Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΡΙΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ 1 ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

Δειξε αδιαφορια,οσο καταλαβαινει πως αυτο που κανει σ ενοχλει το συνεχιζει με ευχαριστηση....αν καταλαβει οτι δεν σε νοιαζει πραγματικα θα το σταματησει!εκεινη την ωρα σκουπισε λιγο το προσωπο σου και συνεχισε να ταιζεις,κρατα τα νευρα σου καλα!ο δικος μου πετουσε το φαγητο κατω...ειχα τσατιστει πολυ,ο αντρας μου εξαλος!απο τοτε που του ειπα να αδιαφορησουμε,μεσα σε δυο εβδομαδες κοντα το σταματησε...ενιοτε το ξαναδοκιμαζε αραια και που αλλα δεν παιζαμε το παιχνιδι του πλεον !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτή η ιστορία με το φτύνω το φαγητό, ξεκαρδίζομαι στα γέλια και μετά συνεχίζω να ζητάω να φάω μου έχει σπάσεις τα νεύρα.

 

Ομοιοπαθούσα! Εμάς δείχνει ότι πεινάει, ζητάει φαγητό επίμονα, του το δίνουμε, μασάει για λίγο και μετά το βγάζει έξω από το στόμα του με τα χέρια του και το πετάει κάτω. Ε, και μετά αρχίζει ξανά τα μαμ μαμ μαμ... Πριν του έβαζα τις φωνές, τώρα πλέον του λέώ ότι το φαγητό το τρώμε και δεν το πετάμε και γυρνάω την πλάτη μου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ παρατήρησα ότι αν πεινάει ή αν του αρέσει πολύ το φαγητό, όχι μόνο δεν παίζει αλλά δεν του πέφτει ούτε ψίχουλο... όταν λοιπόν άρχιζε τα παιχνίδια του έλεγα "μμμ, νομίζω χόρτασες" ή "μάλλον δεν θέλεις άλλο φαγητό" και το μάζευα χωρίς να του το ξαναδώσω και εγώ συνέχιζα να τρώω ατάραχη το φαγητό μου χωρίς να του δίνω από το δικό μου. γενικά δούλεψε. πάντως το παιχνίδι με το φαγητό αρέσει πολύ στα παιδιά και είναι μέρος της εξερεύνησης, εγώ τον αφήνω να παίξει (μέχρι ένα όριο εεεε)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι μέχρι την ηλικία των 3 ετών, το να πεις ότι έβαλες όρια σε ένα νήπιο είναι κάτι το πολύ σχετικό. Καλώς ή κακώς, είναι η ηλικία τέτοια που θέλουν να εξερευνήσουν, να δοκιμάσουν τα όριά τους (και τα δικά μας φυσικά:-D) και γενικά να κάνουν τα δικά τους. Με το να επαναλαμβάνουμε τι πρέπει και τι δεν πρέπει κάποια στιγμή θα καταλάβουν. Μέχρι τότε, υπομονή και αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες τις μαμάδες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...