Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Marilou η παλινδρομηση καποιες φορες ειναι δυσκολη!Θελει υπομονη και χρονο!Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τη θηλαζεις και οσο μπορεις να κοψεις το συμπληρωμα.Για την αυξηση της παραγωγης θα σου πει καλυτερα η Αγλαϊα.Το μητρικο ομως δε συγκρινεται .Περα απο τους γνωστους λογους οσον αφορα τη ΓΟΠ εχει τη δυνατοτητα να βοηθαει με την οισοφαγητιδα μια που εχει επουλωτικη ιδιοτητα.Το μωρο σου χρειαζεται το καλυτερο για να ανταπελξεθει και το μητρικο ειναι η καλυτερη ενδυναμωση του.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εκλαιγε την ωρα του φαγητου γιατι πονουσε.Γί'αυτο το λογο αποφευγε να φαει.Ειναι πολυ χαραξτηριστικο της ΓΟΠ αυτο.Ο γιος μου σφαδαζε μετα απο τις πρωτες γουλιες!Το ξερω το συναισθημα.Το επαντορεν θα βοηθησει στον πονο μετα απο περιπου 10 μερες.Θα δεις καποια αλλαγη εκει.Θα βγαζει αλλα δε θα ποναει.Η αποχη που κανεις απο τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ σημαντικη και βοηθαει.Δεν ειναι απαραιτητο να εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα.Και για τη ΓΟΠ συστηνεται αποχη.ΓΟΠ σημαινει ανωριμο πεπτικο και τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ βαρια για το ανωριμο πεπτικο.Και απο την αποχη θα δεις αποτελεσμα μετα απο τον μηνα.Χρειαζονται 2 εβδομαδες να καθαρισει το δικο σου σωμα και αλλες 2 για να καθαρισει του μωρου.

Αν διαβασεις πιο πανω εχω γραψει οτι πολυ σημαντικη ειναι η θεση.Ειναι ισως η μιση δουλεια.Η θεση υπνου πρεπει να εχει κλιση.Σηκωστε το κρεβατι με σανιδα για παραδειγμα.Επισης ολη τη διαρκεια της ημερας.Ακομα κι οταν την ταϊζεις πρεπει να προσεχεις να μην ειναι τελειως ξαπλωμενη αλλα ανασηκωμενη και χωρις να πιεζεται η κοιλιτσα της.Μετα το γευμα βοηθαει πολυ να την κρατας στη θεση του ρεψιματος οσο περισσοτερο μπορεις.Το λιγοτερο 20 λεπτα.Θα δεις βοηθαει πολυ!!

Γενικα η αγκαλια τα βοηθαει και τα κανει να νιωθουν ασφαλεια ειδικα τη στιγμη που πονανε την εχουν αναγκη.Περα ομωα απο αυτο τα βοηθαει και σαν σταση .

Αν καταφερεις να θηλασεις αποκλειστικα θα δεις οτι απο μονη της θα ρυθμισει τα γευματα της να ειναι συχνα και μικρα για να την πειραζουν λιγοτερο.

 

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω!Ειναι ενας πολυ καλος οδηγος για τη ΓΟΠ.

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

http://www.pollywogbaby.com/

 

Ευχομαι να δεις γρηγορα βελτιωση και να ανακουφιστει το μωρακι σου!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν ο μικρούλης μου έχει ΓΟΠ μπορείτε όλες εσείς με αντίστοιχη εμπειρία αν το μωρό σας αυτο που έβγαζε ήταν ένα ημιλευκο διαφανο υγρό που βρωμούσε?

Εμάς βγάζει κυρίως τέτοια. Βγάζει και γάλα σπανιότερα και εμετό με κάτι λευκά κομμάτια μέσα κάπου κάπου....αλλά πιο πολυ με ανησυχεί αυτο το διαφανές υγρό που υποθέτω οτι ειναι γαστρικά υγρά...

απο μικρός το έβγαζε αλλα τώρα νιώθω οτι το βγάζει πιο πολύ...

και να πω οτι έχει 1 μήνα που έχω κόψει τα γαλακτοκομικά...

 

πως μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει ή όχι ΓΟΠ? :confused:

επίσης να πω οτι εδω και 1 μήνα η ζυγαριά εχει κολλήσει στα 6.360 γρ... :(

 

Κι εμένα η κόρη μου βγάζει αυτό το ημίλευκο υγρό μετά τα γεύματα εκτός αν την κρατήσω σε θέση ρεψίματος για τουλάχιστον 15 λεπτά.Είναι 25 ημερών και την θηλάζω αποκλειστικά αλλά εδώ και μία εβδομάδα βγάζει πιο πολλές γουλιές και έχει κάνει 3 φορές εμετούς με άσπρα κομματάκια μέσα ή μόνο με αυτό το ημίλευκο υγρό.Μάλιστα την μία φορά της βγήκε γάλα ακόμη και από την μύτη και το έπαθε την ώρα που την θήλαζα.Επίσης έχω παρατηρήσει πως εδώ και 15 μέρες δείχνει να αναγουλιάζει όταν της βάζω το στήθος στο στόμα-όχι όμως όταν την πρωτοβάζω την ώρα που πεινάει-αλλά αργότερα όταν ψάχνει πάλι να φάει.

Με την πρώτη μου κόρη δεν είχα τέτοια προβλήματα και έτσι έχω πελαγώσει γιατί δεν ευχαριστιέμαι και τόσο τον θηλασμό...

Μετά τους εμετούς συνήθως κοιμάται πιο εύκολα και σκεφτόμαστε μήπως ανακουφίζεται...ή μάλλον σας λέω βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Δεν ήξερα ότι κάτιτέτοιο μπορεί να συμβαίνει λόγω υπερπαραγωγής...για πες amaretto λίγο περισσότερα.

Είχα περίπου αντίστοιχο πρόβλημα στην αρχή με τη μικρή μου το οποιο σταδιακά βελτιώθηκε και τώρα σπανίως βγάζει, μόνο αν παραφάει.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!! Θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας! εχω ενα μικρο αντρακι 6 μηνων κ 7 ημερων! Τον θυλαζα 40 μερες ακριβως, την 41 πρωτη το πρωι ουτε σταγονα! Ετσι ξεκινησαμε κ εμεις το γαλα του εμποριου! Γυρω στο 3ο μηνα ενα βραδυ ηταν λιγο ανησυχος και 5-6 φορες "ξεχυλισε" το γαλα απο το στοματακι του. Ανησυχησα, πηγαμε στην παιδιατρο. ΓΟΠ μας ειπε! Αλλαξαμε γαλα frisolac comfort. Εμετους δεν εκανε ποτε, συνεχισε να βγαζει γουλιτσες, μεχρι που σταματησε τελειως! 5μιση μηνων ξεκινησαμε κρεμα, την ετρωγε ευχαριστα κ μετα απ 1/2 ωρα με 2 εβγαζε ξινισμενες γουλιες κ μικρουτσικους εμετους (5-6 φορεσ μεσα σε μια ωρα). Αλλαξαμε κ κρεμες κ εταιρειες, σε αντιθεση με την γιατρο που μου ειπε να συνεχισω μεχρι να συνιθισει, εγω τον σταματησα γιατι δε μπορουσα να τον βλεπω να υποφερει κ του δινω παλι γαλα. Στη φυσικη τη φρουτοκρεμα δεν το κανει, την τρωει ευχαριστα κ δεν βγαζει τιποτα! Το θέμα ειναι οτι μετα τα γεγονοτα με τις κρεμες αρχισε να βγαζει παλι γουλιτσες?! Σκεφτομαι να του αρχισω φαγητο, η παιδιατρος μας ειπε 7ο με 8ο μηνα! Λετε είναι νωρις! Επισης απο αυριο θα του αλλαξω το γαλα κ θα του δωσω το απλο το frisomel γιατι μια μαμα μου ειπε πως η κορουλα της που ειχε ελαφριας μορφης πσλινδρομηση με την συνεχιση του comfort μετα τον 6ο μηνα επεφερε αρνητικα κ οχι θετικα αποτελεσματα στο στομαχακι της κ οισοφαγητιδα, λογω του πηκτικου της είπαν στο νοσοκομειο, οπου κατεληξαν τελικα! Ειναι νωρις για φαγητο? Γιαουρτακι κανει να φαει? Θα μου πειτε γιατι δεν αλλαζω παιδιατρο? Μενουμε σε επαρχια κ ο κοντινοτερος διαφορετικος γιατρος ειναι περιπου 1 με 1/2 ωρα και το χειροτερο οτι με τον αντρα μου δουλευουμε καθημερινα, αντιθετες ομως βαρδιες!! ΘΑ ΠΑΜΕ ΟΜΩΣ! Σκεφτομαι να παω να του κανω εξεταση για ΓΟΠ! Ειναι επιπονη? Γνωριζετε κατι? Μου ειπε κ το καλο βεβαια μετα απο ολα αυτα οτι ισως να μην ειχε το καμαρι μου τιποτα! Εχω απελπιστει με ολη αυτη την κατασταση!! Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη, αλλα δε ξερω πλεον τι να πιστεψω! Μηπως μια εμπειρη μανουλα μπορει να με βοηθησει να μου δωσει μια συμβουλη, μια γνωμη!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγώ ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: πήγαμε για υπέρηχο όπου διαπιστώθηκε ήπια παλινδρόμηση..και εγώ έχω την εξής απορία¨: τί καριβώς διαπίστωσε με τον υπέρηχο?αφού ταισα το μωρό, κοιτούσε με υπέρηχο όλα εκει τα οργανάκια του,στομάχι, συκώτι κλπ κλπ μας ελεγε όλη τη διαρκεια αυτή, δεν ε΄χει παλινδρόμηση, ξαφνικά μετά από 5 λεπτά το μωρό έβγαλε γαλατακι, και εκει στον υπέρηχο είδαμε το γάλα να ανεβαίνει από το στομάχι στο στον οισοφάγο και μετά στο στόμα..και μας λεει, έχει τελικά παλινδρο΄μηση, ηπια όμως γιατί άργησε να βγάλει..τώρα τί διάγνωση είναι αυτλη? αφού έβγαλε γάλα και το είδαμε, χρειαζόμουνα τον υπέρηχο να διαπιστώσω ότι έχει παλινδρόμηση? θέλω να ρωτήσω, υπήρχε περίπτωση να βγάλει και να μην έχει παλινδρόμηση, ή να μην βγάλει και να έχει παλινδρόμηση? και πώς΄οριζεται το ηπια, μετρια ή εντονη ΓΟΠ? μήπως κοιτάνει και άλλ όργανα σχετικά? δηλαδή πολύ απλά αφού όλα τα παιδάκια λιγο ως πολύ βγάζουνεόλα δεν έχουνε ΓΟΠ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Βρίσκομαι σε κατάσταση επαναγαλακτισμού με τη μικρή και κάτι έχουμε καταφέρει...

Για να αυξήσω τη παραγωγή μου σε γάλα παίρνω ήδη τη συνιστώμενη δοσολογία απο μαγιά μπύρας, πίνω ένα τσάι θηλασμού και παίρνω fenugreek σε χάπια...

 

Η μικρή όμως έχει αρχίσει τις γουλιές και υποπτεύομαι μήπως ευθύνονται τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνω εγώ...

 

Η μικρούλα παίρνει βάρος κανονικά (με μερικά σκαμπανεβάσματα, 20 γρ πάνω 20 κάτω από μέρα σε μέρα), έχει καλή διάθεση, είναι ζωηρούλα,κοιμάται ήσυχα και γκρινιάζει μόνο όταν αδειάζει το στήθος μου. Γενικά είναι λίγο λαίμαργη. Απλά αυτό που με φόβισε σήμερα ήταν ότι έβγαλε αρκετό απο το γάλα που θήλασε αλλά και από το μπιμπερουδάκι που της είχα φυλάξει στο ψυγείο.

 

Η γιατρός μου δεν συνιστά υπερηχογράφημα, προτείνει σιρόπι, αλλά έχω ανησυχήσει...Δεν θα ήθελα 3μιση μηνών παιδάκι να παίρνει φάρμακο... Εδώ με κόπο και βάσανο καταφέραμε να ελαχιστοποιήσου το "ξένο" γάλα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Προσεξα οτι σε αυτο το τοπικ, συστηνεται ευρεως η διακοπη των γαλακτοκομικων απο τη μητερα που θηλαζει οταν το μωρο παρουσιασει ΓΟΠ. Εχω τα εξης ερωτηματα:

 

1. Λετε να το κοψουμε γιατι το μωρο μπορει να εχει αλλεργια, τι σχεση εχει με τη ΓΟΠ? Δλδ η ΓΟΠ προκαλειται απο αλλεργια? Μηπως ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο? Εμεις πχ εχουμε κανει υπερηχο και φανηκε η ΓΟΠ. Γιατι να υποψιαστουμε ΚΑΙ αλλεργια?

2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα? Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!! Στην καλυτερη περιπτωση, τεραστια ταλαιπωρια για τη μητερα.

3. Τελικα αν πινουμε κατσικισιο, βοηθαει? Γιατι δεν εβγαλα ακρη...

 

Δεν ξερω για εσας αλλα απο τοτε που θηλαζω θελω να τρωω γαλακτοκομικα συνεχεια....μιλαμε για πολλες μεριδες καθημερινα.

 

Καλα, στη δικη μου περιπτωση υπαρχει και αλλο διατροφικο προβλημα (δικο μου) αν δεν τρωω τιποτα με γαλα μεσα....απλα δεν θα τρωω τιποτα!!! Απολυτως!!! Οποτε παει το γαλα...και εγω θα παθω ασιτια. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, ασχετο με τα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι σε αυτο το τοπικ, συστηνεται ευρεως η διακοπη των γαλακτοκομικων απο τη μητερα που θηλαζει οταν το μωρο παρουσιασει ΓΟΠ. Εχω τα εξης ερωτηματα:

 

1. Λετε να το κοψουμε γιατι το μωρο μπορει να εχει αλλεργια, τι σχεση εχει με τη ΓΟΠ? Δλδ η ΓΟΠ προκαλειται απο αλλεργια? Μηπως ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο? Εμεις πχ εχουμε κανει υπερηχο και φανηκε η ΓΟΠ. Γιατι να υποψιαστουμε ΚΑΙ αλλεργια?

2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα? Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!! Στην καλυτερη περιπτωση, τεραστια ταλαιπωρια για τη μητερα.

3. Τελικα αν πινουμε κατσικισιο, βοηθαει? Γιατι δεν εβγαλα ακρη...

 

Δεν ξερω για εσας αλλα απο τοτε που θηλαζω θελω να τρωω γαλακτοκομικα συνεχεια....μιλαμε για πολλες μεριδες καθημερινα.

 

Καλα, στη δικη μου περιπτωση υπαρχει και αλλο διατροφικο προβλημα (δικο μου) αν δεν τρωω τιποτα με γαλα μεσα....απλα δεν θα τρωω τιποτα!!! Απολυτως!!! Οποτε παει το γαλα...και εγω θα παθω ασιτια. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, ασχετο με τα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω.

 

Ευχαριστω.

 

Στστηνεται να αποφευγονται ολες οι αλλεργιογονες τροφες σε περιπτωση ΓΟΠ και κυριως τα γαλακτοκομικα που ειναι και τα πιο ενοχα.Ανεξαρτητως με το αν εχει το μωρο αλλεργια τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ βαρια για το ηδη ευαισθητο πεπτικο του.

Αυτο δεν ισχυει για τα μωρα μονο που εχουν ΓΟΠ αλλα κυριως γι'αυτα!

 

Η εξεταση που ρωτας εχει να κανει με το αν εχει αλλεργια το μωρο?Υπαρχει μια αιματολογικη εξεταση που λεγεται ραστ αλλα δε δειχνει τοσο νωρις σιγουρα αποτελεσματα μια που τα μωρα δεν εχουν προλαβει ακομα να καταναλωσουν μεγαλη ποσοτητα και να εμφανιστει η αλλεργια.

Η καλυτερη ομως μεθοδος ειναι η αποχη και η παρατηρηση.Δηλαδη οταν τα συμπτωματα εχουν ηρεμησει εισαγεις ξανα στη διατροφη σου σταδιακα καποια τροφιμα και παρακολουθεις τυχον συμπτωματα.

Το θεμα ειναι οτι ακομα και αλλεργια να μην εχει αν κανεις αποχη απο ολα τα γαλακτοκομικα (και τα κρυμμενα)μετα απο ενα μηνα που θα εχει καθαρισει και το δικο σου σωμα και του μωρου θα δεις μεγαλη βελτιωση.

Αξιζει τον κοπο πραγματικα!Θα δεις το μωρακι σου να ηρεμει σιγα σιγα.

Το δικο μου μωρο δεν ειχε αλλεργια τελικα.Αλλα η αποχη που εκανα 7,5 μηνες τον βοηθησε πολυ.Ειχε πολυ εντονη ΓΟΠ που τον ταλαιπωρησε πολυ και του εκανε οισοφαγητιδα.Το οτι τον θηλασα (και εξακολουθω ) με την αποχη ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω και λιγο μετα τον 7ο μηνα τα πραγματα καλυτερεψαν κατα πολυ.

Κι εγω στην αρχη στεναχωριομουν με την αποχη μια που ετρωγα πολλα γαλακτοκομικα αλλα στην πορεια συνηθισα και τωρα πια εμαθα να ζω χωρις αυτα.Ολα ειναι μια ιδεα.Και οταν ο σκοπος ειναι σημαντικος μπορουμε να τα καταφερουμε!

Οσον αφορα την οστεοπορωση θα σου απαντησουν οι πιο ειδικες απο εμενα αλλα ο θηλασμος δεν δημιουργει τετοιο προβλημα.Ισα ισα που βοηθαει πολυ και οταν σταματησεις να θηλαζεις θα εισαι σε καλυτερη κατασταση απο πριν.Εξαλλου υπαρχουν παρα πολλες τροφες που εχουν ασβεστιο εκτος απο τα γαλακτοκομικα.

 

Σου ευχομαι καλο κουραγιο και να πανε ολα καλα με το μωρακι σου!Δωσε και μεγαλη σημασια στη σταση.Εχω γραψει πολλα πιο πανω!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Λετε να το κοψουμε γιατι το μωρο μπορει να εχει αλλεργια, τι σχεση εχει με τη ΓΟΠ? Δλδ η ΓΟΠ προκαλειται απο αλλεργια? Μηπως ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο? Εμεις πχ εχουμε κανει υπερηχο και φανηκε η ΓΟΠ. Γιατι να υποψιαστουμε ΚΑΙ αλλεργια?

Η ΓΟΠ μπορεί να επιδεινωθεί αν το μωρό είναι αλλεργικό στα γαλακτοκομικά και η μητέρα τα καταναλώνει

 

2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα?

Δεν υπάρχει αξιόπιστο τεστ γι αυτή την ηλικία

 

Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!!

Γιατί να πάει για οστεοπόρωση; Κανένα θηλαστικό δεν καταναλώνει γαλακτοκομικά μετά τον αποθηλασμό του και κανένα δεν πάσχει από οστεοπόρωση εξαιτίας της έλλειψης γαλακτοκομικών. Τα γαλακτοκομικά εισήχθησαν στη διατροφή του ανθρώπου μόλις τη νεολιθική περίοδο αλλά οστεοπόρωση έχει λάβει επιδειμικές διαστάσεις μόλις τις τελευταίες δεκαετίες που αυξήθηκε δραματικά η κατανάλωση γαλακτοκομικών.

Η έλλειψη άσκησης και η έλλειψη θηλασμού είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την οστεοπόρωση.

 

3. Τελικα αν πινουμε κατσικισιο, βοηθαει? Γιατι δεν εβγαλα ακρη...

Μερικά μωρά είναι αλλεργικά μόνο στο αγελαδινό, οπότε σε αυτά τα μωρά βοηθάει η αποχή από τα γαλακτοκομικά της αγελάδος.

 

Δεν ξερω για εσας αλλα απο τοτε που θηλαζω θελω να τρωω γαλακτοκομικα συνεχεια....μιλαμε για πολλες μεριδες καθημερινα.

 

Καλα, στη δικη μου περιπτωση υπαρχει και αλλο διατροφικο προβλημα (δικο μου) αν δεν τρωω τιποτα με γαλα μεσα....απλα δεν θα τρωω τιποτα!!! Απολυτως!!! Οποτε παει το γαλα...και εγω θα παθω ασιτια. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, ασχετο με τα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω.

 

Νομίζω ότι παρόλο που προσλαμβάνεις μεγάλες ποσότητες ασβεστίου, υπάρχει σοβαρό θέμα αφομοίωσης γι αυτό και έχεις τόσο μεγάλη επιθυμία για γαλακτοκομικά. Θα σου συνιστούσα να επισκεφθείς έναν ομοιοπαθητικό γιατρό, νομίζω ότι θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε ότι η αλλεργία στα γαλακτοκομικά μπορεί να μιμηθεί τα συμπτώματα ΓΟΠ, χωρίς να είναι ΓΟΠ, και άλλοι λένε ότι μπορεί να την προκαλέσει. Η εμπειρία λέει ότι συχνά τα συμπτώματα της ΓΟΠ επιδεινώνονται με κατανάλωση γαλακτοκομικών από τη μαμά και μετριάζονται ή εξαφανίζονται, όταν η μαμά απέχει. Αν ψάξεις στο google για Gastroesophageal reflux + dairy allergy, θα βρεις πολλές πηγές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, κοριτσια, ειστε φοβερες. Μου λυσατε τις αποριες μου.

 

Μονο μια παρανοηση εγινε. Γαλακτοκομικα δεν τρωω -μονο- λογω θηλασμου. Δυστηχως λογω σοβαρου θεματος διατροφης δικης μου (σοβαρη δυσκαταποσια) δεν μπορω να καταπιω σχεδον καμμια αλλη τροφη (κρεατα, κοτοπουλο, μακαρονια, ψωμι, λαχανικα). Τρωω κυριως γαλακτοκομικα και λιγο πουρε, αυγα, σουπες, ψαρι και τραγανες τροφες οπως μπισκοτα και φρυγανιες, καθως και ταχινι και σοκολατα. Αν μου κοψει κανεις τα γαλακτοκομικα, θα πεθανω της πεινας (ηδη εχω χασει 15 κιλα απο τη γεννα -πιο αδυνατη απο ο,τι ημουν πριν- και προχωραμε....). Βασικα ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να ξεπερασω το προβλημα αυτο διαφορετικα εχω προβλημα ασχετα με το θηλασμο.

 

Ειναι κριμα γιατι εχω παρα παρα πολυ γαλα....νιωθω τυψεις αν της το επιδεινωνω με τη διατροφη μου αλλα ειναι θεμα επιβιωσης και οχι επιλογης στην περιπτωση μου...Θα δοκιμασω με το κατσικισιο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο?? Μου ειπαν κι εμενα να τρωει 5 λεπτα μονο απο το ενα (!!!) στηθος! Ομως η δικια μου ειχε συνηθισει να τρωει και απο τα δυο κανενα τεταρτο!! Ειχαμε ηδη φτασει τα 6 κιλα πριν μπουμε στον δευτερο μηνα...Οταν ξεκινησα να της το κανω αυτο, εκλαιγε γοερα...και εχασε 100 γρμ!!! Το θεωρω εγκληματικο...μετα εμεινε στασιμη στο ιδιο βαρος επι 5 ημερες...αποφασισα κι εγω να της δινω απο ενα μονο στηθος μεν, αλλα οσο θελει...και τα ξαναπηρε....εχω δυο ερωτησεις:

 

Α. Καλα εκανα??? Η θα επιδεινωθει η ΓΟΠ??? Το ρωταω γιατι εχει μια μικρη επιδεινωση αλλα μπορει να φταιει κατι αλλο ή να ειναι συμπτωματικο....αλλα τι να κανω που εχανε βαρος?

Β. Η μητερα μου, μου λεει να μην την ταιζω ενα στηθος/φορα γιατι λεει θα μου πετρωσει το στηθος μου, το ειχε παθει εκεινη σε εμενα και ηταν λεει να της....αφαιρεσουν το μαστο!! Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως πρεπει να της δινω λιγο και απο το αλλο ή να βαζω το θήλαστρο???

 

Επισης, ενω επαιρνε πριν βαρος μας ειπαν απαραιτητως epadoren γιατι μειωνει τις πνιγμονες...δεν ηθελα να της το δινω επειδη εχει ηπια προς μετρια και επισης εχουν μεσα paraben, ομως οταν λες σε μια μητερα για τη μειωση της πιθανοτητας να πνιγει το μωρο της, τί να κανει? Εσεις εχετε ακουσει κατι τετοιο? Γιατι η δικια μου δεν τις καταπινει τις γουλιτσες της παντα με ευκολια, εχει πνιγει μερικες φορες.

 

Συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο?? Μου ειπαν κι εμενα να τρωει 5 λεπτα μονο απο το ενα (!!!) στηθος! Ομως η δικια μου ειχε συνηθισει να τρωει και απο τα δυο κανενα τεταρτο!! Ειχαμε ηδη φτασει τα 6 κιλα πριν μπουμε στον δευτερο μηνα...Οταν ξεκινησα να της το κανω αυτο, εκλαιγε γοερα...και εχασε 100 γρμ!!! Το θεωρω εγκληματικο...μετα εμεινε στασιμη στο ιδιο βαρος επι 5 ημερες...αποφασισα κι εγω να της δινω απο ενα μονο στηθος μεν, αλλα οσο θελει...και τα ξαναπηρε....εχω δυο ερωτησεις:

 

 

Α. Καλα εκανα??? Η θα επιδεινωθει η ΓΟΠ??? Το ρωταω γιατι εχει μια μικρη επιδεινωση αλλα μπορει να φταιει κατι αλλο ή να ειναι συμπτωματικο....αλλα τι να κανω που εχανε βαρος?

:shock: Συγνώμη αλλά ακόμη αναρωτιέσαι αν έκανες καλά που δεν άφησες το παιδί σου να χάνει βάρος;

Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορεί να έχεις άδικο εσύ και όχι αυτός που σου έδωσε τις οδηγίες κι έβαλε σε κίνδυνο το μωρό σου;

 

Το μόνο που δεν κάνεις καθόλου καλά είναι που αμφιβάλλεις τόσο για τον εαυτό σου. Εσύ που περνάς τόσες ώρες με το μωρό και από ότι φαίνεται ανταποκρίνεσαι μια χαρά στις ανάγκες του, είναι απαράδεκτο να αμφιβάλλεις!

Συνέχισε να κάνεις ό,τι κάνεις!:wink:

 

 

Β. Η μητερα μου, μου λεει να μην την ταιζω ενα στηθος/φορα γιατι λεει θα μου πετρωσει το στηθος μου, το ειχε παθει εκεινη σε εμενα και ηταν λεει να της....αφαιρεσουν το μαστο!! Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως πρεπει να της δινω λιγο και απο το αλλο ή να βαζω το θήλαστρο???

Είσαι σίγουρη ότι η μητέρα σου τα λέει εντάξει; Της έκαναν μαστεκτομή επειδή πέτρωσε το γάλα;:shock:

Συνέχισε να θηλάσεις έναν μαστό σε κάθε γεύμα. Αφού έτσι το μωρό πάει μια χαρά, δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς.

 

Επισης, ενω επαιρνε πριν βαρος μας ειπαν απαραιτητως epadoren γιατι μειωνει τις πνιγμονες...δεν ηθελα να της το δινω επειδη εχει ηπια προς μετρια και επισης εχουν μεσα paraben, ομως οταν λες σε μια μητερα για τη μειωση της πιθανοτητας να πνιγει το μωρο της, τί να κανει?[/QUOTE]

Αν αυτοί που το είπαν στη μητέρα είναι οι ίδιοι που έβαλαν το μωρό σε κίνδυνο με απώλεια βάρους, τότε η μητέρα απλά κάνει μήνυση και δεν ασχολείται περισσότερο με αυτούς που είναι τόσο αναξιόπιστοι

Διάβασε προσεκτικά ολόκληρα τα άρθρα στην αρχή του τόπικ. Αν νομίζεις ότι το πρόβλημα είναι έντονο και χρειάζεσαι ιατρική συμβουλή, βρες κάποιον αξιόπιστο παιδογαστρεντερολόγο, υπάρχουν αρκετοί. Τα άρθρα γράφτηκαν από παιδογαστρεντερολόγους και κάνουν κριτική στις λάθος πρακτικές που εφαρμόζουν οι περισσότεροι παιδίατροι. Για να έχει γίνει τόσο θέμα στην ιατρική κοινότητα μάλλον τα λάθη είναι πολλά και συχνά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τις ενδείξεις του φαρμάκου, νομίζω ότι αναφέρει τα εξής:

Μηχανισμός δράσης :Αναστέλλει τους Η2 ισταμινικούς υποδοχείς. Εμποδίζει την έκκριση γαστρικού οξέος.

 

το ότι μειώνονται οι πνιγμονές δεν το αναφέρει

 

Επίσης αυτός που σου είπε για τη μείωση των πνιγμονών θα έπρεπε να σου αναφέρει και τις σοβαρότατες παρενέργειες:

 

 

Epadoren

Ranitidine 5-8mg/Kg

 

Παρενέργειες

καρδιακές διαταραχές, νεφρίτιδα

φαινόμενο εθισμού, κόπωση, ζάλη

υποτροπή ΓΟΠ με την απότομη διακοπή

bacterial overgrowth, αύξηση λοιμώξεων

 

6 σελίδες είναι, τύπωσέ το και διάβασέ το για να καταλάβεις την αξιοπιστία και την υπευθυνότητα αυτού που σε συμβούλεψε

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιζα το epadoren ειναι αντιοξινο.Δεν αποφευγεις με αυτο τις παλινδρομησεις ουτε και τις πνιγμονες.Το μονο που κανει ειναι λιγοτερο οξινα τα υγρα που ανεβαινουν στον οισοφαγο και βοηθαει στο να μη γινει οισοφαγητιδα.

Παρολο που το προτεινουν πολλοι παιδογαστρεντερολογοι θελει πολλη προσοχη να μη χρησιμοποιειται για πολυ καιρο.

 

Για να ανακουφιζεις το παιδι απο την παλινδρομηση εκτος απο τη διατροφη μπορεις να προσεξεις και τη σταση του.Και οταν το θηλαζεις και οταν κοιμαται και παντα.Να το κρατας πολλη ωρα σε σταση ρεψιματος μετα απο το φαγητο .Πανω απο 20 λεπτα!!Βοηθαει παρα πολυ!Επισης να σηκωσεις το στρωμα που κοιμαται να εχει κλιση.Και αν το βαζεις σε ριλαξ να προσεξεις να μην ειναι βαθυ και πιεζει την κοιλια του.Γενικοτερα οι βασικες αρχες ειναι το μωρο σχετικα ορθιο,οχι πολλες κινησεις,και να μη διπλωνει η κοιλια του.

 

Επισης καλο ειναι να μην ειναι πολυ πεινασμενο γιατι θα φαει λαιμαργα και χειροτερευει τα πραγματα.Οπως επισης το κλαμα χειροτερευει.

Στην περιπτωση μας παντως ειχα παρατηρησει οτι ο ιδιος ειχε φτιαξει τα γευματα του σε διαρκεια και σε συχνοτητα.Μαλιστα εκανε κι ενα διαλειμμα απο μονος του.

Ακου το παιδι σου.Παρατηρησε το.Αυτο ξερει καλυτερα απο ολους τους αλλους.

 

Η ΓΟΠ δεν ειναι πολυ ευκολη.Να θυμασαι οτι θα υπαρχουν μερες ευκολες και δυσκολες!

 

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

 

Δες και αυτα!Με ειχαν βοηθησει πολυ!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα κοριτσια για την ανταποκριση, εχω παθει φοβια με τον πνιγμο....

 

Βασικα τις οδηγιες μου εδωσε κορυφαια και καλα παιδογαστρεντερολογος που εχει τεραστια ουρα απεξω απο το ιατρειο της, μας ειχαν πει ό,τι λεει ειναι 100% σιγουρα κλπ. Τα ιδια μας ειχε πει η παιδιατρος και ειπαμε για να λενε τα ιδια, αυτο θα ισχυει....τελικα ομως δεν εφαρμοζονται οσα λεει. Ειναι αδυνατον.

 

Μας ειχε πει επισης να αφηνουμε τουλαχιστον 2 ωρες αναμεσα στα γευματα, ειναι ομως συχνα πολυ δυσκολο...μας ειπε οτι ακομα το προηγουμενο γαλα δεν εχει χωνευτει και αν ανακατευτει με νεο γινεται μυλος. Ισχυει?? Τοσο για "ελευθερο και απεριοριστο" θηλασμο...

 

Για το θεμα του στηθους, δεν θελω να της αλλαξω παλι τη συνηθεια, απλα αν υπαρχει φοβος να μου πετρωσει οπως ειχε παθει η μητερα μου οταν δεν θηλασα εγω για λιγες ωρες, μηπως να βαλω θηλαστρο ή θα το κανει να παραγει περισσοτερο και ειναι χειροτερα??? Το δε βραδυ που μπορει να κανει και 5 ωρες το παιδι να ξυπνησει, σκληραινει πολυ το στηθος μου και ποναει.....πρεπει να κανω κατι γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το σιροπι το πηρε και ο Αχιλλεας.Μαλιστα το πηραμε για 6 μηνες περιπου.Ειχε κανει οισοφαγητιδα πολυ γρηγορα και πονουσε πολυ !Βογγουσε συνεχεια ακομα και στο λιγοστο υπνο που μπορουσε να κανει.

Τωρα με αυτα που ξερω δε θα το εδινα το σιροπι για τοσο πολυ καιρο.Τον ανακουφισε αρκετα οσον αφορα τον πονο.Το ξαναλεω οχι την παλινδρομιση.

Αν ομως η παλινδρομιση παει καλυτερα με την αποχη και την προσοχη της στασης τοτε θα το εκοβα το σιροπι νωριτερα.

Εμεις αλλαξαμε και παιδιατρο γιατι η πρωτη μας ελεγε πολλα ασχετα.

Κατι αλλο που καταλαβαμε ειναι οτι ο εμβολιασμος χειροτερευει την κατασταση!

Ακομα κι αν θελετε να εμβολιασετε θα βοηθουσε πολυ να το καθυστερουσατε τουλαχιστον μεχρι το παιδι να ξεπερασει τη ΓΟΠ!

 

Επισης να πω οτι εκτος των αλλων το σιροπι ενοχοποιειται και για αναιμια.Ενα θεμα που αντιμετωπισαμε.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα κοριτσια για την ανταποκριση, εχω παθει φοβια με τον πνιγμο....

 

Βασικα τις οδηγιες μου εδωσε κορυφαια και καλα παιδογαστρεντερολογος που εχει τεραστια ουρα απεξω απο το ιατρειο της, μας ειχαν πει ό,τι λεει ειναι 100% σιγουρα κλπ. Τα ιδια μας ειχε πει η παιδιατρος και ειπαμε για να λενε τα ιδια, αυτο θα ισχυει....τελικα ομως δεν εφαρμοζονται οσα λεει. Ειναι αδυνατον.

H κορυφαία παιδογαστρεντερολόγος όμως έβαλε σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού και το παιδί άρχισε να χάνει βάρος. Άρα αυτά που σας είπε ήταν απαράδεκτα κι επικίδυνα.

Τύπωσε και διάβασε προσεκτικά το άρθρο που σου έβαλα.

 

 

Μας ειχε πει επισης να αφηνουμε τουλαχιστον 2 ωρες αναμεσα στα γευματα, ειναι ομως συχνα πολυ δυσκολο...μας ειπε οτι ακομα το προηγουμενο γαλα δεν εχει χωνευτει και αν ανακατευτει με νεο γινεται μυλος. Ισχυει?? Τοσο για "ελευθερο και απεριοριστο" θηλασμο...

Η συγκεκριμένη γιατρός δεν έχει ιδέα από θηλασμό και προσπαθούσε να σε κάνει να αποθηλάσεις. Για τη μείωση του βάρους θα κατηγορούσε εσένα και το γάλα σου και θα σου πρότεινε κάποιο ειδικό γάλα.

 

Τα μωρά με ΓΟΠ τείνουν να κρατάνε απόσταση ανάμεσα στα γεύματά τους αλλά όχι πάντα. Το μητρικό γάλα ανακουφίζει τον οισοφάγο σε αντίθεση με το αγελαδινό που τον ερεθίζει πάντα.

 

Για το θεμα του στηθους, δεν θελω να της αλλαξω παλι τη συνηθεια,

Όταν το μωρό θηλάζει μόνο από το ένα στήθος, παίρνει πιο λιπαρό γάλα και άρα πιο θρεπτικό σε λιγότερο όγκο γάλακτος, κάτι που είναι σημαντικό για ένα παιδί με παλλινδρόμηση.

 

απλα αν υπαρχει φοβος να μου πετρωσει οπως ειχε παθει η μητερα μου οταν δεν θηλασα εγω για λιγες ωρες, μηπως να βαλω θηλαστρο ή θα το κανει να παραγει περισσοτερο και ειναι χειροτερα??? Το δε βραδυ που μπορει να κανει και 5 ωρες το παιδι να ξυπνησει, σκληραινει πολυ το στηθος μου και ποναει.....πρεπει να κανω κατι γι αυτο?

Το θήλαστρο να το χρησιμοποιείς για ελάχιστη άντληση μόνο όταν δεν αντέχεις. Αλλιώς θα αυξήσεις την παραγωγή και θα δημιουργήσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις πηραμε το epadoren παρα τις παρενεργειες που γραφει γιατι το παιδι πνιγοταν, εκανε εμετους σε καθε γευμα, πονουσε φρικτα και ειχε φτασει στο σημειο να μην τρωει καθολου και ηταν και ελλειποβαρης λογω της προωροτητας. Οποτε εχει σημασια ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση του παιδιου για να αποφασισεις αν θα το δωσεις. Εμεις το πηραμε για δυο μηνες και τον βοηθησε πολυ και οταν το κοψαμε δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα. Ολα τα αλλα με την σταση υπνου και την αγκαλια τα καναμε αλλα δεν ειχε βελτιωση καμια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις πηραμε το epadoren παρα τις παρενεργειες που γραφει γιατι το παιδι πνιγοταν, εκανε εμετους σε καθε γευμα, πονουσε φρικτα και ειχε φτασει στο σημειο να μην τρωει καθολου και ηταν και ελλειποβαρης λογω της προωροτητας. Οποτε εχει σημασια ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση του παιδιου για να αποφασισεις αν θα το δωσεις. Εμεις το πηραμε για δυο μηνες και τον βοηθησε πολυ και οταν το κοψαμε δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα. Ολα τα αλλα με την σταση υπνου και την αγκαλια τα καναμε αλλα δεν ειχε βελτιωση καμια.

 

Δεν το πηρατε για πολυ καιρο!Τωρα πως ειναι το μωρο ?Καλυτερα?Μου κανει εντυπωση που λες οτι δε βοηθησε η σταση.Ειναι απλα θεμα ...βαρυτητας!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μας περιπτωση οσο κι αν σηκωνες το κρεβαττι δεν αλλαζαν πολλα πραγματα. Ολη την ημερα ηταν στα χερια και εκλαιγε με σπαραγμο, δεν κοιμοταν και δεν ετρωγε καθολου και οταν καταφερνα να τον ταισω μολις ρευοτανε εκανε εμετο ολο το γαλα που ειχε φαει.

 

Μετα απο πολλα γαλατα καταληξαμε στα frisolac kai στο epadoren και πηγε καλυτερα.

Τωρα το εχουμε κοψει εντελως το epadoren και καποιες ημερες ποναμε αλλα ολο και πιο σπανια πια και δεν εχουμε εμετους. Ειναι ηδη εναμιση μηνα χωρις epadoren και σε λιγο ξεκιναμε στερεες, εκει να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευ-

τική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα,

συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι

πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα

στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι

διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρό-

μηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

.....

το γάλα AR ίσως επιδεινώσει τη ΓΟΠ ή

να έχει παρενέργειες, ενώ τα συμπτώματα ίσως

οφείλονται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδος

...

Η παλινδρομική νόσος είναι βαριά όταν δεν υποχωρούν

τα συμπτώματα στη μη φαρμακευτική αγωγή,

οπότε σημαίνει οισοφαγίτιδα ή συνυπάρχουσα

αλλεργία στο γάλα.

 

....

 

Συμπερασματικά, η ΓΟΠ χρειάζεται έγκαιρη και

σωστή αντιμετώπιση, όχι κατάχρηση επικίνδυνων

φαρμάκων και προσοχή μήπως, από τα λάθη και

τις υπερβολές στην αντιμετώπιση, αυξήσουμε τα

συμπτώματα και τελικά προκαλέσουμε παρενέργει-

ες από τη θεραπεία. Θα πρέπει εξάλλου κανόνας

και οδηγός μας πάντα να είναι η γνωστή ρήση του

Ιπποκράτους: «ωφελέειν μη βλάπτειν».

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παλεψα χωρις φαρμακα αρκετο διαστημα αλλα πλεον κινδυνευε η υγεια του μικρου καθως δεν σιτιζοταν και απο τους πολλους εμετους παθαινε σοκ σε καθε πνιγμο. Αλλαξα 5 γαλατα και δυο παιδιατρους για να φτασουμε στο σημειο να παρουμε το σιροπι αλλα μακαρι να το ειχα παρει νωριτερα γιατι στη δικη μας περιπτωση η κατασταση χειροτερευε οτι αλλο κι αν εκανα. Και αυτο γιατι στον υπερηχο δεν διαγνωστηκε γοπ με αποτελεσμα να μην αντιμετωπιστει εγκαιρα. Εχοντας διαβασει ομως εδω μεσα για την γοπ εκανα ολα οσα γραφουν οτι βοηθανε στην γοπ και ας μην ειχα διαγνωση στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...