Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έντονος ξερόβηχας


Recommended Posts

Μετά απο τον πυρετό και το συναχάκι μας ήρθε ένας ξερόβηχας ο οποίος έρχεται μόνο στο ύπνο

 

είναι πολύ έντονος αρχίσαμε να πίνουμε σιρόπι για βήχα απο προχ8ές αλλά δεν είδαμε βελτίωση

 

πως μπορώ να τη βοηθήσω τη μικρούλα μου ? με τι ?

με τσάι ? κοιμάται και ξυπνάει γιατί πνίγεται

δε θέλει ούτε νερό εκείνη την ώρα ,ούτε γάλα που την δοκίμασα

 

μα τόσο έντονο βήχα τι στο καλό ????

 

να ήταν η νέα γριπη που περάσαμε και τί ? μας έμεινε ο βήχας του ύπνου μόνο ???

 

περνάνε όλα απο το μυαλό μου μη με παρεξηγείτε

 

ουφφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το σιροπι κανει 3 μερες να δρασει.τις πρωτες 3 μερες ειναι πολυ πιο εντονος ο βηχας για να καθαρισει ο οργανισμος.σε 5-6 μερες θα δεις βελτιωση.πολλα υγρα να πινει κ περαστικουλια σας!

Link to comment
Share on other sites

το σιροπι κανει 3 μερες να δρασει.τις πρωτες 3 μερες ειναι πολυ πιο εντονος ο βηχας για να καθαρισει ο οργανισμος.σε 5-6 μερες θα δεις βελτιωση.πολλα υγρα να πινει κ περαστικουλια σας!

 

αχ σ ευχαριστώ

θα εσκαγα αν δεν μου λεγατε κατι

ο γιατρός μας είπε οτι ητνα πολύ χάλια ο λαιμός της γι αυτό και ο βήχας αλλά μόνο στον ύπνο????????/

 

 

σ ευχαριστώ με καθησύχαχες κάπως

Link to comment
Share on other sites

το σιροπι ποσες φορες τη μερα το περνει?φροντισε τελευταια φορα να το παρει 3 ωρες πριν κοιμηθει ωστε να περασει η επιδραση που εχει να φερνει περισσοτερο βηχα.εχει πιει η μεγαλη μου λιτρα σιροπια για βηχα :P

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση Νικόλ. Το έχω περάσει προσωπικά πολλές φορές καθώς και τα παιδιά (πρόσφατα κιόλας).

Ο παιδίατρος μου, όταν ο βηχας είναι έντονος,μη παραγωγικός, ακολουθεί μετά απο μια λοίμωξη και εμποδίζει τον ύπνο, συστήνει πολλά υγρά, υγρασία στο σπίτι (όσο είναι δυνατόν, στην τελική να μην έχει πολύ ζέστη και είναι ξηρός ο αέρας) και σε περίπτωση κρίσης μέσα στη νύχτα, τυλίγουμε το παιδί με κουβερτούλα και το βγάζουμε στο μπαλκόνι να αναπνεύσει "υγρό" αέρα ή βράζουμε νερό ή χαμομήλι και το βάζουμε να εισπνεύσει τους υδρατμούς.

Επίσης, και στα παιδιά και σε μένα δίνει σταγόνες Soldesanil και σιρόπι Aerolin ή Aerius.

Βάλε στη μικρή σου φυσιολογικό ορό στη μύτη, γιατί παρόλο που μπορεί να μην έχει καταρροή, μπορεί να είναι βουλωμένη.

Βάλε και μερικές πετσέτες ή διπλωμένα σεντόνια ή κάτι τελοσπάντων ώστε να ανασηκώσεις το στρώμα της μικρής απο την πλευρά που είναι το κεφαλάκι της.

 

Διάβασε κι εδώ στο λινκ μια ακόμη άποψη παιδιάτρου, αλλά το σωστότερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον δικό σου.

 

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=6082.0

edit

Και ναι, αυτός ο βήχας εμφανίζεται στον ύπνο..... ή πριν κοιμηθείς ή κατά τις 2-3 τα ξημερώματα συνήθως.

 

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΒΗΧΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΚΙΛΑ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟ. (γενικά μιλάω)

 

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σιροπι ποσες φορες τη μερα το περνει?φροντισε τελευταια φορα να το παρει 3 ωρες πριν κοιμηθει ωστε να περασει η επιδραση που εχει να φερνει περισσοτερο βηχα.εχει πιει η μεγαλη μου λιτρα σιροπια για βηχα :P

 

παίρνει 3 φορές πρωί μεσημέρι βράδυα αλλά αυτό δε το ήξερα οτι το σιρόπι φέρνει βήχα και πρέπει να το δίνουμε πιο νωρίς

 

 

 

έφη σ ευχαριστώ πολύ

 

εμείς πίνουμε το spiropent

soldesanil ήπιε όταν είχαμε βροχιολίτιδα

 

θα βάλω τώρα που λές μια βρεγμένη πετσέτα πάνω στο καλοριφέρ;)

Link to comment
Share on other sites

η βρεγμενη πετσετα ειναι πολη καλη ιδεα.εγω βαζω συνεχεια γιατι καιω το καλοριφερ του παιδικου ολη νυχτα.εδω στη γερμανια εχει πολυ κρυο..τωρα εχουμε -5 :roll:περισι τελη δεκεμβριου ειχαμε -20 μεχρι 10-15 ιανουαριου.οποτε αναγκαστικα το καιω ολη νυχτα κ για να μη ξερενεται η ατμοσφαιρα βαζω βρεγμενη πετσετα κ ενα μπρικι με νερο πανω στο καλοριφερ

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση Νικόλ. Το έχω περάσει προσωπικά πολλές φορές καθώς και τα παιδιά (πρόσφατα κιόλας).

Ο παιδίατρος μου, όταν ο βηχας είναι έντονος,μη παραγωγικός, ακολουθεί μετά απο μια λοίμωξη και εμποδίζει τον ύπνο, συστήνει πολλά υγρά, υγρασία στο σπίτι (όσο είναι δυνατόν, στην τελική να μην έχει πολύ ζέστη και είναι ξηρός ο αέρας) και σε περίπτωση κρίσης μέσα στη νύχτα, τυλίγουμε το παιδί με κουβερτούλα και το βγάζουμε στο μπαλκόνι να αναπνεύσει "υγρό" αέρα ή βράζουμε νερό ή χαμομήλι και το βάζουμε να εισπνεύσει τους υδρατμούς.

Επίσης, και στα παιδιά και σε μένα δίνει σταγόνες Soldesanil και σιρόπι Aerolin ή Aerius.

Βάλε στη μικρή σου φυσιολογικό ορό στη μύτη, γιατί παρόλο που μπορεί να μην έχει καταρροή, μπορεί να είναι βουλωμένη.

Βάλε και μερικές πετσέτες ή διπλωμένα σεντόνια ή κάτι τελοσπάντων ώστε να ανασηκώσεις το στρώμα της μικρής απο την πλευρά που είναι το κεφαλάκι της.

 

Διάβασε κι εδώ στο λινκ μια ακόμη άποψη παιδιάτρου, αλλά το σωστότερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον δικό σου.

 

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=6082.0

edit

Και ναι, αυτός ο βήχας εμφανίζεται στον ύπνο..... ή πριν κοιμηθείς ή κατά τις 2-3 τα ξημερώματα συνήθως.

 

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΒΗΧΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΚΙΛΑ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟ. (γενικά μιλάω)

 

ΑΨΟΓΗ Η ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι εντονα ξερος προσεξε μη σου κανει λαρυγγιτιδα.χρειαζεται ειδικεσ σταγονες αυτες που γραφεις ειναι αλλα πρεπει να προσεξεις μη σου κανει λαρυγγοσπασμο.καλο θα ειναι να την δει ο γιατρος γιατι ο καθε ειδους βηχας θελει το σωστο φαρμακο

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει επίσης πολύ να της κάνεις "σάουνα". Άσε το νερο της μπανιέρας να κυλάει καυτό και να δημιουργούνται υδρατμοί στο μπάνιο, πάρ'την αγκαλίτσα και καθήστε μαζί μέσα μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει η ατμόσφαιρα. Και μετά βάλ'την στο κρεβατάκι της και αν το δέχεται, έχε την σκεπασμένη. Αυτό μπορείς να το κάνεις 2-3 φορές την ημέρα, σε συνδυασμό με τους υδρατμούς στο δωμάτιο που σου είπαν τα κορίτσια. Εμένα δύο φορές που πάθανε οι μικρές μου αυτό που περιγράφεις, η παιδίατρος δε μας έδωσε φάρμακα (μόνο μία άλλη φορά σε έξαρση λαρυγγίτιδας της μίας για ένα βράδυ μας έδωσε σταγόνες κορτιζόνης). Με τους υδρατμούς, τη "σάουνα" και τη μέθοδο με την κουβέρτα και έξω στο κρύο, στο μπαλκόνι, το ξεπέρασαν. Γρήγορα περαστικούλια της εύχομαι. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

εγω θα ελεγα πως αν ο βηχας ειναι εντονος για πανω απο 5-6 ημερες καλο ειναι να το βλεπει το παιδι παιδιατρος ξανα και ξανα για να βεβαιωνει οτι ειναι ξηροβηχας και οχι καμια βροχιτιδα.. το λεω απο εμπειρια με τα δικα μου παιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε κλείσει 3 βδομάδες κ κάτι απ' οταν τελειώσαμε τη θεραπεια με αερολιν μάσκα κ αντιβίωση λογω βρογχιολιτιδας κ ακομα βηχουμε. Ενώ ο βήχας ήταν πάντα παραγωγικός με πολλά φλεμματα τις τελευταίες μέρες έχει έντονο ξεροβηχα. Είναι στάδιο ανάρρωσης αυτό άραγε η μας βρήκε τπτ άλλο πάλι; έχουμε κ εμβόλιο σημερα να δούμε τι θα μας πει η γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...