Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΣΕ ΜΩΡΟ;


Recommended Posts

Κάνοντας γενική αίματος στο γιό μου (6,5 μηνών) λόγω ατοπικής δερματίτιδας βρέθηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι ΠΙΘΑΝΟ στίγμα μεσογειακής αναιμίας (κανείς μας στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα) και περαιτέρω διερεύνηση μπορεί να γίνει αξιόπιστα όταν γίνει 6 ετών. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κατ' αρχην να σου ζησουν τα παιδια σου!

Απορρω πως τα καταφερες να εχουν ακριβως 14 μηνες διαφορα!

Το στιγμα μεσογειακης αναιμιας εμφανιζεται στο γονοτυπο λογω κληρονομηκοτητας συμφωνα με τους γεννετιστες τα γονιδια μας μεταφερονται για 7 γεννιες οποτε το "κανεις δεν εχει" δεν ευσταθει καποιος το ειχε και εμφανιστηκε στο μωρο σου αλλα οπως σου ειπαν περιμενε να παει 6 ετων να κανεις ηλεκτροσφορηση αιματος και να σου πουν το ειδος και τον τυπο ακριβως!

Εμενα δεν εχουν οι γονεις μου ουτε η γιαγιαδες και παππουδες απο οσο ξερουμε(καποιους τους εχουμε χασει) αλλα απο τα 6 αδερφια που ειμαστε το εχω εγω που ειμαι η πρωτη και ο αδελφος μου που ειναι 3ος στη σειρα γεννησης μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι και μια πρωτη μου ξαδελφη το εχει και κατι 2 ξαδελφια απο την πλευρα του μπαμπα μου αρα καποιος προπαππους μας το μεταβιβασε!

Το στιγμα δεν ειναι τιποτα μην σε ανησυχει!

Να σου ζηζουν και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές σου! Με το καλό να δεχθείς το παιδάκι σου!

Τα παιδάκια μου έχουν 22 μήνες διαφορά, το 8 όμως είναι σημαδιακό (μου έλεγαν στο μαιευτήριο: "τυχαίο; δε νομίζω!!!"

Να σε ρωτήσω, εάν υπάρχει στίγμα υπάρχει κάποια άλλη συνέπεια εκτός από την πιθανότητα να έχει το ... εγγόνι μου μεσογειακή αναιμία αν έχει και η ... νύφη μου (έχουμε μέλλον ακόμη!!!!) το στίγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές σου! Με το καλό να δεχθείς το παιδάκι σου!

Τα παιδάκια μου έχουν 22 μήνες διαφορά, το 8 όμως είναι σημαδιακό (μου έλεγαν στο μαιευτήριο: "τυχαίο; δε νομίζω!!!"

Να σε ρωτήσω, εάν υπάρχει στίγμα υπάρχει κάποια άλλη συνέπεια εκτός από την πιθανότητα να έχει το ... εγγόνι μου μεσογειακή αναιμία αν έχει και η ... νύφη μου (έχουμε μέλλον ακόμη!!!!) το στίγμα;

 

 

Καλε μην τρελεναισαι το εγγονι σου δεν θα εχει μεσογειακη αναιμια γιατι και στην περιπτωση που η νυφη σου εχει το στιγμα θα κανουν εξωσωματικη και θα επιλεξουν υγειη γονιδια ειναι απλο!

Εγινες γιαιγια τρελοκαμπερο!

Ευχαριστο για τις ευχες σου!

Πραγματικα αυτο με το 8 τυχιαο δεν νομιζω?

ΧαΧαΧα

Κοιτα κατα πασα πιθανοτητα το στιγμα να του δημιουργει μια δυσκολια στην απορροφηση σιδηρου αλλα δεν ειναι σοβαρο!

Οταν το διαπιστωσεις ειναι καλυτερο να απευθυνθεις στο Κεντρο Μεσογειακης αναιμιας Ελλαδος ειναι ειδικοι αν και δεν χρειαζεται να τρελενεσαι!

Με μια ισορροπημενη διατροφη και εξετασεις να παρακολουθηται την αιμοσφαιρινη , την φεριττινη και το σιδηρο ολα θα ειναι μια χαρα!

Δεν ειναι νοσος το στιγμα ειναι γονιδιο, το οποιο απλά στα περισσοτερα ατομα τα δυσκολευει να απορροφησουν το σισηρο απο τις τροφες αλλα δεν επιρεαζει τιποτα!

Εγω ειμαι 1,72 και προ εγγυμοσυνης ημουν 72 κιλα και ο αδερφος μου 1,94 και 90 κιλα κατα τυχει και εγω περιμενω το 1ο μου παιδι και ο αδερφος μου οποτε τιποτα δεν μας προβλιματισε!

Απλα το ελεγχουμε γιατι οταν πεφτει ο σιδηρος στον ορο του αιματος νοιωθεις κοπωση οποτε το καταλαβαινουμε, οσο για μενα που ειμαι και γυναικα και ειμαι εγγυος το μονο που δε με προβληματισε σε αυτη την εγγυμοσυνη ηταν η αναιμια μου ολα τα αλλα ναι!

Θα στα πει και ο παιδιατρος σου μην ανησυχεις καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας γενική αίματος στο γιό μου (6,5 μηνών) λόγω ατοπικής δερματίτιδας βρέθηκε χαμηλή αιμοσφαιρίνη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι ΠΙΘΑΝΟ στίγμα μεσογειακής αναιμίας (κανείς μας στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα) και περαιτέρω διερεύνηση μπορεί να γίνει αξιόπιστα όταν γίνει 6 ετών. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

 

Διάβασε παρακάτω:

 

http://www.paspama.gr/PASPAMA-Thalassemia-Treatment-EL.html

 

Για να είνα ένα παιδί φορέας πρέπει τουλάχιστον ο ένας γονιός να είναι φορέας...

το ότι κανείς στην οικογένεια δεν έχει το στίγμα, δεν θα το δεις με μια απλή εξέταση σε μικροβιολογικό...χρειάζετα ειδική εξέταση ηλεκτροφόρησης της αιμοσφαιρίνης και σε ορισμένες περιπτώσεις αδιευκρίνιστου στίγματος (εγώ και ο μπαμπάς μου), χρειάζεται ανάλυση DNA για να καθοριστεί ο τύπος της αναιμίας.

Για παράδειγμα εγώ είμαι τύπου α, ο άντρας μου τύπου β, αλλά ο συνδυασμός δεν οδηγεί ποτέ σε παιδί που νοσεί. Ο μικρός μας όμως έχει 50% πιθανότητα να είναι φορέας (να έχει στίγμα δηλαδή), κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθοριστεί με ακρίβεια μέχρι τα 3 του μας είπε ο γιατρός.

 

http://www.thalasemia.gr/F7AF2164.el.aspx

 

Η εξέταση πρέπει να γίνει στο κέντρο πρόληψης μεσογειακής αναιμίας του λαικού στην σεβαστουπόλεως ή στα κέντρα πρόληψης στα μεγαλύτερα νοσοκομεία της χώρας.

 

http://www.laiko.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=125

 

Αν το μικρό σου έχει στίγμα, τότε ο ένας γονιός είναι σίγουρα φορέας. Καλό θα ήταν να εξεταστείτε όλοι σας.

 

Έχε υπόψη σου ότι μέχρι τα 33 μου δεν υπήρξε πουθενά η ένδειξη ότι μπορεί να είμαι φορέας. Όλες οι εξετάσεις μου άψογες. Το ανακαλύψαμε στον προγεννητικό, επειδή ήξερα ότι ο άντρας μου ήταν φορέας.

Εξέταση σε μικροβιολογικό ιδιωτικό αρνητική.

Εξέταση στο λαϊκό, στίγμα αδιευκρίνιστο. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το ψάχναμε, αλλά ο σύζυγος όπως είπα φορέας. Ζητάνε να εξεταστούν οι γονείς μου. Αν ήταν και οι δύο καθαροί, αποκλείεται να ήμουν φορέας το θέμα θα τελείωνε εκεί. Μαμά καθαρή, μπαμπάς...στίγμα αδιευκρίνιστο!

Επόμενο βήμα, ανάλυση DNA :)

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά θεωρώ πολύ σημαντική την ενημέρωση για ένα ΤΟΣΟ σοβαρό θέμα.

 

Στη διάθεσή σου,

Μαρία

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! Πολύ κατατοπιστικές. Και να σκεφθείτε, το θέμα μας απασχολεί "από το πουθενά" διότι ξεκινήσαμε από εξετάσεις αίματος για δερματική αλλεργία...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στιγμα και εχει και ο μεγαλος μου. Στον μικρο δεν εκανα ακομη γιατι και του μεγαλου φανηκε στα 2μιση. Με εξαιρεση το αγχος για το αν θα εχει και αυτος που επελεξα για πατερα των παιδιων μου δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο θεμα. Βεβαια εχω αναιμια, και διαφορα αλλα στο αιμα αλλα δεν με εχουν επιρεασι πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο οτι ξερω πρεπει να εχει ο ενας απο τους δυο γονεις για να εχει στιγμα το παιδι. Ψαξτε το παντως. Το στιγμα δεν δημιουργει προβληματα και η μιση Ελλαδα εχει και δεν το γνωριζει τις περισσοτερες φορες. Ο πατερας μου εχει στιγμα και ειναι εθελοντης αιμοδοτης με πολυ υψηλο αιματοκριτη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα στον προγεννητικό έλεγχο στο μεγάλο μου γιό ένα "τεστ δρεπανώσεως" που είχα κάνει και ήταν αρνητικό. Αυτό δείχνει τυχόν στίγμα σε μενα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα στον προγεννητικό έλεγχο στο μεγάλο μου γιό ένα "τεστ δρεπανώσεως" που είχα κάνει και ήταν αρνητικό. Αυτό δείχνει τυχόν στίγμα σε μενα;

 

Με επιφύλαξη, αυτό ίσως έχει να κάνει με τη δρεπανοκυτταρική αναιμία, αλλά αν είναι αρνητικό μάλλον δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τηλεφώνησα στο Λαϊκό, μου είπαν αναλαμβάνουν μόνο σε ενήλικες την ανίχνευση στίγματος. Για παιδιά πού είναι καλύτερο να απευθυνθεί κανείς; Στο Παίδων; Και ισχύει οτι έως 6 ετών δε μπορεί να γίνει αξιόπιστη ανίχνευση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το στίγμα και επειδή θέλω να ξέρω αν το εχει και η μικρή μου,ρώτησα και στο ΛΗΤΩ οταν γέννησα αλλά και τη μικροβιολόγο μου και πήρα την ίδια απάντηση κ απο τους 2,οτι πρέπει να γίνει 6 χρονών και τότε να κάνει τη σχετική εξέταση..οπότε περιμένουμε...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο μικρός είναι 21 μηνών και έχει στίγμα β μεσ. αναιμίας, το βρήκαμε στην εξέταση τροφοβλάστης, καθότι και εγώ και ο σύζυγος είμαστε ετεροζυγώτες της β μ.α. Εκτός από την πιθανότητα 25% πάσχοντος από μ.α. εμβρύου, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Εμένα ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός, αλλά ο οργανισμός μου έχει μάθει να ζει με αυτόν και δεν μου κάνει καμιά αίσθηση κόπωσης. Ο σύζυγος πάλι έχει κανονικότατο αιματοκρίτη. Να μην ανησυχείς καθόλου, σίγουρα το στίγμα δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ζωή του παιδιού, σε περίπτωση που το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, ναι αυτό μου το είπε και ο παιδίατρος οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ίσως μόνο μια δυσκολία στην απορρόφηση του σιδήρου, που είναι όμως αντιμετωπίσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα πήραμε τις εξετάσεις μας από το γιατρό και μας είπαν ότι μάλλον έχει το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Εγώ πανικοβλήθηκα και άρχισα να κλαίω αλλά ας είναι καλά ο παιδίατρος μας που με ηρέμησε. Μας είπε ότι επειδή η μικρή έχει πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και άδειασαν οι αποθήκες σιδήρου σχεδόν τελείως, θα παίρνουμε σίδηρο για 3 μήνες και μετά θα ξανακάνουμε τις εξετάσεις. Τότε θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν έχει ή δεν έχει για να ψάξουμε ποιός το έχει από εμάς. Ερώτηση, έκανα όλες τις εξετάσεις όταν έμεινα έγκυος και δεν μου είπαν κάτι τέτοιο, οπότε λογικά το έχει ο άντρας μου ή μπορεί και κάποιος παππούς ή γιαγιά? Η κόρη μου ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό και έπινε και πίνει πολύ γάλα. Τώρα τελευταία δεν έτρωγε ούτε τα φαγητά που της αρέσουν και έχασε και λίγο βάρος, οπότε το κατάλαβε ο παιδίατρος και μας έστειλε για εξετάσεις. Μου είπε να προσπαθήσω να δώσω και κρέας που δεν τρώει και γάλα ενισχυμένο σε σίδηρο. Δεν ξέρω ποιο να πάρω ακόμη. Γενικά αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα ή λύσεις στο πως να την ταίσω αυτά που δεν τρώει, ευπρόσδεκτες οι προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα πήραμε τις εξετάσεις μας από το γιατρό και μας είπαν ότι μάλλον έχει το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Εγώ πανικοβλήθηκα και άρχισα να κλαίω αλλά ας είναι καλά ο παιδίατρος μας που με ηρέμησε. Μας είπε ότι επειδή η μικρή έχει πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και άδειασαν οι αποθήκες σιδήρου σχεδόν τελείως, θα παίρνουμε σίδηρο για 3 μήνες και μετά θα ξανακάνουμε τις εξετάσεις. Τότε θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν έχει ή δεν έχει για να ψάξουμε ποιός το έχει από εμάς. Ερώτηση, έκανα όλες τις εξετάσεις όταν έμεινα έγκυος και δεν μου είπαν κάτι τέτοιο, οπότε λογικά το έχει ο άντρας μου ή μπορεί και κάποιος παππούς ή γιαγιά? Η κόρη μου ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό και έπινε και πίνει πολύ γάλα. Τώρα τελευταία δεν έτρωγε ούτε τα φαγητά που της αρέσουν και έχασε και λίγο βάρος, οπότε το κατάλαβε ο παιδίατρος και μας έστειλε για εξετάσεις. Μου είπε να προσπαθήσω να δώσω και κρέας που δεν τρώει και γάλα ενισχυμένο σε σίδηρο. Δεν ξέρω ποιο να πάρω ακόμη. Γενικά αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα ή λύσεις στο πως να την ταίσω αυτά που δεν τρώει, ευπρόσδεκτες οι προτάσεις.

 

eirinich δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλεσαι. Καταρχάς πόσο χρονών είναι το παιδί σου?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει το παιδί, θα πει πως το πήρε είτε από εσένα, είτε από τον πατέρα της. Καλό είναι να εξεταστείτε και οι δυο σας σε εξειδικευμένο κέντρο άμεσα, για να ξέρετε. Οι εξετάσεις στα παιδιά είναι απόλυτα έγκυρες από την ηλικία των 8 ετών και μετά, οπότε αν είναι μικρούλα, μπορεί κάλλιστα και να μην το έχει. Αλλά κι αν το έχει δε χάθηκε κι ο κόσμος...απλά καλό θα είναι να μην παντρευτεί κάποιον που να το έχει κι εκείνος. Κάποτε υπήρχε νόμος που υποχρέωνε τους μελλόνυμφους να κάνουν την εξέταση, λόγω έλλειψης προγεννητικού ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είναι 3 χρονών η μικρή. Τελικά διάβασα αρκετά για το στίγμα και ηρέμησα κι άλλο. Το θέμα μας τώρα είναι πως θα τρώει από όλα. Ευτυχώς χθες πήρε το σίδηρο που μας έδωσε ο παιδίατρος. Και έφαγε και διάφορα όλη μέρα, από λίγο βέβαια. Σήμερα θα τη βράσω μοσχαράκι και θα το κόψω μικροσκοπικά κομμάτια στον τραχανά μέσα. Ελπίζω να ανοίξει και η όρεξη της αλλά και να αποκτήσει πάλι ενέργεια. Αυτή όλη μέρα δεν κοιμόταν και το άλλο πρωί ξυπνούσε 7 η ώρα και τώρα κάθε τρεις και λίγο λέει ότι είναι κουρασμένη και ξαπλώνει και κοιμάται μέχρι τις 10 και 11 το πρωί. Όλα αυτά είπε ο παιδίατρος, καθώς και η ανορεξία είναι από την έλλειψη σιδήρου. Είδα ότι κάνει καλό το παστέλι και η κουβερτούρα, οπότε αν ζητάει γλυκάκι θα δίνω τέτοια για αρχή τουλάχιστον. Αν έχετε καμιά ιδέα ή εμπειρία σε θέμα έλλειψης σιδήρου, περιμένω. Επίσης, ο παιδίατρος όσον αφορά το στίγμα μου είπε χωρίς να ανέβει το σίδηρο της δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά και επίσης είναι και μικρούλα. Αλλά αν βγει πάλι θετικό, τότε θα στείλει και εμάς, απλά και μόνο για να ξέρουμε π.χ. αν είναι από εμένα θα κάνει και η αδερφή μου για να ξέρει σε μελλοντική περίπτωση εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είναι 3 χρονών η μικρή. Τελικά διάβασα αρκετά για το στίγμα και ηρέμησα κι άλλο. Το θέμα μας τώρα είναι πως θα τρώει από όλα. Ευτυχώς χθες πήρε το σίδηρο που μας έδωσε ο παιδίατρος. Και έφαγε και διάφορα όλη μέρα, από λίγο βέβαια. Σήμερα θα τη βράσω μοσχαράκι και θα το κόψω μικροσκοπικά κομμάτια στον τραχανά μέσα. Ελπίζω να ανοίξει και η όρεξη της αλλά και να αποκτήσει πάλι ενέργεια. Αυτή όλη μέρα δεν κοιμόταν και το άλλο πρωί ξυπνούσε 7 η ώρα και τώρα κάθε τρεις και λίγο λέει ότι είναι κουρασμένη και ξαπλώνει και κοιμάται μέχρι τις 10 και 11 το πρωί. Όλα αυτά είπε ο παιδίατρος, καθώς και η ανορεξία είναι από την έλλειψη σιδήρου. Είδα ότι κάνει καλό το παστέλι και η κουβερτούρα, οπότε αν ζητάει γλυκάκι θα δίνω τέτοια για αρχή τουλάχιστον. Αν έχετε καμιά ιδέα ή εμπειρία σε θέμα έλλειψης σιδήρου, περιμένω. Επίσης, ο παιδίατρος όσον αφορά το στίγμα μου είπε χωρίς να ανέβει το σίδηρο της δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά και επίσης είναι και μικρούλα. Αλλά αν βγει πάλι θετικό, τότε θα στείλει και εμάς, απλά και μόνο για να ξέρουμε π.χ. αν είναι από εμένα θα κάνει και η αδερφή μου για να ξέρει σε μελλοντική περίπτωση εγκυμοσύνης.

 

Γεια σου..εγω εχω στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας αλλα με τα ιδια συμπτωματα οπως εσεις!Απο πολυ μικρα μας το εντωπισαν μιας και ειχε η μαμα μου και το ηξερε...και το πηραμε κι εμεις..(εγω κι ο αδερφος μου)

Μεχρι και τωρα που ειμαι 22 ειμαι με αδεια αποθηκες(φεριτινη) σε αντιθεση με τον αδερφο μου που μετα τα 18 του οπου πηγε και στρατο "εξαφανιστηκε".Δεν εντοπιζεται το στιγμα σε καμια εξεταση..ο αιματοκριτης του ειναι πολυ καλος ειναι και αιμοδοτης(που σε ατομα με στιγμα ειναι απαγορευτικο)..Αυτο που σου ειπε ισχυει.. οτι μπορει στις επομενες εξετασεις να μην φανει τιποτα και να μην εχει!

Λοιπον στο θεμα των τροφων..το Νο1 ειναι το συκωτι για να ανεβει το αιμα και το σιδηρο αλλα ειναι μικρη και δεν ξερω εαν της επιτρεπεται!Μετα το μοσχαρι και γενικα τα κοκκινα κρεατα!Τα σπανακια οι φακες επισης εχουν σιδηρο και του σουσαμι αν θυμαμαι καλα εχει πολυ...ααα και το κυριοτερο ειναι πως το ασβεστιο ειναι "εχθρος" του σιδηρου!Δηλαδη εαν τα συνδιασεις μαζι π.χ φακες με φετα τυρι για μεσημερι οι φακες οσο σιδηρο και να εχουν δεν τον παιρνεις διοτι τρως την φετα αποροφα το ασβεστιο ο οργανισμος κι ετσι "αχρηστευει" τον οποιο σιδηρο ελαβες!Γι αυτο θελει να μεσολαβει ενα χρονικο διαστημα απο την τροφη που περιεχει σιδηρο με κατι που περιεχει ασβεστιο!Αν της δωσεις το μοσχαρακι να φαει..μην της δωσεις γαλα σε μια ωρα..τουλαχιστον ενα δυωρο διαφορα για να γινει σωστη αποροφηση!Κουνουπιδια,μπροκολα..και επισης σε μικρα παιδακια ψαρια να δινετε που ειναι πλουσια σε Ω3..Ενα φιλετακι σολομος φρεσκος(που εχει το περισσοτερο Ω3) ειναι πολυ φτηνος και μπορεις να τον μαγειρεψεις σε γαστρα με ελαιολαδο και με αλλα ψαρια μεσα π.χ κολιους για εσας(πιο φτηνα ας πουμε για εσας εαν υπαρχει οικονομικο θεμα) να μαγειρεψεις δηλαδη για ολους χωρις να δωσεις μια περιουσια! Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις!

Και κατι τελευταιο..οταν ο σιδηρος ειναι πεσμενος και αδειες οι αποθηκες οπως και σε εσας..το παιδι ειναι φυσικο να κοιμαται πααααρα πολυ!Εισαι κουρασμενος για το οτιδηποτε..κι ακομη κι η ψυχολογια ειναι χαλια χωρις λογο!Εγω ολα αυτα τα εχω ακομη..και δυστυχως δεν βελτιωνονται(μονο με χαπια αλλα κι αυτο ειναι κουραστικο)οποτε προσπαθησε τωρα οσο ειναι μικρη να φορτωσεις τον οργανισμο της με καλα στοιχεια!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Από γκρούπ διατροφής:

η ασυμβατότητα ασβεστίου/σιδήρου υφίσταται μόνο για τα λαχανικά,όσπρια, καρπούς ή χημικό σίδηρο(συμπλήρωμα) Ο αιμικός σίδηρός (μοσχάρι,κατσίκι, αρνί, κοτόπουλο, ψάρι) είναι πλήρως απορροφήσιμος ακόμα και καταναλωθεί με τροφή που περιέχει ασβέστιο

 

Άρα...

Κοτόπουλο με φέτα; ΝΑΙ

Φακιές με φέτα; ΟΧΙ

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Από γκρούπ διατροφής:

η ασυμβατότητα ασβεστίου/σιδήρου υφίσταται μόνο για τα λαχανικά,όσπρια, καρπούς ή χημικό σίδηρο(συμπλήρωμα) Ο αιμικός σίδηρός (μοσχάρι,κατσίκι, αρνί, κοτόπουλο, ψάρι) είναι πλήρως απορροφήσιμος ακόμα και καταναλωθεί με τροφή που περιέχει ασβέστιο

 

Άρα...

Κοτόπουλο με φέτα; ΝΑΙ

Φακιές με φέτα; ΟΧΙ

 

:D:D:D

 

Μπορει να εχεις απολυτο δικιο γι αυτο...αλλα εμενα οταν στα 14 λιποθυμουσα στις προπονησεις λογο του αιματοκριτη που ηταν 28 και ο σιδηρος στο πατωμα μου απαγορεψαν καθε τροφη με φετα για να εχουμε αποτελεσμα οσο το δυνατον καλυτερο!Και τωρα που ημουν εγκυος και παλι επεσαν ολα μου απαγορεψαν μοσχαρι με φετα ας πουμε!

Και να επισημανω κι αυτο μιας και το ανεφερα..αν το παιδι τα εχει πολυ πεσμενα ολα..οχι εντονες δραστηριοτητες γιατι θα επιβαρυνθει πολυ!Για αυτο και τωρα ειναι ετσι οπως περιγραφεις!Εμενα μου πεσανε ολα πολυ αιμα,σιδηρος..αδειες αποθηκες δεν το πηραμε αμεσα ειδηση και το αποτελεσμα ηταν οι λιποθυμιες στις προπονησεις!Οπου μετα αναγκαστικα εκοψα τα παντα απο αθληματα που εκανα(μπασκετ και taekwon-do) για διαστημα 2 μηνων και εκανα θεραπεια με χαπια σιδηρου και αμπουλες ωστε να ανεβουν αυτα και να μην κουραζομαι διοτι ο οργανισμος ειναι ηδη εξασθενημενος(κανονικα δεν τη σταματας ποτε τη θεραπεια εφοσον υπαρχει θεμα) στα αθληματα και βεβαια επανερχεσαι!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

καποιοι γιατροι εικαζουν με την αναγνωση μιας γενικης αιματος αν καποις εχει ή οχι το στιγμα μεσογειακης,ετσι εγινε και με εσας φανταζομαι ε??

 

ειτε τελικα εχει το στιγμα ειτε οχι, πρεπει να φτιαξετε την διατροφη της οσο περισσοτερο μπορειτε...μου κανει εντυπωση που το παιδι ειχε καταπεσει σωματικα τοσο πολυ, δεν ετρωγε τιποτε??και αν οχι,τι οδηγιες σου ειχε δωσει ο παιδιατρος σχετικα??

πιθανον εφοσον εχεις και κακοφαγο παιδακι, να ηταν σκοπιμο να επισκεφτεις εναν διατροφολογο,να σε βοηθησει με τους συνδιασμους τροφων,ποιες ταιριαζουν με ποιες ωστε να ειναι καλυτερα απορροφησιμες απο τον οργανισμο της μικρης...λογικα στον μηνα, θα πρεπει να εχει ξαναβρει την ενεργεια της και τους ρυθμους της...αν οχι, το ψαχνεις κατα την γνωμη μου χωρις να περιμενεις να περασουν τρεις μηνες απο την ληψη του σιδηρου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

καποιοι γιατροι εικαζουν με την αναγνωση μιας γενικης αιματος αν καποις εχει ή οχι το στιγμα μεσογειακης,ετσι εγινε και με εσας φανταζομαι ε??

 

ειτε τελικα εχει το στιγμα ειτε οχι, πρεπει να φτιαξετε την διατροφη της οσο περισσοτερο μπορειτε...μου κανει εντυπωση που το παιδι ειχε καταπεσει σωματικα τοσο πολυ, δεν ετρωγε τιποτε??και αν οχι,τι οδηγιες σου ειχε δωσει ο παιδιατρος σχετικα??

πιθανον εφοσον εχεις και κακοφαγο παιδακι, να ηταν σκοπιμο να επισκεφτεις εναν διατροφολογο,να σε βοηθησει με τους συνδιασμους τροφων,ποιες ταιριαζουν με ποιες ωστε να ειναι καλυτερα απορροφησιμες απο τον οργανισμο της μικρης...λογικα στον μηνα, θα πρεπει να εχει ξαναβρει την ενεργεια της και τους ρυθμους της...αν οχι, το ψαχνεις κατα την γνωμη μου χωρις να περιμενεις να περασουν τρεις μηνες απο την ληψη του σιδηρου...

 

Να σου απαντησω εγω σχετικα με το τονισμενο σημειο στο μηνυμα σου...ακομη και ολη μερα να εισαι με ενα φαγητο στο χερι...θα εισαι κομματια οταν εχεις ελλειψη σιδηρου!Μπορει να μην κανεις τιποτα απολυτως και να εισαι πτωμα χωρις λογο!Εγω τρωω ολη μερα ο αντρας μου εχει σιχαθει να με βλεπει κι ομως ειμαι πεσμενη πολυ και δεν παιρνω και κιλα με τιποτα!Τα 15 κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασα ολα μεσα σε μια εβδομαδα..και με τον ερχομο του μωρου και την κουραση εχασα κι αλλα!Οσο σιδηρο και να παρω τωρα θα επανελθω σε μηνες καπως στα φυσιολογικα!Κι ολα αυτα σε εναν οργανισμο ενηλικα!Φαντασου ενα μικρο πλασμα να ειναι πεσμενα ολα δεν εχει τις ιδιες αντοχες φυσικα με εμας ειναι ακομη πιο ευαλωτο!Για αυτο περα απο σιδηρο θελει πολλες βιταμινες ο οργανισμος της...κι ακομη ολη μερα να την εχει με φρουτα μοσχαρι και οτιδηποτε με καλα συστατικα θα παρει χρονο να ισορροπησει το παιδι!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Από γκρούπ διατροφής:

η ασυμβατότητα ασβεστίου/σιδήρου υφίσταται μόνο για τα λαχανικά,όσπρια, καρπούς ή χημικό σίδηρο(συμπλήρωμα) Ο αιμικός σίδηρός (μοσχάρι,κατσίκι, αρνί, κοτόπουλο, ψάρι) είναι πλήρως απορροφήσιμος ακόμα και καταναλωθεί με τροφή που περιέχει ασβέστιο

 

Άρα...

Κοτόπουλο με φέτα; ΝΑΙ

Φακιές με φέτα; ΟΧΙ

 

:D:D:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μας τα πεις.:)

Link to comment
Share on other sites

καποιοι γιατροι εικαζουν με την αναγνωση μιας γενικης αιματος αν καποις εχει ή οχι το στιγμα μεσογειακης,ετσι εγινε και με εσας φανταζομαι ε??

 

ειτε τελικα εχει το στιγμα ειτε οχι, πρεπει να φτιαξετε την διατροφη της οσο περισσοτερο μπορειτε...μου κανει εντυπωση που το παιδι ειχε καταπεσει σωματικα τοσο πολυ, δεν ετρωγε τιποτε??και αν οχι,τι οδηγιες σου ειχε δωσει ο παιδιατρος σχετικα??

πιθανον εφοσον εχεις και κακοφαγο παιδακι, να ηταν σκοπιμο να επισκεφτεις εναν διατροφολογο,να σε βοηθησει με τους συνδιασμους τροφων,ποιες ταιριαζουν με ποιες ωστε να ειναι καλυτερα απορροφησιμες απο τον οργανισμο της μικρης...λογικα στον μηνα, θα πρεπει να εχει ξαναβρει την ενεργεια της και τους ρυθμους της...αν οχι, το ψαχνεις κατα την γνωμη μου χωρις να περιμενεις να περασουν τρεις μηνες απο την ληψη του σιδηρου...

 

Επειδή τα έγραψα λίγο περίεργα, λογικό να με ρωτάς κάποια πράγματα. Η μικρή από βρέφος δεν έτρωγε καλά αλλά έπινε πολύ γάλα. Με χίλια ζόρια τη δίναμε κέικ, κρέπες, τηγανήτες και τέτοια για να παίρνει κάποια απαραίτητα, έτρωγε κάποια φαγητά (ελάχιστα είδη, αλλά την έκανα κάτι κόλπα μέσα στον τραχανά), οπότε και δεν είχε πρόβλημα. Έβαζε κιλά κανονικά και ψήλωσε πάρα πολύ. Μας βοηθούσε και το σχολείο πολύ, γιατί εκεί έτρωγε έστω και λίγο αλλά έτρωγε. Μετά τις γιορτές έπαθε γρίπη, μετά πάλι ίωση, μετά ωτίτιδα, οπότε ήταν σπίτι καιρό και όσο και να τη ζόριζα έτρωγε λίγο. Άρχισα να καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά όταν δεν έτρωγε τα αγαπημένα της φαγητά σε ποσότητα, αλλά ελάχιστα. Ευτυχώς είχαμε κλείσει και ραντεβού για το εμβόλιο, οπότε την είδε ο παιδίατρος ξανά και μου λέει έχασε 400γρ, είναι και γενικά κακόφαγο παιδάκι, ώρα για αιματολογικές. Δεν νομίζω να ανησυχούσε κανένας μας σε άλλη περίπτωση, γιατί παρόλο που δεν έτρωγε από όλα, ψήλωνε πάρα πολύ και έπαιρνε και κιλά. Ο παιδίατρος μου είπε πως έπεσε τόσο το σίδηρο γιατί ο οργανισμός της ήταν μάλλον και κουρασμένος. Επίσης, η οδηγία του είναι να τη δίνουμε κάθε λίγο κάτι να τρώει και να μην τη ζορίζω σε ποσότητα γιατί λόγω έλλειψης σιδήρου έχει ανορεξία. Με το σίδηρο που ξεκινήσαμε και ευτυχώς πίνει, θα αρχίσει σιγά σιγά να ανοίγει η όρεξή της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...