκα Οκτωβριο του 2009,λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης και Χασιμοτο.Η βιοψια εδειξε θηλωδη πολυεστιακο Ca και φυσικα απο τοτε αρχισε ενας γολγοθας και για μενα.Τον Μαρτιο του 2010 νοσηλευτηκα στο Θεαγενειο μετα απο ληψη δυνατης δοσης Ραδιενεργου Ιωδιου.Για μενα ηταν πολυ ζορικα.Βαρυς υποθυρεοειδισμος για δευτερη φορα(η πρωτη ηταν για το μετεγχειρητικο σπινθηρ.),αδυναμια,κοπωση,ψυχολ.προβληματα,κιλα,απομονωση για 1 μηνα κ.τ.λ.Τωρα ξεκινησα απο 7-1-11,διακοπηΤ4 και εναρξη Τ3,αλλαγη διαιτολογιου(αποφυγη αλατιου,γαλακτοκομικων),διοτι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα για τυχον υπολειμμα η υποτροπη.Φυσικα εκτος απ`ολα αυτα θα ξαναβρεθω στην ασχημη κατασταση του υποθυρεοειδισμου.Υπαρχει κανεις που να περασε τα ιδια?

 

 

Γεια σου Sonia.

 

α)Γεια ολα τα θεματα στη ζωη υπαρχει .... η πρωτη φορα.

β)Οπως υποθετω θα εχεις διαβασει παραπανω, εγω χειρουργηθηκα Απριλιο 2009 απο πολυοζωδη τοξικη βρογχοκήλη. Και το θεμα νοσοκομειου σταματησε εκει για μενα εφοσον δεν χριεαστηκα κατι παραπανω. Φυσικα ταλαιπωρουμαι με το θεμα υποθυρεοειδισμου και των σχετικων συμπτωματων αλλα ως εκει!!!

Επομενως δεν εχω προσωπικη εμπειρια για τα περαιτερω αλλα σιγουρα εχω να σου πω πως δεν εισαι μονη και επισης πως εκανες πολυ καλα που μοιραζεσαι το προβλημα σου.

Στο συγκεκριμενο φορουμ, θα βρεις συνοδοιπορους με κατανοηση και αλληλοβοηθεια.

 

Μακαρι να σου φανω εκτος απο "παρεα" και χρησιμη.

 

Περαστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Georgiamami.Σ`ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σου.Ειδικα μαλιστα που αυτο το διαστημα ξαναζω παλι το φοβο του καρκινου και τις ασχημες περσινες αναμνησεις.Οσο για τον βαρυ υποθυρεοειδισμο που πρεπει να υποστουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσοι εχουμε Ca θυρεοειδους,ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο με πολυ αρνητικες επιπτωσεις για την υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Georgiamami.Σ`ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σου.Ειδικα μαλιστα που αυτο το διαστημα ξαναζω παλι το φοβο του καρκινου και τις ασχημες περσινες αναμνησεις.Οσο για τον βαρυ υποθυρεοειδισμο που πρεπει να υποστουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσοι εχουμε Ca θυρεοειδους,ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο με πολυ αρνητικες επιπτωσεις για την υγεια.

 

Θα ειμαστε .... εδω!!!!! Και ολα θα πανε καλα. Εχε πιστη και υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερω οτι θα γινω κουραστικη αλλα ειναι η πρωτη φορα που περναω τη φαση του υποθυρεοειδισμου/ιωδιου-νοιωθω συνεχεια τα ποδια μου παγωμενα και μουδιασμενα-ειναι συνηθες απο τον υποθ. η πρεπει να ψαχνω και για αλλα?η ενδοκρινολογος μου λεει να κανω υπομονη και ολα θα φτιαξουν αλλα παντα περναει κατι κακο απο το μυαλο μου!

Υ/Γ πριν την περιπετεια μου με τον θυρεοειδη μου ημουν παντα αισιοδοξη και ψυχραιμη, τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Kate 76 γεια σου.Δεν γινεσαι καθολου κουραστικη.Ειναι μια φαση πολυ δυσκολη και να ξερεις μονο οποιος την εχει περασει σε καταλαβαινει απολυτα.Αν διαβασες το ιστορικο μου λιγο πιο πανω,την περασα αυτη τη κατασταση δυο φορες.Μια με το μετεγχειριτικο σπινθηρογραφημα που εδειξε καθηλωση Ι 131,οποτε και επρεπε να κανω και θεραπεια οπως εσυ τωρα.Ετσι τον περασμενο Μαρτιο μπηκα στο Θεαγενειο για 5 μερες και απομονωθηκα για 1 μηνα στο σπιτι(αλλη δυσκολη φαση κι αυτη).Τωρα με βαλανε παλι στη διαδικασια 3 εβδομαδες Τ3 και 3 εβδομαδες τιποτα για τον θυρεοειδη για να κανω 14-2 ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Αν δεν βγει καθαρο θα ξανακανω Ι 131.Πως τα πας με την διατροφη που μας δωσανε?Τι τρως γενικα και τι αλατι χρησιμοποιεις?Με τα γαλακτοκομικα τι κανεις?Σε ποιο νοσοκομειο θα εισαχθεις?Για την κατασταση σου μην στεναχωριεσαι ολα θα τακτοποιηθουν οταν αρχισεις Τ4.Να ξερεις ο βαρυς υποθυρεοειδισμος δημιουργει εκτος απο σωματικα-ορμονολογικα και ψυχολογικα προβληματα(παροδικα)γιατι οπως μου ειπε και η γιατρος μου ειναι ενα μαστιγωμα του νευρικου συστηματος.Να εχεις κουραγιο και υπομονη και αν εχεις παιδια να αντλεις δυναμη απο εκεινα,οπως εκανα και εγω.Περαστικα σου!

Link to comment
Share on other sites

Kate 76 γεια σου.Δεν γινεσαι καθολου κουραστικη.Ειναι μια φαση πολυ δυσκολη και να ξερεις μονο οποιος την εχει περασει σε καταλαβαινει απολυτα.Αν διαβασες το ιστορικο μου λιγο πιο πανω,την περασα αυτη τη κατασταση δυο φορες.Μια με το μετεγχειριτικο σπινθηρογραφημα που εδειξε καθηλωση Ι 131,οποτε και επρεπε να κανω και θεραπεια οπως εσυ τωρα.Ετσι τον περασμενο Μαρτιο μπηκα στο Θεαγενειο για 5 μερες και απομονωθηκα για 1 μηνα στο σπιτι(αλλη δυσκολη φαση κι αυτη).Τωρα με βαλανε παλι στη διαδικασια 3 εβδομαδες Τ3 και 3 εβδομαδες τιποτα για τον θυρεοειδη για να κανω 14-2 ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Αν δεν βγει καθαρο θα ξανακανω Ι 131.Πως τα πας με την διατροφη που μας δωσανε?Τι τρως γενικα και τι αλατι χρησιμοποιεις?Με τα γαλακτοκομικα τι κανεις?Σε ποιο νοσοκομειο θα εισαχθεις?Για την κατασταση σου μην στεναχωριεσαι ολα θα τακτοποιηθουν οταν αρχισεις Τ4.Να ξερεις ο βαρυς υποθυρεοειδισμος δημιουργει εκτος απο σωματικα-ορμονολογικα και ψυχολογικα προβληματα(παροδικα)γιατι οπως μου ειπε και η γιατρος μου ειναι ενα μαστιγωμα του νευρικου συστηματος.Να εχεις κουραγιο και υπομονη και αν εχεις παιδια να αντλεις δυναμη απο εκεινα,οπως εκανα και εγω.Περαστικα σου!

 

Ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις-το μυαλο μου παει συνεχεια στα χειροτερα.

Δεν χρησιμοποιω καθολου αλατι,ουτε γαλακτοκομικα.Μου εκοψαν επισης κοτοπουλο,κροκο αυγου, καθε επεξεργασμενη τροφη και εννοειται ψαρι, θαλασσινα.

Μετα το χειρουργειο επαιρνα Τ3 των 25,μεχρι που βγηκε η βιοψια(θηλωδες επισης)οποτε και το εκοψα για το ιωδιο.

Το ιωδιο θα το κανω σε ιδιωτικη κλινικη των αθηνων-οι ανομονες σε δημοσιο ηταν μεγαλες και εγω πολυ αγχωμενη.

Λιγο με την διαδικασια μπλεχτηκα.Εγω την Πεμπτη θα παω για εξετασεις(TSH κτλ.)Παρασκευη σπινθηρογραφημα,απο δευτερα θεραπεια με ιωδιο και μια εβδομαδα μετα το ολοσωμο.Εσυ τι διαδικασια ακολουθησες?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου ειπανε τιποτα για κροκο και κοτοπουλο,ολα τα αλλα ναι.Οσο για την διαδικασια?Ειμαι τυχερη που ζω σημερα.ΟΙ γιατροι ειπαν οτι επεσα απο τον ουρανοξυστη και επεζησα.Ηταν 5 χρονια πολυ ησυχοι κατα την παρακολουθηση των οζων(απο 0,7-1cm).Στις 1-9-09 μου ειπαν για παρακεντηση στη δεξια πλευρα του θυρεοειδη σε εναν υποπτο οζο,αλλα μπορουσαν να μου την κανουν μετα απο 4 μηνες!!Για καλη μου τυχη ενας φιλος μου γναθοχειρουργος με συμβουλεψε να κανω θυρεδεκτομη για να ησυχασω απο τις παρακεντησεις.Ετσι τον Οκτωβρη και εγινε.Μονο που η βιοψια εδειξε οτι ο υποπτος οζος ηταν τελικα καλοηθης και στην αριστερη πλευρα ημουν γεματη με εστιες καρκινου.Καταλαβες τι σοκ επαθα!Στις 2-12-09 εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα μετα απο την διαδικασια των 6 εβδομαδων να ειμαι σε βαρυ υπο-θ,στις 4-3-10 θεραπεια με Ι131(100mci) και 6 μερες μετα ολοσωμο σπινθ.οπου φανηκε καθηλωση ραδιοφαρμακου και την αλλη μερα εναρξη Τ4.Τωρα 1 χρονο μετα παλι τα ιδια.Αν θελεις θα σου πω καποιες λεπτομερειες για την θεραπεια.Ξεχασα να σου πω οτι 3-3-10,μια μερα πριν τη θεραπεια μου πηραν αιμα.Ποσο θα στοιχησει στο ιδιωτικο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου ειπανε τιποτα για κροκο και κοτοπουλο,ολα τα αλλα ναι.Οσο για την διαδικασια?Ειμαι τυχερη που ζω σημερα.ΟΙ γιατροι ειπαν οτι επεσα απο τον ουρανοξυστη και επεζησα.Ηταν 5 χρονια πολυ ησυχοι κατα την παρακολουθηση των οζων(απο 0,7-1cm).Στις 1-9-09 μου ειπαν για παρακεντηση στη δεξια πλευρα του θυρεοειδη σε εναν υποπτο οζο,αλλα μπορουσαν να μου την κανουν μετα απο 4 μηνες!!Για καλη μου τυχη ενας φιλος μου γναθοχειρουργος με συμβουλεψε να κανω θυρεδεκτομη για να ησυχασω απο τις παρακεντησεις.Ετσι τον Οκτωβρη και εγινε.Μονο που η βιοψια εδειξε οτι ο υποπτος οζος ηταν τελικα καλοηθης και στην αριστερη πλευρα ημουν γεματη με εστιες καρκινου.Καταλαβες τι σοκ επαθα!Στις 2-12-09 εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα μετα απο την διαδικασια των 6 εβδομαδων να ειμαι σε βαρυ υπο-θ,στις 4-3-10 θεραπεια με Ι131(100mci) και 6 μερες μετα ολοσωμο σπινθ.οπου φανηκε καθηλωση ραδιοφαρμακου και την αλλη μερα εναρξη Τ4.Τωρα 1 χρονο μετα παλι τα ιδια.Αν θελεις θα σου πω καποιες λεπτομερειες για την θεραπεια.Ξεχασα να σου πω οτι 3-3-10,μια μερα πριν τη θεραπεια μου πηραν αιμα.Ποσο θα στοιχησει στο ιδιωτικο νοσοκομειο?

 

Γυρω στα 1800ευρω(μετα την διαδικασια θα σας γκρινιαξω και για τα λεφτα).Ο πυρηνικος ιατρος ειναι αρκετα ευγενικος αλλα δεν ειναι αρκετο για να ηρεμησω.

Εγω δεν ειχα κανει ποτε ελεγχο θυρεοειδους-με τον πρωτο ελεγχο φανηκαν οι οζοι-μετα παρακεντηση και αμεσως η επεμβαση ,τωρα το ιωδιο(μεσα σε 3 μηνες ολα)μου επεσαν λιγο μαζεμενα(ορμονες φυσιολογικες).Εκτος αυτου τωρα ηρθε και αλλαγη στην δουλεια μου(αλλαξα υπηρεσια) και με αγχωσε και η διαδικασια με την αναρρωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εκανα ολα σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν.Μη αγχωνεσαι για την ασθενεια αυτη .Οταν την βρισκουνε μπαινουμε αυτοματως σε μια σωστη παρακολουθηση και φυσικα στη τελικη ιαση.Επισης δε βιαζονται γιατι δεν ειναι επιθετικος.Απλως ταλαιπωρουμαστε με τον υπο-θ και για τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

H κάθε περίπτωση θυροειδούς είναι διαφορετική. Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό να έχουμε έναν ενδοκρινολόγο που να μπορεί να μας καθοδηγήσει, να μας κατευθύνει και να μας δίνει σωστή διατροφή και συμβουλές για τα όποια συμπτώματα εμφανίζονται και να μην μας δίνει να κάνουμε άσκοπες εξετάσεις χωρίς νόημα. Γι αυτό καλό είναι ο ενδοκρινολόγος να είναι και διατροφολόγος μαζί όπως ο δικός μου. Κατά τα ψέμματα ο θυροειδής είναι ένας μεγάλος μπελάς για όποιον τον έχει και ειδικά για εμάς τις γυναίκες που οι ορμόνες ανέβαίνουν - κατεβαίνουν.

Καταρχήν για να χαθούν τα κιλά χρειάζεται να υπάρχει καλή ψυχολογία.

Στη συνέχεια πολλά και μικρά γεύματα. Μακρυά από τα γλυκά. Μπορούμε να τρώμε άλλα γεύματα που να μας περνάει η όρεξη για γλυκό. Γιαούρτι με μέλι ή κορν φλέικς, μπανάνα, μήλο με μέλι και κανέλα, ένα κομματάκι παστέλι, πολλές σαλάτες, τροφές πλούσιες σε σίδηρο, μαγνησιο και ασβέστιο, αρκετό περπάτημα. Επίσης το χαμηλό ασβέστιο βελτιώνεται και με τις ακτίνες του ήλιου. Εμένα μου έχει πει να κάνω ηλιοθεραπεία όχι πολύ έστω 10 λεπτά το καλοκαίρι. Να τρώω σαρδέλα και γαύρο με το κόκκαλο, μπρόκολο, αμύγδαλα, σολωμό, σπανάκι, γάλα με όλα τα λιπαρά και όχι με 0%, το ίδιο και γιαούρτι.

 

Οσο για τον καφέ που είπε η κοπέλα παραπάνω πρώτη φορά το ακούω. Εμένα δεν μου έβαλε κανένα περιορισμό στον καφέ, άλλωστε σπάνια να πιω περισσότερους από έναν ημερησίως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Καλη χρονια με υγεια και χαρα!!Εγω τον Απριλιο θα κανω υπερηχο κι αιματολογικες για να δουμε αν το ιωδιο εκανε τη δουλεια του...μακαρι!!!!!!Η θυρεοσφαιρινη μου ηταν 11 πριν κανω το ιωδιο σε κατασταση πολυ βαρυ υποθυρεοειδισμου...ευχομαι να εχει πεσει τωρα !!!Παιρνω θυρορμον εναμιση την ημερα,η TSH μου κατεβηκε αλλα εχω που και που ζαλαδες και αδυναμια...βεβαια και ο αιματοκριτης μου εινα χαμηλος!!Μερικες φορες με πιανει το αγχος για την α σθενεια αλλα προσπαθω να ειμαι θετικη!!Καλη τυχη σε ολες μας!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...