Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικός σταθμός ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


περισυ που εψαχνα για το δημητρη μου μου ειχαν πει οτι δεχονται παιδια απο 2,5 χρονων κ οτι δεν εχουν μεγαλη αυλη.ολα αυτα απο το τηλ.δεν πηγα ποτε εκει κ τελικα εστειλα το δημητρη στο τραινακι στο παλιο φαληρο,οπου τον πηραν κατ εξαιρεση παρολο που ηταν τοτε 2 ακριβως.μου ειχαν πει επισης επειδη ο δημητρης ειναι λιγο ζωηρος κ τους το ειχα αναφερει, οτι δεν δεχονται ζωηρα παιδια γιατι ειναι διοποφο παλιο σπιτι κ φοβουνται.ποσο δεν ειπαν κ δεν ξερω αν το ειπαν επειδη ηταν σεπτεμβριος κ ειχαν κλεισει οι θεσεις...τη βενετια τιν εστειλα στο δημοσιο παιδικο σταθμο του ν κοσμου που ανοιξε φετος,αλλα μαλλον κ εκεινη σε ιδιωτικο θα καταληξει,αν βρω καποιον να παρει κ τα δυο παιδια μαζι σε μια λογικη τιμη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο Αερόστατο στο Π. Φάληρο (είναι η ίδια επιχείρηση). Μου έκανε καλή εντύπωση και είχα και καλές συστάσεις από φίλη που ξέρει από παιδιά (είναι παιδαγωγός). Απλά είχαμε ήδη αποφασίσει να τον στείλουμε κάπου αλλού και δεν μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω γνώμη την τελευταία στιγμή. Νομίζω ότι γενικά ήταν οικονομικό. Το μόνο που με προβλημάτισε, αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο, ήταν ότι, όταν μπήκα σε μία τάξη, τα παιδιά έπαιζαν ελεύθερα και οι δασκάλες έφτιαχναν κάτι χειροτεχνίες για το Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος σταθμός... έχω ακούσει καλά λόγια... αλλά δεν έχω πάει ακόμα...

Εσένα πώς σου φάνηκε; Πόσο σου είπαν;

 

Ήταν απο τους πρώτους σταθμούς που άρχισα να ψάχνω για το γιό μου που φέτος θα πάει στο νηπιαγωγείο .Νομίζω ότι η τιμή είναι αντάξια του χώρου ( euro 330-350 ) μικρός χώρος .αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι πόσα παιδια είναι στη τάξη και αν τα παιδιά είναι ευχαριστημένα ..

Αυτό που ψάχνω είναι περισσότερο ένας οικογενιακός σταθμός γιατί έτσι έχουμε συνηθήσει από τον προηγούμενο.

Δεν έχω επισκευτεί τον άλλο στο π.Φάληρο και δεν νομίζω ότι θα είναι στις ίδιες τιμές γιατί είναι πιο συγχρονος .. πήγα όμως στα στρουμφάκια που μου φάνηκαν πολύ ακριβά 520 και στη φωλίτσα 420 εκεί δεν με άφησαν να δω το χώρο παρόλο που πήγα μεσιμέρι με τι δικαιολογία να φύγουν όλα τα παιδιά είναι τελικά μόνο 18 παιδια στην τάξη όπως είπαν;;

είμαι αρκετά προβληματισμένη και ακόμα ψάχνω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.στη φωλιτσα πηγα το δημητρη περισυ για ενα μηνα.ηταν 20 μηνων βεβαια,κ η πρωτη φορα που πηγαινε παιδικο,αλλα εγινε πολυ νευρικος κ δεν ηθελε να φαει κλπ.εκτος απο ακριβος,ηταν πολυ απροσωπος κ το μηνα κατα τον οποιο πηγαινε εκει ο δημητρης,δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενη απο αυτους.αμεσως μετα πηγαμε στο τραινακι στο π φαληρο.4600 για ολη τη χρονια.αυγουστο κλειστα.η τιμη ηταν μαζι με το σχολικο.απο τις 7 το πρωι δεχονται παιδακια μεχρι τις 5 κ προσφερουν 3 γευματα.εχουν πολυ ομορφο χωρο,φωτεινο με πολυ μεγαλη αυλη.κανουν αγγλικα,χορο,κ γενικα θεωρω οτι ειναι καλα.το προσωπικο ειναι πολυ καλο κ συνεργασιμο κ παντα προθυμο ν' απαντησει σε οποιαδηποτε ερωτηση.ειδα πολυ μεγαλη αλλαγη στο παιδι κ πιστευω οτι θα ηταν χρησιμη μια βολτα απο εκει.πρεπει να πω οτι ο δημητρης δυο μονο μερες εκλαψε την ωρα που τον εβαλα στο σχολικο.την τριτη μολις το ειδε ετρεξε ολο χαρα να μπει μεσα κ ετσι ειναι ολη τη χρονια.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα να πω οτι στο τραινακι ερχεται παιδιατρος κ εξεταζει τα παιδια καθε μηνα κ στελνει σημειωμα καθε φορα.εγγραφη δεν πληρωσα,ειναι μεσα στην τιμη,ουτε μου ζητησαν αλλα χρηματα μεσα στη χρονια,παρα μονο 40 ευρω για τη στολη εαν ηθελα να συμετεχει το παιδι στο θεατρικο στη γιορτη του καλοκαιριου.ουτε αναλωσιμα,ουτε τιποτα.στο τμημα εχει 16 παιδακια κ δυο δασκαλες.ανα πασα στιγμη εχω το δικαιωμα να παω εκει κ να ελεγξω τι κανει το παιδι μου,αρκει να μη με δει για να μη ξεσηκωθει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΩΣΤΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΗΠΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟΣ,ΣΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ 150 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΙΔΙΟΚΤΗΚΤΡΙΑ(Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ) ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΕΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο το 95 ......

Τοτε ομως τα πραγματα απο πολλες αποψεις δεν ηταν κατα την γνωμη μου ικανοποητικα.

Απο θεμα ασφαλειας στα σχολικα(περισσοτερο δε για τα βρεφη),απο παιδαγωγικους στοχους,απο σωστη ενημερωση στους γονεις,απο ενδιαφερον ως προς την ουσια του εργου τους ......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο πρώτος σταθμός που είδα και εγώ για τον μικρό μου, 19 μηνών σήμερα και 22 όταν θα τον ξεκινήσουμε, ήταν το Αερόστατο. Δεν ενθουσιάστηκα καθόλου. Βρήκα πολύ παράλογο και άκρως επικινδυνο το γεγονός ότι ένα παιδί 22 μηνών θα πρέπει να κατέβει σκάλες (2 όροφοι παρακάλω!!!!) προκείμένου να πάει σε μια αυλή ψιλό-παραμελημένη και με με χαλίκι. Μόνο αυτό είδα και πήρα στροφή! Φαντάζομαι την σκηνή να κατεβαίνει τις σκάλες και με πιάνει πανικός...Οκ μπορεί να είμαι παρανοϊκή αλλά έγώ έτσι το βλέπω....

Η φωλίτσα μου έδωσε την εντύπωση ενός απρόσωπου και, ίσως, ψυχρού παιδικού σταθμού και τα χρήματα+εγγραφή αρκετά....

Τελικά τον γράψαμε στην Δάφνη σε ένα παιδικό σταθμό. Σαν εγκαταστάσεις και χώρος δεν είναι κάτι το ιδιάιτερο, μια μονοκατοικία στην ουσία με πολλά δωμάτια, αλλά μου φάνηκε πολύ ζεστός σαν χώρος και ασφαλές, χωρίς σκαλιά και χαλίκια, αλλά με χλοοτάπητα και πολλά πλαστικά παιχνίδια στην αυλή και τα χρήματα σε πάρα πολύ λογικά πλάισια.Το σημαντικότερο, όμως, ήταν η προσεγγισή της διευθύντριας, πολύ απλή, ζεστή, κατανοητή και χωρις πολλές φανφάρες για παιδαγωγικά προγράμματα και άλλα τέτοια που κατά την ταπεινή μου γνώμη σε αυτήν την ηλικία είναι και λίγο περιττά. Θεωρώ, ότι ένα παιδί 22 μηνών αυτό που χρειάζεται είναι να νιώθει ασφαλές, να νιωθει μέλος ενός συνόλου και ας μην είναι κατακαίνουργια η καρέκλα που κάθεται ή ας μην παρακολουθήσει, φέτος τουλάχιστον κάποιο σουπερ ντουπερ εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Δεν έχω πείρα σε όλα αυτά, είμαι κι εγώ νέα μαμά, απλά μιλάω και λειτουργώ καθαρά ενστικτωδώς. Μπορεί να κάνω και λάθος....Εύχομαι πάντως να μην μετάνιώσω για την επιλογή μου και να πάνε όλα καλά για το παιδάκι μας και για εμάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε παρακαλω,μπορεις να μου δωσεις τα στοιχεια του παιδικου σταθμου που λες??κ το ποσο αν γινεται,γιατι ειναι δυο τα παιδια...στειλε μου πμ.ευχαριστω...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τον δικό μου γιο τον έγραψα στη Μάρη Ρετζέπη στην Καλλιθέα (κοντά στη Λ. Συγγρού, και στον Άγ. Σώστη).

Από ότι λέτε για τις τιμές, δεν μου φαίνεται και πολύ ακριβό (290€ για 12 μήνες, αν βάλεις και όλα τα έξτρα, εγγραφές κλπ, βγαίνει γύρω στα 350-400 για 12 μήνες). Έχει μεγάλο κήπο (ειδικά για την συγκεκριμένη περιοχή), και είναι από τους καλύτερους που μου έχουν συστήσει.

Διάφοροι γνωστοί που πήγανε τα παιδάκια τους εκεί είναι όλοι πολυ ευχαριστημένοι.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Σκοπεύουμε από Σεπτέμβριο να στείλουμε τη μικρή μας (3.5 χρονών) σε προνήπια στο π.φάληρο. Σκεφτόμαστε για το 2ο δημόσιο παιδικό σταθμό στην Πλειάδων.Ξέρει άραγε κάποιος κάτι για αυτό το χώρο, γιατί εξωτερικά τουλάχιστον μου άρεσε.Η κάποιον ιδιωτικό που να είναι όμως οικονομικά σε φυσιολογικά πλαίσια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας!σκέφτομαι να πάω τη μικρή μου, 3,5 χρονών στα προνήπια "αερόστατο" στο παλαιό φάληρο. Εχει κανείς κάποια γνώμη?ευχαριστώ πολύ. επίσης μηπως ξέρει κανείς τα δίδακτρα απ τα "στρουμφάκια" επίσης στο π.φάληρο?

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτάς για τους συγκεκριμένους σταθμούς, υποθέτω έχεις πάει από εκεί. Εγώ τους είδα πέρσυ και τους βρήκα ενδιαφέροντες είναι αλήθεια. Η επιλογή του σταθμού όμως είναι τελικά πολύ υποκειμενικό θέμα. Αν και δεν τους επέλεξα, είχαν αρκετά θετικά και οι δύο. Τα στρουμφάκια, νομίζω, ήταν αρκετά πιο ακριβός (περίπου 500 ευρώ το μήνα). Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα maria vlg!!!!!

Ηθελα και εγω να γραψω το γιο μου (2 ετων) τον Σεπτεμβρη σε παιδικο σταθμο, αλλα επειδη περιμενω το 2ο μωρακι μου τον Δεκεμβρη ,και δεν θελω να μου φερνει τις ιωσεις στο σπιτι θα τον γραψω του χρονου που θα ειναι 3 ετων.

 

Ψαχνω και εγω στο παλαιο φαληρο, αλλα δημοσιο!!!

Ψαχνω και παιδικο σταθμο και βρεφονηπιακο σταθμο!! Ειμαι και καινουργια στην περιοχη και προσπαθω να μαθω τα παντα απο νωρις.

 

Ειναι καλυτεροι οι ιδιωτικοι απο τους δημοσιους παιδικους σταθμους??????:roll::roll:

Δεν ξερω.....:oops:

Υ.Γ εχω ακουσει καλα λογια απο μανουλες της γειτονιας για τον δημοσιο παιδικο σταθμο Συγγρου Ι. (αλλα και εκεινες το εχουν ακουσει)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια έχει κάποια γνώμη, εντύπωση, για τα προνήπια του "αερόστατου" στο π. φάληρο? ή για τα δίδακτρα φέτος του σταθμού "στρουμφάκια" επίσης στο π. φάληρο? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχω επισκεφτεί μόνο "τα στρουμφάκια", σ έναν χώρο πραγματικά εξαιρετικό, δεν ξέρω βέβαια για τι δουλειά που κάνουν, το "αερόστατο" δεν τον έχω δει ούτε σα χώρο (μόνο εξωτερικά απ' το δρόμο) ούτε γνωρίζω κάτι για τις υπηρεσίες τους και τη δουλειά τους. Απλά και οι δύο είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, γι αυτό και το σκέφτομαι.

Για να τους γνωρίζεις κι εσύ, μήπως μένεις κάπου κοντά στο παλαιό φάληρο και ίσως έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις για δημόσιο λέγαμε, κάναμε αίτηση, αλλά δεν την πήρανε τη μικρή μας. πολλοί οι επιδοτούμενοι απ τον ΟΑΕΔ φέτος που είναι σε προτεραιότητα και πολλοί άλλοι σε δυσχερή οικονομική κατάσταση. οπότε ψάχνουμε για ιδιωτικό!έχω την εντύπωση ότι ανεξάρτητα από "δημόσιο" και "ιδιωτικό", μπορειίς να συναντήσεις καλή δουλειά και φροντίδα και στους δύο. απλά ίσως στους ιδιωτικούς να προσφέρουν περισσότερα ερεθίσματα, όπως αγγλικά, θέατρο, κλπ.καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...