Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοξικα πλαστικα μπιμπερο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και ειναι λιγο οφ το θεμα οπως προκειπτει τωρα....

Ισως αναφερει στο οτι λογο του οτι τα βακτηριδια ειναι πολλα κ το καθενα σκοτωνετε σε διαφορετικη θερμοκρασια,εχουνε βγαλει το μεσω-ασφαλη-ορο(δε ξερω πως αλλιως να το πω) κ λενε οτι τα κονσερβοποιημενα προιοντα πρεπει να αποστειρωνονται(αν θελουμε) στος 70,πιο πανω πραγματι σκοτωνονται πολλα θρεπτικα συστατικα,πιο κατω δεν ειναι ασφαλη η καταναλωση(για τα βρεφη στη προκειμενη) γιατι ως γνωστον,ακομη κ στο πιο καλο κ αποστειρωμενο εργοστασιο να πας,δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες,οποτε σιγουρα θα εισελθουνε μικροοργανισμοι ,μη επιθυμητοι,στη συσκευασια,οποτε κ το ζεσταμα του προιντας προσφερει μεγαλυτερη ασφαλεια κατα καποιο τροπο..Αλλιως ποιος ο λογος να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια κ να μη το προσφερεις σε ενα βρεφος απλα χλιαρο?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρει ότι υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην ξηρή τροφή (που χρειάζονται σκότωμα με καυτό νερό); Μάλλον πρέπει να σκίσει το δίπλωμά της........... :rolleyes:

 

Δεν ειδα οτι αυτο το μηνυμα ητανε δικο σου.Αν θελεις απαντησε μου για πιο λογο ειναι απαραιτητο να ακολουθειται συγκεκριμενη διαδικασια στη παρασκευη γαλακτος?Γιατι εγω θεωρω οτι κ το νερο αποστειρωνεται "αλλα" κ το γαλα χρηζει αποστειρωσης(απο τα βακτηριδια) καθως "δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες" ακομη κ στο πιο τελειο εργοστασιο!Αν θελεις μπορω να σου αναλυσω κ το θεμα των ιδανικων συνθηκων αλλα σε αλλο θεμα γιατι ειμαστε οφ εχω εντυπωση...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω θεωρω οτι κ το νερο αποστειρωνεται "αλλα" κ το γαλα χρηζει αποστειρωσης(απο τα βακτηριδια) καθως "δεν υπαρχουνε ιδανικες συνθηκες" ακομη κ στο πιο τελειο εργοστασιο!

Αν το γάλα αποστειρωνόταν με το βραστό νερό, θα διατηρούνταν για μέρες, όχι μόνο για 45 λεπτά με μία ώρα. Το μόνο που καταφέρνεις φτιάχνοντας γάλα με ζεματιστό νερό είναι να καταστρέφεις κάμποσες βιταμίνες. Στην τελική δεν χρειάζεται το μωρό να πιει αποστειρωμένο γάλα, αφού δεν ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον (εκτός αν εσύ αποστειρώνεις την πιπίλα του κάθε φορά που του τη βάζεις στο στόμα, αποστειρώνεις τα χέρια σου κάθε φορά που το ακουμπάς στα χέρια ή στο πρόσωπο, αποστειρώνεις τις σαλιάρες του και τα πετσετάκια του κάθε φορά που του σκουπίζεις τα χείλια, αποστειρώνεις το στήθος σου κάθε φορά που θηλάζεις κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να καταλάβω... Συζητάμε περί αποστείρωσης και εξουδετέρωσης βακτηρίων που υπάρχουν μέσα σε βρεφικό γάλα σκόνη?.... Θέλετε να πείτε ότι όταν ανοίγουμε μια συσκευασία γάλακτος, αυτή περιέχει/αναπτύσσει βακτήρια? Εξ'ού και ο λόγος αποστείρωσης?....

Είστε σίγουρες για αυτά που γράφετε?????!!!!!:shock::shock:

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλια βρεφικής διατροφής για τα οποία δεν υπήρχε η απαραίτητη συνοδευτική τεκμηρίωση για την ασφάλεια χρήσης τους, σύμφωνα με την κείμενη κοινοτική και εθνική νομοθεσία, εντόπισε ο ΕΦΕΤ.

Τα προϊόντα διακινήθηκαν από την επιχείρηση JUMBO Α.Ε. η οποία προχώρησε σε προληπτική ανάκληση τους και σε σχετική ενημέρωση των καταναλωτών. Οι καταναλωτές, που έχουν ήδη προμηθευτεί τα επίμαχα προϊόντα, για προληπτικούς λόγους δεν θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσουν επισημαίνει ο ΕΦΕΤ.

 

Τα προϊόντα αυτά είναι:

 

1) Μπιμπερό ʽNATURʼ 8oz/250ml, (6months - 3years), NT-8C2B, από Ταϊλάνδη

 

2) Μπιμπερό JUMBO BEBE, Gripper Bottle, 4oz/120ml, GR-170-222, από Ταϊλάνδη

 

3) Μπιμπερό ʽNATURʼ 8oz/250ml, (6months - 3years), NT-8C2B-100, από Ταϊλάνδη

 

4) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/275ml, BL035-127, από Ταϊλάνδη

 

5) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 4oz/125ml, BB-7002-R, από Ταϊλάνδη

 

6) Μπιμπερό BL015-BLUE, 3 STAGE GROW NURSER, από Ταϊλάνδη

 

7) Μπιμπερό No:43044-222, 8oz/250ml, από Ταϊλάνδη

 

:cool: Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-418, από Κίνα

 

9) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-225, Ταϊλάνδη

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=88857&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω... Συζητάμε περί αποστείρωσης και εξουδετέρωσης βακτηρίων που υπάρχουν μέσα σε βρεφικό γάλα σκόνη?.... Θέλετε να πείτε ότι όταν ανοίγουμε μια συσκευασία γάλακτος, αυτή περιέχει/αναπτύσσει βακτήρια? Εξ'ού και ο λόγος αποστείρωσης?....

Είστε σίγουρες για αυτά που γράφετε?????!!!!!:shock::shock:

 

μα καλα δεν ηξερες οτι ολα τα γαλατα σκονες περιεχουν βακτηριδια?διοτι δεν ειναι αποστειρωμενα(αλλιως δε θα ειχαν καθολου βιταμινες)εννοειται οτι ΟΛΑ εχουν βακτηριδια οχι οταν τα ανοιγουμε.απο πριν τα ανοιξουμε!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το γάλα αποστειρωνόταν με το βραστό νερό, θα διατηρούνταν για μέρες, όχι μόνο για 45 λεπτά με μία ώρα. Το μόνο που καταφέρνεις φτιάχνοντας γάλα με ζεματιστό νερό είναι να καταστρέφεις κάμποσες βιταμίνες. Στην τελική δεν χρειάζεται το μωρό να πιει αποστειρωμένο γάλα, αφού δεν ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον (εκτός αν εσύ αποστειρώνεις την πιπίλα του κάθε φορά που του τη βάζεις στο στόμα, αποστειρώνεις τα χέρια σου κάθε φορά που το ακουμπάς στα χέρια ή στο πρόσωπο, αποστειρώνεις τις σαλιάρες του και τα πετσετάκια του κάθε φορά που του σκουπίζεις τα χείλια, αποστειρώνεις το στήθος σου κάθε φορά που θηλάζεις κ.λπ.).

 

 

Τοτε κακως δινουνε τετοιες οδηγειες οι ιδιες οι εταιριες σωστα?

Θα σου πω το εξης...τιποτα δεν ειναι αποστειρωμενο σε αυτο το κοσμο γιατι απλα δεν υαπρχουνε "ιδανικες συνθηκες" οπως αναφερεται κ στη φυσικη κ.λ.π.

Ομως σε εναν οργανισμο στον οποιο το τελευταιο συστημα που αναπτυσεται ειναι το γαστρεντερικο(τελειωνει η αναπτυξη του μετα τη γενηση,ενω ολα τα αλλα ειναι ηδη ετοιμα ως συστηματα) και το οποιο εκ των πραγματων ειναι πιο ευαισθητο ,οτιδηποτε μπορει να προκαλεσει λοιμωξη κ.λ.π. κ σε αυτο ευθυνονται τα βακτηριδια που αναπτυσονται σε κονσερβες(γαλα βρεφικο) τοτε χρειζει αποστειρωσης κ ειδικης διαδικασιας πριν μπει στο γαστρεντερικο ενος βρεφους.

 

Το μεγαλυτερο ποσοστο γαστρεντεριτηδας κ..π. σε βρεφη δεν ειναι θεμα απλα ιωσεων αλλα κονσερβας.Το μονο που ειναι σε σωστα μετρα κ σταθμα ειναι το γαλα της μανας.Ολα τα αλλα θελουνε να τειρεις τις οδηγειες του κατασκευαστη αλλιως μπορει να σαι απο τους τυχαιρους που το παιδακι σου θα νοσηλευτει και θα ταλαιπωρηθει με νοσηματα στο γαστρεντερικο συστημα κ δε νομιζω να το θελει κανεις....

 

Καλα ειναι να μη δινουμε τοσο απλα τετοιες οδηγειες για "βρεφη" κ οχι να ειμαστε χαλαροι με νεογνα.Αλλο τα ρουχα κ αλλο τα εσωτερικα οργανα.Δεν αξηζει να ταλαιπωρησεις εναν νεογνο μονο κ μονο για να το παιξεις cool!

 

 

Οσο για το οτι οταν προσθετεις ζεστο νερο δε γινεται να κρατησεις το γαλα αυτο για μερες ειναι τελειως αλλο θεμα που αν θες κ αυτο το αναλυουμε.Το γαλα αυτο ειναι φουλ σε προσθετες βιταμινες (γιατι απο μονο του ενα αγελαδινο γαλα δε προσφερει τιποτα οποτε το αφυδατωνουνε κ προσθετουνε βιταμινες ολων των ειδων) κ ,να το πω απλα κ καμια βιταμινη δεν εχει αξια αν τη βαλεις σε ενα ποτηρι κ τη διαλυσεις κ τη πιεις μετα απο μερες.Το ιδιο συμβαινει κ με αυτα τα γαλατα.Επισης οτιδηποτε μπαγιατικο δωσεις σε ενα στομαχακι που δεν ειναι τελειοποιημενο ειναι ρισκο να κανεις ζημια.Ας ακομε το κατασκευαστη...Εστι κ αλλιως μετα τον 6 δε χρειαζεται το βρασιμο(αλλη συσταση)

 

Ευτυχως δε χρειαστηκε να αποστειρωσω γιατι θηλαζω κ θα θηλαζω για πολυ ακομα κ πιπιλες δε θελουμε καν!Τα ρουχα μας τα πλενουμε κ τα σιδερωνω ολα με δυνατο ατμο κ ας κοντευει να χρονισει,γιατι εχω ασχημες εμπειρειες κ ας μην εκανα ποτε την ανετη....Α! το στηθος αυτοαποστειρωνεται ετσι εξασφαλιζεται η σωστη διαδικασια!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ που κάτι ξέρω βρε παιδιά?

 

Το νερό το βράζουμε για να αποστειρώσουμε το νερό το ίδιο κι όχι το γάλα σκόνη στο οποίο θα προστεθεί το νερό.

Το νερό της βρύσης είναι πηγή μικροβίων διότι μέσα στη διαδρομή του επιμολύνεται απο χίλιες μύριες ουσίες, μικροοργανισμούς και βάλε...(βέβαια ο βρασμός δεν μας απαλλάσσει από τις ουσίες, απλά από τα μικρόβια).

 

Το μωρουλίνι μας που μέχρι πριν λίγο καιρό τρεφόταν μόνο από τη μαμάκα μέσα στην κοιλίτσα σε ένα στείρο περιβάλλον βγαίνει τώρα στον έξω 'ενδιαφέροντα' κόσμο και περιβάλλεται από μικρόβια χωρίς να έχει αναπτύξει πλήρως το ανοσοποιητικό του. Στη νέα του καθημερινότητα θα πίνει κάθε 2-3 ώρες γάλα, φαντάζεστε τί θα του συνέβαινε αν κάθε μια από αυτές τις φορές 'κατάπινε' και ωραιότατα βακτηρίδια σε ικανή συγκέντρωση?

 

Σκεφτείτε τί κάνετε εσείς όταν πάτε σε μια ξένη χώρα, πίνετε το νερό της βρύσης ή αγοράζετε μπουκάλι? (στο μωρό γενικά δεν κάνει να δώσεις νερό από μπουκάλι διότι συχνά αυτό περιέχει φθόριο).

 

Τέλος, δεν βάζουμε το βραστό νερό στη σκόνη διότι έτσι της 'διαλύουμε' πολλές πολύτιμες ουσίες ('μετουσίωση πρωτεϊνών, απενεργοποίηση βιτμαινών κλπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου:-D ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις:D.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?;)Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου:-D ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις:D.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?;)Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?[/quote

 

σωστα τα λες, Λενακι (αγαπημενο!!!), αλλα αυτο λεω κι εγω :lol: δεν βαζουμε ΒΡΑΣΤΟ νερο στη σκονη, αλλα το βαζουμε χλιαρο (τωρα 70 ειναι το χλιαρο, 60 δεν ξερω, παντως ΟΧΙ ΒΡΑΣΤΟ 100 βαθμων).

 

κι ο συλλογισμος σου ειναι σωστος, γιατι να μην το βραζω πιο νωρις, να κρυωνει καλα καλα, να βαζω σκονη και να το ζεσταινω λιγο?

γι αυτο, ο λογος ειναι οτι το νερο πρεπει να βραζει αμεσως πριν την ετοιμασια του γαλακτος απλουστατα για να ειναι το νερο 'στειρο' (ποσο πια να μολυνθει απο το βρασμο του μεχρι να κρυωσει λιγο?)

 

ενω αν βρασεις το μεσημερι και κανεις γαλα μεχρι το απογευμα να εισαι σιγουρη οτι θα σου εχει μολυνθει καργα το 'στειρο' σου νερακι ;)

 

 

αλλα εσυ απο ο,τι διαβασα πιο πανω τυχερη, θηλαζεις φορτσα!!!! :lol: μπραβο σου και να συνεχισεις! (εγω πολυ λιγο γιατι επαιρνα κατι κοκτειλ φαρμακων, αστα...)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως....Αγαπημενη μου:-D ειναι πραγματικοτητα οτι ο κατασκευαστης τονιζει πως η σωστη διαδικασια ειναι να βρασει το νερο κ οταν ερθει σε θερμοκρασια 70 c τοτε προσθετουμε τη σκονη.Αν γραφανε τις λεπτομερεις για βακτηρια κ.λ.π. δε τα επερνε κανεις:D.Τοτε πως αλλιως εξηγειται η διαδικασια αυτη?Ποιος ο λογος?Γιατι δε λεει μπορειτε να προσθετε νερο το οποιο εχετε βρασει(καποια στιγμη) κ απλος να το ζεστανεται κ να βαλετε μεσα τη σκονη?Γιατι σου λεει βαλτο σε τετοια θερμοκρασια κ μετα κατσε κρυωσε το μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια που να μπορει να το πιει το παιδι?;)Για να σου κανει δυσκολη τη ζωη?[/quote

 

σωστα τα λες, Λενακι (αγαπημενο!!!), αλλα αυτο λεω κι εγω :lol: δεν βαζουμε ΒΡΑΣΤΟ νερο στη σκονη, αλλα το βαζουμε χλιαρο (τωρα 70 ειναι το χλιαρο, 60 δεν ξερω, παντως ΟΧΙ ΒΡΑΣΤΟ 100 βαθμων).

 

κι ο συλλογισμος σου ειναι σωστος, γιατι να μην το βραζω πιο νωρις, να κρυωνει καλα καλα, να βαζω σκονη και να το ζεσταινω λιγο?

γι αυτο, ο λογος ειναι οτι το νερο πρεπει να βραζει αμεσως πριν την ετοιμασια του γαλακτος απλουστατα για να ειναι το νερο 'στειρο' (ποσο πια να μολυνθει απο το βρασμο του μεχρι να κρυωσει λιγο?)

 

ενω αν βρασεις το μεσημερι και κανεις γαλα μεχρι το απογευμα να εισαι σιγουρη οτι θα σου εχει μολυνθει καργα το 'στειρο' σου νερακι ;)

 

 

αλλα εσυ απο ο,τι διαβασα πιο πανω τυχερη, θηλαζεις φορτσα!!!! :lol: μπραβο σου και να συνεχισεις! (εγω πολυ λιγο γιατι επαιρνα κατι κοκτειλ φαρμακων, αστα...)

 

 

Δε πειραζει...κ εγω δε τα καταφερα ευκολα...την εχω πατησειασχημα απο τις κονσερβες(βρεφικα γαλατα):rolleyes:.Φτανει να εισαι γερη για την οικογενεια σου αυτο μετρα κ οχι αν θηλασες η οχι.

 

Παντως στο λεω κ στο υπογραφω οτι δεν ειναι θεμα αποστειρωσεις νερου μονων γιατι αν ητανε εστι θα περναμε ενα καλο εμφιαλωεμνο θα το ζεστεναμε απλα κ τελος.Ειναι θεμα γαλακτος κ καταστροφης των βακτηριδιων που ειναι μεσα στη κονσερβα.Μπορουνε να τα περιορισουνε αλλα οχι να τα εκ μηδενισουνε..

 

Αυτα δινονται ως οδηγειες γιατι πολλα παιδια εμφανιζανε γαστρενερικες παθησεις κ.λ.π. Δε μπορουνε να γραψουνε"προσοχη το προιον μας δεν ειναι απολυτα ασφαλες αλλα για να διασφαλησετε οτι το παιδι σας δε θα παθει γαστρεντεριτηδα η οτι αλλο πρεπει να ακολουθησετε πιστα τις οδηγειες..."

Θα πανικοβαλοτανε ολοι....:wink:

 

Σου λεει μην ειναι βραστο-για να μη σκοτωσεις τις βιταμινες-οποτε περιμενε να κρυωσει λιγο κ στους 70 βαλε τη σκονη,ανακατεψε να διαλυθει καλα ,μετα κρυωσε κ σερβηρε!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

δεν επιμενω ποτε για τιποτε, απλα την γνωμη μου και γνωση μου κατεθεσα..

και συμφωνω και με το γεγονος οτι τα γαλατα 'περιεχουν' μικροοργανισμους μεσα τους..κανεις δε λεει οτι ειναι στειρα!

 

να πω κι αυτο κι ας ειμαι οφ τοπικ? στο διδακτορικο μου δουλευα με βακτηρια. τα καλλιεργουσαμε σε 'πιατα' που ειχαν θρεπτικο υλικο+πολλα αντιβιοτικα για να μεγαλωσουν μονο τα βακτηρια που θελαμε. τακτικα ομως ειχαμε μολυνσεις στα πιατα μας και λεγαμε τι στο καλο, τι σοι μικροβια ειναι ανθεκτικα σε τοσα πολλα αντιβιοτικα?

μας επισκεφτηκε ενας καναδος καθηγητης 'μεγαλος' (σε ονομα και ηλικια) και μας επιασε που συζηταγαμε για αυτες τις μολυνσεις και μας ειπε οτι στο τμημα του 'καλλιέργησαν' τις ιδιες τις αντιβιωσεις και ακομη κι εκει μεγαλωσαν μικροβια!! :shock::shock: κι εμεις τωρα μιλαμε για τα γαλατα.... και τα νερα....

 

 

καληνυχτα για σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βραζουμε το νερο κι οταν γινει χλιαρο το βαζουμε στο ψυγειο; Και στα 2 παιδακια μου ο γιατρος μου ειχε πει να βραζω σε μια κατσαρολα νερο, να χλιαραινει και να γεμιζω 4-5 αποστειρωμενα γυαλινα μπιμπερο και μετα ψυγειο...:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η χαμηλη θερμοκρασια επιβραδυνει κατα πολυ την αναπτυξη μικροβιων.

Παντως δεν φανταζομαι να χρησιμοποιουσες το γαλα αυτο μετα

απο μια ημερα ..

 

Αν απαντάς σε μένα, μόνο νεράκι έβαζα στα μπιμπερό και λίγο πριν ταισω το ζεσταινα στον θερμαντηρα μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου. Το γαλα ακομη το πεταω αν δεν το πιουν μεσα σε μιση ωριτσα, ασε που αν τυχον κανενα βραδι ειμαι πτωμα απο κουραση και δεν το πλυνω την αλλη μερα βρωμοκοπαει :shock: και το πλενω με ξυδι και σαπουνι για τα πιατα.

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα,καμια τροφη δε δεχεται 2 ζεσταμα κ.λ.π. ολα ειναι για πεταμα αλλιως ρισκαρεις να παθεις απο γαστρεντερικες διαταραχες,αναφυλαξια,αλλεργεια μεχρι κ δηλητηριαση.

 

Το οτι καποιοι προτεινουνε το αποστειρομενο νερο μπαινει ψυγειο εχει βαση για το λογο που εξυγησε η φιλη πιο πανω,γιατι αν κ βρασμενο σε ενα παριβαλλον μπορει να ξαναναπτυξει μικροοργανισμους...

Αλλα καλυτερα να το κανεις εκεινη την ωρα το νερο κ αυτη τη μεθοδο τη κρατας για ωρες αναγκης,γνωμη μου!

Πολλα βρεφη εχουνεγαστρεντεριτιδες κ λεμε ολοι οτι ειναι ιωση,ενω στη πραγματικοτητα φταιει η ιδια του η τροφη!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

δεν επιμενω ποτε για τιποτε, απλα την γνωμη μου και γνωση μου κατεθεσα..

και συμφωνω και με το γεγονος οτι τα γαλατα 'περιεχουν' μικροοργανισμους μεσα τους..κανεις δε λεει οτι ειναι στειρα!

 

να πω κι αυτο κι ας ειμαι οφ τοπικ? στο διδακτορικο μου δουλευα με βακτηρια. τα καλλιεργουσαμε σε 'πιατα' που ειχαν θρεπτικο υλικο+πολλα αντιβιοτικα για να μεγαλωσουν μονο τα βακτηρια που θελαμε. τακτικα ομως ειχαμε μολυνσεις στα πιατα μας και λεγαμε τι στο καλο, τι σοι μικροβια ειναι ανθεκτικα σε τοσα πολλα αντιβιοτικα?

μας επισκεφτηκε ενας καναδος καθηγητης 'μεγαλος' (σε ονομα και ηλικια) και μας επιασε που συζηταγαμε για αυτες τις μολυνσεις και μας ειπε οτι στο τμημα του 'καλλιέργησαν' τις ιδιες τις αντιβιωσεις και ακομη κι εκει μεγαλωσαν μικροβια!! :shock::shock: κι εμεις τωρα μιλαμε για τα γαλατα.... και τα νερα....

 

 

καληνυχτα για σημερα!

 

Σωστη!!!!Πρεπει να ητανε πολυ ωραια η διαδικασια στα εργαστηρια...κ εγω τρελαινομαι για χημειες κ αλχημειες :-D μικρη κ ειχα κ δικο μου εργαστηριακι με μικροσκοποια κ συνεργα κ παρακολουθουσα τα παντα...επερνα δειγματα κ θυμαμαι ειχα δει τα μικροβια του χεριου οταν ημουν 11 δημοτικου κ επαθα σοκ!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λένα, εσύ τι σπουδές έχεις κάνει πάνω σε αυτά τα θέματα;

 

Και ποιος κατασκευαστής βρεφικών τροφών προτείνει την παρασκευή γάλακτος με θερμοκρασία νερού 70C;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω τη συζήτηση στο θέμα.

Τα ποτηρακια που πίνουν νερό απο 6μηνων είναι καθεστε επικυνδινα;

Εχω ένα απο bebe jou. Στη συσκευασία δεν έγραφε πουθενά bpa free. Τι να κάνω; Το χρησιμοποιούμε κανά 2μηνο. Να ανησυχισω;

Ειχα πάρει και της Avent και Dr Brown, αλλα λόγω μικρής ροής δεν τα ήθελε.

Τη Δευτέρα θα πάω να πάρω για 9μηνων, μπς και τρέχουν περισσότερο.

Θα τρελλαθω απο το άγχος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...