Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Είμαι νέα στην παρέα, μέχρι πριν λίγο καιρο κοιτούσα άλλη συζήτηση (συμπτώματα πριν την καθυστέρηση!) και τώρα αγωνιώ για τον πρώτο μου υπέρυχο (αύριο!). Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μπορώ να λέγομαι έγκυος! χιχι! μπορεί να φταίει και το ότι δεν έχω πολλά συμπτώματα!! στήθος πρισμένο, κάτι πονάκια χαμηλά, αραιά και που... Κατα τ'αλλα όλα ήσυχα.. ούτε αναγούλες, ούτε ζαλάδα, ούτε υπνηλια .. τιποτα! Αλλες θα λέγανε δόξα το Θεο... αλλά εγώ το παρασκεφτομαι.. Είναι φυσιολογικό ολο αυτό?

Εσείς οι πιο πεπειραμένες τι λέτε??? Είμαι στην 6η βδομαδα με βάση το μέτρημά μου.. ο γιατρός ακόμα δεν μου είπε τίποτα.. αύριο όλα με τον υπέρηχο.. Έχω κάενι 2 χωριακές, ήταν καλές αλλά χαμηλούτσικες γιατί ήταν αρχή.. αυτά!!!

τι λέτε girls.. όλα καλα θα'ναι ε!!!!

φιλιακια σε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσυνη!!!

Όλα καλά θα πάνε και φυσικά δε χρειάζεται να έχεις συμπτώματα... ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...

Εγώ στους υπερήχους καταλάβαινα οτι ήμουν έγκυος, που έβλεπα το σποράκι μου στο μόνιτορ και άκουγα τη καρδούλα του!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ minni! οπότε θα χαίρομαι που όλα είναι ήσυχα, παρά να στεναχωριέμαι που δεν έχω ανακατωσουρες και τέτοια! :P Θα τα πούμε μετα τον υπέρηχο! ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τον υπέρηχο ευτυχώς!!!! είδα το σποράκι μου αν και μικρούλι! καρδούλα θα ακούγαμε σε 3-4 μέρες, οπότε τώρα θα παω σε 10μέρες και θα το δω και θα το ακούσω μια και καλή!!!! ουφ! έφυγε ένα βάρος να'ναι εκει μέσα!!!!

Ολα καλά λοιπόν!!!

 

φιλιά πολλά και ευχαριστώ πολύ για την παρέα σας!!! τη χρειάζομαι τώρα που λείπει και ο μέλλον πατέρας...:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο site και πολύ αγχωμένη. Είχα περίοδο 05/03. Με σταθερό κύκλο 29-30 ημερών ήρθα σε ελεύθερη επαφή από 18/03 ως και 21/03 (κατά τις γόνιμες μέρες μου όπως τις υπολογίζω). Λογικά έκανα κανονικά ωορρηξία (είχα όλα τα συμπτώματα). Από τις 22/03 ως και τις 29/03 είχα συχνουρία, υπερβολική κόπωση, πονοκέφαλο και ελαφρά ποναλάκια χαμηλά. Από τις 29/03 και μετά παραμένει μόνο η συχνουρία και ο πονοκέφαλος (ίσως η κοπωση να οφείλεται και σε μια ίωση που πέρασα πρόσφατα και αφήνει για κάμποσες μέρες αυτές τις κομάρες...). Επειδή δεν άντεχα να περιμένω στις 29/03 έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.΄Το αποτέλεσμα βέβαια μου είπε η μικροβιολόγος αφορά τις επαφες ως και τις 28/03. Λέτε να έμεινα έγκυος μετά τις 19/03 και να μην έχω πια συμπτώματα???? Έχω μπερδευτεί... Συγνώμη αν σας κούρασα αλλα έχω αγχωθεί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο site και πολύ αγχωμένη. Είχα περίοδο 05/03. Με σταθερό κύκλο 29-30 ημερών ήρθα σε ελεύθερη επαφή από 18/03 ως και 21/03 (κατά τις γόνιμες μέρες μου όπως τις υπολογίζω). Λογικά έκανα κανονικά ωορρηξία (είχα όλα τα συμπτώματα). Από τις 22/03 ως και τις 29/03 είχα συχνουρία, υπερβολική κόπωση, πονοκέφαλο και ελαφρά ποναλάκια χαμηλά. Από τις 29/03 και μετά παραμένει μόνο η συχνουρία και ο πονοκέφαλος (ίσως η κοπωση να οφείλεται και σε μια ίωση που πέρασα πρόσφατα και αφήνει για κάμποσες μέρες αυτές τις κομάρες...). Επειδή δεν άντεχα να περιμένω στις 29/03 έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.΄Το αποτέλεσμα βέβαια μου είπε η μικροβιολόγος αφορά τις επαφες ως και τις 28/03. Λέτε να έμεινα έγκυος μετά τις 19/03 και να μην έχω πια συμπτώματα???? Έχω μπερδευτεί... Συγνώμη αν σας κούρασα αλλα έχω αγχωθεί....

 

Καλησπέρα!! Σύμφωνα με τον κύκλο σου, περιμένεις περίοδο αύριο ή μεθαύριο το πολύ. Η γνώμη μου είναι ότι τα συμπτώματα σου ήρθαν υπερβολικά νωρίς. Μετά η μικροβιολόγος σου είπε ότι η χοριακή θα έδειχνε μέχρι τις 28/3. Άρα είσαι εντάξει, εφόσον έκανες τις προσπάθειες μέχρι 21/3.

Τι εννοείς ότι μπορεί να έμεινες έγκυος στις 19/3?? αφού η μικροβιολόγος σου είπε ότι αφορά επαφές μέχρι 28/3. Μήπως εννοείς μέχρι 18 του μηνός??? :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...

 

Κι εγώ στο κλαμπ της αγωνίας... Τελευταία περίοδος 6/3 με κύκλο συνήθως 31 ημερών δλδ περιμένω τη παρασκευή. Λέω συνήθως γιατί από τότε που κάνουμε ελεύθερα σαν έχει πάθει λαλά ο κύκλος μου!!!! Εκεί που είναι μια χαρά κάνει κάτι περίεργα.. Η γυναικολόγος που με είδε οταν είχα πάει για τεστ παπ μου είχε πει όλα οκ. Βέβαια η τελευταία μου περίοδος ήταν λίγο περίεργη, είχε πολύ πόνο προς το τέλος και αίμα με διαλείμματα. Ήρθαμε σε επαφή 10/3 20και21/3, 25/3, 1/4 και 2/4 (δλδ χθες :oops: ).. Έχω περίπου ένα δεκαήμερο που με ενοχλεί το στήθος μου αλλά 4-5 μέρες τώρα που με πονάνε οι θηλές είναι τόοοσο ευαίσθητες σαν να έχω χτυπήσει. Καμιά φορά με ενοχλούσε πριν τη περίοδο για καμια 10αριά μέρες αλλά όχι έτσι και όχι πάντα. επίσης κάτά περιόδους νιώθω χαμηλά κάτι τσιμπήματα εδώ και μέρες (όπως και στη περίοδο δλδ...).

 

Δεν είναι ότι προσπαθούμε εντατικά, γιατί ούτε ημερομηνίες παρακολουθούμε ούτε τίποτα..αλλά αν μας τύχει θα τρελαθούμε το ξέρω. κι ας είναι περίεργα τα πράγματα λόγω κρίσης.. κι ας είναι και τα κιλάκια παραπάνω (δυστυχώς 103...). Έχω άγχος για όοοολα αυτά...

 

αλλά ένα μωράκι νόμίζω ότι θα αλλάξει τη ζωή μας, είμαστε 12 χρόνια μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...

 

Κι εγώ στο κλαμπ της αγωνίας... Τελευταία περίοδος 6/3 με κύκλο συνήθως 31 ημερών δλδ περιμένω τη παρασκευή. Λέω συνήθως γιατί από τότε που κάνουμε ελεύθερα σαν έχει πάθει λαλά ο κύκλος μου!!!! Εκεί που είναι μια χαρά κάνει κάτι περίεργα.. Η γυναικολόγος που με είδε οταν είχα πάει για τεστ παπ μου είχε πει όλα οκ. Βέβαια η τελευταία μου περίοδος ήταν λίγο περίεργη, είχε πολύ πόνο προς το τέλος και αίμα με διαλείμματα. Ήρθαμε σε επαφή 10/3 20και21/3, 25/3, 1/4 και 2/4 (δλδ χθες :oops: ).. Έχω περίπου ένα δεκαήμερο που με ενοχλεί το στήθος μου αλλά 4-5 μέρες τώρα που με πονάνε οι θηλές είναι τόοοσο ευαίσθητες σαν να έχω χτυπήσει. Καμιά φορά με ενοχλούσε πριν τη περίοδο για καμια 10αριά μέρες αλλά όχι έτσι και όχι πάντα. επίσης κάτά περιόδους νιώθω χαμηλά κάτι τσιμπήματα εδώ και μέρες (όπως και στη περίοδο δλδ...).

 

Δεν είναι ότι προσπαθούμε εντατικά, γιατί ούτε ημερομηνίες παρακολουθούμε ούτε τίποτα..αλλά αν μας τύχει θα τρελαθούμε το ξέρω. κι ας είναι περίεργα τα πράγματα λόγω κρίσης.. κι ας είναι και τα κιλάκια παραπάνω (δυστυχώς 103...). Έχω άγχος για όοοολα αυτά...

 

αλλά ένα μωράκι νόμίζω ότι θα αλλάξει τη ζωή μας, είμαστε 12 χρόνια μαζί...

 

Το αγχος είναι αυτο που χαλάει τον κύκλο σας. Χρειαζεται ηρεμία.

 

Θα ήταν ευεργετικό για σας, την εγκυμοσύνη σας και το εμβρυο, να χασετε όσο το δυνατόν περισσοτερα κιλά. Οι υπέρβαρες γυναίκες εχουν μεγαλυτερες πιθανότητες για πολλά και σοβαρά προβλήματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και του τοκέτου.

Link to comment
Share on other sites

Το αγχος είναι αυτο που χαλάει τον κύκλο σας. Χρειαζεται ηρεμία.

 

Θα ήταν ευεργετικό για σας, την εγκυμοσύνη σας και το εμβρυο, να χασετε όσο το δυνατόν περισσοτερα κιλά. Οι υπέρβαρες γυναίκες εχουν μεγαλυτερες πιθανότητες για πολλά και σοβαρά προβλήματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και του τοκέτου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας κύριε Χριστόπουλε! Μόλις σήμερα αδιαθέτησα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας κύριε Χριστόπουλε! Μόλις σήμερα αδιαθέτησα...

 

 

Όπως σας είπα, το αγχος είναι η συχνότερη αιτία διαταραχής του κύκλου.

Πρέπει να ηρεμήσετε λίγο και να δείτε κάποια πραγματα με προσοχη.

Περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
exei pristei arketa to sti8os mou...den mou exei er8ei periodos akoma...den 8umamai an exei ka8isterisei alla einai polu prismeni h koilia mou h opoia pote den prizete toso prin thn periodo....uparxei periptwsi egumosinhs????? apanthste mou ligi grigora sas parakalw...:cool:

 

Εχετε καθυστερηση? Ποτε ηταν η τελευταια περιοδος? ειναι σταθερος ο κυκλος?

Εχετε τακτικα επαφες?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 26 (εχω ενα γιο 1.5 μηνων ) εχω πολυκυστικες οωθηκες δεν πηρα ποτε αντισυλληπτικα γιατι δεν ηθελα!!ελεγα θα φτιαξει ο κυκλος μου απο μονος του,με αυξημενη πολυ προλακτινη κ ψηλα ανδρογονα (οχι στα υψη)!!ο κυκλος μου τα τελευταια χρονια μου ερχεται καθε 35-40 μερες!!μου ειχαν πει οι γιατροι οτι δεν θα πιασω ευκολα παιδι!!καταλαβαινεται το ανχος!!!παντρευομαι τον ιουνιο,παμε ταξιδι του μελητος (παρο-σαντορινι τελεια ηταν) κανοντας ελευθερα πια για να κανουμε μωρακι ..περναει 1.5 μηνας (δεν ενχωθηκα γιατι εχω μεγαλο κυκλο)αλλα φτανω 2 μηνες χωρις περιοδο!!!δεν ειχα συμτωματα παρα μονο ποναγε το στηθος μου οπως παντα οταν περιμενα!!κανω 2 τεστ σε μια βδομαδα και βγηκαν αρνητικα >>>ξενερωσα την ζωη μου κανω ξανα αλλο ενα μετα απο 1 βδομαδα,το εκανα με πιεση τησ μαμας μου (ειχε διαισθηση)και βγαινει θετικο !!!δεν μπορω να το καταλαβω αυτο!!οτι ειναι να γινει θα γινει και εγω ειχα πολυ ανχος και επιασα κατευθειαν!!!!κοριτσια καντε κατευθειαν χοριακη γιατι τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα παντα!!!θα μπορουσα να ειχα παθει ζημια γιατι αφου δεν ημουν εγκυοσ συμφωνα με το τεστ εγω οδηγουσα μηχανακι επαιζα ρακετες κ.λ.π καλη επιτυχια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα αποτελεσματα σε ολες τις κοπελες.ποιο τεστ ειναι αυτο απο την 1 μερα συλληψης μπεμπηςς μου???????????????????????????????:rolleyes:

Δεν είναι πολύ αξιοπιστα αυτά.Είναι ακριβά και εκτός αυτού μπορεί να σου δώσουν λάθος αποτελέσματα.Αν διαβάσεις λίγο στο φορουμ θα δείς ότι πολλές είχαν μείνει έγκυες και είχε βγεί αρνητικό και το αναποδο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως το λενε αλλα ετσι θα το ζητησεις απο το φαρμακειο...τεστ απο την πρωτη μερα συλληψης εγω ετσι το ζητησα!!!το clear blue k to predictor ειναι απο την πρωτη μερα καθυστερισης .....αν θυμαμαι καλα ειχα δει στην τηλεοραση να διαφημιζει το νεο τεστ της predictor απο την πρωτη μερα συληψης ...ρωτα την φαρμακοποιο σου

Link to comment
Share on other sites

εμενα το clearblue k to predictor μου ειχαν βγει αρνητικα ενω ημουν εγκυος ενω αυτο που λεω (απο την πρωτη μερα συληψης) μου το εβγαλε θετικο ..ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα εγω το εμπιστευομαι ...το πιο εγκυρο ειναι η χοριακη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω ειμαι υπερ της χωριακης παρολο που το δικο μοθ τεστ βγηκε θετικο 2 μερες μετα την καθυστερηση αλλα δεν το εμπιστευτηκα (ειχα περασει κ πολλα για ναμεινω εγκυος) κ αμεσως πηγα για χωριακη {οποθ εχω να σας πω οθτε αυτη ηθελα να πιστεψω χαχαχ}

Τα λεφτα της χωριακης ειναι τα ιδια ισως κ λιγοτερα ειναι 100% αξιοπιστη κ σου λεει ακριβως αν εισαι ποσο εισαι.Ετσι κ αλλιως κ θετικο να βγει το τεστ παλι χωριακη πρεπει να κανεις οποτε διπλα εξοδα κ κοπος!και για οσες θελοθν να αποφυγοθν τους μικροβιολογους μπορειτε να πατε σε καποια βιοιατρικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε, πριν από λίγο καιρό είχα μια παλίνδρομη κύηση και μετά από εξέταση προέκυψε ότι ήταν τυχαίο γεγονός, μετά από δύο εβδομάδες από την απόξεση μου ήρθε έμμηνος ρήση και την επόμενη φορά που ολοκληρώθηκε ο κύκλος μου (28 ημερών) δεν μου ήρθε και έτσι έκανα test εγκυμοσύνης με αποτέλεσμα θετικό. Παρόλα αυτά δεν έχω τα συμπτώματα που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Αυτό όμως που με ανησυχεί περισσότερο είναι ένας σφίξιμο (σαν κράμπα ή τσίμπημα) χαμηλά και δεξιά κάτω από την κοιλιά το οποίο είναι καθημερινό. Λόγο της πρώτης αποβολής έχω αγχωθεί αρκετά. Θα πρέπει να ανησυχώ ή είναι κάτι φυσιολογικό; Ευχαριστώ και συγνώμη για τον πολύτιμο χρόνο που σας σπατάλησα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...