Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοξικα πλαστικα μπιμπερο


Recommended Posts

Είναι γνωστό εδώ και πολύ καιρό.

Ό,τι πλαστικά μπιμπερό υπάρχουν σε βρεφικά καταστήματα είναι stock. Εγώ ανέκαθεν χρησιμοποιούσα γυάλινο, γιατί το πλαστικό -γενικά- απ'όσο γνωρίζω είναι εστία μικροβίων.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά και εγώ χρησιμοποίησα ελάχιστα πλατικό μπιμπερό.Με λίγη προσοχή βολευτηκαμε με το γυάλινο και μετά περάσαμε σε ποτήρι κανονικό.Βασικα γίνεται τόσος ντόρος για τα μπιμπερό αλλά κουβέντα για τα πλαστικά ποτηράκι που κυκλοφορούν στα περισσότερα σπίτια.Δεν κινδυνεύουν μόνο τα βρέφη αλλά και τα νήπια και τα παιδιά του δημοτικού

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μονο βαση υψηλης θερμοκρασιας δηλαδη ειναι επικυνδυνα τα πλαστικα?εμεις πινουμε σε μπιμπερα πρωι-βραδυ γαλα αλλα επειδη θελει να τα κραταει μονος του του εχω μονο πλαστικα πια.το γαλα ειναι χλιαρο προς ζεστο.ειναι επικυνδινο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ χρησιμοποίησα ελάχιστα πλατικό μπιμπερό.Με λίγη προσοχή βολευτηκαμε με το γυάλινο και μετά περάσαμε σε ποτήρι κανονικό.Βασικα γίνεται τόσος ντόρος για τα μπιμπερό αλλά κουβέντα για τα πλαστικά ποτηράκι που κυκλοφορούν στα περισσότερα σπίτια.Δεν κινδυνεύουν μόνο τα βρέφη αλλά και τα νήπια και τα παιδιά του δημοτικού

 

Ουτε καν μόνο τα παιδάκια, να συμπληρώσω εγώ.Αφορά όλους (απλώς λόγω θέματος του φόρουμ επικεντρωνόμαστε σε αυτά).

Είναι βλαβερή ουσία για όλους.

Γενικά τα πλαστικά θέλουν προσοχή.Προσωπικά ούτε πλαστικά ποτηράκια χρησιμοποιώ σπίτι ούτε τάπερ.

Α!Να πω επίσης οτι κάπου διάβασα πως είναι ουσία (BPA) η οποια βρίσκεται σε πολύ μεγάλη συγκέντρωση στις αποδείξεις που παίρνουμε από τα μαγαζιά.Ακόμα και μια αποδειξη να πιάσουμε.... :shock:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ χρησιμοποίησα ελάχιστα πλατικό μπιμπερό.Με λίγη προσοχή βολευτηκαμε με το γυάλινο και μετά περάσαμε σε ποτήρι κανονικό.Βασικα γίνεται τόσος ντόρος για τα μπιμπερό αλλά κουβέντα για τα πλαστικά ποτηράκι που κυκλοφορούν στα περισσότερα σπίτια.Δεν κινδυνεύουν μόνο τα βρέφη αλλά και τα νήπια και τα παιδιά του δημοτικού

 

 

απλως τα νηπια και τα παιδια του δημοτικου πινουν συνηθως νερο 'η χυμους σε πλαστικο, δηλαδη οχι ζεστα ροφηματα, γι'αυτο το θεμα ειναι κυριως στα βρεφη... απο τη μια πρεπει η φορμουλα να φτιαχτει στους 70C, αλλα αυτο σημαινει bpa στο γαλα τους

 

ειχα ενα επισημο link, θα παω να το βρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ερώτηση κατέθεσε στις 4/3 ο Γ.Χαραλαμπόπουλος σχετικά με την ενσωμάτωση στο ελληνικό δίκαιο της Οδηγίας 2011/8/ΕΕ, με την οποία απαγορεύεται από 1η Μαρτίου 2011 η χρήση της ουσίας Bisphenol-A για την παρασκευή πλαστικών μπουκαλιών βρεφικής διατροφής (μπιμπερό) και από 1η Ιουνίου 2011 η κυκλοφορία και εισαγωγή στην αγορά τέτοιων μπουκαλιών, λόγω των ενδεχόμενων κινδύνων που κρύβει η ουσία αυτή για την υγεία των βρεφών.

Απάντηση στην ερώτηση του Γ. Χαραλαμπόπουλου σχετικά με την απαγόρευση της ουσίας Δισφαινόλης-Α (BPA) από τον Υφυπουργό Υγείας κ. Χ. Αηδόνη

 

Κατά τη διαδικασία του Κοινοβουλευτικού Ελέγχου, ο Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Χ. Αηδόνης έδωσε την απάντηση του Υπουργείου στην ερώτηση του Γ. Χαραλαμπόπουλου σχετικά με την απαγόρευση της χρήσης της ουσίας Δισφαινόλης-Α (BPA) στα πλαστικά μπουκάλια βρεφικής διατροφής.

 

Ο κ. Υπουργός παραδέχτηκε ότι υπήρξε μία αρχική καθυστέρηση στην υιοθέτηση των απαιτούμενων νομοθετικών ρυθμίσεων αλλά διαβεβαίωσε τον κ. Χαραλαμπόπουλο ότι η απαγόρευση ισχύει και ότι έχουν ενεργοποιηθεί οι σχετικοί μηχανισμοί ενημέρωσης των καταναλωτών και ελέγχου της αγοράς.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ακολουθήστε το σύνδεσμο:

http://www.haralabopoulos.gr/default.asp?V_DOC_ID=2391

Από το πολιτικό γραφείο του Γ. Χαραλαμπόπουλου, Βουλευτή ΠΑ.ΣΟ.Κ. Β' Αθήνας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
απο τη μια πρεπει η φορμουλα να φτιαχτει στους 70C, αλλα αυτο σημαινει bpa στο γαλα τους

To Frisolac που πίνουμε εμείς λέει 50C, όχι 70C.

 

Bρήκα επίσημες οδηγίες από την Αμερική (US Department of Health and Human Services) που λένε ότι εφόσον βράσεις το νερό και μετά το αφήσεις να κρυώσει και το βάλεις στο μπιμπερό χλιαρό, δεν υπάρχει πρόβλημα: http://www.hhs.gov/safety/bpa/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μπηκε τωρα στο μπιμπερο ειναι 12 μηνων του ειχα ενα γυαλινο τις chicco αλλα ο μικρος τελευταια θελει να κραταει το μπιμπερον μονος του και του πεφτει λιγο βαρη και ειναι και σε φαση που πεταει πραγματα ετσι του πηρα ενα πλαστικο παλι τις chicco πρεπει να ανησυχω κοριτσια???????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμπιστευεστε ενα μωρο παιδι με ενα γυαλινο μπιμπερο στα χερακια του;

Παντως και τα γυαλινα εχουν πλαστικη βαση στο αημειο που μπαινει η πιπιλα!

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλήμερα επειδη το θεμα αυτο το εχω ψαξει παρα πολυ , λογω του οτι η ηταν το θεμα της πτυχιακης μου, εχω να σας πω οτι το bpa ή αλλιως Δισφαινόλη Α ειναι ο βασικος ενδοκρινικος διαταρακτης της ζωής μας . Εννοειται οτι αυτο ισχυει για ολους τους ανθρωπους καθε ηλικιας . Απλα δινουμε παραπανω σημασια στην εκθεση των παιδιων σε αυτο το χημικο καθως κ σε αλλα διοτι οσο πιο μακροχρονια η εκθεση σε ενδοκρινικους διαταρακτες , τοσο πιο πιθανο να δημιουργηθει προβλημα στον οργανισμο. Μην παιρνετε αψηφιστα το γεγονος . Δεν αρκει να πλενουμε τα πλαστικα μπουκαλια , ουτε να βαζουμε μεσα σε αυτα αποκλειστικα κρυα ροφηματα . Μιλαω παντα για τα μπουκαλια που δεν αναγραφουν BPA free . Τωρα αν οι εταιριες που υποστηριζουν οτι τα δικα τους μπουκαλια δεν εχουν BPA λενε αληθεια , αυτο δεν το γνωριζω . Παντως καλυτερα να προτιμαμε αυτες (γτ πιστευω οτι ελεγχονται περισσοτερο) παρα οποιοδηποτε πλαστικο μπουκαλι που δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια του .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμπιστευεστε ενα μωρο παιδι με ενα γυαλινο μπιμπερο στα χερακια του;

Παντως και τα γυαλινα εχουν πλαστικη βαση στο αημειο που μπαινει η πιπιλα!

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

 

Η πλαστικη βαση δεν ερχεται σε επαφη με το ζεστο γαλα...

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα πάντα τώρα πια είναι BPA free... Δεν βρίσκεις σε καταστήματα μπιμπερό που να μην είναι BPA free. Έχουν καταργηθεί / απαγορευτεί, και πέφτουν πρόστιμα.

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Άρα... πολύ κακό για το τίποτα;;; :cool:

 

Νομίζω πως ναι. Σε δύο μεγάλες αλυσίδες βρεφικών ειδών (πολύ γνωστές) έκανα σχετική έρευνα και σχετική συζήτηση με τις υπαλλήλους και όντως, δεν κυκλοφορούν μπιμπερό που δεν είναι BPA free. Δεν ξέρω αν σοπερ μάσκες, φαρμακεία και αλλα καταστήματα είναι "clean" αλλά μάλλον είναι, γιατί πέφτουν πρόστιμα. Παρόλα αυτα, ριξτε μια ματιά και εδώ... http://zrecs.blogspot.com/2007/07/z-report-bisphenol-in-polycarbonate.html

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ό,τι πλαστικά μπιμπερό έχω δει σε σούπερ μάρκετ, φαρμακεία και μαγαζιά, και ειδικά της Avent και της NUK που χρησιμοποιούμε εμείς, γράφουν πάνω BPA free.

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια που περιεχει η φορμουλα ομως δεν εξουδετερωνονται κατω απο τους 70 βαθμους.και αυτο μπορει να εχει σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του βρεφους.

αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν οντως οσα γραφουν οτι ειναι ΒΡΑ free αν ειναι οντως ετσι η αν μας δουλευουν γιατι τοσα και τοσα ακουμε καθημερηνως,

η δικια μου βολευεται μονο με της Νυκ τα οποια γραφουν οτι ειναι ΒΡΑ free αλλα ειναι ομως?:?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια που περιεχει η φορμουλα ομως δεν εξουδετερωνονται κατω απο τους 70 βαθμους.και αυτο μπορει να εχει σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του βρεφους.

Ο άντρας μου που είναι χημικός / τεχνολόγος τροφίμων λέει ότι στην φόρμουλα (και σε οποιαδήποτε ξηρή τροφή) είναι πολύ δύσκολο να αναπτυχθούν επιβλαβείς μικρο-οργανισμοί, και σίγουρα δεν χρειάζεται να βάλεις καυτό νερό για να σκοτώσεις ...τα βακτήρια. Λέει ότι η καλύτερη θερμοκρασία είναι 40-50 βαθμοί γιατί αν το νερό είναι πιο ζεστό καταστρέφονται οι θρεπτικές ουσίες / βιταμίνες του γάλακτος. Όταν φτιάχνει ο ίδιος το γάλα του μωρού, αφήνει το νερό πάρα πολλή ώρα να κρυώσει και μέχρι στιγμής το βρέφος μας είναι υγιέστατο. Περισσότερο σχολαστικός είναι με την αποστείρωση των σκευών.

 

Σημειώνω εδώ ότι ο άντρας μου έχει δουλέψει στο παρελθόν σε εργοστάσιο παραγωγής παιδικών τροφών και γαλάτων, οπότε ξέρει τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

σε αναλογο θεμα ομως η αγλαια λεει πως στους 40 βαθμους τα βακτηρια δε σκοτωνονται.μαλλον θα πρεπει να το ψαξω

Η Αγλαΐα είναι χημικός; Και ξέρει ότι υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στην ξηρή τροφή (που χρειάζονται σκότωμα με καυτό νερό); Μάλλον πρέπει να σκίσει το δίπλωμά της........... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

στη βικηπαιδεια βρηκα αυτο

Τα περισσότερα βακτήρια χαρακτηρίζονται ενεργά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερη των +5 °C, με εξαίρεση κάποια θαλάσσια και εδαφικά που παραμένουν ενεργά γύρω στους 0 °C, ή λίγο χαμηλότερα. Το ανώτατο όριο δραστηριότητας των εδαφίων είναι η θερμοκρασία των +37 °C. Πέραν των +70 °C πεθαίνουν ή καθίστανται ανενεργά. Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες παρατηρείται μια μορφή χειμερίας νάρκης.

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...