Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Σήμερα είδα το συγκεκριμένο Θέμα και ειλικρινά χαίρομαι! Έχω και γω ένα γλυκό κόλεϊ (όχι ότι παίζει ρόλο η ράτσα) και για να ειμαι σαφής το σκυλί και γω προϋπήρχαμε πριν ακόμη γνωρίσω τον άντρα μου. Σε όλη την εγκυμοσύνη της μπέμπας η σκυλίτσα μου ασχολούταν με την κοιλίτσα μου με μεγάλη αγάπη, για να μην πω ότι αυτή είχε αντιληφθεί το γεγονός από την πολύ αρχή του πρώτη. Τώρα με την μπέμπα βλέπω ότι αρχίζει να χτίζεται μια απίθανη σχέση και ένα ιδιαίτερο δέσιμο. Η μικρή απλώνει τα χεράκια για να αγγίξει τη σκυλίτσα και της μιλάει ή την φωνάζει.Φυσικά και την τωρινή κύηση την αντιλήφθηκε πρώτα ο σκύλος! Πιστεύω ακράδαντα ότι η συνύπαρξη παιδιών και ζώου είναι ευεργετική για τα παιδιά. Βέβαια τηρώντας όλους τους κανόνες υγιεινής, εμβολιασμούς κτλ καθώς και το κούρεμα του ζώου βοηθά. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμείς έχουμε σκύλο, ένα Golden Retriver. Δεν ζει μες στο σπίτι γιατί έχει πολύ τρίχα και είναι λίγο ζωηρούλης. Αν και το μωρό είναι μικρό έχουν πολύ καλή σχέση. Απο την αρχή τον άφησα να το μυρίσει και ο μπέμπης χαίρεται όταν βλέπει το σκύλο. Τα απογεύματα που τον βγάζει βόλτα ο άντρας μου πολλές φορές πάμε και εμείς μάζί του για παρέα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αυλή ή κήπο είναι καλό και για το μωρό και για εσένα αλλά και για το ίδιο το σκυλάκι... Στο διαμέρισμα είναι λίγο δύσκολα όμως...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νίκη υπάρχουν σκυλιά και σκυλιά. Κάποια είναι πιο κατάλληλα για διαμέρισμα (συνήθως ράτσες συντροφιάς και μικρόσωμα), κάποια χρειάζονται περισσότερο χώρο, κάποια δεν μαδάνε (π.χ. μαλτεζάκια), κάποια θέλουν περισσότερο άσκηση ενώ άλλα προτιμάνε τον καναπέ απο την βόλτα. Το θέμα είναι πριν κάποιος αποφασίσει να δεσμευτεί για τα επόμενα 15 χρόνια της ζωής του με ένα σκύλο να είναι συνηδητοποιημένος για το τι θέλει απο το σκυλί του, να γνωρίζει τους ρυθμούς της οικογένειας του και να επιλέγει το σκυλί που θα ταιριάζει περισσότερο μαζί τους.

 

Εμένα π.χ. μου αρέσουν τα μπόρνερ κόλει. Επειδή όμως είμαι αργοκίνητο καράβι και δεν θα μπορούσα να έχω ένα τόσο ενεργητικό σκυλί που χρειάζεται τρέξιμο δεν πήρα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον εχω ενα μποξερ 4 μιση χρονων μεγαλοσωμη κουκλα !την λατρευουμε μεχρι προτινως ηταν το μωρο μας και θα συνεχισει να ειναι οταν ερθει ο μπεμπης..ολοι οι γιατροι απτον γυναικολογο μας μεχρι τον κτηνιατρο μας ειπαν οτι δεν θα εχουμε κανενα προβλημα,αρκει να μην την αμελησουμε.φωκιων τουρλουμπουκι ολοι μαζι η απολυτη ευτυχια!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙOKASTH όταν βάλαμε εμείς τα σκυλιά στο σπίτι για να δουν το μωρό, είναι ένας λύκος και μπασταρδέ μικρό έγινε ο χαμός. Το μικρό χοροπηδούσε για να μπορέσει να γλύψει το μωρό, ο μεγάλος σηκωνόνταν στα δυο πόδια πάταγε το μωρό και το έγλειφε μπρός πίσω, το μωρό δε έφαγε φρίκη δεν ήξερε από που να φύγει. Από τότε δεν τα ξαναφέραμε κοντά βλακεία μας βέβαια γιατί το καλοκαίρι που θα είναι όλα μαζί δεν ξέρουμε τι θα γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχτές μπήκε το μικρό σκυλί κατα λάθος και άρχισε να τρέχει από χαρά, το μωρό έπαθε έμφραγμα γι'αυτό λέω ήταν βλακεία που τόσο καιρό δεν τα φέραμε σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο μικρός επειδή βλέπει το σκύλο καθημερινά παρόλο που τον έχουμε στην αυλή έχει εξοικιωθεί μαζί του. Προς το παρόν βέβαια μόνο τον κοιτάει, ο Άλεξ (ο σκύλος μας) τον μυρίζει, καμιά φορά πάει και λίγο πιο κοντά αλλά γενικά είναι διακριτικός με το μωρό, βέβαια είμαστε και εμείς πάντα δίπλα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα βλέπει από το μπαλκόνι απλά δεν θέλει να την πλησιάζουν. Οταν είχε του κολικούς και έκλαιγε ο λύκος καθόταν έξω από την πόρτα της κουζίνας και έκλαιγε κι αυτός. Ειδικά στον μεγάλο έχουμε εμπιστοσύνη δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξει το μωρό απλά είναι πολύ παιχνιδιάρης και χοροπηδάει συνέχεια μέχρι να τον χαϊδέψεις κι αυτό είναι που φοβήζει την μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες....

 

Έχω ένα σκυλάκι εδώ και 7 χρόνια. Κάνει πάντα όλα τα εμβόλιά του και τις αποπαρασιτώσεις του κανονικά.

Είναι μεσαίο μέγεθος και έχει μεσαίο τρίχωμα (σημειωτέον: δεν κουρεύεται όμως). Είναι πολύ καλό σκυλί, πολύ παιχνιδιάρικο και πολύ φιλικό.

 

Έλα όμως που σε λίγο καιρό έρχεται και η μπεμπούλα μου....

Και εδώ αναρωτιέμαι τα εξής:

 

1. Καταλαβαίνω ότι αφού μεγαλώσει λίγο το μωρό και έχει κάνει τα εμβόλιά του δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά τι γίνεται όσο είναι ακόμα βρέφος-νεογέννητο ??? Θα πρέπει να κρατάω μωρό-σκυλί σε κάποια απόσταση, π.χ. λόγω τριχών ??? Υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος μολύνσεων, αλλεργιών ίσως ???

2. Τι γίνεται με τη φασαρία που κάνει ο σκύλος, π.χ. γάβγισμα ???

Δυστυχώς ο σκύλος μου, ενώ είναι γενικά ήσυχος, όταν παίζουμε μαζί του ή όταν χτυπάει το κουδούνι της πόρτας μας γαβγίζει φοβερά έντονα και δυνατά. Τι θα γίνει με το μωρό ??? Θα το ξυπνάει ο θόρυβος και άντε μετά να ξανακοιμηθεί ???

:?:(:(:(

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

mami κοίτα εμας ο παιδίατρος όταν τον ρωτήσαμε η Δανάη ήταν 7 ημερων και μας είπε ότι από τη στιγμή που ο σκύλος είναι δικός μας έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να έρθουν σε επαφή. Βέβαια ο δικός μας είναι λίγο κτήνος γιατί είναι λύκος, και όταν τα φέραμε κοντά από τη χαρά του την ποδοπάτησε την κακομοίρα :lol::lol: αλλά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες....

 

Έχω ένα σκυλάκι εδώ και 7 χρόνια. Κάνει πάντα όλα τα εμβόλιά του και τις αποπαρασιτώσεις του κανονικά.

Είναι μεσαίο μέγεθος και έχει μεσαίο τρίχωμα (σημειωτέον: δεν κουρεύεται όμως). Είναι πολύ καλό σκυλί, πολύ παιχνιδιάρικο και πολύ φιλικό.

 

Έλα όμως που σε λίγο καιρό έρχεται και η μπεμπούλα μου....

Και εδώ αναρωτιέμαι τα εξής:

 

1. Καταλαβαίνω ότι αφού μεγαλώσει λίγο το μωρό και έχει κάνει τα εμβόλιά του δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά τι γίνεται όσο είναι ακόμα βρέφος-νεογέννητο ??? Θα πρέπει να κρατάω μωρό-σκυλί σε κάποια απόσταση, π.χ. λόγω τριχών ??? Υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος μολύνσεων, αλλεργιών ίσως ???

2. Τι γίνεται με τη φασαρία που κάνει ο σκύλος, π.χ. γάβγισμα ???

Δυστυχώς ο σκύλος μου, ενώ είναι γενικά ήσυχος, όταν παίζουμε μαζί του ή όταν χτυπάει το κουδούνι της πόρτας μας γαβγίζει φοβερά έντονα και δυνατά. Τι θα γίνει με το μωρό ??? Θα το ξυπνάει ο θόρυβος και άντε μετά να ξανακοιμηθεί ???

:?:(:(:(

 

 

 

Όταν γεννήθηκε η μικρούλα μας, η σκυλίτσα μας η Μπουμπού ήταν ήδη 2,5 ετών(εμβολιασμένη, κουρεμένη κομπλέ). Είναι κόκερ μεσαίου μεγέθους, υπερκινητικό που συνεχώς μουρμουράει και γαβγίζει όταν ακούσει κάτι περίεργο.

Από την πρώτη μέρα τους φέραμε σε επαφή (δηλ. η Μπουμπού μύρισε το μωρό). Το μωρό ποτέ δεν ξύπνησε ή ενοχλήθηκε από το γάβγισμα. Σήμερα (3,5 μήνες μετά) το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι που ζηλεύει λίγο το σκυλί, αλλά με λίγα παραπάνω χάδια της περνάει.

Όσο για τρίχες μην το συζητάς, χαμός.

Το μωρό έτσι αποκτάει αντισώματα και ενισχύεται το αίσθημα της αγάπης (μας είπε η παιδίατρος). :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και λοιπον ερχεται ( σε 7,5 μηνες) το μωρο.......

Η οικογενεια εχει 2 σκυλια.... ενα παιχνιδιαδη θυριωδη λυκο που εχει τραβηξει τα πανδεινα απο τα δυο αλλα παιδια χωρις να κανει κιχ

Ειναι ομως ο κακομοιρης αρτσουμπαλος με τον ογκο του....

Η σκυλιτσα, ενα μπασταρδακι που υοθετηθικε απ το δρομο, κυρια με χαρακτηρα... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Εννοειτε οτι ειναι πληρως εμβολιασμενα με τους γιατρους τα χαπια κ.λ.π. κ.λ.π.

 

Τι....... λετε?

Ναι τροπος ( χωρος ) υπαρχει να ΜΗΝ ερθουν σε επαφη με το μωρο.... πρεπει ομως????

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΖΩΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΣΘΜΑΤΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΩΡΟΥ ΜΕ ΖΩΟ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝ ΤΟ ΖΩΟ ΕΙΝΑ ΦΥΛΑΚΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Emeis exoume ena skulaki(skularo diladi!!) to opoio proupirxe tou paidiou.Parolo pou einai kontotrixo kai polles fores madaei h mikri den parousiase kanena problima kai isa-isa pou otan blepei to skuli trellainetai sta gelia!Pisteuw pws mesa apo tin sxesi skuliou-anthrwpou mathainoun polla pragmata opws na moirazontai kai na agapoun.Einai enas litos stin zwi tous kai ena desimo anektimito giati ginontai oi kaluteroi tous filoi-eidika an megalwsoun parallila kai o skulos einai agapisiaris!!-pargma pou menei panta aneksitilo stin mnimi tous!Min anisixeis gia tetoia pragmata!As erthei me to kalo to paidaki sou kai ola t'alla tha paroun apo mona tous ton dromo tous!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!Κι εμεις περιμενουμε την μπουμπου μας σε 4 μηνες!!! :D

Ο αντρας μου πριν απο 1 μηνα που πηρε δωρο ενα σκυλακι, ειναι μικρο Yorkshire, 3 μηνων πολυ εξυπνο και ζωηρο!Μενουμε σε διαμερισμα και λογο του οτι ειναι μικρουλης ακομα δεν τον παω βολτα για την αναγκη του αλλα τον βγαζω στο μπαλκονι....ακομα δεν εχει μαθει βεβαια :(

Τι λετε :?: Θα καταφερει να μαθει μεσα σε 4 μηνες?Και μηπως ξερετε αν τα σκυλακια τοσο μικρα σε ηλικια εχουν περισσοτερο προβλημα με τα μωρα??

Ειναι ο πρωτος μου σκυλος

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

θελει πολυ υπομονη και επιμονη για να μαθεις σε ενα σκυλο γενικως πως να συμπεριφερεται , και ως συνηθως τ ασκυλακια τον 1ο χρονο ειναι καπως ζωηρα ... θα δυσκολευτειτε γενικως πιστευω αλλα αξιζει !!

καλη συνεχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Κι εμεις περιμενουμε την μπουμπου μας σε 4 μηνες!!! :D

Ο αντρας μου πριν απο 1 μηνα που πηρε δωρο ενα σκυλακι, ειναι μικρο Yorkshire, 3 μηνων πολυ εξυπνο και ζωηρο!Μενουμε σε διαμερισμα και λογο του οτι ειναι μικρουλης ακομα δεν τον παω βολτα για την αναγκη του αλλα τον βγαζω στο μπαλκονι....ακομα δεν εχει μαθει βεβαια :(

Τι λετε :?: Θα καταφερει να μαθει μεσα σε 4 μηνες?Και μηπως ξερετε αν τα σκυλακια τοσο μικρα σε ηλικια εχουν περισσοτερο προβλημα με τα μωρα??

Ειναι ο πρωτος μου σκυλος

Μην αγχωνεσαι καθολου.Τα παδια μου ερχονται σε επαφη με τα σκυλια μασ απο την πρωτη μερα που ηρθαμε απο το μαιευτηριο στο σπιτι.Τι να σου πω σκυλια και παιδια ενα.Ειμαι τοσο χαρουμενη που τα παιδια μου εχουν γνωρισει ποσο καλος τους φιλος μπορει να γινει τα καημενα τα σκυλακια βεβαια ειχανε μερικες δυσκολιες μαζι τους ,αλλα τωρα μια χαρα.Και οσο για το θεμα του μπαλκονιου ειναι τοσο μικρο το σκυλακι σου,αρα και ευκολο να το καθαριζεις.Ουτε που θα το καταλαβεις.Απολαυσε το!!Με το καλο να ερθει το ζουζουνι σου
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ nora και flower!!!Μου δωσατε πολυ χαρα!!Ολοι οι συγγενεις και φιλοι μου λενε να τον δοσω γιατι θα κανει κακο στο μωρο,θα το ζηλευει, θα ειναι μπελας κλπ κλπ...αλλα εγω τον αγαπαω ειναι πολυ καλος ο γλυκουλης μου. :D:D:)

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω τωρα κακια...

Εχουμε δυο rottweiller τα οποια πειμενουμε να πεθανουν λογω ηλικιας.

Αγαπω πολυ τα σκυλια γιατι ειχα κι εγω αλλα με το παιδι αν και μας ειπε ο γιατρος οτι αφου ειναι εμβολιασμενα δεν χρειαζεται να τα διωξουμε σας λεω ενα:

ειναι εξω στη βεραντα και περνανε μεσα απο το καθιστικο μας μονο για την βολτα τους.

ειμαι με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι!!!!!!!!!!! σκουπιζω και σφουγγαριζω τρεις φορες την ημερα χωρια την βεραντα. Το ενα μαλιστα πισω απο το τζαμι εβγαζε στον μπεμπη μου δοντια!!!!!

Και κατι αλλο.

ΤΡΙΧΕΣ ΠΑΝΤΟΥ.

Ακομα και στο δωματιο του παιδιου που εχω τις σιτες κατεβασμενες βρισκω τριχες!

Οταν απλωνω ακομα κι αν δεν πανε διπλα γιατι βαζω "εμποδια", τιναζονται και κολλανε πανω στα ρουχαλακια του παιδιου (για τα δικα μας δεν με νοιαζει)

Στην κουζινα οταν ανοιγω τα παραθυρα να μπει καθαρος αερας και φυσαει τα εχω ολα καλλυμενα.

Επαναλαμβανω οτι αγαπω πολυ τα ζωα αλλα ο συνδιασμος με ενα μωρο που μπουσουλαει και αρχιζει να βαζει ολα στο στομα ειναι για εμενα τουλαχιστον δυσκολος.

Μπορει να ακουγομαι σπαστικια αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω τωρα κακια...

Εχουμε δυο rottweiller τα οποια πειμενουμε να πεθανουν λογω ηλικιας.

Αγαπω πολυ τα σκυλια γιατι ειχα κι εγω αλλα με το παιδι αν και μας ειπε ο γιατρος οτι αφου ειναι εμβολιασμενα δεν χρειαζεται να τα διωξουμε σας λεω ενα:

ειναι εξω στη βεραντα και περνανε μεσα απο το καθιστικο μας μονο για την βολτα τους.

ειμαι με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι!!!!!!!!!!! σκουπιζω και σφουγγαριζω τρεις φορες την ημερα χωρια την βεραντα. Το ενα μαλιστα πισω απο το τζαμι εβγαζε στον μπεμπη μου δοντια!!!!!

Και κατι αλλο.

ΤΡΙΧΕΣ ΠΑΝΤΟΥ.

Ακομα και στο δωματιο του παιδιου που εχω τις σιτες κατεβασμενες βρισκω τριχες!

Οταν απλωνω ακομα κι αν δεν πανε διπλα γιατι βαζω "εμποδια", τιναζονται και κολλανε πανω στα ρουχαλακια του παιδιου (για τα δικα μας δεν με νοιαζει)

Στην κουζινα οταν ανοιγω τα παραθυρα να μπει καθαρος αερας και φυσαει τα εχω ολα καλλυμενα.

Επαναλαμβανω οτι αγαπω πολυ τα ζωα αλλα ο συνδιασμος με ενα μωρο που μπουσουλαει και αρχιζει να βαζει ολα στο στομα ειναι για εμενα τουλαχιστον δυσκολος.

Μπορει να ακουγομαι σπαστικια αλλα....

 

συγνωμη αλλα 2 ροτβαιλερ σε σπιτι χωρις κηπο??

αγαπας τα ζωα και περιμενεις να πεθανουν στο μπαλκονι??? :shock:

ελεος!!!!

χαρισε τα να χουν ενα αξιοπρεπες τελος τουλαχιστον

πριν παρουμε ζωο κοιταμε αν μπορουμε να καλυψουμε τις αναγκες του

και μετα το περνουμε.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα αγαπαω αλλα τα ειχε ο αντρας μου ΠΡΙΝ παντρευτουμε σε σπιτι με κηπο.Οταν πηγαμε στο διαμερισμα τι επρεπε να τα κανουμε?

Απλα επιλεξαμε το σπιτι μας με βαση την βεραντα η οποια ειναι αρκετα μεγαλη.

Οσο για το χαρισμα, ποιος θα παρει δυο μεγαλα σε ηλικια σκυλια που εχουν μαθει να ακουν συγκεκριμενα ατομα?

Ελπιζω να σε καλυψα...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω κοσμο που ψαχνει 6μηνες για σπιτι για να μπορει να καλυψει και

τις αναγκες του σκυλου,

φυσικο ειναι να γριλισει ο σκυλος στο μωρο αφου νιωθει οτι εξαιτειας του εξοριστικε..... καλο θα ταν να μιλησεις με εκπαιδευτη γιατι μιλαμε

για 2 ροτβαιλερ (δεν λεω τις βλακειες που λενε οτι ειναι επικινδυνα σκυλια αλλα οτι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια...)

αν δεν θες να ασχοληθεις καλυτερα να το ψαξεις το θεμα να τα δωσεις

αν θεα μπορω να βοηθησω....

 

συγνωμη αν ενιωσες οτι σου επιτεθηκα αλλα η ολη αντιμετωπιση σου κατ`εμε ειναι λαθος....

 

φαντασου να ελεγα

 

εχω τον παππου σπιτι και τορα με το μωρο τον εχω στο μπαλκονι

και περιμενω να πεθανει λογο ηλικιας, δεν τον αφηνω να μπει μεσα γιατι

εχει ακρατεια και τα κανει ολα χαλια ....

καπως ετσι μου ακουστηκαν αυτα που ειπες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...