Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον...πέρασα μια απίστευτη ταλαιπωρία σήμερα που πήγα με πρωινό ραντεβου...

 

Ομως ήταν χρήσιμη η εμπειρία χαχαχαχ

 

1)η Καραχαλιου δεν ηρθε γιατι αποκλείστηκε λεει απο τα χιόνια! (2 μηνες πριν το ραντεβου)

2)Η αλλη γιατρός Βλαχοπαπαδοπούλου, καμια σχέση...θα σας τα πω

 

3) η μικρούλα μου 97,8 εκ βαρος 16.400 νομίζω

 

ουτε για επανεξεταση μου ειπε ουτε εξετάσεις τιποτα...

 

Ειπε μονο οτι οκ, μπορουσε να παρει κανα πόντο ακόμα, αλλά την πηγαν πίσω οι ιωσεις, δεν το ηξερα αυτό νομιζα επηρεάζει το βάρος μόνο....

 

4)ο Τζουνιορ -τον εβγαζα 77 εκ και ηταν κατω απο την 3η κατα πολυ, εκτός φυσιολογικων- είναι 81 εκ, 10300

 

τον βρηκε καλό στο υψος, στο 25η περιπου, αλλα στο βαρος ειπε οτι ειναι πολύ αδύνατος και πρέπει να παίρνει θερμίδες, να τον πιέζω (!) και να του δίνω κρέμες και κανα γλυκάκι !!!!!! ντοινγκ

 

της λεω κρεμες δεν θα ηθελα να δίνω γιατί εχουν ζάχαρη, ε ενταξει λεει πρεπει να παιρνουν υδατανθρακες ομως...ε της λεω υπαρχουν κι αλλαες πηγες δεν νομίζετε...

 

ε καλα δωστε τραχαχα και κουακερ....σαν απογευματινο και κανονικά βραδυνο.

 

ελεος παιδοενδοκρινολογος να προτεινει ημερησιο διατροφολογιο με κρεμες και γλυκα

ελεος δηλαδη!!!!

 

Απλα και μονο να δείξει η ζυγαρια....το θεμα δεν ειναι να παρει θερμίδες κενες, να παρει θερμίδες και να χτίσει ιστό, να εχει καποια διατροφική αξία!!!!

 

 

τεσπα, εγω νομίζω είναι βαρύτερος ο μικρός, δεν εχω μπαταρία στη ζυγαρια μου αλλά και τόσο να είναι είναι στην 25η καμπουλη του βάροπυς απολυτα συμβατο με το ύψος....

 

τι να ειπείς!

 

η μικρή μου πριν 1 χρόνο και 3 μήνες ήταν 89,5 οπότε 7,5 πόντους τους πήρε, καλά δεν είναι?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τρικαλα!

η δικια μου τελικα ειναι η πιο κοντη????

ποια με περναει????

εμεις ειμαστε ισες με τη δικια σου και ειναι 96,3 και 13.500

λαλαλλαλλαλαλλα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα εκεί κοριτσια 3 δημοτικού, που τους επαιρναν αιματάκι καθε ώρα... μια χαρά ομως μου φαίνονταν στο υψος, σχεδόν με εφταναν καλέ... ποιός ξερει... και ενα παιδάκι τυφλο η ψυχουλίτσα μου, ακι επαιζε με την κόρη μου τοσο καλα τι μεγαλείο ψυχής τα παιδάκια, η κορη μου εψαχνε το χεράκι του να του δίνει κραγιόνια...

 

Γι αυτό κορίτσια υγεία, υγεία και μην μας νοιαζει το υψος καθολου, ας ειναι πινεζες, μονο την υγεία τους να εχουν ευχομαι ....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατουλίνι, τώρα το καταλαβα οτι τους πηρε τελικα τους 6 ποντους, +1,5 του τριμηνου οριακα, , απο εκει εφυγα απογοητευμενη και συγχισμενη(απο 9 που ειχα ραντεβου μας πηραν 11 και ξεπετα τρελη) και νομιζα οτι επρεπε να είναι 98-99 τουλαχιστον...

 

Δεν πειραζει βρεεεεεεεεεεεεε το καλοκαρι θα ξεπεταχτει η Α και θα είναι Α απο ολα τα κουντοστουπάκια μας!!!!! Οσο ακολουθουν τις καμπυλες( εμενα την 10) δεν αγχωνομαι, μετα μαλλον θα αγχωθω αρκετα...ακόμα περισσότερο θα αγχωθώ αν βγουν εκτός καμπυλών...

 

 

Εκτο οτι εφαγα τα χιονια, μου εβγαλαν το λάδι και τα 2 μαζί(ποτε ποτε ποτε ποτε ξανα)

 

κλειστηκα και απο εξω και περιμενα τον αντρα να ερθει απο το γραφειο να μου ανοιξει χαχαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα την 3

λαμπουτεν σου ερχομαστε χαχαχαχχαααα

 

 

εξετασεις παμε τη πεμπτη να δουμε πως παμε και με σιδερο

και δε με απογοητευει το οτι εστω και με σπασμενο χερακι αυτη μας βλεπει ενα χρονο πισω

αμα την εβλεπα σα 3χρονο θα ηταν στο 25% τουλαχιστον

υπομονη...και ΥΓΕΙΑ σιγουρα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε στην ενδοκρινολόγο και την Τετάρτη πάμε για εξετάσεις full ... και οστική ηλικία. Ήταν 101,6 στο ύψος (ανεβήκαμε στο 25%) αλλά θέλει παρακολούθηση μου είπε η γιατρός.

 

Επίσης μου είπε ότι ο άσχημος ύπνος επιρρεάζει (εμείς έχουμε κρεατάκια και ροχαλίζουμε). Επίσης τα κορτιζονούχα spray που χρησιμοποιούμε συνέχεια λόγω μπουκώματος κι αυτά επιρρεάζουν!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας δεν μας ειπε ουτε γιασ εξετασεις ουτε οστικες, ουτε τιποτα...τι να πω...στο ελεος της γνωμης του καθενα.

 

Κι εμένα ροχαλίζει το βραδυ τελευταία, ολο θελω να παω να την δει ωρλ και το αμελω...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos!!!!

Πήγαμε σήμερα παίδον και κάναμε εξετάσεις αιματολογικές και κάναμε και ακτινογραφία οστικής ηλικίας. Τα αποτελέσματα της οστικής με μπέρδεψαν και ούτε η παιδίατρος μπορεί να με βοηθήσει (θα πρέπει να βρω την ενδοκρινολόγο). Μου έβγαλαν 2 τιμές!!!! Η οστική ηλικία καρπιαίου είναι 4ετών και 6μηνών και η οστική μετακαρπιαίου είναι 3ετών!!!! Δεν καταλαβαίνω ... συνήθως βγαίνει μία ηλικία!!! Ξέρει καμία να με κατατοπίσει και έχω τρελλαθεί από την αγωνία μου!!!!! Η μικρή είναι 4ων και 2 μηνών πραγματική ηλικία!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βερα να μη τρελλαινεσαι, ασε να τη δει πρωτα η ενδοκρινολογος

και μεταξυ μας με 102 π τι θεμα εχεις βρε???? 104 ειναι ο Β που ειναι κανονικος !

η μικρη αναπτυσετε ...ποσο πηρε σε ενα χρονο?

 

 

σωματομεδινη μας 120!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βερα να μη τρελλαινεσαι, ασε να τη δει πρωτα η ενδοκρινολογος

και μεταξυ μας με 102 π τι θεμα εχεις βρε???? 104 ειναι ο Β που ειναι κανονικος !

η μικρη αναπτυσετε ...ποσο πηρε σε ενα χρονο?

 

 

σωματομεδινη μας 120!!!!

 

σωματομεδινη είχα κάνει παλιά. Δε θυμάμαι. Δε νομίζω ότι ήταν στις σημερινές εξετάσεις. Αναπτύσσεται ... αλλά είναι στην 25η καμπύλη.

Βέβαια ήταν στη 15η και ανέβηκε και η γιατρός λέει αυτό είναι καλό, αλλά θέλει παρακολούθηση μου είπε γιατί η καμπύλη της απέχει από το ύψος που είναι γενετικά προγραμματισμένη να αποκτήσει. Οπότε την παρακολουθούμε. Αγχώνομαι γιατι το 4,5ετών οστική όταν είναι 4,2 είναι άσχημο!!!!

 

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια αυτές οι ακτινογραφίες δεν ειναι κακές για τα παιδιά μας? Εμείς έχουμε κάνει και για τα κρεατάκια και όταν γεννήθηκε για το έντερο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ θα σε μαλωσω..παρε γνωμη, μπορει να ειναι λαθος εκτιμηση

επιση καπου θυμαμαι να λενε για αποκλιση στην εκτιμηση οστικης

κανονισε ραντεβου!!!!

και ναι και εγω προτιμω να ακουω προς τα κατω εννοειται!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

στον παιδιατρο που ρωτησα σημερα για τον μικρό μου(τον εβγαλε κοντυτερο κλαψ....) μου ειπε οτι τα κρεατακια τα βγαζουν, και τα ελεγχουν γενικα μονο οταν κανουν απνοιες τα παιδια, αλλιως δεν χρειαζεται, πολλες βουτιες στη θαλασσα και σιγα σιγα υποχωρουν μεγαλωνοντας. Φαντ;αζομαι οτι δεν επηρεαζουν την αναπτυξη λοιπον εφοσον δεν συντρεχει λογος να βγουν.

 

78 ποντουσ 19 μηνων ο βενιαμιν...οφου οφου

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

στον παιδιατρο που ρωτησα σημερα για τον μικρό μου(τον εβγαλε κοντυτερο κλαψ....) μου ειπε οτι τα κρεατακια τα βγαζουν, και τα ελεγχουν γενικα μονο οταν κανουν απνοιες τα παιδια, αλλιως δεν χρειαζεται, πολλες βουτιες στη θαλασσα και σιγα σιγα υποχωρουν μεγαλωνοντας. Φαντ;αζομαι οτι δεν επηρεαζουν την αναπτυξη λοιπον εφοσον δεν συντρεχει λογος να βγουν.

 

78 ποντουσ 19 μηνων ο βενιαμιν...οφου οφου

 

Εγώ για αγοράκι δε θα ανησυχούσα ποτέ! Τα αγόρια ψηλώνουν μέχρι τα 19-20. Έχω πολλούς φίλους που ακόμα και στα 20 τους είδα σ' ένα καλοκαίρι να πετάνε 1 κεφάλι. Μπορεί να είναι πολύ ψηλό μικρό και να μείνει εκεί και μπορεί να είναι πολύ κοντό και να ψηλώσει απότομα. Και ο άντρας μου θεόκοντος ήταν και έγινε 1,86. Ξέρω άπειρες ιστορίες για αγοράκια που ήταν κοντά μικρά και ψηλά αργότερα. Αντίθετα για τα κορίτσια έχω ακούσει ελάχιστες και κυρίως για κάποια που αδιαθετούν αργά. Αλλά αυτό πάει κληρονομικά από τη μάνα οπότε τη δικιά μου τη βλέπω να αδιαθετεί από τα 10!!!

 

Όσο για τα κρεατάκια ... η γιατρός μου είπε ότι αν είναι συνέχεια μπουκωμένη και δεν κάνει καλό ύπνο ίσως να επιρρεάζεται η ανάπτυξη. Το ίδιο και αν λόγω του μπουκώματος χρησιμοποιεί συχνά κορτιζονούχο spray.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μας!

πηγαμε σημερα στο καθιερωμενο μας ραντεβου στον ενδοκρινολογο..81ποντους ορθια...χαλια!!2π πηρε μονο στο εξαμηνο...μας συνεστησε να κανουμε εισαγωγη για ελεγχο αυξητικης κ ετσι μπαινουμε μεσα τη πεμπτη...1-2 μερες μας ειπε θα κατσουμε...ουφ αλλο αγχος κ αυτο!

εχει κανεις ενδοκρινολογο τον κο πετρου στο αγλαια κυριακου?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

εννοειται θα σας γραψω νεα!

γατουλα κ εσεις τη καραχαλιου εχετε?πως τ απατε?συνεχιζετε παρακολουθηση ανα εξαμηνο?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

την κα Χαρμανδ@ρη στο Αγ Σοφια, ειναι επιμελητρια νομιζω

τωρα βγηκανε οι εξετασεις και απο οτι βλεπω καλες μου φαινονται

θα της φαξαρω να τις δει

σωματομεδινη 120

φεριτινη χαμηλη

χοληστερινη αυξημενη

αλκαλικη φωσφαταση ψηλη (αναπτυξη υποτιθεται)

βιταμινη D καλη μου φαινεται

μου ειπε να κανουμε πλεον εξετασεις καθε χρονο και να την μετραει απλα καθε 6μηνο

 

περιμενουμε .....να μας πεις νεα το ΣΚ εεε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...