Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

edit admin nραγματοποιήθηκε επεξεργασία του κειμένου της δημοσίευσης απο τους διαχειριστές για να προστεθεί το άρθρο

Παιδιά ενός κατώτερου Θεού

 

 

 

Ρεπορτάζ: Παναγιώτης Βλαχουτσάκος, Φίλιππος Καραμέτος

 

Έντονο παρασκήνιο φαίνεται ότι κρύβεται πίσω από την ξαφνική μείωση θέσεων στους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς του προγράμματος «Δράση Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής» που διενεργήθηκε από την Ελληνική Εταιρεία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης.

 

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα προσκλήθηκαν μητέρες δικαιούχοι (σύμφωνα με την πρόσκληση ενδιαφέροντος με αριθμό πρωτοκόλλου 1035 19/06/21012) να υποβάλλουν τα χαρτιά τους προκειμένου να εξασφαλίσουν μια θέση σε βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό και να επιδοτηθούν τα δίδακτρα μέσω ΕΣΠΑ.

Άνθρακες ο θησαυρός

 

Στην σχετική ανάρτηση που έγινε στον ιστότοπο της Ε.Ε.Τ.Α.Α., αναφερόταν ότι ο αριθμός των εγκεκριμένων θέσεων ανερχόταν στις 80.000. Δηλαδή, μετά την ανάλυση των αιτήσεων, 80.000 μητέρες θα είχαν την δυνατότητα να στείλουν δωρεάν το παιδί τους στον παιδικό σταθμό του δήμου τους.

 

Όλα αυτά όμως μέχρι τη στιγμή που βγήκαν τα αποτελέσματα του προγράμματος. Τότε οι ενδιαφερόμενοι γονείς, διαπίστωσαν έκπληκτοι ότι οι διαθέσιμες θέσεις που αρχικά ανέρχονταν σε 80.000, είχαν μειωθεί ξαφνικά και χωρίς καμία ανακοίνωση-ειδοποίηση σε 34.693. Δηλαδή, πάνω από το 50% των διαθέσιμων θέσεων είχαν «κάνει φτερά» απροειδοποίητα.

 

Τα παράδοξα όμως δεν σταματούν εδώ, καθώς υπήρχαν περιπτώσεις νομών που οι προσφερόμενες θέσεις αυξήθηκαν και άλλες που οι προσφερόμενες θέσεις μειώθηκαν, χωρίς ποτέ να ανακοινωθούν τα κριτήρια με βάσει τα οποία έγιναν οι αλλαγές.

 

Τα ερωτήματα που εγείρονται σχετικά με το πρόγραμμα είναι πολλά.

 

- Για ποιο λόγο δεν έγινε από την αρχή σωστή ενημέρωση σχετικά με τις θέσεις που θα καλύπτονταν από την ΕΕΤΑΑ για να μπορέσουν οι μητέρες να επιλέξουν σωστά;

 

- Γιατί μετά τα αποτελέσματα δεν έχει βγει ακόμη μια επίσημη ανακοίνωση αιτιολόγησης για την ξαφνική μείωση των θέσεων;

 

- Που κατανεμήθηκαν τα χρήματα που έχουν προϋπολογιστεί για αυτό το πρόγραμμα όπως αναφέρονται και στη πρόσκληση;

 

- Με τι κρητήρια σε κάποιους νομούς αυξήθηκαν οι θέσεις, ενώ σε κάποιους άλλους μειώθηκαν δραματικά με αποτέλεσμα να παρατηρείται τεράστια διαφορά στα μόρια εισαγωγής των ωφελούμενων μητέρων από νομό σε νομό;

 

- Γιατί η ΕΕΤΑΑ δεν προέβη σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα/Δομή λόγω υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού, όπως δηλωνόταν στην προκήρυξη, αλλά προέβη σε μείωση των θέσεων των Φορέων/Δομών;

 

Στα κάγκελα οι γονείς

 

Έντονα αντιδρούν εκατοντάδες γονείς καταγγέλλοντας την απαράδεκτη μείωση θέσεων στους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς σε όλη την χώρα.

 

http://www.zougla.gr/greece/article/pedia-enos-katoterou-8eou-581846

 

 

το ειδατε??

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατι τοσος ντορος....στην προσκληση του προγραμματος λεει καθαρα οτι εγκρινονται καποιες θεσεις αλλα πληρωνονται μετα την μοριοδοτηση οσες αθροιστικα θα καλυψουν τον Π/Υ καθε περιφερειας...οταν τελειωσουν τα χρηματα ανα περιφερεια μενουν κενες οι υπολοιπες εγκεκριμενες θεσεις.

Ειναι η δουλεια μου τα προγραμματα και ετσι ειναι παντα....κακη πληροφορηση τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατι τοσος ντορος....στην προσκληση του προγραμματος λεει καθαρα οτι εγκρινονται καποιες θεσεις αλλα πληρωνονται μετα την μοριοδοτηση οσες αθροιστικα θα καλυψουν τον Π/Υ καθε περιφερειας...οταν τελειωσουν τα χρηματα ανα περιφερεια μενουν κενες οι υπολοιπες εγκεκριμενες θεσεις.

Ειναι η δουλεια μου τα προγραμματα και ετσι ειναι παντα....κακη πληροφορηση τι να πω....

 

 

την επιστολη κοπελια την διαβασες???εχεις λαβει μερος στο προγραμμα>??οταν βαζουνε τους πινακες με τις εγκεκριμενες θεσεις εγω μετα καλουμε να διαλεξω με βαση αυτα που δινουνε,,,οταν λοιπον θελω ξεροντας τα μορια μου να βαλω το παιδι μου απαραιτητα μεσω προγραμματος θα δηλωσω σταθμους που εχουν πολλες θεσεις πχ και υαπρχει μεγαλη πιθανοτητα να το παρουν,,,,οπως και εκανα....και ξαφνικα μενεις απεξω,,,,γιατι δεν ειναι ετσι τα πραγματα οπως στα ειπανε,,,,,γιατι ξαφνικα απο τους 74 θεσεις που προσφερε ενας δημοσιος παιδικος δωσανε το οκ για 7!!!στο νομο εβοιας πηρανε συνολο 4-5 παιδακια,,,,τωρα αν αυτο το λες εσυ οτι οκ δε πρεπει επιτελους να απαιτησουμε να μαθουμε τι εγινε και πως γιατι μεσα στη προκυρηξη ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ θα δεις οτι λεει σεπεριπτωση που δεν φτανουντα λεφτα γινεται ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗ΅ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στους σταθμους....ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ....η οποια εγινε και πολυ λαθος αυτα τα ολιγα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την επιστολη κοπελια την διαβασες???εχεις λαβει μερος στο προγραμμα>??οταν βαζουνε τους πινακες με τις εγκεκριμενες θεσεις εγω μετα καλουμε να διαλεξω με βαση αυτα που δινουνε,,,οταν λοιπον θελω ξεροντας τα μορια μου να βαλω το παιδι μου απαραιτητα μεσω προγραμματος θα δηλωσω σταθμους που εχουν πολλες θεσεις πχ και υαπρχει μεγαλη πιθανοτητα να το παρουν,,,,οπως και εκανα....και ξαφνικα μενεις απεξω,,,,γιατι δεν ειναι ετσι τα πραγματα οπως στα ειπανε,,,,,γιατι ξαφνικα απο τους 74 θεσεις που προσφερε ενας δημοσιος παιδικος δωσανε το οκ για 7!!!στο νομο εβοιας πηρανε συνολο 4-5 παιδακια,,,,τωρα αν αυτο το λες εσυ οτι οκ δε πρεπει επιτελους να απαιτησουμε να μαθουμε τι εγινε και πως γιατι μεσα στη προκυρηξη ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ θα δεις οτι λεει σεπεριπτωση που δεν φτανουντα λεφτα γινεται ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗ΅ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στους σταθμους....ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ....η οποια εγινε και πολυ λαθος αυτα τα ολιγα

 

Αυτο που σου εξηγω ειναι το οτι ναι μεν, αρχικα εγκρινουν 74 θεσεις σε ενα σταθμο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα πληρωθουν ολες οι θεσεις. Απλα τοσες ειναι διαθεσιμες -εν δυναμει. Γινεται η μοριοδοτηση, σε ολη την περιφερεια πχ Αττικης, και μετα αναλογα με το ποσα χρηματα εχουν για την περιφερεια περνανε οι πρωτες σε μοριοδοτηση μεχρι και την τελευταια που θα εξαντλησει το ποσο της περιφερειας-μετα, τις αντιστοιχουν σε παιδικους βασει των επιλογων που εχουν κανει οι ιδιες αυτες οι μητερες. Μολις συμπληρωθει το ποσο, ολες οι απο κατω απορριπτονται. Μπορει αυτες που περασαν να μην εχουν δηλωσει και καμμια τους τον σταθμο που λες με τις 74 θεσεις και να παρει 0 θεσεις. Οι μητερες με τα υψηλοτερα μορια, καθοριζουν ποιοι σταθμοι τελικα θα παρουν μερος στο προγραμμα και σε ποιες θεσεις.

Με λιγα λογια το ποσο ανα μητερα που βρισκεται διαθεσιμο, καθοριζει το ποσες θεσεις θα εχει το προγραμμα, κι οχι το αντιστροφο.

Η μειωση που αναφερουν συνεπως, μειωσε τις μητερες αρα θα πληρωθουν λιγοτερες θεσεις.

ΑΝ θελεις, σου δινω κι αλλες πληροφοριες. 15 χρονια υλοποιω τετοια προγραμματα (οχι το συγκεκριμενο, αυτο απλα το ξερω γιατι εχω παλιο συναδελφο εκει).

Η ΕΕΤΑΑ οφειλει να σας τα εξηγησει αυτα, γιατι βλεπω οτι σας αφησε εντελως ανενημερωτους και με το δικιο σας τωρα τα βλεπετε ετσι τα πραγματα. Αυτοι δεν δινουν εγκριση για καθε σταθμο ξεχωριστα, οι μητερες που περνανε με μορια το καθοριζουν! Περνανε ολοι οι σταθμοι, υπαρχουν υπεραριθμες θεσεις και γινεται παντρεμα μαμας-θεσης. ΟΙ υπολοιπες μενουν κενες,οσες να ειναι και σε οποιον σταθμο και να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

koita na dis omos,.....αυτο που λες εσυ οκ να το καταλαβω οτι παει ετσι γιατι καπως ετσι το κανανε,,,,δε μπορουσαν να πουνε ομως απο την αρχη αφου ηξεραν ποσα λεφτα διαθετουν οτι ξερεις μεχρι εκει μας παιρνει τοσα περιπου θα δωσουμε σε θεσεις και λεφτα???γιατι απο τη στιγμη που λεει μεσα οτι σε περιπτωση υπερβασης προυπολογισμου κανουμε μειωση οριζοντια των λεφτων στις δομες (ωστε να εξυπηρετηθουνε και περισσοτεροι ) γιατι δε το κανανε ετσι παντου με αποτελεσμα καπου να εχει αυξηση θεσεων και αλλου μειωση ????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

koita na dis omos,.....αυτο που λες εσυ οκ να το καταλαβω οτι παει ετσι γιατι καπως ετσι το κανανε,,,,δε μπορουσαν να πουνε ομως απο την αρχη αφου ηξεραν ποσα λεφτα διαθετουν οτι ξερεις μεχρι εκει μας παιρνει τοσα περιπου θα δωσουμε σε θεσεις και λεφτα???γιατι απο τη στιγμη που λεει μεσα οτι σε περιπτωση υπερβασης προυπολογισμου κανουμε μειωση οριζοντια των λεφτων στις δομες (ωστε να εξυπηρετηθουνε και περισσοτεροι ) γιατι δε το κανανε ετσι παντου με αποτελεσμα καπου να εχει αυξηση θεσεων και αλλου μειωση ????

 

Σε θεσεις δεν ηταν δυνατον να ξερουν ποσες θα ειναι, αφου η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο αναλογα με την κατηγορια που εντασσεται και δεν μπορουν να ξερουν οι πρωτες σε μοριοδοτηση ανα Περιφερεια, τι ποσο θα τους αναλογει προκαταβολικα. Αφου βγει ο πινακας με τις μητερες, αθροιζουν τα ποσα στις πρωτες σε μορια που τελικα περνανε και ετσι προκυπτει ο αρ θεσεων. Μπορει με το ιδιο ποσο στην Αττικη να ηταν 1000 θεσεις και αλλου 950, αναλογα με το ποσο της μητερας που περασε.

Οταν λες οτι εχει αυξηση ή μείωση θεσεων τι εννοεις; Ανα περιφέρεια; Η ανα σταθμο; Γιατι το δευτερο ειναι πολυ λογικο, η μητερα με τα υψηλα μορια, επελεξε τον ταδε σταθμο κι εκει την βαλανε.

Link to comment
Share on other sites

Σε θεσεις δεν ηταν δυνατον να ξερουν ποσες θα ειναι, αφου η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο αναλογα με την κατηγορια που εντασσεται και δεν μπορουν να ξερουν οι πρωτες σε μοριοδοτηση ανα Περιφερεια, τι ποσο θα τους αναλογει προκαταβολικα. Αφου βγει ο πινακας με τις μητερες, αθροιζουν τα ποσα στις πρωτες σε μορια που τελικα περνανε και ετσι προκυπτει ο αρ θεσεων. Μπορει με το ιδιο ποσο στην Αττικη να ηταν 1000 θεσεις και αλλου 950, αναλογα με το ποσο της μητερας που περασε.

Οταν λες οτι εχει αυξηση ή μείωση θεσεων τι εννοεις; Ανα περιφέρεια; Η ανα σταθμο; Γιατι το δευτερο ειναι πολυ λογικο, η μητερα με τα υψηλα μορια, επελεξε τον ταδε σταθμο κι εκει την βαλανε.

 

 

εννοω ανα περιφερεια/νομο,,,σε καποιους νομους προφανως λογω μεγαλυτερης χρηματοδοτησης υπηρχε μεγαλη καλυψη στις θεσεις,,,,σε αλλους νομους αν δει κανεις τα στατιστικα καλυφθηκε το 2 % απο τις θεσεις που ειχαν πει αρχικα,,,,,

 

επισης να πω κατι ακομη,,,,βγηκανε στην αρχη τα προσωρινα αποτελεσματα των μητερων και ειδανε ποσες ητανε οι δυνητικα ωφελουμενες και θα μπορουσαν να δουνε ποσες περνανε (γιατι και εγω πχ εαν διατηρουσαν τις θεσεις που δηλωσαν θα περναγα ανετα στη πρωτη μου επιλογη 15η) και να κανουνε εναν προχειρο υπολογισμο,,,,δευτερον πριν ακομη μας καλεσουν να καταθεσουμε τα χαρτια μας ειχε βγει ο πινακας με τις θεσεις που λενε οι σταθμοι,,,,και ενεκρινε η εεταα,,,,πριν τον αναρτησουν ενα τυπικο υπολογισμο φανταζομαι θα μπορουσαν να κανουν για να δουνε ενα τυπικο κοστος σε περιπτωση που καλυφθουνε ολες οι θεσεις,,,ετσι δεν ειναι???εαν βλεπανε οτι δε τους παιρνει να καλυψουν τοσες θεσεις ας δινανε ή λιγοτερες σε καθε σταθμο (γιατι και οι σταθμοι βαση των θεσεων τους δινανε μια εγγυητικη ) ή να πουνε σε εμας ξερεις δεν ειανι 80 στον ταδε σταθμο ειναι 40 - 30 ,,,,να κανουν κατι διαφορετικο,,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.μιλησα με ιδιοκτήτρια παιδικού σταθμού και μου είπε ότι το εεταα ζήτησε εκ νέου κονδυλια.το θέμα είναι αν θα εγκριθούν κ ποτε επιτέλους θα εχουμε επίσημη ενημερωση γιατί η σχολικη χρόνια αρχίζει το Σεπτέμβριο κ όλα είναι στον αέρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

 

αναρτήθηκε άρθρο http://parents.org.gr/news/a525

όπως και ανακοίνωση στην κορυφή της σελίδας που παραπέμπει σε αυτό.

Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ή επιπλέον δεδομένα, μπορεί να τα στέλνει στο info(@)parents.gr έτσι ώστε να προστεθούν στο άρθρο.

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στη σελίδα του ΕΕΤΑΑ http://www.eetaa1.gr/index4eetaa1.html στο νέο πεδίο "Συχνές ερωτήσεις για το Πρόγραμμα" δεν αναφέρει πουθενα για το εισοδηματικο πλαφόν των 40000€ ; Παράλειψη ή δεν υπήρχε τελικά πλαφόν;

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που σου εξηγω ειναι το οτι ναι μεν, αρχικα εγκρινουν 74 θεσεις σε ενα σταθμο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα πληρωθουν ολες οι θεσεις. Απλα τοσες ειναι διαθεσιμες -εν δυναμει. Γινεται η μοριοδοτηση, σε ολη την περιφερεια πχ Αττικης, και μετα αναλογα με το ποσα χρηματα εχουν για την περιφερεια περνανε οι πρωτες σε μοριοδοτηση μεχρι και την τελευταια που θα εξαντλησει το ποσο της περιφερειας-μετα, τις αντιστοιχουν σε παιδικους βασει των επιλογων που εχουν κανει οι ιδιες αυτες οι μητερες. Μολις συμπληρωθει το ποσο, ολες οι απο κατω απορριπτονται. Μπορει αυτες που περασαν να μην εχουν δηλωσει και καμμια τους τον σταθμο που λες με τις 74 θεσεις και να παρει 0 θεσεις. Οι μητερες με τα υψηλοτερα μορια, καθοριζουν ποιοι σταθμοι τελικα θα παρουν μερος στο προγραμμα και σε ποιες θεσεις.

Με λιγα λογια το ποσο ανα μητερα που βρισκεται διαθεσιμο, καθοριζει το ποσες θεσεις θα εχει το προγραμμα, κι οχι το αντιστροφο.

Η μειωση που αναφερουν συνεπως, μειωσε τις μητερες αρα θα πληρωθουν λιγοτερες θεσεις.

ΑΝ θελεις, σου δινω κι αλλες πληροφοριες. 15 χρονια υλοποιω τετοια προγραμματα (οχι το συγκεκριμενο, αυτο απλα το ξερω γιατι εχω παλιο συναδελφο εκει).

Η ΕΕΤΑΑ οφειλει να σας τα εξηγησει αυτα, γιατι βλεπω οτι σας αφησε εντελως ανενημερωτους και με το δικιο σας τωρα τα βλεπετε ετσι τα πραγματα. Αυτοι δεν δινουν εγκριση για καθε σταθμο ξεχωριστα, οι μητερες που περνανε με μορια το καθοριζουν! Περνανε ολοι οι σταθμοι, υπαρχουν υπεραριθμες θεσεις και γινεται παντρεμα μαμας-θεσης. ΟΙ υπολοιπες μενουν κενες,οσες να ειναι και σε οποιον σταθμο και να ειναι....

 

Επιτέλους μια φωνή της κοινής λογικής που κατανοεί πώς είναι τα πράγματα από την οπτική του προγράμματος και όχι των υποψήφιων οφελούμενων που προφανώς δε μπορούν να καταλάβουν την εξειδικευμένη "λογική" ενός προγράμματος.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω. Ο βρεφικός που δήλωσα έπαιρνε 24 παιδάκια και τελικά πήρε μόνο 6. Ενώ είχα 47 μόρια και ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα ήμουν μέσα, τελικά έμεινα έξω. Τα 2 παιδιά του δημάρχου μας όμως ήταν μέσα. Πως μάζεψε η σύζυγός του (η οποία εργάζεται στο δήμο) 67 μόρια; Τελικά δεν νομίζω ότι η μοριοδότηση ήταν και τόσο καθαρή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω. Ο βρεφικός που δήλωσα έπαιρνε 24 παιδάκια και τελικά πήρε μόνο 6. Ενώ είχα 47 μόρια και ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα ήμουν μέσα, τελικά έμεινα έξω. Τα 2 παιδιά του δημάρχου μας όμως ήταν μέσα. Πως μάζεψε η σύζυγός του (η οποία εργάζεται στο δήμο) 67 μόρια; Τελικά δεν νομίζω ότι η μοριοδότηση ήταν και τόσο καθαρή!!!!

 

 

Eλα πες μου και εμενα.! 45 μορια ειχα και το ειχα σιγουρο. Εμπαινα και με τα φετινα δεδομενα στους 2 απο τους 4 σταθμους. Και τωρα ουτε στον δημοτικο δεν με βλεπω να μπαινει. Και γω αναρωτιεμαι για τα 80-150μορια πως βγαινουν. Ειναι δυνατον;Και πολυτεκνοι και χηροι και Αμεα και Μερικη απασχοληση και και και ολα σε ενα;; Εαν υπαρχουν και τετοιοι τοτε χαλαλι οι θεσεις αλλα υπαρχουν:;;

Link to comment
Share on other sites

Eλα πες μου και εμενα.! 45 μορια ειχα και το ειχα σιγουρο. Εμπαινα και με τα φετινα δεδομενα στους 2 απο τους 4 σταθμους. Και τωρα ουτε στον δημοτικο δεν με βλεπω να μπαινει. Και γω αναρωτιεμαι για τα 80-150μορια πως βγαινουν. Ειναι δυνατον;Και πολυτεκνοι και χηροι και Αμεα και Μερικη απασχοληση και και και ολα σε ενα;; Εαν υπαρχουν και τετοιοι τοτε χαλαλι οι θεσεις αλλα υπαρχουν:;;

 

104 μόρια, διαζευγμένη, μερική απασχόληση, χαμηλό εισόδημα! Κι όμως, υπάρχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τόσες πολλές περιπτώσεις;

 

Ναι! Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ειδικών κατηγοριών και κυρίως χαμηλού εισοδήματος! Αν υπάρχουν και κάποιες λίγες περιπτώσεις που μπαίνουν με άλλους τρόπους και είστε σίγουροι γι αυτό, προτείνετε κάποια λύση, διαμαρτυρηθείτε, κάντε ένσταση τί να πω... Εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε αυτό το πρόγραμμα, θα αναγκαζόμουν να σταματήσω τη δουλειά και να μη μπορώ ούτε γάλα να πάρω στο παιδί μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ειδικών κατηγοριών και κυρίως χαμηλού εισοδήματος! Αν υπάρχουν και κάποιες λίγες περιπτώσεις που μπαίνουν με άλλους τρόπους και είστε σίγουροι γι αυτό, προτείνετε κάποια λύση, διαμαρτυρηθείτε, κάντε ένσταση τί να πω... Εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε αυτό το πρόγραμμα, θα αναγκαζόμουν να σταματήσω τη δουλειά και να μη μπορώ ούτε γάλα να πάρω στο παιδί μου!!

Και από του χρόνου που μάλλον δεν θα υπάρχει, τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου

 

1 ερωτηση

που βλεπω ποια επιλαχουσα ειμαι ?

2 ερωτηση

που βλεπω τις θεσεις του παιδικου?

 

ευχαριστω και συγγνωμη για το ασχετο μου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...