Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Coxsackie virus τύπος Α Νόσος του χεριού, ποδιού κ του στόματος.


Recommended Posts

Το περασαμε οταν ηταν ο μικρος μου δυο ετων και δεν πηγαινε τοτε σχολειο.Δεν εχει περασει σχεδον καθολου βαριες ιωσεις εκτος απο αυτην παροτι παει απο περισυ στο παιδικο.

Να σου πω να μην ψαχνεις που το κολλησε διοτι δε θα βγαλεις ακρη μιας και ο χρονος επωασης αν θυμαμαι καλα ειναι γυρω στη βδομαδα οποτε μπορει να το ειχε κολλησει μερες πριν εκδηλωθουν τα συμπτωματα.

Οταν το περασε ο γιος μου κανεις μας αλλος δεν κολλησε.

Εχει πολυ υψηλο πυρετο για 1 μερα μονο ευτυχως,πληγες στο στομα και ψιλα ψιλα σπυρακια μονο στις πατουσες και στα χερια.

Τα σπυρακια δεν τον ενοχλουσαν καθολου ομως λογω του στοματος δεν ετρωγε και το σημαντικοτερο δεν επινε τιποτα,ουτε γουλια...

Ειναι πολυ σημαντικο να πινουν υγρα ειδικα αν εχουν υψηλο πυρετο και εμεις στο τσακ γλυτωσαμε την αφυδατωση.Ευτυχως εδωσε ο Θεος και ξυπνησε μεσα στη νυχτα το 2ο 24ωρο και ζητησε γαλα πραγμα που δεν εκανε ποτε απο βρεφος...Ευτυχως!

Δινε υγρα και μη σε αγχωνει τιποτα αλλο οπως ηρθε ετσι θα περασει.Μια ιωση ειναι στην ουσια.

Δες και εδω

http://www.altasoft.gr/Software/Kids/kids88.html

 

Να σου πω οτι αν το περασει μια φορα αποκτα ανοσια δια βιου και ετσι περισυ που ειχαν τα περισσοτερα τον ιο στο σχολειο εμεις ημασταν μια χαρα ;)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΗΜΑΔΑΚΙΑ. ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ COXSACKIE. ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΝΟΣΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΙΤΣΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ. ΠΥΡΕΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΓΑΝΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΣΕΤΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΤΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ ΡΟΥΦΑΕΙ. ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΛΑΙΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΙΕΙ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ . :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΛΟΓΩ ΣΤΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΠΙΕ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ 30 ΜL. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΕΝΑ ΤΖΕΛ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ . ΙΣΩΣ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΟ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι περαστικα.

 

Εμεις την περασαμε την ιωση αυτη τα Χριστουγεννα.

Ηταν πολυ επωδυνη και ο μικρος μας οχι μονο δεν ετρωγε τιποτα αλλα και μιλαγε ελαχιστα.

Ο δικος μας 3.50 περιπου μπορουσε να μας περιγραψει ομως πως ενιωθε, ωστε να καταλαβουμε τι του συμβαινει . Μας ελεγε οτι τον ποναει το στομα του και δεν μπορουσε ουτε να το ανοιξει καλα καλα.

Ο γιατρος μας ηταν τελειως καθυσηχαστικος και σχεδον αδιαφορος γιατι την θεωρουσε μια πολυ απλη ιωση. Δεν μου εδωσε τιποτα. Μονο που μου ειχε πει οχι σκληρα φαγητα, πικαντικα, μονο σουπιτσες , πολυ νερο και καθολου πιεση. Οσο μπορει να φαει. Σιγα σιγα θα του ανοιξει η ορεξη.

 

Για αυτο μην ανησυχεις . Περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την αρπάξαμε κι εμείς στις διακοπές αυτή την ίωση και την περνάμε τώρα. Προφανώς τύπου Α, γιατί είχε μόνο πυρετό και εξάνθημα σε όλο το σώμα με περισσότερο στα χέρια, πόδια και στόμα. Ευτυχώς δεν είχε πολλά σπυράκια στο στόμα, οπότε δεν σταμάτησε να τρώει και κυρίως να πίνει νερό. Στις τρείς μέρες είχε σταματήσει ο πυρετός και σιγα σιγά υποχωρεί και το εξάνθημα. Δεν πήρε τίποτα εκτός από αντιπυρετικά και του βάζω λίγο ταλκ στα μπουτάκια για να μην ιδρώνει και τον ενοχλούν.

Φυσικά δεν γίνεται να βάλουμε το παιδί σε καραντίνα, οπότε μάλλον υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να κολλήσουμε.

Εγώ με τον σύντροφό μου δεν έχουμε κανένα σύμπτωμα, πότε ακριβώς κολλάει; κι αν το κολλήσουμε τι συμπτώματα έχει στους μεγάλους;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μας ειπε,οτι οι μεγαλοι δεν το κολλανε γιατι κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο το εχουν περασει μικροι.Τα παιδια μου το κολλησαν σε ηλικια 1,5 και 4,5 χρονων.Εμεις δεν υποφεραμε καθολου,αν και ηταν γεματα στα ποδια και ιδιως στις πατουσες σπυρακια με υγρο μεσα, ισως γιατι πηραμε αμεσως το ομοιοπαθητικο μας και μαραθηκαν την επομενη ημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπέρα.

 

Κι εμείς περάσαμε κάτι ανάλογο με τον ιό χεριών, ποδιών, στόματος, πριν 1 μήνα περίπου

(2 χρονών), και ίσως στην χειρότερη δυνατή μορφή γιατί έχουμε πολύ ευαίσθητο δέρμα και ατοπική δερματίτιδα.

Αρχικά η παιδίατρος διέγνωσε κοξάκι, αλλά αφού το πήγαμε και σε παιδοδερματολόγο για επιβεβαίωση, διέγνωσε μολυσματικό κηρίο.

Κάναμε αγωγή με αντιβίωση αντισταμινικό και κάποιες κρέμες, και μετά απο 1 εβδομάδα περίπου άρχισε να υποχωρεί.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εδώ και 4-5 μέρες έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν τα νύχια του παιδιού (ξεκινάει με άσπρα σημάδια και μετά φεύγει ολόκληρο το νύχι).

Έχει ξεκολλήσει ένα και έχουν δημιουργηθεί άσπρα σημάδια και σε αρκετά άλλα νύχια.

 

Σε ένα ξένο site διάβασα ότι είναι σημάδι ανάρρωσης του ιού κοξάκι, και ότι συμβαίνει στα 3 από τα 5 παιδιά που το παθαίνουν.

 

Παρουσίασαν εσάς τα παιδιά σας κάτι ανάλογο?

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας, Μπαμπάς Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κι εμείς περάσαμε κάτι ανάλογο με τον ιό χεριών, ποδιών, στόματος, πριν 1 μήνα περίπου

(2 χρονών), και ίσως στην χειρότερη δυνατή μορφή γιατί έχουμε πολύ ευαίσθητο δέρμα και ατοπική δερματίτιδα.

Αρχικά η παιδίατρος διέγνωσε κοξάκι, αλλά αφού το πήγαμε και σε παιδοδερματολόγο για επιβεβαίωση, διέγνωσε μολυσματικό κηρίο.

Κάναμε αγωγή με αντιβίωση αντισταμινικό και κάποιες κρέμες, και μετά απο 1 εβδομάδα περίπου άρχισε να υποχωρεί.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εδώ και 4-5 μέρες έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν τα νύχια του παιδού (ξεκινάει με άσπρα σημάδια και μετά φεύγει ολόκληρο το νύχι).

Έχει ξεκολλήσει ένα και έχουν δημιουργηθεί άσπρα σημάδια και σε αρκετά άλλα νύχια.

 

Σε ένα ξένο site διάβασα ότι είναι σημάδι ανάρρωσης του ιού κοξάκι, και ότι συμβαίνει στα 3 από τα 5 παιδιά που το παθαίνουν.

 

Παρουσίασαν εσάς τα παιδιά σας κάτι ανάλογο?

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας, Μπαμπάς Δημήτρη.

 

Κι εμείς περάσαμε αυτό τον ιό (χεριών, ποδιών στόματος) πριν 2 εβδομάδες. Και σε εμάς εδώ και 4 μέρες ξεφλουδίζουν τα δάχτυλα και έχει έντονη ξηροδερμία. Διάβασα και εγώ στο ιντερνετ για ιο καβασάκι και τρελάθηκα. Η γιατρός μου είπε οτι και άλλες ιώσεις το κάνουν αυτό αλλά επειδή με έβλεπε αγχωμένη μου έγραψε αιματολογικές τις οποίες πήραμε εχτές και ήταν καλές, απλώς έδειχναν στοιχεία ίωσης. Ίσως να έκανες και εσύ από ΔΕυτέρα για να σου φύγει το άγχος. Πάντως αυτό που μου είπε η γιατρός είναι οτι ο καβασάκι κάνει πολύ υψηλό πυρετό για πάνω από 5 μέρες. Εμείς αυτό δεν το είχαμε.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς περάσαμε αυτό τον ιό (χεριών, ποδιών στόματος) πριν 2 εβδομάδες. Και σε εμάς εδώ και 4 μέρες ξεφλουδίζουν τα δάχτυλα και έχει έντονη ξηροδερμία. Διάβασα και εγώ στο ιντερνετ για ιο καβασάκι και τρελάθηκα. Η γιατρός μου είπε οτι και άλλες ιώσεις το κάνουν αυτό αλλά επειδή με έβλεπε αγχωμένη μου έγραψε αιματολογικές τις οποίες πήραμε εχτές και ήταν καλές, απλώς έδειχναν στοιχεία ίωσης. Ίσως να έκανες και εσύ από ΔΕυτέρα για να σου φύγει το άγχος. Πάντως αυτό που μου είπε η γιατρός είναι οτι ο καβασάκι κάνει πολύ υψηλό πυρετό για πάνω από 5 μέρες. Εμείς αυτό δεν το είχαμε.

 

Καλημέρα.

 

Ούτε εμείς κάναμε πυρετό καθ' όλη την διάρκεια της ίωσης.

Ούτε ξηροδερμία έχουμε. Εσάς ξεφλουδίζουν τα δάχτυλα ή τα νύχια?

Απ' ότι διάβασα και οι 2 ιοί (καβασάκι & κοξάκι) κάνουν πυρετό.

Σίγουρα με τις εξετάσεις θα ξεκαθαρίσουν οι αμφιβολίες μου!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...