Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΙΒΟΚΡΑΝΟ


Recommended Posts

είχα μια συνάδελφο πρίν χρόνια σε ένα νησί που δούλευα όπου το κοριτσάκι της εγερνε το κεφάλι από τη μια πλευρα και ήταν έντονο το βλέπαμε όλοι. Στην αρχή θεώρησε ότι ήταν λόγω της θέσης ταίσματος και αγκαλιάς. Όταν κόντευε να χρονίσει το έψαξε περισσότερο, πήγε σε γιατρούς στο παίδων όπου της έλεγαν δεν είναι τίποτα θα τη φέρεις σε 2 χρόνια και θα τη χειρουργήσουμε και θα φτιάξει και βέβαια η κοπέλα φρίκαρε. Ευτυχώς όμως μια φίλη μας φυσιοθεραπεύτρια στο νησί σε συνεργασία με έναν πιο εξειδικευμένο για αυτές τις περιπτώσεις φυσιοθεραπευτή από τη Γερμανία ανέλαβε το μωρό και ήρθε στα ίσα του το κεφαλάκι.

Βέβαια η δική σας περίπτωση είναι διαφορετική γιατί δεν έχει προτίμηση για μια πλευρά. Πάντως για επιληψια απίθανο μου φαίνεται.Υπήρχε και όνομα της πάθησης αυτής του συγκεκριμένου μωρού αλλά μου διαφεύγει ....κρανο???.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είχα μια συνάδελφο πρίν χρόνια σε ένα νησί που δούλευα όπου το κοριτσάκι της εγερνε το κεφάλι από τη μια πλευρα και ήταν έντονο το βλέπαμε όλοι. Στην αρχή θεώρησε ότι ήταν λόγω της θέσης ταίσματος και αγκαλιάς. Όταν κόντευε να χρονίσει το έψαξε περισσότερο, πήγε σε γιατρούς στο παίδων όπου της έλεγαν δεν είναι τίποτα θα τη φέρεις σε 2 χρόνια και θα τη χειρουργήσουμε και θα φτιάξει και βέβαια η κοπέλα φρίκαρε. Ευτυχώς όμως μια φίλη μας φυσιοθεραπεύτρια στο νησί σε συνεργασία με έναν πιο εξειδικευμένο για αυτές τις περιπτώσεις φυσιοθεραπευτή από τη Γερμανία ανέλαβε το μωρό και ήρθε στα ίσα του το κεφαλάκι.

Βέβαια η δική σας περίπτωση είναι διαφορετική γιατί δεν έχει προτίμηση για μια πλευρά. Πάντως για επιληψια απίθανο μου φαίνεται.Υπήρχε και όνομα της πάθησης αυτής του συγκεκριμένου μωρού αλλά μου διαφεύγει ....κρανο???.

 

Ραιβοκρανο :wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι νομίζω.

είσαι και πατριώτισσα...

θα πάρω αύριο τηλ. να ρωτήσω.

Μου είχε κάνει εντύπωση γιατι η κοπέλα μου είχε πει ότι όταν εκείνη δεν ήταν καλά το μωρό έγερνε περισσότερο βέβαια μπορεί να το έβλεπε εκείνη έτσι γιατί δεν ήταν καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχουν και και δύο άλλες πιθανότητες

Η μία να αφορά την κακή κεντρική σταθερότητα του κορμού και έτσι ο έλεγχος της κεφαλής να μην είναι καλός. Όπως και ένας οφθαλμολογικός έλεγχος θα σου έδινε ένα στοιχείο σε περίπτωση που έχουμε αποκλίσεις.

Μία άλλη αιτία ( μην τρομάξεις, λέω ίσως ) μία μαγνητική στην ηλικία του 1 έτους να έδειχνε κάποιο υγρό, το οποίο να είναι και η αιτία της μετατόπισης του κεφαλιού πότε δεξιά και πότε αριστερά. Αυτό φυσικά θα το κρίνει ο παιδονευρολόγος . Εγώ μιλάω από δικιά μου επαγγελματική εμπειρία και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έχει μειωθεί κατά 98% αν οχι 100% ευτυχώς!Τι να πω...

Μια άλλη εκδοχή μας λεει η παιδίατρος είναι να φταίει το οτι το κεφάλι του είναι οριακά στην καμπύλη μέσα και έτσι ίσως να του είναι λίγο "βαρύ".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους! θα ηθελα να ρωτησω αν είχε (γιατι θεραπευεται) ή εχει καποιο μωρακι ραιβοκρανο. Ειναι μια παθηση που τεινει να γυρναει το κεφαλακι του προσ την μια ή την αλλη κατευθυνση! Εμεις εχουμε συγγενες ραιβοκρανο 2 χιλιοστων. Αυτο σημαινει οτι απο την μια πλευρα, την αριστερη μας, ο μυς που βρισκεται κατω απο το αυτακι ειναι 2 χιλιοστα πιο παχυς. Αυτο θελει ασκησουλες για να λεπτηνει και να γινει οποως τον δεξιο. Ο μικρος μου ετσι γεννηθηκε αλλα δεν ειναι κληρονομικο! Αντιμετώπισε κανεις κατι αναλογο?

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.Αυτα που θα σου πω δεν ξέρω κατα πόσο είναι σχετικά απλά θα σου γράψω την εμπειρία μου με το ραιβόκρανο...

Οταν ήμουν περίπου 4-5 ετών φτερνίστηκα(!) και ενιωσα απίστευτο πόνο και δεν μπορουσα να γυρίσω το κεφάλι μου.Μετα απο πολλές εξετάσεις μου είπαν οτι "καβαλίκεψε"μια φλέβα στον αυχένα μου και έμεινα στο νοσοκομείο 7 ημέρες σε κολάρο,κρεμασμένη χωρίς να κουναω το κεφάλι μου.Αυτό που μας είπαν ήταν οτι αν δεν έμενα τότε,πιθανον να χρειαζόμουν επέμβαση στα 15 μου!Και στο βιβλιάριο μου γράφτηκε ως ραιβόκρανο...

Δεν ξέρω αν σου δίνω χρήσιμες πληροφορίες,απλά είδα το θέμα και σκέφτηκα ισως σε ενδιαφέρει..Περαστικά σας!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως αυτο που επαθες να ειναι μια αλλη εκδοχη του ραιβοκρανου. Στον μικρο μου τα νευρακια ειναι μια χαρα απλα ο μυς του ειναι απο την αριστερη πιο παχυς. Αλλωστε επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ με το θεμα, υπαρχουν πολλα ειδη ραιβοκρανου. Ευχαριστω παρα πολυ παντως για την ενημερωση.

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα!

θα θελα μανουλες με το ιδιο προβλημα να με βοηθησουν

εχω μια κορουλα που απο 2,5 μηνων της παρουσιαστηκε ραιβοκρανο μετα απο πολλες εξετασεις κ εχοντας αποκλεισει το νευρολογικο ο παιδορθοπαιδικος μιλησε για συγγενες δεξι ραιβοκρανο κ οτι χρειαζεται πολυ γυμναστικη κ μεχρι να σταθει το παιδι μονο του εγω θα πρπει να κανω αυτο το πραγμα

το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω σταματησει να της κανω γυμναστικη κ ενω αυτο αρχικα ερχεται σε ισια θεση μετα γερνει απο την αλλη χωρις βεβαια να ειναι σφιχτη απο αριστερα πηγα να την ξανα δει κ ο ιδιος ειπε οτι επειδη ειναι μαλακο το μωρο γιαυτο γερνει κ απο την αλλη εγω σταματησα επειτηδες για λιγες μερες την γυμναστικη κ παρατηρησα οτι η μαρια μου κ απο την δεξια πλευρα που ειναι σφιχτη αν την αφησω χωρις γυμναστικη το ισιωνει σιγα σιγα με την μερα κ επειτα γερνει αριστερα που ναι μεν δεν ειναι σφιχτη αλλα κ παλι δεν το κραταει ισια

ο ορθοπαιδικος θα μας ξαναδει σε 3 βδομαδες εγω ομως νιωθω οτι κανω δεν κανω γυμναστικη αυτο το πραγμα κανει τον κυκλο του απο δεξια ερχεται ισια κανα δυο μερες κ μετα ξαναγερνει

εχει καμια μανουλα παρομοια εμπειρια?

4 μηνες τωρα που κανουμε γυμναστικη δεν θα πρεπε να υπαρχει βελτιωση κ οχι να μενουμε στα ιδια?

να σημειωσω οτι πηγαμε κ σε φυσιοθεραπευτες αλλα παλι τα ιδια κ ετσι αποφασισα να το κανω στο σπιτι μονη μου χωρις να την ταλαιπωρω με ανθρωπους που δεν γνωριζει

ετσι κ αλλιως οτι της εκαναν κ αυτοι τα ιδια της κανω κ γω κ τα ιδια αποτελεσματα εχουμε

την δευτερα θα παω να ζητησω παραπεμπτικο απο την παιδιατρο να κανουμε υπερυχο αυχενα που ειναι το μονο που δεν εχουμε κανει

καθε απαντηση πολυτιμη ευχαριστω!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...