Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίαιτα Dukan????


DimiKgianni

Recommended Posts

Εγώ έκανα τη δίαιτα για 2 μήνες και τώρα βρίσκομαι σε φάση συντήρησης. Έχασα συνολικά 10 κιλά χωρίς να κουραστώ ιδιαίτερα. Κάποια στιγμή βαρέθηκα να τρώω συνέχεια κρέας, κοτόπουλος, ψάρι αλλά ΟΚ... Τώρα δεν ακολουθώ ακριβώς τη συντήρηση όπως τη λέει η δίαιτα απλώς ακολουθώ κάποιους κανόνες σωστής διατροφής (δεν τρώω πρωτεϊνή μαζί με άμυλο, αποφεύγω γλυκά, σάλτσες, αμυλούχες τροφές, κλπ) και συνεχίζω να χάνω βάρος. Αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να τηρήσεις είναι η κατανάλωση πίτουρου βρώμης και νερού για να αποφύγεις προβλήματα δυσκοιλιότητας.

 

Καλές απώλειες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


.εγώ όποτε θελω να χάσω εδώ & χρόνια κάνω την Scarsdale παληά & εγγύηση. Εμενα μου ταιριάζει!!! Καλή δύναμη...:P:idea:

 

Της εριξα μια ματια...και πεινασα! Πρεπει να πεφτει πολυ πεινα βρε παιδι μου...

Εμενα μου ταιριαξε η ντουκαν και τα Χριστουγεννα ειχα χασει τα κιλα που ηθελα αλλα μολις εφαγα κανονικο λιπαρο φαγητο τα ειδα ολα κοκκινα και δεν μπορουσα να σταματησω. Αποτελεσμα σταδιακα ξαναπηρα τα 4 κιλα που εχασα και τωρα εχω παρει αλλα 3!!! Απο αυριο λεω να την ξαναρχισω αλλα θα εξοπλιστω με υλικα για να κανω πολλες συνταγες για να μην νιωθω στερηση γευσης!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ έχω αρχίσει τη μελέτη !!!

 

Αφου εχεις το βιβλιο τα εχεις ολα ;)

 

Καλα εκανες και το πηρες,μου αρεσει και με βοηθησε πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.Μελετησε την καλα και αν πιστευεις οτι σου ταιριαζει μπορεις να την ξεκινησεις.

 

 

Καλες απωλειες :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι στο βιβλίο έχει και συνατγές προσαρμοσμένες στα ελληνικά γούστα όπως σπανακοπιτα, γιαουρτλου μέχρι και μουσακά αλλά και άλλες ενδιαφέρουσες συνταγές και μάλιστα έχει και ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα που προτείνει. Βασικά εμένα προβληματίζει η μονοτονία!! Οπότε με αυτές τις συνταγές κάτι γίνεται.

 

Της εριξα μια ματια...και πεινασα! Πρεπει να πεφτει πολυ πεινα βρε παιδι μου...

Εμενα μου ταιριαξε η ντουκαν και τα Χριστουγεννα ειχα χασει τα κιλα που ηθελα αλλα μολις εφαγα κανονικο λιπαρο φαγητο τα ειδα ολα κοκκινα και δεν μπορουσα να σταματησω. Αποτελεσμα σταδιακα ξαναπηρα τα 4 κιλα που εχασα και τωρα εχω παρει αλλα 3!!! Απο αυριο λεω να την ξαναρχισω αλλα θα εξοπλιστω με υλικα για να κανω πολλες συνταγες για να μην νιωθω στερηση γευσης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το βιβλίο Η δίαιτα Ντουκάν από τις εκδόσδεις κλειδάριθμος και πραγματικά τα εξηγεί όλα αναλυτικά. Μέχρι και συαντάγές έχει. ΔΙαβάζω το βιβλίο γιατί το θεωρώ αξιόπιστη πηγή και συμπληρώνω ότι χρειάζομαι απο τα forums.

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο άνθρωπος που σκεύτηκε αυτή τη δίαιτα που είναι παραλαγή της άτκινσ

πιερ ντουνκαν κρίθηκε ένοχος για εκατοντάδες θανάτους...

αν σας ενδιαφέρει...

 

http://www.iatropedia.gr/articles/read/4512

Link to comment
Share on other sites

Της εριξα μια ματια...και πεινασα! Πρεπει να πεφτει πολυ πεινα βρε παιδι μου...

Εμενα μου ταιριαξε η ντουκαν και τα Χριστουγεννα ειχα χασει τα κιλα που ηθελα αλλα μολις εφαγα κανονικο λιπαρο φαγητο τα ειδα ολα κοκκινα και δεν μπορουσα να σταματησω. Αποτελεσμα σταδιακα ξαναπηρα τα 4 κιλα που εχασα και τωρα εχω παρει αλλα 3!!! Απο αυριο λεω να την ξαναρχισω αλλα θα εξοπλιστω με υλικα για να κανω πολλες συνταγες για να μην νιωθω στερηση γευσης!

 

Μήπως δεν την κατάλαβες....???? έχει απεριόριστες ποσότητες αλλά μόνο τα φαγητά που λέει...εγω ποτέ δεν έχω πεινάσει....;):?::?: :idea:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν την κατάλαβες....???? έχει απεριόριστες ποσότητες αλλά μόνο τα φαγητά που λέει...εγω ποτέ δεν έχω πεινάσει....;):?::?: :idea:

 

Αυτη δεν ειναι η scarsdale? http://diaitaexpress.gr/diaita-express/%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-scarsdale/

 

Αν ειναι η σωστη...τοτε πεφτει πεινα! Ενω στην ντουκαν οντως δεν πεινας λογω της απεριοριστης ποσοτητας...απλα καποια στιγμη ακους τις λεξεις αυγο,γιαουρτι,κρεας και βγαζεις σπυρια! χαχαχα!:D

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το λινκ αλλά και άλλα άρθρα βλέπω ότι ο Ντουκαν καταδικάστηκε για την συνταγογράφηση συγκεκριμένου σκευάσματος και όχι για την διαιτα του.

συνταγογράφησε φάρμακο απαγορευμένο...

κάτι που τον καθιστά αναξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες σας.λοιπον εγω εκανα την διαιτα αυτη για 3 μερες!παρα πανω δεν αντεξα!!!δεν ηταν το θεμα οτι πεινουσα,απλα δεν τρωω πολλα φαγητα και ετρωγα ολη μερα αυγα κ κοτοπουλο!!!ε ποσο να αντεξω η κακομοιρα;;;;😊ακουγα αυγο και ετρεχα!!δεν ηθελα ουτε να το βλεπω!!!εχει βεβαια αποτελεσματα....εχασα 4 κιλα!!!!!εκανα βεβαια και zumba!!!οποια αντεχει ας την δοκιμασει κ θα δει αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

συνταγογράφησε φάρμακο απαγορευμένο...

κάτι που τον καθιστά αναξιόπιστο

 

Συνταγογράφησε το φαρμακο τη δεκαετια του 1970, το οποίο τελικά αποσύρθηκε στη Γαλλία το 2009.

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/09/pierre-dukan-france-mediator-prescription

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας, εγώ έχω ξεκινήσει την ντουκάν εδώ και 15 μέρες και έχω χάσει 6,5 κιλά....θέλω συνολικά να χάσω 35. :oops:

 

Γενικώς δεν έχω κουραστεί γιατί ίσως αυτή την φορά το έχω παρει παρα πολύ στα σοβαρα.

 

Παντως νομιζω πως για όσους θέλουν να χασουν πολλά κιλά είναι πολύ καλή η διαίτα γιατι στην αρχη χανεις αρκετα ευκολα και ετσι φτιαχνει και η ψυχολογια σου για να συνεχισεις.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια κάνω κι εγώ dukan εδώ και 8μέρες και έχω χάσει 2 κιλά περίπου. Βέβαια δεν την κάνω ακριβώς ακριβώς. Νομίζω κάνω κάτι ενδιάμεσο μεταξύ dukan και atkins. Δηλαδή κάποιες φορές τρώω πιο λιπαρά κρέατα αλλά κατά βάση προσέχω να μην το παρακάνω. Επίσης τρώω ένα γιαουρτάκι 2% με φρούτα την ημέρα (αυτά έχουν ζάχαρη αλλά επιτρέπονται απ' ότι φαίνεται σε επόμενη φάση). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στο τέλος της εβδομάδας ξεκινάει η άδειά μου και δε θέλω στις διακοπές να σκέφτομαι συνέχεια τι τρώω. Θέλω να μπορώ να φάω ένα φρουτάκι, ένα χυμό, ένα παγωτάκι. Τα κιλά τα συνολικά που θέλω να χάσω είναι 6 ... κι έχω χάσει τα 2, ίσως χάσω κι άλλο 1 μέχρι την Παρασκευή. Μετά δε θα προλάβω να κάνω την 3η και 4η φάση της dukan που είναι η συντήρηση. Θέλω όμως να διατηρησω αυτά που έχασα ώστε να συνεχίσω το Σεπτέμβριο. Λέτε να γίνεται? Πώς πρέπει να το μεθιδεύσω ώστε να μπορώ να απολαύσω και λίγο τις διακοπές μου και να μην τρώω ειδικά φαγητά?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

η διαιτα ντουκαν ειναι μια χειμικη διαιτα η οποια καταστρεφει τον μεταβολισμο μας ! ναι χανεις κιλα και μετα τα παιρνεις πισω διπλα και τριδιπλα! εγω δεν την εχω κανει , αλλα γνωριζω απο γνωσες μου που την πατησαν! τωρα αν εσεις την επιλεξατε, καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ξερεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι,και ποσες θερμιδες καταναλωνεις,τοτε μπορεις να μεινεις στα κιλα σου ακομα και τρώγοντας πχ ενα παγωτο την ημερα.Διαφορετικα βασιζεσαι στην θεα τυχη και οτι κατσει.

 

Η εναλλακτικη ειναι να τρεφεσαι αποκλειστικα με τροφες χαμηλων θερμιδων,δηλαδη δεν θα φας λαδερα,δεν θα φας παγωτα,δεν θα φας τοστακια απεξω με παριζα και βουτυρο,δεν θα φας χωριατικη που κολυμπαει στο λαδι παρεα με μια φραντζολα ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μην την συνεχισεις αν θες σε μια βδομαδα να τρως πιο ελευθερα αλλα να κανεις αυτη τη βδομαδα ''συντηρηση'' ωστε να μην σου ερθει αποτομα η αλλαγη διατροφης και τα παρεις. Βαλε δηλαδη καθημερινα σαλατα και ενα φρουτο και μερα παρα μερα μια φετα ψωμι. Μετα στις διακοπες μπορεις να φας και κατι επιπλεον και πιστευω αν κρατηθεις δεν θα παρεις αυτα που εχασες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι,και ποσες θερμιδες καταναλωνεις,τοτε μπορεις να μεινεις στα κιλα σου ακομα και τρώγοντας πχ ενα παγωτο την ημερα.Διαφορετικα βασιζεσαι στην θεα τυχη και οτι κατσει.

 

Η εναλλακτικη ειναι να τρεφεσαι αποκλειστικα με τροφες χαμηλων θερμιδων,δηλαδη δεν θα φας λαδερα,δεν θα φας παγωτα,δεν θα φας τοστακια απεξω με παριζα και βουτυρο,δεν θα φας χωριατικη που κολυμπαει στο λαδι παρεα με μια φραντζολα ψωμι.

 

Δηλαδή θεωρείς ότι αν προσέχω κάπως τις θερμίδες μου και κάνω μια ισορροπημένη διατροφή 5γευμάτων θα κρατήσω τα 2 κιλάκια που έχασα με τη dukan κι ας μην έχω κάνει τη φάση συντήρησης της dukan?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μην την συνεχισεις αν θες σε μια βδομαδα να τρως πιο ελευθερα αλλα να κανεις αυτη τη βδομαδα ''συντηρηση'' ωστε να μην σου ερθει αποτομα η αλλαγη διατροφης και τα παρεις. Βαλε δηλαδη καθημερινα σαλατα και ενα φρουτο και μερα παρα μερα μια φετα ψωμι. Μετα στις διακοπες μπορεις να φας και κατι επιπλεον και πιστευω αν κρατηθεις δεν θα παρεις αυτα που εχασες.

 

Ναι κι αυτό μου αρέσει. Να αρχίσω από τώρα να βάζω σιγά σιγά ένα φρούτο την ημέρα και μετά 1-2φέτες ψωμί ολικής.

Μπορούσα να κάνω και τη συντήρηση του dukan για τις επόμενες μέρες που έχει 2 φέτες ψωμί ολικής την ημέρα, 1φρούτο, 2φ/εβδομάδα ζυμαρικά, 2φ/εβδομάδα ελεύθερο γεύμα και 1 μέρα την εβδομάδα καθαρή πρωτεϊνη

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη συγκεκριμένη δίαιτα πριν από ένα χρόνο για 1,5 μήνα με αποτέλεσμα την απώλεια 12 κιλών. Δεν έκανα τη φάση συντήρησης για τον ίδιο ακριβώς λόγο: καλοκαιρινές διακοπές. Ακολουθώντας μια προσεκτική διατροφή (κάνοντας όμως και κάποιες ατασθαλίες, πχ παγωτάκι πότε-πότε) κατάφερα να χάσω άλλα 3 κιλά τα οποία έχω διατηρήσει μέχρι σήμερα με μια φυσιολογική διατροφή χωρίς υπερβολές αλλά ούτε και στερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη συγκεκριμένη δίαιτα πριν από ένα χρόνο για 1,5 μήνα με αποτέλεσμα την απώλεια 12 κιλών. Δεν έκανα τη φάση συντήρησης για τον ίδιο ακριβώς λόγο: καλοκαιρινές διακοπές. Ακολουθώντας μια προσεκτική διατροφή (κάνοντας όμως και κάποιες ατασθαλίες, πχ παγωτάκι πότε-πότε) κατάφερα να χάσω άλλα 3 κιλά τα οποία έχω διατηρήσει μέχρι σήμερα με μια φυσιολογική διατροφή χωρίς υπερβολές αλλά ούτε και στερήσεις.

 

Αχ τι καλά!!!!! Μου άρεσε η περίπτωσή σου ... :D

 

Βέβαια εγώ δεν έχω χάσει όλα τα κιλά που θέλω (θέλω άλλα 4 ... αλλά τώρα λόγω διακοπών σταματάω και βλέπουμε ..

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς ότι αν προσέχω κάπως τις θερμίδες μου και κάνω μια ισορροπημένη διατροφή 5γευμάτων θα κρατήσω τα 2 κιλάκια που έχασα με τη dukan κι ας μην έχω κάνει τη φάση συντήρησης της dukan?

 

 

Θεωρω οτι αν δεν εχεις ιδεα ποσες θερμιδες τρως και ποσες χρειαζεσαι,το πιθανοτερο ειναι οτι στις διακοπες θα παρεις ευκολα οτι εχασες ειδικα αν στοχευεις και στα παγωτα.

 

Αλλα κανονικα το πραγμα ξεκιναει απο αλλου,ποσα κιλα ησουνα,για ποσο καιρο,ποσο γρηγορα τα εχασες,τι κιλα ειναι αυτα που εχασες,ποσα μπορεις να χασεις (ρεαλιστικα).

 

Οπως σου ειπα,μια "ευκολη" λυση ειναι να τρως αποκλειστικα γευματα χαμηλων θερμιδων (εφοσον γνωριζεις ποια ειναι αυτα) χωρις να δινεις μεγαλη σημασια στις ποσοτητες.

 

Μια αλλη "ευκολη" λυση ειναι να κανεις μια διαιτα 1.200 θερμιδων και τιποτα αλλο.

 

Γενικοτερα το θεμα διαιτα ειναι μαθηματικο και ποιοτικο,χρειαζονται και τα δυο για ενα καλο αποτελεσμα.Με το να κανεις κατι στο περιπου,θα εχεις ενα αποτελεσμα στο περιπου,μη διατηρησιμο σε βαθος χρονου

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αν δεν εχεις ιδεα ποσες θερμιδες τρως και ποσες χρειαζεσαι,το πιθανοτερο ειναι οτι στις διακοπες θα παρεις ευκολα οτι εχασες ειδικα αν στοχευεις και στα παγωτα.

 

Αλλα κανονικα το πραγμα ξεκιναει απο αλλου,ποσα κιλα ησουνα,για ποσο καιρο,ποσο γρηγορα τα εχασες,τι κιλα ειναι αυτα που εχασες,ποσα μπορεις να χασεις (ρεαλιστικα).

 

Οπως σου ειπα,μια "ευκολη" λυση ειναι να τρως αποκλειστικα γευματα χαμηλων θερμιδων (εφοσον γνωριζεις ποια ειναι αυτα) χωρις να δινεις μεγαλη σημασια στις ποσοτητες.

 

Μια αλλη "ευκολη" λυση ειναι να κανεις μια διαιτα 1.200 θερμιδων και τιποτα αλλο.

 

Γενικοτερα το θεμα διαιτα ειναι μαθηματικο και ποιοτικο,χρειαζονται και τα δυο για ενα καλο αποτελεσμα.Με το να κανεις κατι στο περιπου,θα εχεις ενα αποτελεσμα στο περιπου,μη διατηρησιμο σε βαθος χρονου

Με μπέρδεψες!!! Προτιμώ την απαντηση της Marias

:):):)

Βασικά όπως εγραψα ήμουν 63 και έχω κάνει 8μερες dukan και εφτασα 61.

Γενικά ξέρω τι πρέπει να κάνω για να διατηρήσω τα κιλά μου γενικα αλλα φοβαμαι τωρα μετα τη dukan!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα σε όλους,

έκανα την Ντουκάν αλλά με έπιασε δυσκοιλιότητα, αν και έτρωγα και πίτουρο βρώμης. Ίσως χρειαζόταν περισσότερο (έτρωγα μόνο 1 κουταλάκι τη μέρα). Προτείνω να μεριμνήσετε για τις φυτικές ίνες και γενικά για το θέμα της δυσκοιλιότητας. Η 1η φάση της επίθεσης είναι πάντως από κάθε άποψη δύσκολη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...