Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΡΙΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ 1 ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

καλημέρα σε όλες!!

έχω το εξής θέμα και θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις.

έχω ένα γιο 15 μηνών, αρκετά σβούρα και με ανεξάντλητες δυνάμεις.

το θέμα είναι ότι σαν παιδάκι θα παίξει, θα κάνει σκανταλιές αλλά κάποιες φορές δεν μπορώ να τον κουμαντάρω ούτε εγώ ούτε και οι υπόλοιποι.

π.χ. θα πάει να βάλει το χέρι στην πρίζα (έχει ασφάλεια η πρίζα), θα του φωνάξω όχι, θα συνεχίσει, θα του ξαναφωνάξω, θα πάω διπλα του, θα του δείξω με το δάχτυλο όχι μέχρι που στο τέλος τον παίρνω εκνευρισμένη και τον βάζω αλλού αλλά το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα ξαναπάει.

το ερώτημά μου είναι πότε περίπου ένα παιδί κατάλαβαίνει τι πρέπει να κάνει και τι όχι.

κάνω σωστά που το μαλώνω και πολλές φορές τον"χτυπάω" στα χεράκια για κάτι που είναι επικίνδυνο για την ασφάλειά του π.χ. να βάλει το χέρι στην πρίζα, να πάρει το μαχαίρι από τον πάγκο (αν και στην κουζίνα είμαι από επάνω του) κ.λ.π.

είναι σωστό να ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου - πολλές φορές όταν του φωνάζω αρχίζει και φωνάζει ο ίδιος και σφίγγει τις γροθιές του και τσιρίζει κάτι που κάνει και όταν δεν του κάνουμε τα χατήρια και βάζει και τα κλάματα!!!

έρχομαι πολλές φορές σε δύσκολη θέση καθώς ξεκίνησα δουλειά και τον κρατάει κυρίως η πεθερά μου αλλά και η μαμά μου οι οποίες πολλές φορές έρχονται και αυτές στα όριά τους και με ρωτάνε τι να κάνουν.

αχ, σας ζάλισα αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και ποια τακτική να ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφάκι δυστυχώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες τακτικές που να εφαρμόζονατι το ίδιο αποτελεσματικά σε κάθε παιδί!!

Υπάρχουν πολλές συμβουλές και ορθές αλλά χωρίς να είναι απαραίτητο οτι θα έχουν άμεσο ή θετικό απαραίτητα αποτέλεσμα στο δικό σου παιδάκι ...σίγουρα θα σας βοηθήσουν όμως και κάποιες θα λειτουργησουν θετικά..

 

Σε αυτη τη πολύ δύκολη φάση που είναι ο μικρός σου ...λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις το σημαντικότερο πλίσου με πολύ υπομονή και απέφευγε τις συνεχείς απαγορεύσεις...όσο πιο λίγες τόσο πιο καλά...ακόμη και για τα επικίνδυνα πιαστον απο το χεράκι πήγαινε μαζί του και κάνε τον ηθοποιό Οτι και καλά κάηκες , πόνεσες έτσι ώστε να τον αποτρέψεις με την αντίδραση σου αφου συγχρονως μιλάς και επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια ....είναι επικίνδυνο, καίει, πονάει ...δεν πρέπει ...και ότι άλλο λές...Εγω συνήθως υπερεβαλα...ποπο τι έπαθα που εβαλα το χερι μου εκεί...επειρνα και κανενα τσιροτο και εβαζα το έλεγα σε όλους ασε τι παθαμε πήγαμε εκει και η μαμα επαθε αυτό ...μαζί με επιφωνηματα αχ πονάω...!

Εμένα επιασε ...όταν ξαναπηγαινε ..ελεγα θυμάσαι τι έπαθε η μαμά ...μην πας εκεί ...και παθεις κι εσύ το ίδιο!!!!ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ!

Τον τόνο της φωνης σου μπορείς να τον αλλάζεις να τον κάνεις πιο αυστηρο αλλά όχι να φωνάζεις..Δεν εχει νόημα...ξέρω οτι είναι δύσκολο ...γιατι εκενευρίζεσαι ...αλλά φνάζοντας ή δινοντας μια στα χεράκια δυστυχως αν και εχει αποτελεσμα εκεινη τη στιγμη ΔΙΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ...εννοώ οτι κάποια στιγμή θα δεις να το κάνει και εκείνος σε ένα άλλο παιδί ...αν πάει να κάνει κάτι που δεν πρέπει και πίστεψε με ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....!!!!!!!!!!!!!!!αυτη η συμπεριοφρά αν και εσυ του την εχεις μάθει...

Είναι δύσκολο το ξερω όλες έχουμε χασει το μετρο και εχουμε κανει λαθη ...όσο πιο ηρεμη εισαι και όσο διατηρεις τη ψυχραιμια και σκεφτεσαι πριν αντιδρασεις τοσο καλύτερα ...θα εντυπωσιαστείς απο την ικανοτητα τους να κατανοννού τα πάντα ...αν ξερουν το γιατί και το μετλα τη συνέπεια των πράξεων...

 

Φαση ειναι θα περάσει...μετα τα 3 νομιζω θα εχει επιγνωση τι μπορει και τι πρεπει να κανει χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα το κάνει...αν και ξερει οτι μπορει να γινει καται κακό...στην τελική θα πάθει και θα μάθει...υπηρχαν φορες που αν και εξηγουσα στον μικρο οτι εκει που ανεβηκε θα πεσει...δε με ακουγε...όντας διπλα του ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ τον αφηνα και όταν τελικά έπεφτε του έλεγα έλα αγκαλίτσα τωρα η μαμα σου ειπε αλλά δεν την ακουσες ..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΕ..αλλά αυτα ισχυουν για το δικό μου παιδί ...κάθε παιδί είναι διαφορετικό

ελπίζω να βοηθησα λίγο!!!!!!!!

 

καλή υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αν κ η δικη μου ειναι μικρουλα ακομα κ δεν κανει αυτα τα "ωραια" που περιγραφεις

για δες εδω αυτο το αρθρο

http://parents.org.gr/psych/a183

πολυ ομορφα κ περιεκτικα δινει το διαχωρισμο ηπιας και επικινδυνης αταξιας κ προτεινει τροπους αντιμετωπισης που τουλαχιστον εμενα,ως εκπαιδευτικο,με βρισκουν απολυτως συμφωνη

καλη επιτυχια κ κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

σοφακι εχεισ απολυτο δικιο που αγανακτεις. ξεκινησα να σου γραφω τη γνωμη μου και μετα λεω κατσε να δω τι απαντησε η κατια 28...και εχουμε την ιδια ακριβωσ τοποθετηση! δεν θεωρω οτι τα παιδια χρειαζονται πολλα πολλα λογια. αρκει να εχουν την εικονα της ιδιας της πραξης. δοκιμασε να προσποιηθεις οτι ποναει τοχερι σου απο την πριζα, πέτα επιδεικτικα το μαχαιρι στην ακρη λεγοντας "πωπω βλακεια" κλπ. πιστευω πως θα χασει την περιεργεια και το ενδιαφερον του για κατι που η μαμα θεωρει κουτο. οταν ειναι οι γιαγιαδες με το παιδι παντως, φοβαμαι πως δε μπορεις να κανεις τιποτα. η διαπαιδαγωγηση ειναι στο ελεος της παλιασ σχολης! ξερεις πως ξεκολησα απο την πιπιλα οταν ημουν μικρη? την επιασε μια μερα η μαμα μου (δηθεν οτι δεν ξερει οτι τη βλεπω) και εκανε "μπλιαξ". αυτο ηταν. ταυτιστηκα μαζι της και πιπιλα τελος. καλη επιτυχια με το σκανταλιαρικο σου.

Link to comment
Share on other sites

sofakiTHESS σε μία συνάντηση που είχαμε στον σταθμό της κόρης μου με ψυχολόγο μας είπε ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν αναπτύξει τις κατάλληλες συνδέσεις στον εγκέφαλό τους έτσι ώστε να καταλαβαίνουν τα όρια και κατ επέκταση το όχι. Αυτό γίνεται από τους 26 μήνες και μετά οπότε δεν έχει νόημα να περιμένουμε από ένα παιδί 12 μηνών να καταλάβει το όχι…….. (δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό η λάθος αλλά μου φάνηκε λογικό και δεν το έψαξα παραπάνω) αυτό που μας συμβούλεψε είναι να κάνουμε το σπίτι μας όσο περισσότερο γίνετε «φιλικό» για το παιδί μας έτσι ώστε να αποφεύγουμε τα πολλά «μη» (αφού η πρίζα είναι ασφαλής γιατί λες μη?) και φυσικά να συνεχίσουμε να προσπαθούμε να βάζουμε όρια με «ναι» και «μη» αλλά να μην περιμένουμε κιόλας το παιδί να το καταλάβει. Επανάληψη, επανάληψη και ξανά επανάληψη κάποια στιγμή θα καταλάβουν……...:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οτι η μπριζα ειναι ασφαλης με την ασφαλεια δεν με καθησυχαζει εμενα...

το ξερεις οτι την επιασα να γλυφει την πριζα καποια στιγμη? θα μου πεις εσυ που ησουν????

παντως η δικια μου οταν κανει κατι που της εχουμε πει μη πολλες φορες, το κανει κοιτοντας εμενα να δει αν την κοιταω...

 

αρα της κοβει, απλα θελει να το "εξερευνησει!"

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι τους κόβει vickytsoch δεν είναι χαζά, παιδιά είναι....... αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιο λόγο εμείς τους λέμε όχι, και η δικιά μου πάντα μας κοιτάει στα μη (αυτό δεν την εμποδίζει να τα πλησιάζει) τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να μου κάνει και ΟΟΟΟΚΙΙΙΙΙΙ (κουνάει και το δάκτυλο) :lol::lol:δεν την πτοεί όμως.

 

Όταν θα αρχίσει να γλείφει τα πατώματα να δεις τι θα πάθεις......... (μικρά εγκεφαλικά κάθε φορά παθαίνω και είμαι σε κρίσιμη ηλικία) :?:???:

Και εγώ σκεπτόμουν το θέμα με τις πρίζες ακόμα και με την ασφάλεια αλλά ο άντρας μου επιμένει ότι είναι ασφαλής, σε θέματα ηλεκτρολογικό μηχανικοτετοια του έχω εμπιστοσύνη οπότε άμα την δω να πιάνει την πρίζα δεν τρελαίνομαι όπως παλιά απλά συνεχίζω να λέω όχι και την απομακρύνω το συντομότερο.:roll::roll: (πάντως δεν το κάνει τόσο συχνά πλέον ίσως έχει ικανοποιήσει την περιέργεια της)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! σας ευχαριστώ όλες για την ανταπόκρισή σας! την πέμπτη πηγαμε στη γιατρό μας για το εμβόλιο και την ρώτησα τα ίδια. η απάντηση ήταν πάνω κάτα όσα με συμβουλέψατε. βέβαια μου είπε και το άλλο: για τα νεύρα και τις τσιρίδες, ίσως να είναι και αντίδραση στο ότι τον αφήνω και πάω στη δουλειά!!! τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες μου καλησπέρα.

 

Διαβάζω το forum από τότε που έμεινα έγκυος αλλά τώρα αξιώθηκα να συμμετάσχω.

Λοιπόν και το δικό μου το μικρό - ο Βαγγελάκης - είναι 15 μηνών, και το δικό μου το μικρό δουλεύει "όρια" όλη μέρα! Δεν υπάρχει στιγμή που να μην κινδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα! Περπάτησε 11 μηνων, είναι πολύ δραστήριος και επίμονος!

 

Σοφάκι ήθελα να σου πω, και εμένα έχει αρχίσει εδώ και κανα μήνα να τσιρίζει και να νευριάζει -τον έχω πιάσει και μόνο του να το κάνει πρόβα δηλαδή-. Δουλεύω από τότε που έγινε τεσσάρων μηνών. Τώρα βέβαια τη σχέση μας τη βιώνει διαφορετικά από ότι τότε και βλέπω ότι τον ενοχλεί υποσυνείδητα η απουσία μου γιατί μετά απαιτεί όλη μου την προσοχή. Όμως δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα γι αυτό. Διεκδικεί πράγματα και όσο και να μας φτάνει στα όρια και του θυμού και του φόβου - πρέπει θεωρώ να του δώσουμε τη δυνατότητα να το κάνει. Αν δεν πήγαινες στη δουλειά θα το έκανε πάλι για κάποιον άλλο λόγο - έτσι πιστεύω.

 

Τώρα το "μπλιαξ" και γενικά η στάση ότι κάτι δεν είναι ωραίο ή είναι βαρετό και αδιάφορο έχει πιάσει και με τον Βαγγέλη πιο πολύ από τα όχι και τα μη. Απλώς δεν έχεις πάντα την ψυχραιμία να το κάνεις. Όμως να σου πω με ανθρώπους μεγαλώνουν τα παιδιά μας όχι με ροπμοτ!

 

Αυτά τα λίγα με αγωνιστικούς χαιρετισμούς....;)

"Ταξιδιώτη, δεν υπάρχει δρόμος...ο δρόμος χαράζεται καθώς περπατάμε..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Ο γιος μου είναι 1 έτους. Εδώ και 2-3 μήνες έχουμε ξεκινήσει το ''μη" -με ήρεμη πάντα φωνή. Νομίζω ότι μπορεί να το κατανοήσει πολύ καλά και αυτό φαίνεται από το ότι πάει στα απαγορευμένα μέρη μόνο όταν είναι κουρασμένος και εκνευρισμένος ή νομίζει ότι δεν τον κοιτάμε.Όταν είναι ήρεμος με το που θα ακόυσει το ''μη'' γυρνάει πίσω και σε κοιτάει πονηρά.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πάλι από πριν περπατήσει (12 μηνών περπάτησε), καταλάβαινε το μη και δεν πήγαινε στα μέρη που της είχα πριν όχι ή μη. Ακόμα και τώρα (14,5), μόλις της πώ όχι για κάτι, τελείωσε. Βέβαια ποτέ δεν της είπα απλά όχι, κατέβαινα χαμηλά και της εξηγούσα. Ακόμα και με δύσκολες λέξεις, ας μην τις καταλάβαινε. Της έκανα "κήρυγμα!".

 

Το αποτέλεσμα?Προχτές, έβαλα να δουλεύει ο φούρνος και από μακριά, χωρίς καν να πλησιάσει (ποτέ δεν τον έχει ακουμπήσει ενώ δουλεύει για να καεί), μου λέει μόνη της, δείχνοντας μου το φούρνο "καί-καίει!". Τα έπαιξα τελείως!Πάντα της λέω "καίει" και τελικά το έμαθε. Αρχίζω να πιστεύω ότι μάλλον είναι και στο παιδί, όχι μόνο ο τρόπος που της έβαζα τα όρια, γιατί εμένα ποτέ δεν κάνει κάτι που θα της απαγορεύσω, από την αρχή που ξεκίνησαν τα όχι.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα το προβλημα μου ειναι η κορη μου ο γιος μου αγιο παιδι παντα απο μωρο μπορω να πω ηταν παιδι που αμα του μηλαγες το επιανε και ολα ηταν οκ. βεβαια εκανε και αυτος ζημιες αλλα σε φυσιολογηκα πλεσια .η μικρη ομως εχει χασει την μπαλα που λενε δεν την προλαβενω . ειναι 16 μηνων ανεβαινει 20 σκαλια σε 10 δευτερα , τρεχει στην τουαλετα οταν παει ο γιος μου για να τον πειραξει, πεταει πιπιλες μεσα στην λεκανη της τουαλετας και τις ξανα βαζει στο στωμα , περνει τα τηλεκοτρολ και τα κριβει αμα πεσουν στα χερια της , κινητο τηλ δεν ξερω αλλα βρισκει τους τηλ και στελνει μηνυματα και σε χρεωνει, σκαρφαλωνει πανω στην κουκετα που βρισκεται στο δωματιο τους σαν να ειναι παιχνιδακι και στο κανει τα! για να την συνχωρεσεις, και πολλα αλλα που αμα τα γραψω θα φριξεται της εχω εφαρμωσει την ταχτικη της τιμωριας μιας και βαζω και τον γιο μου οταν κανει κατι που δεν πρεπει , της εξιγω οτι ειναι κακο αυτο που κανει το καταλαβει δεν το ξανα πηραζει αλλα βρισκει καθε φορα κατι αλλο να κανει ειμαι συνεχεια στην τσιτα τι θα κανει η ξενια την επομενη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα το προβλημα μου ειναι η κορη μου ο γιος μου αγιο παιδι παντα απο μωρο μπορω να πω ηταν παιδι που αμα του μηλαγες το επιανε και ολα ηταν οκ. βεβαια εκανε και αυτος ζημιες αλλα σε φυσιολογηκα πλεσια .η μικρη ομως εχει χασει την μπαλα που λενε δεν την προλαβενω . ειναι 16 μηνων ανεβαινει 20 σκαλια σε 10 δευτερα , τρεχει στην τουαλετα οταν παει ο γιος μου για να τον πειραξει, πεταει πιπιλες μεσα στην λεκανη της τουαλετας και τις ξανα βαζει στο στωμα , περνει τα τηλεκοτρολ και τα κριβει αμα πεσουν στα χερια της , κινητο τηλ δεν ξερω αλλα βρισκει τους τηλ και στελνει μηνυματα και σε χρεωνει, σκαρφαλωνει πανω στην κουκετα που βρισκεται στο δωματιο τους σαν να ειναι παιχνιδακι και στο κανει τα! για να την συνχωρεσεις, και πολλα αλλα που αμα τα γραψω θα φριξεται της εχω εφαρμωσει την ταχτικη της τιμωριας μιας και βαζω και τον γιο μου οταν κανει κατι που δεν πρεπει , της εξιγω οτι ειναι κακο αυτο που κανει το καταλαβει δεν το ξανα πηραζει αλλα βρισκει καθε φορα κατι αλλο να κανει ειμαι συνεχεια στην τσιτα τι θα κανει η ξενια την επομενη στιγμη.

 

Αμ εγω παλι την βρισκω πολυ τυπισσα την κορη σου. Γατωνι με τα ολα της ειναι. Μπραβο στο παιδι. Οσο για τιμωρια τετοιου ειδους νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για να την καταλαβει, αλλα κατα τα αλλα πρεπει να ειναι πολυ ωραιο κοριτσακι.....:lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλη δεν λες τιποτα απο φτσα κουκλα αλλα και απο μιαλο ξουραφι . η γιαγια την φωναζει ταξι γιατι δεν σταματαει καθολου τα δρομολογια , δεν φανταζεσαι τι μπορει να σκαρφηστει . την τιμωρια την καταλαβενει και λεει και στινωμη για να σκεφτεις αλλα δεν μπορει θελει συνεχεια να κανει κατι , και αμα θυμωσει σου κραταει και μουτρα βγαλε ακρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

είμαι στην ίδια φάση με παιδάκι 16 μηνών, για να σωθείς πάρε τάπες για τις μπρίζες, εγώ να πω την αλήθεια της δίνω στο πισινούλι, όχι με δύναμη......αλλά της δίνω να καταλάβει ότι δεν συμφωνώ. Και εγώ φθάνω στα όρια μου ειδικά το βράδυ, και ειδικά όταν είμαι όλη μέρα με την μπουμπου. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις το σπίτι όσο πιο ασφαλές γίνεται. Εγώ απλά βλέπω ότι καταλαβαίνει ότι της λέω μη, αλλά επιμένει....ακόμα και αν την μαλώσω. Συνήθως απλά την παίρνω να κάνουμε κάτι άλλο και να φύγουμε από το επικύνδινο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφέρω το θέμα γιατί μας έχει προβληματίσει με τον άντρα μου τελευταία.

η μικρούλα μου 1 έτους, δεν είναι και το πιο ζωηρό αλλά ούτε και το πιο ήσυχο παιδί του κόσμου τουλάχιστον μέχρι τώρα.

οι "σκανταλιές" που κάνει είναι να βάζει τα πάντα στο στόμα, ότι βρει κάτω και γενικά όσο πιο βρώμικο τόσο καλύτερο. να ανοιγοκλείνει συρτάρια και πόρτες με κίνδυνο κάθε φορά να πιάσει τα δάχτυλά της.

 

η τακτική που χρησιμοποιήσαμε την "κληρονομήσαμε" από τη γιαγιά της όταν την κράτησε για 15 μέρες το καλοκαίρι. η γιαγιά λοιπόν όταν έβλεπε ότι η μικρή πήγαινε να κάνει κάτι της έλεγε "δεν επιτρέπεται" και η μικρή μαζευόταν. να τονίσω πως με την γιαγιά έχουν μεγάλο δέσιμο, τρελό ζούζουνισμα και τρυφερότητα αν και δεν την βλέπει καθημερινά γιατί ζει επαρχία, απλώς την βλέπει σχεδόν μήνα παρά μήνα για καμιά 10 μέρες.

 

όταν πήγαμε να το εφαρμόσουμε με τον άντρα μου, η μικρή μας έγραφε κανονικά.

π.χ έτυχε περιστατικό να καθόμαστε στο μπαλκόνι να πάει να κάνει βλακεία, να της μιλήσω εγώ λέγοντας "δεν επιτρέπεται" να με γράψει, να της το πει ο άντρας μου να τον αγνοήσει και όταν το είπε η γιαγιά σούζα η μικρή. τι δεν κάνουμε σωστά?

 

τελευταία έχει αρχίσει να κάνει ανοησίες και με το φαγητό της. εκεί που τρώει στο φτύνει στο πρόσωπο. δεν το έκανε παλιότερα. την κοιτάζω σοβαρά στα μάτια, και της λέω δεν επιτρέπεται, εξακολουθώ και την κοιτάζω σοβαρά και εκείνη ξεκαρδίζεται στα γέλια. τι δεν κάνω σωστά?

 

και γενικά με προβληματίζει τι τακτική πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς για να αποτρέπει τα μικρούλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Καταρχας ολα τα παιδακια σε αυτη την ηλικια ειναι ετσι.Και η δικη μου εβαζε τα παντα,στην κυριολεξια τα παντα στο στομα,και οπως ολα ειναι την περιεργια με τα ντουλαπια και συρταρια,αυτα τα ειχα δεσει ολα ετσι ωστε να μην μπορει να τα ανοιγει.Η κορη μου τοτε ακουγε μονο τον μπαμπα της,οτι και να της ελεγα εγω με εγραφε κανονικοτατα οπως και εσας.Γενικα το εχω παρατηρησει και σε φιλες μου οτι ειναι ετσι τα παιδια μονο εναν ακουνε τους υπολοιπους τους κανουν οτι θελουν αυτα!Μου ηταν πολυ δυσκολο μιας και τον περισσοτερο χρονο της τον περνουσε με εμενα,ειχα πραγματικα αγανακτησει ηταν παρα πολυ ζωηρη.Εφτανα σε καποια σημεια να της φωναζω οταν κανει κατι που δεν πρεπει η να την χτυπαω ελαφρα στα χερια οταν πειραζε κατι που δεν επρεπε αλλα ματαια,μετα απο καιρο καταλαβα οτι δεν θα βοηθησει τιποτα τελικα και τα παρατησα.Ειπα να την παρω με απολυτη ηρεμια και για καθε τι της μιλουσα,τι κανει τι δεν κανει και γιατι.Σιγα σιγα ηρεμησε και αυτη,δεν αντιδρουσε οπως παλια,πλεον πιο μεγαλη καταλαβαινε και πιο πολλα πραγματα.Τωρα πλεον με ακουει πιο πολυ,βεβαια παλι καμια φορα ξεφευγει αλλα ειναι παιδακι δεν μπορεις να κανεις και πολλα.Καποιες φορες οταν χρειαζοταν την φοβηζα με κατι πχ με τον κακο κτλ η οταν παει να βγει στο δρομο της λεω με πιο σοβαρο υφος ''οχι εκει,περναει αμαξι και θα σε κανει μπουμ και μετα θα πρεπει να σε παω στο γιατρο'',τωρα μολις της πω ''περιμενε περναει αμαξι'' μενει αγαλμα και περιμενει μεχρι να περασει.Θελει πολυ υπομονη και να της μιλατε για τα παντα συνεχεια,αλλα ειναι σε τετοια ηλικια που δεν μπορειτε να κανετε πολλα,μολις που εχει περπατησει και θελει να εξερευνησει ολο τον κοσμο!Μπορεις να την σταματησεις?Ειναι φαση θα περασει σιγα σιγα,η δικια μου σχεδον τα εχει ξεπερασει αυτα με τα συρταρια και τα παντα στο στομα τωρα εχουμε αλλες αταξιες!

Link to comment
Share on other sites

υπομονή λοιπόν....αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι πως είναι δυνατόν να ακούει από τώρα την μαμά μου και να κάνει ότι της λέει, ενώ εμάς μας γράφει? και δεν είναι ότι φοβάται τη γιαγιά, ίσα ίσα που λιώνει μόλις την βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

χθες επαναλήθφθηκε το ίδιο περιστατικό. εγώ να της μιλάω με ύφος λίγο σοβαρό και να της εξηγώ να μην κάνει κάτι και εκείνη να ξεκαρδίζεται στα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

χθες επαναλήθφθηκε το ίδιο περιστατικό. εγώ να της μιλάω με ύφος λίγο σοβαρό και να της εξηγώ να μην κάνει κάτι και εκείνη να ξεκαρδίζεται στα γέλια.

 

Τι εννοείς λίγο σοβαρό? Σε αυτή την ηλικία για να ακούσει το παιδί δεν πρέπει να υπάρχει ούτε υποψία ότι κάνεις πλάκα. Εγώ από τον δικό μου που είναι στην ίδια ηλικία έχω παρατηρήσει ότι όταν λέμε 'μη' μας κοιτάει στα μάτια και ψιλογελάει για να καταλάβει κατά πόσον το εννοούμε..ε, στα απλά "μη" μας γράφει, όταν κάνει κάτι σοβάρο ή επικίνδυνο όμως, και είμαι αγριεμένη και λέω πολύ αυστηρά "μη" (και με λίγο υψωμένη την φωνή) κάθεται σούζα (ή βάζει και τα κλάματα ανάλογα την ένταση). Όταν δεν το πολυεννοώ, ξεκαρδίζεται εννοείται.

 

Γενικά όμως δεν θέλω να λέω όλη την ώρα "μη" και "μη" γιατί τότε δεν μπορεί να ξεχωρίσει την σημαντική απαγόρευση από την ασήμαντη. 'Αλλο πχ να βάλει κάτι από κάτω στο στόμα κι άλλο να βάλει το χέρι στην πρίζα! Δυστύχως ο άντρας μου και η πεθερά μου του λένε όλη την ώρα 'μη' για τα πάντα (πχ 'μην τρέχεις , θα πέσεις', ε σιγά ας πέσει). Αυτά που αναφέρεις ως σκανταλιές είναι απόλυτα φυσιολογικά, εγώ τον αφήνω να ανοιγοκλείνει και πορτες και συρτάρια (είμαι από πάνω βέβαια), του αρέσει πάααααρα πολύ..και μάλιστα αφου τον άφησα να μαγκώσει λίγο (πολύ λίγο) το χέρι του στο συρτάρι , έχει μάθει και είναι πολύ προσέκτικος με τα δαχτυλα του όταν ανοιγοκλεινει ντουλάπια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ γενικά προσπαθώ να μην λέω πολλά μη.

Αυτό που κάνει και θέλω να της το κόψω -δεν ξέρω αν το κάνει για παιχνίδι- είναι ότι ενώ τρώει εκεί στα καλά καθούμενα σου φτύνει το φαγητό στο πρόσωπο και γελάει.

εκεί είμαι πολύ σοβαρή, την κοιτάζω αρκετή ώρα στα μάτια και της λέω ότι δεν πρέπει να το κάνουμε.

πάει να με χα¨δέψει, να με πειράξει, παραμένω σοβαρή και τότε βάζει τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ γενικά προσπαθώ να μην λέω πολλά μη.

Αυτό που κάνει και θέλω να της το κόψω -δεν ξέρω αν το κάνει για παιχνίδι- είναι ότι ενώ τρώει εκεί στα καλά καθούμενα σου φτύνει το φαγητό στο πρόσωπο και γελάει.

εκεί είμαι πολύ σοβαρή, την κοιτάζω αρκετή ώρα στα μάτια και της λέω ότι δεν πρέπει να το κάνουμε.

πάει να με χα¨δέψει, να με πειράξει, παραμένω σοβαρή και τότε βάζει τα γέλια.

 

:lol::lol::lol::lol: Και η δικια μου το εκανε αυτο με το φαγητο απο πολυ μικρη ακομα...και το χειροτερο???Οτι της το ειχα μαθει εγω να το κανει!Βεβαια μετα απο αρκετες φορες που οταν το εκανε εβλεπε οτι ειμαι σοβαρη και δεν σηκωνω την ''πλακα'' της το εκοψε.Γενικα θελει υπομονη,μην περιμενεις να μαθει αμεσως ενα πραγμα.θελει να της μιλας συνεχεια και με το αναλογο υφος,να της δωσεις να καταλαβει οταν εισαι σοβαρη.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ γενικά προσπαθώ να μην λέω πολλά μη.

Αυτό που κάνει και θέλω να της το κόψω -δεν ξέρω αν το κάνει για παιχνίδι- είναι ότι ενώ τρώει εκεί στα καλά καθούμενα σου φτύνει το φαγητό στο πρόσωπο και γελάει.

εκεί είμαι πολύ σοβαρή, την κοιτάζω αρκετή ώρα στα μάτια και της λέω ότι δεν πρέπει να το κάνουμε.

πάει να με χα¨δέψει, να με πειράξει, παραμένω σοβαρή και τότε βάζει τα γέλια.

 

Ναι όντως αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο. Και μένα μου το έκανε 1-2 φορές, ευτυχώς μετά το ξέχασε. Όταν κάνει κάτι τέτοιο πάντως που θέλω οπωσδήποτε να μην το υιοθετήσει και βλέπω ότι δεν πιάνουν απλά τα λόγια, προσπαθώ να βρω κάτι που θα τον 'ενοχλήσει', σε αυτό πχ σηκώθηκα και τον άφησα στο καρεκλάκι του μόνο του και αρχισε αμέσως να ψιλοκλαίει.. όταν αρχίζει αυτή την ψιλογκρίνια μόνο τότε είμαι σίγουρη ότι κατάλαβε ότι το εννοώ..και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το ξανακάνει την άλλη μέρα βέβαια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αυτή η ιστορία με το φτύνω το φαγητό, ξεκαρδίζομαι στα γέλια και μετά συνεχίζω να ζητάω να φάω μου έχει σπάσεις τα νεύρα.

 

περιττό να σας πω, πως μετά από κάθε γεύμα βάζουμε πλυντήριο, γιατί η μικρή γίνεται και μας κάνει χάλια.

 

να μην μιλησω για το πάτωμα και τα λεκιασμένα έπιπλα.

 

δεν μπορώ να το σταματήσω. καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...