Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρωμοπαγίδες - βαψιμο ρούχων


Κλειώ

Recommended Posts

Ξεκίνησα τις χρωμοπαγίδες τώρα το καλοκαίρι και συνεχως μου προκαλούν ατυχήματα . Στο σημείο που ακουμπά η χρωμοπαγίδα τα ρούχα , τα βάφει . Οποτε τα ρούχα αποκτούν σημάδια άλλου χρώματος .

Σκέφτομαι μήπως φταίει που είναι καλοκαίρι και θέλουν άπλωμα αμέσως ή μήπως επειδή βάζω και πρόπλυση ?

Την εχει πατήσει καμία ? Και τώρα τί κάνουμε ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεκίνησα τις χρωμοπαγίδες τώρα το καλοκαίρι και συνεχως μου προκαλούν ατυχήματα . Στο σημείο που ακουμπά η χρωμοπαγίδα τα ρούχα , τα βάφει . Οποτε τα ρούχα αποκτούν σημάδια άλλου χρώματος .

Σκέφτομαι μήπως φταίει που είναι καλοκαίρι και θέλουν άπλωμα αμέσως ή μήπως επειδή βάζω και πρόπλυση ?

Την εχει πατήσει καμία ? Και τώρα τί κάνουμε ?

 

εγω με τις χρωμοπαγιδες δεν εχω ποτε προβλημα,αλλα τα απλωνω κατευθειαν τα ρουχα και φροντιζω κατα το απλωμα να μην ακουμπαει το ενα το αλλο.

βεβαια δε βαζω και φοβερα ασχετα χρωματα μεταξυ τους κινουμε πανω κατω σε κοντινες αποχρωσεις.

προπλυση χρησιμοποιω μονο στα ρουχα της δουλειας του αντρα μου που θελουν καλη πλυση και σε πετσετες.στα υπολοιπα πιο λαιτ πλυσιμο εξαλλου οτι και να βαλουμε καθημερινα μετα κατευθειαν στα απλυτα πανε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις χρωμοπαγίδες και μάλιστα τις χρησιμοποιώ σε κάθε πλύση σχεδόν. Ξεχωρίζω τα σκούρα και τα ανοιχτόχρωμα, πετάω και μια χρωμμοπαγίδα στον κάδο και τέλος. Αν το πρώτο πλυντήριο είναι σκούρα και ξεμείνει από λάθος καμιά κάλτσα και έπειτα βάλω τα ανοιχτόχρωμα τότε δεν βάφουν ούτε γαριάζουν!

 

Τώρα αν βάζεις όλα τα χρώματα σκούρα και ανοιχτά ανακατεμένα μάλλον θα φταίει αυτό και όχι η παγίδα φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα αν βάζεις όλα τα χρώματα σκούρα και ανοιχτά ανακατεμένα μάλλον θα φταίει αυτό και όχι η παγίδα φαντάζομαι...

 

Kαι εγω αυτο πιστευω οτι φταιει... και η χρωμοπαγιδες εχουν καποια αντοχη...δλδ αν βαζεις πολλα χρωματα μαζι που βγαζουν ισως θα επρεπενα βαλεις την πιο ισχυρη ή να βαλεις διπλη...

 

Εγω αν υπαρχει ρουχο που το φοβαμαι οτι μπορει και να βγαλει..τοτε θα βαλω διπλη..και ποτε δεν ανακατευομαι ασχετα χρωματα..δλδ μαυρο με κιτρινο η κοκκινο κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω μια ερώτηση που μου ήρθε μήμπως δεν βάζεις τις απλές χρωμοπαγίδες αλλά τις ενισχυμένες που έιναι και για χρωματα ,μαρκαδόρους κτλ.γιατι αυτές πρέπει να τις χρησιμοποιείς στην θερμοκρασία των 30c και χώρις πρόπλυση διαφορετικά έχεις αυτά τα αποτελέσματα που λες.Επίσης προσοχή καινούρια πχ.ρούχα μωβ δεν τα πλενουμε στο πλυντήριο με κίτρινα πρέπει να έχουν πλυθεί 2-3φορές να έχουν "βγάλει" οτι χρώμα ειναι να βγάλουν και μετα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το μαυρο κουτί που είναι ενισχυμένες και έβαλα πάνω απο τρεις κάθε φορά . Λέτε να φταίει το είδος της χρωμοπαγίδας ? Αυτες δεν θέλουν προπλυση και μεχρι 30 βαθμούς ? Τώρα δεν εχω κουτάκι να κοιτάξω τις οδηγίες ........ Οι αλλες δεν εχουν προβλημα με την προπλυση και την θερμοκρασία έτσι ?

Σε γενικές γραμμές προσπαθω να ξεχωρίζω τα χρωματιστα με τα άσπρα , αλλα υπάρχουν και ρούχα που εχουν και χρώμα και ασπρο και παίζω λοττο .

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντήσεις .

Να δω τώρα πως θα σώσω τα ρούχα με τις στάμπες χρώματος . Τα ξαναεπλυνα αλλα δεν εφυγαν οι σταμπες , ισως ξεθώριασαν λίγο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το μαυρο κουτί που είναι ενισχυμένες και έβαλα πάνω απο τρεις κάθε φορά . Λέτε να φταίει το είδος της χρωμοπαγίδας ? Αυτες δεν θέλουν προπλυση και μεχρι 30 βαθμούς ? Τώρα δεν εχω κουτάκι να κοιτάξω τις οδηγίες ........ Οι αλλες δεν εχουν προβλημα με την προπλυση και την θερμοκρασία έτσι ?

Σε γενικές γραμμές προσπαθω να ξεχωρίζω τα χρωματιστα με τα άσπρα , αλλα υπάρχουν και ρούχα που εχουν και χρώμα και ασπρο και παίζω λοττο .

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντήσεις .

Να δω τώρα πως θα σώσω τα ρούχα με τις στάμπες χρώματος . Τα ξαναεπλυνα αλλα δεν εφυγαν οι σταμπες , ισως ξεθώριασαν λίγο .

Να φύγουν τελείως οι στάμπες δεν νομίζω. Απλά με τα πλυσίματα θα ξεθωριάσουν. Όχι όμως ότι δεν θα φαίνονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Με 3πλη και γεμισαν χρωματα τα ρουχα?

Και γιατι τριπλη? Εγω σε φαση που φοβαμαι (να εχει γινει 2-3 φ το χρονο και αν) να βαλω διπλη την απλη ομως.Και βαζω πανω απο 8-9 πλυντηρια 8 κιλα.

 

Μηπως αφησες πολυ ωρα τα ρουχα στο πλυντηριο...δνε μπορω να καταλαβω τι εφταιξε..

 

παντως καμια φορα ειναι να μην σε θελει... πριν χρονια εβαλα πλυντηριο λευκα... και ετυχε να βαλω 90 (αυτο το κανω πολυ σπανια ...αντε στα 12 χρονια να το εχω κανει 10 φορες...εξαιρεση ειναι τα πανακια μικροφιμπρα που τα πλενω στους 90)

Την ωρα που ανοιξα την πορτα..μπροστα μπροστα ηταν μια καλτσα σκουρα μπλε...επαθα σοκ.... ευτυχως δεν ειχε βαψει τιποτα...κ@λοφαρδυ ημουν ...χαχα.(και χωρις χρωμοπαγιδες τοτε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον θα φταίει που χρησιμοποιησα τις ενισχυμενες στους 60 και με προπλυση . Γιατι δεν το επαθα μονο σε ενα πλυντήριο , αλλα σε περισσότερα και αρα δεν μπορει να ειναι τυχαιο . Ξέρω οτι το πλυντήριο καλο είναι να το απλώνουμε αμέσως και το προσπαθω , αλλα δεν ειναι παντα εφικτό .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...