Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιολογικές παιδικές πάνες?


Αν είχατε επιλογή - Βιολογικές VS Συμβατικές SUPERMARKET?  

156

  1. 1. Αν είχατε επιλογή - Βιολογικές VS Συμβατικές SUPERMARKET?

    • ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ
      199
    • ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ (ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ)
      42
    • Δέν έχουν διαφορά!
      24


Recommended Posts

Βρήκαμε σε κάποια καταστήματα κάποιες παιδικές πάνες τις οποίες μας προτείναν κάποιοι φίλοι. Μάλιστα διαβάσαμε αρκετά σε εφημερίδες και μπήκαμε στο site http://www.moltex.gr . Τι γνώμη έχετε για τις βιολογικές πάνες? Δεν περιέχουν μια ουσία, το ΤΒΤ το οποίο προκαλεί πολλές ευαισθησίες στο δέρμα το μωρού και άλλα χειρότερα, δυστυχώς οι κανονικές πάνες το έχουν. Διάβαζαμε στο Internet οτι αυτές οι πάνες είναι οι μόνες που προτείνονται απο την Greenpeace σαν οικολογικές και βιολογικά κατασκευασμένες. Τίς έχει δοκιμάσει κανείς? αν ναί, ειναι πραγματικά καλύτερες για να ξεκινήσει το μωρό μας?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην Γερμανία ακόμα και τώρα, πολλοί γονείς στρέφονται στα παραδοσιακά υλικά: πανάκια υφασμάτινα που τα δένουν με παραμάνα ασφαλείας, όπως δηλαδή έκαναν παλαιότερα οι γονείς πρίν κυκλοφορήσουν πάνες. ..!!

..πολύ πλύσιμο..!

 

Σίγουρα θα είναι καλύτερο για το δέρμα του μωρού εάν έρχεται σε επαφή με υλικά πιό αγνά και "αθώα".

 

Από την άλλη, πολλά πράγματα με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή αργότερα είναι πλαστικά και σίγουρα όχι βιολογικά ή "αθωα" και περιέχουν πολλά χημικά - απο το σαπούνι εώς πλέον και το φαγητό.

 

Αυτό έρχεται σαν επιχείρημα για το ότι έρευνες (δές εδώ http://parents.org.gr/health/?sid=97)

δείχνουν οτι όταν ένα μωρό, στο πρώτο του έτος έρχεται σε επαφή με όσο το δυνατό περισσότερα υλικά ή πιθανά αλλεργιογόνα, ότι έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει αλλεργίες σε αυτά τα υλικά.

(το συγκεκριμένο άρθρο είναι μία επιλογή της έρευνας που έγινε απο επιστήμονες για πολλά αλλεργιογόνα).

 

Οι αλλεργίες είναι αρκετά σημαντικές μιά και δυσκολεύουν κατα πολύ την καθημερινότητα ενός παιδιού ή και ενός ενήλικα αργότερα, αλλά και το σώμα επιβαρύνεται απο την χρήση αντιισταμινικών...

 

Άρα απο τη μία βοηθάμε το να είναι όλα αγνά γύρω απο το νεόφερτο μωράκι, αλλά απο την άλλη, δεν βοηθάμε τον οργανισμό του να συνηθίσει σε υλικά και ουσίες στις οποίες αργότερα θα έρχεται σίγουρα πολύ σε επαφή (ειδικά και με τα πλαστικά παιχνίδια που κυκλοφορούν, ή τα παγωτά, γλυφιτζούρια και άλλα προιόντα διατροφής που περιέχουν ένα σωρό συστατικά που δεν έρχονται απο τη φύση)...

 

Ο κάθε γονιός αποφασίζει δηλαδή τι θέλει να κάνει και γιατί...

Θέλεις να μας πείς ποιά καταστήματα και σε τί τιμή είδες να προσφέρουν αυτές τις πάνες?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γνωριζα για τις βιολογικες πανες οταν γεννηθηκε η κορη μου !!!

Ειναι ενα παιδι ακρως αλλεργικο και με τις πανες που χρησιμοποιουσα το παιδι επαθε περιγεννητικο εκζεμα.

Εχει ιδεα κανεις σας τι σημαινει αυτο?

ΦΡΙΚΗ :evil::evil::evil:

Απιστευτη ταλαιπωρια για το παιδι και για εμενα φυσικα :cry:

Ηταν μονιμως με αιματα και πληγες σε ολη την ευαισθητη περιοχη και ξοδεψα μια ολοκρηρη περιουσια παραγγελνοντας αλοιφες απο την Γερμανια αλλα τα αποτελεσματα ηταν ελαγχιστα.

Τελικα αναγκαστικα απο εναμησι χρονων να μην την ξαναφορεσω πανες και ετσι θελοντας και μη εκπεδευτικαι να πηγαινει τουαλετα απο τοσο μικρη και παρολα αυτα να φανταστειτε οτι ακομα ταλαιπωρουμαστε με συγκαματα.

Σε παλαιοτερο δημοσιευμα αναφερω οτι το μονο που βοηθουσε ηταν το χαμομηλι καθως και το η ειδικη μελανι που πωλειτε στα φαρμακεια.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι σωστό να κάνουμε διαφήμιση σε κανένα κατάστημα μέσω αυτής της κοινότητας ώστε να προστατευτούμε και οι ίδιοι, βρήκα πληροφορίες στο site της εταιρείας που τα φτιάχνει. Για παράδειγμα λοιπόν στο μικρότερο μέγεθος που με ενδιαφέρει να ξεκινήσουμε για το μωρό μας, http://www.moltex.gr/mini.htm'>http://www.moltex.gr/mini.htm βρήκα οτι η τιμή για τα 52 τεμάχια είναι 16,5 , και μπορούμε να παραγγείλουμε δείγματα πρώτα πριν μας στείλουν τη παραγγελία μας στο σπίτι. Τέλος ψάχνοντας στη σελίδα τους γιατί οικολογικές? βρήκα μια λίστα απο καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, βέβαια παίρνοντας τηλέφωνα για ζητήσω πληροφορίες που έδωσαν πιο υψηλές τιμές για τα ίδια τεμάχια και μέγεθος, αν πάμε και αγοράσουμε απο εκεί (οχι να να μας τα φέρουνε σπίτι δηλαδή) μας κοστίζουν γύρω στα 20, οπότε συμφέρει απλά να παραγγείλουμε με ένα απλό email η απο το τηλεφωνο απευθείας απο την ίδια την εταιρεία http://www.moltex.gr , ιδιαίτερα αν είναι δωρεάν η διανομή στο σπίτι, όπως μου είπαν οτι είναι οταν τηλεφώνησα να ζητήσω κάποια δείγματα για το μωρό. τώρα περιμένω τη πρώτη μας παραγγελία για να βεβαιωθώ οτι πράγματι δεν επιβαρυνόμαστε με κάποιο άλλο έξοδο. Η πρώτη δοκιμή πάντως ήταν πολυ θετική και είμαστε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι. Αν μας τα φέρνουν και στο σπίτι και κρατήσουν σε αυτά τα επίπεδα τις τιμές, θα είμαστε τριπλά χαρούμενοι! Ελπίζω να είναι κάτι διαφορετικό και να είμαστε τυχεροί που τα είδαμε πάνω στη ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε manoli για τις πληροφορίες!

θα βάλω σε ένα άλλο πόστ μία θαυματουργή κρέμα στίκ που όμως είναι δυσέυρετη.. περισσότερες πληροφορίες για αυτό εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=377#377

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

δοκίμασα τις συγκεκριμένες πάνες πρόσφατα.

 

δεν έχω να πω ούτε καλό λόγο ούτε κακό. Όπως ήταν η μικρή με τις άλλες γνωστές πάνες που ξέρουμε έτσι και με αυτές.

 

Θα συνεχίσω να τις χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για τον οικολογικό χαρακτήρα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τις MOLTEX τις χρησιμοποίησα και εγώ για τον οικολογικό χαρακτήρα τους, αλλά δυστυχώς....ερέθισαν πολύ το δερματάκι της κόρης μου!.... Μακάρι να ήξερα το γιατί. Και άλλες πάνες την ερεθίζουν, ενδεικτικά αναφέρω Libero, LIDL, Plus. Οι μόνες που έχω δοκιμάσει και δεν έχουν δημιουργήσει πρόβλημα μεχρι τώρα είναι οι pampers. Ποιος ξέρει?

 

Πάντως δεν περίμενα οικολογικό προϊόν να ερεθίσει το δέρμα του μωρού! :cry:

Link to comment
Share on other sites

και έβαζες κανονικά penaten ή κάτι άλλο για να μη συγκαίεται και πάλι?...

ίσως κρατούσαν περισσότερη υγρασία απο ότι άντεχε το δέρμα της? κρίμα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαρία,

σε κάθε αλλαγή πάνας χρησιμοποιώ sudocrem. Ποιος ξέρει τι την ενοχλεί..?... Και στεναχωρήθηκα, γιατί πίστευα ότι θα γλυτώσει από όλα τα χημικά με τα οποία επεξεργάζονται τις κοινές πάνες, αλλά κοίτα να δεις που την ενόχλησαν οι πιο αθώες!

 

Να το γυρίσω στις υφασμάτινες δεν υφίσταται ως επιλογή με δουλειά 10 ώρες καθημερινα σε γραφείο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαρία,

σε κάθε αλλαγή πάνας χρησιμοποιώ sudocrem. Ποιος ξέρει τι την ενοχλεί..?... Και στεναχωρήθηκα, γιατί πίστευα ότι θα γλυτώσει από όλα τα χημικά με τα οποία επεξεργάζονται τις κοινές πάνες, αλλά κοίτα να δεις που την ενόχλησαν οι πιο αθώες!

 

erica, παρένθεση, η sudocream δεν είναι και πολύ καλή κρέμα.. Της κόρης μου δεν της έκανε τίποτα.. Αν θες μπορώ να σου συστήσω 1-2 πολύ καλές και δοκιμασμένες, γιατι έχει και ευαίσθητο δερματάκι η δικιά μου και συγκαίεται εύκολα. Ελπίζω να κάνει να σου πω απο δω.. :oops:

Πολύ καλές: Erytyal της Klorane (Τη θεωρώ την καλύτερη. Έχει μία με βάση το νερό πιο ελαφριά, και μία λίγο πιο δυνατή με ψευδάργυρο), και Bepanthol

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

erica να την δοκιμάσεις οπωσδήποτε. (Σαφώς της Klorane είναι καλύτερη και από την Bepanthol). Να φανταστείς ότι σε σύγκαμα μόνο την Klorane (με τον ψευδάργυρο) χρησιμοποίησα, και της πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εξαρτάται και απο το δερματάκι του μωρου - εμεις χρησιμοποιουσαμε μόνο sudocrem, ακομα και σε περιπτωσεις που τα παιδια ειχαν συγκαει και καμια αλλη κρέμα δεν έκανε τίποτα, και πραγματικα ηταν αποτελεσματικη...

Link to comment
Share on other sites

Η κρεμα που χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση ειναι αυτη της Chicco. Μου εχει συγκαει μια φορα μονο οταν ξεκινησαμε λαχανικα και εκανε συνεχεια κακα μεχρι να τα συνηθισει ο οργανισμο του και χρησιμοποιησα Πεπανθον και Σουντοκριμ θεωροντας οτι ειναι πιο ισχυρες αλλα δεν του εκαναν τιποτα. Οπότε του εβαλα αυτη της Κικο και συνηλθε αμεσως το παιδι. Επισης χρησιμοποιω εναλακτικα την Πενατεν στο σωληναριο που ειναι πιο ρευστη από αυτη στο κουτακι και μου φαινεται εξισου καλή.. Η της Φρεζιντερμ την πουδρα σε ρευστη μορφη.. αυτη κανει και για την ιδρωτσιλα και τετοια αλλα μου ειπε η δερματολογος οτι μπορω να την βαζω και στην ευαισθητη περιοχη.. αυτη μου αρεσει γιατι ειναι πολύ ρευστη και απορροφαται αμεσως από το δερμα..

Πλέον χρησιμοποιω αυτη κατα τη διαρκεια της ημερας και τα βραδυα που χρειαζεται περισσοτερη προστασια της Κικο ή την πενατεν.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Erica, εμείς με τις Moltex και τις Pampers είχαμε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Σταματήσαμε τις δεύτερες γι αυτό το λόγο και πληρώναμε το no 4 της Moltex 20,60. Κρίμα πάντως. Ευτυχώς τώρα πάνες τέλος και ξενοιάσαμε....

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποιούμε Moltex που τις πέρνουμε από κατάστημα βιολογικών προϊόντων και κοστίζουν γύρω στα 20 ευρώ.

Προσέχουμε έτσι και το τρυφερό δέρμα του μπέμπη και το περιβάλλον :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τώρα στο http://www.panes.gr τις moltex τις βρίσκεις με 15€ (πρέπει να αγοράσεις τουλάχιστον 3 συσκευασίες) και σου τις φέρνουν δωρεάν στο σπίτι

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

το καλύτερο για το μωρό είναι το ελαιόλαδο. όλα τα άλλα είναι τρίχες!!!

συγνώμη, που το λέω έτσι άκομψα, αλλά τα δοκίμασα όλα και το μόνο που κάνει τη δουλειά του χωρίς παρενέργειες είναι το ελαιόλαδο, μετά από κάθε αλλαγή πάνας (συχνή αλλαγή) και πλύσιμο στη βρύση. μακριά από μωρομάντηλα, είναι επικίνδυνα.χρησιμοποιώ χαρτί απαλό, αντί για μωρομάντηλα.

έπαθα κι έμαθα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη sevoula για το ελαιόλαδο το οποίο μάλιστα μου το είχε συστήσει εκτός από τη μητέρα μου και η παιδίατρος. Ήταν πραγματικά φάρμακο άμεσα. Χωρίς χημικά και συντηρητικά και φυσικά ανέξοδο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

εχει καμια εμπειρία απο οικολογικες πάνες ?

 

Βρίσκω στα κατ/τα baby seeds, αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει !

 

Βλέποντάς τες έμεινα ικανοποιημένη ( άοσμες, μαλακές )

 

Αλλά απο χρήση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στην Γερμανία ακόμα και τώρα, πολλοί γονείς στρέφονται στα παραδοσιακά υλικά: πανάκια υφασμάτινα που τα δένουν με παραμάνα ασφαλείας, όπως δηλαδή έκαναν παλαιότερα οι γονείς πρίν κυκλοφορήσουν πάνες. ..!!

..πολύ πλύσιμο..!

 

Σίγουρα θα είναι καλύτερο για το δέρμα του μωρού εάν έρχεται σε επαφή με υλικά πιό αγνά και "αθώα".

 

Από την άλλη, πολλά πράγματα με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή αργότερα είναι πλαστικά και σίγουρα όχι βιολογικά ή "αθωα" και περιέχουν πολλά χημικά - απο το σαπούνι εώς πλέον και το φαγητό.

 

Αυτό έρχεται σαν επιχείρημα για το ότι έρευνες (δές εδώ http://parents.org.gr/health/?sid=97)

δείχνουν οτι όταν ένα μωρό, στο πρώτο του έτος έρχεται σε επαφή με όσο το δυνατό περισσότερα υλικά ή πιθανά αλλεργιογόνα, ότι έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει αλλεργίες σε αυτά τα υλικά.

(το συγκεκριμένο άρθρο είναι μία επιλογή της έρευνας που έγινε απο επιστήμονες για πολλά αλλεργιογόνα).

 

Οι αλλεργίες είναι αρκετά σημαντικές μιά και δυσκολεύουν κατα πολύ την καθημερινότητα ενός παιδιού ή και ενός ενήλικα αργότερα, αλλά και το σώμα επιβαρύνεται απο την χρήση αντιισταμινικών...

 

Άρα απο τη μία βοηθάμε το να είναι όλα αγνά γύρω απο το νεόφερτο μωράκι, αλλά απο την άλλη, δεν βοηθάμε τον οργανισμό του να συνηθίσει σε υλικά και ουσίες στις οποίες αργότερα θα έρχεται σίγουρα πολύ σε επαφή (ειδικά και με τα πλαστικά παιχνίδια που κυκλοφορούν, ή τα παγωτά, γλυφιτζούρια και άλλα προιόντα διατροφής που περιέχουν ένα σωρό συστατικά που δεν έρχονται απο τη φύση)...

 

Ο κάθε γονιός αποφασίζει δηλαδή τι θέλει να κάνει και γιατί...

Θέλεις να μας πείς ποιά καταστήματα και σε τί τιμή είδες να προσφέρουν αυτές τις πάνες?

 

Aναρρωτιέμαι κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό. Δε μου φαίνεται καθόλου λογικό. Αν πάρουμε ως παράδειγμα τις τροφές, είναι πολύ καλύτερα για να ένα παιδί να μην εκτεθεί σε αλλεργιογόνες τροφές όταν ο οργανισμός του είναι ακόμα αδύναμος. Αν ένα παιδί που δεν είναι έτοιμο, εκτεθεί σε αλλεργιογόνες τροφές, είναι πιθανό να αποκτήσει αλλέργία στη συγκεκριμένη τροφή και να μην την ξεπεράσει όσο εξακολουθεί να εκτείθεται. Το ίδιο πιστεύω πρέπει να ισχύει και με τα ρούχα, τις πάνες, τα πλαστικά σκεύη κλπ

Επίσης δεν το βρίσκω λογικό να εκθέτουμε το παιδί μας σε βλαβερές ουσίες ωστέ να αποκτήσει ανοσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω τις πήρα από εδώ: http://www.ubershop.co.uk/nappies/product.php?code=moltex

Δε μου αρεσαν ιδιαιτερα, ούτε οι moltex ούτε οι nature babycare που επισης θεωρούνται βιολογικές. Πλαστικούρα όπως και οι άλλες συμβατικές πάνες, μαλιστα ο γιος μου ιδρωνε πολύ περισσότερο με αυτές, σα να φοραγε σακουλα ενα πραγμα. Ενω με τις pampers δεν ειχαμε τετοιο θεμα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμούσα τις βιολογικές αλλα δυστιχως όπως και στα τροφιμα, τα βιολογογικα ειναι υπερβολικά ακριβώτερα απο τα μη σε βαθμο που να γίνονται απαγορεύτικα. Στην μικρή μας φοράμε τις Libero οι 52 η 54 που έχει η συσκευασία κοστιζουν με έκπτωση 12 με 13 εύρω. Μπορει να με διαφωτισει καποιος πόσο τελεικα κοστιζούν οι Βιολολογικες ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...