Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιοπαθής σκολιωση...


Recommended Posts

ξεχασα να σας πω οτι φορεσα 2 κηδεμονες,τον πρωτο μου τον ειχαν φτια ξει στην πατρα και τον δευτερο στην αθηνα,στο παγκρατι σε καποιον κο ΕΝΤΙΤ.....λαθος ονομα εγραψα ...............Μαραγκουδακης ειναι το σωστο και οχι Στυλιανουδακησ,τωρα βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει το εργαστηρι του γιατι εχουν περασει και πολλα χρονια.

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Kalispera...Eimai 17 etwn kai diapistosa oti exw skoliosi apo tin pempti dimotikou. Exw parei 1 kidemona apo enan souido stin 8essaloniki. 2 apo germania kai enan telefteo apo ton spondilo stin athina. O xronos pou tous foraw den arkei, alla den mporw parapanw giati ponaw. I skoliosi einai arketa megali alla polu ligoi tin paratiroun. Exw apofasisei na kanw egxeirisi molis enilikiw8w.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kalhmera,

Eimai 29 etwn kai foresa khdemona apo ta 9 ews ta 17. Auto pou mporw na pw, einai oti xreiazetai megalh upostiriksh apo tous goneis gia na mporesei ena paidi na prosarmostei se mia tetoia katastash. Oi goneis mou antimetwpisan to thema polu thetika kai prospathisan na to metadwsoun etsi kai se emena. Apo thn arxh mou elegan oti auto tha ginei gia na exw isia plati, na kanw wraio swma, kai na mporesw na exw mia wraia kormostasia kai mia lepti mesh... Etsi ksekinisa na to foraw exontas ena stoxo kai perimenontas to kalutero.

Ektos apo thn prwth ebdomada prosarmoghs pou htan arketa epwdhnh, de mporw na pw oti mou dhmiourgise idiaitera problimata. Isws me periorize ligo sthn kinhsh, alla de niwthw na sterithika kati epeidh forousa khdemona...Bebaia den hmoun kai idiaitera uperkinitikh san paidi..... Otan eftasa sta 16-17 th forousa polu ligoteres wres ap'oti sthn arxh opote ta pragmata eginan pio eukola.

O giatros pou me parakolouthouse mou tonise oti einai polu shmantiko na athloumai kathimerina, gia na paramenoun se kinhtikotita oi myes (kati to opoio den akolouthisa).

To problima diorthwthike arketa, kai pleon h sxoliwsh mou den einai emfanhs. Bebaia an me eksetasei orthopaidikos katalabainei oti exw akomh mia elafra sxoliwsh, pou omws de mou dhmiourgei kapoio problima.

 

Telos na pw oti kai egw tous khdemones mou (allaksa 3 h 4, de thumamai) tous eftiaksa ston Maragkoudaki sto Pagkrati..

e5s2p1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο http://www.backcare.gr ή

http://www.spinal-deformities.gr/braces.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο www.backcare.gr ή

www.spinal-deformities.gr/braces.html

 

Θα συμφωνησω. Πιστευω πλον οτι οι σκολιωσεις που εμειναν σταθερες, δεν ηταν λογω κηδεμονα αλα γιατι η εξελιξη της συγκεκριμενης σκολιωσης δεν θα προχωροθσε ουτως ή αλλως πολυ.

Περα του ιδιου ορθοπαιδικου προβληματος, πρεπει να κοιταμε και την ψυχολογικη πλευρα, ιδιως σε ενα τετοιο προβλημα που αφορα εφηβους.

 

Η δικη μου σκολιωση (πολυ μεγαλη) δεν ειχε καμια βελτιωση με τους κηδεμονες. Ειχα φτιαξει κηδεμονες στην Ελλαδα και στην Αμερικη και ακομα θυμαμαι ποσο επωδυνο ηταν για εμενα και σωματικα αλα κυριως, ψυχικα. Στεναχωριμαι μονο με την σκεψη οτι και αλλα παιδια θα πρεπει να περασουν αυτο που περασα ( αν και υπαρχουν πολυ χειροτερα ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο μενα :cool:.Στην Ελλαδα δεν εχουμε ελλειψη ειδικων και καλων γιατρων-και οχι μονο- αλλα τεραστια ελλειψη ενημερωσης δυστυχως. Ειναι φοβερο οταν εχεις ενα προβλημα να μην ξερεις ποιον να ρωτησεις, ευτυχως που εχουμε ανακαλυψει και τα φορουμ δηλαδη και εχουμε μια ελπιδα να βρουμε μια απαντηση.Εγω εφτασα στα 25 μου να εχω πρισμενα ποδια λες και ειμαι 50 και βαλε και να μη μπορω να περπατησω απτους πονους,-δεν θελω να φανω υπεβολικη αλλα νομιζα οτι η ζωη μου οπως την ηξερα ειχε τελειωσει- τελικα ανακαλυψα οτι εχω κι εγω σκολιωση και λορδωση και διαφορα αλλα προβληματα στα ποδια και τον αυχενα τα οποια στραβωναν απο τοτε που υπαρχω και δυστυχως οι γιατροι δεν μου βρισκαν ποτε τιποτα...ισως γιατι ηταν σε πολυ ελαφρια μορφη οταν ημουν πιο μικρη...απλα πονουσε η μεση μου και τα γονατα μου και οι γυμναστες μου λεγαν οτι πρεπει να χασω απο την κοιλια-την οποια δεν ηξερα γιατι την εχω εξαρχης αφου ηταν καπως αφυσικη σε σχεση με το σωμα μου και φυσικα δεν εγινε ποτε υψος μεγαλωνοντας οπως μου λεγαν...:shock:- πλεον (πριν ενα χρονο περιπου) καταλαβα οτι δεν ηταν τοσο κοιλια οσο το πεταγμα απο τη λορδωση που ολο και μεγαλωνε. Λοιπον για να μη μακρυγορω, επειδη και στην Ελλαδα αλλα και στην Αγγλια οπου εζησα, κανενας γιατρος δεν μπορεσε να αντιληφτει το ελαφρυ αλλα ακρως βασανιστικο προβλημα μου,χωρις να θελω να υποτιμησω τους γιατρους απλα εγω επεσα σε ασχετους προφανως, αλλα κι επειδη ενας γιατρος μπορει κυριως να δωσει φαρμακα η να κνει εγχειρησεις-λογο της φυσης του επαγγελματος του- θα λεγα να το ψαξει οποιος εχει προβλημα και με αλλο τροπο. Π.Χ. φυσιοθεραπεια,κι επειδη και πολλοι φυσιοθεραπευτες στην Ελλαδα εχουν ενα συστημα αναποτελεσματικο προτεινω τη δικη μου φυσιοθεραπευτρια.Λεγεται ,edit admin ευτυχως ετυχε να ακουσω για αυτην και μονο εκεινη μπορεσε να εντοπισει τι προβλημα ειχα...και μου εξηγησε οτι η σχολιωση,η λορδωση,τα στραβα ποδια, τα προβληματα στον αυχενα και πολλα αλλα συνδεονται αμεσα μεταξυ τους, και ο πρωτος τροπος που αντιμετωπιζονται ειναι μυικα...και οχι επεμβαινοντας στο ιδιο το κοκαλο. Δεν ξερω να σας πω περισσοτερα εκτος απτο οτι χαρης σε αυτην μπορεσα να βρω τα νιατα μου και παλι,να παψω να ποναω μεσα απο αμεσες θεραπειες και οχι μεσω μηχανηματων,κηδεμονων και αλλων απιπονων και αψυχων μεσων. ΔΕν θελω να φανει σαν διαφημηση απλα επειδη εμενα η συγκεκριμενη φυσιοθεραπευτρια με τις συγκεκριμενες μεθοδους ηταν η λυση στο προβλημα μου θελω να το μοιραστω με οποιον εχει ενα αναλογο προβλημα γιατι ευχομαι κι εμενα να μου το ειχαν πει νωριτερα! Δεν εχετε παρα να παρετε ενα τηλεφωνο και να της πειτε τον προβληματισμο σας να σας εξηγησει τι μπορει (και τι οχι) να κανει για την περιπτωση σας,και ειναι αρκετα ειλικρινες ατομο,αν δεν μπορει να κανει κατι το λεει δεν ψαχνει για πελατες ουτε χρεωνει επισκεψεις για να σας δει π.χ. Επισεις εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (οπου χρειαζεται ιατρικη παρεμβαση) μπορει να διορθωσει τετοιου ειδους προβληματα σε ΟΛΕΣ τις ηλικιες,σαν ασθενης της επι ενα χρονο εχω δει απο μωρα μεχρι ανθρωπους ανω των 80 οι οποιοι αν οχι ξεπερασαν τελειως το προβλημα τους,τουλαχιστον μπορουν να εχουν μια καλυτερη κινητικοτητα χωρις να υποφερουν και να περιμενουν να πεθανουν για να ησυχασουν.Την προτινω ανεπιφυλακτα και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτο το ποστ να βοηθησει εστω και εναν ανθρωπο.

Ξερω οτι συνεχιζω να ακουγομαι σαν διαφημηση :? αλλα ειμαι αληθινο περιστατικο :-P και το μονο που θελω ειναι να βοηθησω και οποιος εχει καποια απορια μπορει να επικοινωνησει μαζι μου για περισσοτερες λεπτομεριες. Μπηκα στο κοπο να γραψω ολα αυτα επειδη συγκινηθηκα ιδιαιτερα διαβαζοντας για κηδεμονες και εγχειρησεις...πραγματικα με θλιβει η σκεψη οτι ισως να μην ηταν απαραιτητη ολη αυτη η ταλαιπωρια και ο πονος -ειδικα για ενα μικρο παιδι- και αξιζει να δωσουμε μια ευκαιρια στο παιδι μας ή τον εαυτο μας να εχει μια πιο ανοδυνη θεραπεια :-(.

Φυσικα και σε καποιες περιπτωσεις ειναι αναποφεκτο αλλα και σε πολλες πραγματικα δεν ειναι..απλα οι γιατροι εχουν ενα συγκεκριμενο τροπο προσεγγισης του προβληματος και αναλογα τις γνωσεις αλλα και την ηθικη τους δρουν αναλογα...Επειδη δεν ξερω αν επιτρεπεται να δωσω το τηλ βρειτε στις πληροφοριες το τηλεφωνο της, (ή επισκεφτειτε το site της edit admin) και απλα παρτε ενα τηλεφωνακι και ψαξτε το.Το φυσιοθεραπευτηριο ειναι στη .edit admin

 

Αν εμαθα κατι τοσο καιρο κανοντας θεραπειες μαζι της ειναι οτι ολα διορθωνονται, αρκει να βρεις καποιον που ξερει πραγματικα τι κανει. Σας ευχομαι ολοψυχα να βρειτε τη λυση οπως τη βρηκα κι εγω εκει που δεν το περιμενα και τωρα παω πολυ καλυτερα...και εχω μαθει να στεκομαι πιο σωστα για να μην ξαναχαλασω το σωμα μου που τοσο το αγαπαω :rolleyes:.

Φιλικα, Ελενη, 27

Όταν κοιτάς ένα παιδί στα μάτια δεν έχεις απορίες... :idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα να με βοηθησετε.Η κορη μου ειναι 13 χρονων και εχει σκολιωση 32 μοιρ.Η διαγνωση εγινε στο ΚΑΤ απο τον κ.Μπουντη ο οποιος μας συστησε να φορεσει κηδεμονα.τον παραγγειλαμε σ ενα εργαστηρι στο Μοσχατο.Πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανουμε για να βοηθησουμε τη μικρή;Θα εχει βελτίωση με το να τον φοράει;:-(

Link to comment
Share on other sites

μια ξαδερφη μου ειχε σκολιωση και το φορουσε για αρκετα χρονια. μετα την εφηβεια της που το σωμα της διαμορφωθηκε σωστα ειναι ολα μια χαρα εχει κανει κ 2 παιδακια και λοιπα και λοιπα. Αλλωστε τωρα πια ολα αυτα τα προβληματα διορθωνονται απο οσο γνωριζω, (η ξαδερφη μου φαντασου ηταν και 20 χρονια πριν...)Αυτο που ξερω ομως και ειναι λογικο, ειναι πως τραβουσε ζορι κυριως ψυχολογικα με αυτο το πραμα ολη μερα και γιαυτο θα πρεπει να τη στηριξετε σε αυτη την ευαισθητη ηλικια που ειναι.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Φόρεσα κηδεμόνα για 2 χρόνια, β΄και γ΄ λυκείου και μπορώ να καταλάβω! Είναι πραγματικά πολύ μεγάλο ζόρι! Αρχικά σε δυσκολεύει σε όλες σου τις κινήσεις, το φοράς και για πολλές ώρες και τρελαίνεσαι!Είχα περίπου 18 μοίρες αλλά επειδή ήταν είχα διπλή σκολίωση ο κηδμόνας έφτανε αρκετα χαμηλά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φοράω τα τζιν μου αλλά 2 νούμερα μεγαλύτερα!

Πρέπι όμως να το φορέσει για να βελτιωθεί.Οι μοίρες μειώθηκαν αλλά μετα από 13 χρόνια και 2 εγκυμοσύνες έχει πάλι άυξηθεί αλλά δεν έχω προβλήματα!

Λοιπόν, πηγαίνετε με τα νερά της και μην της το επιβάλεται γιατί μπορεί να αντιδράσει αρνητικά. Να της λέτε ότι έχει δίκιο ποου στεναχωριέται και γκρινιάζει αλλά αν το υπομείνει και κάνει ότι λέει ο γιατρός θα γίνει μία κούκλα μεγαλώνοντας. ίΣΩς και να τη φοβίσετε λιγάκι ότι μήπως αν δεν το φορέσεις και περνόντας τα χρόνια μπορεί να αρχίσει να φαίνεται η σκολίωση πχ στην παραλία και τότε δεν θα μπορέι να κάνει κάτι, ας το κάνει λοιπόν τώρα και μετά θα ξενοιάσει. Εμένα μου είχε πει ο ζαχαρίου που με παρακολουθούσε τότε στο κατ ότι αν δεν το φορέσω το σώμα μου δεν θα αντέξει εγκυμοσύνη.

Δεν ξέρω πώς είναι τώρα οι κηδεμόνες, ίσως έχουν βελτιωθεί αλλά αν ακόμη διαγραφεται στα ρούχα μην της λέτε ότι τίποτα δεν φαίνεται. Κάντε μία πρόβα στα ρούχα της και πείτε της την αλήθεια. Αν καρδιά μου αυτήν την μπλούζα καλύτερα να τη φοράς όταν βγάζεις το κηδεμόνα....αυτή τον καλύπτει τελείως . Δεν είναι δινατόν να σου ποέεφτουν όλα τα ρούχα σου το ίδιο. Ε μένα μου έλεγαν ότι όλα μου ήταν μια χαρά και εκνευριζόμουνα γαιτί καταλάβαινα τη διαφορά!

Επίσης είναι καλό να μην προσπαθήσει να το κρύψει από τους φίλους της. Εγώ παρ΄ ότι ήμουν β΄ λυκείου δεν το έκρυψα αλλά δεν άφησα και κάνεναν να με λυπηθεί όσο κι αν με ενοχλούσε. Το ήξεραν οι περισσότεροι, εξάλλου δεν μπορούσα να κάνω γυμναστική οπότε μαθέυτηκε. Μάλιστα κάναμε και πλάκα μεταξύ μας. Μια φορά θυμάμαι, ένας αυστηρός καθηγητής ζήτησε από έναν άτακτο συμμαθητή μου να έρθει την επόμενη μέρα με τον κηδεμόνα του οπότε πετάχτηκε ένας άλλος και είπε: "Κύριε, μήπως θέλετε να έρθει η ...που τον έχει πάντα μαζί της? "Υπομονή, έιναι δύσκολο και πρακτικά και ψυχολογικά! Πόσες ώρες τον φοράει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

v&a και elenaki σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Σιγουρα θα χρειαστουμε βοήθεια σ΄αυτον τον δυσκολο δρομο.Δεν είναι οτι καλύτερο να βλέπεις το παιδι να υποφέρει σ΄αυτην την ηλικία.Βαλτε και τα σιδεράκια που θα βάλει και την ακμή ... της έπεσαν λίγο μαζεμένα όλα!!Λοιπόν τον κηδεμόνα θα τον πάρουμε την επόμενη Τρίτη.Μας είπαν πως θα πρέπει να τον φοράει 20 ώρες για να αντιμετωπισουμε τη σκολιωση δυναμικά.elenaki κι εγώ εχω σκοπό να της λέω την αλήθεια.Είναι το πιο σωστό.Αυτό που με απασχολεί είναι οτι είναι λίγο εσωστρεφής, δεν μιλάει εύκολα και φοβάμαι τα συναισθήματά της.Ελπίζω στο σχολείο να πάνε όλα καλά.Εχω σκοπό να ενημερώσω τους καθηγητές ,ουτος ώστε σε περίπτωση προβλήματος να μας ειδοποιήσουν.Η σκολίωση ξεκίνησε γύρω στα 10.Την είχα πάει για εξέταση 2 φορές στο Παίδων αλλά δεν της έκαναν τίποτα.Μόνο "σκύψε" της έλεγαν και ξαναπηγαίναμε την επόμενη φορά.Το καλοκαίρι είχε μια απότομη αύξηση ύψους.Από 1,58 το Μάιο πήγε 1,64 το Σεπτέμβρη με βάρος ούτε 40 κιλά!Βλέπεις έκανε ρυθμική 6 χρόνια και πάντα ήταν αδύνατη.Ετσι πήρα την απόφαση και πήγα στο ΚΑΤ αφου άκουσα οτι είχε τμήμα σκολίωσης...Την Τρίτη λοιπόν .Να δούμε πώς θα το δεχτεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας! εψαχνα γενικα για την σκολιωση και μπηκα σ αυτην την ιστοσελιδα..ειμαι 15 χρονων και περσυ το πασχα ανακαλυφθηκε η σκολιωση μου 25 μοιρων και ετσι ξεκινησα θεραπεια για κηδεμονα επειδη ειχα ηδη προβληματα κ δεν το αντεχα το παραμελησα(μεγαλο λα9ος μου,αλλα δικαιολογουμαι)με αποτελεσμα να γινουν 32 οι μοιρεσ το καλοκαιρι τοτε ταρακουνηθηκα και το εβαζα πιο καλα!!και 16 ωρες τωρα το βαζω ακομη 16 αλλα μερικεσ φορες 18 και σπανια 14. τωρα δεν ξερω ποσες ακριβως ειναι οι μοιρες πριν μισο χρονο εκανα ακτινογραφια μ τν κηδεμονα και ηταν 28 αλλα παντως δεν φαινεται τιποτα αν εχω ισια την πλατη δεν ξερω για ποσο ακομη 9α το φοραω παντως ειναι πολυ κριμα νεο παιδι να χρειαζεται να φοραω αυτο το απαισιο πραγμα!!!!εγω ομως επδ ειχα αυτο δεν στερηθηκα οσο μπορουσα καποια πραγματα!τελος παντων νιωθω τον ενα μου ωμο ξεπεταγμενο και μου σπαει τα νευρα αν ξερετε τιποτα γ αυτο πειτε μου και δεν μπορω να ξαπλωσω μ τν ησυχια μου!!!εχω επισης βαρυκοια και πεντε χρονια φορουσα σιδερακια μασελακια κλπ κλπ οποτε χαλια ψυχολογια!!τελος παντων εκτιμηστε περισσοτερο την ζωη σας :-) αυτο παει κυριως σ νεαρα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι δύσκολη η φάση που περνάς και όσοι το έχουμε ζήσει το καταλαβαίνουμε! Συνέχισε έτσι και μην σταματάς. Είσαι 15, το κορμί σου ακόμη αναπτύσεται που σημαίνει ότι μπορείς να βελτιώσεις πολλά και αυτό είναι το θετικό. Θα καταλάβεις τη διαφορά με το καιρό και θα δεις ότι άξιζε το κόπο! Χτίζεις το κορμί σου αυτή τη στιγμη. Να το θυμάσαι. Καλή συνέχεια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γενικά μετά την σκελετική ωρίμανση δεν έχει νόημα η εφαρμογή του κηδεμόνα. Εάν σταμάτησε την εξέλιξη της σκολίωσης τότε πέτυχε το σκοπό του ο κηδεμόνας που χρησιμοποιήσατε. Ο spinecore είναι ένας νέος κηδεμόνας με ιμάντες. Οι προκάτοχοί του αποτύχανε. Αυτός όμως έχει κάποια θετικά προγνωστικά, όμως πρέπει να επιβεβαιωθεί με την πάροδο του χρόνου. Σίγουρα δεν κάνει ως ανακουφιστικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ το οποίο παρακολουθώ πολύ καιρό. Αφορμή είναι η αγωνία που είδα στους γονείς που ανησυχουν για το πρόβλημα της σκολίωσης και πως θα το αντιμετωπίσουν. Η κόρη μου παρουσίασε σκολίωση 32 μοιρών σε ηλικία 6 1/2 ετών. Πήγαινε Α΄δημοτικού και το ανακαλύψαμε τυχαία όταν πήγαμε για μία ακτινογραφία θώρακος επειδή είχε περάσει δυνατό κρυολόγημα και θέλαμε να ελέγξουμε αν ήταν οκ οι πνεύμονες. Πάθαμε σοκ γιατί δεν είχε καταλάβει κανείς ότι αυτό το πράγμα δούλευε από μέσα, δεν υπάρχει άλλο περιστατικό στην οικογένεια ( και οι δύο γονείς αθλητές, αντικαπνιστές... κ.λ.π. ) το ίδιο το παιδί γυμνασμένο ( ρυθμική, μπαλέτο ) και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί προέκυψε αυτό. Πήγαμε στο Παίδων Αγία Σοφία, στο Αγλαία Κυριακού, στο ΚΑΤ, στο ΜΗΤΕΡΑ και στο ΙΑΣΩ παίδων, και σε 2 ιδιώτες ορθοπαιδικούς για να πάρουμε πολλές γνώμες και να καταλήξουμε ποιος γιατρός θα αναλάβει το παιδί μας. Ολοι μας είπαν ότι πρέπει να φορέσει το παιδί κηδεμόνα γιατί σε αυτή την ηλικία η πρόγνωση είναι άσχημη θεωρούν ότι ένα παιδί που παρουσιάζει σκολίωση τόσο νωρίς κατά 95 % θα έχει επιθετική μορφή λόγω των πολλών ετών ανάπτυξης που έχει μπροστά του... Αρχικά μας είπαν ότι θα φοράει κηδεμόνα για 10 χρόνια μέχρι την ηλικία των 16 ! Το λιγότερο 16 ώρες έως 20 ώρες καθημερινά. Μέχρι να συμπληρωθεί ένας χρόνος από την αρχική διάγνωση ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει τι είδους σκολίωσης είναι ( αν εξελίσσεται γρήγορα ή παραμένει σταθερή ) οπότε φανταστείτε την αγωνία μας ...

Το όλο θέμα είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους γονείς αλλά πολύ περισσότερο για το παιδί το οποίο νιώθει ότι φυλακίζεται, πονάει, ζεσταίνεται πολύ και ντρέπεται όταν η "πανοπλία" γίνεται αντιληπτή από τους συμμαθητές του. Θέλει πολύ υπομονή και συνεχή επαγρύπνηση γιατί πολλά παιδιά δεν ανοίγονται τόσο εύκολα και μπορεί να έχουν προβλήματα στο σχολείο, στην συγκέντρωσή τους, στην κοινωνικότητά τους ...

Το δικό μας παιδί έγινε νευρικό, είχε πολύ θυμό μέσα της ... έλεγε γιατί ο θεός με ταλαιπωρεί έτσι ... μήπως δεν ήμουν καλό παιδί ... Ζητήσαμε τη συμβουλή παιδοψυχολόγου για το πως πρέπει να χειριστούμε το θέμα ... συζήτήσαμε και με άλλους γονείς που είχαν το ίδιο πρόβλημα και τελικά το παιδί συμβιβάστηκε με την ιδέα φορούσε τον κηδεμόνα και στο σχολείο Α' και Β΄δημοτικού, ξεκίνησε κολυμβητήριο γιατί είναι η καλύτερη γυμναστική για την πλάτη και τελικά ένα χρόνο μετά οι ακτινογραφίες έδειξαν ότι όχι μόνο δεν εξελίχθηκε η σκολίωση αλλά μειώθηκε από 32 σε 23 μοίρες !!! πράγμα πολύ δύσκολο αφού όλοι οι γιατροί μας ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο κηδεμόνας σταματά την σκολίωση στην κλίση της αρχικής διάγνωσης ώστε να μην επιδεινωθεί αλλά δεν περιμένουμε να την μειώσει ... Βεβαίως συνεχίζει να φορά τον κηδέμόνα αλλά λιγότερες ώρες ( 16) και αν συνεχιστεί η καλή πορεία θα τον βγάλει νωρίτερα στα 14 και όχι στα 16 όπως μας είπαν αρχικά. Τουλάχιστον δεν πήγε χαμένη η προσπάθεια και η ταλαιπωρία του παιδιού γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που η σκολίωση επιδεινώνεται παρά τη χρήσου κηδεμόνα γιατί είναι πολύ επιθετική μορφή της νόσου. Μετά από ώρες έρευνας η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά τμήματα για σκολίωση έχουν το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Εμείς το παιδί μας το πάμε στο ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ αλλά ο γιατρός που το παρακολουθεί ο κ. Κανελλόπουλος, ξεκίνησε από την ομάδα του ΚΑΤ και μετά πήγε στο ΙΑΣΩ. Καλός κατασκευαστής κηδεμόνων είναι στην Καλλιθέα IDEAL υπάρχει και site στο internet. Ψυχολογική υποστήριξη σε γονείς και παιδιά παρέχει και τηλεφωνικώς το χαμόγελο του παιδιού αν μπείτε στο site θα δείτε την ανάλογη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σκολιωση ειναι μια δυσκολη περιπτωση για την ψυχολογια του παιδιου γιατι αναπτύσσεται σε μια ηλικια που παραλληλα φτιαχνεται και η εικονα που θα εχουμε για το σωμα μας.

Πάθαμε σοκ γιατί δεν είχε καταλάβει κανείς ότι αυτό το πράγμα δούλευε από μέσα, δεν υπάρχει άλλο περιστατικό στην οικογένεια ( και οι δύο γονείς αθλητές, αντικαπνιστές... κ.λ.π. ) το ίδιο το παιδί γυμνασμένο ( ρυθμική, μπαλέτο ) και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί προέκυψε αυτό.

 

Ουτε και στην δικη μου οικογενεια υπηρχε ιστορικο και ημουν ενα παιδι που εκανε γυμναστικη και μπαλετο απο 3 ετων. Νομιζω οτι θα σας εξηγησαν οτι δεν υπαρχει καποιος γνωστοςς λογος που δημιουργείται ο συγκεκριμένος τυπος της σκολιωσης.

 

Το όλο θέμα είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους γονείς αλλά πολύ περισσότερο για το παιδί το οποίο νιώθει ότι φυλακίζεται, πονάει, ζεσταίνεται πολύ και ντρέπεται όταν η "πανοπλία" γίνεται αντιληπτή από τους συμμαθητές του.

 

Ετσι ακριβως νιωθει αλλα η δικη σας αντιμετωπηση να ειστε σιγουροι οτι την βοηθαει παρα πολυ. Να μην την κανετε ποτε να νιωθει διαφορετικη και οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλα παραλληλα να μην αποφευγετε να συζητησετε το προβλημα της εαν αυτο επιθυμει.

 

Η πορεια της εξελιξης της ειναι πολυ ελπιδοφορα και η μειωση στις μοιρες εντυπωσιακη! Ολοι οι τυποι γυμναστικης ειναι καλοι εκτος απο τα αθληματα που εξασκουν περισοτερο την μια πλευρα ( οπως το τενις ). Αφηστε την να επιλεξει αυτη το αθλημα και να το δει σαν εκτονωση και ευκαιρια να εκφραστει με το σωμα της και να το αγαπησει κατι που χρειαζεται τωρα ακομα περισσοτερο. Προσωπικα εγω ακομα θυμαμαι με τρομο τις ωρες που επρεπε να παω κολυμβητηριο γιατι ηταν κατι που μου ειχε επιβληθει και το ειχα συνδυασει με την πλατη μου.

 

Τωρα που ειμαι και εγω γονιος, μπορω να καταλαβω τι περνανε και οι γονεις σε τετοιες περιπτωσεις. Εχοντας ζησει και τις δυο πλευρες ( σκολιωση ως εφηβη αλλα και τα γενικα αγχη του γονιου ) θα ηθελα να σας πω για αλλη μια φορα οτι η προσεγγιση σας ειναι πολυ σωστη. Ναι, ειναι αληθεια οτι εχετε αγωνια για το παιδι σας και οτι αναμφιβολα το παιδι σας αυτη την στιγμη ισως αναγκαζεται να ωριμασει πολυ νωριτερα. Απο την αλλη η σκολιωση γινετε μερος της ζωης μας και εγω προσωπικα ειμαι περιφανη που περασα κατι τετοιο στην ζωη μου γιατι με εκανε αυτο που ειμαι, με ολες τις δυσκολιες. Κοιτωντας ομως πισω, ευχαριστω και αγαπω τους γονεις μου που το αντιμετωπησανε σαν εσας, με αγαπη, υπομονη και κατανοηση.

 

Ακομα και να φτασει στο σημειο να χρειαστει εγχειρηση ( οπως εγω στα 14 ) μην ανησυχειτε. Η αληθεια ειναι οτι φανταζει τρομακτικο αλλα στο τελος σου χαριζει μια ποιοτητα ζωης που ισως να μην ειχες με μια μεγαλη κλιση.

 

Δεν υπηρχε σχεδον τιποτα που δεν μπορουσα να κανω στην ζωη μου και τα λιγα που δεν μπορω τα εχω δεχτει. Κανω σκι, αθληματα και ειχα μια καταπληκτικη εγκυμοσυνη ενω τωρα σηκωνω το δωδεκακιλο παιδακι μου με περιφανεια και ευχαριστηση. Οτι δυσκολια βρηκα μπροστα μου την αντιμετωπισα και θα την αντιμετωπιζω.

 

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα με συγκινησε το μήνυμα σας. Ολα καλα θα πανε και η μικρη σας ειναι τυχερη που εχει εσας για γονιους διπλα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μετά από ώρες έρευνας η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά τμήματα για σκολίωση έχουν το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Εμείς το παιδί μας το πάμε στο ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ αλλά ο γιατρός που το παρακολουθεί ο κ. Κανελλόπουλος, ξεκίνησε από την ομάδα του ΚΑΤ και μετά πήγε στο ΙΑΣΩ.

 

Ε! ΟΧΙ και το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Που έχουν πάρει παιδάκια και παιδάκια με σοβαρές σκολιώσεις στο λαιμό τους οι ημιμαθείς. Κάθονται και τα καμαρώνουν μέσα στους κηδεμόνες τους ενώ η σκολίωση καλπάζει και όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, λένε: "δεν έχουμε εμείς να κάνουμε τίποτα πια", αφού έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση γιατί στην χειρότερη αν αποφασίσουν να χειρουργήσουν το παιδάκι καταλήγει πιο παραμορφωμένο από ότι ξεκίνησε. Αλλά βλέπεις όσοι έχουμε πάθει εκει μέσα δεν λέμε όσα θάπρεπε να έχουμε πει. Μόνο οι απλές σκολιώσεις πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό του ΙΑΣΩ, δεν τον έχω ακούσει καθόλου αλλά δεδομένου ότι όπως λες ξεκίνησε από το ΚΑΤ, δεν περιμένω και τίποτα εξαιρετικό.

Πάντως από ότι φαίνεται ο Θεός είναι μαζί σας, η κορούλα σας πάει καλά και δεν μπορούν ούτε αυτοί οι ημιμαθείς να σας βλάψουν. Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φορεσα νάρθηκα απο την 1η γυμνασίου μέχρι την 3η μεγάλο ζόρι κανένα αποτέλεσμα. Ήμουν πολύ ψηλή για την ηλικία μου και ίσως η ταχεία ανάπτυξη δημιουργησε αυτό το πρόβλημα...Ζόρι ...όμως δεν είναι κάτι σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η γυμναστικη βοηθαει παρα πολυ (κοιλιακοι και ραχιαιοι) αλλα ισως προληπτικα. Αν το προβλημα εχει προχωρησει χρειαζεται και επεμβατικη μεθοδος και γυμναστικη παραλληλα.

 

Η γυμναστική δε βοηθάει προληπτικά αλλά επικουρικά, φυσικά υπό τη καθοδήγηση του ειδικού, εντυπωσιακό είναι ότι ο κος Κρασσάς μας συνέστησε να σταματήσει η μικρή την συγχρονισμένη κολύμβηση και μας σύστησε ειδικό φυσιοθεραπευτή που κατέχει τη μέθοδο schroth σε συνδυασμό με τον κηδεμόνα, τα αποτελέσματα ήταν άμεσα και θεαματικά !!!

όπως συζητάω και με άλλους γονείς, η επιλογή του είδους γυμναστικής εξαρτάτε σε κάθε παιδί!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Αν θυμάμαι καλά ανακαλύψαμε γύρω στα 16 ότι ειχα σκολίωση από ένα κολλητό φορεμά που δεν συμφωνούσαν οι ραφές επάνω μου...

τελικά πήγαμε στο ΚΑΤ και έβαλα κηδομόνα. έχω 2 στροφές στην σπονδυλική μου στήλη αλλά όχι π. μεγάλες. δεν ξέρω αν βοήθησε ο κηδεμόνας πάντως μέχρι τώρα δεν χειροτερεψα. ήταν δύσκολα θυμάμαι και δεν τον φόραγα και πολλές ώρες γιατί με εκνεύριζε. τον έβαζα πιο πολύ το βράδυ....

δεν μπορώ να πω ότι με στιγμάτισε φοβερά ( βεβαια τον εβαλα μονο 2 χρόνια) πάντως όταν παντρέυτηκα και δοκίμαζα νυφικα με κορσέδες εκνευριζόμουν γιατι μου θύμιζαν τον κηδεμόνα!!!!

τώρα είμαι 34 δεν πονάω, νομίζω δεν έχει χειροτερέψει. έχω ένα κοριτσάκι, στην εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα (πήρα μόλις 8 κιλά) αλλά όταν έπρεπε να κάνω επισκληρίδιο δεν μπόρεσαν να μου βάλουν τον καθετήρα γιατί έπεφτε πάνω στην σκολίωση και δεν μπορούσε να περάσει! ε γέννησα φυσιολογικότατα χωρίς επισκληρίδιο. ουσιαστικά είναι το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει...... (δεν ξέρω μήπως ήταν και θέμα αναισθησιολόγου...)

αυτό που έχω να πω σε ολα τα παιδιά είναι να κάνουν ΥΠΟΜΟΝΗ. και να μην ακούνε τους υπόλοιπους αν τους κοροιδεύουν με τον κηδεμόνα. τον φόραγα και στο σχολείο και το ήξεραν και οι συμμαθητές μου αλλα δεν μου έλεγα τπτ......

ευχαριστώ και υπομονή (φαντάζομαι μετά απο τοσα χρονια θα υπαρχουν καλύτεροι μεθοδοι)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.και η δικη μου περιπτωση ειναι παρομοια.οι γονεις μου διαπιστωσαν εστω και καθυστερημενα οτι εχω σκολιωση σε ηλικια περιπου 10 ετων.εκεινα τα χρονια ψαξαμε πολυ το θεμα ,επισκεφθηκαμε τους καλυτερους ειδικους σε αυτο το θεμα με αποτελεσμα ολοι να μου συστηνουν κηδεμονα.και τοτε οι κηδεμονες ηταν απο σκληρο καουτσουκ με λαμαρινες στα πλαγια,εγω ξεκινησα με σκολιωση 31 μοιρες,γιατι την μετρανε σε μοιρες περιπου και στο τσακ απεφυγα το χειρουργειο το οποιο γινοτανε στις 34 μοιρες,ξεκινησα λοιπον τον ναρθηκα ο οποιος με εκανε να αισθανομαι παρα πολυ αβολα με αποτελεσμα να τον φοραω εκτος απο το σχολειο οπου ντρεπομουνα.γιατι οι φιλοι μου που τυχαια με σκουνταγανε καταλαβαινανε οτι κατι εχω πισω στην πλατη μου,συνεχιζοντας μετα απο καποιο οχι μεγαλο διαστημα ακουσανε οι γονεις μου οτι στην καβαλα υπηρχε τοτε ενας ηλικιωμενος κυριος "πρακτικος"οπωσ τους ελεγαν τοτε,ο οποιος κανει θαυματα,ξεκινησαμε με τους δικους μου να παμε,πραγματικα μου εκανε μια πολυ σκληρη θεραπεια χειροπρακτικης και ασκησεων οπου χρησιμοποιουσε οσο και εαν σας ακουγεται φοβερο μια σφηνα απο ξυλο σαν αυτες που βαζουμε στις πορτες για να μην κλεινουν!δεν θα ξεχασω ποτε οτι οταν κοπαναγε αυτα τα ξυλα στα νευρα της σπονδυλικης στηλης εγω δαγκωνα το χερι του πατερα μου για να μην φωναζω,σας ακουγεται απανθρωπο το ξερω ,ομως αυτος ο ανθρωπος εμενα μου εκανε θαυματα γιατι μετα απο τρεις μηνες περιπου και χωρις να φοραω καθολου τον ναρθηκα παρα μονο μια ωρα καθε βραδυ ,καταφερε να φτασει την σκολιωση μου στις 11 μοιρες!!!!και σημειωτεων οτι ειχα σκολιωση σε τρια σημεια της σπονδυλικης στηλης !!ΔΥΣΤΥΧΩς ηθελα να παω αλλη μια φορα τοτε γιατι ετσι μας ειχε πει οτι χρειαζεται αλλα πεθανε και δεν προλαβα να παω ξανα.ας ειναι καλα οπου ειναι γιατι πραγματικα ολοι οι γιατροι δεν πιστευαν στα ματια τους οταν ειδαν τετοια γρηγορη βελτιωση σε τοσο λιγο διαστημα .εαν ειχα προλαβει αλλη μια φορα να τον δω τωρα δεν θα ειχα καθολου κλιση.ευχαριστω που ακουσατε την δικη μου ιστορια ακομα και εαν σας σοκαρε..

:D
Link to comment
Share on other sites

Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο www.backcare.gr ή

www.spinal-deformities.gr/braces.html

 

Έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Ε! ΟΧΙ και το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Που έχουν πάρει παιδάκια και παιδάκια με σοβαρές σκολιώσεις στο λαιμό τους οι ημιμαθείς. Κάθονται και τα καμαρώνουν μέσα στους κηδεμόνες τους ενώ η σκολίωση καλπάζει και όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, λένε: "δεν έχουμε εμείς να κάνουμε τίποτα πια", αφού έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση γιατί στην χειρότερη αν αποφασίσουν να χειρουργήσουν το παιδάκι καταλήγει πιο παραμορφωμένο από ότι ξεκίνησε. Αλλά βλέπεις όσοι έχουμε πάθει εκει μέσα δεν λέμε όσα θάπρεπε να έχουμε πει. Μόνο οι απλές σκολιώσεις πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό του ΙΑΣΩ, δεν τον έχω ακούσει καθόλου αλλά δεδομένου ότι όπως λες ξεκίνησε από το ΚΑΤ, δεν περιμένω και τίποτα εξαιρετικό.

Πάντως από ότι φαίνεται ο Θεός είναι μαζί σας, η κορούλα σας πάει καλά και δεν μπορούν ούτε αυτοί οι ημιμαθείς να σας βλάψουν. Εύχομαι τα καλύτερα.

 

Ευτυχως που τα ειπες εσυ!

Ο γαμπρος μου ειναι ορθοπαιδικος σε ενα απο τα νοσοκομεια Παιδων και το ποσα αποτυχημενα περιστατικα εχει αναλαβει η κλινικη του (οχι ο ιδιος, εκεινος δεν ασχολειται με σκολιωση) μετα απο αποτυχημενα "πειραματα" του Παιδων Πεντελης δεν περιγραφεται. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε η παρατηρητικότητα των γιατρών και βλέπανε τα συμπτώματα πάνω στο σώμα του παιδιού από πιο νωρίς σίγουρα δεν θα το συζητούσαμε το θέμα αυτό.

 

Tι θελετε να πειτε;

Δεν ισχυει αυτο που λετε. Παλι θα συζητουσαμε τα ιδια πραγματα.

Σαφως και ειναι σημαντικο να διαγνωσθει νωρις αλλα ακομα και σ'αυτη την περιπτωση δεν ειναι βεβαιο οτι θα μπορεσει κανεις να αποτρεψει την πορεια της ειδικα αν προκειται για ιδιοπαθη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...