Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να της απαλυνω τον πονο της?


smartaki09

Recommended Posts

Μανουλες γειασας.Η φιλη μου η οποια ειναι σαν αδελφη μου, ειμαστε μαζι απο μικρες,τωρα ζουμε εγω αθηνα και αυτη σε νησι, εχασε το παιδι της 18χρ απο ατυχημα.Πως να τη βοηθησω?Οταν μιλαμε στο τηλ κλαιω και εγω.Τη να της πω κανε κουραγιο?Ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση,και με το δικιο τησ.Πως να δωσεις κουραγιο σε μια μανα οταν χανει το παιδι της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, ότι και να πεις σε μια μάνα που χάνει το παιδί της δεν νομίζω ότι μπορείς να της δώσεις κουράγιο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απλά να την ακούς και να είσαι εκεί (ώστε και απο το τηλέφωνο) για εκείνη. Εύχομαι ο θεός να της δώσει το κουράγιο που χρειάζεται να συνεχίσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου Τονια,και ναι ισως προς το παρον το να την ακουω μονο ειναι το καλυτερο.Θα ηθελα να ημουν κοντα της αλλα ειναι δυσκολο λογω δουλειας.Ισως μονο στο θεο βρει παρηγορια για να το αντιμετωπισει.

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμα μου συλληπητηρια για την τραγικη απωλεια της φιλης σας.

Εκτος απο το να ειστε εστω και ψυχικα κοντα της πιστευω θα τη βοηθουσε πολυ το βιβλιο Σπουδη Θανατου του Φοιβου Πιομπινου.Ειναι μια εκπληκτικη προσεγγιση που νομιζω ανακουφιζει πραγματικα.Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα. Ισως το πιο σημαντικό πράγμα που θα μπορούσατε να της προσφέρετε είναι ένα πρόθυμο αυτί να ακούει. Τον πόνο της, το θυμό της, τη θλίψη της. Μη φοβάστε να κλάψετε μαζί της. Μην φοβάστε να τη ρωτήσετε πως είναι και πως νοιώθει. Οι άνθρωποι που πενθούν έχουν ανάγκη να μιλάνε συνεχώς για το ίδιο θέμα. Το ζήτημα όμως είναι να φροντίσετε και εσείς τον εαυτό σας γιατί είναι πραγματικά δύσκολο και για αυτόν που είναι κοντά στον πενθούντα να αντέχει αυτή την δίνη των συναισθημάτων. Ελπίζω να βοήθησα. Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Ισως το πιο σημαντικό πράγμα που θα μπορούσατε να της προσφέρετε είναι ένα πρόθυμο αυτί να ακούει. Τον πόνο της, το θυμό της, τη θλίψη της. Μη φοβάστε να κλάψετε μαζί της. Μην φοβάστε να τη ρωτήσετε πως είναι και πως νοιώθει. Οι άνθρωποι που πενθούν έχουν ανάγκη να μιλάνε συνεχώς για το ίδιο θέμα. Το ζήτημα όμως είναι να φροντίσετε και εσείς τον εαυτό σας γιατί είναι πραγματικά δύσκολο και για αυτόν που είναι κοντά στον πενθούντα να αντέχει αυτή την δίνη των συναισθημάτων. Ελπίζω να βοήθησα. Καλό κουράγιο.

 

 

Μπράβο κούκλα μου, συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...