Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες-κοστος στο Ελενα


drop_00

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα απλά μονόκλινα είναι στον 6ο. Είναι μεγαλύτερα και ανακαινίστηκαν μετά την κατασκευή των λουξ του 5ου, δηλαδή μόλις πρόσφατα. Απ' ότι έχουν πει κοπέλες είναι μεγαλύτερα. Τα λουξ μονόκλινα του 5ου φτιάστηκαν τον περασμένο Νοέμβριο, έχουν καρέκλα θηλασμού και τηλεόραση πλασμα. Δεν τα έχω δει ακομα αλλά αυτά που γράφω είναι από περιγραφές άλλων κοριτσιών του forum.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα απλά μονόκλινα είναι στον 6ο. Είναι μεγαλύτερα και ανακαινίστηκαν μετά την κατασκευή των λουξ του 5ου, δηλαδή μόλις πρόσφατα. Απ' ότι έχουν πει κοπέλες είναι μεγαλύτερα. Τα λουξ μονόκλινα του 5ου φτιάστηκαν τον περασμένο Νοέμβριο, έχουν καρέκλα θηλασμού και τηλεόραση πλασμα. Δεν τα έχω δει ακομα αλλά αυτά που γράφω είναι από περιγραφές άλλων κοριτσιών του forum.

σ ευχαριστω πολυ θα παω καποια στιγμη και εγω να τα δω απλα ακομα δεν ετυχε.. με το καλο να δεχτεις και το μωρακι σου εσυ κοντευεις κιολας. στο ελενα θα γεννησεις? ξερεις τι πρεπει να παρουμε μαζι απο ρουχαλακια για το μωρο?

  ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 17/12/2009

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 16 Σεπτεμβρίου 2009 ρώτησα για τιμές δωματίων στο έλενα απευθείας στο αρμόδιο τμήμα (που βρίσκεται στο κτήριο με τα επείγοντα), μου είπαν 110 δίκληνο, 130 μονόκληνο και 200 το λουξ και ότι το βιβλιάριο δημοσίου που έχω εγώ δεν δικαιολογει συμμετοχή (το οποίο βεβαια σκοπεύω να τσεκάρω απευθείας από το ταμείο μου). Αυτά................

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω σου δείνουν τα πάντα στο Έλενα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό έβαλα στη βαλίτσα που ετοίμασα 3-4 εσωρουχάκια, 2 πανούλες, και 2-3 φορμάκια (ενα από αυτά θα το χρησιμοποιήσω για την έξοδο), ένα σκουφάκι μη τυχόν και κρυώσει ο αντρούλης μου, καθώς και μια κουβέρτα για να τον τυλίξω όταν θα φεύγουμε. Σαν χαζούλα νεα μαμα πήρα ακόμη μερικά παμπερς, αν και ξέρω ότι σου δείνουν, ε, απλά προτημώ να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο (είπαμε χαζομαμά!!!!!!!!!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσο ξέρω σου δείνουν τα πάντα στο Έλενα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό έβαλα στη βαλίτσα που ετοίμασα 3-4 εσωρουχάκια, 2 πανούλες, και 2-3 φορμάκια (ενα από αυτά θα το χρησιμοποιήσω για την έξοδο), ένα σκουφάκι μη τυχόν και κρυώσει ο αντρούλης μου, καθώς και μια κουβέρτα για να τον τυλίξω όταν θα φεύγουμε. Σαν χαζούλα νεα μαμα πήρα ακόμη μερικά παμπερς, αν και ξέρω ότι σου δείνουν, ε, απλά προτημώ να είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο (είπαμε χαζομαμά!!!!!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Στο παρακάτω link έχει το τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα ή για να ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού και μάλιστα σχετικά νωρίς γιατί γίνονται ολιγομελή τμήματα. Τα μαθήματα κοστίζουν 3 ευρώ συνολικά. Είναι 4 ημέρες (3 ώρες αν θυμάμαι καλά κάθε ημέρα) και 1 για το θηλασμό. Τις δύο μέρες γίνοτναι σε αίθουσα και τις υπόλοιπες δύο σε δωμάτιο με στρώματα όπου ξαπλώνεις και κάνεις αναπνοές. Επίσης μπορεί να έρθει και ο σύζυγος. Αν παρακολουθήσει το 2ο και 3ο μάθημα του δίνουν βεβαίωση και μπορεί να παρίσταται στον τοκετό (αν είναι φυσιολογικός ο τοκετός).

 

http://www.hospital-elena.gr/klinikes/psyco.html

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Εγώ γέννησα τον Ιούλιο στο Έλενα. Πήγα στα Lux δωμάτια και εμεινα παρα πολύ ευχαριστημενη και απο τον χωρο αλλά και απο το προσωπικό του ορόφου.

Στα μαθήματα ανωδυνου τοκετού σου λενε να παρεις και πραγματα που δεν χρειαζεσαι.

Φορμακια του μωρου παρτε καλου κακου μαζι σας. Στα ντύνουν εκεί με τα δικα τους καθε πρωι που τα κανουν μπανιο, αλλα αν σου λερωθει το μωρο στις 02:00 τη νυχτα από κακα, τραβα βρες μαία εκεινη την ωρα, να σου ξεκλειδωσει το ντουλαπι και να σου δωσει καινουργιο νυχτικακι. Εγώ μονο τότε χρειαστηκα. Επίσης, παρτε πετσετες για εσας γιατί μονο στα lux δωματια δινουν πετσετες για τη μαμα, και αν δεν βρεις δωματιο και πας σε αλλη θεση δεν θα εχεις πετσετες. Πανες κλπ, τα εχει ολα στο μαιευτηριο. Πανουλες υφασματινες για το μωρο σας δεν ειναι κακο να εχετε, όπως επισης και μικρα πετσετακια για το μωρο και πετσετουλες μικρες για εσας για το στηθος σας γιατι θα πλενεστε συνεχως αν θηλαζετε. Αυτά...

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα τον Ιούλιο στο Ελενα. Πήγα σε Lux δωματιο. Οι τιμες για μενα ήταν οι εξης:

1200 ευρω ο γιατρός, 300 ευρώ η μαία (που συνεργαζοταν ο γιατρός μου) και 800 ευρω για το δωματιο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα το λουξ μονοκλινο δεν εχει καμια σχεση με το απλο μονοκλινο.

τα μονοκλινα δεν ειναι ανακαινισμενα και ειναι στον 6.γενικα τα παντα ειναι αρκετα χρησιμοποιημενα ακομα και τα πυρεξ.

 

ολος ο 5ος ειναι ανακαινισμενος.τα λουξ δωματια ειναι απιστευτα.απο τα σεντονια που εχουν κεντημενα τα αρχικα Ε Β.την πολυθρονα θηλασμου που κοιμαται ανετα καποιος.τηλεοραση plasma.πετσετες και το πυρεξακι ειναι ολοκαινουργιο.νομιζεις οτι εισαι στο καλυτερο ιδιωτικο νοσοκομειο.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Erianton, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτός που θα είναι όλη μέρα μαζί μου, να μπορεί να ξεκουράζεται λίγο και όχι να όπως στην πρώτη γέννα που υπέφεραν στην καρέκλα!

Τους λυπήθηκε η ψυχή μου ....

Αυτή η καρέκλα θηλασμού πως είναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα το λουξ μονοκλινο δεν εχει καμια σχεση με το απλο μονοκλινο.

τα μονοκλινα δεν ειναι ανακαινισμενα και ειναι στον 6.γενικα τα παντα ειναι αρκετα χρησιμοποιημενα ακομα και τα πυρεξ.

 

ολος ο 5ος ειναι ανακαινισμενος.τα λουξ δωματια ειναι απιστευτα.απο τα σεντονια που εχουν κεντημενα τα αρχικα Ε Β.την πολυθρονα θηλασμου που κοιμαται ανετα καποιος.τηλεοραση plasma.πετσετες και το πυρεξακι ειναι ολοκαινουργιο.νομιζεις οτι εισαι στο καλυτερο ιδιωτικο νοσοκομειο.

 

Εγω γεννησα στις 15/10 στο Ελενα και εμεινα την πρωτη μέρα μετα απο απιστευτη ταλαιπωρία σε δικλινο και την επομενη με εβαλαν σε LUX που ειχα ζητησει. Το δικλινο ειναι ανακαινισμενο και ομορφο αλλα δεν βολευει καθόλου την συνοδο που θα εχεις, το Lux ειναι υπέροχο, βασικά ολος ο οροφος ειναι υπέροχος και διαφορετικος, ξεχνας οτι εισαι σε δημόσιο!!!

Και η νοοτροπία τους σε αυτον τον οροφο ειναι διαφορετικη, δεν σε αφηνουν να κυκλοφορείς με το μωρο αγκαλιά στους διαδρόμους, πρέπει να το βάζεις στο πυρεξάκι

 

Η πολυθρόνα ειναι απιστευτα καλή, η μαμα μου που ειναι μικροσκοπική χοραγε ολοκληρη και το απιστευτο ειναι οτι ο αντρας μου κοιμηθηκε ενα μεσημερι μπρούμητα!!! ποναγαν τα ποδια του μετα, αλλα καταφερε και κοιμήθηκε, και δεν ηταν ταλαιπωρημένος αφου το βραδυ γυριζε σπιτι και κοιμόταν.

Το κρεβάτι που κοιμομουνα ηταν απιστευτο με remote control για να ανεβοκατεβαινει η πλάτη, ξεχωριστά τα πόδια και γενικά αμα θελεις το υψος του κρεβατιού!

Ετσι καταφερνα μονη μου να σηκώνομαι απο την αρχη χωρις βοήθεια!!! Απίστευτο αλλα αληθινό!

Και γενικά το δωμάτιο, για μενα πάντα, ηταν πολύ ομορφο!

Και σκεφτειτε οτι εδωσα λιγοτερο απο 1000 ευρώ μαζι με φαρμακα που μου χρεωσαν!!!

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Smouts, θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις το lux δωμάτιο;

Εγώ στο πρώτο μου παιδί έμεινα σε μονόκλινο.

 

Η ERIANTON και η Catwoman καλυψανε τα παντα. Εμενα να σκεφτείς ο άντρας μου που εμεινε και τις 4 μερες/νύχτες μαζι μου, κοιμοταν καθε βραδυ στην πολυθρονα. Εντάξει, δεν λεω οτι εκανε και τον καλυτερο ύπνο που θα μπορουσε, αλλωστε καναμε και σκατζες το βραδυ οταν χρειαζοταν να θηλασω και κοιμοταν και λιγο στο κρεβατι, αλλα θελω να πω πως ανετα την εβγαλε.

Εμας όσοι ερχοντουσαν να μας δουνε, κυριως ζευγαρια των οποιων οι γυναικες στο παρελθον έιχαν παει στο Ιασω και στο Μητερα, οι αντρες κραζανε τις γυναικες τους, γιατί δεν ερχοντουσαν στο Ελενα να γεννησουν και χρειαζοτανε να σκασουν ενα καρο χρήματα.

Το κακό είναι οτι πρεπει να εισαι τυχερη για να βρεις δωματιο γιατί το εχουν μαθει πολλοί, και σε αυτο παίζει ρόλο και ο γιατρός σου. Πόσο θα το κυνηγήσει. Εγώ όταν γέννησα υπήρχαν μόνο 2 διαθεσιμα Lux δωματια και περιμεναμε 10 γυναικες για να μπουμε. Ε, το ενα το πήρα εγω. Αφού όταν μπηκα μου λεει μια μαια "Ο γιατρός σου πρεπει να σε αγαπαει πολυ. Εδωσε μαχη για το δωματιο".:-D

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ότι λέγεται παραπάνω για το Έλενα είναι αλήθεια..Γέννησα στις αρχές Σεπτεμβρίου με καισαρική εκτάκτως και δεν πιστέυω ότι θα μπορούσα να είχα καλύτερη εμπειρία από το μαιευτήριο, την παραμονή μου εκεί αλλά και από την γέννα.Είναι εξαιρετικό το προσωπικό του 5ου ορόφου και προτείνω σε οποιαδήποτε μελλουσα μητέρα την νοσηλεία της εκεί. Βοηθάνε απίστευτα με τον θηλασμό , πατάς ένα κουμπί και αμέσως έρχεται καποιος να δει τι συμβαίνει, μπορεί ο άντρας σου να κοιμηθεί στην πολυθρόνα όλη νύχτα γιατί είναι πολύ άνετη , καθαρίζουν διαρκώς το δωμάτιο αλλά το κυριότερο χαμογελούν και σου φέρονται όπως αξίζει σε λεχωνίτσες. Συγκινούμε που τα σκέφτομαι...Τους ευχαριστώ όλους στο Έλενα..

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 29/10. Με ασφάλεια δημοσίου (ΤΥΔΚΥ), έδωσα στο λουξ περίπου 350 ευρώ, μαζί με την επισκληρίδιο.

 

Και για τις 4 ημέρες

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενας και μειναμε στον 5ο στα λουξ.Υπεροχος οροφος με πολυ καλα δωματια ευγενικο προσωπικο και πληρωσαμε 480 με ικα και καισαρικη τομη και 1200 του γιατρου μου.Αυτο προσπαθουσα να πω σε ενα αλλο topic που μιλουσαν για εξακλινα στο ιασω και διαβαζα κατι τρελες τιμες για το δωματιο-εξακλινο!απορουσα γιατι δεν κοιταζουν στο ελενας?Μονο που δεν με εβρισαν γιατι απαγορευεται μαλλον...επεσα σε φαν κλαμπ!Εσεις που το ζησατε θα πηγαινατε ποτε σε εξακλινο εστω και στο ιασω?Δεν καταλαβαινω τι γινεται μολις ακουσαν τη λεξη δημοσιο και τι δεν ακουσα!!!Το καλυτερο ομως που διαβασα και επειδη το εχω ζησει το περιβαλλον του 5ου γελουσα ειναι αυτο:''καλυτερα σε εξακλινο στο ιασω παρα σε ενα ασχημο,μην πω τιποτα αλλο, περιβαλλον σε δημοσιο''!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που γέννησα το πρώτο παιδάκι μου στο ΙΑΣΩ, σε 4κλινο, λόγω έλλειψης εξάκλινων, δεν το ξαναέκανα με τίποτα πάντως!!!!Τα λουξ του ΕΛΕΝΑ, φαντάζομαι και τα μονόκλινα, για τα λεφτά ιδίως που δίνεις, δεν συγκρίνονται με τίποτα.

Και πολλά άλλα δεν συγκρίνονται, αλλά ας μην επεκταθώ.

Αχ, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα....

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα.

Ναι, δεν μπορείς να κλεισεις απο πριν. Μόλις κάνεις την εισαγωγή το ζητάς. Και αν δεν υπαρχει Λουξ εκείνη τη στιγμή, θα σε πανε στην αμεσως κατωτερη κατηγορία.

Εγώ μπήκα 03:30 τη νυχτα για να γεννήσω, ζήτησα Λουξ. Δεν υπηρχε ελευθερο. Γέννησα 06:15 εκατσα στην ανανηψη μεχρι τις 09:00 οπου και με ανεβασανε σε δίκλινο. Στις 15:00 το μεσημερι της ίδιας μερας με πηγαν σε Λουξ που είχε αδιάσει.

Πρέπει ομως να το κυνηγησει και ο γιατρός σου λιγο το θέμα.;)

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ γέννησα στις 1-12-09 στο Έλενα με καισαρική και έκανα εισαγωγή μία μέρα πριν την γέννα για να κάνω κάποιες εξετάσεις.Ζήτησα λοιπόν lux δωμάτιο και ευτυχώς υπήρχε.Πολύ ωραίο δωμάτιο!Δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τα δωμάτια των ιδιωτικών μαιευτηρίων.Πλήρωσα 120 ευρώ για κάθε μέρα.Πολύ προσιτή τιμή για τέτοιο δωμάτιο και πολύ καλή εξυπηρέτηση.

AMHGp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω νοσηλευτηκα για 6 μερες με υπερταση και ζαχαρο (χτες βγηκα) και υπηρχαν διαθεσιμα μονοκλινα απο την πρωτη στιγμη χωρις καμια παρεμβαση γιατρου και απο οτι μου ειπαν ειχαν και λουξ.ειναι και αναλογως τις μερες.παντως μονο καλα λογια εχω να πω για το προσωπικο του 6ου οροφου που ειναι τα μονοκλινα.ΑΨΟΓΕΣ ολες!!!!

 

παντως και τον μαιο που ειχα νοσηλευτει ειχα ζητησει δικλινο,δεν ειχαν και με εβαλαν σε μονοκλινο οπου και με αφησαν ολες τις 7 μερες που νοσηλευτηκα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...