Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες!! να χαίρεστε τα παιδιά σας, την οικογένειά σας, τους φίλους σας και όσους αγαπάτε!!! τις τελευταίες εβδομάδες διαγιγνώστηκε στη μητέρα μου καρκίνος στο στήθος και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα υποβλήθηκε σε μαστεκτομή. όπως μας είπε η γιατρός της είχε προχωρήσει και πιο πάνω (λεμφαδένες μασχάλης) και έτσι προχώρησε σε αφαίρεση αυτών. ήθελα να μοιραστώ την ανησυχία μου μαζί σας και να ρωτήσω κάποιες που αντιμετώπισαν οι μητέρες τους παρόμοια κατάσταση, πόσο ανησυχούσαν, πώς το αντιμετώπισαν,πόσο φοβήθηκαν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω αντιμετωπισει κατι απαρομοιο ...ομως ηθελα να ευχηθω να πανε ολα καλα και να εχετε πιστη....πλεον ο καρκινος του μαστου αντιμετωπιζεται και μεγαλο ποσοστο που πασχουν απο αυτην την ασθενεια το αντιμετωπιζει με πολυ καλα αποτελεσματα ....η εγκαιρη διαγνωση ειναι πολυ σημαντικη....ευχομαι συντομα να το ξεπερασετε και στις επομενες γιορτες να ειστε ολοι μαζι και ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΙ....καλες γιορτες να εχετε...

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου ειχε παρομοιο προβλημα,εκανε μαστεκτομη και αφαιρεση λεμφαδενων του αριστερου μαστου!!!!20 χρονια παλευε συνεχως με χημειοθεραπειες,ακτινοβολιες και υποτροπες μεχρι που την εχασα 2 αυγουστου 2008!!!!ευχομαι ολα να πανε καλα με την μαμα σου.θελει πολυ προσοχη και υποστηριξη και πολυ καλο γιατρο

Link to comment
Share on other sites

και η μαμα μου διαγνωστηκε με καρκινο μαστου τον Απριλιο του 2010. Στην περιπτωση της βεβαια δεν ηταν προχωρημενος(ειχε μια μικρομετασταση σε καποιον λεμφαδενα, αφαιρεθηκαν προοληπτικα 5 νομιζω σε αριθμο και εκανε ογκεκτομη οχι αφαιρεση στηθους) εννοειται πως εκανε χημειοθεραπειες και ακτινοβολιες. Σε αυτη την φαση της ζωης της ειναι μια χαρα!Ολες οι εξετασεις της βγαινουν αριστες.

Με αυτην την ασθενεια ομως ποτε δεν ξερεις...Απλως ελπιζουμε να μην υποτροπιασει..Θελει πολυ υποστηριξη η μαμα σου και υπομονη απο μερους σου γιατι οι ασθενεις με καρκινο εχουν πολλα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα!...

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!Οτι θες στειλε μου πμ..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι καλη μου, ολα θα πανε κατ' ευχην.

Τον Απριλιο του 2007 καταλαβε η μαμα μου μετα απο ψηλαφηση οτι κατι εχει. Την επομενη εκανε μαστογραφια και ηταν θετικη. Υποβληθηκε σε μαστεκτομη και προληπτικη αφαιρεση λεμφαδενων. Ακολουθησαν 6 συνεδριες χημειοθεραπειων. Δεν την πειραξε τοσο η αφαιρεση του μαστου, οσο η απωλεια των μαλλιων. Εκει χρειαστηκε πολυ μεγαλη στηριξη απο την οικογενεια. Απο τοτε καθε 6μηνο κανει τις προγραμματισμενες εξετασεις. Το θετικο στον καρκινο του μαστου ειναι οτι τον καταλαβαινεις με τον εναν η τον αλλο τροπο. Οποτε για ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ειναι ιασιμος. Χρειαζεται ο ασθενης να ειναι συνεργασιμος και επισης πρεπει να ξερει οτι ολοι εμεις ειμαστε κοντα του. Εμεις δε, πρεπει οπωσδηποτε 1 φορα τον χρονο να κανουμε μαστογραφια. Η κληρονομικοτητα ευτυχως ειναι ελαχιστη (10%). Να εισαι σιγουρη οτι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Σου ευχομαι καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καλύτερή μου φίλη είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με τη μαμα της marilina, τώρα είναι στη φάση με τις ακτινοβολίες και προσπαθούμε όσο μπορούμε να την στηρίζουμε ψυχολογικά ώστε να έχει τη δύναμη για να συνεχίσει τις θεραπείες της. Ευτυχώς έχει πολύ καλούς γιατρούς οι οποίοι είναι αισιόδοξοι για την περίπτωσή της και όλοι ελπίζουμε ότι θα το ξεπεράσει. Η στενοχώρια μου είναι μεγάλη αλλά προσπαθώ να το βλέπω θετικά, ότι αφού το αντιμετώπισε άμεσα έχει πολύ καλές πιθανότητες να είναι περαστικό.

Εύχομαι το ίδιο και για τη μητέρα σου!! Καλή δύναμη και θετική ψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι αυτό το θέμα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60247

 

ειχα γραψει κι εγώ για τη γιαγια του άντρα μου με διπλή μαστεκτομή: http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1536906&postcount=42 και η διορθωμενη ηλικία της ειναι 93 :cool:

 

για να ειμαι ειλικρινής με ανησυχεί η μετάσταση στους λεμφαδένες... (γιατρός δεν ειμαι βεβαια, απλά μια σκέψη κανω). τι σας είπε ο γιατρός που την παρακολουθεί?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι καλη μου, ολα θα πανε κατ' ευχην.

Τον Απριλιο του 2007 καταλαβε η μαμα μου μετα απο ψηλαφηση οτι κατι εχει. Την επομενη εκανε μαστογραφια και ηταν θετικη. Υποβληθηκε σε μαστεκτομη και προληπτικη αφαιρεση λεμφαδενων. Ακολουθησαν 6 συνεδριες χημειοθεραπειων. Δεν την πειραξε τοσο η αφαιρεση του μαστου, οσο η απωλεια των μαλλιων. Εκει χρειαστηκε πολυ μεγαλη στηριξη απο την οικογενεια. Απο τοτε καθε 6μηνο κανει τις προγραμματισμενες εξετασεις. Το θετικο στον καρκινο του μαστου ειναι οτι τον καταλαβαινεις με τον εναν η τον αλλο τροπο. Οποτε για ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ειναι ιασιμος. Χρειαζεται ο ασθενης να ειναι συνεργασιμος και επισης πρεπει να ξερει οτι ολοι εμεις ειμαστε κοντα του. Εμεις δε, πρεπει οπωσδηποτε 1 φορα τον χρονο να κανουμε μαστογραφια. Η κληρονομικοτητα ευτυχως ειναι ελαχιστη (10%). Να εισαι σιγουρη οτι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Σου ευχομαι καλες γιορτες.

 

 

ευτυχώς, από ψυχολογικής πλευράς είναι πολύ καλά! σαν να μην έχει κάνει αφαίρεση! είναι πολύ ψύχραιμη και ήταν και πριν μπει στο χειρουργείο! αυτό λέει και η γιατρός της ότι είναι πολύ καλά ψυχολογικά και την ακούς και εσύ ότι όντως είναι. φυσικά υπάρχουν και στιγμές που το σκέφτεται,αλλά είναι πολύ δυνατή. Σας ευχαριστώ όλες/όλους για τις ευχές σας και ο παλιός χρόνος να πάρει την αρρώστια μακριά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

δυστυχώς επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς συγγενικό μου πρόσωπο διαγνώστηκε με καρκίνο του μαστού και με κάποιους μικρούς όγκους και στους λεμφαδένες.

 

Ο γιατρός πρότεινε μετά τις απαραίτητες εξετάσεις να περάσουν αμέσως σε χημιοθεραπείες και ανάλογα με το πώς θα αντιδράσει η ασθένεια στις χημειοθεραπείες να ακολουθήσει το χειρουργείο.

 

Ξέρει καμία αν όντως έτσι συμβαίνει;; Μου φαίνεται πιο λογικό να γίνει χειρουργείο και κατόπιν οι χημειοθεραπείες, τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει ότι γίνεται..

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο;; Είναι κάτι καινούριο, είναι μια μέθοδος που συνηθίζεται;;

Οποιαδήποτε εμπειρία θα μου ήταν πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δυστυχώς επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς συγγενικό μου πρόσωπο διαγνώστηκε με καρκίνο του μαστού και με κάποιους μικρούς όγκους και στους λεμφαδένες.

 

Ο γιατρός πρότεινε μετά τις απαραίτητες εξετάσεις να περάσουν αμέσως σε χημιοθεραπείες και ανάλογα με το πώς θα αντιδράσει η ασθένεια στις χημειοθεραπείες να ακολουθήσει το χειρουργείο.

 

Ξέρει καμία αν όντως έτσι συμβαίνει;; Μου φαίνεται πιο λογικό να γίνει χειρουργείο και κατόπιν οι χημειοθεραπείες, τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει ότι γίνεται..

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο;; Είναι κάτι καινούριο, είναι μια μέθοδος που συνηθίζεται;;

Οποιαδήποτε εμπειρία θα μου ήταν πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Την ίδια σειρά ακολουθεί και δικό μου πρόσωπο. Πρώτα χημειοθεραπεία και μετά χειρουργείο. Προς το παρόν βλέπουν οτι ο όγκος μειώνεται με τις χημειοθεραπείες

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, πλεον αν ο ογκος ειναι σαφως αφοριζομενος (εχει δηλαδη σαφες περιγραμμα και ειναι "αυτονομος" και οχι προσκολλημενος σε γαλακτ.αδενες κλπ) γινεται χμθ η ακτινοθεραπεια ετσι ωστε να μειωθει οσο το δυνατον περισσοτερο το μεγεθος του ογκου και η πιθανοτητα να νοσησουν και γυρω υγιη κυτταρα και μετα γινεται επεμβαση να αφαιρεθει το υπολειμμα του καρκινωματος. Δεν ειμαι γιατρος αλλα δουλευα 11 χρονια σε κλινικη και τωρα στον διαγνωστικο τομεα. Οπως και να εχει ο καρκινος του μαστου ειναι ιασιμος οποτε μενει να ψαξετε να βρειτε εναν πολυ εμπειρο γιατρο -και δεν μιλαω απαραιτητα για ιδιωτη,συνηθως οι γιατροι που δουλευουν σε μεγαλα δημοσια νοσοκομεια εχουν πολυ μεγαλυτερη εμπειρια- τα δυο αμιγως αντικαρκινικα νοσοκομεια εδω στην Αθηνα (Αγ.Σαββας και Μεταξα) εχουν απιστευτους γιατρους-ογκολογους και χειρουργους- με τεραστια εμπειρια και κυριως θεληση να σωσουν εναν ακομα ανθρωπο. Αυτα. Ευχομαι να πανε ολα καλα :D

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, η μητερα μ διαγνστηκε το 2003 με καρκινο στον ενα μαστο, σε ηλικια 43 χρονων. αποφασισανε με τον πατερα μ κ τους γιατρους (πηγανε εξωτερικο) να προχωρησουν σε πληρη μαστεκτομη κ στα 2 στηθη δλδ κ στον μαστο που βρεθηκε ο ογκος αφαιρεσαν κ λεμφαδενες κατω απο τη μασχαλη.δεν εκανε καθολου χημειοθεραπειες κ φυσικα ακολουθησε αγωγη κ εξετασεις καθε χρονο για 5 χρονια.μπηκε σε κλιμακτηριο κ μεχρι σημερα, δοξα τον θεο ειναι μια χαρα!ειλικρινα δεν εχω ξαναακουσει να δοκιμαζουν πρωτα με χημειοθεραπεια, ειδικα εαν ο ογκος ειναι ευκολο να αφαιρεθει.εχετε παρει 2η γνωμη?

οσο αφορα την αποψη με τις εναλλακτικες προσεγγισεις, νομιζω οτι ειναι λιγο παρακινδυνευμενο κ πιστευω πως θα ηταν πιο ωφελιμο να δοκιμαστουν σε τυπους καρκινου που χειρουργικα δεν αντιμετωπιζονται, ή που εχουν φτασει σε ενα σημειο που η "δυτικη" ιατρικη δεν μπορει να επεμβει. (γνωμη μου)

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου και αν γνωρίζετε κάτι θα το εκτιμούσα. Η μαμά μου έκανε αριστερή μαστεκτομή όγκος 2,2 και λεμφαδενες βρέθηκαν 6 μολυσμένοι απο τους οκτώ. Ο συγκεκριμένος χαρακτηρίζεται ως πορογενής διηθητικός. Έκανε 8 χημειοθ., τώρα θα ξεκινήσει ακτινοβολίες και για 1 χρόνο θα παίρνει herceptin. Αν κάποια φίλη έχει περάσει το ίδιο θα με βοηθούσε πολύ η απάντησή της.

Ευχαριστώ.:(

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τετοιες εμπειριες,αλλα ηθελα απλως να ευχηθω περαστικα στη μανουλα σου και δυναμη!καλο πασχα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Μαριαλ. Έχει κάνει σπινθηρογραφημα οστών αξονικες και στην κοιλιακή χώρα και είναι καλές. Τον Μάιο ξεκινάει ακτινοβολίες και η γνωμάτευση είναι πορογενες διηθ. Καρκ βαθμού 3. Οι ορμονικές βγήκαν αρνητικές και το HER 2 θετικό. Δεν ξέρω:(

Θετικοί για μετάσταση βρέθηκαν 6 απο τους οκτώ λεμφαδένες μασχαλιαιοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για διηθιτικό πορογενή καρκίνο 3 βαθμού με μαστεκτομή αριστερού μαστού. Εχουν γίνει 8 χημειοθ. και απο 20/05 ξεκινούν ακτινοβολίες. Λεμφαδένες ΓΙΑ μετάσταση έχουν βρεθεί 6 από τους οκτώ. Σε άλλα μέρη του σώματος (κοιλιά, οστά κτλ.) δεν έχει διαγνωστεί μετάσταση.

Επίσης θα συνεχιστεί για 1 χρόνο αγωγή Herceptin κάθε 21 μέρες.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να μου δίνατε κάποια πρόγνωση στα πλαίσια που μπορείτε βέβαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις με τεράστια αγωνία....:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...