Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ... ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ????


vaitsa

Recommended Posts

Χωνάκια χάρτινα έχει το Ατλας Πακέτο στην Αθήνα. Νομίζω ότι έχει δύο μεγέθη και διάφορα χρώματα ακόμα και καρώ. Επίσης χωνάκια από υλικό σαν ψαθί έχει το Interpack στον Πειραιά στην Κολοκωτρώνη. Να σου δώσω τηλέφωνα αν θέλεις.

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια και γω σκεφτομαι να κανω μονη μου το στολισμο ,

τοσο γιατι θα γλυτωσω πολλα χρηματα, οσο και γτ θα μου μεινουν τα πραγματα που θα αγορασω (φαναρακια ,κλουβακια...κ.α.)

Σ'αυτο που προβληματιζομαι ειναι ποτε πρεπει να παω στην εκκλησια να τα στολισω..??πριν απο τη δικη μας τη βαπτιση εχει αλλη στην εκκλησια..Θα παω μεσα στους καλεσμενους και θα αρχισω να στεινω φαναρακια κ τουλια??

Εχουμε τον ιδιο προβληματισμο , και εγω αυτο σκεφτομαι, ακομα και αν πω σε καμια φιλη να το κανει δε θα ειναι οπως θα το σκεφτω εγω... εσεις πως τα οργανωσατε?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά μόνο σε γάμο έχω πάει που τον στολισμό τον είχαν φτιάξει όλο μόνες η κουμπάρα και η νύφη. Είχαμε μαζευτεί καμιά 10αριά συγγενείς και φίλες και μαζί με την κουμπάρα που ήξερε τι πρέπει να πάει που βάλαμε τα πράγματα στην θέση τους μέσα σε λίγα λεπτά. Από ένα βάζο η καθε μια, ένα κερί κτλ

Για να περιγράψω όλο το σκηνικό, ο γάμος ήταν νωρίς το απόγευμα, κατά τις 5 νομίζω, από την προηγούμενη μέρα μας είχε ρωτήσει ποιος ήθελε να βοηθήσει στον στολισμό. Είχαμε πάει στην εκκλησία κατά τις 3-3:30 δεν θυμάμαι τώρα γιατί έχουν περάσει και 7 χρόνια. Κάποιος είχε ξεφορτώσει κούτες με τα στολίδια. Ήρθε η κουμπάρα, βαμμένη, χτενισμένη αλλά με τζην, θυμάμαι και άλλες κοπέλες ήταν έτσι όσες μέναν κοντά, εγώ είχα πάει με τα ρούχα κατευθείαν, μόνο σαγιονάρες φορούσα που μετά τις αλλαξα. Η κουμπάρα μας έδωσε οδηγίες που να βάλουμε τι. Δεν θυμάμαι να πήρε πολύ ώρα, 10-15 λεπτά. Είχε στο διάδρομο γλάστρες με ορτανσίες και κορδέλες. Φτιάξαμε επίσης το τραπέζι με τις μπομπονιέρες και κρεμάσαμε κάτι σακουλάκια με το ρύζι στα κολωνάκια στον διάδρομο να πέρνει ο κόσμος.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς καθώς το θέμα μας είναι πεταλούδες στις 2 εξωτερικές κολόνες της εκκλησίας θα βάλω από μια μεγάλη πεταλούδα που στην άκρη της έβαλα κορδέλες. Οπότε στα μισά της κολώνας θα δέσω την πεταλούδα και μέχρι κάτω θα κρέμονται κορδέλες.

 

Στην είσοδο θα βάλω ένα καβαλέτο.

 

Μέσα στην εκκλησία δε στα 10 διαχωριστικά "κολωνάκια" (αυτά που σχηματίζουν το διάδρομο 5+5) θα κρεμάσω πάλι πεταλούδες (πολύ ποιο μικρές) στο τελείωμα τους με κορδέλες.

 

Έχω την εντύπωση πως δεν πρέπει να είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία να τα βάλω. Ελπίζω να κινηθώ γρήγορα και στην πράξη και όχι μόνο στην σκέψη :).

 

Στολισμός κολυμβήθρας δεν επιτρέπετε οπότε λίγα έχω να κάνω.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα μας πουν πως τα καταφερνουν μονες

 

Εγω βαφτισα σε νησι....ειμασταν μονοι, πηγαμε εκει με μια φιλη και τον αντρα της και ολα τα πραγματα (καναμε πολλα) μια ωρα νωριτερα, μας εστησε και ο τυπος που θα ανοιγε την εκκλησια, ενα τεταρτο φαγαμε να βγαλουμε τα πραγματα απο τα αμαξια και να τα ανεβασουμε, επρεπε να βγαλουμε τραπεζια και να στησουμε σε μιση ωρα περιπου. Με την ψυχη στο στομα προλαβαμε. Ημουν ντυμενη και ετοιμη και το παιδι το εφεραν οι γονεις μου. Μετα επρεπε και να ξεστησουμε πριν φυγουμε. Κουραστικο και αγχωτικο δεν λεω......δεν ξερω αν θα μου αρεσε να υπαρχει ηδη κοσμος εκει απο αλλο μυστηριο.....αν εκανα λιγα πραγματα ισως να μη με πειραζε.

 

Παντως θες σιγουρα βοηθεια.....ειδικα στο ξεστησιμο, δεν γινεται να ο κανεις εσυ μετα τη βαφτιση. Τωρα που εχω δυο παιδια και ενδεχομενως να μην ερθουν οι δικοι μου, αμφιβαλω κατα ποσο θα κανω στολισμο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να τα εχετε ετοιμα οπως θα στηθουν.....μπορει να πιανουν περισσοτερο χωρο στο αυτοκινητο (εμεις ειχαμε 3 αμαξια να καταλαβετε) αλλα γλυτωνετε πολυ χρονο.......ειχα φερει ετοιμες τις γυαλες στολισμενες, ετοιμα τα φαναρια και τα καλαθια με τα πραγματα.......απλα ακουμπουσαμε τα πραγματα στη θεση τους και στολιζαμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ Κ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ. ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ-ΛΑΧΑΝΙ, ΚΟΚΚΙΝΟ, ΚΙΤΡΙΝΟ-ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΟΥΛΑ ΚΑΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. ΕΛΕΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ 2ΜΕΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ. ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΒΙΒΛΙΟ ΕΥΧΩΝ???ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΓΚΥΦΟΤΖΟΥΡΙ Η ΖΑΧΑΡΩΤΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΟΥ Η΄ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΤΙ ΛΕΤΕ??ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΟ??ΠΗΓΑ JUMBO Κ ΕΧΕΙ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, βαμμένη και στολισμένη η μαμά, και με ένα μωράκι που θέλει την παρουσία της, δεν γίνεται να ασχοληθεί και με το στολισμό. Ασε που θα πρέπει να είστε και σχετικά νωρίς στην εκκλησία για να έχει χρόνο ο φωτογράφος.

Θα ζητήσετε τη βοήθεια των φιλενάδων ή ξαδέρφες σς ή καμιά θεία.

Εγώ, μετά από ένα γάμο και δύο βαφτίσεις όπου πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου σε στολισμό - αλλά πολύ το ευχαριστήθηκα και δεν το μετανιώνω, έχω υποσχεθεί στη νύφη μου ότι θα της φτιάξω οτι θέλει. Θα στολίσω κολυμπήθρα, τραπέζι ευχών, και 16 τραπέζια στο ξενοδοχείο.

Θα πάμε τα γλαστράκια με τις ελιές ή βασιλικούς (άραγε είναι η εποχή τους? θα βρω βασιλικό της εποχής ή θα είναι χάλια? οεο) καθώς και μπομπο και γλυκάκια από την προηγούμενη ημέρα στο ξενοδοχείο που θα γίνει το τραπέζι και το πρωί θα πάω με την κουμπάρα μου να τα τοποθετήσω. Ε, θα αγγαρέψω και κανέναν του ξενοδοχείου, να βάλει ένα χεράκι. Η΄εναλλακτικά, θα τους πω να τα τοποθετήσουν και θα κάνω τις διορθώσεις, αν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν υπαρχει σωστη προετιμασια απο πριν ολα γινοντε.

στην βαφτιση του γιου μου ειχα παει το πρωι με μια ξαδεφη μου και ειχαμε στολισει ολο το κεντρο ,τα ειχα ολα ετοιμα απο πριν και απλα βαζαμε .βεβαια μας καθυστερησαν γιατι δεν ειχαν στρωμενα τα τραπεζια οπως μου ειχαν πει και γιατι δεν τα εκαναν 20αρια αλλα του νου τους οποτε καθομασταν και μονταραμε τουλια.

και τωρα τις 11 του μηνα παλι θα παω να στολισω το κεντρο για την βαρτιση της μπουμπους μου ειδη ειναι καποια πραγματα ετοιμα και ειναι και πιο σοβαρο κεντρο ...

εγω πιστευω οτι αν υπαρχει σωστη προετιμασια ,συνεργασια με το κεντρο και λιγη βοηθεια (κακια δεν εινια )ολα γινονται.

Με την εκκλησια δεν ασχοληθηκα γιατι πιστευω οτι η εκκλησιες που επελεξε και στις δυο περιπτωσεις ειναι στολισμενες απο μονες τους και δεν χρειαζονται πολλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ Κ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ. ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ-ΛΑΧΑΝΙ, ΚΟΚΚΙΝΟ, ΚΙΤΡΙΝΟ-ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΟΥΛΑ ΚΑΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. ΕΛΕΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ 2ΜΕΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ. ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΒΙΒΛΙΟ ΕΥΧΩΝ???ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΓΚΥΦΟΤΖΟΥΡΙ Η ΖΑΧΑΡΩΤΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΟΥ Η΄ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΤΙ ΛΕΤΕ??ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΟ??ΠΗΓΑ JUMBO Κ ΕΧΕΙ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

 

αν βαλεις μπαλονια στο κεντρο του τραπεζιου πιστευω οτι δεν χρειαζονται και ζαχαρωτα ενα απο τα δυο επελεξε.

μια ιδεα ειναινα εβαζες ενα καρο κοκκινο ρανερ,και στην μεση ενα πρασινο κουτι με γλυφιτζουρια μεσα,ή μια γυαλα με πραινη κορδελα και μεσα ζαχαρωτα σε σχημα φραουλας. βιβλιο ευχων μπορεις να κανεις αναλογο με το θεμα σου φραουλα.στο πιατο του καθενως μπορεις να κανεις μπισκοτακια σε σχημα φραουλας και να τα διακοσησεις με γλασσο αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...