Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κι εγω στο ευχομαι ολοψυχα...αλλα σου ειπα και παραπνω δεν σημαινει επειδη πονας οτι εχεις και ενδομητριωση αλλα μην το αφησεις.σιγουρεψου οτι δεν ειναι τιποτα...καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα σας!!!

 

Δεν διαβασα πολλα απο τα μυνηματα σας γιατι δεν εχω πολυ χρονο αλλα ηθελα να σας ρωτησω και να μου απαντησετε εαν γνωριζετε για το θεμα της ενδομητριωσης γιατι ειμαι αρκετα αγχωμενη

 

εγω ειχα βαριας μορφης ενδομητριωση και περυσι (δηλαδη πριν 1 χρονο) με λαπαροσκοπηση με "καθαρισαν" αλλα εδω και ενα χρονο δεν εμεινα εγκυος για αυτο αποφασισα να κανω εξωσωματικη και ειμαι ηδη στην διαδικασια(κανω ενεσεις)

μηπως ξερετε αν ειναι πιθανον να ξαναδημιουργηθηκε η ενδομητριωση σε ενα χρονο και αν αυτο επηρεαζει πολυ την εξωσωματικη????

σας ευχαριστω

καλη επιτυχια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

synik καλησπερα και απο μενα.τους τελευταιους 2 μηνες το εχω ψαξει πολυ για αυτο το θεμα αλλα για μενα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.πολλες φορες η ενδομητριωση μετα απο λαπαροσκοπηση και αγωγη υποχωρει αλλα και παλι δε νομιζω οτι καποια μπορει να σου πει σιγουρα...καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...ρωτα καποιον ειδικο.και για ενημερωση εγινε καποιο συνεδριο στην κρητη για την ενδομητριωση αν ψαξεις στον ιντερνετ ισως βρεις πληροφοριες για ερωτηματα που σε απασχολουν..καλη επιτυχια....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κορίτσια. Τον Ιούνιο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης 3 εκ. ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια κια για 3 μήνες έβαλα arvekap για διακοπή περιόδου. Την τελευταία ένεση την έβαλα στις 15/08. Ακόμα άφαντη βέβαια η ακατανόμαστη. Πόσο ακόμα πρέπει να περημένω;;;;Μήπως να κάνω κάποιο τέστ εγκυμοσύνης; έχει τύχει σε κάποια απο εσάς κάτι παρόμοιο;;είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κορίτσια. Τον Ιούνιο έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης 3 εκ. ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια κια για 3 μήνες έβαλα arvekap για διακοπή περιόδου. Την τελευταία ένεση την έβαλα στις 15/08. Ακόμα άφαντη βέβαια η ακατανόμαστη. Πόσο ακόμα πρέπει να περημένω;;;;Μήπως να κάνω κάποιο τέστ εγκυμοσύνης; έχει τύχει σε κάποια απο εσάς κάτι παρόμοιο;;είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο;;

 

 

Xaraki, εγώ έκανα 2 τρίμηνες Arvecap (01/01/2010 & 12/04/2010). Η 1η περίοδος ήταν 25/09/2010. Οπότε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

synik καλησπερα και απο μενα.τους τελευταιους 2 μηνες το εχω ψαξει πολυ για αυτο το θεμα αλλα για μενα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.πολλες φορες η ενδομητριωση μετα απο λαπαροσκοπηση και αγωγη υποχωρει αλλα και παλι δε νομιζω οτι καποια μπορει να σου πει σιγουρα...καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...ρωτα καποιον ειδικο.και για ενημερωση εγινε καποιο συνεδριο στην κρητη για την ενδομητριωση αν ψαξεις στον ιντερνετ ισως βρεις πληροφοριες για ερωτηματα που σε απασχολουν..καλη επιτυχια....

 

 

σε ευχαριστω πολυ ζωιτσα....

ευχομαι να μην ξαναδημιουργηθηκε τοσο γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι 26 χρ και εκανα λαπατοτομικα εγχειρηση (ενδομητριωση 10εκ)

τον σεπτεμβριο που μας περασε. Εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα γιατι ο γιατρος δεν ξερει πολλα, ειπε χαρακτιριστικα¨''Γκριζα παιδια της επιστημης'', υπαρχει πηθανοτητα να μεινω εγκυος, μπορει και οχι, αυτο θα το ξερω οταν αποφασισω να μεινω εγκυος και να κανω τις απαραιτητες εξετάσεις, αν τις κανω τωρα δεν εχει καμια σημασια, πρεπει να τις ξανακανω πριν μεινω εγκυος. Εχω ακομη πονους μετα απο 2 μηνες σε ολη την κοιλια. Πριν την εγχειρηση ειχα παντα σταθερο κυκολ περιοδου αλλα πονουσα πολυ την 1η μερα μονο. Δεν ειχα καμια γυναικολογικη ανισυχια. Τωρα εχει χαλασει και ο κύκλος μου και ποναει το στηθος, πραγμα το οποιο δεν ισχυει πριν την εγχειρηση. Υπαρχει καποιοσ-καποια ειδικη ή καποια που εχει περασει παρομοια να μου πει κατι σχετικο με το θέμα??Ρωτας γιατρους διαφορετικους και παιρνω διαφορετικες αποψεις. Δεν μπορω αλλο! δεν ξερω τι γινεται με το σωμα μου και το θεωρω παραλογο να δυιστανται οι αποψεις των γιατρων στο θεμα της ενδομητριωσης. Εγω συνεχειζω τις επισκεψεις σε γιατρο χωρις να εχω παρει μια οριστικη απαντηση για το θεμα μου.

 

Ευχαριστω!

 

...αν καποιος/καποια εχει σχετικη πληροφορια παρακαλω ας γράψει κατι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια και απο εμένα! είμαι καινούργια στο forum! θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ αναστατωμένη με το θέμα της ενδομητρίωσης. δεν εχει διαγνωστεί ακόμα ότι έχω ενδομητρίωση όμως προφορικά μου το έβαλε στο μυαλό ένας γυναικολογος που ρώτησα. ποια είναι τα συμπτώματα? εγώ το καλοκαίρι εβλεπα αίμα σε άσχετες μέρες εκτός περιόδου, αλλά εχω κάποιους μήνες να δω. τώρα και 1 με 2 μήνες με πονάει μόνιμα η κοιλιά μου ειδικά η αριστερή μου σάλπιγκα όπως έιναι όταν έχεις αδιαθετήσει, νιώθω και κούραση και νιώθω αδύναμα τα πόδια μου, συμπτώματα που διάβασα στο ίντερνετ. εχω ήδη ένα παιδί αλλά εδώ και πάνω απο 2 χρόνια προσπαθώ μάταια να μείνω έγκυος. όλα αυτα μαζί με έκαναν να σκεφτομαι για ενδομητρίωση. εσείς είχατε τέτοια συμπτώματα? η λαπαροσκόπηση πονάει? με ενα απλό κολπικό υπέρυχο μπορεί να διαγνωστεί? η θεραπεία εχει παρενέργειες? και πόσο καιρό μετά μπορείς να μείνεις έγκυος μετά τη διακοπή της θεραπείας? ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η ενδομητρίωση δεν έχει πάντα συμπτώματα. Εγώ έχω κάνει 2 φορές λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και την πρώτη φορά δεν είχα κανένα σύμπτωμα, πήγα για μια απλή κύστη. Την δεύτερη είχα κύστη ενδομητρίωσης η οποία φάνηκε στο υπέρηχο. Γενικά, πάντως, η ενδομητρίωση δεν φαίνεται στον υπέρηχο παρά μόνο αν είναι στις ωοθήκες. Σε άλλα σημεία (μήτρα, σάλπιγγες, ακόμα και έντερο) θα τα δείς μόνο με λαπαροσκόπηση. Οι γιατροί λένε πως αν έχεις ενδομητρίωση μια φορά θα έχεις για πάντα. Εγώ σε λιγότερο απο δύο χρόνια εμφάνισα 2 φορές. Τώρα είμαι σε φάση εξωσωματικής γιατί δεν το ρισκάρω να εμφανιστεί πάλι. Η λαπαροσκόπηση δεν πονάει καθόλου, πάς το πρωι και φεύγεις το βράδυ, είναι όμως ακριβή αν την κάνεις σε ιδιωτικό. Ως πρός το πότε μπορείς να μείνεις έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση, νομίζω άμεσα αφού σου έρθει η πρώτη περίοδος. Εκτός απο την λαπαροσκόπηση δίνουν και φαρμακευτική αγωγή (διακόπτουν την περίοδο), αυτό είναι πακέτο, ελπίζω να μην σου συμβεί.

Εύχομαι να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ aggele! με βοήθησες πολύ! να είσαι καλά και εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη!!! εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα!..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

 

Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους, στο οποίο έμεινα έγγυος μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης (έκανα λαπαροσκόπηση και διακοπή περιόδου με arvekap για 3 μήνες).

 

Αυτή τη στιγμή δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμη να προσπαθήσω για 2ο παιδάκι αλλά είμαι 36 ετών και αναρωτιέμαι... πόσο μπορώ να περιμένω? Δεν θέλω να βιαστώ, για πολλούς λόγους, από την άλλη όμως φοβάμαι, όσο περνάει ο καιρός δεν μεγαλώνουν οι πιθανότητες να ξαναεμφανίσω ενδομητρίωση?

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή, να την αφαίρεσε μία φορά και στη συνέχεια να έκανε δύο παιδάκια χωρίς να της ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Έχω ένα κοριτσάκι ενός έτους, στο οποίο έμεινα έγγυος μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης (έκανα λαπαροσκόπηση και διακοπή περιόδου με arvekap για 3 μήνες).

 

Αυτή τη στιγμή δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμη να προσπαθήσω για 2ο παιδάκι αλλά είμαι 36 ετών και αναρωτιέμαι... πόσο μπορώ να περιμένω? Δεν θέλω να βιαστώ, για πολλούς λόγους, από την άλλη όμως φοβάμαι, όσο περνάει ο καιρός δεν μεγαλώνουν οι πιθανότητες να ξαναεμφανίσω ενδομητρίωση?

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή, να την αφαίρεσε μία φορά και στη συνέχεια να έκανε δύο παιδάκια χωρίς να της ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

κι εγω magia-melissa ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση μονο που εγω εκανα 9 μηνεσ θεραπεια με ενεσεις.Μετα εμεινα εγκυος στον γιο μου που ειναι 2.5 τωρα και εδω και εναν χρονο προσπαθουμε για το δευτερο.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι μετα την θεραπεια θεωρητικα η ενδομητριωση εχει θεραπευτει και ειδικα με την εγκυμοσυνη.Δεν ξερω αν μπορει να εμφανιστει παλι μετα.Μονο με λαπαροσκοπηση γινεται.Παντως μην το καθυστερεις εγω ειμαι 32 και αγχωνομαι πλεον....:-(:sad::-(

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

astage να ρωτησω κι εγω κατι...μετα απο ποσο καιρο μετα την θεραπεια εμεινες εγκυος?εγω εχω κανει την 3μηνη και ειμαι στη φαση που περιμενω να αδιαθετησω.

Link to comment
Share on other sites

astage να ρωτησω κι εγω κατι...μετα απο ποσο καιρο μετα την θεραπεια εμεινες εγκυος?εγω εχω κανει την 3μηνη και ειμαι στη φαση που περιμενω να αδιαθετησω.

 

Εγκυος εμεινα μετα απο 6 μηνες .Μετα την τελευταια ενεση...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από μια εξωμήτριο κύηση και χρόνων προσπάθειες να μείνω έγκυος ανακάλυψα ότι είχα 4ου βαθμού ενδομητρίωση (δεν υπάρχει 5ου). Είχαν κολλήσει όλα τα όργανα μεταξύ τους και καταστράφηκε και η μια ωοθήκη.

Μετά από 3 ώρες χειρουργείο και έξι μήνες θεραπείας, μου ανακοινωσαν ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά λόγω ολικής απόφραξης σαλπιγγών.

Τότε άρχισαν οι εξωσωματικές. Τα κατάφερα όμως και έκανα την κορούλα μου.

Να σας πω και το απίστευτο; 18 μήνες μετά έμεινα έγκυος φυσιολογικά στο γιο μου ο οποίος γεννηθηκε πριν 2 μηνες. Οι γιατροί είχαν μείνει έκπληκτοι.

 

Αν εγώ ξεπέρασα όλες τις στατιστικές τότε και εσείς μπορείτε. Είναι δύσκολος ο δρόμος μερικές φορές, και μεγάλος ο πόνος. Εγώ ξέρω...

Αλλά να θυμάστε, αν έχετε μήτρα και έστω ένα ωάριο αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρετε.

Η ψυχή μου και η σκέψη μου είναι μαζί σας και ας μην σας γνωρίζω.

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

μου δινεις πολυ κουραγιο ιολακι και σε ευχαριστω...τελικα οι γιατροι καμια φορα πρεπει να ειναι πιο συγκρατημενοι....να σου ζησουν τα αγγελουδια σου και συντομα και στα δικα μας.....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα κι εγω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου σχετικα με το θεμα της ενδομητριωσης.περυσι τον ιουλιο διαγνωστηκε μετα απο κολπικο υπερηχο μια κυστη στην δεξια ωοθηκη 5,8 εκατοστα, μετα απο διμηνη θεραπεια με αντισυλληπτικα η κυστη μικρυνε στα 5,3 αλλα δεν ηταν διαυγής και ο γιατρος μου συνεστησε να χειρουργηθω για να δουμε αν ηταν κυστη ή ενδομητριωση.χειρουργηθηκα τον νοεμβριο ηταν πραγματι ενδομητριωση.Βρισκομαι σε 6 μηνη θεραπεια με τις γνωστες ενεσεις και τις συνηθεις παρενεργειες(ευτυχως ειναι χειμωνας και υποφερετε καπως η κατασταση).Η τελευταια ενεση ειναι προγραμματισμενη για τα μεσα απριλιου.Ειμαι προσφατα παντρεμενη και δεν εχουμε ακομη παιδακι.Ειμαι 36 ετων και το αγχος μου ειναι αν θα μπορεσω να μεινω εγκυος φυσιολογικα ή θα τρεχουμε με υποβοηθουμενες αναπαραγωγικες διαδικασιες.Εχω αγχωσει και τον συζυγο μου και σκεφτομαστε να προβουμε σε μια διαδικασια εξετασεων μετα το τελος της τελευταιας ενεσης.θα ηθελα την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

anastasoulini καλησπερα κι απο μενα.εγω μολις αδιαθετησα μετα απο 3μηνη αγωγη και λεμε να προσπαθησουμε για μωρακι.η αληθεια ειναι οτι κι εγω σκεφτομουν για περαιτερω εξετασεις αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο αυτην την αγωγη οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης αμεσα ειναι πολυ μεγαλες οποτε μην μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια να σκεφτεσαι τι θα κανεις μετα....προσπαθηστε και ολα μια χαρα θα πανε...καλη επιτυχια...
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω την αποψη σας...οπως ανεφερα μολις αδιαθετησα μετα απο 3μηνη αγωγη και ειπαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωρακι αλλα ο συζυγος αρρωστησε με γριπη.γνωριζει καμια σας αν επηρεαζει η γριπη το σπερμα?πρεπει να περιμενουμε να γινει καλα και να σταματησει τα φαρμακα?ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Ζωίτσα καλησπέρα. Αν δεν κάνω λάθος το σπέρμα που υπάρχει τώρα έχει δημιουργηθεί 3 μήνες πριν. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι καλυτερο να μιλήσεις με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω και εγω πολύ πρόσφατα κάνει λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ωοθήκης κατα την οποία εντοπίσθηκε ενδομητρίωση. Έκανα την ένεση την Arvekap τρίμηνης διάρκειας και τώρα βρίσκομαι στο δεύτερο κύκλο χωρίς περίοδο. Ο γιατρός ωστόσο μου είπε να ξεκινήσω προσπάθειες για εγκυμοσύνη περίπου στους 5 μήνες απο την ένεση (3+2).΄Έχει αντιμετωπίσει καμία σας παρόμοια κατάσταση; Γενικά σας φαίνεται λογικό δεδομένου οτι δεν έχει παρέλθει έστω το διάστημα των 6 μηνών (που αν θυμάμαι καλά αναφέρει το φυλλάδιο οδηγιών - δυστυχώς το πέταξα :( ).

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη είχα κάνει και εγώ τρίμηνη arvekap. Απο την στιγμή που θα σου έρθει η πρώτη περίοδος, σημαίνει οτι το σώμα σου έχει μπεί στη φυσιολογική του λειτουργία. Αυτό σημαίνει οτι μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες κανονικά. Οι εξι μήνες αναμονής τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορητσια!

Θα ηθελα να μιραστω την εμπειρια μου μαζι σας:

Με τα απο λαπαροσκοπιση διαγνωστεικα με εντομητριωση(το 2000) και εκανα 6 μηνες διακοπη περειοδου με της ενεσης αβερκαπ.Μας συστεισε ο γιαρος να περειμενουμε 2 μηνες και μετα να αρχειζουμε προσπαθειες για μωρακι,οπως και καναμε .Περασε 1 1/2 χρονος και τοιποτα.Απο την αγωνια μας αρχεισαμε ενα σορο εξετασεις μιπως και εχουμε καποιο αλλο εμποδιο για να αποκτεισουμε μωρακι.Καναμε καμια 6 σπερματεγχυσεις σε φυσικο κυκλο(αφου δεν βρεθεικε κανενα προβλιμα σε κανενας μας)και μετα αποφασισαμε να παμε για εξωσωματικη.Καναμε 3 εξωσ.(μεχρη το 2003)και παλι αποτελεσμα 0.

Απο ρακος που ειχαμε γεινει τα παρατεισαμε αφου λευτα γιοκ,κουραγιο γιοκ και πειστευα οτι εχει ξαναεμφανιστει η εντομητριωση και δεν υπαρχει περειπτωση να μεινω εγκυος.

Το 2006 ομως εμφανιστεικε καθυστεριση και ναι ειμουν εγκυος.Δεν το περιμεναμε με τοιποτα.Κρατεισε ομως μονο 26 ευδομαδες γαιτι ειχα πρωορο τοκετο και γεννησα ενα πρωορο κορητσακη που εζεισε 35 μερες.

Ειπαμε ξανα,αυτο ειτανε αλλα μετα απο 3 χρονια ξαναπροσπαθεισαμε αυτη την φορα με σπερματεγχυση και βοιθεια φαρμακων.Χωρις να ξανακανω λαμπαροσκοπιση εμεινα με την σπερματεγχυση εγκυος αλλες 3 φορες(μια αποβολη,μια εξωμητρια και μια διδιμη κυηση απο τα οποια το ενα σταματεισε η αναπτυξη του στου 11 ευδομαδες και το αλλο,το κορητσακη μου-ειμαι τωρα 23 ευδομαδες-την περειμενω το ιουνιο να την παρω γερη στην αγκαλια μου).Πρειν την παρουσα εγκυμοσυνη ειχα κανει και μια εξωσ.με 0 αποτελεσμα.

Ξερω πολλες γυναικες που ειχανε εντομητριοση και κανανε παιδακια χωρεις να κανουν καν θεραπεια.Μην την φοβαστε και να αργει πολυ το μπεμπε θα συνειστουσα περισσοτερο να κανετε μια εξεταση για θρομβοφιλα (το εχει το 80 %του πλυθησμου) και εμποδιζει την εφυτευση του εμβριου στην μητρα εξισου και περισσοτερο και αν καταφερει να γαντζωθει δεν του επιτρεπει να τραφει σωστα και οδηγει σε αποβολη(συνειθως πριν την 9 ευδομαδα).

Ειναι πολυ δυσκολα να βασανιζεσε πολλα χρονια να αποκτισεις ενα παιδακη και να τα φορτωνουν στην εντομητριωση!Εγω 15 μερες απο τον πρωορο τοκετο επαθα πνευμονικη εμβολη και νοσειλευτεικα 20 μερες στην Σοτηρια νοσοκομειο.Επομενος ειταναι να με στειλει καποιος πια να κανουμε αυτο που επρεπε να κανουμε απο την αρχη:Μια εξεταση για θρομβοφιλα,οπου με βρεικαν καραμπινατι θετικη.Τα χρονια που εχασα και το μωρακη μου ομως κανεις δεν μου τα εδωσε πισω.

Ξερω οτι ειναι μεγαλο το κειμενο και σας κουρασα !Δεν θελω ομως να ξαναπερνα της ιδιες αγωνιες με μενα καμια γυναικα εξετειας του καθυσιχασμου και βαρεμαρα μερικον γιατρον που τα φορτωνουν ολα σε ενα γεγονος και βαριουντε να ασχολειθουν παραπανω μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη είχα κάνει και εγώ τρίμηνη arvekap. Απο την στιγμή που θα σου έρθει η πρώτη περίοδος, σημαίνει οτι το σώμα σου έχει μπεί στη φυσιολογική του λειτουργία. Αυτό σημαίνει οτι μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες κανονικά. Οι εξι μήνες αναμονής τι είναι;

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Βασικάο γιατρός μου είπε να αρχίσω προσπάθειες ακόμη και αν δεν έχει έρθει η περίδος. Περίδου δηλ. 5 μήνες απο τη στιγμή της ένεσης.

 

Το 6μηνό που ανέφαρε είναι οι 3 μήνες απο τη στιγμή της ένεσης και οι 3 επόμενοι που απαιτούνται για σου έρθει η περίοδος (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι απο το φυλλάδιο που δάβασα. Μπορεί ομως και να κάνω και λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...