Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συγκινειται ενα 3χρονο παιδι?


Recommended Posts

Γειας σας.Εχω ενα 3χρονο κοριτσακι και καθε φορα που ακουει ενα συγκεκριμενο τραγουδι απο παιχνιδι δακρυζει.Γιατι να γινεται αυτο? Να σημειωσω οτι την 1η φορα που το εβαλα στην κουνια της οταν ηταν μωρο 2 μηνων δακρυσα και γω απο συγκινηση.το παιχνιδι ειναι της φισερ πραις με τα ψαρακια που επιπλεουν και το βαζεις στην κουνια για να ηρεμουν.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

αυτό το τραγούδι το άκουγα (και το τραγούδαγα) όταν ήταν βρέφος..θηλάζοντας, νανουρίζοντας, κάνοντας βόλτες σε κολικούς.....δεν αντέχει να το ακούσει...κλαίει...τον καταλαβαίνω κι εγώ κλαίω όταν το ακούω...

 

και το ίδιο συμβαίνει με αυτό που τον νανούριζα για 2 χρόνια.... http://www.youtube.com/watch?v=KpT63p5YoL8

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...μια φορα ολο κι ολο συνεβει αυτο με μενα.Να φανταστεις το παιχνιδι δεν επαιξε και πολυ στα μωρουδιακα της χρονια.Μου κανει εντυπωση το γεγονος να συγκινειται απο τραγουδι...ποσες εικονες μπορει να εχει ενα παιδι για να βγαζει τετοιο συναισθημα?Αφου το εχεις συναντησει και συ μαλλον ετσι θα ειναι.Τι ηλικιας ειναι το παιδακι σου?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι; αν βλεπεις οτι συγκινειται απο τη μελωδια κ της αρεσει, να εισαι περηφανη για τους ευαισθητους δεικτες της κ για το οτι εκφραζεται μεσα απο τη μουσικη !

 

κ πιο μικρο μη σου πω: η δικια μου πριν γινει δυο ακουσε ενα κομματι απο πιανο κ βουρκωσε , αλλη φορα ξανα το ιδιο με το τραγουδι του αλλαντιν (γλυκια ζωη):P

οχι οτι ειμαι κουκουβαγια μανα:lol:, αλλα τα ευαισθητα παιδια ειναι κ εξυπνα παιδια!!:P:p:p

 

τονια πολυ ωραια κ τα δυο!!

Link to comment
Share on other sites

κοντά 5... και τώρα τον έβαλα να τα ακούσει βούρκωσαν τα μάτια του και μου ζήτησε να το κλείσω

 

πως το είπε η DaF;;;;;;; "αλλα τα ευαισθητα παιδια ειναι κ εξυπνα παιδια!!" έτσι....:lol::lol::lol::lol:

 

ίσως και να έχουν ακουστικές μνήμες ακόμα από τη βρεφική ηλικία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

αυτό το τραγούδι το άκουγα (και το τραγούδαγα) όταν ήταν βρέφος..θηλάζοντας, νανουρίζοντας, κάνοντας βόλτες σε κολικούς.....δεν αντέχει να το ακούσει...κλαίει...τον καταλαβαίνω κι εγώ κλαίω όταν το ακούω...

 

και το ίδιο συμβαίνει με αυτό που τον νανούριζα για 2 χρόνια.... http://www.youtube.com/watch?v=KpT63p5YoL8

 

Μολις ακουσα το τραγουδι του πρωτου λινκ και ειλικρινα ανατριχιασα!Περιττο να σου πω οτι κλαιω!!!Τι μου κανες βραδυατικα!Κι εχω και το γιο μου διπλα μου και τον βλεπω που κοιμαται και συγκινουμαι ακομη πιο πολυ.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλα κοριτσια....προβληματιστηκα αρχικα...λεω λες να χω κανει τιποτα στο παιδι?...εντωμεταξυ με παρεσυρε και ο μπαμπας της που δεν του αρεσε να την βλεπει να δακρυζει και το πηρα και γω ως αρνητικο.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρχισει να ανυσηχω,γιατι και η δικια μου ειναι υπερβολικα ευαισθητουλα,βουρκωνει και κλαιει πολυ ευκολα.

Πρωτη φορα φετος με ενα Χριστουγεννιατικο τραγουδι εκλαιγε με λυγμους,τρομαξαμε να τη συνεφερουμε,εννοειτε οτι δεν το ξαναβαλαμε.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Η μεγάλη μου κόρη είναι 3,5 και από πέρυσι άρχισε να συγκινείται με διάφορα τραγουδάκια... :?και επίσης το χειμώνα πήγανε με τα νήπια να δούνε το "Μικρό Πρίγκιπα" και μου είπανε οι δασκάλες ότι κοιτούσε τη σκηνή και έτρεχαν δάκρυα στα ματάκια της:(

Γενικά είναι ένα πολύ ευαίσθητο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας και από εμένα, η κόρη μου σε 3 μήνες γίνεται 4 και από πολύ μικρή, μηνών θα έλεγαν όταν της τραγουδούσα κάποια συγκεκριμένα τραγούδια σούφρωνε τα χειλάκια της έτοιμη να κλάψει, αργότερα μου έλεγε όχι αυτό το τραγούδι μαμά, δεν το θέλω, τη στεναχωρούσε η μελωδία του.

Τώρα μπορεί να σκεφτείται ότι δεν αντέχει τη φωνή μου, μπορεί και αυτό!!!

Πάντως πιστεύω ότι συγκινούνται από μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που διαβασα αυτο το θεμα θυμηθηκα την αντιδραση του διχρονου γιου μου σε ενα τραγουδι

 

ενω του τραγουδαω συνεχεια και δεν εχει προβλημα με την φωνη μου (μιλησε η καρακαηδονα :lol::lol::lol:) του τραγουδησα μια φορα το "να χα δυο ζωες" που το λεει και ο Κοτσιρας και τον ειδα να σουφρωνει χειλακια και να ειναι ετοιμος να κλαψει.... το ξαναδοκιμασα κανα δυο φορες κα ιειχε την ιδια αντιδραση και μετα το κοψα....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

 

αυτό το τραγούδι το άκουγα (και το τραγούδαγα) όταν ήταν βρέφος..θηλάζοντας, νανουρίζοντας, κάνοντας βόλτες σε κολικούς.....δεν αντέχει να το ακούσει...κλαίει...τον καταλαβαίνω κι εγώ κλαίω όταν το ακούω...

 

και το ίδιο συμβαίνει με αυτό που τον νανούριζα για 2 χρόνια.... http://www.youtube.com/watch?v=KpT63p5YoL8

 

 

Toνια μου,χιλια συγνωμη,αλλα δεν ειναι λιγο καταθλιπτικο για παιδικο τραγουδακι?Και εγω δακρυσα.Με επιασε ενα σφιξιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου όταν ήταν 3 βούρκωσε και άρχισε να κλαίει, γιατί ο Τσιπ και ο Ντέιλ χάλασαν το σπίτι του Ντόναλτ, και ο καημένος δεν είχε πια σπίτι.

 

 

Αχου το!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κόρη είναι 3,5 και από πέρυσι άρχισε να συγκινείται με διάφορα τραγουδάκια... :?και επίσης το χειμώνα πήγανε με τα νήπια να δούνε το "Μικρό Πρίγκιπα" και μου είπανε οι δασκάλες ότι κοιτούσε τη σκηνή και έτρεχαν δάκρυα στα ματάκια της:(

Γενικά είναι ένα πολύ ευαίσθητο παιδάκι.

 

 

Ελα μωρε!!Αχου το......καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βρε κοριτσια,επειδη ειναι μικρα,ειναι καλυτερο απο το να απεχουν απο τραγουδακια που τα κανουν και κλαινε?Μηπως τους δημιουργηθει κανενα ψυχολογικο?

 

Εμας η δικια μας τσουπρα,ενα βραδυ εκλαιγε με λυγμους και ελεγε "Το βρουμ του μπαμπα" (Το αυτοκινητο)..."Ντα ντα ο γατος"

"Βρε ψυχη μου,ελα αγκαλιτσα,καλα ειναι το βρουμ του μπαμπα"....Καποια στιγμη ηρεμισε.

Την επομενη μερα,οταν ξυπνησε και την κατεβασαμε κατω στην γιαγια,ειδε το αυτοκινητο του μπαμπα της και ειπε ολο χαρα "Α,τι ωραια δεν το εκλεψε ο γατος το βρουμ βρουμ"

Λιγο ασχετο αλλα μου το θυμησατε!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο "πρόβλημα" έχουμε και εμείς...

Όταν ακούει οποιοδήποτε τραγούδι του σνουφελ βουρκώνει και κλαίει με λυγμούς.

 

Η αλήθεια είναι αυτό το λαγουδάκι και μένα με συγκινεί :?:-?

 

 

 

Edit: Και με τη miayu το πεφταστέρι, που επίσης συγκινεί και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατί κι εμένα το είχε κάνει πριν περίπου τρεις μήνες είχε βάλει στην τηλεόραση τον μπετόβεν (τον σκύλο) και σε κάποια φάση είχε ένα σλοου κομμάτι και τα δυο σκυλάκια και τον πιάνει ένα κλάμμαααα.... Είδα κι έπαθα να τον συνεφέρω!:shock:

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μαμα μου ειχε να το λεει για ενα τραγουδι που οταν το ακουγα και ημουν πολυ μικρουλα εβαζα τα κλαμματα συνεχεια!Το τραγουδι ειχε (αν το θυμαστε) τους εξης στιχους

"...και η μαμα τους η κυρια καβουρινα παει τσαρκα με τον σπαρο στη ραφινα

και ολο κλαινε τα καβουρακια στου γυαλου στου γυαλου τα βοτσαλακια..."

κι εγω λεει εκλαιγα γιατι τα καβουρακια τα χε παρατησει η μαμα τους για να φυγει με τον σπαρο κ αυτα κλαιγαν τα καημενα γιατι ηταν μονα τους

:lol::lol:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου κλαίει συχνά μόλις ακούει κάποιο "μελαγχολικό" τραγούδι. Τελευταία, έχει μια διαφήμιση στην τηλεόραση για τα αδεσποτάκια. Εχουν βάλει μια πολύ όμορφη μουσικούλα είναι όμως κάπως λυπητερή. Οι εικόνες της διαφήμισης δεν είναι περίεργες για να πεις οτι τρομάζει από αυτές ισα-ίσα... είναι πολύ γλυκές φατσούλες από γατάκια και σκυλάκια. Μόλις ακουσει λοιπόν τη μουσική, τρέχει κατά πάνω μου κλαίγοντας να την πάρω αγκαλια...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και συγκινειται...ο ανηψιος μου ηταν απαρηγόρητος σε αυτην την ηλικια οταν απλως καταλαβε οτι τρωμε κοτοπουλα, δηλαδη οταν συνεδεσε στη σκεψη του το ζωάκι με την μαγειρεμενη τροφη και αρνιοταν επι ενα χρονο να φαει κρεας

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά έχούν συναισθήματα όπως έχουν και οι ενήλικες.

Από τη στιγμή που χαίρεται με κάυι, γιατί να μην συγκινείται κιόλας;

Απλά το παιδί δεν μπορεί να εκφράσει με "σωστό" (λεκτικό) τρόπο το συναίσθημα του. Μπορεί να λέει ότι στεναχωρέθηκε, μπορεί να λέει ότι πόνεσε η καρδούλα του (το έχω ακούσει από πιτσιρίκι), αλλά εννοεί ότι συγκινήθηκε...

Το τι θα προκαλέσει τη συγκίνηση είναι διαφορετικό για κάθε παιδί, όπως και για κάθε ενήλικα. Μπορεί να είναι μια μουσική, μπορεί μια εικόνα, μπορεί μια ιδέα, μπορεί μια κουβέντα.....

 

Θεωρήστε τα παιδιά σας ανθρώπους και όχι μωρά. Θεωρήστε ότι καταλαβαίνουν. Θεωρήστε ότι έχουν συναισθήματα. Φερθείτε τους σαν ανθρώπους με μικρές διαστάσεις και όχι σαν πλασματάκια που δεν αντιλαμβάνονται....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...