Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο BCG (αντιφυματικό)


sophimama

Recommended Posts

Ο μεγάλος μου γιος πάει πρώτη Δημοτικού και τη Δευτέρα θα τους κάνουν Mantoux. Μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα ερωτηματολόγιο και όσοι θέλουν, προαιρετικά, να κάνουν την Τετάρτη το αντιφυματικό εμβόλιο. Ρώτησα την παιδιάτρό μας αλλά με μπέρδεψε. Το Αγλαϊα Κυριακού έδωσε οδηγίες να μην το κάνουν παρά μόνο όσοι ζουν σε <<βεβαρυμένο>> οικογενειακό περιβάλλον, λόγω των δερματικών παρενεργειών που παρουσιάζει. Το Αγία Σοφία όμως τους είπε να συμβουλεύουν τους γονείς να το κάνουν όλοι, κυρίως στα δυτικά προάστεια (εκεί μένουμε κι εμείς) λόγω των πολλών μεταναστών. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση κατά των εμβολιασμών, αρκεί να έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης. Έχετε ακούσει κάτι που θα μπορούσε να διευκολύνει την απόφασή μας;

.pngec95dae21f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς δεν το κάναμε. Ηταν προσωπική μας απόφαση, είχαμε τους προβληματισμούς μας, διαβάσαμε και την ανακοίνωση του "Αγλαΐα Κυριακού" και αποφασίσαμε να μην το κάνουμε.

 

Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, γιατί πρόκειται για το δικό σου παιδί. Θα πρέπει να πάρετε την απόφαση μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

σορι αυτα τα ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ και το ειδηκα λιγο πριν τον τοπο .... :roll:

τεσπα δλδ στο κεντρο δεν εχει μεταναστες?

στη κυψελη στα πατησια?

στην ξανθη στην κρητη ? γμτ τους, πετανε ενα ειδικα λογο μετανασταων και μου την δηνει στα νευρα ...off topik αλλα να πως δημιουργουνται μετα ρατσιστηκες συνηδησεις !!!! και ξενοφοβια !!!

ρε φιλε κρατος ...μαζοξε τους και εμβολιασε τους ...ή βαζετους νομιμα στην χωρα .... ή πανε ενα κινητο συνεργειο να τους φροντηζεις .... παντως στους γιατρους χωρις συνορα στην Μ βοδα μια χαρα εμβολια τους κανουν εκει καιμια χαρα τους φροντιζουν (ιατροφαρμακευτικος μιλοντας) αυτοι φταινε δλδ που ζουνε σαν σκυλια ?

σορι αλλα ετσι σε τρομαζουν σε μπερδευουν καιμετα ...Γιαννακη μην παιζεις με την Αϊσα ειναι απο το ...... και δε ξερουμε αν εχει κανει εμβολια .... !

σορι χιλια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ετσι σε κανουν και στα καπακια να νιωθεις οτι ζεις και υποδιεστερα σε σχεση με το Κολωνακι ας πουμε και πας και δουλευεις και στα καπακια 8000 ωρες γιανα φεσωθεις και να παρεις και σπιτι εκει για καλυτερη ποιοτητας ζωης !!! και καλα!

(πωπω κεφια εχω Σαββατιατικο !!! :lol::lol::lol::lol: )

 

edit πες ρε παιδι μου καντο για αυτο και για αυτο το λογο μην το κανεις ταξικο το ζητημα , ουτε μεταναστευτικο !!! αυτα σκαω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

5 συνεχόμενα χρόνια διδάσκω σε πρώτη τάξη και όλα τα παιδάκια, εκτός από αυτά που το είχαν κάνει ήδη στον παιδίατρό τους, έκαναν το εμβόλιο κατά της φυματίωσης. Κανένα δεν παρουσίασε παρενέργειες. Ενημερωτικά το γράφω. Σίγουρα η φυματίωση είναι πολύ σπάνια "ξεπερασμένη" πλέον ασθένεια. Αλλά επειδή εγώ δεν θα ήθελα να το ρισκάρω και κρίνοντας από όσα βλέπω κάθε χρόνο στα σχολεία (σχεδόν όλα τα παιδάκια το κάνουν και δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής περιστατικό που να δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα) εγώ θα το έκανα στο παιδί μου. Απλά τη γνώμη μου παραθέτω, δεν γνωρίζω τι ανακοίνωση έχει εκδοθεί από το νοσοκομείο που προαναφέρατε. Κάντε μια συζήτηση με τον παιδίατρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πέρυσι επιλέξαμε να το κάνουμε,υπήρξανε και παιδάκια που δεν το κάνανε όμως μετά απο συζήτηση τον γονιών με τον παιδίατρό τους.

Δεν είχαμε παρενέργειες .

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το κάναμε και δεν είχαμε προβλήματα,παρόλο που τους είχα κάνει και τους δυο την μαντου και βγήκε αρνητική,το είδανε στο μπλέ βιβλιαράκι αλλά το ξαναέκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Το Mantoux είναι test (Δερματική δοκιμάσία) που δείχνει τυχόν μόλυνση από μυκοβακτηρίδιο της φυματίωσης.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Mην μπερδευεται το μαντου με το εμβολιο της φυματιωσης.

Το μαντου το κανουν ολα τα παιδακια (και επαναλαμβανεται καθε 2 χρονια περιπου μεχρι και αν κανουν το κανονικο) και δειχνει αν νοσεις απο φυματιωση.

Εμεις το μαντου το καναμε αλλα το εμβολιο δεν το καναμε.

Αφου μιλησα και με την παιδιατρο μας και μας ειπε το να μην το κανουμε και εψαξα στο ιντερνετ βρηκα πολλα στοιχεια ..που ηταν αυτα που μου ειπε και η παιδατρος.

Στο περιπου γιατι εχουν περασει και 2+ μηνες απο τοτε...

:arrow: Ειναι ενα εμβολιο που ειναι πανω απο 80 χρ :shock:

:arrow: Σ ολη την ευρωπη εχει κατεργηθει (και μην νομιζετε κι εκει εχουν μεταναστες )

:arrow: Καλυπτει μονο το 20% αυτων που το κανουν :?:shock:

:arrow: Απ την στιγμη που το κανει..αν τυχων ερθει σ επαφη με την φυματιωση..επειδη δεν ξερουν αν το παιδι τελικα νοσει η οχι καθως η μαντου βγαινει θετικη (μετα το εμβολιο) αναγκαστικα ακολουθει κανονικα θεραπεια :roll:

 

Αυτα μου τα ειπε η παιδατρος και στην συνεχεια τα βρηκα στο νετ...

Καν τε ενα κοπο και ψαξε τα...

Βεβαια αν ο παιδατρος σας ειναι υπερ...νομιζω οτι θα πρεπει να τον ακουσετε

Και συμπληρωματικα να πω ..οτι σαφως ολα τα υπολοιπα εμβολια τα εχουμε κανει κανονικα...δλδ δεν ειναι καποια που ειναι κατα των εμβολιων αν εχουν δοκιμαστει και ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω για το μαντού , απλώς ανέφερα ότι προηγήθηκε τρείς μέρες του εμβολίου της φυματίωσης.Παρεπιπτόντως εμάς δεν μας ρώτησαν αν θέλαμε ,ούτε συμπληρώσαμες ερωτηματολόγια.Όπως και να έχει προς το παρόν΄δεν είδα πρόβλημα πέραν μιας μικρής κοκκινίλας,δεδομένου ότι το κάναμε πριν 2 μήνες σχεδόν.Σε μερικά παιδάκια έγινε ολόκληρη πληγή και τρόμαξα λίγο αλλά η παιδίατρος μου ήτανε καθυσηχατική και μου είχε πεί ,τότε που ήταν να το κάνουν, ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω ότι το παιδάκι δεν μπορεί να κολλήσει φυματίωση από παιδάκι. Κολλάει μόνο από ενήλικα.

 

"Η μόλυνση των παιδιών γίνεται πάντοτε από έναν ενήλικο με φυματίωση, ο οποίος αποβάλλει πολλά μικρόβια με το βήχα, το τραγούδι, το φτάρνισμα ή την ομιλία. Τα κλειστά δωμάτια, χωρίς ήλιο και αερισμό, είναι ο ιδανικός χώρος για τη μόλυνση του παιδιού. Το 75% των παιδιών μολύνεται από άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος (γονείς, παππούς, γιαγιά, θείοι, θείες κλπ) και το υπόλοιπο 25% μολύνεται ευκαιριακά από φιλικά πρόσωπα, επισκέπτες, στα μέσα μαζίκής μεταφοράς κλπ. Τα παιδιά που πάσχουν από φυματίωση δεν μεταδίδουν την αρρώστια και συνεπώς δεν απαιτούνται μέτρα προστασίας των άλλων παιδιών με τα οποία μπορούν να παίζουν, να τρώνε και να κοιμούνται μαζί. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που ένας έφηβος μπορεί να μεταδώσει φυματίωση, θα σας επιστήσει την προσοχή ο γιατρός.

 

Το εμβόλιο κατά της φυματίωσης (BCG)

 

Οι επιπλοκές του εμβολίου δεν είναι σοβαρές και μπορεί να παρουσιασθεί μια μικρή εξέλκωση που αργεί να κλείσει και διατηρείται περισσότερο από 6-7 εβδομάδες ή διόγκωση λεμφαδένων στη μασχάλη ή στη βάση του λαιμού προς την πλευρά που έγινε το εμβόλιο. Πρέπει να σας τονίσουμε όμως ότι είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια. Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά."

 

(http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=312&st=2)

 

Επίσης, κάποιος ειδικός μετά από έρευνες ετών συστήνει μόνο μαντού και αν βρεθεί το παιδί θετικό, τότε κάθε χρόνο μια ακτινογραφία θώρακος, ώστε να προληφθεί τυχόν εκδήλωση της ασθένειας.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι γίνεται αν βρεθεί αρνητικό?? Κάνει συχνά μαντού?

Link to comment
Share on other sites

Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά."

 

 

Tα οποια στην ουσια δεν μπορουν να ελεχθουν..αφου το μαντου πλεον λογο του εμβολιου βγαινει θετικο..κι επειδη κανεις δεν αναλαμβανει την ευθυνη οτι τελικα το παιδι νοσει ή οχι ...παιρνει την σχημα αντιβιωσης κανονικα...σαν να μην ειχε εμβολιαστει :roll:

 

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι γίνεται αν βρεθεί αρνητικό?? Κάνει συχνά μαντού?

 

Αν εχει κανει το εμβολιο ..βγαινει παντα θετικο..

Αν δεν κανει το εμβολιο...απλα καθε 1,5-2 χρονια γινεται ενα μαντου ή αν υπαρχει λογος (καποιο ατομο στο περιβαλλον) γινεται και τοτε

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει 3 φορες το εμβολιο και ακομα εξακολουθω να εχω αρνητικη μαντου.. Μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν με πιανει, οτι ο οργανισμος το απορριπτει τωρα το γιατι και το πως δεν το ξερω... παντως μου ειπαν οτι επισης ειναι δυσκολο να νοσησω αφου εχω τετοια αντοχη στο εμβολιο (και τρεις φορες μαλιστα)

Παντως στην αδελφη μου και στα ξαδελφια μου που το εχουν κανει αφησε ενα μικρο καρουμπαλακι στο χερι (μεγεθος φακης).. αυτο ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμο.. συνηθως αν δεν υπαρχει παει να πει οτι το εμβολιο δεν επιασε

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επειδή εγώ δεν θα ήθελα να το ρισκάρω και κρίνοντας από όσα βλέπω κάθε χρόνο στα σχολεία (σχεδόν όλα τα παιδάκια το κάνουν και δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής περιστατικό που να δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα) εγώ θα το έκανα στο παιδί μου.

 

Το εμβόλιο προσφέρει κάλυψη μόνο στο 20% των εμβολιασθέντων. Το 80% των εμβολιασθέντων ρισκάρει να πάθει την ασθένεια το ίδιο πολύ με όσους δεν έχουν εμβολιασθεί. Επιπλέον ρισκάρει τις παρενέργειες του εμβολίου και των συντηρητικών που περιέχει.

 

Δυστυχώς για την ώρα δεν υπάρχει πιο αποτελεσματικό εμβόλιο, ούτε εμβόλιο χωρίς συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει 3 φορες το εμβολιο και ακομα εξακολουθω να εχω αρνητικη μαντου.. Μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν με πιανει, οτι ο οργανισμος το απορριπτει τωρα το γιατι και το πως δεν το ξερω...

Ανήκεις στο 80% του πληθυσμού! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πρόσφατη συζήτηση με τον παιδίατρο μου ανέφερε τα παραπάνω όσον αφορά την κάλυψη. Όμως το εμβόλιο που γίνεται δεν καλύπτει όλες τις μορφές τις φυματίωσης. Και μου ανέφερε το παρακάτω το οποίο το βρήκα κι εγώ στο internet http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=26.11.2006,id=33306156

«Το εμβόλιο γίνεται στα 6 χρόνια, αλλά η προστασία είναι μικρή και αγγίζει μόνο το 50 με 60%, αντίθετα με τα υπόλοιπα εμβόλια που προστατεύουν σε ποσοστό 100%. Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί εμβόλιο που να καλύπτει πλήρως όλες τις μορφές της νόσου. Ετσι αυτό που κυκλοφορεί σήμερα προφυλάσσει μόνο από βαριές μορφές φυματίωσης. Οπως φυματιώδη μηνιγγίτιδα, φυματίωση των οστών, κεχροειδή φυματίωση. Αν λοιπόν ένα παιδί έχει εμβολιαστεί θα εκδηλώσει απλώς αδενίτιδα».

 

Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω. Στο σχολείο ακόμα δεν έχουν κάνει τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλύτερα να το κάνει κανείς ή όχι, γιατί δεν είμαι ειδική. Εκείνο όμως που μπορώ να πω είναι ότι τα παιδιά μου το έχουν κάνει, γιατί ήμασταν στο εξωτερικό, όπου ήταν υποχρεωτικό, και δεν είχαν παρενέργειες. Επίσης, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, αλλά στη Γαλλία που ζούσα εγώ, όχι απλώς δεν έχει καταργηθεί, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να το έχει κάνει ένα παιδί για να του επιτρέψουν να γραφτεί στην Α' Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μιλάμε για το mantoux. Μιλάμε για το εμβόλιο, το ξέρω πολύ καλά γιατί μου έβγαλαν το λάδι όταν πήγα για να γράψω τα παιδιά στο σχολείο. Και με κοιτούσαν με ένα βλέμμα απαξιωτικό του στυλ "καλά εσείς πού ζείτε; Σε χώρα του τρίτου κόσμου;". Στη Γαλλία ειδικά το κάνουν μέσα στο πρώτο έτος ζωής του παιδιού. Επειδή μάλιστα είχα φοβηθεί να το κάνω στην αρχή εκεί (ο φόβος του άγνωστου) τους έδειξα τελικά ψεύτικα πιστοποιητικά ότι το είχα κάνει στην Ελλάδα, και ότι τάχα δεν είχα καταλάβει ότι μου μιλούσαν γι αυτό το εμβόλιο!!!!!! (κλασική ελληνική απατεωνιά). Το καλοκαίρι που γυρίσαμε όμως πήγα στο γιατρό μου και τους το έκανε για να είμαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια σχετικά με τα εμβόλια είμαι κι εγώ πολύ επιφυλακτική αλλά ...

Δεν έκανα της φυματίωσης στο σχολείο μαζί με τα άλλα παιδιά επειδή φοβήθηκε η μάνα μου μη τυχόν και μο κάνει αλλεργία.

Στα 25 μου ένας συνάδελφος αρρώστησε από φυματίωση. Απο 100 άτομα στο γραφείο μόνο εγώ και άλλα δύο που δεν είχαν κάνει το εμβόλιο βρέθηκαν με θετικό μαντού. Πήραμε υποχρεωτικά χημειοπροφύλαξη με ισονιαζίδη για εννέα μήνες. Εγώ αμέλησα τη θεραπεία και την πήρα μόνο για τρεις μήνες.Τελευταία ανακάλυψα μέσω αξονικής όζους στους πνεύμονες που ψάχνω ακόμα απο τί είναι. Μία πιθανότητα είναι η φυματίωση. Στο κέντρο που είχαμε πάει τότε για τις εξετάσεις ήταν και παιδάκια από ένα σχολείο του Περιστερίου είχαν μολυνθεί από ένα συμμαθητή τους.

Η φυματίωση στην Ελλάδα βρίσκεται σε έξαρση λόγω των οικονομικών μεταναστών.

Παράλληλα υπάρχουν νέα στελέχη του βακίλου πολυανθεκτικά στα αντιβιοτικά με κάποια εξαιρετικά σπάνια που είναι και θανατηφόρα. Θυμάστε την περίπτωση Αμερικανού που είχε έρθει ταξίδι του μέλιτος και είχαν μπεί σε καραντίνα όλοι οι συνεπιβάτες το αεροπλάνο;

Κατα την γνώμη μου είναι ένα απο τα απαραίτητα εμβόλια ακόμη και αν δεν καλύπτει πλήρως.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μιλάμε για το mantoux. Μιλάμε για το εμβόλιο, το ξέρω πολύ καλά γιατί μου έβγαλαν το λάδι όταν πήγα για να γράψω τα παιδιά στο σχολείο. Και με κοιτούσαν με ένα βλέμμα απαξιωτικό του στυλ "καλά εσείς πού ζείτε; Σε χώρα του τρίτου κόσμου;". Στη Γαλλία ειδικά το κάνουν μέσα στο πρώτο έτος ζωής του παιδιού. Επειδή μάλιστα είχα φοβηθεί να το κάνω στην αρχή εκεί (ο φόβος του άγνωστου) τους έδειξα τελικά ψεύτικα πιστοποιητικά ότι το είχα κάνει στην Ελλάδα, και ότι τάχα δεν είχα καταλάβει ότι μου μιλούσαν γι αυτό το εμβόλιο!!!!!! (κλασική ελληνική απατεωνιά). Το καλοκαίρι που γυρίσαμε όμως πήγα στο γιατρό μου και τους το έκανε για να είμαι εντάξει.

 

 

Παντως περιμενω απαντηση απο μια φιλη που μενει στην Γαλλια..γιατι μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες

Εγω οπου εψαξα βρηκα οτι επειδη το συγκεκριμενο εμβολιο ειναι πανω απο 80 χρ εχει κατεργηθει (τουλαχιστον ) στις περισσοτερες Ευρωπαικες χωρες.

 

 

Και διαβαστε κι αυτο :wink:

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=5&j=6

 

Επισης εαν και δεν εχω λαβει απαντηση απ την φιλη μου ... σ ενα αρθρο βρηκα οτι το εμβολιο κατασκευαστηκε πριν απο 88+ χρονια στην Γαλλια (οποτε μαλλον αλλα συμφεροντα υπαρχουν εκει :? )

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλα συμφέροντα, όπως άλλωστε και σε όλα τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε και σε όλα τα εμβόλια που κάνουμε! Όλος ο χώρος της φαρμακοβιομηχανίας λειτουργεί στη βάση των συμφερόντων, αλλά συνεχίζουμε να παίρνουμε τα φάρμακα...

Εγώ δεν λέω να κάνει κανείς το εμβόλιο ή όχι. Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι καλύτερο. Απλώς μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες ότι έχει καταργηθεί, γιατί το έζησα πολύ πρόσφατα και δεν το γράφω από το μυαλό μου!!!! Αφού στο τέλος αναγκάστηκα να κάνω πλαστά χαρτιά για να ξεμπερδέψω από την γραφειοκρατία και να πάνε τα παιδιά μου σχολείο!!!! Πάντως και ένας συνάδελφος που έφυγε πριν λίγο καιρό με το παιδάκι του για την Κίνα, του είπαν ότι για να το γράψουν στον παιδικό σταθμό έπρεπε να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο. Βέβαια η Κίνα είναι μία άλλη υπόθεση. Θα ρωτήσω κι εγώ άλλους συναδέλφους με παιδιά στην Ευρώπη (γιατί είμαι σε δουλειά που μετακινούμαστε στο εξωτερικό), να δω τι γίνεται κι αλλού, γιατί με έβαλες σε ... περιέργεια τώρα!

 

Επίσης, μία ξαδέλφη μου που δούλευε για πολλά χρόνια στο τμήμα φυματίωσης σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας, μου έλεγε ότι από το '80 και μετά γίνεται χαμός με τη φυματίωση στην Ελλάδα. Μάλιστα μου είχε εξηγήσει ότι ένας λόγος που έχει γίνει ανθεκτικό το μικρόβιο είναι ότι οι μετανάστες παίρνουν μεν την αγωγή που τους δίνουν στο νοσοκομείο, αλλά δεν σταματούν το αλκοόλ, με αποτέλεσμα το στέλεχος της φυματίωσης (έτσι μου το είπε) να γίνεται όλο και πιο ισχυρό. Τι να πεις, ρε παιδί μου! Με πεντακόσιους γιατρούς να μιλήσεις, πεντακόσιες διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις. Κι άντε μετά να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

και στο σχολειο του γιου μου το εκαναν ολα τα παιδακια της α,γ,ε ταξης.Δεν μας ρωτησαν αν θελουμε να γινει ,το εκαναν σε ολα.Ουτε σκεφτηκα να ρωτησω σχετικα τον παιδιατρο μας,αφου ειπε το σχολειο να γινει,το θεωρησα δεδομενο κι αυτονοητο.Σιγουρα η ασθενεια αυτη κι αλλες πολλες απο το παρελθον που σχεδον τις ειχαμε ξεχασει,επανεμφανιζονται κυριως λογω των μεταναστων που ερχονται απο χωρες οπου δεν τηρειται προγραμμα εμβολιασμων,οποτε καλο ειναι τα εμβολια να γινονται

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα δεν ειναι υποχρεωτικο πια :wink: ..κι αυτο ειναι σιγουρο.

 

Επισης μου απαντησε η φιλη μου που μενει Γαλλια...οτι απ το 2007 δεν ειναι πλεον υποχρεωτικο ουτε εκει...παρα μονο σε ατομα που ερχονται απο συγκεκριμενες χωρες...

 

Εσας δλδ δεν σας παραξενευει γιατι ενα εμβολιο που ηταν υποχρεωτικο τινει σ ολες τις Ευρωπαικες χωρες να γινει προαιρετικο???

Εαν ηταν τοσο τελειο...γιατι να σου ζηταν συγκαταθεση .Εμας τουλαχιστον μας ζητησαν να υπογραψουμε χαρτι (εαν θυμαμαι στο δικο μας σχολειο ηρθαν περιπου τον Νοεμβριο.)

Απ την αλλη εχω απολυτη εμπιστοσυνη και στην παιδιατρο μας... οπου γενικα δεν χορηγει φαρμακα χωρις λογο (αποδειξη οτι μεχρι τωρα εχουν παρει αντιβιωση συνολικα μονο 2 φορες)...και εξαλλου ολα αυτα που μου ειπε...τα βρηκα και στο νετ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...