Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στην 36η εβδομάδα


Recommended Posts

Συνηθως αν το βαρος ειναι τοσο σε αυτη την εβδομαδα ποσο περιπου παιρνει αν εξαντλησει και τις 40 εβδομαδες κυησης?

 

Υπολόγισε ότι τώρα που είσαι στον μήνα σου, το μωράκι θα παίρνει 300γρ την εβδομάδα. Επομένως αν φτάσεις να κλείσεις και τις 40 εβδομάδες θα πάρει 1000-1200γρ, άρα θα γεννηθεί 4 κιλά! Καλό κουράγιο να έχουμε!

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 35 ΚΑΙ6 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2800...ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ...ΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ??????ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου καλησπέρα! Ζητάω για άλλη μια φορά την βοήθεια σας..... Ειμαι εγκυος 36 εβδομαδων και 5 ημερών και εχθες που πήγα στον γιατρο το μωράκι μου ζυγιζε μολις 2458 γραμμαρια. Τις τελευταιες τρεις εβδομαδες επαιρνε 140 γραμμαρια την εβδομαδα αντι για 250 που συνηθως παιρνουν τα μωρα στον ενατο. Ο γιατρος μου με έστειλε να κάνω doppler την προηγούμενη Παρασκευη, στο οποίο δεν φάνηκε τιποτα το ανησυχητικό, το μωρό τρέφεται κανονικά, δεν φαινεται κάτι να εμποδιζει την τροφή ή την αιμάτωση του. Βεβαια επαθα ενα σοκ οταν μου ειπε οτι ειναι τυλιγμενο δυο φορες με τον λωρο!!!!! Μου είπε να μην ανησυχώ ειναι κατι που συμβαινει σε ολα τα μωράκια και ότι θα γεννησω 38η εβδομαδα με καισαρική. Μεχρι εδώ όλα καλά.... Εχθες ομως που πήγα στον γιατρό, επειδή η εκατοστιαία θέση του μωρού μειωθηκε, ζητησε να με ξαναδει την Δευτέρα 22/03 και αν έχει μειωθεί και άλλο η εκατοστιαία θέση θα μου το πάρει την Τετάρτη 24/03 οταν δηλαδη θα είμαι 37 και 4 ενω είχαμε πει οτι θα γεννουσα μια εβδομάδα μετά!!!!! Αγχωθηκα παρα πολύ μηπως συμβαίνει κατι και το μωρό μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν αναπτυσσεται. Μεχρι πριν τρεις εβδομάδες το μωράκι μου επαιρνε βαρος περισσοτερο απο το κανονικο και ξαφνικά σταμάτησε να αναπτυσσεται τοσο γρήγορα. Κοντεύω να τρελλαθώ.

__________________

TINA

Link to comment
Share on other sites

να ακολουθησεις πιστα οτι σου πει ο γιατρος σου εκεινος σιγουρα ξερει τι ειναι το καλυτερο για το μωρακι σου...και να στο παρει την 37η το μωρακι σου δεν θα αντιμετωπισει προβλημα<εμενα μια φιλη μου γεννησε απο μονη της γιατι η μπεμπα ηταν πολυ βιαστικη περιπου στο τελος της 37ης εβδομαδας το μωρακι ηταν 2500 κιλα και δεν μπηκε ουτε καν σε θερμοκοιτιδα!!>ευχομαι τα καλυτερα για σενα και το μωρακι σου

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλίτσα μου. Σ΄ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Απλά εχω αγχωθεί γιατί θα πρεπει να μπω εσπευσμένα την Τετάρτη. Μήπως συμβαινει κατι και δεν μου το λεει για να μην με αγχώσει. Και ο μπέμπης γιατι δεν παιρνει το βαρος που θα έπρεπε;

TINA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου το μωρο ειναι γερο να μην ανησυχεις. κ εγω γεννησα στις 34 , σπασανε τα νερα, βγκε σχεδον 2500 κ ειναι μια χαρα φουσκωτη τωρα!καλυτερα μια εβδομαδα νωριτερα κ να παρει το βαρος μετα παρα να εμποδισει κατι την σιτιση του στην κοιλια κ να μην το ξερεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!μην αγχωνεσαι καθολου!!!!κι εγω την κορη μου τη γεννησα 37+4 και δεν αντιμετωπισε κανενα απολυτως προβλημα!!!αντιθετως τωρα ειναι 29 μηνων και ζυγιζει 19 κιλα!!!!!ολα καλα θα πανε, χαλαρωσε και περιμενε το θαυματακι σου!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα. Τελικά πηγα στον γιατρό μου την Δευτέρα (ήμουν δηλαδή 37 εβδομάδων και 2 ημερών) και το μωρό μου ζυγιζε 2827 γραμμαρια!!!!!!!! Ετσι δεν μπηκα να γεννησω την Τετάρτη αλλά θα γεννήσω την Μεγάλη Δευτέρα στις 8 το πρωι. Θα έχω κλείσει δηλαδή και την 38η εβδομάδα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.....Σας ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για την στηριξη σας και ευχομαι σε όλες τις εγκυούλες καλή λευτεριά και σε όσες προσπαθούν για παιδάκι συντομα με φουσκωμένη κοιλίτσα!!!!!!!

TINA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο κοριτσι μου!!!εφω αυριο θα παω στη γιατρο μου να μας δει και επειδη ειναι ο τραχηλος 3 εκατοστα μονο απο τον πλακουντα μαλλον θα μας κλεισει για καισαρικη...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγαμε στο γιατρο μας και εμεις....το μικρο μας σημερα το μετρησε 2911 γραμμαρια <36 εβδομαδων> καλα δεν ειναι??την ρωτησα αν ειναι ή μικρο και μου ειπε απλα οτι εχει πολυ καλη αναπτυξη...δλδ στην μεση ειναι απ'οτι καταλαβα βεβαια παντα με την επιφυλαξη οτι το πραγματικο βαρος μπορει να ειναι -+ 300 γραμμαρια

μου εκλεισε τελικα καισαρικη <τι σας ελεγα???> για 9/4 παρασκευη του πασχα θα ειμαι 38 εβδομαδων...δεν ηθελε να ρισκαρει μια μεγαλη αιμορραγια σε φυσιολογικο τοκετο και την πιστευω γιατι ειναι πολυ υπερ του φυσιολογικου!!μαλιστα οσο την περιναμε ξεγεννουσε φυσιολογικα μια πρωτοτοκο που εβγαλε εναν παιδαρο 4 κιλα!!!ολοι οι αλλοι την ελεγαν τρελλη που το επιχειρησε!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ,ειμαι στην 36η εβδομαδα + 1 ημερα κ χθες εκανα υπερηχο για να δουμε το μωρακι κ ευτυχως ειναι μια χαρουλα αλλα ειναι μικρουλι ,μολις 2.267!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανησυχω!!!!

Ελπιζω μεχρι να γεννησω να φτασει εστω τα 2.800!!!

φιλακια σε ολες κ με το καλο !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ,ειμαι στην 36η εβδομαδα + 1 ημερα κ χθες εκανα υπερηχο για να δουμε το μωρακι κ ευτυχως ειναι μια χαρουλα αλλα ειναι μικρουλι ,μολις 2.267!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανησυχω!!!!

Ελπιζω μεχρι να γεννησω να φτασει εστω τα 2.800!!!

φιλακια σε ολες κ με το καλο !!!!!!

 

ΡΕΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 36+2 ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 2060. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ 10 ΚΙΛΑ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

marikaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα ,ειμαι στην 36η εβδομαδα + 1 ημερα κ χθες εκανα υπερηχο για να δουμε το μωρακι κ ευτυχως ειναι μια χαρουλα αλλα ειναι μικρουλι ,μολις 2.267!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανησυχω!!!!

Ελπιζω μεχρι να γεννησω να φτασει εστω τα 2.800!!!

φιλακια σε ολες κ με το καλο !!!!!!

 

να μην ανησυχεις καθολου,μπορει το μωρο να ειναι 2,500-2,600,οι υπερηχοι εχουν μια αποκλιση και προς τα πανω και προς τα κατω.συνηθως σε αυτο το σημειο της κυησης παιρνουν 200 γραμμαρια την εβδομαδα.εγω γεννησα την 41η εβδομαδα και η μικρη μου ζυγιζε 3090.μια χαρα υγιεστατη ειναι.....με το καλο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμείς χθες πήγαμε στο γιατρό, 36 εβδ. 1 ημ. και μέτρησε την μπουμπού μας 2700!! Αγχώνομαι λίγο γιατί έχουμε ακόμη 26 μέρες μπροστά μας!! Παίρνει σχεδόν 250 γρ. την εβδομάδα! Θρεφτάρι θα βγεί!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ,ειμαι στην 36η εβδομαδα + 1 ημερα κ χθες εκανα υπερηχο για να δουμε το μωρακι κ ευτυχως ειναι μια χαρουλα αλλα ειναι μικρουλι ,μολις 2.267!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανησυχω!!!!

Ελπιζω μεχρι να γεννησω να φτασει εστω τα 2.800!!!

φιλακια σε ολες κ με το καλο !!!!!!

 

Να μην ανησυχείς καθόλου. Γέννησα την κόρη μου με φυσιολογικό τ. στα μέσα της 38ης εβδομάδας και βγήκε 2370. Ήταν υγιέστατη και πολύ ζωηρή.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μετρήσαμε κι εμείς σήμερα τη μπουμπού μαςείμαστε 36w1d και 2861! Ο γιατρός μας είπε ότι είναι καλά και σε καμία περίπτωση δε θεωρέιται μεγάλη!! Μήπως να ανησυχω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μετρήσαμε κι εμείς σήμερα τη μπουμπού μαςείμαστε 36w1d και 2861! Ο γιατρός μας είπε ότι είναι καλά και σε καμία περίπτωση δε θεωρέιται μεγάλη!! Μήπως να ανησυχω???

 

η δικιά μου στην 36 ήταν 3 κιλά και στη 40 3630! με το καλό η μπέμπα σου

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω χάσει λίγο την μπάλα! Δεν ξέρω πια σε ποια εβδομάδα είμαι! Από τις μετρήσεις βγαίνει ότι είμαι 34w3d (μετρώντας κεφαλάκι και κοιλίτσα) όμως μετρώντας το μηρό είμαι 35w0d. Η γιατρός μου λέει ότι στην πραγματικότητα η μόνη μέτρηση που είναι αξιόπιστη είναι η αυχενική διαφάνεια και μετρώντας από τότε μπορείς να βρεις τις εβδομάδες. Ε, σύμφωνα με την αυχενική διαφάνεια έπρεπε να είμαι 36w0d. Σ'αυτήν την περίπτωση όμως το μωράκι είναι κάπως μικρό!

BPD 84,4

AC 300,6

FL 68,0

EFW 2422gr

 

Εσείς πώς υπολογίσατε τις εβδομάδες;

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη 36w3d ο μπέμπης ήταν 2514γρ.

 

μη μπερδευεις την εβδομάδα σου με άλλες μετρήσεις. ετσι κι αλλιώς στο περιπου είναι αυτά. Ο γιατρος εχει δικιο ξεκιναμε να μετράμε με βάση την τελευταια περίοδο και επιβεβαιώνεται ή αλλάζει στην αυχενικη διαφάνεια.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα christinaki. θα ηθελα πολυ να μαθω τι εγινε τελικα. γεννησεις στις 24/03? ρωταω γιατι κι εγω γεννησα 24/03 με καισαρικη κι ημουν 38+3 σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου η μικρη μου ηταν 15% πιο αδυνατη απο οσο θα επρεπε... τον τελευταιο μηνα επειδη ηταν σε ισχυακη προβολη δεν μπορουσαμε να δουμε το βαρος της γιατι τα ποδαρακια της ηταν στη μεσα μερια της κοιλιας μου και δεν θα ηταν η μετρηση αξιοπιστη. ειχα μεγαλο αγχος για το βαρος της... ο πλακουντας μου ειχε αρχισει να γερναει απο τον 6 μηνα και παρακολουθουσαμε συνεχως την πορεια του. φοβομουν... ο γιατρουλης μου ομως μου εξηγησε πως αφου το λουλουδακι μου αναπτυσσοταν κανονικα σε μηκος, περιμετρο κεφαλιου, καρδια,κ.τ.λ. το βαρος της δεν ηταν ανησυχητικο... μου εκανε μαλιστα πλακα οτι εμοιαζες σε μενα (παντα ημουν μικροκαμωμενη και εγκυος αν δεν εβλεπες την κοιλια δεν θα το καταλαβαινες) γεννησα λοιπον με το αγχος μην ειναι πολυ μικρη και χρειαστει να την βαλουν στη θερμοκοιτιδα... εκανα μια μικρη κουκλιτσα 2900 υγιεστατη και 15 μερες μετα στην παιδιατρο ειχε παρει ηδη 560gr μηνη ανησυχειτε λοιπον ακουτε το γιατρο σας, ο γιατρος μας καθοδηγει αυτος ειναι ο πιο σχετικος... κι ολα θα πανε καλα και τα μωρακια μας θα ειναι κουκλια και υγιεστατα!!!! υπομονη σε οσες κυοφορουν ακομα, συντομα θα γινουν μανουλες κι αυτο ειναι κατι μαγικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις χθες 36w0d μετρηθηκαμε 2,760.Εμας μεγαλωνε πολυ γρηγορα ως τωρα και να πω την αληθεια υπολογιζα οτι θα ηταν σχεδον 3 κιλα ηδη, αλλα τελικα τις τελευταιες 2 εβδ πηρε 300γρ

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...