Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ίχνη οξόνης στα ούρα


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Θα ήθελα αν μπορείτε και γνωρίζετε, να με βοηθήσετε. Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και σε μια εξέταση ούρων που έκανα αυτήν την εβδομάδα διαπιστώθηκε ότι έχω ίχνη οξόνης. Ξέρω ότι έχει σχέση με το ζάχαρο αλλά ως εκεί, δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Από γλυκά δεν τρώω σχεδόν καθόλου, μόνο μια φορά την εβδομάδα και αρκετά φρούτα κατά την διάρκεια της ημέρας. Στο γιατρό θα πάω την ερχόμενη εβδομάδα, εκεί θα πάρω απαντήσεις βέβαια αλλά ανησυχώ μήπως είναι κάτι που πρέπει να το ψάξω περισσότερο.

Άν γνωρίζει κάποια κοπέλα οτιδήποτε, πολύ θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ, φιλιά σε όλες.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.

Θα ήθελα αν μπορείτε και γνωρίζετε, να με βοηθήσετε. Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και σε μια εξέταση ούρων που έκανα αυτήν την εβδομάδα διαπιστώθηκε ότι έχω ίχνη οξόνης. Ξέρω ότι έχει σχέση με το ζάχαρο αλλά ως εκεί, δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Από γλυκά δεν τρώω σχεδόν καθόλου, μόνο μια φορά την εβδομάδα και αρκετά φρούτα κατά την διάρκεια της ημέρας. Στο γιατρό θα πάω την ερχόμενη εβδομάδα, εκεί θα πάρω απαντήσεις βέβαια αλλά ανησυχώ μήπως είναι κάτι που πρέπει να το ψάξω περισσότερο.

Άν γνωρίζει κάποια κοπέλα οτιδήποτε, πολύ θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ, φιλιά σε όλες.

Εμένα στο 1ο μου παιδί στην καλλιέργει ούρων μου βρήκαν οξόνη και μάλιστα ήταν +++!Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε να κόψω το αλάτι να τρώω ρύζι λόγω της απορροφητικότητάς του σε νερό και φυσικά αρκετό νεράκι!!Επανέλαβα τις εξετάσεις μετά από ένα διάστημα και ήταν όλα φυσιολογικότατα!!

Link to comment
Share on other sites

και έμενα μου είχε τύχει το ίδιο (+++) αλλά επειδή δεν έπινα καθόλου νερό γιατι με αναγούλιαζε με το που άρχισα να πίνω νερο και επανέλαβα μια γενική ούρων όλα ηταν ο.κ

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΞΟΝΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙΕΙ ΛΙΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ.

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ: 1)ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΔΙΑΒΗΤΗΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΡΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ. ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΞΟΝΗ +++ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΟ +++. ΓΛΥΚΟΖΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΣΟ ΕΙΧΕΣ;

2) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΡΟΦΗΣ(ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ). ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΧΕΣ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΟΣΟΥΝ ΚΑΛΑ; ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ 1 ΤΡΙΜΗΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Zambeto επειδή έχω αρκετές ανακατωσούρες, έχω βρεί ηρεμία στο στομάχι μου μόνο σε ότι περιέχει λίγο περισσότερο αλάτι (π.χ. ελιές) και πίνω αρκετό νερό την ημέρα.

Ν76 εμετούς δεν κάνω (πέρα από μια βραδιά) αλλά σε καθημερινή βάση σχεδόν έχω ελαφριάς μορφής διάρροια (2 - 3 φορές την μέρα) και μπορεί ο οργανισμός όντως να αφυδατώνεται αν και πίνω αρκετό νερό την ημέρα (πάνω από 1,5 λίτρο). Γλυκόζη αίματος δεν έκανα αλλά αν βοηθάει αυτό το ζάκχαρο αίματος είναι 91 μονάδες.

Προσπαθώ να τρώω όσο μπορώ, κάνω 5 γεύματα την ημέρα, έχω μειώσει όμως αρκετά το φαγητό σε σχέση με πριν γιατί απλά δεν μπορώ να συνεχίσω από ένα σημείο και μετά, νιώθω έντονο κορεσμό. Δεν ήμουν και ποτέ παχιά βέβαια, πάντα αδύνατη. Να φανταστείς πήρα μόνο μισό κιλό μέχρι στιγμής και αυτό πιστεύω ότι είναι από την κατακράτηση που κάνουν τα utrogestan (παίρνω 2 την ημέρα) και από την ξάπλα που έπρεπε να μείνω για περίπου 3 εβδομάδες.

Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα κοριτσάκια μου, την τετάρτη μπαίνω και εγω στο μαιευτήριο για να φέρω στον κόσμο το μωράκι μου με πρόκληση γιατί δεν τρέφετε σωστά :(

Την παρασκευή έκανα την τελευταία γενική αίματος και ούρων και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα τα οποία με ανησύχησαν γιατί στα ούρα έχω θετική οξόνη και μάλιστα +++ :shock:. τί είναι τώρα αυτό? πρέπει μήπως να πάρω σήμερα τηλέφωνο τον γιατρό μου και να τον ενημερώσω? δεν το συζητάμε βέβαια και για τα λευκά αιμοσφαίρια....στα ύψη....η διπλάσια σχεδόν τιμή απο το φυσιολογικό :cry:

Έπεσα πολύ ψυχολογικά γιατί όλες οι εξετάσεις μου εως τώρα ήταν μια χαρά εκτος απο το οτι το μωράκι μου σταμάτησε να τρέφετε σωστά εξαιτίας της φραγής κάποιον αρτηριών που το έτρεφαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ν76, ναι είχα κάνει και βγήκε μια χαρά η καμπύλη, ούτε ζάχαρο ούτε τίποτα σε καμια άλλη εξέταση αίματος ή ούρων γι'αυτο παραξενεύομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι να πάω αύριο στον γιατρό μου για να δεί τις εξετάσεις και να πούμε και τις τελευταίες λεπτομέρειες μιας και την τετάρτη μπαίνω να γεννήσω αλλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να τον ενημερώσω απο σήμερα για τα αποτελέσματα μήπως πρέπει να γίνει εισαγωγή απο σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Ρία καλημέρα!

Είχες κάνει ζάχαρο στην εγκυμοσύνη;

 

Λάθος διατύπωση έκανα, δεν έκανα ζάχαρο κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, έκανα και την καμπύλη ζαχάρου η οποία βγήκε πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σόρι, έμπλεξα και τώρα ξανάρθα.

ο.κ., η καμπύλη σε καλύπτει για ζάχαρο, άρα δεν είναι από αυτό.

Οξόνη εμφανίζεται και σε εξαντλητικές δίαιτες, (σημαίνει ότι ο οργανισμός καίει λίπος για τις ανάγκες του) αλλά φαντάζομαι να τρέφεσαι αρκετά.

Ναι, θα λεγα να πάρεις τηλ. το γιατρό σου. Καλύτερα να γινόμαστε κολλιτσίδες, ειδικά τον τελευταίο καιρό, πες του κι αυτό για τα λευκά (εδώ είναι που λέμε αν καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι, εγώ είχα λοίμωξη, γι' αυτό το λέω)

Δε νομίζω να είναι κάτι, αλλά επειδή δεν ξέρουμε κιόλας... ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Ενημέρωσέ μας πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου, την τετάρτη μπαίνω και εγω στο μαιευτήριο για να φέρω στον κόσμο το μωράκι μου με πρόκληση γιατί δεν τρέφετε σωστά :(

Την παρασκευή έκανα την τελευταία γενική αίματος και ούρων και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα τα οποία με ανησύχησαν γιατί στα ούρα έχω θετική οξόνη και μάλιστα +++ :shock:. τί είναι τώρα αυτό? πρέπει μήπως να πάρω σήμερα τηλέφωνο τον γιατρό μου και να τον ενημερώσω? δεν το συζητάμε βέβαια και για τα λευκά αιμοσφαίρια....στα ύψη....η διπλάσια σχεδόν τιμή απο το φυσιολογικό :cry:

Έπεσα πολύ ψυχολογικά γιατί όλες οι εξετάσεις μου εως τώρα ήταν μια χαρά εκτος απο το οτι το μωράκι μου σταμάτησε να τρέφετε σωστά εξαιτίας της φραγής κάποιον αρτηριών που το έτρεφαν.

 

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου, με έναν πόνο!!!!!!!!

Σε εμένα τουλάχιστον δεν σήμαινε τίποτα αυτή η διαπίστωση με την οξόνη. Απλά είχαν καθυστερήσει από το μικροβιολογικό να εξετάσουν τα ούρα μου, τα άφησαν πολύ ώρα έξω και δημιουργήθηκε αυτή η λανθασμένη εντύπωση. Συζήτησέ το όμως με τον γιατρό σου έτσι και αλλιώς.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στα κορίτσια μου και πάλι....!

Όπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενα ποστ,έχω διαβήτη τύπου 1.

Θα συμφωνήσω σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω,για τις εξαντλητικές δίαιτες.Πέραν αυτού του λόγου,μόνο η υπόνοια υψηλής γλυκόζης(σακχάρου) στο αίμα μένει.Αν οι τιμές γλυκόζης είναι καλές,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι αποτέλεσμα διαβήτη.

Είχα εγώ οξόνη στα ούρα πριν 5 χρόνια περίπου,στα 18 μου,και έπινα φακελάκια Almora διαλυμένα σε νερό.Καλό θα ήταν σε κάθε περίπτωση να μιλάμε με τον γιατρό.Από εδώ,μόνο μια γνώμη να παίρνετε.Η κάθε εγκυμοσύνη κι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,μόνο ο γιατρός σας θα σας πει τί πραγματικά χρειάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, καλησπέρα!

Έχεις παιδάκι ή έχεις ψάξει γενικά για ενδεχόμενο εγκυμοσύνης γιατρούς και σχετικά;

Η αδερφή μου έχει νεανικό διαβήτη και παντρεύτηκε πρόσφατα.

Ενδιαφέρεται για παιδάκι, έχει πολυ άγχος όμως γιατί η ρύθμιση είναι όχι πολύ καλή (όμως πάντα έτσι ήταν)

Μήπως ξέρεις κάποιο εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα;

Της έχουν πει για κάποια γιατρό Αναστασίου Ελένη στο Αλεξάνδρα.

Ξέρεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί λιγάκι, αφού σκέφτομαι μήπως με βάλει απόψε κι όλας ο γιατρός να γεννήσω :oops:

Λοιπόν τον πήρα τηλέφωνο και του ανέφερα για την οξόνη για την οποία και δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον αλλά όταν του είπα για τα λευκά αιμοσφαίρια με έστειλε αμέσως στο Ιασώ να κάνω μια εξέταση αίματος CRP για να δεί την τιμή της και αναλόγος με τα αποτελέσματα θα με ενημερώσει και εμένα είπε.Περιμένω να με πάρει τηλέφωνο για να ξέρω και εγώ τι γίνεται βρε παιδί μου.

Αχ μακάρι να είναι καλά το μωράκι μου και δεν θέλω τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί λιγάκι, αφού σκέφτομαι μήπως με βάλει απόψε κι όλας ο γιατρός να γεννήσω :oops:

Λοιπόν τον πήρα τηλέφωνο και του ανέφερα για την οξόνη για την οποία και δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον αλλά όταν του είπα για τα λευκά αιμοσφαίρια με έστειλε αμέσως στο Ιασώ να κάνω μια εξέταση αίματος CRP για να δεί την τιμή της και αναλόγος με τα αποτελέσματα θα με ενημερώσει και εμένα είπε.Περιμένω να με πάρει τηλέφωνο για να ξέρω και εγώ τι γίνεται βρε παιδί μου.

Αχ μακάρι να είναι καλά το μωράκι μου και δεν θέλω τίποτα άλλο.

 

Καλά θα είναι το μωράκι σου, μην ανησυχείς!!!!!!!!!! Να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις, σκέψου ότι σε λίγα 24ωρα θα το κρατάς στην αγκαλιά σου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάφερα να ηρεμήσω λιγάκι και σας γράφω τα νεότερα, λοιπόν τελικά αποδείχτηκε οτι δεν είναι λοίμωξη δόξα τον θεό και η αύξηση της οξόνης και των λευκών αιμοσφαιρίων προέρχετε απο έναν φρονιμίτη που μου έχει πρηστεί μαζί με έναν αδένα στον λαιμό :)

Ο γιατρός είπε οτι την τετάρτη θα ξανακάνω μια CRP για να δούμε αν όλα είναι εντάξει και ξεκίνησα αντιβίωση Ceclor απο σήμερα μεχρι να μπώ στο μαιευτήριο αν και δεν ήθελε να ξεκινήσω αντιβίωση αυτήν την στιγμή.

Μα είναι να τρελλαίνεσαι, απο ένα δόντι να δημιουργείτε ολόκληρη αναταραχή :|

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας και να έχουμε όλες γερά μωράκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας καλός μικροβιολόγος μου είχε πει ότι το πιο πιθανόν ήταν η οξόνη να ήταν επειδή΄ημουν 12 ωρες νηστικια για τις εξετασεις. Κ ετσι ηταν επειδη σε 2 επομενες ουρων δεν ξαναεμφανιστηκε. Εννοειται δεν εχω προβλημα με ζαχαρο. Ο γυναικολογος μου χε πει προληπτικα να προσεχω τα γλυκα οταν ειδε οξονη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...