Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

μια ερωτηση και απο εμενα: το νηπιαγωγειο μας κλεινει συμφωνα με αποφαση του δημου για οικονομικους λογους.....

εμεις ειμαστε προνηπιο και αλλα 6 παιδακια, τα υπολοιπα θα πανε δημοτικο, πρεπει να ξανακανουμε τα χαρτια μας απο την αρχη η ειναι υποχρεωμενος ο δημος να μας κανει αυτοματη μετεγγραφη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

μια ερωτηση και απο εμενα: το νηπιαγωγειο μας κλεινει συμφωνα με αποφαση του δημου για οικονομικους λογους.....

εμεις ειμαστε προνηπιο και αλλα 6 παιδακια, τα υπολοιπα θα πανε δημοτικο, πρεπει να ξανακανουμε τα χαρτια μας απο την αρχη η ειναι υποχρεωμενος ο δημος να μας κανει αυτοματη μετεγγραφη;

 

Το νηπιαγωγείο ΔΕΝ κλέινει ποτέ από το δήμο.

Τέτοιες αποφάσεις πάιρνει το υπουργείο (βλέπε πρόσφατη απόφαση για συγχωνέυσεις σχολέιων). Αν αυτό εννοείς, τότε θα επευθυνθείς στο νηπιαγωγείο με το οποίο συγχωνέυεται πλέον το δικό σας και θα σε κατευθύνουν από εκεί. Πάντως, νομίζω ότι αυτόματη μεταγγρεφή δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως....δεν θα γινει συγχωνευση του σχολειου ο δημος μαζι με την πρωτοβαθμια της περιοχης μου αποφασισανε να κλεισει....

 

ΔΕΝ μπορεί ο δήμος να αποφασίσει κάτι τέτοιο.

Ούτε η πρωτοάθμια από μόνη της.

Αυτό είναι απόφαση του υπουργείου. Δεν μπορεί δηλαδή η πρωτοβάθμια από μόνη της και ακόμα περισσότερο ο δήμος να πουν "Α! Το Χ σχολέιο έχει λίγα παιδιά φέτος, ας το κλέισουμε". Υπάρχει μια διαδικασία που ακολουθείται και ξεκινά γύρω στο Μάρτη για τον επό,μενο Σεπτέμβρη. Τα σχολέια δηλώνουν πόσα παιδιά φοιτούν, ο δήμος δηλώνει πόσα παιδιά είναι να φοιτήσουν την επόμενη χρονιά (στην υποχρεωτική εκπαίδευση), αυτά στέλνονται στο υπουργείο (γι' αυτό και οι διευθυντές σχολέιων συμπληρώνουν άπειρα χαρτιά κάθε χρόνο) και από εκεί παίρνεται η απόιφαση για το τι θα συμβεί με το σχολέιο. Αυτό μπορεί να είναι είτε υποβάθμιση (μέιωση τμημάτων), είτε αναστολή λειτουργίας (σταματά να λειτουργεί για την επόμενη χρονιά, αλλά αν τη μεθεπόμενη υπάρχουν παιδιά ξανανοίγει), συγχώνευση με άλλο σχολέιο (κλέινει το σχολέιο και μεταφέρεται μαί με κάπιιο γειτονικό, κάτι που έγινε εκτενώς φέτος) ή τέλος καταργείται εντελώς (κλείνει το σχολέιο και δεν ξανανοιγει).

Η διαδικασίες είναι καθορισμένες (ευτχώς που κάτι είναι) και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει.

Τώρα, επειδή προφανώσ σε "καίει" για το πούθ θα φοιτήσει το παιδί και ποια η διαδικασία, ρώτα στο κοντινότερο σχολέιο ή στο σχολέιο που ανήκεις πλέον και θα σου πουν. Γενικά φέτος επειδή άλλαξαν και οι δήμοι και άρα και οι αριθμοί δημοτολογίων, σε πάρα πολλά σχολέια κάνουνε σε όλα τα παιδιά επανεγγραφή με τα καινούρια πλέον στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τελευταιο εγινε συμφωνα με τα λεγομενα της νηπιαγωγου καταργηση του σχολειου αλλα ο λογος που μας δωθηκε ειναι το υψος του ενοικιου του σχολειου κτλ δηλαδη οικονομικοι λογοι κατα το ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω αλλα δεν θα ξανανοιξει το σχολειο του χρονου.....εμεις ως γονεις θα παμε στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου να αναζητησουμε τους ακριβεις λογους αλλα πριν παμε για να ξερω ακριβως τι μπορω να κανω ως γονιος, μπορω να απαιτησω εφοσον εχουν παρει αυτη την αποφαση να μας κανουν αυτοματη μεταγραφη η τουλαχιστον να μας δωθει προτεραιοτητα στα αλλα κοντινα νηπιαγωγεια χωρις να χρειαστει να ξανακανουμε τα χαρτια μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το τελευταιο εγινε συμφωνα με τα λεγομενα της νηπιαγωγου καταργηση του σχολειου αλλα ο λογος που μας δωθηκε ειναι το υψος του ενοικιου του σχολειου κτλ δηλαδη οικονομικοι λογοι κατα το ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω αλλα δεν θα ξανανοιξει το σχολειο του χρονου.....εμεις ως γονεις θα παμε στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου να αναζητησουμε τους ακριβεις λογους αλλα πριν παμε για να ξερω ακριβως τι μπορω να κανω ως γονιος, μπορω να απαιτησω εφοσον εχουν παρει αυτη την αποφαση να μας κανουν αυτοματη μεταγραφη η τουλαχιστον να μας δωθει προτεραιοτητα στα αλλα κοντινα νηπιαγωγεια χωρις να χρειαστει να ξανακανουμε τα χαρτια μας;

 

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει κανονική μεταγγραφή. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνεις μια αίτηση στο νέο νηπιαγωγείο και τα χαρτιά του παιδιού θα προωθηθουν υπηρεσιακά από το παλιό.

Τώρα, αν θα έχετε προτεραιότητα ή όχι....Αν το παιδί είναι νήπιο, θα έχει προτεραιότητα έναντι των προνηπίων. Αν είναι προνήπιο και είναι πολλά τα παιδιά, θα μπει σε κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αφροδίτη μου,,

άσε και έχω ενα άγχος....για του χρόνου..άντε ξανά καινούργιες φιλίες καινούργια δασκάλα...είμαι φοβερά αγχωμένη...

αστα και εγω ενα απο τα ιδια... του χρονου θα την στειλω στο δημοσιο νηπιο της περιοχης μας και τα σκεφτομαι ολα αυτα... βεβαια σκεφτομαι οτι στο δημοτικο τουλαχιστον θα ειναι με παιδια που ηδη θα γνωριζει... απο τωρα της το λεω οτι θα αλλαξει σχολειο και μια δυο τρεις που της το ειπα μου λεει... το ξερω μου το ειπες πολλες φορες.... ετσι σταματησα γιατι δεν θελω να της μετδοσω το αγχος μου... θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

α και τωρα που το θυμηθηκα!!! υπαρχει καμμια μανουλα απο ηρακλειο κρητης που στελνει το παιδι της στο 74ο νηπιαγωγειο ηρακλειου στην οδο Ματθαιακη? Ρωταω γιατι μεχρι να παω να την γραψω θελω να μαθω μερικες πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

αχ εγω στο ηρακλειο ειμαι αλλα δεν ειναι η περιοχη μας αυτη!

Αλλο ηρθα να ρωτησω!!! τα χαρτια οφθαλμιατρου κ οδοντιατρου τι πρεπει να λενε επανω? οκ του οφθαλμιατρου ειναι πιο λογικο αυτο που θα λεει αλλα του οδοντιατρου μου φαινεται αστειο τι να λεει: το παιδι εχει ολα του τα δοντια?

Ο οδοντιατρος μας ειναι νεος στο επαγγελμα κ δεν εχει τυχει να ξαναγραψει κ μου λεει " ωραια τα ειδα τα δοντια ολα στη θεση τους ειναι" στο χαρτι τι πρεπει να λεει για να ειμαστε οκ?, η οφθαλμιατρος φανταζομαι επειδη ειναι σε νοσοκομειο θα ξερει αλλα καλυτερα να σιγουρευτω πως εχω σωστες πληροφοριες...

καμια μανουλα να το χει κανει και να θυμαται?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!

αχ εγω στο ηρακλειο ειμαι αλλα δεν ειναι η περιοχη μας αυτη!

Αλλο ηρθα να ρωτησω!!! τα χαρτια οφθαλμιατρου κ οδοντιατρου τι πρεπει να λενε επανω? οκ του οφθαλμιατρου ειναι πιο λογικο αυτο που θα λεει αλλα του οδοντιατρου μου φαινεται αστειο τι να λεει: το παιδι εχει ολα του τα δοντια?

Ο οδοντιατρος μας ειναι νεος στο επαγγελμα κ δεν εχει τυχει να ξαναγραψει κ μου λεει " ωραια τα ειδα τα δοντια ολα στη θεση τους ειναι" στο χαρτι τι πρεπει να λεει για να ειμαστε οκ?, η οφθαλμιατρος φανταζομαι επειδη ειναι σε νοσοκομειο θα ξερει αλλα καλυτερα να σιγουρευτω πως εχω σωστες πληροφοριες...

καμια μανουλα να το χει κανει και να θυμαται?

 

Φαντάζομαι ότι θα λέει: "Στοματική κοιλότητα φυσιολογική. Το παραπάνω δίνεται για την εγγραφή του στο νηπιαγωγείο (δημοτικό, παιδικό κλπ)". Εμάς δεν τα ζήτησαν αυτά. Θα τους τα πάμε μόνο αν κληρωθεί το Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο. Η οδοντίατρος συμπλήρωσε τη βεβαίωση που είναι στο βιβλιάριο (λέει ότι εξέτασε το παιδί και μας ενημέρωσε για την οδοντολογική του κατάσταση) και η οφθαλμίατρος έγραψε ένα δικό της σημείωμα που έλεγε ότι έχει φυσιολογική οπτική οξύτητα και στα δυο μάτια και ότι το σημείωμα συντάχθηκε για εγγραφή στο νηπιαγωγείο.

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.

Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).

Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.

Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.

Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.

Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).

Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.

Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.

Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.

 

Η πρωινή ζώνη προβλέπεται και όντως οι ανηπιαγωγοί αρνούμαστε την εφαρμογή της για τον πολύ απλό λόγο ότι αυτή η 1 επιπλέον ώρα δεν καλύπτεται από το ωράριο μας και δημιουργεί εκπαιδευτικούς πολλών ταχυτλητων (όσν αφορά το ωράριο) χωρίς τις αντίστοιχες απολαβές.

(Έχει ξαναγίνει συζήτηση για το θέμα καθώς το είχε θίξει μια άλλη μητέρα).

 

Τώρα, το νομικό πλαίσιο αναφέρει ότι η πρωινή ζήνη εφαρμόζεται αν τη ζητήσουν τουλάχιστων 5 γονέις νηπίων (όχι προνηπίων) από ένα τμήμα (όχι σχολέιο). Δηλαδή, αν ένα νηπιαγωγείο έχει 2 τμήματα, και ζητήσουν ΠΖ 5 γονείς προνηπίων δεν θα γίνει ΠΖ, αν ζητήσουν 2 γονείς από το ένα τμήμα και 3 από το άλλο πάλι δεν θα γίνει.

 

Ως γονείς, φυσικά και έχετε δικάιωμα να τη ζητάτε.

Ως νηπιαγωγοί ωφείλουμε να ενημερώνουμε για τους λόγους που είμαιστε κατά.

Από εκεί και πέρα, αν μαζευτούν τα παιδιά για ΠΖ, τότε βλέπουμε τι κάνουμε (σε πολλά σχολεία, με την κάλυψη της ΔΟΕ, απλά δεν παρουσιάζονται οι νηπιαγωγοί και επειδή έτσι καια λλιώς δεν πληρώνονται γι' αυτ'ή την έξτρα ώρα, δεν καλύπτονται να τους κάνουν και παρακράτηση χρημάτων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

πηγα κ εγω να κανω την αιτηση μου, μου εδωσαν ενα συγκεκριμενο χαρτι να συμπληρωσει ο γιατρος μας για τα νηπια κ τα προνηπια το ιδιο ειναι.

Εμεις ειχαμε παει ηδη και οταν του παμε θελουμε χαρτι για το σχολειο μας εδωσε ενα το οποιο ομως δε τους καλυπτει...τωρα πρεπει να

ξανατρεχω στο γιατρο. τελοσπαντωςν κι εγω λοιπον το σκαναρα μηπως το χρειαστειτε κι εσεις (αν τυχει να πατε στο γιατρο πριν πατε να κανετε αιτηση) στο νηπιαγωγειο)

και αν το θελετε μπορειτε να το βρειτε εδω http://oi53.tinypic.com/34ngv0h.jpg

 

επισης μου ειπε η διευθυντρια πως μπορω να παω και σε αλλο ενα νηπιο να κανω αιτηση για προνηπιο χωρις δικαιολογητικα, αν δε μας παρουν αυτοι μηπως εκει εχει θεσεις, και αν παμε εκει θα μεταφερθουν τα δικαιολογητικα...

Θα παω τι εχω να χασω, αφου κιολας μου το ειπε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.

Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.

Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.

Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

 

Μια αγανακτισμένη μάνα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.

Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.

Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.

Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

 

Μια αγανακτισμένη μάνα

 

Να σου πω τα ωράρια

 

Ολοήμερο χωρίς ΠΖ: 1η βάρδια 8:00-11:45, 2η βάρδια 11:30-15:45

Ολοήμερο με ΠΖ: 1η βάρδια 7:00-11:45, 2η βάρδι 11:30-15:45

Κλασικό χωρίς ΠΖ: 8:15-12:30

Κλασικό με ΠΖ: 7:00-12:30

 

Μισθός σταθερός. Ωράρια διαφορετικά ανάλογα στο τι σχολέιο είσαι.

 

Πίστεψε με, αυτά είναι τα ωράρια. Αν τώρα, σε κάποιο σχολείο μοιράζουν τη 1 ώρα σε 2 μισάωρα, αυτό είναι "παράνομη" απόφαση των νηπιαγωγών.

Επίσης, γνωρίζω πολύ καλά ότι η ΠΖ ΔΕΝ εφαρμόζεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας αλλά τμήματος για τον πολύ απλό λόγο ότι τα παιδιά δεν μπορούν να αλλάζουν τάξεις κάθε τόσο. Χρειάζονται σταθερότητα.

 

Αγανακτισμένη ίσως έχεις και δίκιο που είσαι, αλλά μην είσαι με το σχολέιο, παρά με το υπουργείο που νομοθετεί απλά για να νομοθετεί!

(Άσε που το μέλλον των ολοημέρων είναι αβέβαιο, ειδικά μετά τη φετεινή απόφαση για τα ολοήμερα δημοτικά)

 

Και ξαναλέω ότι η ΠΖ είναι μόνο για τα νήπια και όχι για προνήπια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

(Εγκύκλιος Αριθ.Πρωτ. Φ.32/ 288/ 108599/Γ1/3 - 9 - 2010)

edit admin

Δείτε εδώ την εγκύκλιο http://parents.org.gr/images/upload/olohmero_nhpiagogeio.pdf

 

Δ. Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου

Χωρίς πρωινή Ζώνη (08.00-16.00). Με πρωινή Ζώνη (7.00-16.00)

 

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ορίζεται με τη με αριθμ. Φ. 32/190/81670/Γ1/20-7-2007 (ΦΕΚ 1420/2007 τ.Β΄ ) Υπουργική Απόφαση.

α. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο : Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 08.00 έως τις 12.00, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.45 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.45 έως τις 12.00.

 

β. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο με λειτουργία Πρωινής Ζώνης : Η προσέλευση των νηπίων στην Πρωινή Ζώνη ξεκινά από τις 7.00 και ολοκληρώνεται στις 7.30. Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 07.00 έως τις 11.30, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.15 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.15 έως τις 11.30.

 

γ. Για τη λειτουργία της Πρωινής-Προαιρετικής ζώνης στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας, λαμβανομένου πάντοτε υπόψη και του κοινωνικού χαρακτήρα του θεσμού. Οι Διευθυντές Π.Ε. και οι Προϊστάμενοι Γραφείων Π.Ε. είναι υπεύθυνοι για την επίβλεψη λειτουργίας της Πρωινής Ζώνης εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις.

Επισημαίνεται ότι σε όσα Νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί Πρωινή Ζώνη, οι Νηπιαγωγοί με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς των νηπίων/προνηπίων για τις προϋποθέσεις λειτουργίας της (5 τουλάχιστον νήπια πρώτης ηλικίας) και να δεχτούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων.

 

 

Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.

 

 

Δεν είπα ότι δεν είναι!

Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.

Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.

Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!

Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.

Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.

Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

 

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.

 

 

Κοίτα, εγώ είπα τη γνώμη μου (που είναι και γνώμη των περισσότέρω νηπιαγωγών). Από εκεί και πέρα, εσύ ως γονέας κάνεις ό,τι θέλεις...

 

(Όσο για το θεσμικά, από την αρχή στο είπα ότι έχεις δίκιο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι!

Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.

Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.

Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!

Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.

Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.

Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

 

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!

Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???

Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???

Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...:(

 

 

Αυτή είναι η άποψη μου!

Δεν ντρέρπομαι γι'αυτό που πιστεύω και δεν διστάζω να το λέω.

Όσο για το 4ωρο, ένα θα σου πω....Εσύ έχεις δικαίωμα στη δουλειά σου να πας στην τουαλέτα; Γιατί εγώ δεν το έχω.....

 

Αν με θεωρείς προκλητική, απλά λυπάμαι....

 

Και το σταματώ εδώ το θέμα.

Δικαίωμα σου να πιστεύει ό,τι θές και δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω την κα Στυλιανάκη, που ενδιαφέρθηκε για το θέμα, και δεύτερον θα ήθελα να ενημερώσω ότι χθες το Υπουργείο Παιδείας έβγαλε νέα εγκύκλιο (Φ.50/288/63058/Γ1/2-6-2011) "Προγραμματισμός λειτουργίας ολοήμερων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2011-2012".

Σε κάποιο σημείο αναφέρεται" Με ευθύνη των Δ/ντών των ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων και των Προϊσταμένων των ολοήμερων Νηπιαγωγείων θα πρέπει να δίνονται στους γονείς τα έντυπα "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" (1) ή (2) που επισυνάπτονται. Επίσης, το έντυπο "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" καθώς και οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής αίτησης για εγγραφή μαθητή σε ολοήμερο τμήμα, θα πρέπει να είναι αναρτημένα σε εμφανές σημείο για την ενημέρωση των γονέων."

Τουλάχιστον τώρα ας ελπίσουμε ότι οι Νηπιαγωγοί θα ενημερώνουν τους γονείς.

 

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ (2)

 

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

 

 

• Δηλώνω ότι επιθυμώ να συμμετέχει/χουν το/α παρακάτω τέκνο/α μου στο πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου (αποχώρηση 15.45-16:00). *

• Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να παρακολουθήσει/σουν την πρωινή ζώνη 7:00-8:00. *

 

Ονοματεπώνυμο Γονέα ……………………………………………………………

 

Ονοματεπώνυμο παιδιού 1.………………………………….................……………

ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

2.…………………………………………….…………

ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

 

Ο / Η Αιτ……… - Δηλ…………

 

Η φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική μέχρι τη λήξη του

 

* Συμπληρώνετε με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...