Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


Recommended Posts

ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:είναι σίγουρο ότι όταν μια γυναίκα είναι έγκυος εχει δέκατα?υπαρχει περίπτωση να είναι εγκυος και η θερμοκρασία της να είναι φυσιολογική??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


36 και 7 είναι το φυσιολογικό.αυτό εννοώ..είναι δυνατόν να έχει μία 36 και 7 και να είναι έγκυος??ή αν είναι έγκυος θα έπρεπε να έχει 37 και..

Link to comment
Share on other sites

χμ χμ ενδιαφέρουσα ερώτηση και θεωρία. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Εγώ αυτό που ήξερα ήταν για τις γόνιμες μέρες ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία του σώματος δεν ήξερα ότι αν είσαι έγκυος ανεβαίνει η θερμοκρασία. Είναι σίγουρο αυτό στο έχει κάποιος γιατρός; Γιατί καλό είναι να μην λέμε πράγματα έτσι γιατί πάνω στο άγχος μας και την αγωνία μας μπορεί να βλάψουμε το σώμα μας ή να έχουμε εμμονές.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί για 2 μήνες η θερμοκρασία ήταν 37 σταθερά και έτσι γίνεται πάντα. Αν η θερμοκρασία κολλήσει για παραπάνω από 18 μέρες από την ωορρηξία στο ψηλότερο σημείο της (μπορεί να είναι και 36,7) και δεν δεις περίοδο τότε σίγουρα είσαι έγκυος.

 

Παρεπιμπτόντως σήμερα η μπέμπα μου γίνεται 1ος χρονού και είμαι τρισευτυχισμένη!!!!

 

Σας εύχομαι να ζήσετε την ευτυχία μου (που θέλω να την επαναλάβω δις και γιατί όχι τρις)...

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί για 2 μήνες η θερμοκρασία ήταν 37 σταθερά και έτσι γίνεται πάντα. Αν η θερμοκρασία κολλήσει για παραπάνω από 18 μέρες από την ωορρηξία στο ψηλότερο σημείο της (μπορεί να είναι και 36,7) και δεν δεις περίοδο τότε σίγουρα είσαι έγκυος.

 

Παρεπιμπτόντως σήμερα η μπέμπα μου γίνεται 1ος χρονού και είμαι τρισευτυχισμένη!!!!

 

Σας εύχομαι να ζήσετε την ευτυχία μου (που θέλω να την επαναλάβω δις και γιατί όχι τρις)...

 

Να χαίρεστε το μωράκι σας!Να είναι πάντα γερό κ ευτυχισμένο!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΝΝΟΩ:

ΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ 36.4 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΕΧΕΙΣ 36.7(ΩΧΡΙΝΙΚΗ ΦΑΣΗ) ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΜΩΣ, ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

 

ΕΧΕΙΣ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΗΘΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ???

ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ???

 

ΕΓΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ 36.7 ΣΗΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΦΤΑΝΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 37.

ΕΓΩ ΒΕΒΕΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΩΡΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ , ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

 

ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΡΑΚΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ?

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ....

:wink:

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η YOLA ΙΣΧΥΕΙ.

Η ΥΠΕΡΘΕΡΜΙΚΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 11 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ 17.

ΑΠΟ 18 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!

ΕΓΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ 36.7 ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ!!!!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΑΛΙ.......

:cry:

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η θερμοκρασια μου ειναι 37.2 μονιμα. Στο διαστημα που ημουν εγκυος (εστω και για λιγο) η θερμοκρασια μου ηταν 37.5 και ο γιατρος μου ειπε οτι εχει καταγραφει και περιπτωση 37.7. Το παιδι μου, μιας και ειχε προσωπικοτητα, δεν μ'αφησε να διαπιστωσω περετερω αυξηση της θερμοκρασιας... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό στο έχει κάποιος γιατρός; Γιατί καλό είναι να μην λέμε πράγματα έτσι γιατί πάνω στο άγχος μας και την αγωνία μας μπορεί να βλάψουμε το σώμα μας ή να έχουμε εμμονές.

 

δεν λέω πράγματα έτσι..μια ερώτηση έκανα, και ευχαριστώ όσους μου απαντησαν, ξεκαθάρισα ότι υψηλή θερμοκρασία για κάποιον είναι σχετικό./πχ το 36,7 για μένα μπορεί να είναι υψηλη αν γενικα΄έχω 36.4..και επίσης αν γνωρίζαμε τα πάντα δεν θα υπήρχε λόγος να γράφουμε σε αυτό το φορουμ..ούτε πρόθεση να αγχώχω κανέναν ουτε τίποτα..το είχα ακουσει κάπου, και εδω στο φόρουμ μάλιστα είχε γίνει λόγος και θελησα να κάνω μια απλή ερώτηση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρακι και εγω εχω ακουσει οτι η θερμοκρασια καπως αλλαζει στην εγκυμοσυνη αλλα ποσο δεν ξερω.Την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος καποια στιγμη τελειως τυχαια μετρηθηκα και ειχα 37 και τοτε δεν τα ηξερα αυτα και ειχα τρομαξει λιγο.Υο καθε σωμα βεβαια εχει το δικο του μηχανισμο :lol:

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

KORITSIA GEIA SAS KAI PALI

EIMAI STHN PRWTH MERA KATHISTRERHSH..EKANA TEST KAI VGHKE ARNHTIKO ALLA THA PAW GIA XORIAKH AURIO NA EIMAI KAI SIGOURH..

TO ERWTHMA MOU EINA ALLO

UPARXEI PERIPTWSH NA PERIMENW NA ADIATHETHSW KAI NA EXW UPSILI THERMOKRASIA 37,4???? H EINAI TIPOTE ALLO???(EGUMWSUNH ENNOW AN APOKLEISOUME TH GRIPH)

OUSIASTIKA THELW NA MOU PEITE TI GNWRIZETE GIAUTO GIATI TOUS PROIGOUMENOUS MHNES DEN PARAKOLOUTHOUSA OUTE THERMOKRASIA OUTE TIPOTA ENW TWRA EIMAI PSILOUPOPSIASMENH KAI PSAXNW TA PANTA

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω στην περίοδο του Δεκεμβρίου αδιαθέτησα ενώ το πρωί είχα μετρήσει 37. Στην προηγούμενη όμως πρώτα έπεσε και μετά αδιαθέτησα. Μάλλον πρέπει να περιμένεις να κάνεις ένα δεύτερο τεστ ή χωριακή αύριο.

 

Φιλικά

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EUXARISTW KALH MOU POU APANTHSES...

NA SHMEIWSW OTI H THERMOKRASIA DEN EINAI PRWINH ALLA TWRINH (MESHMERIANH)

 

Απ'ότι ξέρω, το πρωϊ πριν σηκωθείς από το κρεβάτι μετράς την θερμοκρασία, γιατί κατά την διάρκεια της ημέρας αυξομειώνεται συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

επίσης, η θερμομέτρηση είναι εντελώς αναξιόπιστη μέθοδος. ΟΚ, μπορεί σε κάποιες κοπέλες να έδειξε, αλλά γενικά δεν είναι αξιόπιστη. Καταλαβαίνω την αγωνία αλλά περίμενε κανα δυο μέρες ακόμα και μετά κάνε χοριακή

Link to comment
Share on other sites

επίσης, η θερμομέτρηση είναι εντελώς αναξιόπιστη μέθοδος. ΟΚ, μπορεί σε κάποιες κοπέλες να έδειξε, αλλά γενικά δεν είναι αξιόπιστη. Καταλαβαίνω την αγωνία αλλά περίμενε κανα δυο μέρες ακόμα και μετά κάνε χοριακή

 

Συμφωνώ! Κι εγώ επί μήνες τηρούσα το πρωινό θερμοδιάγραμμα και άκρη δε μπορούσα να βγάλω απ' αυτό παρά μόνο απ' τα σημάδια που το ίδιο το σώμα μου μου έδειχνε κάθε φορά και με σταθερότατο κύκλο... Τις πρώτες μέρες μετά τη σύλληψη, η πρώτη "αλλαγή" ήταν ότι άρχισα να ξυπνάω τη νύχτα για τουαλέτα. Βέβαια ήμουν διακοπές και είπα ότι μπορεί να φταίει το κλίμα ή η θάλασσα! Τη μέρα της επιστροφής και αρχή αναμονής περιόδου είδα ίχνη αίματος - πάει, λέω αυτό ήταν... αυτό συνεχίστηκε για 4 μέρες. Μέτραγα και πρωινή θερμοκρασία και είχα 35,8 έως 36 δηλαδή περίοδος. Και όμως την 4η μέρα έκανα ένα clearblue και είδα το + :D και τώρα η μπουμπού είναι καθ' οδόν!!! Το συμπέρασμα είναι ότι το θερμοδιάγραμμα, τουλάχιστον για μένα, είναι τελείως αναξιόπιστο!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

8a h8ela na ma8w poso anebainei h 8ermokrasia tou swmatos otan einai na perimeneis periodos h otan exeis meinei egkuos!! Prosopika eimai stin 22h mera tou kyklo (28-30 meres) kai h prwini 8ermokrasia mou einai 37.1......den einai poli psili gia toso nwris??? Prospa8oume gia mwraki kai epafes se oles tis gonimes meres!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ανεβαινει απο την ωορρηξια κ μετα κ παραμενει υψηλη ως την επομενη εμμηνορρυσια.....τοτε πεφτει στα φυσιολογικα επιπεδα.

Αρα .... προσευχομαστε να μην πεσει!!!!!!!!! :) :) :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

αυτο εγω δεν το ηξερα....μεχρι που το εμαθα δηλαδη... χιχιχιχι...

και νομιζα οτι ημουνα εγκυος επειδη ειχα 4 μερες συνεχομενα πανω απο 37.

το χα δεσει και κομπο κιολας οτι ημουν.ειχα φτασει μεχρι 37.4.

κατω απο αλλες συνθηκες θα ειμουνα μεσα στην κλαψα επειδη θα υποστηριζα οτι ειχα πυρετο.

τοτε ομως που ελεγα θα μαι εγκυος ημουνα περδικακι...αααααχχχχχ......

το μυαλο μου και μια λυρα !!!

βγηκα εκτος θεματος συγνωμη !!!

κοαλαλου μου ευχομαι να εισαι εγκυουλα !!! σιγουρα ειναι καλο σημαδι.

nikijo μου υπομονη λιγες ακομη μερες ε?

σας ευχομαι τα καλυτερα κοριτσια !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά σε όλες!

Κάπου διάβασα ότι αν η γυναίκα έχει καθυστέρηση και η θερμοκρασία της είναι ψηλή υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί έχω 4 μέρες καθυστέρηση σε σταθερό κύκλο 30 ημερών, και όσες φορές έτυχε να μετρήσω τη θερμοκρασία μου την τελευταία βδομάδα ήταν γύρω στο 37, που είναι ψηλό για τα δικά μου δεδομένα. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι μέτραγα φανατικά τη θερμοκρασία μου, απλά στο άσχετο έβαζα θερμόμετρο μερικές φορές και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν ανεβασμένο. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Δε θα ήθελα να κάνω τεστ ακόμα γιατί θεωρώ ότι είναι νωρίς. Νομίζω ότι θα κάνω λίγες μέρες υπομονή ακόμα, απλά έτσι πληροφοριακά σας ρωτάω. Σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας :lol:

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν εγκυος ο γιατρος μου το ειχαι επισυμανει οτι θα ειχα ανεβασμενη θερμοκρασια τωρα δεν ξερω καλο θα ηταν να εκανες μια χοριακη για να σιγουρευτεις σου ευχομαι να ειναι θετικη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...