Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΒΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ!!!!!!!


Recommended Posts

Μην τσιμπάτε με ότι γράφεται....αυτό που θέλουν να περάσουν είναι να περάσουν την λογική του διαίρει και βασίλευε...Συμφωνώ σε κάποια πράγματα για τις χήρες και τα ορφανά...πιστεύοντας ότι θα έπρεπε να τους δίνεται ένα εύλογο χρονικό διάστημα προσαρμογής μέχρι να διαχειριστούν τις νέες συνθήκες ζωής....όμως ευτυχώς δεν έχω βρεθεί σε αυτή την θέση και άρα δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτή η σύνταξη για την ζωή τους...

είμαι εκπαιδευτικός και περιμένω πώς και πως..να βγω από αυτή την τάξη των 25 παιδιών που φοιτούν σε μια ακατάλληλη τάξη (μικροί χώροι, επικίνδυνη αυλή κτλ) και που κυριολεκτικά ο χώρος τα εξαγριώνει...όμως υπάρχουν και χειρότερες συνθήκες δουλειάς...και δεν το γράφω για να παρηγοριέμαι...και αδυνατώ να καταλάβω γιατί μετά από ένα σωρό εξετάσεις πρέπει να έρθει κάποιος να μου αλλάξει το καθεστώς δουλειάς μου...το οποίο μου "εγγυήθηκε¨όταν με προσέλαβε. Θα μπορούσα να επιχειρηματολογώ ώρες όμως .....

αυτό που θέλω να πω...είναι ότι πρέπει να διεκδικούμε τα περισσότερα και όχι να επιθυμούμε να κοπούν και αυτά που έχει ο "γείτονας"...διότι όταν καίγεται το διπλανό σπίτι, σύντομα θα κινδυνέψει και το δικό μας...και αν θεωρείς τον εαυτό σου αδικημένο....σκέψου ότι υπάρχει και κάποιος σε χειρότερη θέση...που του φαντάζεις προνομιούχος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εννοειται πως συμφωνω για τις συνταξεις των θυγατερων να κοπουν,ελεος στο 2010 ζουμε.συμφωνω επισης και να μην ξεχνουν τις πραγματικα ευπαθεις ομαδες !

 

 

αλλα για κοιταξτε κι εδώ!

 

 

συμφωνω να κοπουν τα αδικα προνομια,τα ''περιεργα επιδοματα'', το πληρωμενο καθησιο σε καποιες θεσεις,το θρασος που χαρακτηριζει αρκετους δημοσιους αλλα

το να τα ισοπεδωνουμε όλα και απο ζηλια να στρεφομαστε ο ενας να φαει τον αλλο,ε όχι δεν το επικροτω!

ειμαι εκπαιδευτικος και συγχιστηκα διαβαζοντας τα παραπανω και μαλιστα καθυστερω και τη βολτα των παιδιων μου για να απαντησω.

έχω τρια παιδια και τα τρια γεννηθηκαν ενοσω δουλευα ωρομισθια 7χρονια ,με μισθους απο 200 ως 450 ευρω και οποτε το θυμονταν να πληρωσουν.9μηνη αδεια οταν γεννηθηκαν δεν πηρα σε κανενα παιδι και τι λοιπον, να μην παρουν και οι αλλοι για να μαι εγω ευχαριστημενη?ΔΙΝΩ ΑΣΕΠ με αναλογια 12 διοριστεοι για 650 υποψηφιους ,όντας περυσι 31 ετων και διαβαζοντας μεχρι τελικης πτωσης με δυο μωρα κι ενα μεγαλυτερο παιδι, περναω και με στελνουν για 2 χρονια (και βλεπουμε..)υποχρεωτικα αλεξανδρουπολη απο αθηνα(τι θα κανω τα παιδια δικο μου προβλημα).με το που διοριζομαι-δεκα χρονια μετα το πτυχιο πια- μου κανουν μειωση μισθου

και μετα απο αυτο θα μου πει καποιος αι σιχτιρ γιατι καθομαι 2 μηνες και οχι ένα το καλοκαιρι και να μπω στο ταμειο ανεργιας !Ε ,αι ...

η κοπελια που τα εγραψε αυτα,έφαγε έτσι οπως περιεγραψα, μια δεκαετια της εργασιακης ζωης της? και ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ-ΠΟΥ ΙΣΥΟΥΝ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ-ή ειπε να σιχτιρισει καποιον για να ξεσπασει?

(το μονο που θα δεχομουν σαν παρατηρηση ειναι να κανω καλα τη δουλεια μου στην ταξη ,τιποτε αλλο!)

συγγνωμη αν βγηκα οφ αλλα δεν κρατιομουν!:?

 

Τα πάντα ξεκινάνε από τι τι έχουμε στο μυαλό μας : Εσύ για παράδειγμα με όλα όσα έχεις κάνει και την ταλαιπωρία που έχεις περάσει τα παρουσιάζεις όπως τα παρουσιάζεις...ο σκοπός σου είναι να διοριστείς στο δημόσιο...για το σκοπό αυτό λοιπόν θα πας Αλεξανδορύπολη από Αθήνα και θα πας και όπου αλλού σε στείλουν ΕΠΕΙΔΗ θα είσαι στο δημόσιο.΄Μια άλλη μαμά μα δύο παιδάκια , και την ίδια μόρφωση με σένα , πιστέυεις ότι θα πήγαινε Αλεξανδορύπολη να δουλέψει τον ιδιωτικό τομέα αν η οικογένεια της ήταν εγκατεστημένη στην ΑΘήνα?????? ΟΧΙ , γλυκειά μου , ΟΧΙ! Καμμία δεν θα το έκανε , σκεπτόμενη τη ζυγαριά , από τη μία η δουλειά , από την άλλη η οικογένεια...όταν όμως σκέφτεσαι ότι ΟΚ θα πάω όπου με στείλουν διότι θα μεζέψω μόρια και κάποια στιγμή θα είναι στην πόλη μου , δημόδιος υπάλληλος και μάλιστα εκπαιδευτικός , Πάσχα, Χριστούγεννα , καλοκαίρια καθισιό πληρωμένο , το κάνεις το άλμα , δεν το κάνεις??? Αυτή είναι η διαφορά!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλω να πω...είναι ότι πρέπει να διεκδικούμε τα περισσότερα και όχι να επιθυμούμε να κοπούν και αυτά που έχει ο "γείτονας"...διότι όταν καίγεται το διπλανό σπίτι, σύντομα θα κινδυνέψει και το δικό μας...και αν θεωρείς τον εαυτό σου αδικημένο....σκέψου ότι υπάρχει και κάποιος σε χειρότερη θέση...που του φαντάζεις προνομιούχος...

ούτε το σπίτι του γείτονα μου θέλω να καεί...ούτε αδικημένη νοιώθω! Οταν οι συνφοιτητές μου τελείωσαν έγιναν συμβασιούχοι και τότε έπαιρναν 70000 δρχ ενώ εγώ ξεκίνησα με 230000δρχ! Θεωρώ ότι ήμουν απο τις τυχερές που ξεκίνησα την καριέρα μου με τόσα χρήματα πρίν 10 χρόνια! Θεωρώ όμως άδικο να πληρώνει ο ελληνικός λαός τις χήρες, ναι να πληρώνει τα ορφανά μέχρι κάποια ηλικία, ναι να γίνει αύξηση στους χαμηλοσυνταξιούχους και όχι να τους κόβουν και αυτά τα λίγα που παίρνουν, να κόψουν απο αυτούς που οι συντάξεις υπερβαίνουν τα 2000 ευρώ...και ναι, όταν κάποιος δεν δουλεύει να μπαίνει στο ταμείο ανεργίας όπως μπαίνει όλος ο κόσμος!!!! Αυτό είπα...είναι η άποψη μου και δεν μου την αλλάζει κανένας, όπως και εσένα είναι η δική σου άποψη σεβαστή!

Μακάρι να βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση της χώρας και δεν είναι κακό να ζοριστούμε όλοι λίγο...γονείς είμαστε και προσωπικά θέλω τα παιδιά μου να έχουν καλύτερο μέλλον! Ερχονται δύσκολοι καιροί και δυστηχώς ή ευτυχώς απο κάπου πρέπει να κόψουν!

 

user_offline.gifreport.gif

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα κονκα και επισης πολλοι βγαζουν και μαυρα λεφτα που δεν ελεγχονται απο κανεναν..

και επισης θελω να πω οτι δεν μπορει η αλλη να εχει κανει οικογενεια και να μην παντρευται για να μην χασει τη συνταξη..να στειλουν ανθρωπους να ελεγξουν αν αυτη εχει πραγματικη αναγκη αυτα τα λεφτα και να τα παρει καποιος αλλος...

η γνωστη μου εχει κανει οικογενεια και ο αντρας της ειναι στρατιωτικος..δουλευει και αυτη παιρνει και τη συνταξη 900 ευρα..μια χαρα της ερχεται..συγνωμη αλλα εγω νιωθω κοροιδο να υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται ετσι...στο κατω κατω απο εμας βγαινουνε οι συνταξεις αυτες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πρεπει ολα να τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι.....τι φταίνε τα παιδια αν μένουν ορφανα......δεν φτανει που βιωνουν μια απώλεια με τοσο τραγικο τροπο πρέπει να βιώσουν και την πείνα και την εξαθλίωση???Δεν μιλάω για τις περιπτώσεις που η μανα εργάζεται στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα...(τυχερες αυτες που έχουν την σιγουριά του δημόσιου τομέα.......γιατι στο ιδιωτικο τομέα τρέμεις την απώληση)μιλάω για την περίπτωση που η μητέρα δεν εργαζεται και πολλές έιναι αυτες οι περιπτπωσεις.....τι θα κανει??????

Εδω ρε παιδιά δουλευουμε και οι δύο και πάλι δεν τα φέρνουμε βόλτα και ζοριζόμαστε .....φαντάσου ξαφνικα να φύγει...ο ένας.....δεν φτανει ο πονος ...έχεις και το άνχος της επιβίωσης......

Και στο κατω -κατω ας δοθει με κριτήρια εισοδηματικα ,περιουσιακα στοιχεια,ηλικιες παιδιων......κτλ......και η σύνταξη να αφορά καθαρά την ανατροφή των παιδιων......

Τρέμω στην ιδέα μήπως παθει κατι ο άντρας μου ή έγω.......τα παιδιά μου θα πεινάσουμε.....έχει αρχίσει να γινεται εφιάλτης.....συμβαίνουν τόσα γύρω μας και έχουμε αρχίσει να χάνουμε τον ύπνο μας.....και εκεινο που με εκνευρίζει αφάνταστα έιναι οι τεράστιες εισφορες που πληρώνουμε στα ταμεια......έιναι να σε ποιανει τρελλα...810 ευρώ το δίμηνο στο ΟΑΕΕ πλήρώνει ο άντρας μου σαν ελέυθερος επαγγελματιας....και ας μην μιλήσουμε γαι την σύνταξη που θα πάρει........ευτυχως είμαι εγω στο δημοσιο......και κανω το σταυρό μου να έιμαστε γεροι και οι δυο αλλα και όλος ο κόσμος.....

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά με τη σύνταξη χηρείας ?

Η μαμα μου είναι 57 και ζει απο αυτή τη σύνταξη ?

Θα της την κόψουν ?

 

Αντι να κοιτάνε να δεσμέυσουν περιούσιες αυτών που πήραν μίζες και φάγανε τα χοντρά λεφτά , θα την πληρώσει ο κοσμάκης !!!

Και οταν βλέπω ανθρώπους να χαίρονται που το κράτος παυει να είναι κράτος πρόνοιας , απλα τους λυπάμαι !!!

Τα ''εγκλήματα'' των πολιτικών παραγράφονται , εχουν φάει , εχουν κακοδιαχειριστεί και θα την πληρώσουμε ολοι εμείς .

Εμείς και τα παιδιά μας !!!!

 

Ευχομαι απλά να είμαστε γεροί και ζωντανοί . Γιατι αλλιως ..........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

! Και εγώ σπούδασα και δουλεύω τώρα και 10 χρόνια για 6-7 μήνες το χρόνο στον ιδιωτικό τομέακαι τους υπολοιπους μήνες είμαι στο ταμείο ανεργίας! Εχω κι εγώ 2 μωρά και τα ωράρια εργασίας τρελά! 8:00 το πρωί με 20:00 το βράδυ! Δεν έχω ζωή, δεν έχω Σαββατοκύριακα ούτε αργίες!

λυπαμαι γι' αυτο

 

πληρωνομαι.... όταν δουλευω!!! Όταν δε δουλευω...δεν πληρώνομαι!!! Που είναι το παράλογο????? Παράλογο δεν ειναι να πληρώνει το κράτος ...και κατα συνεπεια ο ελληνικος λαός ένα συστημα το οποίο δεν δουλεύει και κανει τα μπάνια του?(τα σχολεια δεν κλεινουν για να κανουν οι δασκαλοι τα μπανια τους ,κλεινουν για να ξεκουραστουν τα παιδια και γιατι ειναι αδυνατον να γινει μαθημα το ελληνικο καλοκαιρι!!!)

αυτα που λες ειναι λιγο παραλογα και να με συγχωρεις.Πρωτον για να μπει καποιος ταμειο πρεπει να ειναι με συμβαση.Δεν ειναι δυνατον και νομιμο να εισαι μονιμος ή αοριστου χρονου και να μπαινεις ταμειο τα καλοκαιρια!!!

ουτε οι ιδωτικοι που ειναι αοριστου μπαινουν ταμειο! μηπως θελεις να γινουν ολοι γυρω σου συμβασιουχοι,για να εισαι ευχαριστημενη εσυ?ΕΛΕΟΣ!!

Εγω που ήμουν 3 χρονια ανεργη και 7 συμβασιουχα δεν το ευχομαι ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ!

οσο για το αν ζηλεύω....τι να πώ....μήπως νοιώθεις προνομιούχα και θα έπρεπε να ζηλεύω????

γενικα πιστευω πως η ζηλεια δεν ειναι καλο πραγμα

Εξήγησα για πιο λόγο θέλω να δώσω Ασεπ! Για να βλέπω παραπάνω την οικογένεια μου! Δεν ζηλεύω τη δουλειά τον εκπαιδευτικών και γι αυτό προτίμησα να δουλεψω στον ιδιωτικό τομέα!

παρεπιπτοντως εγω εκπαιδευτικος δεν εγινα μονο για να βλεπω παραπανω την οικογενεια μου, εγινα και για πολλους αλλους λογους ...ψιλα γραμματα... Αν δε ζηλευεις τη δουλεια των εκπαιδευτικων να μην την κανεις,κριμα και για τα παιδια ,κριμακαι για τα νευρα σου που θα γινουν κουρελι αν δεν ''το γουσταρεις''

 

Μην τσιμπάτε με ότι γράφεται....αυτό που θέλουν να περάσουν είναι να περάσουν την λογική του διαίρει και βασίλευε...αυτό που θέλω να πω...είναι ότι πρέπει να διεκδικούμε τα περισσότερα και όχι να επιθυμούμε να κοπούν και αυτά που έχει ο "γείτονας"...διότι όταν καίγεται το διπλανό σπίτι, σύντομα θα κινδυνέψει και το δικό μας...και αν θεωρείς τον εαυτό σου αδικημένο....σκέψου ότι υπάρχει και κάποιος σε χειρότερη θέση...που του φαντάζεις προνομιούχος...

εδω θελω να καταληξω!

Να αγιασει το στομα σου κοπελα μου!

να τα βαζουμε με τους κλεφτες τους ψευτες ,τα μηδενικα ,όχι με οποιον βρουμε μπροστα μας!

Link to comment
Share on other sites

vivik να σε ρωτησω κατι?αφου τα σχολεια κλεινουν για να ξεκουραστουν τα παιδια αυτο σημαινει οτι οι δασκαλοι πρεπει να αμοιβονται αυτην την περιοδο που ξεκουραζονται τα παιδια και αυτοι μαζι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε κοριτσια ηρεμιστεεεεεε

χαχα

 

Η καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της.........

 

Η δουλεια του εκπαιδευτικου ειναι αρκετα δυσκολη.. Κανεις 45 λεπτα μαθημα και μετα αισθανεσαι σαν να εχεις δουλεψει 2 ωρες!! και το διαβασμα στο σπιτι που το πατε??? συν τις διορθωσεις των διαγωνισματων?/ Οι καθηγητες στην Ελλαδα πληρωνονται πολυ λιγο κατα την αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι οταν εργαζεσαι πληρωνεσαι..εμενα γιατι δεν με πληρωνε κανενας οταν δεν δουλευα?

μισθος=προσφερω την εγρασια μου και με πληρωνεις

οταν δεν υπαρχει εργασια γιατι να πληρωνομαι?

sorry αλλα δυσκολευομαι να το καταλαβω..

nantia αλλο να διεκδικησουν οτι πρεπει να παρουν περισσοτερα και αλλο να πληρονονται ενω δεν δουλευουν..το δευτερο νομιζω ειναι πολυ προκλητικο...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά γράφω, αν και παρακολουθώ καιρό το φόρουμ. Λοιπόν, έχω μια πρόταση.

Όποια είναι εκπαιδευτικός και γκρινιάζει επειδή κουράζεται (δύσκολο επάγγελμα, ειδικά οι δάσκαλοι, μαθαίνουν το 1+1 κάνουν 2, λένε τραγουδάκια, δουλεύουν λίγες ωρίτσες την ημέρα, κάθονται 5 μήνες τον χρόνο κτλ κτλ), της προτείνω να αλλάξουμε δουλειά. Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, 12 ώρες την ημέρα, με λίγα προνόμια και τρελαίνομαι όταν ακούω ότι η δουλειά του εκαπιδευτικού είναι δύσκολη. Και ειδικά για τον μισθό που παίρνουν. Δέχεται κάποια; Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι η πλειοφηφία των εκπαιδευτικών καίγεται για να μάθει στα παιδιά γράμματα, γιατί τόσα χρόνια σαν μαθήτρια έχω σχηματίσει άποψη, αλλά και βλέπω και φίλες εκπαιδευτικούς πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζουν.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κουνιαδα μου εκτος απο τον παχυλο μισθο της ειχε και 7 παιδακια φετος ιδιαιτερα...δεν της ηρθε και ασχημα..ξερεις τι ειναι μεσα σε ενα απογευμα να βγαζεις εξτρα 80-90 ευρω το λιγοτερο?

 

συγνωμη για το of topic αλλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ειναι νομος τελικα αυτο? εφαρμοστηκε? ισχυει?

 

συνταξεις για χηρες κατω των 50, τελος?

 

Άκουσα μία συνέντευξη του Παπακωνσταντίνου, κάποιο βράδυ αυτήν την εβδομάδα.

Σε ερώτηση για το θέμα (χηρες κατω των 50, τελος?) είπε ότι για όποιο θέμα δεν υπάρχει ρητή εντολή στο μνημόνιο (τρόικα), μπορεί να τεθεί υπό διαπραγμάτευση.

Δηλαδή, δεν υπάρχει παράγραφο που να λέει κόβεται η συγκεκριμένη σύνταξη, οπότε εμείς όσο μπορούμε θα κρατήσουμε κάποια πράγματα στο μέτρο που είναι δυνατόν.

Προς το παρόν δεν ισχύει κάτι, είναι σκέψεις/φήμες.

Μέσα στον Ιούνιο που θα έρθουν οι ΔειΝόΤαυροι, μπορεί να τεθεί και αυτό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια του εκπαιδευτικου ειναι αρκετα δυσκολη.. Κανεις 45 λεπτα μαθημα και μετα αισθανεσαι σαν να εχεις δουλεψει 2 ωρες!! και το διαβασμα στο σπιτι που το πατε??? συν τις διορθωσεις των διαγωνισματων?/ Οι καθηγητες στην Ελλαδα πληρωνονται πολυ λιγο κατα την αποψη μου...

__________________

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποιος που θέλει να λέγεται σωστός επαγγελματίας συνεχίζει να δουλεύει και στο σπίτι του...με τον τρόπο του! Για να είναι προετοιμασμένος για αύριο, να είναι ενημερωμένος για να μη χάσει τη δουλειά του, για να πάρει προαγωγή, για να εχει περισσότερους πελάτες και ένα σωρό άλλους λόγους!

Πόσο μάλλον ένας εκπαιδευτικός που κάνει λειτούργημα!!!!! Φυσικά και πρέπει να διαβάσει, να διορθώσει, να βρεί τρόπους να προσεγγίσει τα παιδιά!

Το καλοκαίρι όμως δεν κά΄νει τίποτα απο όλα αυτά! Εκτός αν κάνουν ιδιαίτερα, απασχολούν παιδιά και δεν ξέρω τι άλλο κάνουν... που τα παίρνουν μαύρα!

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια του εκπαιδευτικου ειναι αρκετα δυσκολη.. Κανεις 45 λεπτα μαθημα και μετα αισθανεσαι σαν να εχεις δουλεψει 2 ωρες!! και το διαβασμα στο σπιτι που το πατε??? συν τις διορθωσεις των διαγωνισματων?/ Οι καθηγητες στην Ελλαδα πληρωνονται πολυ λιγο κατα την αποψη μου...

__________________

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποιος που θέλει να λέγεται σωστός επαγγελματίας συνεχίζει να δουλεύει και στο σπίτι του...με τον τρόπο του! Για να είναι προετοιμασμένος για αύριο, να είναι ενημερωμένος για να μη χάσει τη δουλειά του, για να πάρει προαγωγή, για να εχει περισσότερους πελάτες και ένα σωρό άλλους λόγους!

Πόσο μάλλον ένας εκπαιδευτικός που κάνει λειτούργημα!!!!! Φυσικά και πρέπει να διαβάσει, να διορθώσει, να βρεί τρόπους να προσεγγίσει τα παιδιά!

Το καλοκαίρι όμως δεν κά΄νει τίποτα απο όλα αυτά! Εκτός αν κάνουν ιδιαίτερα, απασχολούν παιδιά και δεν ξέρω τι άλλο κάνουν... που τα παίρνουν μαύρα!

 

 

Βασικα δεν εχω αποψη ακομα για το αν πρεπει να πληρωνονται οι εκπαιδευτικοι το καλοκαιρι και αν στην τελικη πρεπει να ειναι μονιμοι οι εκπαιδευτικοι (οπως βεβαια και για αλλους δημοσιους υπαλληλους ειμαι κατα τις μονιμοτητας) (βεβαια ειμαι κατα γιατι δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος χαχααχαχ ή γιατι αν ημουν δημοσιος υπαλληλος θα εκανα ευσυνηδητα την δουλεια και δεν θα ειχα φοβο μηπως παρω ποδι :mrgreen::mrgreen::mrgreen:)

 

 

Μηπως το καλοκαιρι αντι να καθονται οι εκπαιδευτικοι να παρακολουθουν υποχρεωτικα σεμιναρια ο καθε ενας στο αντικειμενο του??? Λεω εγω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο σπίτι οι εκπαιδευτικοί ξενυχτάνε για να προετοιμάζουν τα μαθήματα... σε μια ιδανική κοινωνία μπορεί!! Δηλαδή αν πληρωνόντουσαν οι εκπαιδευτικοί παραπάνω, για την δουλειά που κάνουν και τις ώρες εργασίας, ένας εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα με πτυχία και μεταπτυχιακά που τον λιώνουν 12 ώρες την ημέρα και παίρνει συνολικά -και αν- 20 μέρες άδεια τον χρόνο, τί θα έπρεπε να παίρνει; 15000 ευρώ τον μήνα; Με τις λίγες ώρες που δουλεύουν στο σχολείο οι εκπαιδευτικοί και με την ανοχή του κράτους ως προς τα «μαύρα» ιδιαίτερα, μια χαρά την βγάζουν! Κάποιος ιδιωτικός υπάλληλος, και να ήθελε να συμπληρώσει το εισόδημά του πού να βρει χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Η Mariamb και η Vivikk έπιασαν το νόημα. Οι υπόλοιπες "ξεσκίζετε" τις σάρκες σας με νεύρα. Παιδιά το οικονομικό πρόβλημα της χώρας μας είναι μούφα. Έλεος! όλα γίνονται για να περάσουν αυτά που δεν θα περνούσαν με άλλο τρόπο, για να υπάρχει δικαιολογία. Δεν ξεκινάς με τις συντάξεις των υπέργηρων ούτε της χηρείας. Ξεκινάς από τους κινέζους και τους υπόλοιπους ξένους και τις συντάξεις των βουλευτών που με 2 μόνο επανεκλογές συνταξιοδοτούνται.

 

Ααα και να μην ξεχνιέμαι, σας εξήγησα ότι έχει καταργηθεί η σύνταξη για τις θυγατέρες που τόσο πολύ σας ενοχλεί, προφανώς γιατί έχετε υπόψη σας τραβηγμένες περιπτώσεις που δεν είναι ο κανόνας, αλλά και πάλι πιστεύω ότι δεν τα παίρνουν από εσάς δεδομένου ότι πρόκειται για κρατήσεις του γονέα ή του άντρα τους που δεν πρόλαβε να τις χαρεί. Το δίκαιο θα ήταν με το θάνατο του στρατιωτικού ή δημοσίου υπ. να επιστρέφεται εφάπαξ το ποσό που του παρακρατήθηκε κατά τον εργασιακό του βίο στη χήρα και στα ορφανά του. Διότι τώρα που κόβεται, συγνώμη αλλά εσείς παίρνεται τα χρήματα του ορφανού και της χήρας αφού πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος. Το βρίσκετε δίκαιο αυτό;;; Δηλαδή αν κάποιος δουλέψει 30 χρόνια οι κρατήσεις του να πάνε στο κράτος και τα παιδιά του να μην πάρουν τίποτα; Για σκεφτήτε το λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το καλοκαιρι αντι να καθονται να κανουν οι εκπαιδευτικοι να παρακολουθουν υποχρεωτικα σεμιναρια ο καθε ενας στο αντικειμενο του??? Λεω εγω τωρα

 

Αυτο ακριβως!!!!!

Κάτι να κάνουν βρε παιδί μου!!!!

Ας κάνουν κάποιες ώρες την ημέρα κάτι σαν δημιουργική απασχόληση για τα παιδιά που οι γονείς τους δουλεουν...και όχι να πληρώνουν έξτρα κάποιον να τα απασχολεί!!!

Ας κάνουν προετοιμασία για την επόμενη χρονιά...γιατί να πληρώνουμε την παραπαιδεία!!!!

Εμείς δεν πληρώνουμε το σύστημα????? Ας δουλέψουν λοιπόν με κάποιο τρόπο...για να πληρωθούν!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το καλοκαιρι αντι να καθονται οι εκπαιδευτικοι να παρακολουθουν υποχρεωτικα σεμιναρια ο καθε ενας στο αντικειμενο του??? Λεω εγω τωρα

 

προσωπικα ναντια μου έχω παρακολουθησει πανω απο 30 σεμιναρια για να ειμαι καλη στη δουλεια μου (δασκαλα θεατρικης αγωγης)-γιατι στο πανεπιστημιο όλο το βαρος δινονταν στη θεωρια- και δε θελω να υπολογισω τα λεφτα που έχω δωσει για τα σεμιναρια αυτα ,απο την τσεπη μου φυσικα,οποτε αν μου τα προσφερουν και δωρεαν ,πεταω και τη σκουφια μου!

 

α,για να μην αερολογουμε κιολας να θυμησω οτι οι εκπαιδευτικοι ''καθονται'' απο 1 ιουλιου μεχρι 1 σεπτεμβριου μιλαμε δηλαδη για ένα μηνα παραπανω και οχι για 5 που διαβασα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Ε κοριτσια ηρεμιστεεεεεε

χαχα

 

Η καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της.........

 

Η δουλεια του εκπαιδευτικου ειναι αρκετα δυσκολη.. Κανεις 45 λεπτα μαθημα και μετα αισθανεσαι σαν να εχεις δουλεψει 2 ωρες!! και το διαβασμα στο σπιτι που το πατε??? συν τις διορθωσεις των διαγωνισματων..

 

Προαιρετικά πάντα, γιατί αν ένας εκπαιδευτικός δεν προετοιμάζεται ποτέ του και μπαίνει μέσα στην τάξη και λέει αρλούμπες με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το καλοκαιρι αντι να καθονται οι εκπαιδευτικοι να παρακολουθουν υποχρεωτικα σεμιναρια ο καθε ενας στο αντικειμενο του??? Λεω εγω τωρα

 

προσωπικα ναντια μου έχω παρακολουθησει πανω απο 30 σεμιναρια για να ειμαι καλη στη δουλεια μου (δασκαλα θεατρικης αγωγης)-γιατι στο πανεπιστημιο όλο το βαρος δινονταν στη θεωρια- και δε θελω να υπολογισω τα λεφτα που έχω δωσει για τα σεμιναρια αυτα ,απο την τσεπη μου φυσικα,οποτε αν μου τα προσφερουν και δωρεαν ,πεταω και τη σκουφια μου!

 

α,για να μην αερολογουμε κιολας να θυμησω οτι οι εκπαιδευτικοι ''καθονται'' απο 1 ιουλιου μεχρι 1 σεπτεμβριου μιλαμε δηλαδη για ένα μηνα παραπανω και οχι για 5 που διαβασα παραπανω...

 

2 μηνες συν 2 βδομαδες τα χριστουγεννα συν 2 βδομαδες το πασχα

συνολο 3 μηνες ....

 

συν τις υποχρεωτικες σχολικες αργιες (αγιου πνευματος, 3 ιεραρχων κλπ )

 

ενας εργαζομενος δικαιουται αδεια 23 μερες το χρονο και αυτες τις μερες στο ιδιωτικο τομεα μπορει και να μην της παρει ολες και δεν τολμαει να ζητησει και την γονεικη αδεια που δικαουται αν εχει παιδι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...χαλαρώστε......

Αυτο ακριβως θέλουν...να φαγοθούμε μεταξύ μας.....και αυτό που θέλουν να περάσουν πως οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε για όλα...το χουν καταφέρει....εχουμε στειθεί ό ένας απέναντι από τον άλλο και χανουμε την ουσία του πράγματος.......ΠΑΝΕ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ....είτε κοβοντας τις συντάξεις,είτε κοβοντας τα επιδοματα(πολυτεκνικα,κτλ..)είτε μειωνοντας τους μισθούς και στον ιδιωτικο και στον δημόσιο τομεα,......αλλά για τα προνομια των λιγων (βουλευτων)ούτε κουβέντα.....για τις μιζες και τα χιλιαδες ευρω που φαγανε λιγοι για να υποφέρουμε οι πολλοι......

Ξέρω τι θα πει να δουλευεις στον ιδιωτικο τομέα για 500 ευρω και να μην τολμάς να ζητησεις αυξηση γιατι θα σε διωξουν...πιστεψτε με δεν υπάρχει χειροτερο συναισθημα απο το να μην σε ανταμοιβουν οπως σου αξιζει.....για τηνεργασια που προσφέρεις αλλά και για τον χρονο που αφιερωνεις.......και τωρα που είμαι στο δημοσιο καθε πρωι κανω τον σταυρό μου γιατι ξέρω πως και αυριο θα ΄ρχω δουλεια και μισθο.....(αν δεν αλλάξει κατι με το ΔΝΤ).....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...