Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνων και κακοφαγη ΣΕ ΟΛΑ!


liveloula

Recommended Posts

Καλησπερα εχω αναγκη πραγματικα απο τις εμπειριες σας-σκεψεις σας ...

Η μικρη μου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα πινει το alfare το πινει με το ζορι ΜΟΝΟ κοιμισμενη πλεον μπορω να πω με απολυτη σιγουρια οτι το σιχαινεται..μηνες τωρα παρακαλουσα να ξεκινησουμε στερεες ,δεν μπορει λιγο καλυτερα θα τα παμε εκει ματαια....περιμενα να περασει καιρος μηπως και αρχισει να μαθαινει ...φρουτα ,ρυζαλευρο,σουπα το απολυτο μηδεν!

εκει που αρχισε να ψευτοτρωει αρρωσταινει ..κοβουμε το φαγητο για δυο εβδομαδες πινει μονο γαλα φυσικα και με το ζορι μονο οταν κοντευει να αφυδατοθει το πινει με απιστευτη ορεξη!

Ξαναξεκιναω κρεμα φρουτα σουπα ( επρεπε καποτε να ξαναξεκινησουμε)

ηταν σαν να ξεκινουσα απο την αρχη εγω εβαζα κουταλια αυτη εβγαζε κουταλια φυσικα δοκιμασα παιχνιδια τραγουδια χορο ...

Σημερα τρωει 10 κουταλιες σαν να πινει γαλα τις τρωει !!!μετα σφιγγει τα χειλια ναι ναι ναι ξερει απιστευτους τροπους να αποφευγει τροφη και γαλα ( μπορει να κανει μαθηματα κακοφαγιας ΑΝΕΤΑ) μετα ξεκιναει το μαρτυριο μεχρι να πω οτι εφαγε 120 ml και μετα μπανιο φυσικα γιατι γινεται στην καλυτερη περιπτωση σαν γουρουνακι!!!!

βρε κοριτσια εχει καποιο προβλημα και τα κανει ολα αυτα????

το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι κι αλλα μωρα το κανουν

εμενα μου φενεται αφυσικο ομως ολο αυτο....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχουμε ξεκινησει 1 μηνα τωρα στερεες κ περναω κ εγω το μαρτυριο της κουταλιας!!! :lol::lol: θα σου πω κατι να σε παρηγορησω...η κορουλα μου δεν τρωει για κανεναν λογο 120 μλ φαγητο,αν φαει 80 κανω παρτυυυυυυυ;):D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι...και μενα ρυζαλευρο σχεδον καθολου και φρουτοκρεμα με το ζορι ακομα και τωρα που ειναι 9 μηνων.μηπως να δοκιμασεις αν θελει το φαγητο της λιγο πιο αραιο ή με κομματακια(πιστευω καταλαβαινεις...;))εμενα τα θελει πηχτα ας πουμε.ειναι λογικο να μην τους αρεσουν ολα.εσενα σ'αρεσουν?κι εγω προσπαθω να της δωσω ξενο γαλα αλλα δεν το πινει με τιποτα το φτυνει.ειδες ο καθενας με τα προβληματα του:-D.μην την πιεζεις,νομιζω θα φαει απο μονη της σιγα σιγα.μην ξεχνας οτι γι'αυτα ειναι ολα καινουρια και πρεπει να συνηθισουν σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ...

κομματακια δεν δοκιμασα επειδη φοβαμαι ..εχει μονο ενα δοντι αν πνιγει????

ως προς το αραιο πηχτο το δοκιμασα ....

maria zeta Κι εσεις τα ιδια???εχω βαρεθει να την αλλαζω φορμακια γινεται χαλια τα 120 που τρωει ΟΤΑΝ τα τρωει δεν τα τρωει μονη της συμμετεχουν κι αλλοι ..βλεπε χαλι φορμακι σαλιαρα και φυσικα λαιμος εκει γινεται παρτυ ...!!!

ενα μηνα τωρα να μην εχουν μαθει να τρωνε να καταπινουν ???

ο γιος μου απο την τριτη μερα ετρωγε 150ml ...

η μικρη μου παιρνει οσκαρ κακοφαγιας......

ποση ωρα τα ταιζετε ????

κι εσας το φτυνουν το φαγητο τους ?????

ποτε επιτελους θα μαθουν?? νομιζω ποτε ....

Link to comment
Share on other sites

καλα καταλαβατε ειμαι να σκασω καθε φορα που ειναι να την ταισω σκεφτομαι αρκετη ωρα πριν το γευμα πως θα τα βγαλω περα ..τι δεν κανω καλα ?

τι δεν κανει καλα αυτη? εχει καποιο προβλημα ?αληθεια σας λεω θα σκασω πρωτα εγω και μετα αυτη απο το φαγητο που κραταει στο στομα της ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις τωρα ειμαστε 11 μηνων και παντα θα θυμαμαι το τραγικο 3μηνο 6-7-8μηνας.Εκτός του οτι παιρναμε το βαρος δραμι-δραμι καθε μηνα,εκτος του φαγητου και ποσοτητες γαλακτος που πεταγα,με καθε εξτρα μπουκιτσα που προσπαθουσα να της δωσω,μου εκανε εμετο και εκεινο το ελαχιστο που ειχε φαει.Εκεινο το τριμηνο ηταν ενα δραμα.Η ημερησιες ποσοτητες ηταν ελαχιστες.βλεπω στις σημειωσεις μου φαγητο μεσημεριανο 30γρ ,φρουτο 20γρ,ρυζαλευρο 38γρ!!!Απο τον 9 και μετα εχουμε βελτιωθει.υπομονη μανουλες νομιζω το σταδιο των αλλαγων ειναι δυσκολο οχι τα μωρα μας

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχε στην ακρη του μυαλου σου οτι τα παιδακια με αλλεργια καπου πολλες φορες δυσκολευονται στις στερεες και κανονικα θα επρεπε να εχεις διαφορετικη εισαγωγη σε τροφες απο οτι τα παιδακια χωρις αλλεργια,,,,

 

δηλάδη φρουτα ενα ενα ανα βδομαδα,,,,σουπα ξεκιναμε με πολυ βασικα πραγματα και σιγα σιγα βαζουμε καινουργια,,,,κρεμες φανταζομαι οτι θα τρωτε αντιαλλεργικες ετσι δεν ειναι????6 μηνω παντως ειναι μικρη να τα δινεις ολα μαζι ,,,τωρα ξεκιναει η εισαγωγη στις στερεες ποτε προλαβατε να αντικαταστησετε τρια γευματα,,,,,πηγαινε το σιγα σιγα το παιδι να προλαβει το στομαχακι του να δεχτει τοσα γευματα,,,μηβιαζεσε και αγχωνεσαι,,,,η πρωτη κορη μου με αλλεργια στο γαλα εφτασε να φαει τρια γευαμτα ολοκληρωμενα 9 μηνων το ιδιο και η μικρη που δεν ειχε αλλεργια αλλα θηλαζε το μεσημεριανο φαγητο (με τα φρουτα και το γιαουρτι ειμασταν οκ ) εφτασε να φαει ενα μπωλακι και αυτη 9μιση μηνων,,,,δεκα κουταλιες θελει δεκα θα φαει,,αμα τη πιεζεις δε θα μαθει ποτε να ακουει το αισθημα του κορεσμου και της ικανοποιησης της πεινας και μετα θα εχεις προβληματακι,,,,εσυ οταν χορτασεις σταματας,,,το ιδιο και αυτη,,,,το τι θεωρουμε εμεις οτι πρεπει να φανε απεχει πολυ απο αυτο που κανονικα θελουνε και τρωνε,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ...

κομματακια δεν δοκιμασα επειδη φοβαμαι ..εχει μονο ενα δοντι αν πνιγει????

ως προς το αραιο πηχτο το δοκιμασα ....

maria zeta Κι εσεις τα ιδια???εχω βαρεθει να την αλλαζω φορμακια γινεται χαλια τα 120 που τρωει ΟΤΑΝ τα τρωει δεν τα τρωει μονη της συμμετεχουν κι αλλοι ..βλεπε χαλι φορμακι σαλιαρα και φυσικα λαιμος εκει γινεται παρτυ ...!!!

ενα μηνα τωρα να μην εχουν μαθει να τρωνε να καταπινουν ???

ο γιος μου απο την τριτη μερα ετρωγε 150ml ...

η μικρη μου παιρνει οσκαρ κακοφαγιας......

ποση ωρα τα ταιζετε ????

κι εσας το φτυνουν το φαγητο τους ?????

ποτε επιτελους θα μαθουν?? νομιζω ποτε ....

 

 

πιστεψε με σε αυτην την φαση μονο με τη πανα τα ειχα για να μη πλενω συνεχεια και συνεχεια και συνεχεια,,,,,,κατω στρωσε εφημεριδες,,,,περιττο να σου πω πως γινονται οταν προσπαθουν να μαθουν μονα τους (και εγω τα αφηνα και σχετικα νωρις,,,,πριν το χρονο,,,,,)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

γιατι να πνιγει βρε και μενα πριν 2 εβδομαδες εβγαλε δοντακι και της δινω το μπισκοτακι οπως ειναι και το τρωει μονη της.βεβαια ειμαι διπλα αν γινει κατι αλλα δεν εχει συμβει τιποτα.εμενα βρε κοριτσια ουτε καν λερωνεται,δεν της φοραω σαλιαρα αν δεν θελει να φαει ουτε καν ανοιγει το στομα ο,τι και να κανω.μονο το γαλα φτυνει οποτε σταματησα την προσπαθεια να πιει ξενο.

παντως λιβελουλα μου εχε υπομονη που θα παει θα φαει καποια στιγμη.εχε και στο μυαλο σου αυτο που σου ειπε μια αλλη κοπελα για καμια αλλεργια,ψαξτο...ελπιζω να φατε...!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάτι σαλιάρες πλαστικές πολύ μεγάλες με μανίκια. Έχω δύο τέτοιες και με έχουν βολέψει παρα πολύ. Κάτω μπορείς να στρωνεις ή εφημερίδες ή κανένα μουσαμά/πλαστικό που να το περνάς μετά με το βιτέξ και να καθαριζει.

 

Κι εμένα το μωρο μου τον 7ο μήνα της ζωής του έτρωγε μονο φρούτα. Δεν του άρεσε τίποτε άλλο. όταν εγινε ακριβώς 7 μηνών άρχισε να τρώει όλο και περισσόιτερα φαγητά.

 

Από το θέμα "θηλασμός" θυμάμαι ότι και η Αγλαϊα η σύμβουλος θηλασμού αλλά και πολλές μαμάδες με μωρά που είχαν αλλεργίες έλεγαν ότι τα μωρά με αλλργίες μπαίνουν στις στερεές τροφές με πιο αργά βήματα από ότι τα υπόλοιπα μωρά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα εχω αναγκη πραγματικα απο τις εμπειριες σας-σκεψεις σας ...

Η μικρη μου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα πινει το alfare το πινει με το ζορι ΜΟΝΟ κοιμισμενη πλεον μπορω να πω με απολυτη σιγουρια οτι το σιχαινεται..μηνες τωρα παρακαλουσα να ξεκινησουμε στερεες ,δεν μπορει λιγο καλυτερα θα τα παμε εκει ματαια....περιμενα να περασει καιρος μηπως και αρχισει να μαθαινει ...φρουτα ,ρυζαλευρο,σουπα το απολυτο μηδεν!

εκει που αρχισε να ψευτοτρωει αρρωσταινει ..κοβουμε το φαγητο για δυο εβδομαδες πινει μονο γαλα φυσικα και με το ζορι μονο οταν κοντευει να αφυδατοθει το πινει με απιστευτη ορεξη!

Ξαναξεκιναω κρεμα φρουτα σουπα ( επρεπε καποτε να ξαναξεκινησουμε)

ηταν σαν να ξεκινουσα απο την αρχη εγω εβαζα κουταλια αυτη εβγαζε κουταλια φυσικα δοκιμασα παιχνιδια τραγουδια χορο ...

Σημερα τρωει 10 κουταλιες σαν να πινει γαλα τις τρωει !!!μετα σφιγγει τα χειλια ναι ναι ναι ξερει απιστευτους τροπους να αποφευγει τροφη και γαλα ( μπορει να κανει μαθηματα κακοφαγιας ΑΝΕΤΑ) μετα ξεκιναει το μαρτυριο μεχρι να πω οτι εφαγε 120 ml και μετα μπανιο φυσικα γιατι γινεται στην καλυτερη περιπτωση σαν γουρουνακι!!!!

βρε κοριτσια εχει καποιο προβλημα και τα κανει ολα αυτα????

το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι κι αλλα μωρα το κανουν

εμενα μου φενεται αφυσικο ομως ολο αυτο....:(

 

Από τον τίτλο του μηνύματός σου ακόμα, φαίνεται ότι είσαι θυμωμένη, αγχωμένη και απογοητευμένη με την κατάσταση που επικρατεί. Αυτό είναι ο νούμερο ένα ανασταλτικός παράγοντας στο να κάνεις ένα παιδί να φάει. Όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα περνάνε είτε το θέλεις είτε όχι στο μωρό.

Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και όχι δεν είναι αφύσικο να μην θέλει να φάει. Δεν είναι δυνατόν ένα παιδί με αλλεργία (ακόμα κι αν είναι στο αγελαδινό γάλα) να τρώει ποσότητα από τρία γεύματα στερεών τροφών στην ηλικία των 6 μηνών.

Το μαρτύριο δεν είναι μόνο δικό σου αλλά και δικό της και η αντίδρασή της απόλυτα δικαιολογημένη. Το να αρνείται την τροφή ένα αλλεργικό μωρό είναι ο μοναδικός τρόπος να προστατεύσει τον εαυτό του από τις συνέπειες της αλλεργίας ή δυσανεξίας. Δεν χρειάζεται βιασύνη όταν έχεις να κάνεις με αλλεργικό παιδί. Ξεκινάς όσο αργά χρειάζεται και προχωράς και πάλι πολύ αργά. Δεν είναι έτοιμο στους 6 μήνες? Περιμένεις 1-2 εβδομάδες και ξαναδοκιμάζεις. Ξεκινάς από σιγά-σιγά με ένα κουταλάκι και με ένα φρούτο ας πούμε. Δίνεις πολύ χρόνο να συνηθίσει. Όσο χρόνο χρειαστεί. Αν ήδη 6 μηνών έχει δοκιμάσει φρούτα, κρέμα και σούπα το βρίσκω υπερβολικό.

120 μλ για ένα μωρό 6 μηνών και αλλεργικό είναι πολύ ποσότητα. Έτσι όπως τα περιγράφεις δίνεις την εντύπωση ότι ξεκινήσατε 4 μηνών...

Η δικιά μου εμπειρία με την αλλεργική επίσης κόρη μου είχε ως εξής: Αποκλειστικός θηλασμός 6 μήνες και μετά θηλασμός παράλληλα με εισαγωγή στην υποαλλεργική κρέμα για δύο εβδομάδες μέχρι να φτάσει σε κάποια ικανοποιητική ποσότητα και έπειτα από τις 2 εβδομάδες στα φρούτα με οδηγίες για ένα φρούτο ανά 5 ημέρες. Έδωσα κρέμα 20 μλ αλλά δεν πήγα την επόμενη στα 40 όπως έλεγαν οι οδηγίες και την άλλη στα 60 και πάει λέγοντας...

Είδα ότι το παιδί δεν την ήθελε και άφησα μία εβδομάδα. Μετά δοκίμασα τα 20 μλ. Μπορεί να μείναμε και μία εβδομάδα στα 20 μλ μέχρι να συνηθίσει και να πάμε στα 40... Όταν πολύ αργότερα έδωσα λίγο το χυμό από λίγο μήλο μου έκανε εμετό από την αηδία. Το παράτησα καμιά εβδομάδα και δοκίμασα μετά... Της έδωσα χρόνο και ξανά χρόνο. ΦΕΕΕΕΤΑΑΑΑ!!!! που λέει και η διαφήμιση.

Πήγε 8,5 μηνών για να πω ότι τρώει κάτι το παιδί!

Έτσι όπως την έβλεπα στην αρχή νόμιζα ότι δε θα φάει ποτέ. Σφράγιζε στόμα, αναγούλιαζε ή έκανε με τη μία εμετό. Οπότε κι εγώ δεν επέμενα καθόλου, έλεγα "άλλη μέρα η δοκιμή".

Να σου πω το αποτέλεσμα? 9+ μηνών έτρωγε τα πάντα σε τρελές ποσότητες! Και τώρα ειλικρινά καλύτερα να την ντύνω παρά να την ταΐζω! Τρώει ποσότητες ενηλίκου και ακόμα και το τουρσί αγγουράκι! Ευτυχώς δλδ που έχει καλό μεταβολισμό!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ...

κομματακια δεν δοκιμασα επειδη φοβαμαι ..εχει μονο ενα δοντι αν πνιγει????

ως προς το αραιο πηχτο το δοκιμασα ....

maria zeta Κι εσεις τα ιδια???εχω βαρεθει να την αλλαζω φορμακια γινεται χαλια τα 120 που τρωει ΟΤΑΝ τα τρωει δεν τα τρωει μονη της συμμετεχουν κι αλλοι ..βλεπε χαλι φορμακι σαλιαρα και φυσικα λαιμος εκει γινεται παρτυ ...!!!

ενα μηνα τωρα να μην εχουν μαθει να τρωνε να καταπινουν ???

ο γιος μου απο την τριτη μερα ετρωγε 150ml ...

η μικρη μου παιρνει οσκαρ κακοφαγιας......

ποση ωρα τα ταιζετε ????

κι εσας το φτυνουν το φαγητο τους ?????

ποτε επιτελους θα μαθουν?? νομιζω ποτε ....

 

Και η πλάκα που λες είναι ότι ξεκίνησε να τρώει όταν της έδωσα το φαγητό σε κομματάκια! Γιατί λέει τα αλλεργικά μωρά συνήθως σιχαίνονται το νια-νια φαγητό. Έτσι δεν άλεσα ποτέ στην κόρη μου. Και να σημειώσω ότι έβγαλε 7,5 μηνών το πρώτο δόντι. Φρούτα, λαχανικά όλα μαλακά, ώριμα για να μην υπάρχει κίνδυνος σε κομμάτια. Ούτε καν πατημένα με το πηρούνι. Μακαρονάκι αστεράκι, ρυζάκι όπως ήταν. Μόνο το κρέας έβαζα στο μούλτι να γίνει σαν μαλλάκι και το έβαζα μαζί με την πατατούλα, το καρότο ή το κολοκύθι που είχα σε κομματάκια.

Eπίσης... στην Ελλάδα είσαι?? Γιατί αν είσαι στην Ελλάδα χαλί και φορμάκι τέτοια εποχή δεν χρειάζονται. Άφησέ την με την πάνα της και βγείτε και στο μπαλκόνι μη σου πω, πάρε ένα μαλακό φρούτο και κάνε παιχνίδι.

Τέλος μέγα λάθος! Μην συγκρίνεις σε καμία περίπτωση την κόρη σου με το γιο σου! Το ότι ο ένας έτρωγε 150 μλ την τρίτη μέρα δε σημαίνει ότι θα γίνει και με τον άλλο.

Και μια ερώτηση που προέκυψε από το πρώτο σου μνμ... Η κρέμα που της δίνεις είναι υποαλλεργική?? Γιατί οι περισσότερες κρέμες και τα περισσότερα ρυζάλευρα έχουν μέσα γάλα... Και όσα δεν έχουν είναι αηδία! Εγώ μετά τις πρώτες απόπειρες τη σιχτίρισα την κρέμα και δεν ξαναπήρα. Δεν έφαγε κρέμα. Και τι έγινε?

 

καλα καταλαβατε ειμαι να σκασω καθε φορα που ειναι να την ταισω σκεφτομαι αρκετη ωρα πριν το γευμα πως θα τα βγαλω περα ..τι δεν κανω καλα ?

τι δεν κανει καλα αυτη? εχει καποιο προβλημα ?αληθεια σας λεω θα σκασω πρωτα εγω και μετα αυτη απο το φαγητο που κραταει στο στομα της ....

Όλο το παραπάνω μήνυμά σου υποδεικνύει πού βρίσκεται το πρόβλημα. Σίγουρα όχι στο μωρό. Αν δεν χαλαρώσεις και το αφήσεις να σε πάει αυτό κι όχι να επιμένεις να το πας εσύ δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη και θα παίξουν και των δύο τα νεύρα. Θα φάει πίστεψέ με και μάλιστα μετά θα την κυνηγάς να μην τρώει. Αρκεί να μην αποτυπωθεί η ώρα του φαγητού στο μυαλουδάκι της ως μαρτύριο και της βγει σε άρνηση. Και για να μη γίνει αυτό παράτα το για λίγο καιρό και προχώρα σαν τη χελώνα. Πολύ, πολύ, πολύ αργααααα....

Φιλικά και ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έπεσα τυχαία σε ένα μνμ σου που έλεγες ότι 5,5 μηνών το παιδί ήταν 9 (!!!) κιλά να σου πω ότι το βάρος της είναι παραπάνω από ικανοποιητικό (!!! επαναλαμβάνω!!!) και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το φαγητό. Εμένα 12,5 μηνών ήταν 8.730 και ήταν μια χαρά μωρό. Δεν την έλεγες και αδύνατη. Ένας λόγος παραπάνω για να μην τρελαίνεσαι με το θέμα του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

SMARA μου καπου πηρε το ματι μου ενα μηνυματακι στομα ερημιτικα κλειστο νομιζω δικο σου ηταν ,σκεφτικα οτι υπαρχουν κι αλλες πονεμενες δεν ειμαι η μονη ..ειναι ανακουφιση να σε καταλαβαινουν 20gr φρουτο νομιζω οτι ειναι ανωτερη απο την δικια μου σε κακοφαγια,οταν λες βελτιωθηκατε δεν ειναι πια κακοφαγη ????

yasemaki ξεκινησαμε με ενα φρουτακι για λιγες μερες μετα ακολουθησαν τα υπολοιπα φρουτα ,απο κρεμα της εδωσα την sinilac ,την οποια την σιχαθηκε ( ο μεγαλος την λατρευε!) μετα δοκιμασαμε την nutricia allergy care εκει κατι κανουμε τρωει σε μιση ωρα γυρο στα 70 ml αλλα γινεται νερο και δεν την θελει την υπολοιπη σιγουρα για αυτο

Σουπιτσα εχει λιγες μερες που την δινω της αρεσει περισσοτερο απο την κρεμα τρωει 120 περιπου Ml σε 40 λεπτα αλλα η διαδικασια οπως προανεφερα ειναι μαρτυριο επειδη τρωει 10 κουταλιες σαν να τις γλυφει οχι κακονικα και το υπολοιπο σφραγιζει το στομα οποτε με καραγκιοζιλικια και βαλε- βγαλε!

σκεφτικα να την εχω κι εγω με την πανα μονο και μετα μπανακι ...να σου πω ,καλυτερα θα ειναι ....

irene 1984 χθες ειδα οτι εχει δυο δοντακια και εναν κυνοδοντα ετοιμο να σκασει ...φοβαμαι να της δωσω επειδη ειναι 6 μηνων και ακομα δεν εμαθε τα αλεσμενα πως θα φαει στερεα? μπισκοτακι δεν κανει να φαει ειναι αλλεργικη και δεν μπορουμε να πειραματιστουμε με πολλα ειναι ενα πολυ περιορισμενο προγραμμα με ενα αθλιο πραγματικα γαλα...

opal μου εχω τετοιες σαλιαρες αλλα ειναι καλοκαιρι και την λυπαμαι να την βαλω μανικια σκεφτομαι οτι ουτε εγω θα ηθελα να με εχουν ετσι ντυμενη ,την βαζω μια πλαστικη σαλιαρα η οποια εχει εκει λιγο φρουτο το υπολοιπο μοιραζεται ακομα και στο αυτι μου ειχα χθες :P...

mikio μου εγραψες πολυ χρησιμα πραγματα αφιερωσες πολυ χρονο ( που σιγουρα με δυο μωρα ειναι και πολυτιμος ) για να καταλαβω καποια πραγματα

Κραταω το αγχος λοιπον ...ναι της το περναω ..καλα καταλαβες αγχος θυμος και απαιτησεις απο ενα μωρο 6 μηνων ,την συγκρινω μονιμος με τον αδερφο της λαθος μου ..ο Μαριος γυρισε μπρουμιτα 3,5 μηνων η μικρη μου 5 μηνων ειχα σκασει μεχρι να γυρισει ...Νομιζω πως το προβλημα το εχω εγω τελικα εχω ενα κακοφαγο παιδι που θελω να το κανω καλοφαγο για το καλο του ...Το παραδεχομαι λαθος μου, ποσες φορες ομως δεν παιδεψαμε τα μωρα μας εστω και λιγο πιστευοντας οτι ηταν για το καλο τους ?

Tα 120 Ml ειναι μια αλφα ποσοτητα και τα 40 λεπτα ομως ειναι αρκετος χρονος..φυσικα δεν ανοιγει το στομα της στα 120 ml ....με ζορισμα τρωει τοσο ..ποτε δεν την ταισα ενω εκλαιγε δεν το μπορω με τιποτα μολις αρχισει να φωναζει σταματαω ...Νομιζω οτι τα μωρακια που θηλαζουν ειναι τελειως διαφορετικα απο τα μωρα με φορμουλα αργουν περισοτερο στην στερεα τροφη ισως επειδη αγαπανε το θηλασμο ειναι η φυση τους βλεπεις ;)

Η μικρη μου ειναι 8.800 αν δεν επεμενα σιγουρα θα ηταν πολυ πιο αδυνατη

τωρα την λες γεματουλα αλλα η καιμενη δεν ειναι απο δικη της βουληση χοντρουλα αν γινοταν θα ηταν ενα ψηλολιγνο κοριτσακι...

Tωρα πια ειτε το θελω ειτε οχι θα γινει αυτο που θελει αυτη αφου δεν τρωει ...

και τελος μια

ΕΡΩΤΗΣΗ τα μωρα σας καταπιναν κανονικα την στερεα ? την τρωει λιγακι περιεργα για αυτο ρωταω :confused:

 

ευχαριστω πολυ για ολες της απαντησεις αισθανομαι λιγο καλυτερα σημερα χαρη σε εσας ..:-)

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααχχχχχχ εμεις οι δευτερομανουλες αχχχ,χ,,και εγω ακομη πιανω τον εαυτο μου να συγκρινει και τα δυο αλλα οκ καπου πια το κοντρολαρω,,,,

 

απλα ετσι να ξερεις,,,,τη μεγαλη τη θηλασα μονο 5μιση μηνες,,,,τη μικρη 18 μηνες,,,,η μεγαλη ητανε με την αλλεργια και αυτη επισης αργησε οπως σου εγραψα,,,οποτε να ξερεις απλα θελουν το χρονο τους,,,,παρε μια βαθια ανασα και μη αγχωνεσαι και θα πανε ολα καλα!!!!!!:lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομη,,,,μπορεις επειδη εχετε αλλεριγα και δε τρωτε κρεμες (επειδη δε της αρεσει πολυ το ελω ) να της ξαναδωσεις φρουτοκρεμα αμα την τρωει καλυτερα ,,,εμενα και οι δυο κρεμες δε θελανε με τιποτα,,,οποτε τρωγανε φρουτοκρεμα πρωι βραδυ (οκ η μικρη ετρωγε και γιαουρτι με φρουτα το απογευμα ) λιγο ημεγαλη ειχε φαει μια αντιαλλεγικη νομιζω η σινλακ (αν ειναι αυτη με το χαρουπαλευρο ) αλλα δε την πολυηθελε και ο αλλεργιολογος μας συστησε φρουτα πρωι βραδυ οποτε ηρεμησαμε πολυ,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι..εγω δεν την ταιζω τοση ωρα..δλδ αν δεν φαει στο τεταρτο-20λεπτο δεν επιμενω...μετα τις 10 κουταλιτσες ουτως η' αλλως δεν ανοιγει για κανεναν λογο το στοματακι της κ γκρινιαζει κ μερικες φορες κλαιει παραπονιαρικα:-(:sad: πρεπει οως να επιμενω τοση ωρα που διαβαζω 40 κ 50 λεπτα????:shock:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τον τίτλο του μηνύματός σου ακόμα, φαίνεται ότι είσαι θυμωμένη, αγχωμένη και απογοητευμένη με την κατάσταση που επικρατεί. Αυτό είναι ο νούμερο ένα ανασταλτικός παράγοντας στο να κάνεις ένα παιδί να φάει. Όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα περνάνε είτε το θέλεις είτε όχι στο μωρό.

Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και όχι δεν είναι αφύσικο να μην θέλει να φάει. Δεν είναι δυνατόν ένα παιδί με αλλεργία (ακόμα κι αν είναι στο αγελαδινό γάλα) να τρώει ποσότητα από τρία γεύματα στερεών τροφών στην ηλικία των 6 μηνών.

Το μαρτύριο δεν είναι μόνο δικό σου αλλά και δικό της και η αντίδρασή της απόλυτα δικαιολογημένη. Το να αρνείται την τροφή ένα αλλεργικό μωρό είναι ο μοναδικός τρόπος να προστατεύσει τον εαυτό του από τις συνέπειες της αλλεργίας ή δυσανεξίας. Δεν χρειάζεται βιασύνη όταν έχεις να κάνεις με αλλεργικό παιδί. Ξεκινάς όσο αργά χρειάζεται και προχωράς και πάλι πολύ αργά. Δεν είναι έτοιμο στους 6 μήνες? Περιμένεις 1-2 εβδομάδες και ξαναδοκιμάζεις. Ξεκινάς από σιγά-σιγά με ένα κουταλάκι και με ένα φρούτο ας πούμε. Δίνεις πολύ χρόνο να συνηθίσει. Όσο χρόνο χρειαστεί. Αν ήδη 6 μηνών έχει δοκιμάσει φρούτα, κρέμα και σούπα το βρίσκω υπερβολικό.

120 μλ για ένα μωρό 6 μηνών και αλλεργικό είναι πολύ ποσότητα. Έτσι όπως τα περιγράφεις δίνεις την εντύπωση ότι ξεκινήσατε 4 μηνών...

Η δικιά μου εμπειρία με την αλλεργική επίσης κόρη μου είχε ως εξής: Αποκλειστικός θηλασμός 6 μήνες και μετά θηλασμός παράλληλα με εισαγωγή στην υποαλλεργική κρέμα για δύο εβδομάδες μέχρι να φτάσει σε κάποια ικανοποιητική ποσότητα και έπειτα από τις 2 εβδομάδες στα φρούτα με οδηγίες για ένα φρούτο ανά 5 ημέρες. Έδωσα κρέμα 20 μλ αλλά δεν πήγα την επόμενη στα 40 όπως έλεγαν οι οδηγίες και την άλλη στα 60 και πάει λέγοντας...

Είδα ότι το παιδί δεν την ήθελε και άφησα μία εβδομάδα. Μετά δοκίμασα τα 20 μλ. Μπορεί να μείναμε και μία εβδομάδα στα 20 μλ μέχρι να συνηθίσει και να πάμε στα 40... Όταν πολύ αργότερα έδωσα λίγο το χυμό από λίγο μήλο μου έκανε εμετό από την αηδία. Το παράτησα καμιά εβδομάδα και δοκίμασα μετά... Της έδωσα χρόνο και ξανά χρόνο. ΦΕΕΕΕΤΑΑΑΑ!!!! που λέει και η διαφήμιση.

Πήγε 8,5 μηνών για να πω ότι τρώει κάτι το παιδί!

Έτσι όπως την έβλεπα στην αρχή νόμιζα ότι δε θα φάει ποτέ. Σφράγιζε στόμα, αναγούλιαζε ή έκανε με τη μία εμετό. Οπότε κι εγώ δεν επέμενα καθόλου, έλεγα "άλλη μέρα η δοκιμή".

Να σου πω το αποτέλεσμα? 9+ μηνών έτρωγε τα πάντα σε τρελές ποσότητες! Και τώρα ειλικρινά καλύτερα να την ντύνω παρά να την ταΐζω! Τρώει ποσότητες ενηλίκου και ακόμα και το τουρσί αγγουράκι! Ευτυχώς δλδ που έχει καλό μεταβολισμό!

 

 

 

Και η πλάκα που λες είναι ότι ξεκίνησε να τρώει όταν της έδωσα το φαγητό σε κομματάκια! Γιατί λέει τα αλλεργικά μωρά συνήθως σιχαίνονται το νια-νια φαγητό. Έτσι δεν άλεσα ποτέ στην κόρη μου. Και να σημειώσω ότι έβγαλε 7,5 μηνών το πρώτο δόντι. Φρούτα, λαχανικά όλα μαλακά, ώριμα για να μην υπάρχει κίνδυνος σε κομμάτια. Ούτε καν πατημένα με το πηρούνι. Μακαρονάκι αστεράκι, ρυζάκι όπως ήταν. Μόνο το κρέας έβαζα στο μούλτι να γίνει σαν μαλλάκι και το έβαζα μαζί με την πατατούλα, το καρότο ή το κολοκύθι που είχα σε κομματάκια.

Eπίσης... στην Ελλάδα είσαι?? Γιατί αν είσαι στην Ελλάδα χαλί και φορμάκι τέτοια εποχή δεν χρειάζονται. Άφησέ την με την πάνα της και βγείτε και στο μπαλκόνι μη σου πω, πάρε ένα μαλακό φρούτο και κάνε παιχνίδι.

Τέλος μέγα λάθος! Μην συγκρίνεις σε καμία περίπτωση την κόρη σου με το γιο σου! Το ότι ο ένας έτρωγε 150 μλ την τρίτη μέρα δε σημαίνει ότι θα γίνει και με τον άλλο.

Και μια ερώτηση που προέκυψε από το πρώτο σου μνμ... Η κρέμα που της δίνεις είναι υποαλλεργική?? Γιατί οι περισσότερες κρέμες και τα περισσότερα ρυζάλευρα έχουν μέσα γάλα... Και όσα δεν έχουν είναι αηδία! Εγώ μετά τις πρώτες απόπειρες τη σιχτίρισα την κρέμα και δεν ξαναπήρα. Δεν έφαγε κρέμα. Και τι έγινε?

 

 

Όλο το παραπάνω μήνυμά σου υποδεικνύει πού βρίσκεται το πρόβλημα. Σίγουρα όχι στο μωρό. Αν δεν χαλαρώσεις και το αφήσεις να σε πάει αυτό κι όχι να επιμένεις να το πας εσύ δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη και θα παίξουν και των δύο τα νεύρα. Θα φάει πίστεψέ με και μάλιστα μετά θα την κυνηγάς να μην τρώει. Αρκεί να μην αποτυπωθεί η ώρα του φαγητού στο μυαλουδάκι της ως μαρτύριο και της βγει σε άρνηση. Και για να μη γίνει αυτό παράτα το για λίγο καιρό και προχώρα σαν τη χελώνα. Πολύ, πολύ, πολύ αργααααα....

Φιλικά και ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ.

 

mikio δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε όλα... Ήταν λες κ διάβαζα τον εαυτό μου κ τις δικές μου σκέψεις, ειλικρινά! Μου έκανε εντύπωση.:D

 

liveloula κ εμένα ο μικρός μου, που είναι πολύ φαγανός δεν έφαγε κατευθείαν τα πάντα. Πέρασε αρκετό διάστημα (κατά το οποίο αν κ εμείς είχαμε αγχωθεί θα του το μεταδίδαμε με αρνητικά αποτελέσματα για όλους )ώσπου να τρώει μεγάλες ποσότητες. Πλέον τρώει τα πάντα.

 

Προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις αυτά που λέει η mikio κ θα δεις μεγάλη διαφορά. Το πιστεύω 100%! Ίσως να ακούγεται εύκολο αλλά είναι δύσκολο να αλλάξουμε τον εαυτό μας στα σημεία που αντιμετωπίζουμε "θέματα" με τα παιδιά μας. Αυτό είναι όμως που μας κάνει καλούς γονείς η προσπάθεια να βελτιωνόμαστε για χάρη των μικρών μας...Και ο δυσκολότερος εχθρός βέβαια σε αυτή την προσπάθεια ο ίδιος μας ο εαυτός..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι..εγω δεν την ταιζω τοση ωρα..δλδ αν δεν φαει στο τεταρτο-20λεπτο δεν επιμενω...μετα τις 10 κουταλιτσες ουτως η' αλλως δεν ανοιγει για κανεναν λογο το στοματακι της κ γκρινιαζει κ μερικες φορες κλαιει παραπονιαρικα:-(:sad: πρεπει οως να επιμενω τοση ωρα που διαβαζω 40 κ 50 λεπτα????:shock:

 

Γιατί να επιμένεις τόσο; Αν κλείνει το στόμα της κ δεν θέλει άλλο γιατί να μην σταματήσεις; Εμάς θα μας άρεσε να μην θέλαμε άλλο φαγητό κ κάποιος να επέμενε να φάμε για 40 ή 50 λεπτά;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να επιμένεις τόσο; Αν κλείνει το στόμα της κ δεν θέλει άλλο γιατί να μην σταματήσεις; Εμάς θα μας άρεσε να μην θέλαμε άλλο φαγητό κ κάποιος να επέμενε να φάμε για 40 ή 50 λεπτά;

αυτης της αποψης ειμαι κ εγω ,απλα διαβαζω οτι καποιες μανουλες κανουν τοοοση ωρα να ταισουν τα μωρακια τους κ λεω μηπως εγω πρεπει να επιμεινω,απλα αφου δεν το ανοιγει το στοματακι της δεν μπορω να την πιεζω κ να την στεναχωρω!!!:P:p

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες τακτικές που κάνουν τα παιδιά να αρνούνται το φαγητό κ πιστεύω ότι η πίεση είναι μια από αυτές. Οπότε πολύ καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου που δεν την στεναχωρείς. :P Θα δεις ότι κάποια στιγμή εκεί που δεν θα το περιμένεις, θα αρχίσει να τρώει κανονικά κ πολύ ικανοποιητικές ποσότητες.:wink:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες τακτικές που κάνουν τα παιδιά να αρνούνται το φαγητό κ πιστεύω ότι η πίεση είναι μια από αυτές. Οπότε πολύ καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου που δεν την στεναχωρείς. :P Θα δεις ότι κάποια στιγμή εκεί που δεν θα το περιμένεις, θα αρχίσει να τρώει κανονικά κ πολύ ικανοποιητικές ποσότητες.:wink:

θα βγω off topic αλλα οταν ξεκιναω να μιλαω για την κορουλα μου δεν σταματαω!!! να την δεις τι παραπονιαρικη φατσουλα κανει οταν δεν θελει αλλο κ εγω της λεω αλλη μια κουταλιτσα!!!:P:p φυσικα δεν βαζει στο στοματακι της ουτε μιση παραπανω!!! κ εγω ειμαι της αποψης οτι ειναι νωρις για να αγχωνομαι,καποια στιγμη θα φαει!!! το πολυ πολυ να μου γινει μοντελο!!!!!!:lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια.Να σου πω η δική μου στην αρχή έτρωγε μερικές κουταλιές μετά συμπληρωνα με γάλα,δηλαδή δεν την πίεζα για άλλο όσο ήθελε τόσο.για αρκετό καιρό έτρωγε γύρω στα 50-90μλ φρουτοκρεμα και μετά λίγο γάλα να χορτάσει.σιγά σιγά έτρωγε πιο πολύ και άρχισα να της δίνω νερό αντί γάλα μετά το γεύμα,μόνο άμα δεν φάει πολύ και γκρινιάζει της δίνω γάλα.και δεν τρώνε σε όλα τα φαγητά το ίδιο πχ η κρέμα την δική μου την χορταίνει πιο πολύ και τρώει πιο μικρή ποσότητα από την φρουτοκρεμα.

Και όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω θα προσεχείς παρά πολύ στις κρέμες που παίρνεις γιατί οι περισσότερες έχουν γάλα.εγώ της παίρνω μια της χιπ με μήλο μπανάνα και μια σκέτο ρυζαλευρο και της συμπληρώνω διάφορα φρούτα εγώ.ελπίζω να σε έχει ενημερώσει η παιδίατρος σου ποια φρούτα δεν πρέπει να τρώει λόγο αλεργιας.

Όσο για το γάλα έπρεπε αναγκάστηκα να το αλλάξουμε και πήραμε αυτό το alfare ούτε να το μυρίσει δεν ήθελε και εγώ που το δοκίμασα ήταν σκέτη αηδία....έχει τελείως άλλη γεύση από το almiron που πήραμε και τώρα είμαστε με friso pep ac (μπορεί στην Ελλάδα να είναι αλλιώς) και το πίνει όπως και το παλιό κανένα πρόβλημα δηλαδή.μπορείς αν θέλεις να πεις στην παιδίατρο να σας το αλλάξει μήπως δεν της αρέσει και γι'αυτό δεν το πίνει.

Και γενικά υπομονή και επιμονή όπως είπαν και οι άλλες μανούλες και χωρίς καταπίεση και άγχος

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι..εγω δεν την ταιζω τοση ωρα..δλδ αν δεν φαει στο τεταρτο-20λεπτο δεν επιμενω...μετα τις 10 κουταλιτσες ουτως η' αλλως δεν ανοιγει για κανεναν λογο το στοματακι της κ γκρινιαζει κ μερικες φορες κλαιει παραπονιαρικα:-(:sad: πρεπει οως να επιμενω τοση ωρα που διαβαζω 40 κ 50 λεπτα????:shock:

 

Αυτό λέμε να μην τα πιέζουμε!Δεν έχει σημασία πόση ώρα τρώει αλλά μα χορτάσει.δηλαδή άμα κλείνει στόμα η γκρινιάζει το αφήνεις,αλλά η δική μου καμιά φορά παίζει,γυρίζει από δω από κει και μας παίρνει πιο πολύ ώρα για να φάει,δεν βλέπω ποτέ το πόσο έφαγε η πόση ώρα όταν χορτάσει δείχνει ότι δεν θέλει άλλο.κάθε παιδάκι διαφορετικό και με διαφορετικές προτιμήσεις και συνήθειες

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τρωει σε μιση ωρα γυρο στα 70 ml αλλα γινεται νερο και δεν την θελει την υπολοιπη

Σουπιτσα εχει λιγες μερες που την δινω της αρεσει περισσοτερο απο την κρεμα τρωει 120 περιπου Ml σε 40 λεπτα αλλα η διαδικασια οπως προανεφερα ειναι μαρτυριο επειδη τρωει 10 κουταλιες σαν να τις γλυφει οχι κακονικα και το υπολοιπο σφραγιζει το στομα οποτε με καραγκιοζιλικια και βαλε- βγαλε!

 

καλημέρα και... πάμε πάλι! :lol: Να σου υπογραμμίσω μερικά σημεία που θεωρώ εγώ προσωπικά ότι είναι λάθος... πάλι χωρίς παρεξήγηση; Αφού ξέρεις ότι δεν θέλει να φάει πολύ μην φτιάχνεις ποσότητα. Φτιάξε 90 μλ και πες ότι θα της δώσεις όσο θέλει. Όταν δεις την παραμικρή άρνηση και όχι τις φωνές (ναι, ναι ακόμα και το να γυρίσει το κεφάλι από την άλλη μεριά για τρίτη φορά) άφησέ την και να είσαι αλλά και να δείχνεις ικανοποιημένη! Μπράβο το κορίτσι!

Πάρε ένα μαλακό κομμάτι αχλάδι ή λίγη μπανάνα και δοκίμασε να της δώσεις. Μία μπουκιά?? Μία μπουκιά! Και να είσαι και πάλι ευχαριστημένη! Μη σκέφτεσαι ότι σήμερα πρέπει να φάει 150 μλ κρέμα, 150 μλ φρούτα (μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι) και 150 μλ. σούπα (πατάτα, καρότο, κολοκύθι).

Εγώ τι έκανα? Έπαιρνα το πρωί ένα κομματάκι από δυο φρούτα και δοκίμαζα να της δώσω. Δεν ακολουθούσα αυστηρό πρόγραμμα όπως σου γράφω παραπάνω στα μλ. και στα φαγητά. Το απόγευμα (τον πρώτο καιρό όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μνμ γιατί μετά την έκοψα) έφτιαχνα 90 μλ κρέμα και έδινα όσο ήθελε. Μετά με τα άλλα φαγητά το ίδιο.

Και το άλλο που έκανα ήταν να μαγειρεύω τα δικά μας φαγητά με δικά μας προϊόντα (να είναι καλά οι γιαγιάδες) και όσα υλικά μας έλειπαν συμπλήρωνα με αγορασμένα βιολογικά, χωρίς να τα τσιγαρίζω, χωρίς να τα κάνω βαριά και χωρίς να βάζω καθόλου αλάτι και μπαχαρικά και της έδινα από εκεί. Φυσικά όχι τηγανιτά και τέτοια ε? Έτσι δοκίμαζε από 8 μηνών π.χ. κοτόπουλο στο φούρνο με πατατούλες, γεμιστά, μπριάμ πατάτα-κολοκύθι-μελιτζάνα, μοσχαράκι με κριθαράκι και τέτοια.

Από λίγη ποσότητα, όσο ήθελε.

Αυτό είναι το παν! Να δοκιμάσει φαγητό (όπως κι αν επιλέξεις να το μαγειρέψεις, είτε βραστό, είτε όπως μαγειρεύεις τα δικά σας) δλδ να φάει έστω και μία μπουκίτσα, μία κουταλίτσα, ένα κομματάκι. Έχεις και περιθώριο χρόνου και περιθώριο βάρους να είσαι απόλυτα χαλαρή με το θέμα.

 

 

χθες ειδα οτι εχει δυο δοντακια και εναν κυνοδοντα ετοιμο να σκασει ...φοβαμαι να της δωσω επειδη ειναι 6 μηνων και ακομα δεν εμαθε τα αλεσμενα πως θα φαει στερεα? μπισκοτακι δεν κανει να φαει ειναι αλλεργικη και δεν μπορουμε να πειραματιστουμε με πολλα ειναι ενα πολυ περιορισμενο προγραμμα με ενα αθλιο πραγματικα γαλα...

 

τα μωράκια από πολύ μικρά μπορούν να μασήσουν ακόμα κι αν δεν έχουν δοντάκια. μασάνε με τα ούλα τους. δε θα της δώσεις και μήλο ή αγγούρι για να αγχωθείς. Θα δοκιμάσεις με λίγη ώριμη μπανάνα, λίγο ώριμο αχλάδι, βραστή πατατούλα ή καρότο. Θα της δώσεις να το πιάσει, να πειραματιστεί, ίσως να το βάλει μόνη της στο στόμα. Σου είπα ότι η κόρη μου έβγαλε 7,5 μηνών το πρώτο δόντι και δεν άλεσα ποτέ μου. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλά σχετικά δες εδω για παράδειγμα http://www.eimaimama.gr/2011/01/blog-post_756.html

μπισκοτάκι θα της φτιάχνεις εσύ νηστίσιμα χωρίς γάλα και βούτυρο.

 

 

 

 

Νομιζω πως το προβλημα το εχω εγω τελικα εχω ενα κακοφαγο παιδι που θελω να το κανω καλοφαγο για το καλο του ...Το παραδεχομαι λαθος μου, ποσες φορες ομως δεν παιδεψαμε τα μωρα μας εστω και λιγο πιστευοντας οτι ηταν για το καλο τους ?

 

το πρόβλημα ναι το έχεις εσύ αλλά ίσως δεν έχεις ακόμα καταλάβει τις διαστάσεις και τις προεκτάσεις του. Μία από αυτές είναι ότι είσαι πεπεισμένη ήδη ότι έχεις ένα κακόφαγο παιδί τόσο, μα τόσο νωρίς! Όταν έκανα το γιο μου το πρώτο τρίμηνο ήταν το πιο γκρινιάρικο και δύσκολο μωρό του κόσμου. Όλη την ώρα γκρίνιαζα κι εγώ μαζί ότι δεν θέλω να ακούσω για 2ο, ότι είναι το πιο δυστυχισμένο μωρό του κόσμου, ότι δεν αντέχω άλλο να κλαίει συνέχεια. Μια μέρα πήρα τη μαμά μου τηλέφωνο να της παραπονεθώ χωρίς να την αφήσω να βγάλει άχνα με το που το σήκωσε η γυναίκα... να γκρινιάζω και να ξαναγκρινιάζω για το μωρό μου για μία ακόμη φορά... για να την ακούω μετά από λίγο να κλαίει στο τηλέφωνο. Όταν τη ρώτησα τι έχει μου απάντησε ότι μόλις είχε μάθει ότι ο ξάδερφός της έχασε το μόλις 8 μηνών μωράκι του από την γρίπη των χοίρων τότε... Έβγαλα το σκασμό και δεν ξαναμίλησα ποτέ για το γκρινιάρικο μωρό μου. Αποφάσισα να πάψω πια να το βλέπω σαν το πιο γκρινιάρικο μωρό και να ευχαριστώ το Θεό που έχω ένα γερό μωρό. Το αποτέλεσμα??? 5 μηνών ήταν ένα μωρό μια χαρά και εκεί που έλεγα ότι δεν θέλω ούτε να ακούσω για δεύτερο παιδί, έβαλα επιτόπου μπροστά όπως βλέπεις στο τικεράκι μου... και σήμερα εξακολουθεί να είναι ένας τρίχρονος άγγελος! Άγγελος όμως! Είχα μάθει στο Πανεπιστήμιο για την αυτοεκπληρούμενη προφητεία και δεν είχα καταλάβει ότι αυτό συνέβαινε στο ίδιο μου το παιδί από δικό μου λάθος! Αν πιστεύεις ότι το μωρό σου είναι κακόφαγο, θα γίνει! Και θα φταίει ότι θα συμπεριφέρεσαι κάθε φορά σαν να έχεις να κάνεις με ένα κακόφαγο παιδί πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το φαγητό. π.χ. άγχος πριν να φάει, αναφορές σε τρίτους ότι δεν τρώει, αργότερα να μαγειρεύεις ξεχωριστό φαγητό, να απειλείς ότι δεν θα... μπλα μπλα επειδή δεν τρώει και πάει λέγοντας.

 

τέλος το καλό τους πολλά παιδιά το ξέρουν καλύτερα από εμάς. να ξεφύγουμε επιτέλους από τις γιαγιάδες και τις μαμάδες μας που είχαν το κατοχικό σύνδρομο και δυστυχώς μεταδίδεται από γενιά σε γενιά. δεν είναι το φαγητό το νο1 και δεν πρέπει να ζορίζονται με κανένα τρόπο τα παιδιά γιατί διαταράσσεται το αίσθημα κορεσμού τους, και αργότερα στην ενήλικη ζωή τους είναι πιθανό να αποκτήσουν διατροφικές διαταραχές.

 

Tα 120 Ml ειναι μια αλφα ποσοτητα και τα 40 λεπτα ομως ειναι αρκετος χρονος..φυσικα δεν ανοιγει το στομα της στα 120 ml ....με ζορισμα τρωει τοσο ..ποτε δεν την ταισα ενω εκλαιγε δεν το μπορω με τιποτα μολις αρχισει να φωναζει σταματαω ...
Να καταλάβεις πότε σου λέει στοπ και να σταματάς. Σίγουρα είναι πολύ πριν την ώρα που βάζει τις φωνές και είμαι σίγουρη ότι το έχεις αντιληφθεί απλά ίσως να το προσπερνάς ελπίζοντας να φάει λίγο παραπάνω. Να σέβεσαι το γεγονός ότι δεν θέλει άλλο. Μην τη ζορίζεις όπως δε θα ήθελες κι εσένα να σε ζορίσουν για να φας. Ξέρουν τι θέλουν να φάνε, πόσο θέλουν να φάνε και πότε θέλουν να φάνε. Πίστεψέ με. Όταν εμείς τα ταΐζουμε παραπάνω από όσο θέλουν, τότε στραβώνει το πράγμα και τα ακολουθάει και για μία ζωή.

 

Νομιζω οτι τα μωρακια που θηλαζουν ειναι τελειως διαφορετικα απο τα μωρα με φορμουλα αργουν περισοτερο στην στερεα τροφη ισως επειδη αγαπανε το θηλασμο ειναι η φυση τους βλεπεις ;)

 

Δεν έχει σημασία νομίζω. Για όποιο λόγο και αν ένα παιδί καθυστερεί να φάει αυτό που έχει σημασία είναι να μην μας αγχώνει αυτή η καθυστέρηση. Και πιο πιθανό θεωρώ την αλλεργία σε εμάς λόγο της καθυστέρησης κι όχι τόσο το θηλασμό. Και σε εσάς η αλλεργία ίσως να είναι ο ένας ανασταλτικός παράγοντας. Ο άλλος είπαμε, είναι το άγχος σου που πρέπει να καταπολεμήσεις.

 

Η μικρη μου ειναι 8.800 αν δεν επεμενα σιγουρα θα ηταν πολυ πιο αδυνατη

τωρα την λες γεματουλα αλλα η καιμενη δεν ειναι απο δικη της βουληση χοντρουλα αν γινοταν θα ηταν ενα ψηλολιγνο κοριτσακι...

Tωρα πια ειτε το θελω ειτε οχι θα γινει αυτο που θελει αυτη αφου δεν τρωει ...

Εεεεε!!! Μα αφού το βλέπεις κι εσύ!!! Τα ίδια θα λέμε πάλι??

 

και τελος μια

ΕΡΩΤΗΣΗ τα μωρα σας καταπιναν κανονικα την στερεα ? την τρωει λιγακι περιεργα για αυτο ρωταω :confused:

 

Μήπως αυτό να σε προβληματίσει λίγο και στο ζήτημα κατά πόσο είναι έτοιμο το παιδί να φάει? Δες και εδώ: http://pediatrikionline.blogspot.gr/2011/05/blog-post_04.html

ένας παραπάνω λόγος να του δίνεις χρόνο είναι το να μην είναι έτοιμο ακόμα να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...