Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαπτιστικός Σταυρός


happy duckie

Recommended Posts

«ο χρυσός είναι ένα πολύτιμο μέταλλο. Είναι

το περισσότερο όλκιμο και ελατό από όλα τα μέταλλα, γι' αυτό μπορεί να

χρησιμοποιηθεί μόνο όταν σχηματίσει κράμα<SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'">.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 359
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην Κοσμηματοποιία (όπως αναφέρεται στην http://el.wikipedia.org/) «η καθαρότητά του χρυσού μετράται είτε με καράτια (24 καράτια

είναι ο καθαρός χρυσός) είτε με χιλιοστά (1000 χιλιοστά ο καθαρός χρυσός). Στα

κοσμήματα χρησιμοποιείται η ποιότητα 14 καράτια (583 χιλιοστά) και η ποιότητα

18 καράτια (750 χιλιοστά). Η αξία ενός κοσμήματος συνήθως καθορίζεται από το

βάρος του καθαρού χρυσού, την εργασία του και την αξία των πολύτιμων πετρών<SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'"> που

περιέχει. Πολλές φορές η αξία των πετρών είναι πολλαπλάσια του χρυσού. Όσο

υψηλότερο το ποσοστό του χρυσού που χρησιμοποιείται στο τελικό μέταλλο, τόσο

πολυτιμότερο και ακριβό θα είναι το μέταλλο.»

Link to comment
Share on other sites

<SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'">Στα 9Κ ο καθαρός χρυσός που εμπεριέχεται στο κράμα

(καθαρός χρυσός-ασήμι-χαλκός) είναι το 37.5% και η σφραγίδα που φέρει πάνω το

κόσμημα είναι είτε 9Κ ή 375.

 

 

Στα

14Κ ο καθαρός χρυσός που εμπεριέχεται στο κράμα (καθαρός χρυσός-ασήμι-χαλκός)

είναι το 58,5% και η σφραγίδα που φέρει πάνω το κόσμημα είναι είτε 14Κ ή 585.

Link to comment
Share on other sites

<SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman','serif'">Στα 18Κ ο καθαρός χρυσός που εμπεριέχεται

στο κράμα (καθαρός χρυσός-ασήμι-χαλκός) είναι το 75% και η σφραγίδα που φέρει

πάνω το κόσμημα είναι είτε 18Κ ή 750.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσουδια μου θελω μια βοηθεια απο εσας τις θεσσαλονικιες!θελω εναν σταυρο για την βαφτιση του μπουρμπουληθρα μου,πολυ απλο κ πολυ μοντερνο,οχι ομως να ξεπερναει τα 300κ κατι ευρω,να μην ξοδευω κ τρελα τον νονο μας.Εχετε υποψιν σας μαγαζια που θα μπορουσα να παω?Ευχαριστωωωωωωωω:P:p:p

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

ΣΕΒΑΣΤΙΔΗΣ στην Εγνατία (αρχές αμέσως μετά την πλατεία Βαρδαρίου προς το κέντρο).

ΠΕΤΡΙΔΗΣ στην Επτάλοφο (Βενιζέλου κοντά στην πλατεία).

ΓΚΟΓΚΑΣ στην Μαρτίου (κοντά στην Παπαναστασίου).

 

Λογικές τιμές (έχω ψωνίσει & απ'τους τρεις & πολύ όμορφα σχεδιάκια...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ eli μου,θα παω μια βολτα στα 2 που μου λες που με βολευουν σχετικα,μια κ μενω Αγια Τριαδα..!Εχουμε καμια αλλη προταση κοριτσια?Λιγη βοηθεια?.....

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε κοριτσια τετοιο γραψιμο...καμια δεν ξερει κατι να μου προτεινει...?:cry::cry::cry:

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 30 στον 3 οροφο,μολις μπεις αριστερα στο διαδρομο και θα περασεις μια τζαμαρια και ειναι ενα καταστημα που πουλαει χοντρικη αλλα δινει και σε ιδιωτες.ΜΑΓΔΑ??????????Δεν θυμαμαι ακριβως.θα σε κοιταξει στραβα και θα ειναι καχυποπτη.........δεν ξερω γιατι και θα σου δειξει τα απειρα σχεδια της.εγω πηρα σταυρο και αλυσιδα χρυσο-λευκοχρυσο,μονο 230ευρω.κανε τον κοπο και πηγαινε θα βολευτεις.

ααααααααααα την τιμη θα σου την πληκτρολογησει σε κομπιουτερακι και θα ειναι ακι η τελικη.δεχεται μονο μετρητα.

 

 

τωρα που θυμαμαι το σκηνικο γελαω αλλα εκεινη την ημερα επαθα πλακα με το ποσο καχυποπτη ηταν.

 

και αν ειναι εμπορος μεσα πες με τροπο οτι θελεις λιανικη γιατι δεν θελει να καταλαβουν οτι δινει λιανικη.

 

 

τωρα που ξαναδιαβαζω το μην μαλλον σε τρομαξα αλλα μην αγχωνεσαι θα παρεις καλο σταυρο σε πολυ καλη τιμη

 

περιμενω νεα και εντυπωσεις

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

πω πω με τρομαξες οντως λιγακι!!!:P:p θα παω σιγουρα,γιατι δεν ξερω τι μου γινεται απο κοσμηματοειδη!!!πολυ καλη τιμη παντως!σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια:D

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον τα ειπα υπερβολικα απλα μου ειχε κανει πολυ εντυπωση.αμαλιστα εστειλα και φιλη και πηρε απο εκει και εμεινε ευχαριστημενη γιατι οπου και αν πηγε για πιο απλους σταυρους ηθελαν πανω απο 350ε.περιμενω εντυπωσεις

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας

θα ήθελα τη γνώμη σας για το σταυρό της βάπτισης. Πιστεύετε ότι είναι πιο ταιριαστό σε αγόρι να είναι χρυσός ή λευκόχρυσος ή μια μίξη και των δύο;

επίσης ξερετε αν εχει σημασία συμβολική το να είναι χρυσός;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν εχει καποια σημασια λευκο ή λευκόχρυσο.Πάντως απο κει κ πέρα είναι θέμα γούστου.Εμένα προσωπικα δεν μου αρέσει να είναι μισο-μισο.Προτιμώ το χρυσό αν και μόνο οι βέρες μας ειναι το μοναδικό χρυσό που φοράω απλα μου αρέσει σαν κάτι ιδιαίτερο π.χ βαπτιστικός σταυρός.Αν ομως διαλέξει ο νονός λευκόχρυσο δεν θα με πειράξει.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο πριν 3 περιπου χρονια στον μεγαλο μου επελεξα χρυσο γιατι νομιζω το χρυσο ειναι κυπαρικο σε αυτες τις περιπτωσεις..φετος στον μικρο μου η νονα διαλεξε λευκοχρυσο αλλα παλι δεν με πειραζει...νομιζω ο σταυρος ειναι ομορφος οπως και να χει...να τον χαιρεσαι !!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω ποτε δεν ειχα ιδιαιτερη συμπαθεια για το χρυσο αλλα η γνωμη μου ειναι ο βαπτιστικος σταυρος οπως και η βερα πρεπει να ειναι κλασσικα χρυσα η μιξη γιατι το λευκο ειναι τωρα στην μοδα αλλα το χρυσο μας αρεσει η οχι ειναι διαχρονικο...

ο δικος μας βαπτιστικος ειναι χρυσος και εχει πολυ λεπτες λεπτομερειες λευκου για να μην κιτρινιζει πολυ οχι μισος μισος!

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι ο βαπτιστικος σταυρος οπως και η βερα πρεπει να ειναι κλασσικα χρυσα η μιξη γιατι το λευκο ειναι τωρα στην μοδα αλλα το χρυσο μας αρεσει η οχι ειναι διαχρονικο...

ο δικος μας βαπτιστικος ειναι χρυσος και εχει πολυ λεπτες λεπτομερειες λευκου για να μην κιτρινιζει πολυ οχι μισος μισος!

 

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Συμφωνώ!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

το 30 σε ποιο υψος ειναι περιπου?...:confused::confused:

 

οπως εισαι Εγνατια και μπαινεις αριστερα στη Βενιζελου,ειναι η πρωτη πολυκατοικια δεξια,ειναι πολυ ευκολο να το βρεις.ειναι γωνιακη πολυκατοικια απλα η εισοδος ειναι απο Βενιζελου,νομιζω

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

karfori's baby, Πάρα πολύ ωραίος σταυρός.

 

Να σου "πω" και κάτι? Μπορεί να φορεθει με δερμάτινο κορδόνι στην ηλικία της εφηβείας!!! Για σκέψου το!

 

Έναν παρόμοιο "έφτιαξε" ο καλός μου για μία πελάτισσα. πραγματικά ωραίος.(από εκεί "έκλεψα" την ιδέα που σου είπα με το κορδόνι,χιχι....)

 

xamogelaki, θεωρώ και εγώ πως το θέμα χρώματος (χρυσό ή λευκό) του σταυρού είναι θέμα γούστου. Υπάρχουν σταυροί που "δείχνουν" σε χρυσό και το αντίθετο.

Είναι καθαρά θέμα γούστου.

Δεν έχω ακούσει ότι ο βαφτιστικός σταυρός πρέπει να είναι χρυσός.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ δύσκολο να διαλέξεις σταυρό για αγόρι! Εμείς πήγαμε μαζί με τη νονά' date=' μας άρεσαν πολλοί, αλλά συνεχώς σκεφτόμασταν "θα το φορέσει όταν μεγαλώσει;". Όταν είσαι γυναίκα, τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα και έτσι δε μπορείς να είσαι σίγουρη για το αντρικό γούστο...

Τελικά καταλήξαμε σε αυτόν, που είναι και απλός, αλλά και κάπως μοντέρνος (κι άμα δεν τον φορέσει, θα τον φοράω εγώ! :lol: ):

 

[img']http://lh4.ggpht.com/zoichrist/SEb1MRXwHfI/AAAAAAAABXw/FQWaN1UrKUg/s400/P1010864.JPG[/img] P1010863.JPG

 

 

Πολύ ωραία επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...