Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ (νεοδιοριστης )


kapa

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΑΠΥ ΤΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΜΙΣΘΩΤΗ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΠΧ 5755100 3702405 54746609 ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

Ως τι διορίστηκες? Αν είσαι συμβασιούχος το ζήτημα είναι περίπλοκο.

Αν διορίστηκες ως αορίστου χρόνο, έχεις όλα τα δικαιώματα που αναφέρονται στον κώδικα (ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3528 ΦΕΚ Α 26/9.02.2007)

Link to comment
Share on other sites

εχω διοριστει σαν μονιμος υπαλληλος σε οργανικη θεση. μου ειπαν κατι για ενα εννιαμηνο αδεια το οποιο μπορω να παρω και σε μορφη μειωμενου ωραριου αλλα μου βαζουν μεσα και την αδεια κυησης και την αδεια λοχειας τις οποιεσ χανω γιατι ο μπεμπης μου οταν διοριστικα ηταν ηδη 6 μηνων.! γενικα αυτο το 9μηνο ανατροφης μπεμπη ειναι συνολο με το 2μηνο κυησης-τοκετιυ και με το τριμηνο λοχειας ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

αφου το παιδι ειχε ηδη γεννηθει οταν διοριστηκες φυσικα και δε δικαιουσαι διμηνη κυησης και τριμηνη λοχειας!Μα ειναι δυνατο με γεννημενο παιδι να παρεις αδεια εγκυου και λεχωνας;;!!!Δικαιουσαι αυτο που σου ειπαν ,το εννιαμηνο που δεν μπορει να διακοπει(δηλ να παρεις τωρα δυο μηνες και τους αλλους μετα,υποχρεωτικα το παιρνεις συνεχομενα),μπορεις να το παρεις οποιαδηποτε στιγμη ,μεχρι να γινει το παιδι 4 χρ ή να επιλεξεις μειωμενο ωραριο,κατα δυο ωρες ημερησιως για δυο χρονια(ή ενα χρονο,σ'αυτο δεν ειμαι σιγουρη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω διοριστει σαν μονιμος υπαλληλος σε οργανικη θεση. μου ειπαν κατι για ενα εννιαμηνο αδεια το οποιο μπορω να παρω και σε μορφη μειωμενου ωραριου αλλα μου βαζουν μεσα και την αδεια κυησης και την αδεια λοχειας τις οποιεσ χανω γιατι ο μπεμπης μου οταν διοριστικα ηταν ηδη 6 μηνων.! γενικα αυτο το 9μηνο ανατροφης μπεμπη ειναι συνολο με το 2μηνο κυησης-τοκετιυ και με το τριμηνο λοχειας ή οχι?

 

Κάπα ,εχω εννιάμηνο ανατροφής. Γέννησα Μάιο και επιστρέφω 10/6 /2009 με άδεια λοχείας,κανονική του 2008 ολόκληρη και εννιάμηνο.Ως μόνιμος υπάλληλος(ακόμα και δόκιμος) δικαιούσαι το εννιάμηνο(καμία σχέση η άδεια κύησης και λοχείας,καμία εφόσον είχες ήδη γεννήσει).Ο προιστάμενός σου υπολογίζει 2 ώρες επί 2 χρόνια και 1 ώρα επί άλλα 2(σύνολο 4 χρόνια μειωμένου=περίπου 9 1/2 μήνες).Επίσης η κανονική σου άδεια είναι χώρια.Πρώτα θα πάρεις την κανονική άδεια του 2008 και μετά το εννιάμηνο,γιατί(τουλάχιστον σε εμάς αν δεν πάρεις την κανονική π.χ του 2008 μέχρι το Μάρτιο του 2009 τη χάνεις και δεν την πληρώνεσαι).Για καλύτερη ενημέρωση επικοινωνείς με Επιθεώρηση εργασίας περιφέρειας που υπάγεται η εργασία σου(π.χ.εργασία στα Σπάτα επικοινωνείς με επιθεώρηση Ανατολικής Αττικής) και τα τηλέφωνα τα βρίσκεις ακόμα και στο 11880.Εκείνοι εκτός του ότι σε ενημερώνουν ,αν υπάαρξει πρόβλημα αναλαμβάνουν να "αναλάβουν "και τον εργοδότη.Απλά του τηλεφωνούν..Σε δημόσια υπηρεσία είσαι,μην τους λυπάσαι,όλες τα ίδια κάνουν(μη σου μιλήσω για τις άδειες επαπειλούμενης κύησης,το αφήνω όταν ξαναμείνεις έγκυος),μη φοβάσαι.Και κανείς δεν θα σου πεί τίποτα.Εσύ το παιδί σου να σκέφτεσαι.Μέχρι να γυρίσεις ίσως να έχει αλλάξει και προιστάμενος.Επίσης αν υπάρχει συνδικαλιστικό όργανο,ενημέρωσέ τους.Και αυτοί μετράνε.Εγώ κάτι προβλήματα είχα στην προηγούμενη υπηρεσία με την άδεια εξετάσεων για το μεταπτυχιακό.Την πήρα τελικά με τηλεφώνημα στο συνδικάτο.Αυτά.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

kappa

σίγουρα δεν δικαιούσαι τους 2 μήνες πριν και τους 3 μετά.

Ρώτησε, όμως, αν δικαιούσαι το 9μηνο ή τις μέρες που μένουν εφ' όσον το παιδί είναι 6 μηνών ήδη. Δλδ υπολογίζονται βάσει των ωρών του μειωμένου ωραρίου που σου μένει (2 ώρες μέχρι 2 ετών & 1 ώρα μέχρι 4) σε πόσες ώρες/μέρες αντιστοιχούν.

Η κουνιάδα μου, που διορίστηκε όταν ο γιος της ήταν 13 μηνών, δικαιούται 3 μήνες από το 9μηνο, γιατί σε τόσο αντιστοιχούσαν οι ώρες του μειωμένου ωραρίου.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ επιμένω οτι καλύτερα να σε ενημερώσουν πιο αρμόδιοι απο εμάς.

Η άδεια ανατροφής και το εννιάμηνο είναι 2 παρόμοια αλλά διαφορετικά πράγματα.Δε σχετίζεται η άδεια ανατροφής με το πόσος χρόνος μένει,στο αμιγώς δημόσιο.Την άδεια ανατροφής δικαιούσαι να τη ζητήσεις μέχρι 4 ετών π.χ αν υιοθετήσεις παιδί 3 ετών δικαιούσαι άδεια ανατροφής .Άδεια ανατροφής δικαιούνται και οι πατεράδες(μειωμένο δεν δικαιούνται) και πολλοί την παίρνουν όταν είναι στο δημόσιο και η σύζυγος στον ιδιωτικό.

 

Εν πάση περιπτώσει,εγώ που έχω ξαναλέω άδεια ανατροφής,είμαι σε ΔΕΚΟ με ασφάλιση ΙΚΑ και είχα και επαπειλούμενη και οτι υπάρξει στο μέλλον θα το πάρω και αυτό, θα πρότεινα να ρωτήσεις την επιθεώρηση εργασίας(ένα τηλέφωνο δεν είναι τίποτα) διότι άλλο οι Συλλογικές συμβάσεις εργασίας και άλλο οι εταιρικές συμβάσεις΄των ΝΠΙΔ και αυτές των ΟΤΑ που διορίστηκες.Εγώ π.χ δεν δικαιούμαι άδεια ανατροφής αλλά εννιάμηνο και ο υπολογισμός έγινε όπως είπα(εγώ τον έκανα)και βγήκε 9 1/2 μήνες.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

athoa αυτό που λες δεν νομίζω ότι ισχύει στο δημόσιο.

Εγώ δουλεύω στο στενό δημόσιο τομέα και δικαιούμαι άδεια λοχείας (5 μήνες 2 πριν 3 μετά) και άδεια ανατροφής που είναι το γνωστό 9 μηνο...δηλαδή άδεια ανατροφής και 9μηνο είναι το ίδιο και το αυτό. Καμιά διαφορά. Και φυσικά δίνεται εν μέρει, ως ποσοστό επί του 9μηνου, αν διοριστείς όταν ήδη έχεις γεννήσει, όπως αναφέρθηκε ήδη από κάποιους παραπάνω.

 

Αυτά που λέω αναφέρονται στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα και κατά κανόνα ταυτίζονται με αυτά του δημοτικού κώδικα ο οποίος ισχύει στα ΟΤΑ (δήμους, νομαρχίες κλπ).

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δίνεται εν μέρει, ως ποσοστό επί του 9μηνου, αν διοριστείς όταν ήδη έχεις γεννήσει, όπως αναφέρθηκε ήδη από κάποιους παραπάνω.

 

Δινοταν εν μερει μεχρι πριν τρια χρονια,γιατι υποχρεωτικα πηγαινε αμεσως μετα την τριμηνη αδεια λοχειας.Τωρα που μπορεις να παρεις το εννιαμηνο οποιαδηποτε στιγμη (μεχρι να κλεισει το παιδι τα 4),το δικαιουσαι ολοκληρο.Και φυσικα η αδεια ανατροφης και το εννιαμηνο ειναι το ιδιο,οπως σωστα επισημαινεις στην athoa.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και φυσικά δίνεται εν μέρει, ως ποσοστό επί του 9μηνου, αν διοριστείς όταν ήδη έχεις γεννήσει, όπως αναφέρθηκε ήδη από κάποιους παραπάνω.

 

Δινοταν εν μερει μεχρι πριν τρια χρονια,γιατι υποχρεωτικα πηγαινε αμεσως μετα την τριμηνη αδεια λοχειας.Τωρα που μπορεις να παρεις το εννιαμηνο οποιαδηποτε στιγμη (μεχρι να κλεισει το παιδι τα 4),το δικαιουσαι ολοκληρο.Και φυσικα η αδεια ανατροφης και το εννιαμηνο ειναι το ιδιο,οπως σωστα επισημαινεις στην athoa.

 

αυτό που λες το ξέρω ότι ισχύει μόνο για τους εκπαιδευτικούς. Μπορούν να το πάρουν ολόκληρο μέχρι και την ηλικία των 4. Είσαι σίγουρη ότι άλλαξε και για τους υπολοίπους δημοσίους υπαλλήλους?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουπς,ειμαι εκπαιδευτικος και σ'εμας ισχυει.Θεωρησα οτι ισχυει για ολο το δημοσιο.Μαλλον χρειαζεται να το διευκρινησει καποια που δουλευει σε αλλη υπηρεσια(γιατι ομως να μην ειναι ιδιο το καθεστως των αδειων;

Link to comment
Share on other sites

ουπς,ειμαι εκπαιδευτικος και σ'εμας ισχυει.Θεωρησα οτι ισχυει για ολο το δημοσιο.Μαλλον χρειαζεται να το διευκρινησει καποια που δουλευει σε αλλη υπηρεσια(γιατι ομως να μην ειναι ιδιο το καθεστως των αδειων;

 

Όχι ο κωδικάς αδειών για τους εκπαιδευτικούς διαφέρει από τους υπολοίπους δημοσίους υπαλλήλους (ακόμη και για περιπτώσεις άδειας επαπειλούμενης κύησης κλπ). Επίσης υπάρχουν διαφορές στις άδειες ακόμη και μεταξύ των δημοτικών (ΟΤΑ) και δημοσίων υπάλληλων αλλά όχι τόσο σημαντικές όσο με αυτές των εκπαιδευτικών.

Για τους εκπαιδευτικούς το ξέρω ότι ισχύει σίγουρα το 9 μηνο ανεξαρτήτου ηλικίας βρέφους και μέχρι τα 4. Για τους υπολοίπους είμαι βέβαιη ότι δεν ίσχυε ποτέ και ούτε έχει αλλάξει κάτι γιατί τα ψάχνω τελευταία και θα το είχα ακούσει. Πάει με ποσοστό επί του 9 μηνου με βάση την ηλικία του παιδιού.

 

Το ότι υπάρχουν διαφορές οφείλεται στο ότι υπάρχουν 3 διαφορετικοί υπαλληλικοί κώδικες, ο δημοτικός για ΟΤΑ, ο δημοσιουπαλληλικος για στενό δημόσιο τομέα, και αυτός των εκπαιδευτικών που δεν γνωρίσω πως λέγεται ακριβώς. Σίγουρα τώρα που το σκέφτομαι θα υπάρχουν και άλλοι όπως αυτός των στρατιωτικών αλλά δεν το έχω ψάξει μέχρι εκεί.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή δουλεύω σε Νομαρχία και τα έχω ψάξει, ξέρω ότι δεν δικαιούσαι άδεια τοκετού και άδεια λοχείας αλλά δικαιούσαι άδεια ανατροφής τέκνου κατ' αναλογία του εννεαμήνου. Ολόκληρο εννιάμηνο θα δικαιούσουν αν είχες γεννήσει τώρα. Όμως δικαιούσαι 2 ώρες μέχρι να γίνει το παιδί 2 χρονών και 1 ώρα μέχρι να γίνει 4 ετών. Αυτά υπολογίζονται με κάποιον μαθηματικό τύπο που έχουν στα τμήματα προσωπικού. Δε θα σου βγει ακριβώς εννιάμηνο αλλά λίγο πιο κάτω.

Αν θέλεις, στείλε μου p.m. να μου πεις σε ποια νομαρχία έχεις διοριστεί κι αν είμαστε στην ίδια να σου πω σε ποιον υπάλληλο θα απευθυνθείς.

Έχεις αναλάβει υπηρεσία ή πρόκειται να αναλάβεις σύντομα?

Σε ρωτάω, διότι στη νομαρχία που εργάζομαι περιμένουμε να διοριστούν σύντομα οι μηχανικοί, όμως ακόμη δεν έχουν διοριστεί αλλά είναι στη διαδικασία διορισμού.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην σας ευχαριστω ολεσ!

athoa εισαι το προτυπο μου! ειμαι ετοιμη να μαθω για την επαπειλουμενη.

Εμενα μου δινουν μειωμενη την 9μηνη, δε μου εχουν πει ακομα ποσο μου κοβουν, θα μου στειλουν χαρτι λεει.μαλλον κανα δυο μηνες χανω :cry: ομως δε μου ειπαν οτι δικαιουμαι και κανονικη αδεια, γενικα ψλοντρεπομαι να ρωτησω κιολαςθα μου το ελεγαν πιστευω, απο αυτες θα τους παρω τους μισθους?

θα παρω ομωσ στα τηλεφωνα που μου ειπατε, και ξθα επανελθω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άρα είναι, όπως σου τα είπα. Κουτσουρεμένο το 9μηνο. Πάει αναλογικά με την ηλικία του μωρού σου.

Εφόσον διορίστηκες τώρα, δεν δικαιούσαι κανονική άδεια.

Κανονική άδεια ο νεοδιόριστος δικαιούται εφόσον έχει συμπληρώσει 2 μήνες υπηρεσίας. Από εκεί και ύστερα για κάθε μήνα που δουλεύει δικαιούται 2 μέρες ανά μήνα.

Απ' ότι κατάλαβα μάλλον δεν έχεις εργαστεί καθόλου, γι' αυτό δεν σου είπαν για κανονική άδεια.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Athoa, όποτε μπορέσεις, ενημέρωσέ με για την άδεια επαπειλούμενης κύησης σε παρακαλώ. Δουλεύω σε Υπουργείο και θα ήθελα να είμαι ενημερωμένη για το θέμα αυτό, γιατί είμαι σε τμήμα που καπνίζουν σαν φουγάρα :mad: και θέλω από την πρώτη στιγμή να "την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια"....

Link to comment
Share on other sites

Athoa, όποτε μπορέσεις, ενημέρωσέ με για την άδεια επαπειλούμενης κύησης σε παρακαλώ. Δουλεύω σε Υπουργείο και θα ήθελα να είμαι ενημερωμένη για το θέμα αυτό, γιατί είμαι σε τμήμα που καπνίζουν σαν φουγάρα :mad: και θέλω από την πρώτη στιγμή να "την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια"....

 

είμαι σε παρόμοια κατάσταση με την δική σου, δουλεύω σε υπουργείο και είμαι τώρα σε άδεια επαπειλούμενης...τι θέλεις να μάθεις?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen μου, ο Θεός σε έστειλε...Λοιπόν, πρέπει ο γιατρός σου να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο? επίσης αυτό που με προβληματίζει είναι κατά πόσο μπορεί ένας γιατρός να σου γράψει άδεια επαπειλούμενης κύησης με μόνο το λόγο ότι είσαι σε χώρο καπνιστών. εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό, αλλά δεν ξέρω... πάντως είναι όλοι οι συνάδελφοι αναίσθητοι και δεν υπάρχει περίπτωση να με σεβαστούν :mad:

Link to comment
Share on other sites

mimi εμένα η γιατρός μου είναι ούτως ή άλλως σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δεν ξέρω αν από ιδιωτικό υπάρχει πρόβλημα...εμένα που είχα αναγούλες, εμετούς και ζαλάδες δεν μπορούσε στο χαρτί να μου γράψει μόνο αυτά γιατί δεν περνάνε από την επιτροπή (αν είναι δυνατόν :!: ) οπότε έγραφε και πιο χοντρά πράγματα (σταγόνες αίμα κλπ)...το καταλαβαίνει και ο γιατρός ότι πρέπει να κάτσεις...εγώ δεν μπορούσα να κάνω βήμα όχι να πάω δουλειά...

 

μετά θα περάσεις από επιτροπή αλλά είναι τυπική διαδικασία...

 

Είσαι μόνιμη?

 

οταν λείπεις με επαπειλούμενη δεν πληρώνεσαι το Κίνητρο Απόδοσης (θα στο κρατήσουν δηλαδή αναδρομικά). Αυτό το παίρνεις μόνο αν έχεις αποδεικτικά ότι έχεις κάνει νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο. Αντίθετα αν ήσουν σε ΟΤΑ θα το έπερνες το Κ.Α. μόνο με την βεβαίωση γιατρού από δημόσιο νοσοκομείο αλλά άλλοι κώδικες ισχύουν σε αυτούς και σε μας...

 

πάντως ρώτα την υπηρεσία σου στο τμήμα αδειών για το αν θα δεχθούν χαρτί από ιδιωτικό γιατρό. Κάθε φορέας λειτουργεί διαφορετικά.

 

Καλή τύχη :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, ειμαι νεα στο φορουμ και πραγματικα εχω ενθουσιαστει με το πληθος των πληροφοριων και συζητησεων...

θα μπω απ΄ευθειας στο θεμα μηπως μπορειτε να με βοηθεισετε....

δουλευω σε ιδιωτικο τομεα...την αλλη βδομαδα γινομαι 30 και πανω που λεγαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες με τον συζυγο για παιδακι με ενημερωνουν για ενα διορισμο σε νομαρχια που ειχα κανει αιτηση σε προκυρηξη πριν 2,5 χρονια...αλλα ειναι πολυ μακρια...την δεχτηκα ,βεβαια μου ειπαν οτι το πολυ σε κανα εξαμηνο θα με καλεσουν να παω...βεβαια για να μπορεσω να κανω κατι σε οτι αφορα μεταθεση-μεταταξη(δεν ξερω ακριβως την σωστη ορολογια) στον τοπο μου οπου υπαρχει-βαση σημερινου καθεστωτως-νομαρχια πρεπει να περασουν 2 χρονια υπηρεσιας για να κανω αιτηση...και ρωταω...

αν ειμαι εγκυος...(αχ!!!:) ):rolleyes:..πχ γενναω νοεμβρη'10...αν με καλεσουν τοτε , τι δικαιουμε;

μόνο το 5 μηνο λοχειας και μετα το 9μηνο;απο την κανονικη του 2010 θα δικαιουμε κατι;αν το 5μηνο ληγει τον Απριλη'11 μπορω να παρω καπακι το 9 μηνο και την αδεια του 2011(υπο ποιες προυποθεσεις);

και για να γινω πιο συγκεκριμενη πως μπορω ως νεοδιοριζομενη να τραβηξω την διετια και κατι παραπανω για να μπορεσω να ερθω στον τοπο μου χωρις να αποχωριστω το μωρο μου;....μιλαμε για 6 ωρες...αποσταση απο τον τοπο μου...

σας παρακαλω βοηθηστε με...θελουμε τοσο να κανουμε ενα παιδακι...και στην ιδεα οτι θα πρεπει να το αφησω για να υπηρετησω τοσο μακρια τρελλαινομαι...

ευχαριστω...:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είμαι μητέρα δύο παιδιών εκ των οποίων το ένα είναι 34 μηνών και διορίστηκα μόλις σε δημόσιο νοσοκομείο. Μου είπαν απο το γραφείο προσωπικού οτι δικαιούμαι άδεια ανάλογικα με την ηλικία του παιδιού και όχι όλο το εννιάμηνο. Είχα στείλει στο σύλλογο της ειδικότητας μου γραπτά ερώτημα αν δικαιούμαι όλο το εννιάμηνο και μου απάντησαν γραπτώς οτι το δικαιούμαι όλο μέχρι να πάει το παιδί 4 ετών εκτός αν εχω κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου(δεν έχω κάνει αφού τώρα διορίστηκα) .....έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ??? απο το γραφείο προσωπικού μου είπαν οτι δικαιούμαι ενα μήνα υπόλοιπο άδεια λόγω της ηλικίας του παιδιού τι να κάνω να τους παρουσιάσω το έγραφο που μου έστειλαν απο το σύλλογο?? ο σύλλογος ανήκει στο υπουργείο υγείας δεν είναι ιδιωτικός ή οτιδήποτε άλλο τελικά τι ισχύει??? αυτά ..... ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι σιγουρο πως δεν παιρνεις ολο το 9 μηνο αλλα μερος αυτου που αναλογει στην ηλικια του παιδιου.Το παιδακι σου θα κλεισει τα 3 οποτε η παιρνεις μειωμενο ωραριο μεχρι να κλεισει να 4 δλδ για εναν χρονο και κατι ή παιρνεις την αναλογα ωρων που αντιστοιχει στο μειωμενο ωραριο σε συνεχομενο χρονο που σωστα σου απαντησαν πως ειναι γυρω στον μηνα.

σου παραθετω τον νομο για να δεις τι γραφει...

Σημειώνεται ότι ειδικά ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος που κατά το διορισμό του έχει τέκνο ηλικίας κάτω των τεσσάρων (4) ετών δικαιούται να λάβει συνεχόμενη άδεια ανατροφής τέκνου τόσης διάρκειας όσο είναι, με βάση το ισχύον μειωμένο ωράριο, το άθροισμα των ωρών οι οποίες απομένουν από την ημερομηνία του διορισμού του μέχρι τη συμπλήρωση του 4ου έτους της ηλικίας του τέκνου του, πέραν του οποίου η συνέχιση της άδειας δεν είναι επιτρεπτή.

Ο νομος που το αναφερει ειναι

Αριθμ. Πρωτ.:ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 590 /οικ. 14346/29.5.2008 Χορήγηση αδειών σύμφωνα με τον Υπαλληλικό Κώδικα και τον Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων.

Υπαρχει και ενας μαθηματικος τυπος που με βαση αυτον υπολογιζουν τον χρονο που σου αναλογει για να παρεις

Ειδικά για την μετατροπή του μειωμένου ωραρίου σε συνεχόμενη άδεια δύναται να χρησιμοποιηθεί ο ακόλουθος μαθηματικός τύπος:

 

 

1452 ώρες* - Χ ώρες**

9 μήνες χ -------------------------------

1452

* 1452 ώρες: ο αριθμός των ωρών που αντιστοιχεί στο σύνολο του μειωμένου ωραρίου από την λήξη της λοχείας έως το τέκνο να γίνει τεσσάρων (4) ετών.

 

** X ώρες: ο αριθμός των ωρών του μειωμένου ωραρίου που διανύθηκε από τη λήξη της λοχείας (3μήνο) έως την ημέρα της αίτησης για τη χορήγηση της συνεχόμενης άδειας, οι οποίες θα μετρηθούν αρχικώς σε εργάσιμες ημέρες (22 εργάσιμες ημέρες ανά μήνα) και κατόπιν θα μετατραπούν σε ώρες πολλαπλασιαζόμενες αναλόγως είτε με το 2 είτε με το 1 (διότι 1 ή 2 ώρες είναι το ημερήσιο μειωμένο ωράριο ανάλογα με την ηλικία του τέκνου).

Μπορεις να κατεβασεις απο το ιντερνετ ολοκληρο τον νομο ωστε να τον διαβασεις και να τον καταλαβεις καλυτερα......

Ελπιζω να βοηθησα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μητέρα δύο παιδιών εκ των οποίων το ένα είναι 34 μηνών και διορίστηκα μόλις σε δημόσιο νοσοκομείο. Μου είπαν απο το γραφείο προσωπικού οτι δικαιούμαι άδεια ανάλογικα με την ηλικία του παιδιού και όχι όλο το εννιάμηνο. Είχα στείλει στο σύλλογο της ειδικότητας μου γραπτά ερώτημα αν δικαιούμαι όλο το εννιάμηνο και μου απάντησαν γραπτώς οτι το δικαιούμαι όλο μέχρι να πάει το παιδί 4 ετών εκτός αν εχω κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου(δεν έχω κάνει αφού τώρα διορίστηκα) .....έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ??? απο το γραφείο προσωπικού μου είπαν οτι δικαιούμαι ενα μήνα υπόλοιπο άδεια λόγω της ηλικίας του παιδιού τι να κάνω να τους παρουσιάσω το έγραφο που μου έστειλαν απο το σύλλογο?? ο σύλλογος ανήκει στο υπουργείο υγείας δεν είναι ιδιωτικός ή οτιδήποτε άλλο τελικά τι ισχύει??? αυτά ..... ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά!!!

 

Εγω ξερω αυτο που ξερεις, ουσα καθηγητρια, δικαιουμαι αν διοριστω εως να παει η μικρη μου 4χρονων ολη την αδεια του 9μηνου που σε μας παει 12μηνο λογω καλοκαιριου.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...